Брюксел, 2.8.2023

COM(2023) 468 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА

ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

относно изпълнението и резултатите на програмата „Перикъл IV“ за защита на еврото срещу фалшифициране през 2022 г.


ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА

ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

относно изпълнението и резултатите на програмата „Перикъл IV“ за защита на еврото срещу фалшифициране през 2022 г.

1.Общи положения

Програмата „Перикъл IV“ (по-нататък наричана „програмата“) е програма за обмен, помощ и обучение за защита на еврото срещу фалшифициране. Тя заменя програмата „Перикъл 2020“, която беше изпълнена през периода 2013—2020 г., и програмата „Перикъл“, която беше изпълнена през периода 2002—2013 г. Програмата беше създадена с Регламент (ЕС) 2021/840 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2021 г. 1  С Регламент (ЕС) 2021/1696 на Съвета от 21 септември 2021 г. 2  нейното прилагане бе разширено, за да обхване неучастващите държави членки. С Регламент (ЕС) 2021/840 срокът на програмата бе определен до 31 декември 2027 г. Съгласно член 12, параграф 3 от Регламента Комисията следва да представя на Европейския парламент и на Съвета годишна информация за резултатите от програмата. Настоящият годишен доклад е в отговор на това изискване за 2022 г. Докладът предоставя информация за поетите задължения за разходи и изпълнението на програмата „Перикъл IV“ през 2022 г., както и за изпълнението през 2022 г. на действията, за които са поети задължения за разходи през предходни години и в рамките на предходното поколение на програмата.

2.Поети задължения за разходи по годишната работна програма за 2022 г.

Годишният бюджет за изпълнението на програмата за 2022 г. беше определен на 850 169 EUR и беше финансиран от бюджетен ред 06.030100 от общия бюджет на Европейския съюз за 2022 г. През 2022 г. бяха поети задължения за разходи в общ размер на 828 141,12 EUR, които представляват 97,41 % от общия бюджет. Програмата се изпълнява чрез съфинансирани действия (безвъзмездни средства) на компетентните органи на държавите членки и чрез „действия на Комисията“, организирани пряко от Комисията. Общата сума на поетите задължения за разходи включва и задължение за разход в размер на 27 350 EUR за покриване на годишните разходи за използване на инструмента eGrants — напълно електронна (без документи на хартиен носител) система за управление на безвъзмездни средства.

Изпълнението на програмата отразява ангажимента на държавите членки и на Комисията да защитават еврото срещу фалшифициране. Благодарение на обсъжданията на многогодишната стратегия на заседанията на Експертната група по проблемите на фалшифицирането на еврото (ЕГПФЕ) беше възможно да се поемат задължения за разходи за 97,41 % от общия бюджет през 2022 г. По програмата бяха поети задължения за разходи за финансирането на общо 8 проекта 3 . Като цяло безвъзмездни средства бяха успешно предоставени за 5 проекта по заявления от компетентните органи на държавите членки. В допълнение на това бяха финансирани 3 действия на Комисията.

Едно от действията на Комисията беше изпълнено през 2022 г., а другите две действия на Комисията и всички безвъзмездни средства ще бъдат изпълнени през 2023 г. и след това.

Графика I и графика II: Видове финансирани действия и брой действия по държави членки (действия, за които са поети задължения за разходи през 2022 г., вж. приложение I) 

 

Следва да се отбележи, че Италия и Испания — две от държавите членки, които са най-силно засегнати от фалшифицирането на еврото, тази година отново получиха безвъзмездни средства по програма „Перикъл“. Освен това Хърватия също получи безвъзмездни средства като част от програмата през 2022 г., което е от особено значение, предвид присъединяването ѝ към еврозоната на 1 януари 2023 г. Всички техни усилия водят до повишаване на защитата на еврото, което е от полза за всички останали държави членки.

Действията, за които бяха поети задължения през 2022 г., включват 3 обмена на служители, 2 технически обучения, 2 семинара и 1 изследване. Предвижда се действията да се осъществяват както в рамките на ЕС, така и извън него, в зависимост от конкретните нужди от защита на еврото срещу фалшифициране. След своето създаване програмата консолидира своя регионален подход, като по нея бяха изпълнени действия с участието на региони в света, които играят особено важна роля в борбата срещу фалшифицирането.

3.Изпълнение на действията през 2022 г. 4

Преглед

В тази част се анализира изпълнението на всички действия, финансирани по програма „Перикъл“, през 2022 календарна година. Поради това тя се отнася до изпълнението както на действията, за които са поети задължения за разходи в рамките на бюджетите за 2021 г. и за 2022 г. на програма „Перикъл IV“ (5 безвъзмездни средства и 1 действие на Комисията), така и на действията, за които са поети задължения за разходи по предходни бюджети на програма „Перикъл 2020“ (6 безвъзмездни средства). Това подчертава приемствеността на програмата по отношение на нейната концепция и отразява ефективността на програмата „Перикъл“ за защита на еврото срещу фалшифициране чрез ежегодно изпълнявани действия.

През 2022 г. бяха изпълнени 12 действия, финансирани по програма „Перикъл“, включително:

·пълното изпълнение на 8 действия, финансирани с безвъзмездни средства, от държавите членки: тези действия бяха изпълнени съответно от Испания (3 действия), Португалия (2 действия), Нидерландия, Германия и Италия (по 1 действие);

·частичното изпълнение на 3 действия, финансирани с безвъзмездни средства, от държавите членки: тези действия се състоят от множество етапи (т.е. обмен на служители и семинари) в продължение на повече от една календарна година и бяха частично изпълнени съответно от Италия, Румъния и Хърватия;

·пълното изпълнение на 1 действие, възложено чрез обществена поръчка от Комисията.

Описаните по-горе действия се състоят от 5 обмена на служители, 4 конференции и 3 технически обучения (вж. също точка 2 по-горе), като в тях са взели участие около 599 експерти.

Графика III и графика IV: Произход и професионален опит на участниците (действия, изпълнени през 2022 г., вж. приложение II) 5

 

Що се отнася до произхода, участниците са от 51 държави. Сред участниците в обученията преобладават участниците от Европа (78 %): 65 % от тях са от държавите членки от еврозоната, докато участниците от държавите членки извън еврозоната и участниците от европейски държави, които не членуват в ЕС, са съответно 13 % и 6 %; 11 % от участниците в обученията са от Латинска Америка. И накрая, 3 % от участниците са представители на европейските институции, 1 % са от Африка и Близкия изток и 1 % — от други региони.

Що се отнася до професионалния опит на участниците, 53 % от общия брой са членове на полицейски сили. Това масово участие се дължи на факта, че полицейските органи са на предна линия в борбата срещу фалшифицирането на еврото, като към полицейските служители се числят както разследващите служители, така и техническите специалисти. Други категории участници представляват 47 % от общия брой, като експертите от националните централни банки представляват 33 % и по този начин формират втората най-голяма група участници. Както и през 2021 г., няколко действия през 2022 г. бяха насочени към участието на централните банки. Налице е също така значително участие на представители на съдебната власт (5 %), европейските институции (3 %), монетните дворове (2 %) и митниците (<1 %), което отразява пълна гамата на професионалния опит на участниците. И накрая, изпълнението на действието на Комисията „Четвърто заседание на платформата 1210“ доведе до широко участие на представители на сектора за машинна обработка на монети (2 %) за шеста година, което отново утвърждава частния сектор като важен участник в борбата с фалшифицирането. В резултат на това изпълнението на програмата отговаря на нейните транснационални и мултидисциплинарни аспекти, както се изисква от Регламент (ЕС) № 331/2014, с висока степен на диверсификация.

Акценти в изпълнението през 2022 г.

Програмата е успяла да допринесе за запазване и допълнително укрепване на регионалното международно сътрудничество в Югоизточна Европа и Латинска Америка през 2022 г.:

·През 2022 г. бяха осъществени няколко действия по програма „Перикъл“, насочени към насърчаване и поддържане на тясно сътрудничество между компетентните национални органи в Югоизточна Европа. Те включваха обмени на служители, организирани от италианския отдел Comando Carabinieri Antifalsificazione Monetaria (CCAFM), Guardia di Finanza (GDF) и румънската полиция (GIRP), както и обмен на служители, организиран от Хърватската народна банка, чиято основна цел беше да бъдат споделени най-добрите практики относно процедурите, знанията и опита с цел подпомагане на присъединяването на хърватските и българските органи към еврозоната.

·Испанската служба Brigada de Investigación del Banco de España (BIBE) организира „Курс на обучение за борба с фалшифицирането на парични знаци за експерти от латиноамерикански държави“, който събра представители на органите на 17 латиноамерикански държави в Лима, Перу, през 2022 г. и бе насочен към насърчаване на мерките за защита на еврото срещу фалшифициране в латиноамериканските държави, които са потенциално изложени на този риск. Това действие подпомогна създаването и функционирането на националните централни служби (НЦС) за борба с фалшифицирането на парични знаци в участващите държави. Въз основа на предходно обучение в същия формат Аржентина създаде такава национална централна служба.

Изпълнението на програмата през 2022 г. се отличи и с няколко действия, насочени към актуалните новости в борбата срещу фалшифицирането на парични знаци:

·Няколко действия бяха насочени към заплахата от интернет/даркнет по отношение на фалшифицирането на еврото, с по-специално внимание към потенциалното му използване като платформа за разпространение. Немският Bundeskriminal Amt (BKA) проведе поредица от три семинара, наречени COPE, по време на които се обсъдиха натрупаните познания и се представиха необходимите техники за разследване на фалшифицирането на парични знаци, свързани с интернет/даркнет, и се обмениха най-добри практики чрез проучвания на конкретни случаи, при които участниците преминаха през различните етапи на цифрово разследване на фалшифициране на парични знаци. Освен това разпространението на фалшиви парични знаци чрез интернет/даркнет беше една от основните теми и на конференции, организирани от нидерландската полиция и Португалската централна банка.

·Други приоритети, разгледани чрез няколко действия, са борбата срещу висококачествените видове фалшиви парични знаци, прилагането на Регламент (ЕС) № 1210/2010 и обработката на негодни за употреба евромонети. Действията в тези области включваха обучението по анализ на фалшифицирани монети за технически експерти, организирано от Banco de Espana, както и четвъртото заседание на платформата 1210, организирано като действие на Комисията, в което участие взеха заинтересовани страни от сектора за машинна обработка на монети и от националните центрове за анализ на монети.

4.Наблюдение на количествените и качествените показатели

Съгласно член 12, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/840 в настоящия доклад следва да бъдат взети под внимание количествените и качествените показатели на програмата „Перикъл IV“. Годишните данни за тези показатели са следните:

1.Брой открити фалшифицирани евробанкноти и евромонети (банкноти: 376 000 през 2022 г./монети: 297 998 през 2022 г.): Целта за този показател е броят на откритите фалшифицирани евробанкноти и евромонети да се държи под контрол в диапазона от +/-5 % в сравнение със средната стойност за периода 2014—2020 г. (671 000/174 112). Броят на фалшифицираните евробанкноти е по-нисък, докато броят на евромонетите е по-висок от очакваното. Следва обаче да се отбележи, че връзката между програмата и тези показатели е само косвена, тъй като редица външни фактори играят важна роля в изготвянето на показателите. Тези външни фактори включват напредъка на полицейските разследвания, броят фалшифицирани парични знаци и въздействието на пандемията от COVID-19 върху движението на парите в брой.

2.Брой разрушени незаконни работилници (10 през 2022 г.): Целта за броя на разрушените незаконни работилници е той да се държи под контрол в диапазона от средно +/-10 % в сравнение с 2019 г. (22). Броят на разрушените през 2022 г. незаконни работилници е по-малък от очакваното. Както беше посочено при първия показател, връзката между програмата и този показател е само косвена, тъй като редица външни фактори играят важна роля в изготвянето на показателите.

3.Брой отделни компетентни органи, които кандидатстват по програмата (6 през 2022 г.): Този показател има за цел да измери интереса на компетентните национални органи към програмата. Междинната цел за 2024 г. е 12, а целта за 2027 г. е 24. Броят на отделните заявители през втората година достигна 50 % от междинната цел за 2024 г., което отговаря на очакванията.

4.Степен на удовлетвореност на участниците в действията, финансирани чрез програмата (100 % през 2021 г.): Този показател измерва качеството на обучението, както то се възприема от участниците в него. Целта е 75 %. Процентът на получената положителна обратна информация е значително по-висок от целта.

5.Обратна информация от участниците, които вече са участвали в предишни действия по програмата „Перикъл“, относно въздействието на програмата върху техните дейности за защита на еврото срещу фалшифициране (97,51 % през 2022 г.): Този показател измерва устойчивостта на действията по програмата. Целта е 75 %. Процентът на получената положителна обратна информация е значително по-висок от целта.

5.Заключения и следващи стъпки

Програмата „Перикъл IV“, подобно на предходната програма, продължава да бъде важно и ефективно средство за борба срещу фалшифицирането. Тя служи като основа за подпомагане на проучвания, поддържане и развитие на сътрудничеството и обмен на най-добри практики между всички участници в борбата срещу фалшифицирането на еврото. Това разбиране се подкрепя и от факта, че през 2022 г. са поети задължения за разходи за 97,41 % от общия бюджет, което отразява интереса на държавите членки към програмата.

Комисията редовно разпространява резултатите от действията, подкрепяни по линия на програмата, сред експертите от Експертната група по проблемите на фалшифицирането на еврото (ЕГПФЕ). През 2021 г. се проведоха 3 заседания на ЕГПФЕ. Програмата се характеризира с висока степен на съгласуване и допълване с други програми и действия от значение на равнището на Съюза, тъй като е посветена единствено на предотвратяването на една специфична форма на организираната престъпност, а именно фалшифицирането на еврото, и борбата с нея. Това допълване изглежда ясно по отношение на инструмента на ГД „Политика за съседство и преговори за разширяване“ за техническа помощ и обмен на информация (TAIEX), използван най-често за подпомагане на преговорите за присъединяване, както и по отношение на фонд „Вътрешна сигурност — полиция“ 6 на ГД „Миграция и вътрешни работи“, който покрива предотвратяването на престъпленията като цяло и борбата с тях. След включването на подправянето на парични знаци като един от приоритетите в Оперативния план за действие на EMPACT 7 Комисията осъществява тясна координация с ръководещите EMPACT с цел максимално допълване между двата източника на финансиране.

Въз основа на резултатите от изпълнението на програмата и непрекъснатия анализ на възникващите заплахи, обсъждани в рамките на ЕГПФЕ, се формулират следните приоритети за 2023 г. 8 :

·подпомагане на дейности, насочени към подобряване на сътрудничеството между държавите членки, които са засегнати в особено голяма степен от производството и разпространението на фалшиви евробанкноти и евромонети;

·насърчаване на сътрудничеството с органите на трети държави, за които има подозрения или доказателства, че на територията им се произвеждат фалшиви евромонети и евробанкноти;

·поддържане на ефикасна рамка за защита на еврото в Югоизточна Европа;

·актуални новости:

oразпространение на фалшификати и висококачествени компоненти в даркнет и на фалшиви пари, произведени за използване във филми (movie money), и други фалшиви пари (prop copy) онлайн (включително банкноти с променен дизайн),

oподкрепа за създаването/укрепването на националните централни служби (НЦС),

oевромонети: борба срещу висококачествените видове фалшиви парични знаци, прилагане на Регламент (ЕС) № 1210/2010 и обработка на негодни за употреба евромонети.

(1)  Регламент (ЕС) 2021/840 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2021 г. за създаване на програма за обмен, помощ и обучение за защита на еврото срещу фалшифициране за периода 2021—2027 г. (програма „Перикъл IV“) и за отмяна на Регламент (ЕС) № 331/2014.
(2)  Регламент (ЕС) 2021/1696 на Съвета от 21 септември 2021 г. за разширяване спрямо неучастващите държави членки на приложението на Регламент (ЕС) 2021/840 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програма за обмен, помощ и обучение за защита на еврото срещу фалшифициране за периода 2021—2027 г. („програма Перикъл IV“).
(3)  Цялостен преглед на действията по програма „Перикъл“, за които бяха поети задължения за разходи през 2022 г., се съдържа в приложение I.
(4) Цялостен преглед на действията по програма „Перикъл“, изпълнени през 2022 г., се съдържа в приложение II.
(5) Всички данни се отнасят както до действията, финансирани по програмата „Перикъл IV“, така и до действията, финансирани по програмата „Перикъл 2020“.
(6)

Регламент (ЕС) № 513/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. за създаване на инструмента за финансово подпомагане на полицейското сътрудничество, предотвратяването и борбата с престъпността и управлението на кризи като част от фонд „Вътрешна сигурност“ и за отмяна на Решение 2007/125/ПВР на Съвета (ОВ L 150, 20.5.2014 г., стр. 93).

(7)  EMPACT (European Multidisciplinary Platform Against Criminal Threats — Европейска мултидисциплинарна платформа за борба с криминални заплахи) е инициатива за сигурност, ръководена от държавите — членки на ЕС, с цел идентифициране, приоритизиране и справяне със заплахите, породени от организираната и тежката международна престъпност. През 2021 г. EMPACT се превърна в постоянен инструмент, както е посочено в заключенията на Съвета относно трайното установяване на цикъла на политиката на ЕС за борба с организираната и тежката международна престъпност. България е ръководещата държава членка за приоритета на EMPACT, обхващащ престъпленията срещу интелектуалната собственост и фалшифицирането на стоки и валути.
(8)

Приоритетите на програмата за 2022 г. са съществена част от годишната работна програма, която е приложена към РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА от 28 януари 2023 г. относно финансирането на програмата „Перикъл IV“ и приемането на годишната работна програма за 2022 г. (C(2022) 406 final).


Брюксел, 2.8.2023

COM(2023) 468 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

относно изпълнението и резултатите на програмата „Перикъл IV“ за защита на еврото срещу фалшифициране през 2022 г.












Приложение I: Преглед на действията, за които са поети задължения за разходи през 2022 г.

Организатор 1

Наименование на действието

Място и дата

Финансово участие на Комисията

(поети задължения (в евро)

Семинари

Хърватска народна банка (CNB)

Хърватия

Пета конференция на Балканската мрежа за защита на еврото (БМЗЕ)

Ровин, Червен остров

Остров Свети Андрей (Хърватия)

15—18 май 2023 г.

93 558,66

Основна цел на действието: Укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

Европейска комисия

ГД „Икономически и финансови въпроси“

Четвърто заседание на платформа 1210

Мадрид (Испания)

4—5 октомври 2022 г. 

116 564,57

Основна цел на действието: Повишаване на ефективността при установяване на истинността на евромонетите и класифициране на фалшифицирани евромонети.

Технически обучения

Отдел за разследване на испанската централна банка (BIBE)

Испания

Обучение за експерти от Латинска Америка относно борбата с фалшифицирането на валути през 2023 г. (обучение в Богота през 2023 г.)

Богота (Колумбия)

21—24 ноември 2022 г. 

197 188,70

Основна цел на действието: Укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

Европейска комисия

ГД „Икономически и финансови въпроси“

Обучение относно защитата на еврото срещу фалшифициране

Кишинеу (Молдова)

21—22 март 2023 г.

91 622,19

Основна цел на действието: Укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

Обмен на служители

CC AFM

Италия

Обмен на служители във връзка с методите за разследване на фалшифицирането на парични знаци (SEITACC-2)

Рим, Италия

курсове за обучение и посещения в участващите държави през 2022 г.

103 773,67

Основна цел на действието: Укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

Испанска централна банка (BDE)

Испания

Обмен на служители във връзка с процедурите, знанията и опита с цел подобряване на вътрешните методи на работа на немския и испанския национален център за анализ (НЦА)

(Обмен на персонал между Германия и Испания)

Мадрид, Испания

(април 2023 г.)

Майнц, Германия

(май 2023 г.)

103 773,67

Основна цел на действието: Укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

Хърватска народна банка (CNB)

Хърватия

Обмен на служители във връзка с процедурите, знанията и опита в подкрепа на присъединяването на хърватските и българските органи към еврозоната

(Обмен на служители с цел борба срещу фалшифицирането на еврото)

Лисабон, Португалия

(ноември 2022 г.)

Мадрид, Испания

(септември 2022 г.)

Загреб, Хърватия

(февруари — март 2023 г.)

29 355,46

Основна цел на действието: Укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

Проучване

Европейска комисия

ГД „Икономически и финансови въпроси“

Проучване, посветено на фалшивите пари, произведени за използване във филми (movie money), други фалшиви пари (prop copy) и банкноти с променен дизайн

Брюксел

199 815

Основна цел на действието: Пълно картографиране на производството, разпространението и пускането в обращение на фалшиви пари, произведени за използване във филми (movie money), други фалшиви пари (prop copy) и банкноти с променен дизайн в ЕС и в международен план.

Инструмент за електронно предоставяне на безвъзмездни средства

Европейска комисия

ГД „Икономически и финансови въпроси“

Електронно предоставяне на безвъзмездни средства: годишна такса за eGrants

Брюксел

27 350

Използването на инструмента eGrants предполага заплащането на годишна такса, която допринася за устойчивостта и за екипа за техническа поддръжка на платформата eGrants, който осъществява искания за промени и поддържа хостинг инфраструктурата.

(1)

   Несъкратените имена на организаторите могат да бъдат намерени в списъка на компетентните национални органи, посочен в член 2, буква б) от Регламент (ЕО) № 1338/2001 на Съвета (ОВ C 264, 12.8.2015 г., стр. 2—29). 


Брюксел, 2.8.2023

COM(2023) 468 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

относно изпълнението и резултатите на програмата „Перикъл IV“ за защита на еврото срещу фалшифициране през 2022 г.











Приложениe II: Преглед на действията, за които са поети задължения за разходи от 2019 г. до 2022 г.

1)Действия по програма „Перикъл IV“ (МФР за периода 2021—2027 г.), за които са поети задължения за разходи през 2021 г. и които са изпълнени през 2022 г.

Организатор 1

Наименование на действието и вид дейност

Място и дата

Финансово участие на Комисията

(поети задължения в евро)

BKA

Германия

COPE (фалшифициране — OSINT — POST — запитвания) — разследване в интернет/даркнет — защита на еврото

Острих–Винкел (Германия):

2—5 май 2022 г.

Зеон (Германия):

9—12 август 2022 г.

Виена (Австрия)

6—9 септември 2021 г.

197 012

Техническо обучение

Основна цел на действието: укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

Португалска централна банка (Banco de Portugal)

Защита на еврото — борба срещу фалшифицирането и измамите с евробанкноти (познаване на еврото)

Лисабон (Португалия)

26—28 октомври 2022 г. 

58 901,85

Семинар

Основна цел на действието: укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау. 

CC AFM

Италия

Обмен на служители във връзка с методите за разследване на фалшифицирането на парични знаци (SEITACC)

Рим (Италия)

обучителни курсове и посещения в участващите държави

април—декември 2022 г.

75 508,70

Обмен на служители

Основна цел на действието: укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

Отдел за разследване на испанската централна банка (BIBE)

Испания

Обучение за експерти от Латинска Америка относно борбата с фалшифицирането на валути през 2022 г. (Curso Lima)

Лима (Перу)

22—25 ноември 2022 г. 

216 884,55

Техническо обучение

Основна цел на действието: укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

2)Действия по програма „Перикъл IV“ (МФР за периода 2021—2027 г.), които са поети като задължения през 2021 г. и ще бъдат изпълнени през 2023 г.

Организатор1

Наименование на действието и вид дейност

Място и дата

Финансово участие на Комисията

(поети задължения в евро)

Испанска централна банка (BDE)

Испания

Обучение по анализ на фалшифицирани монети за технически експерти (TA-coins)

Мадрид (Испания)

24—25 май 2023 г.

42 019,70

Техническо обучение

Основна цел на действието: укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

3)Действия по програма „Перикъл IV“ (МФР за периода 2021—2027 г.), за които са поети задължения за разходи през 2022 г. и които са частично изпълнени през 2022 . и ще бъдат завършени през 2023 г.

Организатор1

Наименование на действието и вид дейност

Място и дата

Финансово участие на Комисията

(поети задължения в евро)

Хърватска народна банка (CNB)

Хърватия

Обмен на служители във връзка с процедурите, знанията и опита в подкрепа на присъединяването на хърватските и българските органи към еврозоната

(Обмен на служители с цел борба срещу фалшифицирането на еврото)

Обмен на служители в Португалия

ноември 2022 г.

29 355,46

Обмен на служители в Хърватия

февруари—март 2023 г.

Основна цел на действието: укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

4)Действия по програма „Перикъл 2020“ (МФР за периода 2014—2020 г.), за които са поети задължения за разходи през 2019—2020 г. и които са завършени през 2022 г.

Организатор

Наименование на действието и вид дейност

Място и дата

Финансово участие на Комисията

(поети задължения в евро)

Португалска централна банка (Banco de Portugal)

Португалия

Познаване на еврото и борба срещу фалшифицирането

Лисабон (Португалия)

20—24 юни 2022 г.

69 353,65

Семинар

Основна цел на действието: укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

Испанска централна банка (BDE)

Испания

Обучение по анализ на фалшифицирани монети за технически експерти

Мадрид (Испания)

25—26 май 2022 г.

41 243,69

Техническо обучение

Основна цел на действието: укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

Испанска централна банка (BDE)

Испания

Обмен на служители във връзка с процедурите, знанията и опита с цел подобряване на вътрешните методи на работа на френския и на испанския национален център за анализ (НЦА)

Париж (Франция)

март 2022 г.

Мадрид (Испания)

юли 2022 г.

30 629,05

Обмен на служители

Основна цел на действието: укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

Национална полиция

Нидерландия

Осведоменост относно подправянето на ценни документи, еврото и борбата срещу фалшифицирането

Ротердам (Нидерландия)

158 353,48

Основна цел на действието: укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

5)Действия по програма „Перикъл 2020“ (МФР за периода 2014—2020 г.), за които са поети задължения за разходи през 2019—2020 г. и които са частично изпълнени през 2022 г. и ще бъдат завършени през 2023 г.

Организатор1

Наименование на действието и вид дейност

Място и дата

Финансово участие на Комисията

(поети задължения в евро)

Финансова полиция (Guardia di Finanza — GDF)

Италия

Борба с фалшифицирането на еврото чрез семинари и обмен на служители между правоприлагащите органи и националните централни банки — семинар и обмен на служители

Посещения в участващите държави

през 2022 г.

51 807,80

Рим/Неапол (Италия):

20—24 март 2023 г.

Основна цел на действието: укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

Генерален инспекторат на румънската полиция (ГИРП)

Румъния

ASPASIA — Конференция „Седем морета“ и обмен на служители между държави от Югоизточна Европа и държавите от ЕС извън еврозоната Държави членки — семинари и проучвателни посещения

Посещения в участващите държави

през 2022 г.

112 179,14

Букурещ (Румъния)

27 февруари—

2 март 2023 г.

Основна цел на действието: укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

6)Действия по програма „Перикъл 2020“ (МФР за периода 2014—2020 г.), за които са поети задължения за разходи през 2019—2020 г. и които ще бъдат завършени през 2023 г.

Организатор1

Наименование на действието и вид дейност

Място и дата

Финансово участие на Комисията

(поети задължения в евро)

Италианско централно бюро за защита на еврото срещу фалшифициране (UCIFM)

Италия

Правна и оперативна рамка за фалшифицирани парични знаци в Европа и Китай — семинар

Рим (Италия):

Предстои да бъде определена дата

116 995,20

Основна цел на действието: укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

Монетен двор (Monnaie de Paris), Франция

Nanoguard 3, разработване и индустриализация на монети с висока степен на сигурност

Проучване

Проучване с участието на монетни дворове от Австрия, Франция и Германия

януари 2021 г. — март 2022 г.

209 250

Основна цел на действието: укрепване на сътрудничеството и обмен на ноу-хау.

(1)

   Несъкратените имена на организаторите могат да бъдат намерени в списъка на компетентните национални органи, посочен в член 2, буква б) от Регламент (ЕО) № 1338/2001 на Съвета (ОВ C 264, 12.8.2015 г., стр. 2—29).