4.8.2023   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 275/33


Публикация на заявление за изменение на традиционно наименование в лозаро-винарския сектор съгласно член 28, параграф 3 и член 34 от Делегиран регламент (ЕС) 2019/33 на Комисията за допълнение на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на заявленията за предоставяне на закрила на наименования за произход, географски указания и традиционни наименования в лозаро-винарския сектор, процедурата за предявяване на възражения, ограниченията на употребата, измененията на спецификациите на продуктите, отмяната на закрилата и етикетирането и представянето

„Vino generoso“

(2023/C 275/14)

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 22, параграф 1 и член 27, параграф 1 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/34 на Комисията (1). Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от два месеца от датата на настоящата публикация.

ИСКАНЕ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ТРАДИЦИОННОТО НАИМЕНОВАНИЕ

„Vino generoso“

Дата на получаване: 5 май 2023 г.

Брой страници (включително настоящата страница): 4

Език на искането за изменение: испански

Номер на досието: Ares(2023) 3171190

Традиционно наименование, във връзка с което се иска изменението: Vino generoso

Заявител: Генерална дирекция „Хранителна промишленост“, Министерство на земеделието, рибарството и храните на Испания

Пълен адрес (улица и номер, град/населено място и пощенски код, държава):

Po Infanta Isabel, 1

28071 Madrid

ESPAÑA

Националност: испанска

Телефон, факс, електронна поща:

Тел. +34 913475397

Факс +34 913475410

Електронна поща: dgia@mapa.es; sgccala@mapa.es

Описание на изменението

В резюмето на определението/условията за употреба на традиционното наименование „vino generoso“ в eAmbrosia се посочва, че:

„[Част Б, точка 8 от приложение III към Регламент (ЕО) № 606/2009 на Комисията] или виното със ЗНП „Montilla-Moriles“ с посоченото по-горе определение, при условие че по време на производствения процес не се добавя алкохол, като действителното алкохолно съдържание, което е не по-ниско от 15 об. %, е постигнато по естествен начин“.

Това определение/тези условия на употреба е/са свързано(и) с Регламент (ЕО) № 606/2009 на Комисията, който бе отменен с Делегиран регламент (ЕС) 2019/934 на Комисията, в приложение III, част Б, точка 8 на който се определят правила за традиционното наименование „vino generoso“:

„В случай на ликьорни вина специфичното традиционно наименование „vino generoso“ е запазено за сухите ликьорни вина със защитено наименование за произход, изцяло или частично произведени „под покривка“ и:

получено от бяло грозде от сортовете Palomino de Jerez, Palomino fino, Pedro Ximénez, Verdejo, Zalema и Garrido Fino,

предлагано за консумация след средно две години стареене в дъбови бурета.

Производството „под покривка“, посочено в първа алинея, се приема като биологичен процес, който се появява по време на спонтанното развитие на покривката от характерни дрожди на свободната повърхност на виното след пълната алкохолна ферментация на мъстта и придава на продукта специфични аналитични и органолептични характеристики.“.

Определението/условията за употреба се заменя(т) със следното:

„Наименованието „vino generoso“ е запазено за вина и сухи ликьорни вина от категории лозаро-винарски продукти 1 и 3, съгласно част II от приложение VII към Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г., със защитените наименования за произход „Condado de Huelva“, „Jerez-Xérès-Sherry“, „Lebrij“, „Málaga“, „Manzanilla-Sanlúcar de Barrameda“, „Montilla-Moriles“ и „Rueda“:

1.

Получени от бяло грозде от сортовете, разрешени за всяко от горепосочените защитени наименования за произход;

2.

Предлагани за консумация след поне две години стареене в дъбови бурета;

3.

Които спонтанно развиват филм от типични дрожди (известен като „покривка“) на свободната повърхност на виното след пълна алкохолна ферментация на мъстта, което придава на продукта специфични аналитични и органолептични характеристики, с изключение на традиционните сухи вина със ЗНП „Málaga“;

4.

С минимално действително алкохолно съдържание от 14 об. % за категория 3, извън изключенията, предвидени в действащото законодателство на ЕС;

5.

С максимално съдържание на редуциращи захари (глюкоза и фруктоза):

а)

4 грама на литър;

б)

или 9 грама на литър, когато общата киселинност, изразена в грамове винена киселина на литър, е не повече от 2 грама под съдържанието на остатъчната захар;

в)

или — само за ликьорните вина — нивото, определено за „сухите“, в спецификацията.“.

Обяснение на основанията за изменението

Традиционното наименование „vino generoso“ е сред тези, които се ползват с най-големи престиж и традиции, измежду защитените наименования за произход на Андалусия. Позоваване на него се съдържа в различните нормативни разпоредби, с които се признават ЗНП.

Традиционното наименование понастоящем е защитено, а използването му е регламентирано, на равнището на Европейския съюз по силата на член 112, буква а) и член 113 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007.

Определението му се съдържа в част Б, точка 8 от приложение III към Делегиран регламент (ЕС) 2019/934 на Комисията от 12 март 2019 г. за допълнение на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на лозарските райони, където алкохолното съдържание може да бъде увеличено, разрешените енологични практики и ограниченията, приложими към производството и съхраняването на лозаро-винарските продукти, минималния съдържим процент алкохол във вторичните продукти и тяхното отстраняване, както и публикуването на досиетата на OIV. Освен това наименованието беше първоначално включено в електронната база данни „e-Bacchus“ на Европейската комисия, която бе заменена от електронния регистър „eAmbrosia“. Използваното определение се основава на препратка към част Б, точка 8 от приложение III към Регламент (ЕО) № 606/2009 на Комисията от 10 юли 2009 г. относно определяне на някои правила за прилагане на Регламент (ЕО) № 479/2008 на Съвета по отношение на категориите лозаро-винарски продукти, енологичните практики и приложимите ограничения, впоследствие отменен с Делегиран регламент (ЕС) 2019/934 на Комисията от 12 март 2019 г., като бяха запазени определенията, съдържащи се в Регламент (ЕО) № 606/2009 на Комисията от 10 юли 2009 г.

За целите на яснотата, прозрачността и правната сигурност някои традиционни наименования за вина със защитени наименования за произход на Андалусия са предмет на регулиране съгласно Заповед на Регионалното министерство на земеделието, рибарството, водите и развитието на селските райони от 22 февруари 2023 г., публикувана в Официален вестник на Андалусия (BOJA) бр. 42 от 3 март 2023 г. Заповедта е подходящият правен инструмент за одобряване на традиционните наименования и за тяхното последващо изменение в регистъра на ЕС. Определението е установено и публикувано, за да се гарантира нормативният преход от сегашната законодателна рамка на традиционното наименование „vino generoso“ и на свързаните с него защитени традиционни наименования. Определението описва специфичните и общите характеристики на защитените наименования за произход, при които се използва традиционното наименование. По този начин то дава възможност за лоялна конкуренция между производителите, като същевременно предоставя ясна информация на потребителите. Една от новите характеристики на новото определение е, че в него се посочват конкретните защитени наименования за произход, които имат право да използват това традиционно наименование. Освен шестте наименования за произход от Андалусия, е включено и „Rueda“, тъй като спецификацията му винаги е включвала използването на традиционното наименование.

Име на подписалия: Генерален директор на ГД „Хранително-вкусова промишленост“


(1)  ОВ L 9, 11.1.2019 г., стр. 46.