Брюксел, 29.3.2023

COM(2023) 176 final

2023/0088(NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

за удължаване на срока на действие на Споразумението за научно-техническо сътрудничество между Европейската общност и правителството на Съединените американски щати


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

От 1998 г. насам Европейският съюз (ЕС) и Съединените американски щати (САЩ) са стратегически партньори в научноизследователската дейност. Първото двустранно „Споразумение за научно и техническо сътрудничество между Европейската общност и правителството на Съединените американски щати“ 1 („споразумението“) беше подписано във Вашингтон, окръг Колумбия на 5 декември 1997 г. и влезе в сила на 14 октомври 1998 г. Оттогава срокът на действие на споразумението е удължаван четири пъти — през 2003 г. 2 , през 2008 г. 3 , през 2013 г. 4 и през 2018 г. 5 — всеки път за допълнителен период от 5 години. Второто удължаване на срока съдържа едно изменение, а именно — добавянето на научните изследвания в областите на сигурността и на космическото пространство към списъка на секторите, в които се осъществяват съвместни дейности (член 4 от споразумението).

Член 12, буква б) от споразумението гласи: „Настоящото споразумение се сключва за първоначален период от пет години. При условие че в последната година на всеки последващ период страните преразгледат споразумението, срокът му може да бъде продължен, с възможни изменения и допълнения, за следващи периоди от пет години съгласно писмено споразумение между страните.“

Срокът на действащото понастоящем споразумение изтича на 14 октомври 2023 г.

Сътрудничеството със САЩ е ключов елемент от глобалния подход на ЕС към научните изследвания и иновациите, очертан в съобщението на Комисията от 18 май 2021 г. 6 Изграждането на обединения за научни изследвания и иновации със САЩ както на двустранна основа, така и в рамките на многостранни форуми, допринася за способността на Европа да постигне успехи в екологичния и цифровия преход и ще укрепи адаптивността спрямо глобалните заплахи за здравето и други глобални предизвикателства. В областта на науката и технологиите ЕС и САЩ споделят основни ценности, като етика, интегритет на научните изследвания, откритост и прозрачност и основано на факти изготвяне на политики, което ги прави естествени партньори. Като засилят партньорството си в научноизследователската и развойната дейност в областта на науката и технологиите, ЕС и САЩ могат да постигнат по-бърз напредък към чиста енергия; устойчив и безопасен транспорт; чисти океани и синя икономика; интелигентни градове; адаптивно и приобщаващо общество; и други постижения, които ще обслужват нашите общи интереси.

На този фон службите на Комисията извършиха оценка на начина, по който се развива сътрудничеството със САЩ и как то допринася за постигането на целите на стратегията за международно сътрудничество. Оценката ясно показва, че споразумението предоставя важна рамка за улесняване на сътрудничеството между ЕС и САЩ в общите приоритетни области в сферата на науката и технологиите, което води до взаимна изгода. Основният инструмент за сътрудничество е Рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации.

Отношенията на ЕС със САЩ в областта на науката и технологиите са по-близки, отколкото с всяка друга държава извън Европа. От неасоциираните трети държави САЩ определено е най-активната държава — участник в програма „Хоризонт 2020“. Това е така по отношение на сумите на взаимните инвестиции в научноизследователската и развойната дейност (НИРД), мобилността на учените, обема на съвместните дейности и броя на съвместните публикации и патенти.

Съгласно действащото понастоящем споразумение сътрудничеството процъфтява както на двустранно, така и на многостранно равнище. От гледна точка на многостранните инициативи особено ценен пример за глобално обединение, насърчавано от ЕС и САЩ, е вече споменатото Обединение за научни изследвания на Атлантическия океан, което до голяма степен вдъхнови цялостната концепция за глобални обединения, очертана в горепосоченото съобщение на Комисията от 18 май 2021 г. Друг пример е „Мисия за иновации“ — глобална инициатива на 22 държави и Европейския съюз с цел ускоряване на усилията относно иновациите в областта на чистата енергия. ЕС работи в тясно сътрудничество със САЩ по редица други многостранни инициативи, включително в областта на здравеопазването, биоикономиката и наблюдението на Земята. Двустранното сътрудничество е много динамично в областта на здравеопазването, транспорта, авангардните материали, научноизследователските инфраструктури, информационните и комуникационните технологии, продоволствената сигурност и устойчивото селско стопанство, климата и околната среда — области, в които участието на САЩ в „Хоризонт 2020“ и „Хоризонт Европа“ е особено важно.

На последното заседание на съвместната консултативна група ЕС—САЩ относно сътрудничеството в областта на науката и технологиите, което се проведе на 12 октомври 2022 г. на равнище генерална дирекция, потвърди силното желание на двете страни да продължат и разширят сътрудничеството в рамките на споразумението.

Двете страни потвърдиха желанието си да удължат срока на действие на споразумението чрез размяна на писма, т.е. писмо от ГД „Научни изследвания и иновации“ от 7 ноември 2022 г. и писмо от Държавния департамент на САЩ от 13 декември 2022 г.

Удължаването на срока на действие на споразумението отразява значението на САЩ като ключова държава — партньор в областта на науката и технологиите, и ще даде възможност за надграждане на вече съществуващите силни връзки в широк кръг от тематични области и за подпомагане на диалога и сътрудничеството по същество през следващия петгодишен период.

Съдържанието на удълженото споразумение ще бъде еднакво с това на действащото понастоящем споразумение.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

Тази инициатива е в пълно съответствие със Съобщението на Комисията от 18 май 2021 г. относно глобалния подход към научните изследвания и иновациите „Стратегия на Европа за международното сътрудничество в един променящ се свят“ (COM(2021)252 final/2).

Стратегията за глобален подход потвърждава ролята на САЩ като ключова партньорска държава за ЕС, като подчертава, че „Сътрудничеството със Съединените щати, с които ЕС споделя високи равнища на капацитет за научни изследвания и иновации и общи ценности и принципи, гарантира, че изследователите, новаторите и най-добрите съоръжения се обединяват в търсенето на решения на глобалните предизвикателства. По-специално повторното ангажиране на Съединените щати с целите в областта на климата и с укрепването на реда, основан на многостранно сътрудничество, предоставя възможност за подновяване на отношенията в областта на научните изследвания и иновациите. В съвместното съобщение „Нова програма на ЕС и САЩ за глобална промяна“ се съдържат редица предложения за сътрудничество със САЩ, и по-специално призив за създаване на Алианс за екологосъобразни технологии и на нов Съвет по търговия и технологии ЕС-САЩ. Въз основа на този текст Комисията предлага също така да се увеличи реципрочността в двустранното сътрудничество и да се повишат равнищата на координация и съгласуваност между инвестициите на ЕС и САЩ в научни изследвания и иновации, като се започне с предизвикателствата в областта на климата, цифровите технологии, енергетиката, околната среда и здравеопазването.

Съгласуваност с други политики на Съюза

Глобалната стратегия на ЕС в областта на неговата външна политика и политиката на сигурност потвърждава, че сътрудничеството в областта на научните изследвания е важен аспект на външната политика на ЕС, и посочва сътрудничеството в областта на научните изследвания като основен елемент на по-тесните социално-икономически връзки, включително със САЩ.

На последната среща на върха между ЕС и САЩ беше потвърдено значението на сътрудничеството в областта на научните изследвания и иновациите за справяне с общите предизвикателства, свързани с глобалното здраве и екологичния преход, и беше отправен призив за засилено сътрудничество в областта на научните изследвания и иновациите, по-специално в областта на здравеопазването, енергетиката, океаните и чрез наскоро създадения Съвет по търговия и технологии.

Сътрудничеството между ЕС и САЩ в областта на научните изследвания и иновациите в рамките на споразумението допринася за постигането на общите цели на политиката на ЕС, свързани по-специално със следното: i) екологичния преход, например с инициативи, произтичащи от „Мисията за иновации“, Обединението за научни изследвания на Атлантическия океан, научните изследвания в Арктика, Международния форум по биоикономика (IBF) и Групата за наблюдение на Земята (GEO); ii) здравеопазването в световен мащаб чрез многостранно и двустранно сътрудничество в областта на инфекциозните заболявания, рака, психичното здраве и много други; iii) цифровия преход, иновациите и споделянето на данни, например чрез работа по методологията за интелигентна специализация, отворения достъп и отворената наука и двустранното сътрудничество в областта на ИКТ.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Правомощията на ЕС да действа в международен план в областта на научните изследвания и технологичното развитие са установени в член 186 от ДФЕС. Процесуалноправното основание за предложението е член 218, параграф 6, буква а), точка v) от ДФЕС.

Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

ЕС и неговите държави членки споделят паралелна компетентност в областта на научните изследвания и технологичното развитие в съответствие с член 4, параграф 3 от ДФЕС. Поради това действията на ЕС не може да бъдат заменени с действия на държавите членки.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Пригодност и опростяване на законодателството

Настоящата инициатива не е част от програмата REFIT.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Необходими са само човешки и административни ресурси, които са изложени в законодателната финансова обосновка.

С оглед на горните съображения Комисията приканва Съвета да:

   одобри, от името на Съюза и с одобрението на Европейския парламент, удължаването на срока на действие на Споразумението за научно-техническо сътрудничество между Европейската общност и правителството на Съединените американски щати за допълнителен период от пет години (от 14.10.2023 г. до 13.10.2028 г.).

   оправомощи председателя на Съвета да определи лицето(ата), упълномощено(и) да уведоми(ят) правителството на Съединените американски щати, че Съюзът е приключил вътрешните си процедури, необходими за влизането в сила на това подновено споразумение.

2023/0088 (NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

за удължаване на срока на действие на Споразумението за научно-техническо сътрудничество между Европейската общност и правителството на Съединените американски щати

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 186 във връзка с член 218, параграф 6, буква а), подточка v) от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като взе предвид одобрението на Европейския парламент,

като има предвид, че:

(1)С Решение 98/591/ЕО 7 Съветът одобри сключването на Споразумението за научно и техническо сътрудничество между Европейската общност и правителството на Съединените американски щати 8 (наричано по-долу „споразумението“). Споразумението бе подписано във Вашингтон, окръг Колумбия, на 5 декември 1997 г. и влезе в сила на 14 октомври 1998 г.

(2)В съответствие с член 12, буква б) от споразумението, то се сключва за първоначален период от пет години. При условие че в последната година на всеки последващ период страните преразгледат споразумението, срокът му може да бъде продължен, с възможни изменения и допълнения, за следващи периоди от пет години съгласно писмено споразумение между страните.

(3)С решения 2004/756/ЕО 9 , 2009/306/ЕО 10 2014/240/ЕС 11 и (ЕС) 2018/1578 12 Съветът одобри удължаването на срока на действие на Споразумението за допълнителен период от пет години. Срокът на понастоящем действащото споразумение изтича на 14 октомври 2023 г.

(4)Оценката, извършена от службите на Комисията, показва, че Споразумението предоставя важна рамка за улесняване на сътрудничеството между Съюза и Съединените американски щати в общите приоритетни области в сферата на науката и технологиите, което води до взаимна изгода. Поради това е в интерес на Съюза срокът на действие на споразумението да бъде удължен за още пет години.

(5)Размяната на писма между страните, с дата 7 ноември 2022 г. и 13 декември 2022 г., потвърди заинтересоваността им от удължаване на срока на действие на споразумението за още пет години.

(6)Удължаването на срока на действие на споразумението следва да бъде одобрено от името на Съюза,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Одобрява се, от името на Съюза, удължаването на срока на действие на Споразумението за научно-техническо сътрудничество между Европейската общност и Съединените американски щати за допълнителен период от пет години.

Член 2

Председателят на Съвета определя лицето(ата), упълномощено(и) да уведоми(ят) правителството на Съединените американски щати, от името на Съюза, че Съюзът е приключил вътрешните си процедури, необходими за влизане в сила на удължаването на срока на действие на споразумението в съответствие с член 12, буква б) от споразумението.

Член 3

Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

Съдържание

1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

1.1.Наименование на предложението/инициативата

1.2.Съответни области на политиката

1.3.Предложението/инициативата е във връзка с:

1.4.Цели

1.4.1.Общи цели

1.4.2.Конкретни цели

1.4.3.Очаквани резултати и отражение

1.4.4.Показатели за изпълнението

1.5.Мотиви за предложението/инициативата

1.5.1.Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива, включително подробен график за изпълнението на инициативата

1.5.2.Добавена стойност от участието на Съюза (може да е в резултат от различни фактори, например ползи по отношение на координацията, правна сигурност, по-добра ефективност или взаимно допълване). За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на ЕС и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.

1.5.3.Изводи от подобен опит в миналото

1.5.4.Съвместимост с многогодишната финансова рамка и евентуални синергии с други подходящи инструменти

1.5.5.Оценка на различните налични варианти за финансиране, включително възможностите за преразпределяне на средства

1.6.Продължителност и финансово отражение на предложението/инициативата

1.7.Планирани методи на управление

2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

2.1.Правила за мониторинг и докладване

2.2.Системи за управление и контрол

2.2.1.Обосновка на предложените начини за управление, механизми за финансиране на изпълнението, начини за плащане и стратегия за контрол

2.2.2.Информация относно установените рискове и системите за вътрешен контрол, създадени с цел намаляването им

2.2.3.Оценка и обосновка на разходната ефективност на проверките (съотношение „разходи за контрол ÷ стойност на съответните управлявани фондове“) и оценка на очакваната степен на риска от грешки (при плащане и при приключване)

2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности

3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове

3.2.Очаквано финансово отражение на предложението върху бюджетните кредити

3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи

3.2.2.Очакван резултат, финансиран с бюджетни кредити за оперативни разходи

3.2.3.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

3.2.4.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка

3.2.5.Финансов принос от трети страни

3.3.Очаквано отражение върху приходите

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА 

1.1.Наименование на предложението/инициативата 

Предложение за Решение на Съвета за удължаване на срока на действие на Споразумението за научно-техническо сътрудничество между Европейската общност и Съединените американски щати

1.2.Съответни области на политиката 

Политическа стратегия и координиране по-специално на ГД „Научни изследвания и иновации“, ГД „Земеделие и развитие на селските райони“, ГД „Действия по климата“, Съвместния изследователски център, ГД „Образование, младеж, спорт и култура“, ГД „Енергетика“, ГД „Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП “, ГД „Съобщителни мрежи, съдържание и технологии“, ГД „Морско дело и рибарство“, ГД „Мобилност и транспорт“ и ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“.

1.3.Предложението/инициативата е във връзка с: 

 ново действие 

 ново действие след пилотен проект/подготвително действие 13  

 продължаване на съществуващо действие 

 сливане или пренасочване на едно или няколко действия към друго/ново действие 

1.4.Цели

1.4.1.Общи цели 

Настоящата инициатива ще позволи на двете страни да подобрят и допълнително засилят сътрудничеството си в научните и технологичните области от общ интерес.

1.4.2.Конкретни цели 

Конкретна цел

Настоящото решение следва позволи на двете страни да подобрят сътрудничеството както в двустранен, така и в многостранен аспект, и да развият по-стратегическо партньорство чрез увеличаване на мащаба и обхвата на съществуващото сътрудничество, справяне с глобалните предизвикателства и насърчаване на реципрочния достъп до програми и финансиране.

1.4.3.Очаквани резултати и отражение

Да се посочи въздействието, което предложението/инициативата следва да окаже по отношение на бенефициерите/целевите групи.

Настоящото решение ще позволи на ЕС и на САЩ да извлекат взаимна изгода от научния и техническия напредък, постигнат чрез продължаващи съвместни дейности. То ще позволи обмен на специфично познание и трансфер на ноу-хау в полза на научната общност, промишлеността и гражданите на двете страни.

1.4.4.Показатели за изпълнението 

Посочете показателите за проследяване на напредъка и на постиженията.

Службите на Комисията ще наблюдават редовно всички дейности, извършвани съгласно споразумението, включително ще бъде извършена оценка на съвместните дейности. Тази оценка ще съдържа, наред с другото, следните елементи:

а) показатели за сътрудничеството — анализ на броя и вида на участието на субекти от САЩ в програми, финансирани от ЕС (например брой на предложенията, брой на подписаните споразумения за отпускане на безвъзмездни средства, основните линии на сътрудничество, основните теми, получените резултати), и обратно (когато има налични данни);

б) показатели за изпълнението — процент на успеваемост на субектите от САЩ, които участват в рамковите програми на ЕС, в сравнение с други трети държави и държавите членки/асоциираните държави; анализ на качеството на участие (например брой на най-елитни университети, участващи в програмата, брой на патентите и публикациите в резултат от съвместни проекти);

в) събиране на данни относно съвместните дейности и връзките извън съответните програми за финансиране на научните изследвания, както и оценка на ефекта от тези дейности, например участие в многостранни инициативи и работни групи.

1.5.Мотиви за предложението/инициативата 

1.5.1.Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива, включително подробен график за изпълнението на инициативата

Настоящото решение ще позволи на двете страни да продължат в името на общия интерес да подобряват и засилват сътрудничеството си в научни и технологични области.

1.5.2.Добавена стойност от участието на Съюза (може да е в резултат от различни фактори, например ползи по отношение на координацията, правна сигурност, по-добра ефективност или взаимно допълване). За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на ЕС и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.

През изминалите години сътрудничеството между САЩ и ЕС в областта на научните изследвания и иновациите постоянно нараства. Участието на ЕС позволява дейности с по-голям мащаб и обхват в полза за всички държави членки. Удължаването на срока на действие на настоящото споразумение ще предостави на ЕС по-лесен достъп до научните знания, създадени в САЩ, участие в повече съвместни дейности, водещи до допълнителен обмен на знания и технологии, и по-лесен достъп за европейските фирми до пазара на САЩ.

1.5.3.Изводи от подобен опит в миналото

Въз основа на досега придобития опит в областта на научното и технологичното сътрудничество се смята, че е от взаимна полза да се продължи сътрудничеството със САЩ като стратегически партньор на Съюза в областта на научните изследвания и иновациите.

1.5.4.Съвместимост с многогодишната финансова рамка и евентуални синергии с други подходящи инструменти

Счита се, че удължаването на срока на действие на споразумението със САЩ е напълно съгласувано и в съответствие с общата рамка на политиката за международно сътрудничество в областта на научните изследвания и иновациите, а именно приетото неотдавна Съобщение на Комисията от 18 май 2021 г. относно глобалния подход към научните изследвания и иновациите „Стратегия на Европа за международното сътрудничество в един променящ се свят“ (COM(2021)252 final/2).

Ще се търсят полезни взаимодействия с други инструменти на Съюза в областта на сътрудничеството между ЕС и САЩ, по-специално чрез различни секторни инициативи на Комисията, и предимно тези на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“, ГД „Действия по климата“, Съвместния изследователски център, ГД „Образование, младеж, спорт и култура“, ГД „Енергетика“, ГД „Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП “, ГД „Съобщителни мрежи, съдържание и технологии“, ГД „Морско дело и рибарство“, ГД „Мобилност и транспорт“ и ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“.

1.5.5.Оценка на различните налични варианти за финансиране, включително възможностите за преразпределяне на средства

Финансовите средства, необходими за предложеното действие, са налични в рамките на програма „Хоризонт Европа“ (бюджетни кредити за административни разходи). Координацията на предложеното действие и неговото изпълнение ще бъдат поети вътрешно от Комисията, което ще изисква приблизително 1,5 ЕПРВ годишно за срока на предложеното действие със следната разбивка:

Година 2023: месечни заплати на 1,5 длъжностни лица за срок от 3 месеца

Години 2024—2027: месечни заплати на 1,5 длъжностни лица за срок от 12 месеца

Година 2028: заплата на 1,5 длъжностни лица за срок от 9 месеца

1.6.Продължителност и финансово отражение на предложението/инициативата 

   ограничен срок на действие 

   Предложението/инициативата е в сила от 14.10.2023 г. до 13.10.2028 г.

   Финансово отражение от 14.10.2023 г. до 13.10.2028 г.

   неограничен срок на действие

Изпълнение с период на започване на дейност от ГГГГ до ГГГГ,

последван от функциониране с пълен капацитет.

1.7.Планирани методи на управление 14

 Пряко управление от Комисията

   от нейните служби, включително от нейния персонал в делегациите на Съюза;

   от изпълнителните агенции

 Споделено управление с държавите членки

 Непряко управление чрез възлагане на задачи по изпълнението на бюджета на:

   трети държави или на органите, определени от тях;

   международни организации и техните агенции (да се уточни);

   ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд;

   органите, посочени в членове 70 и 71 от Финансовия регламент;

   публичноправни органи;

   частноправни органи със задължение за обществена услуга, доколкото предоставят подходящи финансови гаранции;

   частноправни органи на държава членка, на които е възложено осъществяването на публично-частно партньорство и които предоставят подходящи финансови гаранции;

   лица, на които е възложено изпълнението на специфични дейности в областта на ОВППС съгласно дял V от ДЕС и които са посочени в съответния основен акт.

Ако е посочен повече от един метод на управление, пояснете в частта „Забележки“.

Забележки

[…]

2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ 

2.1.Правила за мониторинг и докладване 

Да се посочат честотата и условията.

Участието на субекти от САЩ в Рамковата програма за научни изследвания и иновации и други съвместни дейности в рамките на споразумението ще бъде редовно проследявано чрез срещи на Съвместната консултативна група, създадена с член 6, буква б) от споразумението.

2.2.Системи за управление и контрол 

2.2.1.Обосновка на предложените начини за управление, механизми за финансиране на изпълнението, начини за плащане и стратегия за контрол

Предложената инициатива в контекста на рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ ще се изпълнява в режим на пряко управление.

Тъй като става дума за дейност, която трябва да се изпълнява изцяло от служител по политиките на Комисията, прякото управление е най-подходящият начин на изпълнение. По-специално, очакваните основни задачи, необходими за правилното изпълнение на предложената дейност, като например политически диалог, оценка на сътрудничеството между ЕС и САЩ в областта на научните изследвания и иновациите, набелязване на съвместни приоритети за сътрудничество и други подобни задачи, са основните дейности на изпълняващата служба на Комисията — дирекция „Глобален подход и международно сътрудничество в научните изследвания и иновациите“ към ГД „Научни изследвания и иновации“.

Допълнителни спомагателни задачи от организационен, логистичен, административен и консултативен характер могат да бъдат възложени по бъдещ рамков договор за действия за подкрепа на международното сътрудничество в областта на научните изследвания и иновациите. Тези спомагателни задачи, предназначени да повишат ефикасността и ефективността на предложеното действие, ще бъдат под надзора на Комисията и ще останат под прякото ѝ управление.

2.2.2.Информация относно установените рискове и системите за вътрешен контрол, създадени с цел намаляването им 

Заседанията и двустранните контакти се провеждат редовно, като позволяват систематично споделяне на информация и контрол. По отношение на системата за контрол не бяха установени рискове.

2.2.3.Оценка и обосновка на разходната ефективност на проверките (съотношение „разходи за контрол ÷ стойност на съответните управлявани фондове“) и оценка на очакваната степен на риска от грешки (при плащане и при приключване)

Не е приложимо

2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности 

Да се посочат съществуващите или планираните мерки за превенция и защита.

В случай че изпълнението на Рамковата програма изисква използването на външни изпълнители или води до финансова подкрепа в полза на трети страни, Комисията ще извършва, когато е необходимо, финансови одити — особено ако има основания да се съмнява в реалния характер на извършената работа или на работата, описана в докладите за дейността.

Финансовите одити на Съюза ще се провеждат от негови служители или от експерт-счетоводители, одобрени съгласно законодателството на одитираната страна. Съюзът ще избира гореспоменатите експерти свободно, като избягва всякакъв риск от конфликт на интереси, който може да му бъде посочен от страната, подлежаща на одит. При осъществяване на изследователските дейности Комисията също така ще защитава финансовите интереси на Съюза чрез ефективни проверки, а когато бъдат открити нередности — чрез възпиращи и пропорционални мерки и санкции.

За постигането на тази цел във всички договори, използвани при изпълнението на Рамковата програма, ще бъдат включвани правилата за проверките, мерките и санкциите в съответствие с регламенти № 2988/95, № 2185/96 и № 883/2013.

В договорите следва по-конкретно да се предвиди следното:

— въвеждане на специални договорни клаузи за защита на финансовите интереси на ЕС чрез провеждане на проверки и контрол във връзка с извършената работа,

— провеждане на административни проверки като част от мерките за борба с измамите, в съответствие с регламенти № 2185/96 и № 883/2013,

— налагане на административни санкции съгласно Рамков регламент № 2988/95 — включително механизъм за изготвяне на черен списък, за всички преднамерено извършени или причинени по небрежност нередности при изпълнението на договорите,

— указване, че евентуални нареждания за събиране в случай на нередности и измами трябва да имат изпълнителна сила съгласно член 299 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

Допълнително и като рутинна мярка отговорните служители на ГД „Научни изследвания и иновации“ ще провеждат програма за контрол по отношение на научните и бюджетните аспекти; отделът за вътрешен одит на ГД „Научни изследвания и иновации“ ще извърши вътрешен одит, а Европейската сметна палата ще предприеме инспекции на място.

3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА 

3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове 

·Съществуващи бюджетни редове

По реда на функциите от многогодишната финансова рамка и на бюджетните редове.

Функция от многогодишната финансова рамка

Бюджетен ред

Вид на разхода

Финансов принос

 
Функция 1 — Единен пазар, иновации и цифрови технологии — Научни изследвания и иновации — „Хоризонт Европа“

Многогод./едногод. 15

от държави от ЕАСТ 16

от държави кандидатки 17

от трети държави

по смисъла на член 21, параграф 2, буква б) от Финансовия регламент

1

01 01 01 01

Едногод.

ДА

ДА

ДА

НЕ

1

01 01 01 03

Едногод.

ДА

ДА

ДА

НЕ

·Поискани нови бюджетни редове

По реда на функциите от многогодишната финансова рамка и на бюджетните редове.

Функция от многогодишната финансова рамка

Бюджетен ред

Вид на 
разхода

Финансов принос

Номер [Наименование…]

Многогод./едногод.

от държави от ЕАСТ

от държави кандидатки

от трети държави

по смисъла на член 21, параграф 2, буква б) от Финансовия регламент

[XX.YY.YY.YY]

ДА/НЕ

ДА/НЕ

ДА/НЕ

ДА/НЕ

3.2.Очаквано финансово отражение на предложението върху бюджетните кредити 

3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи 

   Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи

   Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи съгласно обяснението по-долу:

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Функция от многогодишната финансова 
рамка 

1

„Единен пазар, иновации и цифрови технологии — Научни изследвания и иновации — „Хоризонт Европа“

ГД: „Научни изследвания и иновации“

Година 
2023 18

Година 
2024

Година 
2025

Година 
2026

Година 
2027

Година 
2028

ОБЩО

   Бюджетни кредити за оперативни разходи 

Бюджетен ред

Поети задължения

(1а)

Плащания

(2а)

Бюджетен ред

Поети задължения

(1б)

Плащания

(2б)

·Бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми 19  

Бюджетен ред 01 01 01 01

Поети задължения и плащания

(3)

0,064

0,262

0,267

0,272

0,278

0,212

1,355

Бюджетен ред 01 01 01 03

Поети задължения и плащания

(3)

0,003

0,012

0,012

0,012

0,012

0,009

0,060

ОБЩО бюджетни кредити 
за ГД „Научни изследвания и иновации“

Поети задължения

=1а+1б+3

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

Плащания

=2а+2б

+3

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415



   ОБЩО бюджетни кредити за оперативни разходи 

Поети задължения

(4)

Плащания

(5)

   ОБЩО бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми 

(6)

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

ОБЩО бюджетни кредити  
за ФУНКЦИЯ 1  
от многогодишната финансова рамка

Поети задължения

=4+ 6

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

Плащания

=5+ 6

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

Ако предложението/инициативата има отражение върху повече от една функция:

   ОБЩО бюджетни кредити за оперативни разходи (всички оперативни функции)

Поети задължения

(4)

Плащания

(5)

   ОБЩО бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми 

(6)

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

ОБЩО бюджетни кредити за ФУНКЦИИ 1—6 
от многогодишната финансова рамка 
(Референтна стойност)

Поети задължения

=4+ 6

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

Плащания

=5+ 6

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415





Функция от многогодишната финансова  
рамка 

7

„Административни разходи“

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Година 
2023

Година 
2024

Година 
2025

Година 
2026

Година 2027

Година 2028

ОБЩО

ГД: <…….>

   Човешки ресурси 

   Други административни разходи 

ОБЩО ГД <….>

Бюджетни кредити

ОБЩО бюджетни кредити 
за ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка 

(Общо поети задължения = Общо плащания)

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Година 
2023

Година 2024

Година 
2025

Година 
2026

Година 2027

Година 2028

ОБЩО

ОБЩО бюджетни кредити  
за ФУНКЦИИ 1—7  
от многогодишната финансова рамка 

Поети задължения

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

Плащания

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

3.2.2.Очакван резултат, финансиран с бюджетни кредити за оперативни разходи 

Бюджетни кредити за поети задължения в милиони евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Да се посочат целите и резултатите

Година 
N

Година 
N+1

Година 
N+2

Година 
N+3

Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

ОБЩО

РЕЗУЛТАТИ

Вид 20

Среден разход

Брой

Разходи

Брой

Разходи

Брой

Разходи

Брой

Разходи

Брой

Разходи

Брой

Разходи

Брой

Разходи

Общ брой

Общо разходи

КОНКРЕТНА ЦЕЛ № 1 21 ...

- Резултат

- Резултат

- Резултат

Междинен сбор за конкретна цел № 1

КОНКРЕТНА ЦЕЛ № 2…

- Резултат

Междинен сбор за конкретна цел № 2

ОБЩО

3.2.3.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

   Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за административни разходи

   Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за административни разходи съгласно обяснението по-долу:

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Година 
2023 22

Година 
2024

Година 
2025

Година 
2026

Година 
2027

Година 
2028

ОБЩО

ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка

Човешки ресурси

Други административни разходи

Междинен сбор за ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка

Извън ФУНКЦИЯ 7 23  
от многогодишната финансова рамка

Човешки ресурси

0,064

0,262

0,267

0,272

0,278

0,212

1,355

Други административни разходи

0,003

0,012

0,012

0,012

0,012

0,009

0,060

Междинен сбор  
извън ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

ОБЩО

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

Бюджетните кредити, необходими за човешки ресурси и други разходи с административен характер, ще бъдат покрити от бюджетни кредити на ГД, които вече са определени за управлението на действието и/или които са преразпределени в рамките на ГД, при необходимост заедно с допълнително отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

3.2.3.1.Очаквани нужди от човешки ресурси

   Предложението/инициативата не налага използване на човешки ресурси.

   Предложението/инициативата налага използване на човешки ресурси съгласно обяснението по-долу:

Оценката се посочва в еквиваленти на пълно работно време

Година 
2023

Година 
2024

Година

2025

Година

2026

Година 2027

Година 2028

 Длъжности в щатното разписание (длъжностни лица и срочно наети служители)

20 01 02 01 (Централа и представителства на Комисията)

20 01 02 03 (Делегации)

01 01 01 01 (Непреки научни изследвания)

0,375

1,5

1,5

1,5

1,5

1,125

01 01 01 11 (Преки научни изследвания)

   Външен персонал (в еквивалент на пълно работно време: ЕПРВ) 24

20 02 01 (ДНП, КНЕ, ПНА от общия финансов пакет)

20 02 03 (ДНП, МП, КНЕ, ПНА и МЕД в делегациите)

XX 01 xx yy zz  25

— в централата

— в делегациите

01 01 01 02 (ДНП, КНЕ, ПНА — Непреки научни изследвания)

01 01 01 12 (ДНП, КНЕ, ПНА — Преки научни изследвания)

Други бюджетни редове (да се посочат)

ОБЩО

0,375

1,5

1,5

1,5

1,5

1,125

XX е съответната област на политиката или бюджетен дял.

Нуждите от човешки ресурси ще бъдат покрити от персонала на ГД, на който вече е възложено управлението на дейността и/или който е преразпределен в рамките на ГД, при необходимост заедно с всички допълнителни отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

Описание на задачите, които трябва да се изпълнят:

Длъжностни лица и срочно наети служители

Подготовка и ръководене на заседанията на съвместния комитет, предвиден в член 6, буква б) от споразумението, и мисиите за осигуряване на доброто функциониране и изпълнение, както и редовен преглед на споразумението.

Изчисленията се извършват пропорционално на продължителността на споразумението.

Външен персонал

3.2.4.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка 

Предложението/инициативата:

   може да се финансира изцяло чрез преразпределяне на средства в рамките на съответната функция от многогодишната финансова рамка (МФР).

Обяснете какво препрограмиране е необходимо, като посочите съответните бюджетни редове и суми. Моля, представете таблица в Excel, ако е необходимо голямо препрограмиране.

   налага да се използват неразпределеният марж под съответната функция от МФР и/или специалните инструменти, предвидени в Регламента за МФР.

Обяснете какво е необходимо, като посочите съответните функции, бюджетни редове и суми и инструментите, които се предлага да бъдат използвани.

   налага преразглеждане на МФР.

Обяснете какво е необходимо, като посочите съответните функции, бюджетни редове и суми.

3.2.5.Финансов принос от трети страни 

Предложението/инициативата:

   не предвижда съфинансиране от трети страни

Предложението/инициативата предвижда съфинансиране съгласно следните прогнози:

Бюджетни кредити в млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Година 
N

Година 
N+1

Година 
N+2

Година 
N+3

Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

Общо

Да се посочи съфинансиращият орган 

ОБЩО съфинансирани бюджетни кредити

 

3.3.Очаквано отражение върху приходите 

   Предложението/инициативата няма финансово отражение върху приходите.

   Предложението/инициативата има следното финансово отражение:

   върху собствените ресурси

   върху разните приходи

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Приходен бюджетен ред:

Налични бюджетни кредити за текущата финансова година

Отражение на предложението/инициативата 26

Година 
N

Година 
N+1

Година 
N+2

Година 
N+3

Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

Статия ………….

За целевите приходи да се посочат съответните разходни бюджетни редове.

Други забележки (например метод/формула за изчисляване на отражението върху приходите или друга информация).

(1)    OВ L 284, 22.10.1998 г., стр. 37.
(2)    Решение 2004/756/ЕО на Съвета (ОВ L 335, 11.11.2004 г., стр. 5).
(3)    Решение 2009/306/ЕО на Съвета (ОВ L 90, 2.4.2009 г., стр. 20).
(4)    Решение 2014/240/ЕС на Съвета (ОВ L 128, 30.4.2014 г., стр. 43).
(5)    Решение (ЕС) 2018/1578 на Съвета (ОВ L 263/1, 22.10.2018 г., стр. 1).
(6)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно глобалния подход към научните изследвания и иновациите Стратегия на Европа за международното сътрудничество в един променящ се свят (COM(2021) 252 final/2).
(7)    Решение 98/591/ЕО на Съвета от 13 октомври 1998 г. относно сключването на Споразумение за научно и техническо сътрудничество между Европейската общност и правителството на Съединените американски щати (ОВ L 284/35, 22.10.1998 г., стр. 37).
(8)    OВ L 284, 22.10.1998 г., стр. 37.
(9)    Решение 2004/756/ЕО на Съвета от 4 октомври 2004 г. за сключване на споразумение за подновяване на Споразумението за научно и технологично сътрудничество между Европейската общност и правителството на Съединените американски щати (ОВ L 335, 11.11.2004 г., стр. 5).
(10)    Решение 2009/306/ЕО на Съвета от 30 март 2009 г. за подновяване и изменение на Споразумението за научно-техническо сътрудничество между Европейската общност и правителството на Съединените американски щати (ОВ L 90, 2.4.2009 г., стр. 20).
(11)    Решение 2014/240/ЕС на Съвета от 14 април 2014 г. за удължаване на срока на действие на Споразумението за научно-техническо сътрудничество между Европейската общност и правителството на Съединените американски щати (ОВ L 128, 30.4.2014 г., стр. 43).
(12)    Решение (ЕС) 2018/1578 на Съвета от 18 септември 2018 година за удължаване на срока на действие на Споразумението за научно-техническо сътрудничество между Европейската общност и правителството на Съединените американски щати
(13)     Съгласно член 58, параграф 2, буква а) или б) от Финансовия регламент.
(14)    Подробности във връзка с методите на управление и позоваванията на Финансовия регламент могат да бъдат намерени на уебсайта BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
(15)    Многогод. = многогодишни бюджетни кредити/Едногод. = едногодишни бюджетни кредити.
(16)    ЕАСТ: Европейска асоциация за свободна търговия.
(17)    Държави кандидатки и, ако е приложимо, държави потенциални кандидатки от Западните Балкани.
(18)    2023 година е годината, през която започва да се осъществява предложението/инициативата. Суми за 2023 г., изчислени въз основа на 3 месечни заплати за 1,5 ЕПРВ; за 2024—2027 г., изчислени въз основа на 12 месечни заплати за 1,5 ЕПРВ; и за 2028 г., изчислени въз основа на 9 месечни заплати за 1,5 ЕПРВ. Средни разходи, които ще се използват от януари 2023 г., към които е добавена годишна индексация от 2 % за периода 2024—2028 г.
(19)    Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове BA), непреки научни изследвания.
(20)    Резултатите са продуктите и услугите, които ще бъдат доставени (напр.: брой финансирани обмени на учащи се, дължина на построените пътища в километри и т.н.).
(21)    Описана в точка 1.4.2. „Конкретни цели…“
(22)    2023 година е годината, през която започва да се осъществява предложението/инициативата.
(23)    Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове BA), непреки научни изследвания.
(24)    ДНП = договорно нает персонал; МП = местен персонал; КНЕ = командирован национален експерт; ПНА = персонал, нает чрез агенции за временна заетост; МЕД = младши експерт в делегация.
(25)    Подтаван за външния персонал, покрит с бюджетните кредити за оперативни разходи (предишни редове BA).
(26)    Що се отнася до традиционните собствени ресурси (мита, налози върху захарта), посочените суми трябва да бъдат нетни, т.е. брутни суми, от които са приспаднати 20 % за разходи по събирането.