ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 17.10.2023
COM(2023) 596 final
2023/0368(COD)
Предложение за
РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА
за изменение на Директива 2013/34/ЕС по отношение на сроковете за приемане на стандарти за отчитане във връзка с устойчивостта за някои сектори и за някои предприятия от трети държави
(текст от значение за ЕИП)
ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ
1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО
•Основания и цели на предложението
В своето съобщение „Дългосрочна конкурентоспособност на ЕС: перспективи след 2030 г.“ Комисията подчерта колко е важно регулаторната система да гарантира, че целите се постигат при минимални разходи. Поради това тя пое ангажимент да поднови усилията за рационализиране и опростяване на изискванията за докладване, като крайната цел е административната тежест да бъде намалена с 25 %, без да се нарушават съответните цели на политиката.
Изискванията за докладване играят ключова роля за гарантиране на правилното правоприлагане и подходящото наблюдение на законодателството. Като цяло свързаните с тях разходи се компенсират до голяма степен от ползите от тях, по-специално по отношение на наблюдението и осигуряването на спазването на ключови мерки на политиката. Изискванията за докладване обаче могат също така да наложат несъразмерна тежест на заинтересованите страни, засягайки най-силно МСП и микропредприятията. Поради това на дружествата следва да се предостави достатъчно време, за да се подготвят за всички нови изисквания за докладване. Натрупването с течение на времето на изисквания за докладване може да доведе до излишни, дублиращи се или остарели задължения, до неефективна честота и срокове или до неподходящи методи за събиране.
Поради това оптимизирането на задълженията за докладване и намаляването на административната тежест е приоритет. В този контекст предложението ще рационализира задълженията за докладване, като отложи крайния срок за приемане на стандартите за отчитане във връзка с устойчивостта за определени сектори и за определени предприятия от трети държави.
С Директивата за счетоводството (2013/34/ЕС), изменена с Директивата за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта (ДОПУ — 2022/2464), от големите предприятия и от малките и средните предприятия (МСП), чиито ценни книжа са допуснати до търговия на регулиран пазар, както и от предприятията майки на големите групи се изисква да включват в специален раздел от своя доклад на ръководството за дейността информацията, необходима за разбиране на въздействията на предприятието върху въпросите на устойчивостта, както и информацията, необходима за разбиране на начина, по който въпросите на устойчивостта засягат развитието, резултатите и състоянието на предприятието.
Тази информация трябва да се предоставя в съответствие с Европейските стандарти за отчитането във връзка с устойчивостта (ЕСОУ), които се приемат от Комисията чрез делегирани актове, като се вземе предвид техническият съвет, предоставен от ЕКГФО. В тези ЕСОУ се посочват съдържанието и, когато е приложимо, структурата, която се използва за представяне на тази информация.
Първият набор от ЕСОУ беше приет от Комисията на 31 юли 2023 г. и понастоящем подлежи на контрол от страна на Европейския парламент и на Съвета. В този първи набор ЕСОУ са независещи от сектора, което означава, че се прилагат за всички предприятия в обхвата на ДОПУ, независимо от сектора или секторите, в които предприятието осъществява дейност.
В член 29б, параграф 1, трета алинея от Директивата за счетоводството е посочен 30 юни 2024 г. като крайна дата за приемане на специфичните за сектора ЕСОУ. В тези ЕСОУ трябва да се уточни информацията, която предприятията следва да предоставят относно въпросите на устойчивостта и отчетните области, специфични за сектора, в който предприятието извършва дейност.
Комисията представя конкретни предложения за намаляване на свързаната с докладването тежест за участниците на финансовите пазари. Едно от тях е да се предложи 2-годишно отлагане на датата на приемане на специфичните за сектора ЕСОУ, която понастоящем е насрочена за 2024 г. Това съответства и на исканията на корпоративния сектор.
Отлагането на датата на приемане с 2 години засяга попадащите в обхвата на ДОПУ дружества, в т.ч. регистрираните на фондовата борса МСП, които трябва да извършват отчитане във връзка с устойчивостта. Това ще позволи на тези дружества да се съсредоточат върху изпълнението на първия набор от ЕСОУ, приет на 31 юли 2023 г., ще гарантира, че ЕКГФО разполага с време да разработи специфични за сектора ЕСОУ, които са ефективни, и ще ограничи изискванията за докладване до необходимия минимум.
Освен това в член 40б от Директивата за счетоводството като крайна дата на приемане се посочва 30 юни 2024 г., за да може ЕСОУ да се използват от някои дружества извън ЕС, които извършват стопанска дейност в Съюза. Като се има предвид, че за тези дружества извън ЕС изискванията за докладване се прилагат едва от финансовата 2028 година, и с оглед на 2-годишното отлагане на крайния срок за приемане на специфичните за сектора ЕСОУ, срокът за приемане на тези стандарти следва също да бъде отложен с 2 години. Това ще позволи да бъдат заделени повече ресурси за разработването на ефективни и пропорционални специфични за сектора ЕСОУ, като същевременно ще се осигури достатъчно време на тези дружества извън ЕС да се подготвят преди финансовата 2028 година.
•Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката
Предложението е част от първия пакет от мерки за рационализиране на изискванията за докладване. То е част от процеса на цялостен преглед на съществуващите изисквания за докладване с оглед оценка на тяхната уместност и повишаване на ефективността им. Въведеното с тази мярка рационализиране няма да окаже отрицателно въздействие върху постигането на целите в областта на отчитането във връзка с устойчивостта. Предложението е в съответствие и с пакета от мерки за подпомагане на МСП.
•Съгласуваност с други политики на Съюза
2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ
•Правно основание
Като подходящо правно основание за настоящата инициатива бе определен член 50 от ДФЕС, тъй като с нея се изменя действаща директива, чието правно основание е същият член.
•Субсидиарност
Сроковете за приемане на стандартите за отчитане във връзка с устойчивостта трябва да бъдат спазени от Комисията. Отлагането на тези срокове може да се извърши само чрез законодателен акт на съзаконодателите. В тази връзка не са необходими действия на национално равнище.
•Пропорционалност
Основната цел на настоящата инициатива е да позволи на дружествата да се съсредоточат върху изпълнението на първия набор от ЕСОУ, приет на 31 юли 2023 г., да гарантира, че ЕКГФО разполага с време да разработи специфични за сектора ЕСОУ, които са ефективни, и да ограничи изискванията за докладване до необходимия минимум. Тази цел може да се постигне с отлагането на сроковете за приемане от Комисията на стандартите за отчитане във връзка с устойчивостта за определени сектори, както и за някои дружества от трети държави, като същевременно се осигурява достатъчно време на дружествата да се подготвят за тези допълнителни изисквания за отчитане.
•Избор на инструмент
Като се има предвид, че измененията се отнасят само до отлагането на сроковете за приемане на делегирани актове от Комисията, поради което не се изисква транспониране от държавите членки, за най-подходящ правен инструмент се счита решение на Европейския парламент и на Съвета, прието в съответствие с посочената в член 50, параграф 1 от ДФЕС процедура. Действително този инструмент се отнася до цялостния нормативен контекст, с който държавите членки се призовават да сближат законодателствата си чрез директивата, както се изисква в член 50 от ДФЕС.
3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО
•Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство
•Консултации със заинтересованите страни
•Събиране и използване на експертни становища
•Оценка на въздействието
•Пригодност и опростяване на законодателството
•Основни права
4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА
Настоящата инициатива няма отражение върху бюджета.
5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ
•Планове за изпълнение и механизъм за мониторинг, оценка и докладване
•Обяснителни документи
Не се изисква транспониране от страна на държавите членки, тъй като с настоящата инициатива се отлагат с 2 години определени срокове, в които Комисията трябва да приеме делегирани актове.
•Подробно разяснение на конкретните разпоредби на предложението
Директива 2013/34/ЕС се изменя, както следва:
1)крайният срок, в който Комисията трябва чрез делегирани актове по член 29б, параграф 1, трета алинея да приеме специфични за сектора ЕСОУ, става 30 юни 2026 г. (вместо 30 юни 2024 г.);
2)крайният срок, в който Комисията трябва чрез делегирани актове по член 40б да приеме ЕСОУ за дружества извън ЕС, които изпълняват определени прагове, става 30 юни 2026 г. (вместо 30 юни 2024 г.).
2023/0368 (COD)
Предложение за
РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА
за изменение на Директива 2013/34/ЕС по отношение на сроковете за приемане на стандарти за отчитане във връзка с устойчивостта за някои сектори и за някои предприятия от трети държави
(текст от значение за ЕИП)
ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПEЙСКИЯ СЪЮЗ,
като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 50, параграф 1 от него,
като взеха предвид предложението на Европейската комисия,
след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,
като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет,
в съответствие с обикновената законодателна процедура,
като имат предвид, че:
(1)Изискванията за отчитане във връзка с устойчивостта играят ключова роля за осигуряване на прозрачността на пазара и за гарантиране, че предприятията носят отговорност за въздействието си върху хората и околната среда. Важно е обаче тези изисквания да се оптимизират, за да се гарантира, че те изпълняват предназначението си, и да се ограничи административната тежест.
(2)С член 29б, параграф 1, трета алинея от Директива № 2013/34/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от Комисията се изисква да предвиди посредством делегирани актове до 30 юни 2024 г. стандарти за отчитане във връзка с устойчивостта, в които се уточнява информацията, която предприятията трябва да оповестяват във връзка с въпросите на устойчивостта, и отчетните области, специфични за сектора, в който предприятието извършва дейност, в допълнение към информацията, която вече се изисква от предприятията съгласно Делегиран регламент (ЕС) XX/XXX на Комисията.
(3)За намаляване на отчетната тежест за предприятията, както е посочено в съобщението на Комисията „Дългосрочна конкурентоспособност на ЕС: перспективи след 2030 г.“, предприятията следва да могат да насочат усилията си първо към изпълнението на изискванията за отчитане във връзка с устойчивостта, определени в Делегиран регламент (ЕС) XX/XXX. Поради това срокът за приемане на делегираните актове, съдържащи допълнителните изисквания за отчитане във връзка с устойчивостта, посочени в член 29б, параграф 1, трета алинея от Директива 2013/34/ЕС, следва да бъде отложен с 2 години.
(4)В член 40б от Директива 2013/34/ЕС също така се изисква до 30 юни 2024 г. Комисията да приеме делегиран акт, за да предвиди стандарти за отчитане във връзка с устойчивостта, които да се използват за оповестяването на информация за устойчивостта по отношение на предприятия от трети държави с нетен оборот над 150 милиона евро и с дъщерни предприятия в Съюза, които са големи предприятия или малки и средни предприятия с ценни книжа, допуснати до търговия на регулираните пазари в Съюза, или с клонове в Съюза с нетен оборот над 40 милиона евро.
(5)Изискванията за отчитане за някои предприятия от трети държави се прилагат едва от финансовата 2028 година. Тъй като срокът за приемане на делегираните актове, съдържащи допълнителните задължения за отчитане във връзка с устойчивостта, посочени в член 29б, параграф 1, трета алинея от Директива 2013/34/ЕС, ще бъде отложен с 2 години, срокът за приемане на стандартите за отчитане във връзка с устойчивостта за някои предприятия от трети държави също следва да бъде отложен с 2 години.
(6)Поради това Директива 2013/34/ЕС следва да бъде съответно изменена,
ПРИЕХА НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:
Член 1
Изменения на Директива 2013/34/ЕС
Директива 2013/34/ЕС се изменя, както следва:
1)в член 29б, параграф 1, трета алинея думите в уводното изречение „30 юни 2024 г.“ се заменят с „30 юни 2026 г.“;
2)в член 40б „30 юни 2024 г.“ се заменя с „30 юни 2026 г.“.
Член 2
Влизане в сила
Настоящото решение влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.
Съставено в Брюксел на […] година.
За Европейския парламент
За Съвета
Председател
Председател