Брюксел, 20.6.2023

COM(2023) 338 final

2023/0200(COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за създаване на механизъм за Украйна


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

На 24 февруари 2022 г. Русия започна пълномащабно военно нашествие срещу Украйна с опустошителни последици за Украйна и нейния народ. Провежданите в продължение на повече от петнадесет месеца интензивни боеве, тежък артилерийски обстрел и въздушни удари доведоха до голям брой цивилни жертви и огромно човешко страдание. Агресивната война на Русия причини големи щети на инфраструктурата и услугите в Украйна и масово унищожаване на градове в някои части на държавата. В резултат на възникналата хуманитарна криза милиони украинци бяха принудени да напуснат домовете си и много хора изпитваха отчаяна нужда от храна, подслон и медицинска помощ. И до днес руските въздушни удари продължават да атакуват мишени в цялата държава. Ще бъдат необходими години, ако не и десетилетия, за да се излекува травмата от тази безсмислена война.

Европейският съюз, заедно със своите държави членки, демонстрира безпрецедентно единство в осъждането на действията на Русия и в предоставянето на подкрепа на Украйна. ЕС, неговите държави членки и европейските финансови институции предоставиха заедно широкообхватна подкрепа на Украйна и нейния народ, възлизаща на 70 милиарда евро до месец май 2023 г. Това включва 38 милиарда евро под формата на финансова и бюджетна подкрепа и хуманитарна помощ 1 , 15 милиарда евро военна подкрепа, включително чрез Европейския механизъм за подкрепа на мира, и 17 милиарда евро, предоставени от ЕС и неговите държави членки за подпомагане на посрещането на нуждите на хората, бягащи от войната. Освен това чрез създадените през месец май 2022 г. коридори на солидарността на ЕС до края на май 2023 г. вече са осигурени 31 милиарда евро приходи от износ за Украйна. Държавите — членки на ЕС също така предоставиха временна закрила за около 4 милиона хора, избягали от държавата от началото на войната. Това отразява твърдата решимост на Съюза да помага Украйна толкова дълго, колкото е необходимо.

От началото на войната Съюзът също така наложи безпрецедентни санкции срещу Русия в допълнение към наложените от него след незаконното анексиране на Крим през март 2014 г. Продължава работата по възможностите за използване на блокирани активи в подкрепа на възстановяването и реконструкцията на Украйна.

През март 2023 г. Световната банка заедно с украинското правителство, Европейската комисия и ООН представиха актуализираната оценка на щетите, обхващащи цяла година от непредизвиканата руска агресия срещу Украйна 2 . В оценката се установи, че очакваният общ размер на средствата за възстановяване на Украйна през следващите 10 години възлиза на 384 милиарда евро и на 142 милиарда евро за периода 2023—2027 г. Само за 2023 г. непосредствената нужда от средства за бързо възстановяване възлиза на 13 милиарда евро за приоритети, определени от украинското правителство, като се вземе предвид капацитетът на държавата за усвояване. Тези приоритети включват възстановяване и ремонт на енергийна и друга критична и социална инфраструктура, жилища, хуманитарно разминиране и подкрепа за частния сектор.

През март 2023 г. Съветът на Международния валутен фонд (МВФ) одобри ново разширено споразумение за около 14,5 милиарда евро по линия на Разширения фонд за финансиране, обхващащо периода 2023—2027 г. Програмата на МВФ има за цел да подкрепя политики, които поддържат фискалната, външната, ценовата и финансовата стабилност и подкрепят икономическото възстановяване, като същевременно подобряват управлението и укрепват институциите за насърчаване на дългосрочен растеж в контекста на следвоенното възстановяване и пътя на Украйна за присъединяване към ЕС.

Съюзът се ангажира да играе основна роля във възстановяването на Украйна и да подкрепя инвестициите, необходими за възстановяването на държавата, и реформите, с които ще се насърчава Украйна по пътя към ЕС 3 . Тези реформи постепенно ще приведат законодателството на Украйна в съответствие с достиженията на правото на Съюза и ще насърчат интегрирането ѝ в единния пазар. Те от своя страна ще спомогнат за привличането на инвестиции в Украйна чрез осигуряване на регулаторна сигурност и по-добра бизнес среда. Европейският съвет прикани 4 Комисията да направи предложения на тази основа 5 .

За инвестициите във възстановяването и реконструкцията на Украйна не може да се чака до края на войната. Активните бойни действия остават до голяма степен овладени в южната и източната част на държавата, където са понесени и най-големите щети. По-широкото икономическо и социално въздействие на войната обаче е всеобхватно и засяга цяла Украйна. За подпомагането на възстановяването на украинската икономика се изискват съгласувани усилия, за да се гарантира, че икономическата дейност е устойчива и основната инфраструктура е ремонтирана и поддържана. Това от своя страна ще осигури условия за възстановяване на икономиката, генериране на приходи за държавния бюджет, а оттам и постепенно намаляване на размера на необходимата международна помощ. Подкрепата за възстановяването на Украйна сега означава също поддържане или създаване на възможности за заетост за украинците, включително за вътрешно разселените лица, и създаване на условия за завръщането на бежанците в Украйна.

ЕС вече предостави значителна финансова подкрепа, за да помогне на Украйна да посрещне своите краткосрочни бюджетни нужди и за бързото ѝ възстановяване, чрез изключително облекчени заеми, предоставени съответно по линия на спешната макрофинансова помощ (1,2 милиарда евро през 2022 г.), извънредната макрофинансова помощ (6 милиарда евро през 2022 г.) и програмата за макрофинансова помощ плюс (МФП+) (18 милиарда евро през 2023 г.) и пакет от 1 милиард евро, който съчетава средства по линия на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество – Глобална Европа (ИССРМС) и заеми от Европейската инвестиционна банка, подкрепени от бюджета на ЕС.

ЕС премахна митническите тарифи съгласно задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия (ЗВЗСТ) и включи Украйна в програмата за единния пазар на ЕС, за да подкрепи нейните малки и средни предприятия. Приет беше ревизиран приоритетен план за действие за засилено прилагане на ЗВЗСТ между ЕС и Украйна през периода 2023—2024 г., с цел да се ускори интеграцията на Украйна в единния пазар.

ЕС създаде възможността Украйна да представи съвместни проекти с държавите — членки на ЕС за развитието на гранично-пропускателни пунктове по Механизма за свързване на Европа (МСЕ). Предприети бяха бързо мерки за улесняване на участието на разселени лица от Украйна в програмата „Еразъм за млади предприемачи“, което доведе през 2022 г. до най-големия брой бенефициенти от Украйна досега.

При все това, предвид мащаба и сложността на предстоящото предизвикателство, е необходимо по-дългосрочно решение, за да се гарантира, че финансирането е правилно координирано и използвано по ефективен начин, и обвързва възстановяването и реконструкцията с пътя за присъединяване на Украйна. За тази цел Комисията предлага да се създаде нов инструмент, механизъм за Украйна („механизмът“), чрез който може да се обслужват както краткосрочните нужди за възстановяване, така и средносрочната реконструкция и модернизация на Украйна. Механизмът е разработен като гъвкав инструмент, адаптиран към безпрецедентните предизвикателства за подкрепа на държава във война, като същевременно с него се гарантира предвидимост, прозрачност и отчетност на средствата. Настоящото предложение отразява риска от продължителен конфликт и необходимостта от продължаване на макрофинансовата помощ.

Механизмът е организиран около три стълба:

1.Стълб I обхваща финансова подкрепа под формата както на подкрепа с безвъзмездни средства, така и на подкрепа със заемни средства за Украйна. За да бъде изплатена тази подкрепа, украинското правителство ще изготви план в тесни консултации с Комисията, който ще бъде одобрен от ЕС. Този план ще обхване визията на Украйна за възстановяване, реконструкция и модернизация на държавата и за реформите, които тя възнамерява да предприеме като част от процеса на присъединяване към ЕС. Средствата ще бъдат предоставени въз основа на изпълнението на плана, което ще бъде подкрепено от набор от условия и график за извършване на плащания. Значителен акцент ще бъде поставен върху реформата на публичната администрация, доброто управление, върховенството на закона и доброто финансово управление, включително насърчаването на ефикасни и ефективни системи за управление и контрол, и ще бъде обърнато значително внимание на борбата с корупцията и измамите, както и на други реформи и на сближаването с достиженията на правото на Съюза, чрез които ще бъде подпомогнат процесът на присъединяване и модернизацията на икономиката. Средствата ще бъдат отпуснати въз основа на изпълнението на тези условия.

2.Стълб II представлява инвестиционна рамка за Украйна, предназначена да привлича частни и публични инвестиции във възстановяването и реконструкцията на Украйна, с които се подкрепя изпълнението на плана. Той ще допълни всички съществуващи финансови инструменти за Украйна (смесено финансиране и гаранции) и ще бъде налице възможност за разширяването им, когато условията позволяват това.

3.Чрез Стълб III се предоставят техническа помощ и други мерки за подкрепа, включително мобилизиране на експертен опит за реформи, безвъзмездни средства за общините и други форми на двустранна подкрепа, обикновено достъпна за държавите в процес на присъединяване съгласно Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП), с който се подкрепят целите на плана. Чрез него може да бъдат подкрепени и други мерки, насочени към справяне с последиците от войната, например нанесени в резултат на войната щети. Чрез Стълб III ще се изплащат също лихвените субсидии за заемите, предоставени на Украйна по Стълб I.

Целта на предложения инструмент е да осигури на ЕС правно основание, което да му даде възможност да съпостави политическата си амбиция със своя финансов лост в съответствие с дългосрочния си ангажимент. С предложения от Украйна и съгласуван с нея план, който служи като всеобхватна рамка за реформи и инвестиции, предложеният инструмент надхвърля онова, което може да се предостави от съществуващите инструменти, като макрофинансовата помощ и ИССРМС.

Планът ще включва условия, свързани с:

·основни изисквания (макрофинансова стабилност, бюджетен надзор, управление на публичните финанси и др.). Условията могат да бъдат определени така, че да отразяват задоволителния напредък към изпълнението на тези изисквания; както и

·секторни и структурни реформи и инвестиции. Условията ще бъдат разделени на междинни стъпки с график за изпълнение.

Плащанията ще се извършват съгласно фиксиран тримесечен график въз основа на искания за плащане, подадени от Украйна, и след като Комисията е проверила изпълнението на съответните условия. В случай че дадено условие не е изпълнено, Комисията ще приспадне съответната сума от плащането. Изплащането на съответните удържани средства може да стане през следващите периоди на плащане и до една година след първоначалния краен срок, посочен в плана, при условие че са изпълнени условията. Тримесечната периодичност на плащанията ще гарантира както предвидимост на подкрепата за Украйна, така и постоянен политически диалог между Комисията и Украйна.

Възстановяването и реконструкцията не включва единствено повторно изграждане на разрушеното. Става въпрос за изграждането на модерна и жизнена Украйна, като се гарантира, че възстановяването, реконструкцията и модернизацията са устойчиви, гъвкави и ориентирани към бъдещето, въз основа на принципите за ненанасяне на вреда и да не се пренебрегва никой. Става въпрос за инвестирането в прехода на Украйна към екологосъобразна, цифрова и приобщаваща икономика, която постепенно се привежда в съответствие с правилата и стандартите на ЕС. Украйна следва да възстанови градовете си по висококачествен, устойчив и приобщаващ начин, вдъхновен от „Нов европейски Баухаус“.

Възстановяването и реконструкцията включват също така реконструкцията и модернизирането на държавата и интегрирането ѝ в единния пазар на ЕС, като същевременно се гарантира, че е налице тясно сътрудничество с поднационалните власти, по-специално с общините, и че с тях се провежда консултация в този процес, както и че в основата му стои реформата за децентрализация. Партньорското сътрудничество между градовете и регионите на ЕС и Украйна и постоянният достъп до програмите за трансгранично сътрудничество също ще представляват жизненоважна част от възстановяването, реконструкцията и модернизацията на Украйна. Включването на участници от частния сектор, по-специално предприятия и инвеститори, ще бъде съществен компонент от възстановяването и реконструкцията.

Предложението включва стабилна система за одит и контрол, изложена в многопластов механизъм: първо, реформата на системите за одит и контрол на държавата ще бъде необходима като част от реформите по плана; второ, Комисията ще може да извършва проверки на изпълнението на изразходваните средства във връзка с плана във всеки момент от цикъла на съответния проект; трето, независим одитен съвет ще докладва на Комисията относно евентуално лошо управление на средствата по целия механизъм. Въпреки че този многопластов механизъм ще се прилага към цялостния механизъм, механизмите за контрол, свързани с инвестиционната рамка за Украйна и с техническата помощ ще се основават на системите, правилата и процедурите на международните финансови институции и партньорите по изпълнението, участващи в изпълнението.

И накрая, координацията на донорите ще бъде от съществено значение, за да се гарантира, че наличните ресурси се изразходват по най-ефективния и целенасочен начин, за да отговарят на нуждите на Украйна и нейния народ. За тази цел следва да се използва пълноценно многостранната платформа за координация на донорите на Г-7 за Украйна, стартирана през януари 2023 г. Планът, който трябва да бъде разработен от украинското правителство за целите на настоящия механизъм, може също така да послужи за насочване на програмите за помощ на други донори за Украйна.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

Подкрепата по линия на настоящия механизъм ще бъде съвместима с и ще допълва други форми на двустранна подкрепа за Украйна, предоставена чрез други инструменти на ЕС, включително хуманитарна помощ 6 и регионално и трансгранично тематично финансиране и финансиране за реагиране при кризи по линия на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество — Глобална Европа (ИССРМС) 7 . От механизма няма да се отпуска финансиране за хуманитарна помощ, отбрана или подкрепа за хора, бягащи от войната, за които ще продължи да се предоставя финансиране чрез съществуващите инструменти. Механизмът ще замени съществуващата двустранна подкрепа, предоставяна на Украйна (МФП+, двустранното финансиране по линия на ИССРМС). Той също така ще замени подкрепата, която Украйна би получила по линия на Инструмента за предприсъединителна помощ.

Съгласуваност с други политики на Съюза

Прилагането на регламента ще бъде в съответствие с други области на външна дейност (например хуманитарна помощ, сътрудничество за развитие). Интегрираният подход на плана за Украйна дава възможност да се посрещнат нуждите по отношение на възстановяването, реконструкцията и модернизацията на Украйна и да се обвържат с изискванията за присъединяване към Съюза, за да се гарантира съгласуваност с всички съответни политики на ЕС.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Правното основание на настоящото предложение са член 212 и член 322 от Договора за функционирането на Европейския съюз. То е представено от Комисията в съответствие с процедурата, предвидена в член 294 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

Размерът на щетите, причинени на Украйна от агресивната война на Русия, е такъв, че Украйна ще се нуждае от обширна и устойчива подкрепа, каквато никоя държава членка не би могла да предостави сама. ЕС е в уникална позиция да предоставя външна помощ на Украйна в дългосрочен план по навременен, координиран и предвидим начин. ЕС може да използва своя капацитет за получаване на заеми, за да отпуска заеми на Украйна при изгодни условия и да покрива разходите за лихвените проценти, както и да предоставя безвъзмездни средства и гаранции с многогодишна перспектива.

С присъствието си на място в Украйна чрез своята делегация ЕС може да осигури цялостен достъп до информация относно събитията, засягащи държавата. ЕС също така е страна в повечето многостранни процеси, насочени към справяне с предизвикателствата, пред които е изправена Украйна. По този начин ЕС разполага непрекъснато с възможност да бъде информиран за новите нужди и обстоятелства и следователно да адаптира подкрепата според променящите се нужди в тясна координация с други национални или международни донори.

Целта да се подготвят страните кандидатки и потенциални кандидатки за членство в Съюза също може да се постигне най-добре на равнището на Съюза.

Пропорционалност

Предложението е в съответствие с принципа на пропорционалност, тъй като не излиза извън минимума, необходим за постигането на заявените цели на европейско равнище и нужен за тази цел.

Механизмът се предлага като целенасочен отговор на специфичните обстоятелства в Украйна поради агресивната война на Русия. Неговата структура се основава или на продължаване на съществуващата подкрепа (например двустранната подкрепа по линия на ИССРМС), или на същия модел (например гаранции и финансови инструменти), или на съществуващи, но опростени инструменти (основани на резултатите инструменти), обединени под единен инструмент с цел повишаване на съгласуваността, ефективността, ефикасността и добавената стойност за ЕС.

Избор на инструмент

В съответствие с член 212 от Договора за функционирането на Европейския съюз, в който се предвижда използването на обикновената законодателна процедура за приемане на мерки за осъществяване на сътрудничество с трети държави, предложението е под формата на регламент, което осигурява еднаквото му прилагане, задължителния му характер в неговата цялост и пряката му приложимост.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Консултации със заинтересованите страни

Нямаше възможност да се проведе официална консултация със заинтересованите страни поради спешната подготовка на предложението, така че то да може да бъде прието своевременно от съзаконодателите, за да започне да функционира от началото на 2024 г., когато ще трябва да бъдат посрещнати нови нужди, свързани с войната и свързаните с нея щети, както и за целите на възстановяването и реконструкцията.

ЕС ще осигури подходяща комуникация и видимост по отношение на целите и действията, извършвани в обхвата на този механизъм, в Украйна, в рамките на Съюза и извън него.

Оценка на въздействието

Поради спешния характер на предложението, с което е предвидено от началото на 2024 г. да започне да се предоставя помощ на държава във война, не може да бъде извършена оценка на въздействието. Предварителната оценка на нуждите, които е предложено да бъдат финансирани чрез Механизма за Украйна, се основава на последните данни от Международния валутен фонд и от актуализираната Бърза оценка на щетите и потребностите на Украйна 8 , изготвена от Световната банка съвместно с Комисията, ООН и украинското правителство. В рамките на три месеца от приемането на инициативата ще бъде изготвен аналитичен документ под формата на работен документ на службите, в който ще се представят доказателствата, с които се обосновават предложението и прогнозите за разходите.

Основни права

Предварително условие за предоставяне на подкрепа по линия на инструмента е Украйна да продължи да зачита ефективните демократични механизми и своите институции, включително многопартийната парламентарна система, върховенството на закона, и да гарантира зачитането на правата на човека, включително правата на лицата, принадлежащи към малцинствата. Изразяването на ангажимент за реформи и силна политическа воля от страна на украинските органи представлява положителен знак, по-специално както се вижда от предоставянето на Украйна на статут на страна кандидатка от Европейския съвет през юни 2022 г. и от подновеното успешно изпълнение на условията на структурната политика, свързани с неотдавнашните операции за макрофинансова помощ (МФП) за Украйна. След началото на руската агресия, украинските органи показаха впечатляваща степен на издръжливост и запазиха ангажимента си да следват тези реформи по прозрачен начин и да работят за постигането на стандартите на ЕС и в съответствие с пътя на страната към европейска интеграция.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Максималният ресурс за изпълнение на Механизма ще бъде 50 милиарда евро (по текущи цени) за периода 2024—2027 г. за всички видове подкрепа. Механизмът ще бъде финансиран чрез:

а)заеми, гарантирани над таваните на многогодишната финансова рамка (МФР);

б)нов специален инструмент, над таваните на МФР, резерва за Украйна, като част от изменението на Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093 на Съвета. Чрез такъв резерв може да се подкрепят всички разходи, които не са под формата на заеми, включително неподлежаща на връщане подкрепа, безвъзмездни средства и провизии за гаранции.

В изменението на Регламента за МФР 9 също се установява, че резервът за Украйна има за цел да осигури най-малко 2,5 милиарда евро по текущи цени като индикативна годишна сума.

Резервът за Украйна може да бъде мобилизиран от Европейския парламент и Съвета в рамките на бюджетната процедура, предвидена в член 314 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

Държави членки, трети държави, международни организации, международни финансови институции или други източници могат да осигурят допълнителни финансови вноски към механизма. Тези вноски представляват външни целеви приходи по смисъла на член 21, параграф 2, буква а), подточка ii) и букви г) и д) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046. Към ресурсите за механизма ще бъдат добавени допълнителни суми, получени като външни целеви приходи по смисъла на член 21, параграф 5 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 съгласно съответните правни актове на Съюза във връзка с ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи ситуацията в Украйна.

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Планове за изпълнение и механизми за мониторинг, оценка и докладване

В регламента се определят подробни разпоредби относно мониторинга и докладването.

Комисията непрекъснато ще наблюдава прилагането на механизма. По-конкретно, Украйна следва да въведе система за мониторинг и от нея ще се очаква да докладва ежегодно на Комисията за изпълнението на частта от плана за Украйна, обхваната от механизма. Това ще включва доклади относно системата за вътрешен контрол на Украйна и относно всички неправомерно изплатени или неправомерно използвани и в крайна сметка възстановени от ЕС суми. Получателите на финансиране от Съюза, отпускано по втория и третия стълб на механизма, ще подлежат на пропорционални изисквания за докладване.

Комисията ще представя на Европейския парламент, Съвета и Комитета, посочен в член 39 от регламента, годишна оценка на усвояването на средствата, предоставени по линия на механизма.

Тя също така ще извърши последваща оценка на регламента.

Подробно разяснение на отделните разпоредби на предложението

С настоящия регламент се създава Механизмът за Украйна.

Глава I (Общи разпоредби) обхваща предмета и структурата на механизма в три стълба (член 1), определенията (член 2), общите и специфичните цели на механизма (член 3), общите принципи (член 4) и предварителното условие за подкрепа (член 5).

В глава II (Финансиране и изпълнение) се определят финансовият пакет на механизма под формата на безвъзмездна финансова подкрепа и заеми (член 6) и процедурите за евентуални допълнителни вноски от държавите членки, от трети държави или от други източници (член 7). В член 8 подробно се описват формите на изпълнение за стълбовете на механизма, т.е. пряко и непряко управление в съответствие с Финансовия регламент. Членове 9 и 10 обхващат съответно рамковото споразумение, което трябва да бъде подписано между Комисията и Украйна, в което се определят по-специално разпоредбите за одит и контрол, както и споразуменията за финансиране, които трябва да бъдат подписани по отношение на първия и третия стълб, включващи задълженията и условията за извършване на плащания. Правилата относно допустимостта на получателите и разпоредбите за пренасяния, годишни вноски, бюджетни кредити за поети задължения, излишъци от бюджетната гаранция, възстановени средства и приходи, генерирани от финансови инструменти, са обхванати съответно в членове 11 и 12. В член 13 се предвижда възможността за предоставяне на подкрепа за поддържане на макрофинансовата стабилност на Украйна при изключителни обстоятелства, по-конкретно обстоятелствата, свързани с войната, и при условие че е изпълнено предварителното условие по член 5. Това извънредно финансиране ще бъде прекратено веднага щом изпълнението на условията стане отново възможно.

В глава III (план за Украйна) се описва подробно функционирането на първия стълб на механизма, като се започва с ролята на плана за Украйна (член 14) като обща рамка за трите стълба и за постигане на целите на механизма и общите принципи за финансиране, включително видовете условия за извършване на плащания (член 15). В членове 16 и 17 се представят планът за Украйна, който трябва да бъде представен от Украйна, процедурата за това и елементите, които трябва да съдържа планът, включително реформите и инвестициите, които ще бъдат финансирани чрез механизма, участието на поднационалните органи и системите за предотвратяване и коригиране на нередности, измами, корупция и конфликти на интереси при използването на средствата, предоставени по линия на механизма. Комисията ще пристъпи към оценка на плана съгласно критериите, посочени в член 18, и ще направи предложение за решение за изпълнение на Съвета, както е описано в член 19, в което ще бъдат определени, наред с другото, индикативната безвъзмездна финансова подкрепа и индикативната сума на подкрепата със заемни средства, която ще бъде изплатена при задоволителното изпълнение на условията, в определения за изпълнението срок и в зависимост от предварителното финансиране, на условията за което Украйна ще отговаря. В член 20 се предвижда възможността Комисията или Украйна да направят предложение за изменение на плана за Украйна. Член 21 обхваща споразумението за заем, което трябва да бъде подписано между Комисията и Украйна, и правилата, съгласно които Комисията ще взема заеми на пазарите. В член 22 се предвижда възможността Украйна да поиска от Комисията да поеме субсидията за разходите по заема, която ще бъде покрита от третия стълб на механизма. Правилата за плащане на предварително финансиране на Украйна, при спазване на предварителното условие, описано в член 5, са изложени в член 23. В член 24 се предвиждат условията и процедурата за плащане на извънредно мостово финансиране на Украйна. В член 25 се уточнява процедурата за изплащане на средства по първия стълб при изпълнение на условията, посочени в плана. Плащанията ще се извършват на тримесечна база, след като Украйна подаде искане за плащане, в което се посочва задоволителното изпълнение на съответните условия. При отрицателна оценка от страна на Комисията се удържа част от сумата, съответстваща на неизпълнените условия. Задържаното плащане ще бъде извършено само след като Украйна надлежно обоснове, като част от последващо искане за плащане, че е предприела необходимите мерки, за да гарантира задоволителното изпълнение на съответните условия. В член 26 се предвижда задължение за Украйна да публикува данни за лицата и субектите, които получават суми на финансиране, надвишаващи равностойността на 500 000 EUR, за изпълнението на реформите и инвестициите, посочени в плана за Украйна, както и категориите данни, които трябва да бъдат публикувани.

В глава IV (Инвестиционна рамка за Украйна) се описва вторият стълб на механизма, който има за цел да се подпомогнат инвестициите и да се предостави достъп до финансиране, благоприятстващо изпълнението на плана за Украйна. Обхватът и структурата на рамката са определени в член 27. В член 28 се предвижда възможността за допълнителни вноски от държавите членки, от трети държави и от трети страни. В главата също така се описва подробно гаранцията за Украйна (членове 29 и 30) и се определя процентът на провизиране и процедурата за преразглеждането ѝ (член 31).

Глава V (Помощ за присъединяване към ЕС и мерки за подкрепа) обхваща прилагането на третия стълб на механизма, който ще подпомогне постепенното привеждане на Украйна в съответствие с достиженията на правото на Съюза и постепенното ѝ интегриране в единния пазар с оглед на бъдещо членство в Съюза, както и укрепването на капацитета на заинтересованите страни и местните органи, и който осигурява финансиране за инициативи и органи, участващи в подпомагането и прилагането на международното правосъдие в Украйна (член 32).

В глава VI (Защита на финансовите интереси на Съюза) се определят разпоредбите, които трябва да се спазват от Комисията и от Украйна, за да се гарантира ефективен контрол върху прилагането на механизма. В член 33 се уточняват задълженията, които трябва да бъдат заложени в рамковите споразумения, споразуменията за финансиране и за заеми, които ще включват подходящи мерки за предотвратяване, разкриване и коригиране на измами, корупция, конфликти на интереси и нередности, засягащи финансовите интереси на Съюза, за избягване на двойно финансиране и за предприемане на правни действия за възстановяване на средства, които са били присвоени, за събиране на подходящи данни за получателите на средства по механизма, както и правата, които да бъдат предоставени на Комисията, Европейската служба за борба с измамите (OLAF) и Европейската прокуратура (EPPO), когато е приложимо. С член 34 се създава одитен съвет, състоящ се от независими членове, назначени от Комисията, които ще подпомагат Комисията при защитата на финансовите интереси на Съюза и при гарантирането на доброто управление от страна на Украйна на финансирането по механизма, осигурено от Съюза.

Глава VII (Работни програми, мониторинг, докладване и оценка) обхваща работните програми, чрез които ще се осъществява помощта по механизма (член 35), разпоредбите за определяне на показателите и рамките за резултатите, използвани при мониторинга и оценката (член 36) и последващата оценка на механизма (член 37).

В глава VIII (Заключителни разпоредби) се определя упражняването на делегираните правомощия по отношение на процента на провизиране (член 38), процедурата на комитет (член 39), разпоредбите относно информацията, комуникацията и публичността (член 40) и влизането в сила (член 41).

2023/0200 (COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за създаване на механизъм за Украйна

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 212 и член 322, параграф 1 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

като взеха предвид становището на Сметната палата,

в съответствие с обикновената законодателна процедура,

като имат предвид, че:

(1)От 2014 г. насам Украйна пое по амбициозен път на реформи, водещ до постепенна интеграция с Европейския съюз, резултат от която бе подписването на 27 юни 2014 г. на споразумение за асоцииране между Съюза и Украйна, включващо задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия, което влезе в сила на 1 септември 2017 г.

(2)От началото на непредизвиканата и неоправдана агресивна война на Русия срещу Украйна на 24 февруари 2022 г. Съюзът, неговите държави членки и европейските финансови институции мобилизираха безпрецедентна подкрепа за икономическата, социалната и финансовата устойчивост на Украйна, като съчетаха подкрепа от бюджета на Съюза, включително извънредна макрофинансова помощ и подкрепа от Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие, гарантирана изцяло или частично от бюджета на Съюза, както и допълнителна финансова подкрепа от държавите членки.

(3)На заседанието си от 23 юни 2022 г. Европейският съвет реши 10 да предостави на Украйна статут на държава кандидатка, която изрази силна воля да съчетае реконструкцията с реформи по своя път за присъединяване към Европейския съюз. Текущата и силна подкрепа за Украйна е ключов приоритет за Съюза и подходящ отговор на силния политически ангажимент на Съюза да подкрепя Украйна толкова дълго, колкото е необходимо.

(4)Предоставянето от страна на Съюза на макрофинансова помощ в размер до 18 милиарда евро за 2023 г. съгласно Регламент (ЕС) 2022/2463 на Европейския парламент и на Съвета 11 се счита за подходящ отговор на недостига на финансиране на Украйна за 2023 г. и спомогна за мобилизирането на значително финансиране от други донори и международни финансови институции. Това представляваше един от основните фактори, допринасящи за макроикономическата и финансовата устойчивост на Украйна в критичен момент.

(5)Съюзът също така предоставя значителна финансова подкрепа чрез допълнителен пакет, съчетаващ средства по Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество — Глобална Европа (ИССРМС), създаден с Регламент (ЕС) 2021/947 на Европейския парламент и на Съвета 12 , и заеми от Европейската инвестиционна банка.

(6)Освен това, в своето Решение (ОВППС) 2021/509 13 Съветът взе решение за мерки за извънбюджетна помощ в подкрепа на украинските въоръжени сили в рамките на Европейския механизъм за подкрепа на мира в размер на 5,6 милиарда евро и за военна мисия за предоставяне на помощ в подкрепа на Украйна с бюджет от 0,1 милиарда евро за общите разходи. Съюзът и неговите държави членки също така осигуриха безпрецедентна реакция в натура при извънредна ситуация чрез Механизма за гражданска защита на Съюза съгласно Решение № 1313/2013/ЕС 14 на Европейския парламент и на Съвета, изменено с Регламент (ЕС) 2021/836 на Европейския парламент и Съвета 15 , като това е най-голямата операция при извънредна ситуация от създаването на посочения механизъм.

(7)Освен това коридорите на солидарността между ЕС и Украйна, създадени през май 2022 г., допринесоха за генерирането на износ с приблизителна стойност от 31 милиарда евро за украинската икономика до края на май 2023 г.

(8)Агресивната война на Русия срещу Украйна е причинила на Украйна щети на стойност повече от 270 милиарда евро 16 към 24 февруари 2023 г., а разходите за възстановяване се оценяват на 384 милиарда евро, както и загуба на достъпа на Украйна до финансовите пазари и до драстичен спад в публичните ѝ приходи, докато публичните ѝ разходи за справяне с хуманитарната ситуация и за поддържане на непрекъснатостта на държавните услуги се увеличиха значително. Чрез такива оценки, както и чрез аналитичната информация от всички други подходящи и последващи източници, се осигурява подходяща основа за установяване на съответните нужди от финансиране за следващите години, като се включват съображенията на регионално и секторно ниво.

(9)На 30 март 2023 г. Международният валутен фонд (МВФ) оцени недостига на държавно финансиране до 2027 г. на 75,1 милиарда евро и постигна договореност с Украйна за четиригодишна програма на стойност 14,4 милиарда евро за утвърждаване на политики, с които се поддържа фискална, външна, ценова и финансова стабилност и се подпомага икономическото възстановяване, като същевременно се подобрява управлението и се укрепват институциите за насърчаване на дългосрочен растеж в контекста на следвоенното възстановяване и пътя на Украйна за присъединяване към Европейския съюз.

(10)Като се има предвид, че поне до 2027 г. ще продължи да съществува остатъчен дефицит в нуждите на Украйна от финансиране, е необходимо да се мобилизира гъвкава подкрепа за украинското правителство, за да се запазят функциите му, както и да се подкрепи възстановяването, реконструкцията и модернизацията на държавата.

(11)Като се имат предвид щетите, нанесени от агресивната война на Русия на икономиката, обществото и инфраструктурата на Украйна, за подпомагането на държавата да поддържа функциите си, както и за краткосрочно облекчение, за бързото ѝ възстановяване, реконструкция и модернизация ще се изисква цялостна подкрепа за възстановяване на икономиката, за изграждане на основите на свободна и просперираща държава, обвързана с европейските ценности, правилно интегрирана в европейската и световната икономика и с добър напредък по пътя си за присъединяване към Европейския съюз.

(12)В този контекст е необходимо да се създаде средносрочен единен инструмент, в който се обединява двустранната подкрепа, предоставена от Съюза на Украйна, като се гарантира координация и ефективност. За тази цел е необходимо да се създаде Механизъм за Украйна („механизмът“), който да осигури баланс между гъвкавост и възможности за програмиране на ответните действия на Съюза за преодоляване на недостига на финансиране, за посрещане на нуждите от възстановяване, реконструкция и модернизация на Украйна, като в същото време се подкрепят реформите в държавата като част от пътя ѝ за присъединяване към Съюза.

(13)Механизмът за Украйна следва да бъде подкрепен от изготвен от украинското правителство последователен план за възстановяване с определени приоритети („планът за Украйна“), в който е определена структурирана и предвидима рамка за възстановяване, реконструкция и модернизация на Украйна, ясно съгласувана с изискванията за присъединяването към Съюза.

(14)Подкрепата от Съюза за Украйна от 2024 до 2027 г. следва да бъде предоставена основно и главно в рамките на механизма за Украйна, като се гарантира последователен подход чрез единен инструмент, като се заменят или, когато е уместно, допълват дейностите по съществуващите инструменти.

(15)В това отношение подкрепата на Съюза по линия на механизма следва да замени двустранната подкрепа, предоставяна по Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество — Глобална Европа (ИССРМС), създаден съгласно Регламент (ЕС) 2021/947 на Европейския парламент и на Съвета. Въпреки това е важно да се гарантира, че Украйна може да продължи да се възползва от регионална, тематична, бърза реакция и други форми на подкрепа в рамките на ИССРМС, включително по програми за трансгранично сътрудничество, и като цяло да продължи да задълбочава регионалното, макрорегионалното и трансграничното сътрудничество и териториалното развитие, включително чрез прилагане на макрорегионалните стратегии на Съюза.

(16)Хуманитарната помощ, отбраната или подкрепата на държавите членки, предоставящи защита на украинските бежанци, бягащи от войната, следва да се предоставят извън механизма. Освен това Украйна може да продължи да се възползва от съответните съществуващи програми на Съюза.

(17)Механизмът следва да допринесе за преодоляване на недостига на финансиране за Украйна до 2027 г., като предоставя безвъзмездни средства и финансови облекчения при изключително преференциални условия по предвидим, непрекъснат, организиран и навременен начин. С помощта следва да се подкрепи макрофинансовата стабилност в Украйна и да се облекчат ограниченията във връзка с външното финансиране на държавата.

(18)Съгласно новия механизъм инвестициите във възстановяването, реконструкцията и модернизацията на Украйна следва да започнат да се осъществяват по спешност, за да се осигурят достойни условия на живот за украинското население, да се осигури създаване на заетост и приходи и постепенно да се намали размерът на необходимата международна помощ.

(19)Възстановяването, реконструкцията и модернизацията чрез механизма следва тясно да се обвържат с гледната точка на Съюза, като се обвърже финансовата подкрепа с изпълнението на реформи и инвестиции с оглед на присъединяването.

(20)Съгласно средносрочната перспектива, предвидена в плана за Украйна чрез единен инструмент, Украйна следва също така да се насърчи да насочва инвестиции и реформи към прехода към екологосъобразна, цифрова и приобщаваща икономика и да се помогне за мобилизирането на единомислещи донори да подкрепят Украйна чрез многогодишни вноски.

(21)Усилията за възстановяване, реконструкция и модернизация следва да се основават на отговорността на Украйна, тясното сътрудничество и координацията с подкрепящи държави и организации и пътя на Украйна за присъединяване към Съюза. Регионалните и местните администрации също се очаква да играят важна роля. Партньорското сътрудничество и програмите, включени в партньорствата между градовете и регионите в Съюза и тези в Украйна, следва да обогатят и ускорят процеса на възстановяване, реконструкция и модернизация.

(22)Съюзът следва също така да насърчава тесните консултации и включването на местните органи, които представляват богато разнообразие от поднационални равнища и клонове на управление, включително региони, общини, райони и громади и техните асоциации, както и участието им във възстановяването, реконструкцията и модернизация на Украйна на базата на устойчиво развитие и чрез прилагане на целите за устойчиво развитие на местно равнище. Съюзът следва да признае множеството роли на местните органи като поддръжници на териториален подход към местното развитие, включително процесите на децентрализация, участието и отчетността, и допълнително да засили подкрепата си за изграждане на техния капацитет.

(23)Съюзът следва да предостави подкрепа за прехода към присъединяване в полза на Украйна, като се възползва от опита на държавите членки. Такова сътрудничество следва да се съсредоточи по-специално върху споделянето на опита, натрупан от държавите членки по време на техните собствени процеси на реформи.

(24)Подкрепата по механизма следва също така да надгражда и да увеличи максимално полезните взаимодействия с ключови организации, подкрепящи реформите и възстановяването на Украйна, като Европейската инвестиционна банка, Европейската банка за възстановяване и развитие, Световната банка, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и Международния валутен фонд.

(25)Като се има предвид несигурността, свързана с войната, е целесъобразно да може да се предоставя подкрепа на Украйна по линия на Механизма при надлежно обосновани изключителни обстоятелства, по-специално в случай на значително влошаване на ситуацията с войната, и с цел да се поддържа нейната макрофинансова стабилност и да се гарантира постигането на целите на механизма. Такова извънредно финансиране следва да се предоставя само чрез решение за изпълнение на Съвета по предложение на Комисията, ако е налице заключение, че е невъзможно Украйна да изпълни условията, свързани с формите на подкрепа съгласно настоящия регламент, когато тя е бенефициер на подкрепата, и следва да се прекрати веднага щом изпълнението на условията стане отново възможно. Такова финансиране не следва да засяга финансирането от други специфични инструменти на Съюза, които следва да бъдат мобилизирани в случай на природни бедствия или други извънредни ситуации от хуманитарно естество или свързани с гражданската защита.

(26)Рамката на политиката за разширяване, определена от Европейския съвет и Съвета, споразумението за асоцииране, споразумението за партньорство и сътрудничество, многостранните споразумения, по които Съюзът е страна, и други споразумения, с които се установяват правно обвързващи отношения с Украйна, както и резолюциите на Европейския парламент, съобщенията на Комисията и съвместните съобщения на Комисията и върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност следва да представляват цялостната политическа рамка за прилагането на настоящия регламент. Комисията следва да гарантира съгласуваност между помощта съгласно механизма и рамката на политиката на разширяване.

(27)Член 49 от Договора за Европейския съюз постановява, че всяка европейска държава, която зачита ценностите на зачитане на човешкото достойнство, на свободата, демокрацията, равенството, върховенството на закона, както и на зачитане на правата на човека, включително правата на лицата, които принадлежат към малцинства, и която се ангажира да ги насърчава, може да поиска да членува в Съюза. Тези ценности са общи за държавите членки в общество, чиито характеристики са плурализмът, недискриминацията, толерантността, справедливостта, солидарността и равенството на жените и мъжете.

(28)Европейска държава, която е кандидатствала за присъединяване към Съюза, може да стане член на Съюза едва след като бъде потвърдено, че изцяло отговаря на критериите за присъединяване, определени на срещата на Европейския съвет през юни 1993 г. в Копенхаген (наричани по-нататък „критериите от Копенхаген“), и при условие че Съюзът разполага с необходимия капацитет за интегриране на новия член. Критериите от Копенхаген са свързани със стабилността на институциите, които гарантират демокрацията, върховенството на закона, правата на човека и зачитането и закрилата на малцинствата, с наличието на функционираща пазарна икономика, както и с капацитета за справяне с конкурентния натиск и пазарните сили в рамките на Съюза и способността за поемане не само на правата, но и на задълженията по Договорите, включително преследването на целите на политическия, икономическия и паричния съюз.

(29)В общ интерес на Съюза и Украйна е да се постигне напредък в усилията на Украйна да реформира своите политически, правни и икономически системи с оглед на членството в Съюза. Разглеждането на Украйна като кандидатка за присъединяване е стратегическа инвестиция на Съюза в мира, сигурността, стабилността и благоденствието в Европа и дава възможност на Съюза да заеме по-добра позиция за справяне с глобалните предизвикателства. Това предоставя също така по-големи икономически и търговски възможности както за Съюза, така и за Украйна, като същевременно подкрепя постепенното трансформиране на държавата. Перспективата за членство в Съюза има мощна преобразуваща сила, тъй като предполага извършването на положителни демократични, политически, икономически и социални промени.

(30)Възприемането на фундаменталните европейски ценности и ангажирането с тях е избор и е особено важно за стремежа на Украйна към членство в Съюза. В съответствие с това Украйна следва да поеме инициативата и да се ангажира изцяло с европейските ценности, както и с утвърждаването на световен ред, основан на правила и ценности, и с енергичното провеждане на необходимите реформи в интерес на своя народ.

(31)Възстановяването от щетите, причинени от агресивната война на Русия, не може да се ограничи до възстановяване на разрушенията до състоянието отпреди войната. Възстановяването представлява възможност Украйна да бъде подкрепена в процеса ѝ на интеграция в единния пазар и в ускоряването на устойчивия ѝ екологичен и цифров преход в съответствие с политиките на Съюза. Механизмът следва да насърчава възстановяването по начин, по който се модернизира и подобрява икономиката и обществото на Украйна, който се основава на правилата и стандартите на Съюза, чрез инвестиране по устойчив начин в прехода на Украйна към екологосъобразна, цифрова и приобщаваща икономика и във възстановяването, реконструкцията и модернизацията на критичната ѝ инфраструктура, производствения ѝ капацитет и човешкия ѝ капитал.

(32)Механизмът следва да допринася за спазването на Парижкото споразумение и на Рамковата конвенция на ООН по изменението на климата, Конвенцията на ООН за биологичното разнообразие и Конвенцията на ООН за борба с опустиняването и следва да не допринася за влошаване на състоянието на околната среда, нито да причинява вреди на околната среда или климата. По-специално, финансирането, отпуснато в контекста на механизма, следва да бъде съгласувано с дългосрочната цел за ограничаване на повишаването на средната температура в световен мащаб до далеч под 2 C над нивата от прединдустриалния период и продължаване на усилията за ограничаване на повишаването на температурата до 1,5 C. То следва също така да бъде съгласувано с целта за увеличаване на способността за адаптиране към неблагоприятните последици от изменението на климата и за насърчаване на устойчивостта спрямо изменението на климата, както и с подкрепата за опазване на биологичното разнообразие, кръговата икономика и нулевото замърсяване. Особено внимание следва да се обърне на действията, които създават съпътстващи ползи и постигат множество цели, включително в областта на климата, биологичното разнообразие и околната среда.

(33)В този контекст мерките, финансирани по линия на механизма, следва да се ръководят от принципите за ненанасяне на вреда и да не се пренебрегва никой.

(34)Прилагането на настоящия регламент следва да се ръководи от принципите на равенство и недискриминация, както са разработени в стратегиите на Съюза за равенство. С него следва да се насърчава равенството между половете и овластяването на жените и момичетата и да се защитават и насърчават правата на жените и момичетата в съответствие с плановете за действие на ЕС относно равенството между половете и съответните заключения на Съвета и международни конвенции. Изпълнението на механизма следва да бъде в съответствие с Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания и да се гарантира достъпността на предоставените по линия на механизма инвестиции и техническа помощ.

(35)Укрепването на върховенството на закона, включително независимостта на съдебната власт, борбата с корупцията, изпирането на пари и организираната престъпност, както и прозрачността, доброто управление на всички нива, защитата на свободните и плуралистични медии и борбата с дезинформацията, укрепването на реформата на публичната администрация, включително в областта на обществените поръчки, конкуренцията и държавните помощи, продължават да бъдат основни предизвикателства и са от решаващо значение за сближаването на Украйна със Съюза, както и за подготовката им да поемат изцяло задълженията, произтичащи от членството в него. С оглед на дългосрочния характер на реформите, които се извършват в тези области, и на необходимостта от натрупване на постигнати резултати, подкрепата по линия на механизма за Украйна следва да помага за разрешаването на тези проблеми на възможно най-ранен етап.

(36)В съответствие с принципа на демокрацията на участието Съюзът следва да насърчава укрепването на парламентарния капацитет, парламентарния контрол, демократичните процедури и справедливото представителство в Украйна.

(37)Засиленото стратегическо и оперативно сътрудничество между Съюза и Украйна в областта на сигурността е от основно значение за ефективното и ефикасно справяне със заплахите за сигурността, организираната престъпност и тероризма.

(38)С действията в рамките на Механизма за Украйна следва също така да се подкрепят, когато е подходящо, мерки и процеси за изграждане на доверие за насърчаване на справедливостта, търсенето на истината, репарациите и гаранциите за недопускане на повторни инциденти, както и събирането на доказателства за престъпления, извършени по време на войната.

(39)Подкрепата по линия на механизма следва да се предоставя при предварителното условие, че Украйна продължава да зачита ефективните демократични механизми и институции, включително многопартийната парламентарна система и върховенството на закона, както и да гарантира зачитането на правата на човека, включително правата на лицата, принадлежащи към малцинства.

(40)Подкрепата по линия на Механизма за Украйна, включително по пътя на Украйна към присъединяване, следва да се предоставя с цел постигане на общи и специфични цели въз основа на установени критерии и с ясни условия.

(41)Общите цели на Механизма за Украйна следва да се състоят в подпомагане на Украйна при справянето със социалните, икономическите и екологичните последици от войната, осигуряване на принос за реконструкцията, включително възстановяването и модернизацията на държавата; насърчаване на социална, икономическа и екологична устойчивост и постепенна интеграция в икономиката и пазарите на Съюза и в световната икономика; както и в подготвяне на Украйна за бъдещо членство в Съюза чрез подкрепа на процеса ѝ на присъединяване. Такива цели следва да се преследват по взаимно укрепващ начин.

(42)В съответствие с Европейския стълб на социалните права, с механизма следва да се подкрепя солидарността, интеграцията и социалната справедливост с цел създаване и поддържане на качествена заетост и устойчив растеж, осигуряване на равенство и достъп до възможности и социална закрила, защита на уязвимите групи и подобряване на стандарта на живот. Механизмът следва също така да допринесе за борбата с бедността и справянето с безработицата и да доведе до създаване на качествени работни места, приобщаване и интегриране на групите в неравностойно положение. Механизмът следва да предоставя възможности за инвестиране в умения, включително чрез професионално образование и обучение с цел да се подготви работната сила за цифровия и екологичния преход. Той следва също така да осигури възможност за укрепване на социалния диалог, инфраструктурата и услугите.

(43)Механизмът следва да гарантира съгласуваност и допълване с общите цели на външната дейност на Съюза, както е посочено в член 21 от Договора за Европейския съюз, включително зачитането на основните права и принципи, защитата и насърчаването на правата на човека, демокрацията и основните принципи на правовата държава, както и с целите по отношение на борбата с корупцията, съдебната система, публичната администрация и доброто управление.

(44)Предвид несигурността, свързана с агресивната война на Русия, механизмът следва да представлява гъвкав инструмент, който дава възможност на Съюза да отговори на нуждите на Украйна чрез диверсифициран набор от инструменти за осигуряване на финансиране на украинската държава, подкрепа за краткосрочни приоритети за възстановяване и реконструкция, подкрепа за инвестиции и достъп до финансиране, както и техническа помощ и изграждане на капацитет и други подходящи дейности.

(45)Подкрепата от Съюза следва да бъде организирана около три стълба, а именно: i) финансова подкрепа за украинската държава за осъществяване на реформи и инвестиции, както и за поддържане на макрофинансовата стабилност на държавата, както е посочено в плана за Украйна; ii) инвестиционна рамка за Украйна за мобилизиране на инвестиции и подобряване на достъпа до финансиране; iii) помощ за присъединяване за мобилизиране на технически опит и изграждане на капацитет.

(46)Тъй като нуждите, свързани с възстановяването, реконструкцията и модернизацията са значителни и не могат да бъдат покрити само от бюджета на Съюза, роля следва да играят също така публичните и частните инвестиции. Механизмът следва да даде възможност за мобилизиране както на публични, така и на частни инвестиции и да осигури възможност за увеличаване на подкрепата за инвестиции в дългосрочно възстановяване, когато обстоятелствата го позволяват, като се има предвид и капацитетът на Украйна за изпълнение и усвояване на средствата.

(47)Общият максимален размер на подкрепата от Съюза, която ще бъде включена в механизма, ще бъде 50 милиарда евро по текущи цени за периода от 2024 до 2027 г. за всички видове подкрепа. В светлината на променящите се обстоятелства и на целите на самия механизъм подкрепата от Съюза трябва да осигури баланс между гъвкавост и възможности за програмиране.

(48)Що се отнася до подкрепата от Съюза, която не е под формата на заеми, настоящият регламент следва да бъде финансиран от и в съответствие с резерва за Украйна, както е предложено в изменението на Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093 на Съвета 17 , със сума до 50 милиарда евро за периода 2024—2027 г. Тази максимална сума не съставлява основната референтна сума — по смисъла на точка 18 от Междуинституционалното споразумение от декември 2020 г. между Европейския парламент, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия относно бюджетната дисциплина, сътрудничеството по бюджетни въпроси и доброто финансово управление и относно новите собствени ресурси, включително пътна карта за въвеждането на нови собствени ресурси — за Европейския парламент и за Съвета в хода на годишната бюджетна процедура.

(49)Мобилизирането на резерва за Украйна следва да има за цел предоставянето на поне годишна индикативна сума за подкрепа, която не е под формата на заеми, в съответствие с член 10б от предложеното изменение на Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093 на Съвета 18 .

(50)В рамките на ограничителните мерки на Съюза, приети въз основа на член 29 от Договора за Европейския съюз (ДЕС) и член 215, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), никакви средства или икономически ресурси не могат да се предоставят пряко или непряко на посочени юридически лица, субекти или органи или в тяхна полза. Следователно такива посочени субекти, както и субекти, притежавани или контролирани от тях, не могат да бъдат подкрепяни от механизма.

(51)Бюджетните кредити за поети задължения и съответните бюджетни кредити за плащания от резерва за Украйна следва да се мобилизират ежегодно в бюджета над таваните на многогодишната финансова рамка.

(52)За частта от подкрепата по Механизма за Украйна, предоставена под формата на заеми, е целесъобразно да се разшири бюджетната гаранция на Съюза, за да покрие финансовата помощ, която се предоставя на Украйна по силата на член 220, параграф 1 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета 19 . Вследствие на това в изменението на Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093 на Съвета 20 се предлага мобилизиране на необходимите бюджетни кредити в бюджета на Съюза над таваните на многогодишната финансова рамка за финансовата помощ за Украйна, налична до края на 2027 г.

(53)Като се спазва принципът, че бюджетът на Съюза се определя ежегодно, следва да се осигури възможността за прилагане на гъвкавите възможности съгласно Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 за други политики, а именно пренасяне и преразпределяне на средства, за да се гарантира ефективното използване на средствата на Съюза, като по този начин максимално се увеличат наличните средства на Съюза по механизма.

(54)Следва да се допускат ограничения на допустимостта за участие в процедурите по възлагане на поръчки по механизма поради специфичния характер на дейността или когато дейността засяга сигурността или обществения ред.

(55)За да се осигури ефективното прилагане на механизма, включително да се улесни интегрирането на Украйна в европейските вериги на стойността, всички доставки и материали, финансирани и доставяни по настоящия механизъм, следва да произхождат от държавите членки, Украйна, договарящите се страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, държавите, обхванати от приложение I към Регламент (ЕС) 2021/947 и приложение I към Регламент (ЕС) 2021/1529 на Европейския парламент и на Съвета, и държавите, за които е установен реципрочен достъп до външна помощ в Украйна от Комисията, освен ако доставките и материалите не могат да бъдат доставени при разумни условия в някоя от тези държави.

(56)Съюзът следва да се стреми към най-ефективно използване на наличните ресурси с цел оптимизиране на въздействието на външната си дейност. Това следва да се постигне чрез последователност, съгласуваност и взаимно допълване с инструментите на Съюза за външно финансиране, както и чрез полезно взаимодействие с други политики и програми на Съюза. За да се увеличи в максимална степен въздействието на комбинираните интервенции за постигането на обща цел, следва да е налице възможност механизмът да може да допринася за действия по други програми.

(57)Съюзът следва да насърчава многостранен, основан на правила и ценности подход към световните блага и предизвикателства и следва да си сътрудничи с държавите членки, държавите партньори, международните организации и други донори в това отношение.

(58)С оглед на необходимостта от координиране на международната подкрепа за възстановяването, реконструкцията и модернизацията на Украйна следва да е възможно държавите членки, трети държави, международни организации, международни финансови институции или други източници да допринесат за прилагането на механизма. Тези вноски следва да се извършват съгласно същите правила и условия и да представляват външни целеви приходи по смисъла на член 21, параграф 2, буква а), подточка ii), букви г) и д) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.

(59)Комисията и държавите членки следва да гарантират съответствието, съгласуваността, последователността и взаимното допълване на предоставяната от тях помощ, по-специално чрез провеждането на редовни консултации и чест обмен на информация на различните етапи от цикъла на помощта, включително на местно равнище. В светлината на присъствието на различни международни донори следва също така да се предприемат необходимите стъпки за осигуряване на по-добра координация и взаимно допълване с други донори, включително чрез редовни консултации. В това отношение следва да се използва междуведомствената платформа за координация на донорите като вече установен форум за такъв обмен.

(60)Към настоящия регламент следва да се прилагат хоризонталните финансови правила, приети от Европейския парламент и Съвета на основание член 322 от Договора за функционирането на Европейския съюз. Тези правила са установени в Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 и определят по-специално процедурата за съставяне и изпълнение на бюджета чрез безвъзмездни средства, награди, поръчки, непряко управление, финансови инструменти, бюджетни гаранции, финансова помощ и възстановяване на разходите на външни експерти и предвиждат проверки по отношение на отговорността на финансовите участници.

(61)Видовете финансиране и методите на изпълнение съгласно настоящия регламент следва да бъдат избирани в зависимост от възможностите за осъществяване на целите на механизма и за постигане на резултати, като се вземат предвид по-специално разходите за контрола, административната тежест и очакваният риск от неспазване. Това следва да включва разглеждане на възможността за използване на еднократни суми, единни ставки и единични разходи, както и на финансиране, което не е свързано с разходи, както е посочено в член 125, параграф 1 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.

(62)Между Съюза и Украйна следва да бъде сключено рамково споразумение за определяне на принципите на финансовото сътрудничество, включително необходимите механизми за контрол и одит на разходите. С Украйна следва да бъдат сключени и споразумения за финансиране и заеми, когато е целесъобразно в зависимост от всеки стълб, за да се определят условията за отпускане на средства.

(63)Чрез дерогация от член 209, параграф 3, първа, втора и четвърта алинея от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 е целесъобразно възстановените средства и приходите, генерирани от даден финансов инструмент, да представляват вътрешни целеви приходи за механизма или и следващата програма в тази област.

(64)Чрез дерогация от член 213, параграф 4, буква а) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 е целесъобразно излишъкът от провизиите за гаранцията за Украйна да представлява вътрешни целеви приходи за механизма или и следващата програма в тази област.

(65)По Стълб I на механизма следва да се предостави финансиране в подкрепа на изпълнението на плана за Украйна, в който се определя програмата за реформи и инвестиции на Украйна за постигане на общите и специфични цели на механизма, които също следва да бъдат интегрирани в рамка на икономическата и фискалната политика. Финансирането по този стълб следва да се предоставя при задоволително изпълнение на условията, посочени в плана.

(66)Украйна следва да изготви плана като съгласуван, всеобхватен и адекватно балансиран отговор за възстановяването и модернизирането си, който подкрепя нейното икономическо, социално и екологично възстановяване и напредъка ѝ за присъединяване към Съюза. В плана за Украйна следва също така да се предоставя основа за други донори да идентифицират приоритетните области на финансиране за възстановяването на Украйна и да се насърчи ангажираността, съгласуваността и допълнителния принос за тази цел. За тази цел Украйна следва да гарантира, че изготвеният план покрива нейните нужди от възстановяване, реконструкция и модернизация по интегриран начин, като определи до каква степен мерките от плана се очаква да бъдат финансирани от Съюза чрез механизма. При изготвянето на плана Украйна следва да вземе предвид подкрепата, предоставена по други програми на Съюза. Украйна следва да разработи своя план, като гарантира възможност и други донори да допринесат за подкрепа на мерките от плана, включително чрез увеличаване на наличното финансиране по механизма.

(67)Въпреки че планът за Украйна следва да представлява основа за подкрепата, предоставена по първия стълб на механизма, в него следва също така да се осигури насока за подкрепата, която ще бъде предоставена по втория и третия стълб на механизма. С мерките, финансирани по втория и третия стълб, следва да се подкрепят целите и изпълнението на плана.

(68)Планът за Украйна следва да включва мерки за реформи и инвестиции, заедно с качествени и количествени стъпки, с които да се гарантира задоволителното изпълнение на тези мерки, както и примерен график за изпълнението им. Мерките, започнали да се прилагат от 1 януари 2023 г. нататък, следва да бъдат допустими.

(69)В плана следва да се определят условия, потвърждаващи напредъка, който се очаква да бъде постигнат с изпълнението на заложените в него мерки. Тези условия следва да бъдат под формата на качествени или количествени стъпки. Тези стъпки следва да бъдат планирани най-късно до 31 декември 2027 г., въпреки че цялостното завършване на мерките, за които се отнасят тези стъпки, може да продължи след 2027 г. Като се има предвид необходимостта да се гарантира макрофинансовата стабилност на Украйна, като същевременно се подкрепят нейните усилия за възстановяване, реконструкция и модернизация с оглед на присъединяването към Съюза, планът следва по-специално да включва условия, свързани с i) основни изисквания, като макрофинансова стабилност, бюджетен надзор и управление на публичните финанси, които могат да бъдат определени така, че да отразяват наличието на задоволителен напредък по изпълнението; и ii) секторните и структурните реформи и инвестиции, посочени в плана. Плащанията следва да бъдат структурирани съответно с оглед на такива категории условия, които отразяват целите на механизма.

(70)При подготовката и прилагането от Украйна на плана следва да се отчита по-специално ситуацията в регионите и общините на Украйна, като се вземат предвид техните специфични нужди от възстановяване и реконструкция, реформи, модернизация и децентрализация, и следва да се извършва в консултация с регионалните, местните, градските и други публични органи, в съответствие с принципа на многостепенно управление и като се вземе предвид подходът отдолу нагоре. В този контекст чрез плана следва по-специално да се засили икономическото, социалното, екологичното и териториалното развитие на регионите и общините на Украйна, да се подкрепи реформата за децентрализация в нея и сближаването със стандартите на Съюза; в него следва също така да се гарантира участието на поднационалните органи, по-специално общините, във вземането на решения относно използването на подкрепа в процеса на възстановяване на местно равнище, както и че проектите за възстановяване, избрани и изпълнявани от такива поднационални органи, съставляват достатъчно голям дял от подкрепата.

(71)Планът следва да съдържа също обяснение на системата на Украйна за ефективно предотвратяване, разкриване и коригиране на нередности, корупция, измами и конфликти на интереси при използването на средствата по линия на механизма и мерки, които имат за цел избягване на двойно финансиране от механизма и други програми, както и от други донори. Мерките по плана следва, когато е подходящо, да допринасят за осигуряване на ефективна система за управление и контрол. Такива мерки следва да бъдат приложени от Украйна до индикативна дата, която може да бъде определена, според случая, в зависимост от всяка мярка в течение на срока на механизма.

(72)Комисията следва да оцени плана за Украйна въз основа на списъка с критерии, посочени в настоящия регламент. С оглед на важността на финансовите въздействия от подкрепата за плана за Украйна, на Съвета следва да бъдат предоставени изпълнителни правомощия. В случай на положителна оценка на плана, Комисията следва да представи предложение за одобрението му от Съвета.

(73)Като се имат предвид несигурностите и необходимостта от гъвкавост при прилагането на механизма, следва да е възможно Украйна да отправи обосновано искане до Комисията да направи предложение за изменение на решението за изпълнение на Съвета, когато планът за Украйна, включително съответните качествени и количествени стъпки, вече не може да бъде осъществяван от Украйна, нито частично, нито изцяло, поради обективни обстоятелства. Комисията може, съгласувано с Украйна, също така да направи предложение за изменение на решението за изпълнение на Съвета, по-специално за да вземе предвид промяната в наличните суми. Украйна също следва да има възможност да отправи обосновано искане за изменение на плана, включително като предложи допълнения, когато е уместно, за да се вземе предвид допълнителното финансиране, налично от други донори или от други източници, като приходи, генерирани от блокирани руски активи.

(74)Финансовата подкрепа за плана за Украйна следва да е възможна под формата на заем. В контекста на спешните нужди на Украйна от финансиране е целесъобразно финансовата помощ да бъде организирана съгласно диверсифицираната стратегия за финансиране, предвидена в член 220а от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 и установена в него като единен метод на финансиране, което се очаква да повиши ликвидността на облигациите на Съюза и привлекателността и разходната ефективност на емитирането от Съюза.

(75)Като се има предвид положението на Украйна, причинено от военната агресия на Русия, и за да се подкрепи държавата по пътя ѝ към дългосрочна стабилност, е целесъобразно на Украйна да се предоставят заеми при изключително преференциални условия с максимален срок от 35 години и с начало на изплащането на главницата не по-рано от 2034 г. Уместно е също така да се направи дерогация от член 220, параграф 5, буква д) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 и да се даде възможност на Съюза да покрие за периода от 1 януари 2024 г. до 31 декември 2027 г. разходите по лихвените проценти (разходи за финансиране и разходи за управление на ликвидността) и да освободи Украйна от административни разходи, (разходи за обслужване за административните непреки разходи), които тя иначе би понесла. Субсидията за разходите по заема следва да се предоставя като инструмент, считан за подходящ за гарантиране на ефективността на подкрепата от механизма по смисъла на член 220, параграф 1 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.

(76)Следва да е възможно Украйна да подава искане за лихвена субсидия и за освобождаване от административни разходи всяка година.

(77)Финансовото задължение от заеми по настоящия регламент не следва да бъде подкрепяно чрез гаранцията за външна дейност чрез дерогация от член 31, параграф 3, второ изречение от Регламент (ЕС) 2021/947. Подкрепата под формата на заеми по линия на механизма следва да представлява финансова помощ по смисъла на член 220, параграф 1 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046. Като се вземат предвид финансовите рискове и бюджетното покритие, финансовата помощ под формата на заеми от механизма не следва да се провизира и чрез дерогация от член 211, параграф 1 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 не следва да се определя процент на провизиране.

(78)При предоставянето на подкрепа от Съюза за Украйна е важно да се гарантира както гъвкавост и възможност за програмиране, така и стабилност. За тази цел плащанията по механизма следва да се извършват съгласно фиксиран тримесечен график, ако е налично финансиране, въз основа на подадено от Украйна искане за плащане и след като Комисията е проверила задоволителното изпълнение на съответните условия. В случай че дадено условие не е изпълнено в съответствие с индикативния график, определен в решението за одобрение на плана, Комисията следва да приспадне от плащането сума, съответстваща на тези условия. Изплащането на съответните удържани средства би могло да стане през следващия период на плащане и до дванадесет месеца след първоначалния краен срок, посочен в индикативния график, при условие че са изпълнени условията.

(79)За да се гарантира, че Украйна има достъп до достатъчно финансиране, за да посрещне нуждите си от макрофинансова стабилност и да започне възстановяването, реконструкцията и модернизацията на страната, тя следва да има достъп до безвъзмездната финансова подкрепа в размер до 7 % и до заем под формата на предварително финансиране, в зависимост от наличието на финансиране и спазването на предварителното условие за подкрепа за Украйна по механизма.

(80)Чрез дерогация от член 116, параграфи 2 и 5 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 е целесъобразно крайният срок за плащане да започне от датата на съобщаване на решението, с което се разрешава изплащането на средства на Украйна, и да се изключи плащането на лихва за забава от Комисията на Украйна.

(81)Прозрачността при прилагането на механизма е важно изискване за предоставянето на подкрепата на Съюза. Украйна следва да публикува два пъти годишно данни за лица и субекти, които получават суми на финансиране, надвишаващи равностойността на 500 000 EUR за изпълнението на реформите и инвестициите, посочени в плана за Украйна. Информацията не следва да се публикува, когато разкриването ѝ създава риск да бъдат застрашени правата и свободите на засегнатите лица или субекти или да се нанесе сериозна вреда на търговските интереси на получателите. Рамковото споразумение следва да включва точни правила и времева рамка за събирането на данни от страна на Украйна и за достъпа за Комисията и OLAF, включително по отношение на формата на информацията.

(82)По Стълб II на механизма следва да бъде създадена инвестиционна рамка, която има за цел да се подпомогнат инвестициите за възстановяване и реконструкция, предприети от дружества от частния сектор, общини, държавни предприятия или други участници. Инвестиционната рамка за Украйна следва да е насочена към приоритетите, определени в плана за Украйна, и да подкрепя целите и изпълнението му. В управлението на инвестиционната рамка за Украйна следва да бъдат включени украинските органи.

(83)Инвестиционната рамка следва да представлява интегриран финансов пакет, с който се осигурява капацитет за финансиране под формата на финансови инструменти, бюджетни гаранции и операции за смесено финансиране в Украйна. Подкрепата по инвестиционната рамка за Украйна следва да се прилага при непряко управление, по-специално като се използва финансовият и техническият капацитет на международните финансови институции и европейските финансови институции за развитие и с участието им в поемането на риска, свързан с инвестиции със собствени ресурси. Предвид мащаба на инвестициите за възстановяване и реконструкция в Украйна, при които ще се изисква споделяне на риска, е необходимо Съюзът да създаде специален инструмент за осигуряване на гаранция — гаранцията за Украйна. Операциите, обхванати от гаранцията за Украйна, ще бъдат изпълнени в съответствие с член 208, параграф 4 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046. Агенциите за експортно кредитиране и други финансови институции, предоставящи подкрепа за улесняване на търговията, могат да действат като финансови посредници. При прилагането и управлението на гаранцията за Украйна Комисията следва да осигури тясна координация с подкрепата, предоставяна в рамките на Европейския фонд за устойчиво развитие плюс, създаден съгласно Регламент (ЕС) 2021/947.

(84)Гъвкавостта на подкрепата по механизма следва да бъде подобрена чрез осигуряване на гъвкаво прилагане на гаранцията за Украйна, която може да се предоставя постепенно. Целесъобразно е да се направи дерогация от член 211, параграф 2, втора алинея, второ изречение от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, за да се даде възможност провизирането, формирано до 31 декември 2027 г., да бъде с равностоен размер на провизирането, съответстващо на предоставената гаранция вместо сумата на общото провизиране. Като част от дерогацията следва също така да е възможно провизирането да се формира постепенно, за да се отрази напредъкът в подбора и изпълнението на операциите по финансиране и инвестиране в подкрепа на целите на механизма, вместо да се отразява финансовият отчет, посочен в член 211, параграф 2 ), втора алинея, второ изречение от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.

(85)С цел средствата по този стълб да се използват ефективно на Комисията следва да бъде делегирано правомощието да приема актове в съответствие с член 290 от Договора за функционирането на Европейския съюз по отношение на изменението на процента на провизиране за гаранцията за Украйна. От особена важност е по време на подготвителната си работа Комисията да проведе подходящи консултации, включително на експертно равнище. При подготовката и изготвянето на делегираните актове Комисията следва да осигури едновременното и своевременно предаване на съответните документи по подходящ начин на Европейския парламент и на Съвета.

(86)По Стълб III на механизма подкрепата следва да е насочена главно към постепенното привеждане в съответствие с правилата, стандартите, политиките и практиките на Съюза („достиженията на правото на Съюза“) с оглед на бъдещото членство в Съюза, като по този начин се допринася за изпълнението на плана за Украйна. Съответните препоръки на международни органи, като Съвета на Европа и Венецианската комисия, също следва да бъдат взети предвид в този процес. Подкрепата следва да е насочена и към укрепване на капацитета на заинтересованите страни, включително социалните партньори, организациите на гражданското общество и местните органи.

(87)В съответствие с Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, Регламент (ЕС, Евратом) № 883/2013 на Европейския парламент и на Съвета, и регламенти (ЕО, Евратом) № 2988/95, (Евратом, ЕО) № 2185/96 и (ЕС) 2017/1939 на Съвета финансовите интереси на Съюза се защитават чрез пропорционални мерки, включително мерки, свързани с предотвратяването, разкриването, коригирането и разследването на нередности, измами, корупция, конфликт на интереси, двойно финансиране, както и с възстановяването на изгубени, неправилно платени или неправилно използвани средства.

(88)По-специално, в съответствие с регламенти (Евратом, ЕО) № 2185/96 и (ЕС, Евратом) № 883/2013 Европейската служба за борба с измамите (OLAF) следва да има възможност да извършва административни разследвания, включително проверки и инспекции на място, с цел установяване наличието на измама, корупция или друга незаконна дейност, засягаща финансовите интереси на Съюза.

(89)В съответствие с Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Комисията следва да бъдат предоставени необходимите права и достъп от OLAF, Европейската сметна палата и, когато е приложимо, Европейската прокуратура (EPPO), когато е целесъобразно, включително от трети страни, които участват в усвояването на средствата на Съюза. Украйна следва да докладва на Комисията също за нередности във връзка с използването на средствата.

(90)Укрепването на системите за вътрешен контрол, борбата с корупцията, насърчаването на прозрачността, добрата администрация и ефективното управление на публичните финанси са важни приоритети на реформата за Украйна и следва да бъдат подкрепени чрез механизма.

(91)Комисията следва да гарантира, че финансовите интереси на Съюза са ефективно защитени в рамките на механизма. За тази цел следва да се създаде независим одитен съвет, който да предоставя на Комисията информация относно евентуално неправилно управление на средствата. Такава информация следва да бъде предоставена на OLAF и, когато е уместно, на съответните украински органи. Комисията, със съдействието на делегацията на Съюза, следва да има право да извършва проверки на това как Украйна усвоява средствата по време на целия жизнен цикъл на проекта. Одитният съвет следва да осигури редовен диалог и сътрудничество с Европейската сметна палата.

(92)Макар че основната отговорност на Украйна е да гарантира, че механизмът се изпълнява в съответствие с приложимите стандарти, като се вземат предвид принципът на пропорционалност и специфичните условия, при които ще функционира той, Комисията следва да може да получи достатъчна увереност от Украйна в това отношение. За тази цел Украйна следва да се ангажира в плана да подобри текущата си система за управление и контрол и да възстанови неправомерно използваните суми. Украйна следва да създаде система за мониторинг, която да включва годишен доклад за напредъка. Украйна следва да събира данни и информация, чрез които е възможно предотвратяването, откриването и коригирането на нередности, измами, корупция и конфликти на интереси във връзка с мерките, подкрепяни от механизма. В рамковото споразумение и споразуменията за финансиране и заем следва да има задължения Украйна да гарантира събирането и да осигури достъпа до подходящи данни за лица и субекти, които получават финансиране за изпълнението на мерките от плана за Украйна.

(93)Финансовите интереси на Съюза следва също да бъдат защитени, когато средствата се използват при пряко управление чрез безвъзмездни средства и възлагане на обществени поръчки, както и при непряко управление, когато се използват от субекти, на които е направена оценка по стълбовете, по-специално по втория и третия стълб на механизма.

(94)Следва да се приемат работни програми за прилагане на помощта по механизма.

(95)Капацитетът за комуникация на Украйна следва да се повиши, за да се гарантира наличието на силни и свободни плуралистични медии, както и публична подкрепа и разбиране за ценностите на Съюза и за ползите и задълженията, произтичащи от евентуално членство в Съюза, като същевременно се противодейства на дезинформацията. Видимостта на финансирането от Съюза също следва да се гарантира.

(96)Комисията следва да гарантира наличието на ясни механизми за мониторинг и оценка, за да се осигури ефективна отчетност и прозрачност при изпълнението на бюджета на Съюза, както и за да се гарантира ефективна оценка на напредъка към постигането на целите на настоящия регламент.

(97)Комисията следва ежегодно да извършва оценка на изпълнението на подкрепата по линия на Механизма за Украйна. По този начин комитетът, създаден с настоящия регламент, следва да разполага с подходяща информация, за да подпомага Комисията. Украйна следва да докладва веднъж годишно относно ефективния мониторинг на изпълнението в годишен доклад за напредъка на изпълнението. Изготвянето на такива доклади от правителството следва да бъде посочено по подходящ начин в плана за Украйна. На получателите на финансиране от Съюза, отпускано по втория и третия стълб на механизма, следва да бъдат наложени пропорционални изисквания за докладване.

(98)За да се гарантират еднакви условия за изпълнение на настоящия регламент, на Комисията следва да бъдат предоставени изпълнителни правомощия. Тези правомощия следва да бъдат упражнявани в съответствие с Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета 21 .

(99)Комисията ще вземе надлежно предвид Решение 2010/427/ЕС на Съвета и ролята на Европейската служба за външна дейност (ЕСВД), когато е уместно, и по-специално когато наблюдава изпълнението на предварителното условие за подкрепа от Съюза, в оценката си на плана за Украйна и докато събира съвети относно инвестиционната рамка за Украйна.

(100)Доколкото целите на настоящия регламент не могат да бъдат постигнати в достатъчна степен от държавите членки, а могат да бъдат по-добре постигнати на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигането на тези цели.

(101)За да се осигури приемственост при предоставянето на подкрепа в съответната област на политиката, настоящият регламент следва да влезе в сила по спешност в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз,

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

ГЛАВА I

Общи разпоредби

Член 1
Предмет

1.С настоящия регламент се създава механизма за Украйна („механизма“).

С него се определят целите на механизма, неговото финансиране, бюджетът за периода 2024—2027 г., формите на финансиране от Съюза по него и правилата за предоставяне на такова финансиране.

2.Чрез механизма се предоставя помощ на Украйна по следните три стълба:

а)Стълб І: финансова подкрепа, която да бъде предоставена на Украйна за извършване на реформи и инвестиции за изпълнение на плана за Украйна, както и за поддържане на макрофинансовата стабилност на държавата, както е посочено в глава III;

б)Стълб II: специална инвестиционна рамка на Украйна за подкрепа на инвестициите и предоставяне на достъп до финансиране, както е посочено в глава IV;

в)Стълб III: техническа помощ и съответната подкрепа за Украйна за разработване и изпълнение на реформи, свързани с присъединяването към ЕС и за насърчаване на административния капацитет на Украйна, както и други съответни дейности, както е посочено в глава V.

Член 2
Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

1.„Рамково споразумение“ означава споразумение, сключено между Комисията и Украйна, в което се определят принципите на финансовото сътрудничество между Украйна и Комисията съгласно настоящия регламент.

2.„Мерки“ означава реформи и инвестиции съгласно плана за Украйна, посочен в глава III.

3.„Условия“ означава качествени или количествени стъпки, свързани с осигуряването на поддържането на икономическа и финансова стабилност или с изпълнението на реформите и инвестициите, определени в плана за Украйна, посочен в глава III.

4.„Операция за смесено финансиране“ означава операция, подкрепяна от бюджета на Съюза, която съчетава неподлежащи на връщане форми на подкрепа, подлежащи на връщане форми на подкрепа, или и двете, от бюджета на Съюза с подлежащи на връщане форми на подкрепа от финансови институции в областта на развитието или други публични финансови институции или от търговски финансови институции и инвеститори.

Член 3
Цели на механизма за Украйна

1.Общите цели на механизма са да се подкрепи Украйна с цел:

а)справяне със социалните, икономическите и екологичните последици от войната, като по този начин се допринася за възстановяването, реконструкцията и модернизацията на държавата;

б)насърчаване на социална, икономическа и екологична устойчивост и постепенна интеграция в икономиката и пазарите на Съюза и в световната икономика;

в)постепенно привеждане в съответствие с правилата, стандартите, политиките и практиките на Съюза („достиженията на правото на Съюза“) с оглед на бъдещото членство в Съюза, като по този начин се допринася за взаимна стабилност, сигурност, мир, благоденствие и устойчивост.

2.Специфичните цели на механизма включват:

а)помощ за поддържането на макрофинансовата стабилност на държавата и облекчаване на ограниченията във връзка с външното и вътрешното финансиране на Украйна;

б)възстановяване и модернизиране на инфраструктурата, повредена от войната, като енергийна инфраструктура, водни системи, вътрешни и трансгранични транспортни мрежи, включително железопътни линии, пътища и мостове и гранично-пропускателни пунктове, и насърчаване на създаването на модерни, подобрени и устойчиви инфраструктури; възстановяване на капацитета за производство на храни; помощ за справяне със социалните предизвикателства, произтичащи от войната, включително за специфични групи като ветерани от войната, вътрешно разселени лица, самотни родители, хора с увреждания, малцинства и други уязвими лица; допринасяне за усилията по разминиране;

в)насърчаване на прехода към устойчива и приобщаваща икономика и стабилна инвестиционна среда; подкрепа за интегрирането на Украйна в единния пазар; ремонтиране, възстановяване и подобряване на социалната инфраструктура, като жилища, здравни заведения, училища и висши учебни заведения, както и научноизследователска инфраструктура; укрепване на икономическото и социалното развитие, като се обръща специално внимание на жените и младежите, включително чрез качествено образование, обучение, преквалификация и повишаване на квалификацията, както и чрез политики за заетост, включително за изследователи; подпомагане на културата и културното наследство; укрепване на стратегическите икономически сектори и подпомагане на инвестициите и развитието на частния сектор, като се поставя акцент върху малките и средните предприятия (МСП) и иновациите, както и върху селското стопанство и развитието на селските райони, аквакултурите и рибарството; преструктуриране на финансовите пазари на Украйна, включително банковия сектор и капиталовите пазари; увеличаване на мобилизирането на вътрешни приходи; укрепване на способността на Украйна да търгува;

г)допълнително укрепване на върховенството на закона, демокрацията, зачитането на правата на човека и основните свободи, включително чрез насърчаване на независима съдебна система, засилена сигурност, борба с измамите, корупцията, организираната престъпност и изпирането на пари, отклонението от данъчно облагане и данъчните измами; спазване на международното право; укрепване на свободата на медиите и академичната свобода и на благоприятна среда за гражданското общество; насърчаване на социалния диалог; насърчаване на недискриминацията и толерантността за гарантиране и укрепване на зачитането на правата на лицата, принадлежащи към малцинства, и насърчаване на равенството между половете; повишаване на ефективността на публичната администрация и подкрепа за прозрачността, структурните реформи и доброто управление на всички равнища, включително в областта на ефективното управление на публичните финанси и обществените поръчки и държавните помощи; подкрепа на инициативи и органи, участващи в подпомагането и налагането на международно правосъдие в Украйна;

д)развиване и укрепване на устойчив екологичен преход във всички икономически сектори, включително преход към декарбонизация на икономиката на държавата; насърчаване на цифровата трансформация като средство за устойчиво развитие и приобщаващ растеж;

е)подкрепа на децентрализацията и местното развитие.

Член 4
Общи принципи

1.Сътрудничеството по линия на механизма се основава на принципите за ефективност на развитието, когато е приложимо, за всички условия, а именно ангажираност на Украйна с приоритетите за развитие, акцент върху резултатите, приобщаващи партньорства за развитие, прозрачност и взаимна отчетност. Сътрудничеството се основава на ефективното и ефикасно разпределяне и използване на ресурсите.

2.Подкрепата от механизма е в допълнение към подкрепата, предоставяна по линия на други програми и инструменти на Съюза. Дейностите, допустими за финансиране по настоящия регламент, могат да получат подкрепа от други програми и инструменти на Съюза, при условие че тази подкрепа не покрива същите разходи.

3.За да насърчат взаимното допълване и ефикасността на своите действия и инициативи, Комисията и държавите членки си сътрудничат и се стремят да избягват дублирането на помощта по настоящия регламент и друга помощ, предоставяна от Съюза, държавите членки, трети държави, многостранни и регионални организации и субекти, като международни организации и съответните международни финансови институции, агенции и донори извън Съюза, в съответствие с установените принципи за укрепване на оперативната координация в областта на външната помощ, включително чрез засилена координация с държавите членки на местно равнище и чрез хармонизиране на политики и процедури, по-специално в съответствие с международните принципи за ефективност на развитието.

4.Дейностите по механизма ще интегрират смекчаването на изменението на климата и адаптирането към него, опазването на околната среда, правата на човека, демокрацията, равенството между половете и, по целесъобразност, намаляването на риска от бедствия, и ще подкрепят напредъка към целите за устойчиво развитие, като насърчават интегрирани действия, с които могат да се създадат съпътстващи ползи и да се постигнат множество цели по последователен начин. При тези дейности следва да избягват блокираните активи и те следва да се ръководят от принципите за ненанасяне на вреда и от това никой да не бъде изоставен, както и от подхода за интегриране на устойчивостта, който е в основата на Европейския зелен пакт.

5.С механизма няма да се подкрепят дейности или мерки, които са несъвместими с националния план на Украйна в областта на енергетиката и климата, ако има такъв, с определения на национално равнище принос на Украйна съгласно Парижкото споразумение, или с които се насърчават инвестиции в изкопаеми горива, или които причиняват значително неблагоприятно въздействие върху околната среда или климата, освен ако такива дейности или мерки са строго необходими за постигане на целите на механизма, като се вземе предвид необходимостта от възстановяване и модернизиране по устойчив начин на инфраструктурата, повредена от войната, и те са придружени, когато е целесъобразно, от подходящи мерки за избягване, предотвратяване или намаляване и ако е възможно, компенсиране на тези въздействия.

6.В съответствие с принципа на приобщаващо партньорство, когато е уместно, Комисията се стреми да гарантира, че със съответните заинтересовани страни, включително местни и регионални органи, социални партньори и организации на гражданското общество, са проведени надлежни консултации и че те разполагат със своевременен достъп до подходяща информация, чрез която имат възможност да играят значима роля по време на проектирането и изпълнението на дейности, допустими за финансиране по настоящия механизъм, както и в свързаните процеси на мониторинг. Комисията насърчава по-специално участието на регионални, местни, градски и други публични органи в съответствие с принципа на многостепенно управление и като взема предвид подхода отдолу нагоре. Комисията насърчава координацията между съответните заинтересовани страни.

7.Комисията, в сътрудничество с държавите членки и Украйна, допринася за изпълнението на ангажиментите на Съюза за повишена прозрачност и отчетност при предоставянето на помощ, включително чрез насърчаване на прилагането и укрепването на системи за вътрешен контрол и политики за борба с измамите, и чрез предоставяне на информация относно обема и разпределението на помощта чрез базирани в интернет бази данни и гарантира, че данните са съпоставими, достъпът до тях е лесен и могат да бъдат лесно споделяни и публикувани.

Член 5
Предварително условие за подкрепата за Украйна

1.Поддържането и зачитането от страна на Украйна на ефективни демократични механизми, включително на многопартийна парламентарна система и на върховенството на закона; както и осигуряването на гаранции за зачитането на правата на човека са предварително условие за подкрепата от механизма.

2.Комисията наблюдава изпълнението на предварителното условие, посочено в параграф 1, преди извършването на плащанията на Украйна по механизма и през целия период на подкрепата, предоставена по механизма, като надлежно взема предвид редовния си доклад за разширяването. Комисията може да приеме решение, в което заключава, че това предварително условие не е изпълнено, и по-специално да спре плащанията, посочени в член 25, независимо от изпълнението на условията, посочени в член 15, параграф 2. В своята оценка Комисията също така взема предвид обстоятелствата в Украйна и последиците от прилаганото там военно положение.

ГЛАВА II

Финансиране и изпълнение

Член 6
Бюджет

1.Ресурсите за изпълнението на механизма за Украйна са налични в съответствие с член 10б от Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093 на Съвета със следното примерно разпределение:

а)78 % под формата на безвъзмездна финансова подкрепа съгласно глава III от настоящия регламент;

б)16 % за разходи по глава IV;

в)5 % за разходи по глава V;

г)до 1 % за разходи съгласно параграф 5 от настоящия член.

2.Финансовата подкрепа съгласно глава III под формата на заем ще бъде достъпна за сума в размер до 50 000 000 000 EUR за периода от 1 януари 2024 г. до 31 декември 2027 г.

При общия размер на плащанията по заемите се вземат предвид сумите, предоставени съгласно параграф 1, и сумата, посочена в параграф 3.

3.Сумата на средствата, предоставени съгласно параграфи 1 и 2, не надвишава 50 000 000 000 EUR за периода 2024—2027 г.

4.Допълнителни вноски за финансиране на подкрепата, посочена в параграф 1, могат да бъдат предоставени в съответствие с член 7.

5.Средствата, посочени в параграф 1, буква г) и параграф 4, могат да се използват за техническа и административна помощ за изпълнението на механизма, като дейности за подготовка, мониторинг, контрол, одит и оценка, които са необходими за управлението на механизма и постигането на неговите цели, по-специално проучвания, срещи на експерти, консултации с украинските органи, конференции, консултации със заинтересовани страни, дейности по комуникация и предоставяне на информация, включително приобщаващи действия за популяризиране, и институционална комуникация за политическите приоритети на Съюза, доколкото те са свързани с целите на настоящия регламент, разходи, свързани с ИТ мрежи, насочени към обработката и обмена на информация, институционални инструменти в областта на информационните технологии и всички други разходи за техническа и административна помощ, направени от Комисията за управлението на механизма в централата и в делегациите на Съюза. Посочените суми могат също така да покриват разходите за други дейности за подпомагане, като контрол на качеството и мониторинг на проектите на място и разходите за партньорски консултации и експерти за оценката и изпълнението на реформи и инвестиции.

Член 7
Допълнителни финансови ресурси за механизма

1.Държави членки, трети държави, международни организации, международни финансови институции или други източници могат да осигурят допълнителни финансови вноски към механизма. Тези вноски представляват външни целеви приходи по смисъла на член 21, параграф 2, буква а), подточка ii) и букви г) и д) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.

Към ресурсите, посочени в член 6, ще бъдат добавени допълнителни суми, получени като външни целеви приходи по смисъла на член 21, параграф 5 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 съгласно съответните правни актове на Съюза във връзка с ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи ситуацията в Украйна.

2.Вноските, посочени в параграф 1, се извършват в съответствие със същите правила и условия, които се прилагат за сумата, посочена в член 6, параграф 1.

3.Вноските за гаранцията за Украйна и във финансовите инструменти по глава IV се правят в съответствие с член 28.

Член 8
Изпълнение и форми на финансиране от Съюза

1.Механизмът се изпълнява в съответствие с Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 чрез пряко управление или чрез непряко управление с някой от субектите, посочени в член 62, първа алинея, буква в) от Регламент (ЕС, Евратом) ) 2018/1046.

2.Финансирането от Съюза може да бъде предоставено под всяка от формите, определени в Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, по-специално под формата на безвъзмездни средства, награди, възлагане на поръчка, бюджетна подкрепа, финансови инструменти, бюджетни гаранции, операции за смесено финансиране и финансова помощ.

3.Финансовите инструменти, бюджетните гаранции и операциите за смесено финансиране, съчетаващи подкрепа от финансови инструменти или бюджетни гаранции по механизма, се прилагат в съответствие с принципите, определени в дял X, и по-специално членове 208 и 209, параграфи 1, 2 и 4 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046. В зависимост от необходимия оперативен и финансов капацитет контрагентът по бюджетната гаранция или упълномощеният субект, изпълняващ финансовите инструменти, може да бъде Европейската инвестиционна банка или Европейският инвестиционен фонд, многостранна европейска финансова институция, като Европейската банка за възстановяване и развитие или двустранна европейска финансова институция, като банки за развитие. Когато е възможно, изпълнението на финансови инструменти, бюджетни гаранции и операции за смесено финансиране в рамките на механизма се допълва от допълнителни форми на финансова подкрепа от държавите членки или от трети страни.

Член 9
Рамково споразумение

1.Комисията сключва рамково споразумение с Украйна за изпълнението на механизма, в което се определят специфични условия за управление, контрол, надзор, мониторинг, оценка, докладване и одит на средствата по механизма, както и за предотвратяване, разследване и коригиране на нередности, измами, корупция и конфликти на интереси. Рамковото споразумение се допълва от споразумения за финансиране в съответствие с член 10 и споразумения за заем в съответствие с член 21, в които се определят специфични разпоредби за управлението и изпълнението на финансирането по механизма.

2.С изключение на мостовото финансиране, посочено в член 24, на Украйна се отпуска финансиране само след като рамковото споразумение и приложимите споразумения за финансиране и заем са влезли в сила.

3.Със сключеното с Украйна рамково споразумение, както и със споразуменията за финансиране и споразумението за заем, взети като цяло, както и с договорите и споразуменията, сключени с лица или субекти, които получават средства от Съюза, се гарантира, че задълженията, посочени в член 129 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 могат да бъдат изпълнени.

4.В рамковото споразумение се определят по-конкретно подробни разпоредби относно:

а)ангажимента на Украйна да премине към по-ефективни и ефикасни системи за контрол и да засили борбата срещу изпирането на пари, финансирането на тероризма, избягването на данъци, данъчните измами или отклонението от данъчно облагане;

б)дейностите, свързани с контрола, надзора, мониторинга, оценката, докладването и одита на финансирането от Съюза по механизма, както и разследвания, мерки за борба с измамите и сътрудничество;

в)изисквания за контрол при отпускането на финансиране за Украйна;

г)правилата относно данъците, митата и таксите в съответствие с член 27, параграфи 9 и 10 от Регламент (ЕС) 2021/947;

д)признаването на отговорностите на одитния съвет, посочени в член 34, и условията на сътрудничество на Украйна с него;

е)задължението на лицата или субектите, усвояващи средства на Съюза по механизма, да уведомяват незабавно одитния съвет, Комисията и OLAF за предполагаеми или действителни случаи на нередности, измами, корупция и конфликт на интереси и последващите действия спрямо такива случаи;

ж)правото на Комисията да наблюдава дейностите по механизма, извършвани от украинските органи, по време на целия цикъл на проектите, включително, наред с другото, процедурите за подбор и възлагане, включително процедурите за обществени поръчки, да участва в тях като наблюдател, ако е подходящо, и да прави препоръки за подобряване на такива дейности, както и ангажимента от страна на украинските органи да положат всички усилия за изпълнението на тези препоръки на Комисията и да докладват за това изпълнение;

з)задълженията, посочени в член 33, параграф 2, включително точните правила и срокове за събиране на данни от Украйна и достъп за Комисията и OLAF;

и)задължението на Украйна да предава по електронен път на Комисията данните, посочени в член 26;

й)процедура, с която да се гарантира, че исканията за изплащане на подкрепата по заема са в рамките на наличната сума на заема, като се вземе предвид член 6, параграф 2.

Член 10
Споразумения за финансиране

1.Споразумения за финансиране се сключват за глави III и V. В тях се определят отговорностите и задълженията на Украйна при усвояването на средствата от Съюза, както и задълженията, посочени в член 129 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046. В тези споразумения се определят също така условията за плащане на безвъзмездната финансова подкрепа, включително във връзка със системите за вътрешен контрол, както е посочено в член 9, параграф 4, букви а) и в). В споразуменията за финансиране се определят също така правата и задълженията на Съюза.

2.Споразуменията за финансиране включват правила за докладване на Комисията относно начина, по който се извършват дейностите, и дали условията, посочени в член 15, параграф 2, са изпълнени.

Член 11
Правила за допустимост на физически и юридически лица, произход на доставките и материалите и ограничения по механизма

1.Процедурите за възлагане на обществени поръчки, предоставяне на безвъзмездни средства или присъждане на награди за действия, финансирани по линия на механизма, са отворени за участие на международни и регионални организации и на всички физически лица, които са граждани на някоя от следните, както и за юридическите лица, които са действително установени в:

а)държави членки, Украйна, договарящи страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство и държави, обхванати от приложение I към Регламент (ЕС) 2021/947 и приложение I към Регламент (ЕС) 2021/1529 на Европейския парламент и на Съвета 22 ;

б)държавите, за които Комисията е установила взаимен достъп в Украйна до външна помощ.

2.Реципрочният достъп, посочен в параграф 1, буква б), може да бъде предоставен за ограничен срок от най-малко една година, когато дадена държава предостави допустимост при равни условия за субекти от Съюза и от държави, които отговарят на условията за допустимост съгласно механизма.

Комисията взема решение относно реципрочния достъп след консултация с Украйна.

3.Всички доставки и материали, финансирани и доставяни по настоящия механизъм, произхождат от държава, посочена в параграф 1, букви а) и б), освен ако доставките и материалите не могат да бъдат доставени при разумни условия в някоя от тези държави. Освен това се прилагат правилата за ограниченията в параграф 7.

4.Правилата за допустимост по настоящия член не се прилагат и не създават национални ограничения за физически лица, наети или сключили договор по друг законен начин с изпълнител или, когато това е приложимо, подизпълнител, които отговарят на условията за допустимост, освен когато националните ограничения се основават на правилата, предвидени в параграф 7.

5.За действия, съвместно съфинансирани от субект или изпълнявани при пряко или непряко управление със субекти, както е посочено в член 62, параграф 1, буква в) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, или за действия, изпълнявани от украински субекти съгласно глава III от настоящия регламент, правилата за допустимост на тези субекти или на Украйна също се прилагат в допълнение към правилата, установени съгласно настоящия член, включително, когато е приложимо, ограниченията, предвидени в параграф 7 от настоящия член и надлежно отразени във финансовите споразумения и договори, сключени с тези субекти.

6.Когато се предоставят допълнителни вноски в съответствие с член 7 чрез външни целеви приходи, правилата за допустимост в споразумението с лицето, предоставящо допълнителната вноска, се прилагат заедно с правилата за ограниченията, предвидени в параграф 7 от настоящия член.

7.Правилата за допустимост и произход на доставките и материалите в параграфи 1 и 3 и националността на физическите лица, посочени в параграф 4, могат да бъдат ограничени по отношение на националността, географското местоположение или естеството на юридическите лица, участващи в процедурите за възлагане, както и по отношение на географския произход на доставките и материалите, в следните случаи:

а)когато такива ограничения се изискват поради специфичния характер и/или целите на дейността или конкретна процедура за възлагане и/или когато тези ограничения са необходими за ефективното изпълнение на действието;

б)когато действието или конкретните процедури за възлагане засягат сигурността или обществения ред, по-специално стратегически активи и интереси на Съюза, неговите държави членки или Украйна, включително защитата на целостта на цифровата инфраструктура, комуникационните и информационните системи и свързаните с тях вериги на доставките.

8.Като допустими могат да се приемат оферентите и кандидатите от държави, които не отговарят на условията за допустимост, в случаи на спешна нужда или липса на услуги на пазарите в съответните държави или територии, или в други надлежно обосновани случаи, в които прилагането на правилата за допустимост би направило осъществяването на дадено действие невъзможно или изключително трудно.

Член 12
Пренасяния, годишни вноски, бюджетни кредити за поети задължения, излишъци от бюджетната гаранция, възстановени средства и приходи, генерирани от финансови инструменти

1.Чрез дерогация от член 12, параграф 4 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 неизползваните бюджетни кредити за поети задължения и бюджетни кредити за плащания по механизма автоматично се пренасят и за тях могат да бъдат поети задължения и те да бъдат съответно използвани до 31 декември на следващата финансова година. Пренесената сума се използва първа през следващата финансова година.

2.Комисията информира Европейския парламент и Съвета за бюджетните кредити за поети задължения, пренесени в съответствие с член 12, параграф 6 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.

3.Чрез дерогация от член 15 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 относно правилата за повторно предоставяне на бюджетни кредити, бюджетните кредити за поети задължения, съответстващи на размера на отменените бюджетни кредити в резултат на пълно или частично неизпълнение на дадено действие съгласно механизма, се предоставят отново в полза на първоначалния бюджетен ред.

4.Чрез дерогация от член 209, параграф 3, първа, втора и четвърта алинея от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, всички приходи и плащания от финансови инструменти, установени съгласно настоящия регламент, представляват вътрешни целеви приходи по смисъла на член 21, параграф 5 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, за механизма или за програмата, която го следва.

5.Чрез дерогация от член 213, параграф 4, буква а) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 всеки излишък от провизиите за гаранцията за Украйна представлява вътрешни целеви приходи по смисъла на член 21, параграф 5 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 за механизма или за програмата, която го наследява.

6.Бюджетните задължения за действия, които надхвърлят една финансова година, могат да се разпределят за няколко години под формата на годишни вноски в съответствие с член 112, параграф 2 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.

Член 114, параграф 2, трета алинея от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 не се прилага за действията, посочени в първа алинея от настоящия параграф.

Член 13
Извънредно финансиране

1.При надлежно обосновани изключителни обстоятелства, по-специално когато значително влошаване на ситуацията с войната прави невъзможно Украйна да изпълни условията, свързани с формите на подкрепа съгласно настоящия регламент, на Украйна може да се предостави извънредно финансиране по линия на механизма, за да се поддържа макрофинансовата ѝ стабилност и да се насърчава постигането на целите, посочени в член 3. Такова извънредно финансиране се прекратява веднага щом изпълнението на условията стане отново възможно.

2.За целите на параграф 1, когато Комисията установи, че е невъзможно Украйна да изпълни условията, свързани с формите на подкрепа съгласно настоящия регламент, поради такива надлежно обосновани изключителни обстоятелства, тя може да представи на Съвета предложение за решение за изпълнение, с което на Украйна да се предостави изключително финансиране по линия на механизма.

3.Извънредното финансиране при всички случаи е предмет на предварителното условие, посочено в член 5, и се отпуска в рамките на ресурсите, посочени в член 6, параграф 1, буква а) и член 6, параграф 2.

ГЛАВА III

Стълб І: План за Украйна

Член 14
Връзка на плана за Украйна със стълбовете на механизма

1.В плана за Украйна („планът“) се съдържа всеобхватна рамка за постигане на целите, посочени в член 3.

2.Планът за Украйна представлява основата за подкрепата, предоставена по стълб I на механизма, както е посочено в член 1, параграф 2, буква а) и в настоящата глава. Той също така служи като отправна точка за насочване на подкрепата, която трябва да бъде предоставена по стълбове II и III на механизма, описани в глави IV и V.

Член 15
Принципи за финансиране съгласно плана за Украйна

1.В плана за Украйна се определя програмата за реформи и инвестиции на Украйна, интегрирана в рамка на икономическа и фискална политика, насочена към постигане на общите и специфичните цели, посочени в член 3. Планът включва мерки за изпълнение на реформи и публични инвестиции посредством цялостен и последователен пакет, който може да включва и публични схеми, които имат за цел да стимулират частните инвестиции.

2.Чрез механизма се предоставя финансиране по настоящата глава под формата на качествени или количествени стъпки при задоволително изпълнение на условията, произтичащи от плана. Тази условия отразяват различните цели на механизма, както е определено в член 3, и включват условия, свързани със съществени изисквания, като поддържане на икономическа и финансова стабилност, бюджетен надзор и управление на публичните финанси, както и условия, свързани с изпълнението на реформите и инвестициите, заложени в плана.

3.Условията по параграф 2 отразяват сумите, посочени в член 6, параграф 1, буква а) и параграф 2, и съответните вноски съгласно параграф 4 от същия член.

4.Мерките, започнали считано от 1 януари 2023 г., са допустими, при условие че отговарят на изискванията, определени в настоящия регламент.

5.Планът за Украйна е в съответствие с приоритетите за реформи, определени в контекста на пътя за присъединяване на Украйна, както е посочено в становището на Комисията и аналитичния доклад, както и със споразумението за асоцииране, включващо споразумение за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия. Той е в съответствие също така с определения на национално равнище принос на Украйна съгласно Парижкото споразумение и, ако е наличен, с националния план в областта на енергетиката и климата.

6.В плана за Украйна се зачитат общите принципи, посочени в член 4.

Член 16
Съдържание на плана за Украйна

1.За да получи подкрепа по механизма, Украйна представя на Комисията план за Украйна.

2.В плана за Украйна се определят по-специално следните елементи, които са надлежно мотивирани и обосновани:

а)мерки, представляващи последователен, всеобхватен и адекватно балансиран отговор на целите, посочени в член 3, включващ структурни реформи и мерки за насърчаване на сближаването със Съюза, както и мерките, посочени в член 15, параграф 2, така че планът като цяло да повишава темпа на растеж на украинската икономика;

б)обяснение как планът е в съответствие с принципите, плановете и програмите, посочени в член 15, параграф 5;

в)по отношение на реформите и инвестициите — индикативен график и предвидените качествени и количествени стъпки, които да бъдат изпълнени до 31 декември 2027 г.;

г)договореностите за ефективен мониторинг, докладване и оценка на плана за Украйна от страна на Украйна, включително предложените качествени и количествени стъпки и свързаните с тях показатели;

д)обяснение как планът отговаря на нуждите от възстановяване, реконструкция и модернизация, произтичащи от войната в регионите и общините на Украйна, и по този начин подобрява тяхното икономическо, социално, екологично и териториално развитие, подкрепя реформата за децентрализация в Украйна и сближаването със стандартите на Съюза; обяснение на методиката и процесите, използвани за подбор и изпълнение на проекти, както и на механизмите за включване на поднационалните органи, по-специално общините, при вземането на решения относно използването на подкрепа в процеса на възстановяване на местно равнище; методиката, използвана за проследяване на свързаните разходи; и обяснение как в плана се гарантира, че проектите за възстановяване, които са избрани и изпълнявани от такива поднационални органи, съставляват достатъчно голям дял от подкрепата;

е)по отношение на подготовката и, когато е налично, за изпълнението на плана за Украйна — обобщение на процеса на консултации, проведен в съответствие с националната правна рамка със съответните заинтересовани страни, включително с местни и регионални органи, социални партньори и организации на гражданското общество, и как приносът на заинтересованите страни е отразен в плана за Украйна;

ж)обяснение на степента, до която се очаква мерките по плана да осигурят принос за целите в областта на климата и околната среда;

з)обяснение на системата на Украйна за ефективно предотвратяване, разкриване и коригиране на нередности, измами, корупция и конфликти на интереси при използването на средствата по линия на механизма и на мерките, които имат за цел избягване на двойно финансиране от механизма и други програми на Съюза или донори;

и)друга информация, която е от значение.

3.Планът за Украйна се основава на резултатите и включва показатели за оценка на напредъка към постигането на общите и специфичните цели, посочени в член 3.

Член 17
Подготовка и представяне на плана за Украйна

1.Планът за Украйна се изготвя от Украйна. Украйна полага усилия да представи плана на Комисията до два месеца след влизането в сила на настоящия регламент. Украйна може да представи проект на плана на Комисията.

2.При изготвянето на плана в съответствие с член 16 Украйна взема предвид по-специално ситуацията в своите регионални, местни и градски райони, като отчита техните специфични нужди за възстановяване и реконструкция, реформа, модернизация и децентрализация.

3.Подготовката и изпълнението на плана за Украйна се извършва след консултация с регионални, местни, градски и други публични органи в съответствие с принципа на многостепенно управление и като се взема предвид подходът отдолу нагоре.

Член 18
Оценка от страна на Комисията на плана за Украйна

1.Комисията оценява уместността, изчерпателността и целесъобразността на плана за Украйна или, когато е приложимо, изменението му, посочено в член 20, без неоправдано забавяне и прави предложение за решение за изпълнение на Съвета в съответствие с член 19, параграф 1. При извършването на тази оценка Комисията действа в тясно сътрудничество с Украйна и може да прави забележки или да изисква допълнителна информация.

2.При оценката на плана за Украйна и при определянето на сумата, която да бъде отпусната на Украйна, Комисията взема предвид съответната налична аналитична информация за Украйна, обосновката и елементите, предоставени от Украйна, както е посочено в член 16, параграф 2, както и всяка друга подходяща информация, като например, по-конкретно, информацията, посочена в член 15, параграф 5.

3.При оценката си Комисията взема предвид следните критерии:

а)дали планът представлява последователен, всеобхватен и адекватно балансиран отговор на целите, посочени в член 3, включващ структурни реформи и мерки за насърчаване на сближаването със Съюза, така че планът като цяло да повишава темпа на растеж на украинската икономика;

б)дали планът отговаря на нуждите от възстановяване, реконструкция и модернизация, произтичащи от войната в регионите и общините на Украйна, и по този начин подобрява тяхното икономическо, социално, екологично и териториално развитие, подкрепя реформата за децентрализация в Украйна и сближаването със стандартите на Съюза; дали методиката и процесите, използвани за подбор и изпълнение на проекти, както и на механизмите за включване на поднационалните органи, по-специално общините, при вземането на решения относно използването на подкрепа в процеса на възстановяване на местно равнище, са подходящи; дали методиката, използвана за проследяване на свързаните разходи за проектите за възстановяване, избрани и изпълнени от такива поднационални органи, е подходяща и дали тези проекти съставляват достатъчно голям дял от подкрепата;

в)дали договореностите, предложени от Украйна, се очаква да осигурят ефективен мониторинг, докладване и изпълнение на плана за Украйна, включително предвидения график, качествените и количествени стъпки и свързаните с тях показатели;

г)дали предложените от Украйна договорености се очаква да осигурят ефективно предотвратяване, разкриване и коригиране на нередности, измами, корупция и конфликти на интереси при използването на средствата по линия на механизма и дали чрез тях се очаква да бъде възможно избягването на двойно финансиране от механизма и други програми, както и от други донори.

4.За целите на оценката на плана за Украйна, представен от Украйна, Комисията може да бъде подпомагана от експерти.

Член 19
Решение за изпълнение на Съвета

1.В случай на положителна оценка, по предложение на Комисията Съветът одобрява, посредством решение за изпълнение, оценката на плана за Украйна, представен от Украйна в съответствие с член 17, параграф 1, или когато е приложимо, неговото изменение, представено в съответствие с член 20, параграфи 1 или 2.

2.В предложението на Комисията за решение за изпълнение на Съвета се определят, за частта, финансирана от механизма, реформите и инвестициите, които трябва да бъдат осъществени от Украйна, условията, произтичащи от плана, както е описано в член 15, параграф 2, включително индикативният график, както и сумите, посочени в член 6, параграф 1, буква а) и параграф 2, и съответните вноски съгласно параграф 4 от същия член.

3.В предложението на Комисията, посочено в параграф 2, се предвиждат също:

а)индикативната безвъзмездна финансова подкрепа и индикативната сума на подкрепата под формата на заем, която трябва да бъде изплатена на вноски, структурирана съгласно член 15, параграф 2, след като Украйна е постигнала задоволително изпълнение на съответните качествени и количествени стъпки, набелязани във връзка с изпълнението на плана за Украйна;

б)безвъзмездната финансова подкрепа и сумата на подкрепата под формата на заем, която трябва да бъде изплатена под формата на предварително финансиране в съответствие с член 23;

в)срокът, който следва да бъде не по-късно от 31 декември 2027 г., до който трябва да бъдат изпълнени окончателните качествени и количествени стъпки както за инвестиционните проекти, така и за реформите;

г)мерките и графикът за мониторинг и изпълнение на плана за Украйна, включително, когато е приложимо, необходимите мерки за спазване на член 33;

д)показателите за оценка на напредъка към постигането на общите и специфичните цели, посочени в член 3;

е)редът и условията за предоставяне на пълен достъп от Комисията до съответните основни данни.

Член 20
Изменения на плана за Украйна

1.Когато планът за Украйна, включително съответните качествени и количествени стъпки, вече не може да бъдат осъществявани от Украйна, частично или изцяло, поради обективни обстоятелства, Украйна може да предложи изменен план за Украйна. В този случай Украйна може да отправи мотивирано искане до Комисията да направи предложение за изменение на цялото или на част от решението за изпълнение на Съвета, посочено в член 19, параграф 1.

2.Комисията може, съгласувано с Украйна, да направи предложение за изменение на решението за изпълнение на Съвета, посочено в член 19, параграф 1, по-специално за да отрази промяната в наличните суми, а именно поради допълнителни вноски от държавите членки или от други източници, както е посочено в член 6, параграф 4.

3.Когато Комисията счита, че изложените от Украйна причини оправдават изменение на плана за Украйна, Комисията оценява изменения план за Украйна в съответствие с член 18 и прави предложение за изменение на решението за изпълнение на Съвета, посочено в член 19, параграф 1 без неоправдано забавяне.

Член 21
Договор за заем, операции по получаване и отпускане на заеми

1.За да се финансира подкрепата по линия на механизма под формата на заеми, Комисията се оправомощава, от името на Съюза, да заема необходимите средства на капиталовите пазари или от финансови институции в съответствие с член 220a от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.

2.След приемане на решението за изпълнение на Съвета, посочено в член 19, параграф 1, Комисията сключва споразумение за заем с Украйна по отношение на сумата, посочена в член 6, параграф 2. В споразумението за заем се определя периодът на наличност и подробните условия на подкрепата по механизма под формата на заеми, включително във връзка със системите за вътрешен контрол, както е посочено в член 9, параграф 4, букви а) и в). Максималният срок на заемите е 35 години. В допълнение към елементите, посочени в член 220, параграф 5 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, в споразумението за заем се посочва сумата на предварителното финансиране и правилата за приключване на предварителното финансиране.

3.Чрез дерогация от член 31, параграф 3, второ изречение от Регламент (ЕС) 2021/947 финансовата помощ, предоставена на Украйна под формата на заеми от механизма, не се подпомага от гаранцията за външна дейност.

4.Не се създава провизиране за заемите съгласно настоящия регламент и чрез дерогация от член 211, параграф 1 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 не се определя процент на провизиране като процент от сумата, посочена в член 6, параграф 2 от настоящия регламент.

Член 22
Субсидия за разходи по заеми

1.Чрез дерогация от член 220, параграф 5 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 Съюзът може да поеме разходите за финансиране, разходите за управление на ликвидността и разходите за обслужване за административните непреки разходи, свързани с получаването и отпускането на заеми („субсидия за разходи по заеми“), с изключение на разходите, свързани с предсрочно погасяване на заема. За периода от 1 януари 2024 г. до 31 декември 2027 г. субсидията за разходи по заеми се покрива по реда на глава V.

2.Украйна може да поиска всяка година субсидията за разходи по заеми, посочена в параграф 1. Комисията може да отпусне субсидията за разходи по заеми в размер, който не надвишава ограниченията на бюджетните кредити, предоставени в годишния бюджет.

Член 23
Предварително финансиране

1.Украйна може да поиска заедно с представянето на плана за Украйна плащане на предварително финансиране в размер до 7 % от безвъзмездната финансова подкрепа и заем, които ще бъдат предоставени съгласно глава III.

2.По отношение на безвъзмездната финансова подкрепа Комисията може да извърши плащането на предварителното финансиране след приемането на плана, посочен в член 19, и влизането в сила на споразумението за финансиране, посочено в член 10, в зависимост от наличното финансиране и спазването на предварителното условие, посочено в член 5.

3.По отношение на подкрепата под формата на заем Комисията може да извърши плащането на предварителното финансиране след одобрението на плана, посочен в член 19, и влизането в сила на споразумението за заем, посочено в член 21. Плащанията се извършват в зависимост от наличното финансиране на капиталовите пазари, посочено в член 21, параграф 1, и при спазване на предварителното условие, посочено в член 5.

4.Комисията взема решение относно графика за плащане на предварителното финансиране, което може да бъде изплатено на един или повече траншове.

Член 24
Извънредно мостово финансиране

1.Без да се засяга член 23, ако рамковото споразумение, посочено в член 9, не бъде подписано, или планът за Украйна, посочен в глава III, не бъде приет до 31 декември 2023 г., Комисията може да реши да предостави ограничена, извънредна подкрепа на Украйна за период до три месеца след влизането в сила на настоящия регламент или 1 януари 2024 г., което от двете настъпи по-късно, при условие че е постигнат задоволителен напредък по изготвянето на плана за Украйна, за да се подкрепи макрофинансовата стабилност на държавата, при условия, които трябва да бъдат договорени в меморандум за разбирателство между Комисията и Украйна, като се спази предварителното условие, посочено в член 5, условията по член 6 и в зависимост от наличното финансиране.

2.Размерът на тази подкрепа не надвишава 1 500 000 000 EUR на месечна база. Комисията сключва споразумение за финансиране или за заем с Украйна, при което се спазват условията съответно на членове 10 и 21.

Член 25
Правила за плащане, удържане и намаляване на невъзстановима финансова подкрепа и заеми

1.Плащанията на безвъзмездната финансова подкрепа и на заема на Украйна съгласно настоящия член се извършват в съответствие с бюджетните кредити и в зависимост от наличното финансиране. Плащанията се извършват на вноски. Всеки транш може да бъде изплатен наведнъж или на няколко пъти.

2.Всяко тримесечие Украйна подава надлежно обосновано искане за плащане на безвъзмездната финансова подкрепа и на заема, а Комисията изплаща съответната безвъзмездна финансова подкрепа и заема въз основа на оценката, описана в параграф 3.

3.Комисията извършва оценка без неоправдано забавяне дали Украйна е постигнала задоволително изпълнение на качествените и количествените стъпки, описани в решението за изпълнение на Съвета, посочено в член 19, параграф 1. Задоволителното изпълнение на качествените и количествените стъпки предполага, че мерките, свързани със стъпките, за които Украйна е постигнала задоволително изпълнение, не са били отменени от нея. Комисията може да бъде подпомагана от експерти.

4.Когато Комисията даде положителна оценка на задоволителното изпълнение на качествените и количествените стъпки, тя приема без неоправдано забавяне решение, с което се разрешава изплащането на частта от безвъзмездната финансова подкрепа и на заема, съответстваща на тези стъпки.

5.Когато Комисията даде отрицателна оценка на изпълнението на качествени и количествени стъпки съгласно индикативния график, плащането на безвъзмездната финансова подкрепа и на заема, съответстващ на тези стъпки, се преустановява. Преустановеното плащане се осъществява само след като Украйна надлежно обоснове, като част от последващо искане за плащане, че е предприела необходимите мерки, за да гарантира задоволителното изпълнение на качествените и количествените стъпки.

6.Ако Комисията заключи, че Украйна не е предприела необходимите мерки в рамките на дванадесет месеца от първоначалната отрицателна оценка, посочена в параграф 5, Комисията намалява размера на безвъзмездната финансова подкрепа и на заема пропорционално на частта, съответстваща на съответните качествени и количествени стъпки. Украйна може да представи своите забележки в рамките на два месеца от съобщаването на заключенията на Комисията.

7.Комисията може да намали размера на безвъзмездната финансова подкрепа, включително чрез прихващане в съответствие с член 102 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, или на заема, който ще бъде изплатен на Украйна съгласно параграф 4, при установени случаи или сериозни опасения, свързани с нередности, измами, корупция и конфликти на интереси, засягащи финансовите интереси на Съюза, които не са коригирани от Украйна, или при сериозно нарушение на задължение, произтичащо от такива споразумения, включително въз основа на докладите на одитния съвет, посочени в член 34, или информация, предоставена от OLAF. 

8.Чрез дерогация от член 116, параграф 2 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 крайният срок за плащане, посочен в член 116, параграф 1, буква а) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, започва да тече от датата на съобщаване на решението, с което се разрешава извършването на плащането на Украйна съгласно параграф 4 от настоящия член.

9.Член 116, параграф 5 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 не се прилага за плащания, извършени съгласно настоящия член и член 23 от настоящия регламент.

Член 26
Прозрачност по отношение на лицата и организациите, които получават финансиране за изпълнението на плана

1.Украйна публикува данни за лица и субекти, които получават суми на финансиране, надвишаващи равностойността на 500 000 EUR, за изпълнението на реформите и инвестициите, описани в плана за Украйна, посочен в настоящата глава. Украйна актуализира тези данни два пъти годишно — през юни и декември.

2.По отношение на лицата и субектите, посочени в параграф 1, се публикува следната информация при надлежно спазване на изискванията за поверителност и сигурност, и по-специално за защита на личните данни:

а)за юридически лица — пълното юридическо наименование на получателя, идентификационният номер по ДДС или данъчният идентификационен номер, ако има такъв, или друг собствен национален идентификационен код;

б)за физически лица — собственото и фамилното(ите) име(на) на получателя;

в)сумата, получена от получателя, както и реформите и инвестициите съгласно плана за Украйна, за чието изпълнение се допринася с тази сума.

3.Информацията, посочена в параграф 2, не се публикува, когато разкриването ѝ създава риск да бъдат застрашени правата и свободите на засегнатите лица или субекти или да се нанесе сериозна вреда на търговските интереси на получателите.

4.Украйна предава по електронен път на Комисията поне веднъж годишно данните за лицата и субектите, посочени в параграф 1, с изключение на данните, посочени в параграф 3, във формат, който ще бъде определен в рамковото споразумение, посочено в член 9, параграф 4, буква i).

ГЛАВА IV

Стълб II: Инвестиционна рамка за Украйна

Член 27
Обхват и структура

1.Съгласно инвестиционната рамка за Украйна Комисията предоставя подкрепа от Съюза на Украйна под формата на бюджетна гаранция, финансови инструменти или операции за смесено финансиране.

2.При изпълнението на инвестиционната рамка за Украйна Комисията се подпомага от оперативен съвет. Комисията предлага процедурен правилник за оперативния съвет.

3.Оперативният съвет по инвестиционната рамка за Украйна се състои от представители на Комисията, на всяка държава членка, както и от представители на Украйна. Контрагентите, които изпълняват гаранцията за Украйна и финансовите инструменти, подкрепяни от инвестиционната рамка на Украйна, могат да получат статут на наблюдатели. Председател на оперативния съвет е Комисията.

4.Оперативният съвет предоставя съвети на Комисията относно избора на начини за подпомагане, дизайна на финансовите продукти, които да се използват, и относно секторите, които не отговарят на условията за допустимост. Той формулира становища относно използването на подкрепата от Съюза чрез гаранцията за Украйна, финансови инструменти и операции за смесено финансиране.

5.Комисията гарантира, че подкрепата от Съюза, предоставена съгласно инвестиционната рамка за Украйна, е в съответствие с плана за Украйна и допринася за изпълнението му, както и допълва подкрепата от Съюза за Украйна, договорена в рамките на други програми и инструменти на Съюза.

6.За целите на член 209, параграф 2, букви г) и з) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 изискването за предварителни оценки на финансови инструменти и бюджетни гаранции се изпълнява чрез положителните оценки на плана за Украйна от страна на Комисията, посочени в член 19, параграф 2 от настоящия регламент.

7.Подкрепата по инвестиционната рамка на Украйна служи по-специално за изпълнението на плана за Украйна, посочен в глава III, като същевременно допълва източниците на финансиране, установени в настоящия регламент.

8.Комисията докладва за изпълнението на подкрепата съгласно инвестиционната рамка за Украйна в съответствие с член 41, параграфи 4 и 5 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046. За тази цел всеки контрагент по гаранцията за Украйна и всеки упълномощен субект, който изпълнява финансови инструменти, предоставя необходимата информация всяка година, за да може Комисията да изпълни своите задължения за докладване.

Член 28
Допълнителен принос към гаранцията за Украйна и към финансовите инструменти

1.Държави членки, трети държави и трети страни могат да правят принос към гаранцията за Украйна и към финансовите инструменти, създадени съгласно инвестиционната рамка за Украйна. Приносът към гаранцията за Украйна се прави в съответствие с член 218, параграф 2 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.

2.С приноса към гаранцията за Украйна се увеличава сумата на гаранцията за Украйна, без да се пораждат допълнителни условни задължения за Съюза.

3.За всеки принос, посочен в параграф 1, се сключва споразумение за принос между Комисията, от името на Съюза, и вносителя. Това споразумение съдържа по-специално разпоредби относно условията на плащане.

Член 29
Изпълнение на гаранцията за Украйна и финансовите инструменти

1.Гаранцията за Украйна и финансовите инструменти, подкрепяни чрез инвестиционната рамка за Украйна, се изпълняват при непряко управление съгласно член 62, параграф 1, първа алинея, буква в) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.

2.Допустимите контрагенти за целите на гаранцията за Украйна и допустимите упълномощени субекти за целите на финансовите инструменти са посочените в член 208, параграф 4 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, включително субектите от трети държави, които правят принос към гаранцията за Украйна в съответствие с член 28 от настоящия регламент. В допълнение към това и чрез дерогация от член 62, параграф 1, буква в) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 частноправните организации на държава членка или трета държава, които са допринесли към гаранцията за Украйна в съответствие с член 28 от настоящия регламент и които предоставят подходящи гаранции за своя оперативен и финансов капацитет, са допустими за целите на гаранцията за Украйна.

3.Комисията гарантира ефективно, ефикасно и справедливо използване на наличните ресурси между допустимите контрагенти и когато е уместно, допустимите упълномощени субекти, чрез приобщаващ подход, като същевременно насърчава сътрудничеството между тях и отчита надлежно техния капацитет, добавена стойност и опит.

4.Комисията гарантира справедливото третиране на всички допустими контрагенти и всички допустими упълномощени субекти и полага необходимите усилия за избягването на конфликти на интереси през срока на изпълнение на инвестиционната рамка за Украйна. За да осигури взаимно допълване, Комисията може да изиска всяка подходяща информация от допустими контрагенти за целите на гаранцията за Украйна или от допустими упълномощени субекти за целите на финансовите инструменти относно техните операции извън ЕС.

Член 30
Гаранция за Украйна

1.Създава се гаранцията за Украйна в размер на 8 914 000 000 EUR по текущи цени, за да се гарантират операциите в подкрепа на целите на механизма. Гаранцията за Украйна е самостоятелна и независима от гаранцията за външна дейност, създадена с Регламент (ЕС) 2021/947, и се предоставя като неотменима, безусловна гаранция при поискване в съответствие с член 219, параграф 1 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.

2.Гаранцията за Украйна се използва за покриване на рискове при следните видове операции:

а)заеми, включително заеми в местна валута;

б)гаранции;

в)насрещни гаранции;

г)инструменти на капиталовия пазар;

д)всякакви други форми на финансиране или инструменти за кредитно подобрение, застраховане и капиталови или квазикапиталови участия.

3.От името на Съюза Комисията сключва с допустимите контрагенти споразумения за гаранцията за Украйна до 31 декември 2027 г. Гаранцията за Украйна може да се предоставя постепенно.

Комисията предоставя информация относно подписването на всяко споразумение за гаранцията за Украйна в докладите, посочени в член 27, параграф 8. Тези споразумения се предоставят при поискване на Европейския парламент и на Съвета, като се взема предвид защитата на поверителната информация и на търговската информация с чувствителен характер.

4.Споразуменията за гаранция за Украйна съдържат по-специално:

а)подробни правила относно покритието, прогнозните годишни инвестиции, изискванията, допустимостта и процедурите;

б)подробни правила относно издаването на гаранцията за Украйна, включително договорености за покритието и определеното ѝ покритие на портфейл и на проектите по конкретни видове инструменти, както и анализ на риска на проектите и на портфейла на проектите, включително на секторно, регионално и национално равнище;

в)препратка към целите и предназначението на механизма, оценка на нуждите и посочване на очакваните резултати;

г)възнаграждението за гаранцията за Украйна, което се определя при преференциални условия, отразяващи специфичното положение на пострадалата от война Украйна, като същевременно се вземат предвид съответните рискови профили на инвестиционните програми, за да се осигурят еднакви условия на конкуренция;

д)изисквания за използването на гаранцията за Украйна, включително условията за плащане, например конкретните срокове, лихвите по дължими суми, разходите и разноските по събиране и евентуално необходимите договорености за ликвидност;

е)процедури за предявяване на вземания, включително, но не само основанията за това и сроковете на изчакване, както и процедури за събиране на вземанията;

ж)задължения за мониторинг, докладване, прозрачност и оценка;

з)ясни и достъпни процедури за подаване на жалби от трети лица, които биха могли да бъдат засегнати от изпълнението на проекти, ползващи се с подкрепата на гаранцията за Украйна.

5.Комисията може да използва до 30 % от сумата, посочена в параграф 1 от настоящия член, за да увеличи сумите на гаранцията, предоставена чрез споразумения за гаранция за външна дейност, сключени съгласно член 38 от Регламент (ЕС) 2021/947, при спазване на следното:

а)за целите на настоящия параграф гаранцията за Украйна се използва чрез изменение или допълнение към споразумения, сключени съгласно член 38 от Регламент (ЕС) 2021/947 с допустимите контрагенти, избрани съгласно член 35 от Регламент (ЕС) 2021/947, за увеличаване на размера на гаранцията по тези споразумения, които следва да бъдат подписани в рамките на четири месеца от влизането в сила на настоящия регламент;

б)допустимите контрагенти използват гаранцията за Украйна съгласно настоящия параграф единствено за подкрепа на изпълнението на операциите в Украйна и допустими за покритие от гаранцията за Украйна съгласно настоящия параграф са единствено исканията за плащане по гаранция във връзка с операции в Украйна;

в)чрез дерогация от член 36, параграф 1, втора алинея от Регламент (ЕС) 2021/947 операциите, обхванати от гаранцията за Украйна съгласно настоящия параграф, съставляват отделен портфейл на гаранцията за Украйна и не се вземат предвид за целите за изчисляване на покритието от 65 %, посочено в член 36, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2021/947;

г)чрез споделянето на риска в отделния портфейл на гаранцията за Украйна се гарантира съгласуване между интересите на Комисията и допустимия контрагент в съответствие с член 209, параграф 2, буква д) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, като контрагентът допринася със собствените си ресурси към този портфейл в съответствие с член 219, параграф 4 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046;

д)контрагентите създават отделно счетоводство и отчетност за изпълнението на гаранцията за Украйна съгласно настоящия параграф;

е)Член 31 се прилага за провизирането за гаранцията за Украйна съгласно настоящия параграф. Провизирането ще се използва изключително за покриване на загуби по гаранцията за Украйна. Провизиите, установени съгласно член 31, параграф 5 от Регламент (ЕС) 2021/947, не се използват за покриване на операциите по гаранцията за Украйна.

6.Допустимият контрагент одобрява операциите по финансиране и инвестиране в съответствие със своите собствени правила и процедури, както и в съответствие със споразумението за гаранцията за Украйна.

7.Максималният период, през който допустимите контрагенти имат право да сключат договори с финансови посредници или крайни получатели, е три години след сключването на съответното споразумение за гаранцията за Украйна, с възможни удължавания, когато се предостави допълнителна сума за гаранцията и споразумението за гаранцията бъде изменено.

8.Гаранцията за Украйна може да покрива:

а)за кредитни инструменти — главницата заедно с всички лихви и суми, дължими на избрания допустим контрагент, които той не е получил в съответствие с условията на операциите по финансиране в случай на неизпълнение;

б)за капиталови инвестиции — инвестираните суми и свързаните с тях разходи за финансиране;

в)за други операции по финансиране и инвестиране, посочени в параграф 2 — използваните суми и свързаните с тях разходи за финансиране;

г)всички съответни разходи и разходи по събиране на вземания в случай на неизпълнение, освен ако не са приспаднати от постъпленията от събраните суми.

9.За целите на отчитането на Комисията и за докладването от нейна страна за рисковете, покрити от гаранцията за Украйна, и в съответствие с член 209, параграф 4 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, допустимите контрагенти, с които е сключено споразумение за гаранцията за Украйна, предоставят ежегодно на Комисията и на Сметната палата финансовите отчети за одитираните от независим външен одитор операции по финансиране и инвестиране, обхванати от настоящия регламент, които съдържат, наред с другото, информация за:

а)оценката на риска за операциите по финансиране и инвестиране на допустимите контрагенти, включително информация относно задълженията на Съюза, изчислени в съответствие със счетоводните правила, посочени в член 80 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 и международните счетоводни стандарти за публичния сектор;

б)текущите финансови задължения на Съюза, произтичащи от гаранцията за Украйна, предназначена за допустимите контрагенти и операциите им по финансиране и инвестиране, разбити по отделни операции.

10.Условието за приноса със собствени ресурси, посочено в член 219, параграф 4 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, се прилага за всеки допустим контрагент, на който е отпусната бюджетна гаранция по инвестиционната рамка за Украйна на база портфейл.

10.Рамката за управление на риска на Европейския фонд за устойчиво развитие плюс+, посочена в член 33, параграфи 7 и 8 от Регламент (ЕС) 2021/947, се прилага за гаранцията за Украйна. Общият рисков профил на операциите, обхванати от гаранцията за Украйна, може да се различава от общия рисков профил на гаранцията за външна дейност. Комисията гарантира, че рискът, произтичащ от гарантираните операции, не надвишава възможността на бюджета на Съюза да поеме тези рискове, определена от наличните бюджетни ресурси и процента на провизиране, посочен в член 31, параграф 1 от настоящия регламент.

Член 31
Провизиране

1.Процентът на провизиране за гаранцията за Украйна първоначално ще бъде 70 %.

Чрез дерогация от член 211, параграф 2, втора алинея, второ изречение от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, провизирането се създава до 31 декември 2027 г. и е с размер, равностоен на провизирането, който съответства на предоставената гаранция за Украйна, и може да бъде създадено постепенно, за да отрази напредъка в подбора и изпълнението на операциите по финансиране и инвестиране в подкрепа на целите на механизма.

2.Процентът на провизиране се преразглежда поне всяка година след влизането в сила на настоящия регламент.

3.Комисията е оправомощена да приеме делегиран акт в съответствие с член 38 за изменение на процента на провизиране, като същевременно прилага критериите, посочени в член 211, параграф 2 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, и, когато е уместно, за увеличаване или намаляване на максималния размер на гаранцията, посочен в член 30, параграф 1 от настоящия регламент, с до 30 %. Комисията може да увеличи максималния размер на гаранцията само ако процентът на провизиране бъде намален. Без да се засяга член 30, параграф 3, Комисията може да предвиди увеличената сума на гаранцията да бъде на разположение за поетапно сключване на споразумения за гаранция в продължение на три години.

4.Чрез дерогация от член 213 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 ефективният процент на провизиране не се прилага за провизирането, заделено в общия фонд „Провизии“ по отношение на гаранцията за Украйна.

ГЛАВА V

Стълб III: Помощ за присъединяване към Съюза и мерки за подкрепа

Член 32
Помощ за присъединяване към ЕС и мерки за подкрепа

1.С помощта по настоящата глава Украйна се подкрепя за постигането на целите, посочени в член 3. По-специално помощта, предоставена по настоящата глава, има за цел да се подпомогне постепенното привеждане на Украйна в съответствие с достиженията на правото на Съюза с оглед на бъдещо членство в Съюза, като по този начин се допринася за взаимната стабилност, сигурност, мир и благоденствие. Тази подкрепа включва укрепване на върховенството на закона, демокрацията, зачитането на правата на човека и основните свободи, засилване на ефективността на публичната администрация и подкрепа за прозрачността, структурните реформи, секторните политики и доброто управление на всички нива. Тази подкрепа следва също да допринесе за изпълнението на плана.

2.Помощта по настоящата глава се предоставя също, за да се гарантира укрепването на капацитета на заинтересованите страни, включително на социалните партньори, организациите на гражданското общество и местните органи.

3.С помощта по настоящата глава се подкрепят също така мерки и процеси за изграждане на доверие, които насърчават справедливостта, търсенето на истината, репарациите, както и събирането на доказателства за престъпления, извършени по време на войната. По настоящата глава може да се предоставя финансиране за инициативи и органи, участващи в подкрепата и прилагането на международното правосъдие в Украйна.

4.С помощта по настоящата глава се подкрепят създаването и укрепването на украински органи, отговорни да гарантират подходящо използване на средствата и ефективна борба срещу неправилното управление на публичното финансиране, по-специално измамите, корупцията, конфликтите на интереси и нередностите, възникнали във връзка със суми, изразходвани за постигане на целите на механизма.

5.Функционирането на одитния съвет, както е посочено в член 34, се финансира по настоящата глава.

6.Субсидията за разходи по заеми, посочена в член 22, се финансира по настоящата глава.

ГЛАВА VI

Защита на финансовите интереси на Съюза

Член 33
Защита на финансовите интереси на Съюза

1.При прилагането на механизма Комисията и Украйна предприемат всички подходящи мерки за защита на финансовите интереси на Съюза, като вземат предвид принципа на пропорционалност и специфичните условия, при които ще функционира механизмът, предварителното условие, посочено в член 5, параграф 1, и условията, посочени в рамковото споразумение и конкретните споразумения за финансиране или заем, по-специално по отношение на предотвратяването, разкриването и коригирането на измами, корупция, конфликти на интереси и нередности. Украйна се ангажира да постигне напредък при въвеждането на ефективни и ефикасни системи за управление и контрол и да гарантира, че неправилно платените или неправилно използваните суми могат да бъдат възстановени.

2.В споразуменията, посочени в членове 9, 10 и 21, се предвиждат задължения за Украйна:

а)редовно да проверява дали предоставеното финансиране се използва в съответствие с приложимите правила, по-специално по отношение на предотвратяването, разкриването и коригирането на измами, корупция, конфликти на интереси и нередности;

б)да предприема подходящи мерки за предотвратяване, разкриване и коригиране на измами, корупция, конфликти на интереси и нередности, които засягат финансовите интереси на Съюза, да избягва двойно финансиране и да предприема правни действия за възстановяване на средства, които са били присвоени неправомерно, включително във връзка с всякакви мерки за осъществяване на реформи и инвестиционни проекти по плана за Украйна;

в)да добавя към искане за плащане, както е посочено в глава III, декларация, че средствата са били използвани в съответствие с принципа на добро финансово управление и по предназначение и са управлявани по подходящ начин, по-специално в съответствие с украинските правила, допълнени от международни стандарти, по отношение на предотвратяването, разкриването и коригирането на нередности, измами, корупция и конфликти на интереси;

г)за целите на параграф 1 от настоящия член, по-специално при проверките на използването на средствата във връзка с изпълнението на реформите и инвестициите по плана за Украйна, да гарантира събирането и достъпа до подходящи данни за лица и субекти, получаващи финансиране за изпълнението на мерки от плана за Украйна по глава III от механизма;

д)да упълномощи изрично Комисията, OLAF, Сметната палата и, когато е приложимо, Европейската прокуратура да упражняват правата си, както е предвидено в член 129, параграф 1 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, при прилагане на принципа на пропорционалност.

3.Комисията се стреми да предостави на Украйна интегрирана и оперативно съвместима система за информация и мониторинг, включително единен инструмент за извличане на информация и оценяване на риска с цел получаване на достъп и анализ на съответните данни, включително данните, изброени в параграф 2, буква г). Когато е налична такава система, Украйна използва и подава съответните данни в системата, включително с подкрепата, посочена в глава V.

4.В споразуменията, посочени в членове 9, 10 и 21, се предвижда също така правото на Комисията да намали пропорционално подкрепата по линия на механизма и да събира всички суми, изразходвани за постигането на целите на механизма, или да иска предсрочно погасяване на заема в случаи на нередности, измама, корупция и конфликти на интереси, засягащи финансовите интереси на Съюза, които не са били коригирани от Украйна, или в случай на сериозни неизпълнения на задължението, произтичащо от такива споразумения. При вземането на решение относно размера на възстановяването и намаляването или относно сумата, която трябва да бъде предсрочно погасена, Комисията спазва принципа на пропорционалност и взема предвид тежестта на нередността, измамата, корупцията или конфликта на интереси, засягащи финансовите интереси на Съюза, или на неизпълнението на задължението. На Украйна се дава възможност да изложи своите съображения, преди намалението да влезе в сила или да бъде изискано предсрочно погасяване.

5.Лицата и субектите, използващи средства по механизма, незабавно докладват всички подозрителни или действителни случаи на измама, корупция, конфликт на интереси и нередности, засягащи финансовите интереси на Съюза, на одитния съвет, посочен в член 34, на Комисията и на OLAF.

Член 34
Одитен съвет

1.Комисията създава одитен съвет, преди Украйна да подаде първото искане за плащане.

2.Одитният съвет се състои от независими членове, назначени от Комисията. Представители на държави членки и други донори могат да бъдат поканени от Комисията да участват в дейностите на одитния съвет.

3.Одитният съвет изпълнява функциите си при пълна обективност и работи в съответствие с най-добрите приложими международни практики и стандарти. Той действа, без да се засягат правомощията на Комисията, OLAF, Сметната палата и, когато е приложимо, на Европейската прокуратура.

4.Одитният съвет осигурява редовен диалог и сътрудничество с Европейската сметна палата.

5.При изпълнение на задълженията си одитният съвет, неговите членове и персонал не търсят и не приемат указания нито от украинското правителство, нито от институции, органи, служби или агенции. При подбора на неговия персонал, управление и бюджет се прилагат строги гаранции за независимост.

6.Одитният съвет подпомага Комисията в борбата с неправилното управление на финансирането от Съюза по линия на механизма и по-специално с измамите, корупцията, конфликта на интереси и нередностите, възникнали по отношение на сума, изразходвана за постигане на целите на механизма.

7.За тази цел одитният съвет редовно докладва на Комисията и незабавно ѝ предава всяка информация, която получи или за която е уведомен, относно всички идентифицирани случаи или сериозни опасения във връзка с неправилно управление на публичното финансиране, възникнали по отношение на сума, изразходвана за постигане на целите на механизма.

Освен това одитният съвет приема препоръки за Украйна за всички случаи, когато според него компетентните украински органи не са предприели необходимите стъпки за предотвратяване, разкриване и коригиране на измами, корупция, конфликт на интереси и нередности, които са засегнали или съществува сериозен риск да засегнат доброто финансово управление на разходите, финансирани по механизма, и във всички случаи, когато установи слабости, засягащи проектирането и функционирането на системата за контрол, въведена от украинските органи. Украйна изпълнява тези препоръки или предоставя обосновка защо не го е направила.

Докладите и информацията от одитния съвет също се изпращат на OLAF и могат да бъдат споделяни със съответните украински органи, по-конкретно в случай че е необходимо те да предприемат стъпки за предотвратяване, разкриване и коригиране на измами, корупция, конфликт на интереси и нередности.

8.Одитният съвет разполага с достъп до информация, бази данни и регистри, необходими за изпълнение на задачите си. С рамковото споразумение, посочено в член 9, се определят правилата и подробностите за достъпа до съответната информация от страна на одитния съвет и предоставянето на тази информация от Украйна на одитния съвет.

9.Одитният съвет може да подпомага Комисията при предоставянето на подкрепа на Украйна с дейности за изграждане на капацитет в областта на борбата срещу лошото управление на публичното финансиране.

10.Дейността на одитния съвет се финансира съгласно глава V.

ГЛАВА VII

Работни програми, мониторинг, докладване и оценка

Член 35
Работни програми

1.Помощта по механизма се предоставя чрез работните програми, посочени в член 110 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046. Актовете за изпълнение, с които се одобряват работните програми, се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 39.

2.Помощта по глава V от механизма може също да се предоставя чрез специални работни програми, когато за предоставянето на тази помощ не се изисква сключването на споразуменията, посочени в членове 9 и 10.

Член 36
Мониторинг и докладване

1.Комисията извършва мониторинг върху изпълнението на механизма и оценява постигането на целите, определени в член 3. Мониторингът на изпълнението е целенасочен и пропорционален на дейностите, които се извършват в рамките на механизма.

2.В споразуменията за финансиране и споразуменията за заем, посочени в членове 10 и 21, се определят правилата и реда за докладване на Комисията от страна на Украйна за целите на параграф 1 от настоящия член.

3.Подкрепата от Съюза, предоставена съгласно инвестиционната рамка за Украйна, се докладва в съответствие с член 27, параграф 8.

4.Комисията предоставя годишен доклад на Европейския парламент и на Съвета относно напредъка към постигане на целите на настоящия регламент.

5.Комисията предоставя доклада, посочен в параграф 4, на комитета, посочен в член 39.

Член 37
Оценка на механизма

1.След 31 декември 2027 г., но най-късно до 31 декември 2031 г, Комисията извършва последваща оценка на регламента. В тази последваща оценка се оценява приносът на Съюза за постигането на целите на настоящия регламент.

2.При тази последваща оценка се използват принципите на добрата практика на Комитета за подпомагане на развитието към ОИСР, като при това се цели да се установи дали са постигнати целите и да се формулират препоръки за подобряване на бъдещите действия.

Комисията съобщава констатациите и заключенията от тази последваща оценка, както и своите забележки и последващи действия на Европейския парламент, Съвета и държавите членки. Последващата оценка може да бъде обсъждана по искане на държавите членки. Резултатите се вземат предвид при изготвянето на програмите и действията и разпределението на ресурсите. Тези оценки и последващи действия се оповестяват публично.

Комисията приобщава в подходяща степен всички заинтересовани страни, включително бенефициери, социални партньори, организации на гражданското общество и местни органи, в процеса на оценяване на финансирането от Съюза, предоставено по линия на настоящия регламент, и може, ако е подходящо, да се стреми да извършва съвместни оценки с държавите членки и други партньори с активното участие на Украйна.

ГЛАВА VIII

Заключителни разпоредби

Член 38
Упражняване на делегирането

1.Правомощието да приема делегирани актове се предоставя на Комисията при спазване на предвидените в настоящия член условия.

2.Правомощието да приема делегирани актове, посочено в член 31, се предоставя на Комисията за неопределен срок, седем дни след влизане в сила на настоящия регламент.

3.Делегирането на правомощия, посочено в член 31, може да бъде оттеглено по всяко време от Европейския парламент или от Съвета. С решението за оттегляне се прекратява посоченото в него делегиране на правомощия. Оттеглянето поражда действие в деня след публикуването на решението в Официален вестник на Европейския съюз или на по-късна дата, посочена в решението. То не засяга действителността на делегираните актове, които вече са в сила.

4.Преди приемането на делегиран акт Комисията се консултира с експерти, определени от всяка държава членка в съответствие с принципите, залегнали в Междуинституционалното споразумение от 13 април 2016 г. за по-добро законотворчество.

5.Веднага след като приеме делегиран акт, Комисията уведомява за него едновременно Европейския парламент и Съвета.

6.Делегиран акт, приет съгласно член 31, влиза в сила единствено ако нито Европейският парламент, нито Съветът не са представили възражения в срок от един месец след изпращането на уведомление за същия акт на Европейския парламент и Съвета или ако преди изтичането на този срок и Европейският парламент, и Съветът са уведомили Комисията, че няма да представят възражения. Посоченият срок може да се удължи с един месец по инициатива на Европейския парламент или на Съвета.

Член 39
Процедура на комитет

1.Комисията се подпомага от комитет. Този комитет е комитет по смисъла на Регламент (ЕС) № 182/2011.

2.При позоваване на настоящия параграф се прилага член 5 от Регламент (ЕС) № 182/2011.

Член 40
Информация, комуникация и публичност

1.Комисията може да участва в комуникационни дейности, за да гарантира видимостта на финансирането от Съюза за финансовата подкрепа, предвидена в плана за Украйна, включително чрез съвместни комуникационни дейности с Украйна. Комисията може, по целесъобразност, да гарантира, че подкрепата по линия на механизма се съобщава и признава чрез декларация за финансиране.

2.Получателите на финансиране от Съюза посочват неговия произход и осигуряват видимост на финансирането от Съюза, включително, ако е приложимо, чрез поставяне на емблемата на Съюза и на подходящо указание за финансирането, например „финансирано от Европейския съюз — механизъм за Украйна“, по-специално когато популяризират действията и резултатите от тях, като предоставят последователна, ефективна и пропорционална целева информация на различни видове публика, включително медиите и обществеността.

3.Комисията осъществява информационни и комуникационни дейности по отношение на механизма, на действията, предприети по линия на механизма, и на получените резултати. Финансовите ресурси, разпределени на механизма, допринасят също така за институционалната комуникация по политическите приоритети на Съюза, доколкото тези приоритети са свързани с целите, посочени в член 3.

Член 41
Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

За Европейския парламент    За Съвета

Председател    Председател

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

1.1.Наименование на предложението/инициативата

1.2.Съответни области на политиката

1.3.Предложението/инициативата е във връзка с:

1.4.Цели

1.4.1.Общи цели

1.4.2.Конкретни цели

1.4.3.Очаквани резултати и отражение

1.4.4.Показатели за изпълнението

1.5.Мотиви за предложението/инициативата

1.5.1.Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива, включително подробен график за изпълнението на инициативата

1.5.2.Добавена стойност от участието на Съюза (може да е в резултат от различни фактори, например ползи по отношение на координацията, правна сигурност, по-добра ефективност или взаимно допълване). За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на ЕС и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.

1.5.3.Изводи от подобен опит в миналото

1.5.4.Съвместимост с многогодишната финансова рамка и евентуални синергии с други подходящи инструменти

1.5.5.Оценка на различните налични варианти за финансиране, включително възможностите за преразпределяне на средства

1.6.Продължителност и финансово отражение на предложението/инициативата

1.7.Планирани методи на изпълнение на бюджета

2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

2.1.Правила за мониторинг и докладване

2.2.Системи за управление и контрол

2.2.1.Обосновка на предложените начини за управление, механизми за финансиране на изпълнението, начини за плащане и стратегия за контрол

2.2.2.Информация относно установените рискове и системите за вътрешен контрол, създадени с цел намаляването им

2.2.3.Оценка и обосновка на разходната ефективност на проверките (съотношение „разходи за контрол ÷ стойност на съответните управлявани фондове“) и оценка на очакваната степен на риска от грешки (при плащане и при приключване)

2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности

3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове

3.2.Очаквано финансово отражение на предложението върху бюджетните кредити

3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи

3.2.2.Очакван резултат, финансиран с бюджетни кредити за оперативни разходи

3.2.3.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

3.2.3.1.Очаквани нужди от човешки ресурси

3.2.4.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка

3.2.5.Финансов принос от трети страни

3.3.Очаквано отражение върху приходите

1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА 

1.1.Наименование на предложението/инициативата

Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на механизъм за Украйна

1.2.Съответни области на политиката 

Отношения на ЕС с останалата част от света

1.3.Предложението/инициативата е във връзка с: 

 ново действие 

 ново действие след пилотен проект/подготвително действие 23  

 продължаване на съществуващо действие 

 сливане или пренасочване на едно или няколко действия към друго/ново действие 

1.4.Цели

1.4.1.Общи цели

Стратегическата цел на механизма за Украйна е да се осигури в средносрочен план интегриран политически отговор на нуждите на Украйна от възстановяване, реконструкция и модернизация, като същевременно бъде подкрепен пътят за присъединяване на Украйна.

Механизмът е разработен като гъвкав инструмент, адаптиран към несигурността и безпрецедентното предизвикателство за подкрепа на държава във война, като същевременно с него се гарантира предвидимост, прозрачност и отчетност на средствата.

1.4.2.Конкретни цели

Чрез механизма ще бъдат подкрепени усилията на Украйна за възстановяване от въздействието на войната, реконструиране и модернизиране на държавата, като същевременно бъдат осъществени ключови реформи по пътя на присъединяването ѝ към ЕС, с цел да се подпомогне преходът ѝ към екологосъобразна, цифрова и приобщаваща икономика, която постепенно се привежда в съответствие с правилата и стандартите на Съюза.

1.4.3.Очаквани резултати и отражение

Да се посочи въздействието, което предложението/инициативата следва да окаже по отношение на бенефициерите/целевите групи.

Подкрепата по механизма се очаква да даде възможност на Украйна да осъществи реформите и инвестициите, необходими за нейното възстановяване, реконструкция и модернизация, да повиши темпа на растеж на украинската икономика и да помогне на държавата да излезе по-силна след войната. Чрез подкрепата се очаква също така да се насърчи сближаването на Украйна със Съюза.

1.4.4.Показатели за изпълнението

Посочете показателите за проследяване на напредъка и на постиженията.

Показатели за крайни продукти:

Приемане на плана за Украйна от Съвета;

Общ финансов принос, разпределен за плановете;

Показатели за резултати:

Изпълнение на плана за Украйна;

Показатели за въздействие:

Целите, посочени в член 3, по-специално по отношение на възстановяването, реконструкцията и модернизацията, както и привеждането на Украйна в съответствие с достиженията на правото на Съюза, и целите, определени в плана за Украйна, се постигат благодарение, наред с другото, на получената финансова подкрепа.

1.5.Мотиви за предложението/инициативата 

1.5.1.Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива, включително подробен график за изпълнението на инициативата

Агресивната война на Русия причини големи щети на инфраструктурата и услугите в Украйна. В резултат на възникналата хуманитарна криза милиони украинци бяха принудени да напуснат домовете си и много хора изпитваха отчаяна нужда от храна, подслон и медицинска помощ.

1.5.2.Добавена стойност от участието на Съюза (може да е в резултат от различни фактори, например ползи по отношение на координацията, правна сигурност, по-добра ефективност или взаимно допълване). За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на ЕС и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.

Необходими за действия на равнище Съюз за постигане на бърза и стабилна реконструкция на Украйна и за подкрепа на инвестициите, необходими за възстановяването на държавата, и реформите, с които ще се насърчава Украйна по пътя на присъединяването към ЕС. Размерът на щетите, причинени на Украйна от агресивната война на Русия, е такъв, че Украйна ще се нуждае от обширна и устойчива външна подкрепа, каквато никоя държава членка или сам донор не би могъл да предостави сам. Съюзът е в уникална позиция да предоставя многогодишна външна помощ на Украйна своевременно и по координиран и предвидим начин. Съюзът може да използва своя капацитет за получаване на заеми, за да отпуска заеми на Украйна при изгодни условия и да покрива разходите за лихвените проценти, както и да предоставя безвъзмездни средства и гаранции с многогодишна перспектива.

1.5.3.Изводи от подобен опит в миналото

Въпреки че механизмът представлява до голяма степен безпрецедентен инструмент, предназначен да отговори на конкретна ситуация, пред която е изправена държава във война, която е съседна държава на Съюза, както и държава кандидатка за членство в Съюза, предложеният механизъм се основава на опита с предишната и настоящата подкрепа, предоставена на Украйна и други трети държави, както и на поуките, извлечени от механизма за възстановяване и устойчивост, създаден през 2020 г., като същевременно се отчитат специфичните обстоятелства на Украйна като държава във война.

1.5.4.Съвместимост с многогодишната финансова рамка и евентуални синергии с други подходящи инструменти

Предложеният механизъм има за цел да бъде осигурен на Съюза правен инструмент, чрез който да се гарантира интегриран и последователен подход за подкрепа на Украйна. Този единен интегриран инструмент ще обхване и следователно ще замени съществуващата двустранна подкрепа, предоставяна на Украйна чрез отделни инструменти (макрофинансова помощ+, ИССРМС), като същевременно предоставя подкрепа, която Украйна, като държава кандидатка, обичайно би получила по Инструмента за предприсъединителна помощ. По този начин ще се подобри съгласуваността, ефективността, ефикасността и добавената стойност на подкрепата на Съюза за Украйна. Това ще допринесе за увеличаване на използването на средствата на Съюза и за избягване на дублиране.

Настоящото ново законодателно предложение за механизма за Украйна е придружено от предложение за Регламент COM(2023) 337 на Съвета за изменение на Регламент 2020/2093 за определяне на многогодишната финансова рамка (МФР) за годините 2021—2027 г. (вж. раздели 1.5.5 и 3.2.4).

Общият размер на средствата по механизма, предложен в контекста на междинния преглед на МФР, трябва да бъде осигурена чрез заеми, безвъзмездна подкрепа и провизии за бюджетни гаранции. Сумата, която не е под формата на заеми, се определя от Съвета и Европейския парламент като част от годишната бюджетна процедура. При определянето на общия размер на плащанията под формата на заеми ще бъдат взети предвид сумите, осигурени за всички други форми на подкрепа, и общата максимална сума от 50 милиарда евро за периода 2024—2027 г.

1.5.5.Оценка на различните налични варианти за финансиране, включително възможностите за преразпределяне на средства

От бюджета на Съюза беше предоставена огромна подкрепа посредством гъвкавост и повторно определяне на приоритетите, но МФР за периода 2021—2027 г. не беше предназначена за справяне с последиците от войната в Европа. Нуждите на Украйна от ликвидност за осигуряване на макрофинансова стабилност остават високи и за инвестирането в бързото възстановяване и реконструкция на Украйна не може да се чака краят на войната. Съюзът следва да бъде в състояние да предоставя подкрепа за променящите се нужди с възможност да се коригира и увеличава мащабът на формите на подкрепа с течение на времето. Чрез поддържането на икономическата активност и възстановяването на основната инфраструктура ще се създаде заетост и приходи, ще се даде на бежанците възможност да се завърнат у дома, ще се увеличат приходите за държавния бюджет, ще се привлекат инвестиции от частния сектор и в крайна сметка ще се намали размерът на необходимата международна помощ.

За да подкрепи възстановяването на Украйна, както и реконструкцията в дългосрочен план, Комисията предлага да се създаде механизъм за Украйна. Подпомагането ще се предоставя под формата на подлежаща на възстановяване (заеми) и неподлежаща на възстановяване подкрепа, както и от провизии за бюджетни гаранции.

Механизмът ще бъде финансиран от заеми, гарантирани над таваните на МФР, както и от нов специален инструмент, над таваните на МФР, резерва за Украйна, като част от изменението на Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093 на Съвета 24 . С резерва за Украйна може да се подпомагат всички разходи, които не са под формата на заеми, включително неподлежаща на връщане подкрепа, безвъзмездни средства и провизии за гаранции. В изменението на Регламента за МФР също се установява, че резервът за Украйна има за цел да осигури най-малко 2,5 милиарда евро по текущи цени като индикативна годишна сума.

Държави членки, трети държави, международни организации, международни финансови институции или други източници могат да осигурят допълнителни финансови вноски към механизма, които ще представляват външни целеви приходи по смисъла на член 21, параграф 2, буква а), подточка ii), букви г) и д) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046. Към ресурсите за механизма ще бъдат добавени допълнителни суми, получени като външни целеви приходи по смисъла на член 21, параграф 5 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 съгласно съответните правни актове на Съюза във връзка с ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи ситуацията в Украйна.

1.6.Продължителност и финансово отражение на предложението/инициативата

 ограничен срок на действие

   в сила от [ДД/ММ]ГГГГ до [ДД/ММ]ГГГГ

   Финансово отражение от 2024 до 2027 г. за бюджетни кредити за поети задължения и от 2024 г. за бюджетни кредити за плащания.

 неограничен срок на действие

Изпълнение с период на започване на дейност от ГГГГ до ГГГГ,

последван от функциониране с пълен капацитет.

1.7.Планирани методи на изпълнение на бюджета 25   

 Пряко управление от Комисията

от нейните служби, включително от нейния персонал в делегациите на Съюза;

   от изпълнителните агенции

 Споделено управление с държавите членки

 Непряко управление чрез възлагане на задачи по изпълнението на бюджета на:

трети държави или на органите, определени от тях;

международни организации и техните агенции (да се уточни);

ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд;

органите, посочени в членове 70 и 71 от Финансовия регламент;

публичноправни органи;

органи, уредени в частното право, със задължение за обществена услуга, доколкото са им предоставени подходящи финансови гаранции;

органи, уредени в частното право на държава членка, на които е възложено осъществяването на публично-частно партньорство и на които са предоставени подходящи финансови гаранции;

органи или лица, на които е възложено изпълнението на специфични дейности в областта на ОВППС съгласно дял V от ДЕС и които са посочени в съответния основен акт.

Ако е посочен повече от един метод на управление, пояснете в частта „Забележки“.

Бележки

В член 8 подробно се описват формите на изпълнение за стълбовете на механизма, т.е. пряко и непряко управление в съответствие с Финансовия регламент.


2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ 

2.1.Правила за мониторинг и докладване 

Да се посочат честотата и условията.

В плана за Украйна ще бъдат определени конкретни показатели, за да може да се наблюдава изпълнението на условията, свързани с подкрепата по Стълб I. По Стълб I на механизма Украйна ще подава съгласно фиксиран тримесечен график надлежно обосновано искане за плащане на безвъзмездната финансова подкрепа и на заема, като посочва как е постигнато задоволителното изпълнение на тези условия въз основа на показатели, установени в решението за одобряване на плана.

По Стълб II на механизма Комисията ще докладва за изпълнението на предоставената подкрепа в съответствие с член 41, параграфи 4 и 5 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046. За тази цел всеки контрагент по гаранцията за Украйна и всеки упълномощен субект, който изпълнява финансови инструменти, ще предоставя необходимата информация всяка година, за да може Комисията да изпълни своите задължения за докладване.

Комисията ще докладва всяка година на Европейския парламент, Съвета и Комитета, посочен в член 39, относно усвояването на средствата, предоставени по механизма.

Тя също така ще извърши последваща оценка на регламента.

2.2.Системи за управление и контрол 

2.2.1.Обосновка на предложените начини за управление, механизми за финансиране на изпълнението, начини за плащане и стратегия за контрол

Механизмът ще се изпълнява при пряко и непряко управление. Стълб II ще се изпълнява главно чрез непряко управление (чрез гаранционни споразумения, сключени с финансови институции, на които е направена оценка по стълб), а Стълб III — чрез комбинация от пряко управление (например безвъзмездни средства, включително туининг и обществени поръчки) и непряко управление (чрез сътрудничество със субекти, на които е направена оценка по стълб); основният режим на управление за Стълб I ще бъде пряко управление с пряко прехвърляне на средства към държавния бюджет на Украйна.

Стратегията за контрол ще бъде адаптирана към изпълнението по всеки от тези стълбове с използване на мониторинг, оценка и одити.

Специално внимание ще бъде отделено на усвояването от страна на Украйна на предоставените средства по Стълб I. Плащанията ще се извършват съгласно фиксиран тримесечен график въз основа на искания за плащане, подадени от Украйна, и след като Комисията е проверила изпълнението на съответните условия. Тримесечната периодичност на плащанията ще гарантира както предвидимост на подкрепата за Украйна, така и постоянен политически диалог между Комисията и Украйна.

Многопластовата структура на въведените механизми за контрол (вж. също раздел 2.3) осигурява интегрирана рамка, за да се гарантира, че са въведени всички подходящи мерки за защита на финансовите интереси на Съюза. Чрез нея ще се гарантира, че е взет предвид принципът на пропорционалност и специфичните условия, при които ще функционира механизмът.

2.2.2.Информация относно установените рискове и системите за вътрешен контрол, създадени с цел намаляването им

Основният риск, идентифициран във връзка с финансирането, е свързан с неизпълнението на условията, засягащи плащането на средствата.

Мерките, които ще бъдат въведени за намаляване на този риск, са следните:

оценка от Комисията за изпълнението на съответните условия преди да бъдат отпуснати средствата, с възможност те да бъдат задържани;

намаляване на предоставената подкрепа или възстановяване на сума, изразходвана за постигане на целите на механизма, в случаи на нередности, измами, корупция и конфликти на интереси, засягащи финансовите интереси на Съюза, които не са били коригирани от Украйна, или в случаи на сериозно нарушение на задължение, произтичащо от споразуменията, сключени с Украйна

спиране на финансирането в случай, че Украйна не изпълни предварителното условие, посочено в член 5.

2.2.3.Оценка и обосновка на разходната ефективност на проверките (съотношение „разходи за контрол ÷ стойност на съответните управлявани фондове“) и оценка на очакваната степен на риска от грешки (при плащане и при приключване) 

Финансовият принос ще бъде предоставен на Украйна под формата на финансиране, което не е свързано с разходите, посочени в член 125, параграф 1, буква а) от Финансовия регламент.

2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности 

Да се посочат съществуващите или планираните мерки за превенция и защита, например от стратегията за борба с измамите.

Предложението съдържа конкретни разпоредби за защита на финансовите интереси на Съюза. Механизмът ще включва стабилна система за одит и контрол, изложена в многопластов механизъм: първо, реформата на системите за одит и контрол на украинската държава ще бъде необходима като част от реформите по плана за Украйна; второ, Комисията ще може да извършва проверки на изпълнението на изразходваните средства във връзка с плана във всеки момент от цикъла на съответния проект; трето, независим одитен съвет ще докладва на Комисията относно евентуално неправилно управление на средствата по целия механизъм.

3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА 

3.1.Съответни разходни бюджетни редове на многогодишната финансова рамка 

·Поискани нови бюджетни редове

Над таваните на МФР

Бюджетен ред

Вид на 
разхода

Финансов принос

Номер

Многогод./едногод.

от държави от ЕАСТ

от държави кандидатки и потенциални кандидатки

от други трети държави

други целеви приходи

O

16.0106 — Разходи за подкрепа на механизма за Украйна

Едногодишни бюджетни кредити

ДА

p.m.

ДА

ДА

O

16.06 — Механизъм за Украйна

Многогодишни бюджетни кредити

ДА

p.m.

ДА

ДА

3.2.Очаквано финансово отражение на предложението върху бюджетните кредити 

3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи 

   Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи

   Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи съгласно обяснението по-долу:



Функция от многогодишната финансова
рамка

7

„Административни разходи“

милиони евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Година
2024

Година
2025

Година
2026

Година
2027

ОБЩО

ГД: „Политика за съседство и преговори за разширяване“ (NEAR)

□ Човешки ресурси

2453

2453

2453

2453

9811

□ Други административни разходи

0,238

0,238

0,238

0,238

0,952

ОБЩО ГД „Политика за съседство и преговори за разширяване“

Бюджетни кредити

2691

2691

2691

2691

10 763

ОБЩО бюджетни кредити
за ФУНКЦИЯ 7
от многогодишната финансова рамка 

(Общо поети задължения = Общо плащания)

2691

2691

2691

2691

10 763

3.2.3.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за административни разходи 

   Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за административни разходи

Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за административни разходи съгласно обяснението по-долу:

милиони евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Година 
2024
  26

Година 
2025

Година 
2026

Година 
2027

ОБЩО

ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка

Човешки ресурси

2453

2453

2453

2453

9811

Други административни разходи

0,238

0,238

0,238

0,238

0,952

Междинен сбор за ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка

2691

2691

2691

2691

10 763

извън ФУНКЦИЯ 17 27  
от многогодишната финансова рамка

Човешки ресурси

16224

16224

16224

16224

64896

Други разходи
от административен характер

26970

26970

26970

26970

107880

Междинен сбор 
извън ФУНКЦИИ 1—7 
от многогодишната финансова рамка

43 194

43 194

43 194

43 194

172 776

ОБЩО

45 885

45 885

45 885

45 885

183 538

Бюджетните кредити, необходими за човешки ресурси и други разходи с административен характер, ще бъдат покрити от бюджетни кредити на ГД, които вече са определени за управлението на действието и/или които са преразпределени в рамките на ГД, при необходимост заедно с допълнително отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

3.2.3.1.Очаквани нужди от човешки ресурси

   Предложението/инициативата не налага използване на човешки ресурси

Предложението/инициативата налага използване на човешки ресурси съгласно обяснението по-долу:

Оценката се посочва в еквиваленти на пълно работно време

Година 
2024

Година 
2025

Година 
2026

Година 
2027

 Длъжности в щатното разписание (длъжностни лица и срочно наети служители)

20 01 02 01 (Централа и представителства на Комисията)

11

11

11

11

20 01 02 03 (Делегации)

2

2

2

2

01 01 01 01 (Непреки научни изследвания)

01 01 01 11 (Преки научни изследвания)

Други бюджетни редове (да се посочат)

Външен персонал (в еквивалент на пълно работно време: ЕПРВ) 28

20 02 01 (ДНП, КНЕ, ПНА от общия финансов пакет)

20 02 03 (ДНП, МП, КНЕ, ПНА и МЕД в делегациите)

 16.0106 — Разходи за подкрепа на механизма за Украйна 29

- в централата

68

68

68

68

- в делегациите

54

54

54

54

Други бюджетни редове (да се посочат)

ОБЩО

135

135

135

135

Нуждите от човешки ресурси ще бъдат покрити от персонала на ГД, на който вече е възложено управлението на дейността и/или който е преразпределен в рамките на ГД, при необходимост заедно с всички допълнителни отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

Описание на задачите, които трябва да се изпълнят:

Длъжностни лица и срочно наети служители

Необходимите човешки ресурси в еквивалент на пълно работно време (ЕПРВ) ще работят върху разработването на политики, правни въпроси, като се обръща специално внимание на въпроси, свързани с обществените поръчки, финансово управление, управление на договори, одит и оценка.

Външен персонал

Необходимите човешки ресурси в еквивалент на пълно работно време (ЕПРВ) ще работят върху разработването на политики, правни въпроси, като се обръща специално внимание на въпроси, свързани с обществените поръчки, финансово управление, управление на договори, одит и оценка.

3.2.4.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка 

Предложението/инициативата:

   може да се финансира изцяло чрез преразпределяне на средства в рамките на съответната функция от многогодишната финансова рамка (МФР).

Обяснете какво препрограмиране е необходимо, като посочите съответните бюджетни редове и суми. Моля, представете таблица в Excel, ако е необходимо голямо препрограмиране.

   налага да се използват неразпределеният марж под съответната функция от МФР и/или специалните инструменти, предвидени в Регламента за МФР.

Обяснете какво е необходимо, като посочите съответните функции, бюджетни редове и суми и инструментите, които се предлага да бъдат използвани.

   налага преразглеждане на МФР.

Настоящото ново законодателно предложение за механизма за Украйна е придружено от предложение за Регламент COM(2023) 337 на Съвета за изменение на Регламент 2020/2093 за определяне на многогодишната финансова рамка (МФР) за периода 2021—2027 г. Изменението на този регламент е необходимо за: а) създаване на резерв за Украйна за периода 2024—2027 г. с цел осигуряване на финансиране за този механизъм за подкрепа, която не е под формата на заеми, както и б) за предоставяне на гаранция от бюджета на ЕС за подкрепата под формата на заеми. И двата вида подкрепа се предвижда да бъдат над таваните на разходите в МФР.

3.2.5.Финансов принос от трети страни 

Предложението/инициативата:

   не предвижда съфинансиране от трети страни

   предвижда следното съфинансиране от трети страни, като оценките са дадени по-долу:

Бюджетни кредити в милиони евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

3.3.Очаквано отражение върху приходите 

   Предложението/инициативата няма финансово отражение върху приходите.

   Предложението/инициативата има следното финансово отражение:

   върху собствените ресурси

   върху разните приходи

Моля, посочете дали приходите са записани по разходни бюджетни редове        

милиони евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Приходен бюджетен ред:

Налични бюджетни кредити за текущата финансова година

Отражение на предложението/инициативата 30

Година 
N

Година 
N+1

Година 
N+2

Година 
N+3

Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

Член ………….

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

(1)    Тази цифра включва около 7,8 милиарда евро от помощта, предоставена от държавите членки (с изключение на военната подкрепа) според последната актуализация в края на януари 2023 г.
(2)    Rapid Damage and Needs Assessment (Бърза оценка на щетите и потребностите) (RDNA 2).
(3)    COM(2022) 233 final
(4)    Документ EUCO 21/22
(5)    Документ EUCO 24/22
(6)    Регламент (ЕО) № 1257/96 на Съвета от 20 юни 1996 г. относно хуманитарната помощ
(7)    Регламент (ЕС) 2021/947 на Европейския парламент и на Съвета oт 9 юни 2021 г. за създаване на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество — Глобална Европа, за изменение и отмяна на Решение № 466/2014/EС на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕС) 2017/1601 на Европейския парламент и на Съвета и на Регламент (ЕО, Евратом) № 480/2009 на Съвета (текст от значение за ЕИП)
(8)    Бърза оценка на щетите и потребностите на Украйна: февруари 2022 г.—февруари 2023 г. (английски език). Вашингтон, окръг Колумбия: Група на Световната банка. http://documents.worldbank.org/curated/en/099184503212328877/P1801740d1177f03c0ab180057556615497
(9)    COM(2023) 337 final
(10)    Заключения на Европейския съвет от 23—24 юни 2022 г. Документ EUCO 24/22.
(11)    Регламент (ЕС) 2022/2463 на Европейския парламент и на Съвета от 14 декември 2022 г. за създаване на инструмент за предоставяне на подкрепа на Украйна през 2023 г. (макрофинансова помощ +) (ОВ 322, 16.12.2022 г., стр. 1—14.).
(12)    Регламент (ЕС) 2021/947 на Европейския парламент и на Съвета от 9 юни 2021 г. за създаване на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество – Глобална Европа, за изменение и отмяна на Решение № 466/2014/EС на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕС) 2017/1601 на Европейския парламент и на Съвета и на Регламент (ЕО, Евратом) № 480/2009 на Съвета (ОВ 209, 14.6.2021 г., стр. 1).
(13)    Решение (ОВППС) 2021/509 на Съвета от 22 март 2021 г. за създаване на Европейски механизъм за подкрепа на мира и за отмяна на Решение (ОВППС) 2015/528 (ОВ L 102, 24.3.2021 г., стр. 14).
(14)    Решение № 1313/2013/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. относно Механизъм за гражданска защита на Съюза (ОВ 347, 20.12.2013 г., стр. 924—947).
(15)    Регламент (ЕС) 2021/836 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2021 г. за изменение на Решение № 1313/2013/ЕС относно Механизъм за гражданска защита на Съюза (ОВ 185, 26.5.2021 г., стр. 1).
(16)    Бърза оценка на щетите и потребностите, изготвена от Световната банка, Европейската комисия и ООН. Вж. документ на Световната банка .
(17)    COM(2023)337 final.
(18)    Пак там.
(19)    Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (ОВ 193, 30.7.2018 г., стр. 1).
(20)    COM(2023) 337 final
(21)    Регламент (ЕС)  182/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 г.за установяване на общите правила и принципи относно реда и условията за контрол от страна на държавите членки върху упражняването на изпълнителните правомощия от страна на Комисията (ОВ 55, 28.2.2011 г., стр. 13).
(22)    Регламент (ЕС) 2021/1529 на Европейския парламент и на Съвета от 15 септември 2021 г. за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП III) (ОВ L 330, 20.9.2021 г., стр. 1).
(23)    Съгласно член 58, параграф 2, буква а) или б) от Финансовия регламент.
(24)    COM(2023) 337 final
(25)    Подробности във връзка с методите на изпълнение на бюджета и позовавания на Финансовия регламент могат да бъдат намерени на уебсайта BUDGpedia: https://myintracomm.ec.europa.eu/corp/budget/financial-rules/budget-implementation/Pages/implementation-methods.aspx
(26)    Година 2024 e годината, през която започва да се осъществява предложението/инициативата.
(27)    Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове BA), непреки научни изследвания, преки научни изследвания.
(28)    ДНП = договорно нает персонал; МП = местен персонал; КНЕ = командирован национален експерт; ПНА = персонал, нает чрез агенции за временна заетост; МЕД = младши експерт в делегация.
(29)    Подтаван за външния персонал, покрит с бюджетните кредити за оперативни разходи на механизма за Украйна (предишни редове BA).
(30)    Що се отнася до традиционните собствени ресурси (мита, налози върху захарта), посочените суми трябва да бъдат нетни, т.е. брутни суми, от които са приспаднати 20 % за разходи по събирането.