Брюксел, 20.3.2023

COM(2023) 173 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА

преглед на действието на Регламент (ЕС) 2022/1369 относно координираното намаляване на търсенето на газ

{SWD(2023) 63 final}


I.Въведение

През 2022 г. Русия използва газовите доставки като политическо оръжие. В този контекст ЕС прие през август 2022 г. спешния Регламент (ЕС) 2022/1369 на Съвета за намаляване на търсенето на газ с 15 % по координиран начин, за да се гарантира сигурността на доставките.

Съгласно Регламент (ЕС) 2022/1369 на Съвета държавите членки трябва да положат всички усилия, за да намалят търсенето на газ с 15 %, което става задължително, в случай че бъде обявено състояние на тревога в Съюза. Освен това държавите членки актуализират своите планове за действие при извънредни ситуации, както е посочено в член 8 от регламента, за да отразят приложените мерки и да докладват на Евростат за постигнатото намаление на търсенето на всеки два месеца. В член 9 се предвижда, че Комисията трябва да извърши преглед, въз основа на който може да предложи удължаване на периода на прилагане на регламента. В придружаващия работен документ на службите SWD/2023/63 Комисията представя анализ на намаляването на търсенето на газ от август 2022 г. насам, анализ на прогнозите за запълване на хранилищата, основан на сценарии за различни потенциални удължавания на намаляването на търсенето, както и задълбочено проучване на предишни намалявания и на рисковете за 2023—2024 г.

Въпросът е обсъден с координационната група по природния газ 1 , която включва представители на държавите членки и европейски асоциации, представляващи доставчици, инфраструктурни оператори, търговци и основните потребители на газ. По време на срещата си на 16 февруари членовете на координационната група по природния газ изразиха своето разбиране за значението на постоянното намаляване на търсенето като особено ефективна мярка за запазване и укрепване на сигурността на доставките.

II.Предприети мерки и постигнато намаляване на търсенето

След приемането на Регламент (ЕС) 2022/1369 на Съвета ЕС постигна успех в диверсификацията на руския газ 2 и намаляване на търсенето на газ с 19 % от август 2022 г. до януари 2023 г., в сравнение със средната стойност за същия период през предходните 5 години, което съответства на 41,5 млрд. куб. м. В т аблица 2 (вж. приложението) се показва, че намаляването на търсенето варира от месец на месец и от държава членка на държава членка, отразявайки различните национални обстоятелства. При обявяване на състояние на тревога в Съюза изключенията от задължителното намаляване на търсенето, както е посочено в член 5 от Регламент (ЕС) 2022/1369 на Съвета, също отразяват тези различни национални обстоятелства.

Настоящите нива на съхранение са сравнително високи за този период от годината, цените на газа стабилно намаляват след пиковете през август (като все още са значително по-високи от дългосрочната средна стойност) и сигурността на доставките е гарантирана за остатъка от настоящия зимен сезон на 2022/2023 г. Въпреки това раздел III показва, че равновесието между търсене и предлагане на пазара на газ в ЕС остава уязвимо и че без намаляване на търсенето на газ след 31 март е малко вероятно държавите членки да изпълнят задължението си за 90 % съхранение до 31 октомври, с което излагат на риск сигурността на доставките по време на зимния сезон на 2023/2024 г., с евентуален недостиг на газ или връщане на много високи цени на газа.

Фигура 1 показва нагледно потреблението на газ в ЕС от август 2022 г. до януари 2023 г. (зелена линия; „Действително“) в сравнение със средната стойност за същия период през предходните 5 години (синя линия; „Референтно“) и целта за намаляване от 15 % (червена линия; „Цел“), както е определено за периода от август 2022 г. до март 2023 г. и както ще се прилага съгласно това предложение за останалите месеци. Фигура 1  също показва, че потреблението на газ през зимата е значително по-високо от това през лятото. В действителност търсенето през второто и третото тримесечие е около половината от търсенето през първото и четвъртото тримесечие.

Фигура 1: Референтно потребление, целево потребление (т.е. референтно -15 %) и действително потребление (август 2022 г. — януари 2023 г.); EС-27 (млрд. куб. м)

Източник: Изчисления на ENER/CET въз основа на поредица NRG_CB_GASM на Евростат, подпоредица IC_CAL_MG в млн. куб. м към 7 март 2023 г., 11:00 ч.

Сектори

За задълбочен анализ на намаляването на търсенето на газ е необходимо често публикуване на секторното търсене на газ. В момента Евростат отчита потреблението на газ по сектори на търсенето 3 само на годишна база, с една година закъснение. Поради това не е възможна надеждна разбивка на икономиите на газ по сектори или разбивка на структурни спрямо неструктурни намаления въз основа на официален набор от данни, обхващащ целия ЕС.

Според предварителните изчисления на Комисията 4 , основани на спомагателни данни, в периода август—декември 2022 г. намалението при домакинствата е около 50 %, а в промишлеността — 43 %, докато енергийният сектор представлява само 7 % от общото намаление на търсенето на газ поради малката наличност на водноенергийни и ядрени мощности 5 . Промишлеността е допринесла за по-голямата част от намаляването на търсенето през лятото и есента, докато домакинствата са допринесли за по-голямата част от намаляването на търсенето (и потреблението) през зимата. Според нашите изчисления около една шеста от общото намаление се дължи на температурите, което означава, че може да се отдаде на по-меката (ранна) зима, отколкото през референтния период, което съответства на 5 млрд. куб. м от общото намаление от 30 млрд. куб. м между август и декември.

Мерки на държавите членки, докладвани в плановете за действие при извънредни ситуации

В членове 7 и 8 от Регламент (ЕС) 2022/1369 на Съвета се предвижда, че държавите членки трябва да уведомяват за прилаганите мерки за намаляване на търсенето чрез актуализиране на своите планове за действие при извънредни ситуации. Повечето държави членки уведомиха Комисията за своите актуализирани планове за действие при извънредни ситуации.

Съгласно актуализираните планове за действие краткосрочните мерки обхващат два основни вида мерки: 1) информационни кампании за икономии на газ и 2) мерки за намаляване на отоплението и охлаждането.

·Повечето държави членки проведоха комуникационни кампании. В някои случаи кампаниите също така повишават осведомеността относно съществуващите схеми за субсидиране за енергийна ефективност, насочени най-вече към домакинствата и МСП.

·Ограничаване на температурата: повечето планове за действие включват ограничения за отоплението и охлаждането в обществени сгради; някои държави членки разширяват това ограничение до офиси и магазини.

·Няколко държави членки наложиха ограничения за осветлението, обикновено засягащи обществени сгради и паметници, но в някои случаи и витрини.

Като средносрочни мерки държавите членки нотифицираха мерки за смяна на горива, субсидии за енергийно обновяване на сгради или подмяна на неефективни уреди. Като дългосрочни мерки държавите членки често предоставят пряка подкрепа на клиентите, включваща субсидии или намаления на данъци, за да се улесни внедряването на възобновяеми източници на енергия, термопомпи или енергийна ефективност (например също така чрез одити).

III.Изгледи за следващата зима

Въпреки че ЕС успешно намали търсенето между август 2022 г. и януари 2023 г. и постигна голяма диверсификация от руския внос, в този раздел се разглежда дали това е достатъчно, за да се предотврати всеки риск за доставките през зимния сезон на 2023/2024 г., ако срокът на прилагане на Регламент (ЕС) 2022/1369 изтече на 31 март 2023 г. Таблица 1 показва нивата на съхранение за октомври 2023 г. и март 2024 г., при различни потенциални удължавания на намаляването на търсенето, въз основа на най-новите налични пазарни сведения и данни 6 .  Фигура 2  представя нивата на запълване с газ за 4-те сценария. В т аблица 1  се показва, че в случай на липса или ограничено намаляване на търсенето на газ след 1 април (сценарии А или Б) е малко вероятно държавите членки да изпълнят задължението за запълване с газ от 90 % до 31 октомври 2023 г., както е посочено в Регламент (ЕС) 2022/1032, и следователно сигурността на доставките за зимния сезон на 2023—2024 г. не може да бъде гарантирана. Ако намаляването на търсенето на газ с15 % продължи след 1 април поне до 31 октомври, има вероятност задълженията за съхранение от 90 % да бъдат достигнати (сценарии В и Г). С удължаване на срока за намаляване на търсенето на газ до 31 март 2024 г. по категоричен начин се понижават рисковете за сигурността на доставките за зимния сезон 2024/2025 г.

В своя доклад от 12 декември 2022 г. 7 Международната агенция по енергетика („МАЕ“) изчислява, че през 2023 г. може да възникне недостиг, освен ако не бъдат предприети допълнителни действия за пестене на газ.

Таблица 1: Месечни нива на съхранение в зависимост от удължаването на периода за намаляване на търсенето

Допускания в сценарии Съхранение (млрд. куб. м) в края на:

октомври 2023 г.

март 2024 г.

A: Без удължаване

69

0

Б: Удължаване от август 2023 г. до март 2024 г.

80

28

В: Удължаване от април 2023 г. до октомври 2023 г.

95

9

Г: Удължаване с 1 година от април 2023 г. до март 2024 г.

95

43

 Източник: Изчисления на ENER/CET.

·Сценарий А: Без удължаване: Ако вместо това няма намаляване на търсенето, нивата на съхранение ще достигнат само 69 млрд. куб. м до края на октомври 2023 г., което е значително под задължението за съхранение от 90 % (89,4 млрд. куб. м). Освен това нивата на съхранение ще бъдат напълно изчерпани до февруари 2024 г., което означава много сериозни опасения за сигурността на доставките за зимния сезон на 2024/2025 г.

·Сценарий Б: 8-месечно удължаване от август 2023 г. до март 2024 г.: При този сценарий хранилищата ще се запълват твърде бавно, достигайки само 80 млрд. куб. м до края на октомври, значително под задължението за съхранение от 90 % (89,4 млрд. куб. м). Освен това нивата на съхранение ще намалеят до под 30 % (28 млрд. куб. м) до края на следващата зима (28 % в края на март 2024 г.), което ще предизвика сериозни опасения за сигурността на доставките и ще затрудни достатъчното запълване на хранилищата за следващия зимен сезон на 2024/2025 г.

·Сценарий В: 7-месечно удължаване от април до октомври 2023 г.: При този сценарий хранилищата ще бъдат достатъчно запълнени до края на това лято, 95 % (95 млрд. куб. м) — до края на октомври 2023 г., достигайки задължението за съхранение от 90 % (89,4 млрд. куб. м). Въпреки това, тъй като търсенето дори при нормална зима е два пъти по-високо, отколкото през лятото, хранилищата ще бъдат почти напълно изчерпани до края на следващата зима (9 млрд. куб. м до края на март 2024 г.). Това означава много сериозни опасения за сигурността на доставките и ще затрудни в голяма степен достатъчното запълване на хранилищата за следващия зимен сезон 2024/2025 г.

·Сценарий Г:: 1-годишно удължаване от април 2023 г. до март 2024 г.: При продължаващо намаляване на търсенето с 15 % нивата на съхранение ще достигнат 95 млрд. куб. м до края на октомври 2023 г., с което ще бъде изпълнено задължението за съхранение от 90 % (89,4 млрд. куб. м). Нивата на съхранение ще бъдат около 43 млрд. куб. м до края на март 2024 г.

Фигура 2: Месечни нива на съхранение в зависимост от удължаването на периода за намаляване на търсенето

Източник: Изчисления на ENER/CET.

Освен това, в допълнение на предишния анализ във ф игура 1 и т аблица 1 , редица фактори и рискове през тази година и през следващата зима може да станат причина за увеличаване на потреблението на газ 8 . Те включват възможно възстановяване на глобалното търсене на втечнен природен газ (ограничено, тъй като ЕС остава първостепенният пазар 9 ), възстановяване на промишленото търсене на газ и обръщане на тенденцията за преминаване от газ към въглища (и двете вследствие на по-ниските цени на газа през 2023 г.), метеорологични условия, които биха могли да повлияят на търсенето на отопление през зимата 10 ,, и ниско производство на ядрена и водноелектрическа енергия (поради суши), както и допълнителни прекъсвания на доставките на газ. Френският ядрен потенциал понастоящем е под разполагаемия през 2022 г., нивата на водите в Италия са на равнищата от 2022 г., което показва, че подобно ниско производство на водноелектрическа енергия и ниските цени на газа вече са довели до превключване от въглища към газ през първите седмици на 2023 г. (вж. раздел IV.3 от SWD/2023/63). Ако тези рискове се материализират впоследствие, те ще ограничат световния и европейския газов пазар и това може да повлияе на запълването на подземните хранилища за зимния сезон на 2023—2024 г., на нивата на цените на газа и на нестабилността им.

IV.Прогноза

Въпреки значителните подобрения от август 2022 г. насам, ситуацията на световния пазар на газ остава напрегната през 2023 г. Няколко фактора (климатичните условия, оставащият руски внос, наличието на алтернативни източници на електроенергия и по-нататъшното ограничаване на втечнения природен газ на световните пазари) може да затруднят сезона за запълване през 2023 г. Важно е да се отбележи, че за разлика от предходния сезон на запълване, за пълненето на хранилищата през 2023 г. не може да се разчита на тези 60 млрд. куб. м тръбопроводен газ, който все още се внасяше в ЕС през 2022 г. За да се ограничат рисковете за сигурността на доставките и съответните пазарни въздействия, е необходимо непрекъснато намаляване на търсенето. За да се вземе решение дали и как да се осигури такова намаляване на търсенето на газ в Съюза, особено важни са следните съображения:

1)Световното предлагане на природен газ продължава да бъде ограничено. Делът на руския тръбопроводен газ в общия внос на ЕС е намалял от 49 % преди януари 2022 г. до по-малко от 10 % през януари 2023 г. През 2022 г., по време на сезона за запълване, вносът от руски тръбопроводи беше значително по-висок от очаквания през 2023 г. В контекста на тези намалени доставки от Русия е необходимо намаляване на търсенето.

2)Намаляването на търсенето би намалило нестабилността на цените. Въпреки че най-лошите икономически въздействия бяха избегнати през 2022 г., световните пазари на газ продължават да бъдат много стеснени през 2023 г. Цените на газа достигнаха исторически върхове през 2022 г., с максимална цена над 320 евро/MWh на 26 август, и са под 45 евро/MWh, но все още на два пъти по-високо ниво от историческата нормална стойност. По време на заседанието на координационната група по природния газ на 16 февруари 2023 г. представителите на държавите членки, както и газовите асоциации, признаха основната роля на намаляването на търсенето за намаляване на натиска върху крехкото равновесие между търсене и предлагане и за ограничаване на нестабилността на цената на газа.

3)Същият дух на солидарност, който преобладаваше при прилагането на Регламент (ЕС) 2022/1369, следва да продължи. Действащата понастоящем правна рамка за сигурност на доставките на газ, установена с Регламент (ЕС) 2017/1938, не е достатъчна за преодоляване на прекъсванията на значим доставчик на газ за повече от 30 дни. Дълготрайните прекъсвания все пак може да доведат до риск от некоординирани действия от страна на държавите членки, с което да се застраши сигурността на доставките в съседни държави членки и да се натоварят допълнително промишлеността, потребителите и функционирането на вътрешния пазар на Съюза. Въпреки че някои държави членки са изложени в по-голяма степен на риска от прекъсвания в сравнение с други, всякакви затруднения или недостиг на газ биха навредили на икономиките на всички държави членки.

4)Както е посочено в съобщението „Да пестим газ за безпроблемна зима“ от 20 юли 2022 г., за гражданите и промишлеността е по-евтино да продължат проактивно да намаляват търсенето по пропорционален и видимо управляем начин, вместо да се сблъскат с некоординирани ограничения по-късно.

5)-15 % намаление на търсенето е в съответствие със задължението за съхранение от 90 %: Сценарии В и  Г показват, че амбициозно ниво на намаление от -15 %, считано от 1 април 2023 г., е подходящо и необходимо и позволява на ЕС да достигне задълженията за съхранение от 90 % в края на октомври, включително възможността за поява на умерени рискове за влошаване (например по-малко доставки на втечнен природен газ, ниски водни нива или сравнително по-студено от средното време).

6)Продължаването на намаляването на търсенето на газ е наложително, за да се гарантира сигурност на участниците на пазара. Настоящият регламент изтича на 31 март 2023 г., в края на зимния сезон. С продължаването на усилията за намаляване от 1 април се осигурява яснота и се избягва включването и изключването на стимули.

7)Само с удължаване на периода за намаляване на търсенето на газ с 12 месеца се гарантира достатъчно запълване през лятото, за да се спазят разпоредбите за съхранение и сигурност на доставките през следващата зима, както е представено в раздел III. За разлика от това, удължаване на периода на намаляване от август до март не би осигурило достатъчно време за запълване на съответното ниво от 90 % и би довело до опасения за сигурността на доставките към края на следващата зима. Дори само студеното време ще изчерпи почти напълно хранилищата до 31 март 2024 г. Като алтернатива, при удължаване от април до октомври, хранилищата ще бъдат почти напълно изчерпани до 31 март 2024 г., дори без ниски температури и без да се материализира някой от другите низходящи рискове. С други думи, удължаване за по-кратък период от 12 месеца може да доведе до панически покупки, наддаване на държавите членки една срещу друга (без увеличение на доставките на газ на пазара на ЕС), високи цени и възможен недостиг. По-подробен анализ е представен в раздел VI на SWD/2023/63.

8)По-дългият период осигурява повече гъвкавост, за да се оптимизира разпределението на усилията за намаляване на търсенето във времето. По-специално това би довело до намаляване на възможността за скокове на цените и за ограничаване на разходите за покупка на газ за държавите членки при същите обеми. Следователно удължаването на намаляването с 12 месеца дава възможност за повече гъвкавост, за да се вземат предвид различните характеристики на държавите членки, тъй като за някои държави членки е по-лесно да намалят търсенето през лятото (предварително захранване), а за други е по-лесно да намалят търсенето през зимата (отложено захранване). В допълнение това би позволило гъвкавост между секторите: тъй като търсенето от битови потребители е ниско през лятото, удължаването от април до октомври би натоварило непропорционално промишлеността и по-малко гъвкавия енергиен сектор, който зависи от наличието на алтернативни енергийни източници.

9)Поради двумесечния мониторинг и липсата на повече секторно докладване през периода на изпълнение от август 2022 г. до март 2023 г. естеството и секторното разпределение на тези намаления на търсенето не се разбират напълно. Това ограничи капацитета на Комисията и на държавите членки да установят секторните уязвимости и потенциалните икономии (енергия, промишленост, битови потребители и услуги) и така да разработят по-ефективни мерки от гледна точка на разходите.

 

V.ПРИЛОЖЕНИЕ

В т аблица 2  са обобщени месечните намаления на търсенето на газ в сравнение с референтния период. Те показват, че доброволните мерки по отношение на търсенето са постигнали целта за намаление от 15 % между август 2022 г. и януари 2023 г. Намалението на ЕС от 19,2 % съответства на приблизително 41,5 млрд. куб. м, в сравнение с целта от 15 %, или приблизително 32,5 млрд. куб. м за тези 6 месеца, и целта от приблизително 45,3 млрд. куб. м за периода от август 2022 г. до март 2023 г.

Таблица 2: Намаляване на търсенето на газ от август 2022 г. до януари 2023 г.

Държава членка

авг.

септ.

окт.

ноем.

дек.

ян.

авг.—ян.

ЕС-27

-13,5 %

-14,0 %

-24,4 %

-25,0 %

-12,4 %

-22,2 %

-19,2 %

Австрия

-26,7 %

-11,3 %

-24,0 %

-16,9 %

-13,6 %

-23,9 %

-19,2 %

Белгия

-1,0 %

-6,0 %

-20,5 %

-29,7 %

-9,8 %

-18,3 %

-16,0 %

България

-14,9 %

-17,8 %

-32,7 %

-21,2 %

-21,8 %

-29,4 %

-23,9 %

Хърватия

-21,7 %

-23,1%

-20,0 %

-25,6 %

-27,6 %

-24,2 %

-24,1 %

Кипър

-

-

-

-

-

-

-

Чехия

-15,0 %

-9,1 %

-22,9 %

-18,8 %

-10,9 %

-24,0 %

-17,7%

Дания

-21,7 %

-23,3 %

-31,1 %

-33,4 %

-13,7 %

-26.5 %

-24,9 %

Естония

-37,1 %

-31,7 %

-46,9 %

-32,3 %

-32,4 %

-38,0 %

-36,2 %

Финландия

-35,7 %

-57,4 %

-62,6 %

-58,3 %

-65,1 %

-63,1 %

-58,5 %

Франция

1,6 %

-2,5 %

-27,8 %

-29,3 %

-8,3 %

-19,2 %

-17,1 %

Германия

-28,0 %

-14,7 %

-28,6 %

-28,3 %

-4,7 %

-18,6 %

-19,4 %

Гърция

4,5 %

-26,3 %

-42,0 %

-23,0 %

-12,6 %

-36,7 %

-22,7 %

Унгария

-18,7 %

5,0 %

-33,9 %

-19,8 %

-17,5 %

-27,4 %

-21,0 %

Ирландия

11,3 %

2,1 %

-8,8 %

-10,3 %

9,5 %

-4,3 %

-0,3 %

Италия

-5,2%

-14,0 %

-19,8 %

-22,7 %

-18,5 %

-22,7 %

-18,6 %

Латвия

-42,6 %

-52,7 %

-72,7 %

-15,2 %

0,9 %

-37,0 %

-31,8 %

Литва

-43,6 %

-45,0 %

-50,8 %

-46,0 %

-11,9 %

-51,5 %

-40,5 %

Люксембург

-36,4 %

-26,1 %

-35,5 %

-33,2 %

-17,5 %

-25,0 %

-27,7 %

Малта

4,6 %

-1,1 %

-11,2 %

43,6 %

27,0 %

21,9 %

+12,1 %

Нидерландия

-29,7 %

-32,6 %

-33,3 %

-35,1 %

-17,5 %

-32,2 %

-29,5 %

Полша

-26,7 %

-25,4 %

-23,7 %

-8,3 %

-5,3 %

-12,0 %

-14,9 %

Португалия

-10,7 %

-17,0 %

-12,0 %

-8,9 %

-18,6 %

-34,9 %

-17,1 %

Румъния

-25,2 %

-20,7 %

-27,5 %

-21,8 %

-15,9 %

-21,0 %

-21,2 %

Словакия*

10,6 %

5,5 %

2,1 %

-2,7 %

23,6 %

-7,8 %

+4,6 %

Словения

-13,7 %

-10,9 %

-22,2 %

-11,7 %

-12,4 %

-14,7 %

-14,2 %

Испания

2,6 %

0,7 %

-6,2 %

-21,8 %

-24,4 %

-23,9 %

-13,7 %

Швеция

-27,3 %

-35,7 %

-41,8 %

-51,0 %

-38,0 %

-41,9 %

-40,2 %

Забележка: Промяна в потреблението на газ през 2022 г. в сравнение със средното количество през 2017—2021 г. Кипър не използва природен газ.

Източник: Изчисления на ENER/CET въз основа на поредицата NRG_CB_GASM на Евростат, подпоредица IC_CAL_MG (GCV) към 7 март 2023 г., 11:00 ч.

* Данните на Евростат за Словакия в момента се преразглеждат.

(1)

  Регистър на експертните групи към Комисията и други подобни органи (europa.eu)

(2)

През 2022 г. доставките на газ от Русия за ЕС са намалели с 47 % — от 152 млрд. куб. м през 2021 г. до 80 млрд. куб. м. Те бяха заменени с доставки основно от Съединените щати, които увеличиха износа си от 21 млрд. куб. м на 50 млрд. куб. м, и от Обединеното кралство, което увеличи износа си от 6 на 24 млрд. куб. м. Допълнителните увеличения на доставките на газ за ЕС произхождат от Норвегия (+10 млрд. куб. м), Азербайджан (+3 млрд. куб. м), Катар (+2 млрд. куб. м) и Тринидад и Тобаго (+1 млрд. куб. м).

(3)

Производството на електроенергия е единственият сектор, за който има официални данни на Евростат; 2,1 % намаление между август 2022 г. и януари 2023 г. въз основа на поредица NRG_CB_GASM на Евростат, подпоредица TI_EHG_MAP в TJ (GCV) към 7 март 2023 г., 11:00 ч.

(4)

ГД „Съвместен изследователски център“.

(5)

Въпреки че се използват различни референтни периоди, в предварителния анализ на Bruegel (2023 г.) и IEA (2023 г.), който използва спомагателни данни, се показват подобни величини.

(6)

Допускания:

-Нива на съхранение към 7 март 2023 г. (58,5 млрд. куб. м в края на 5 март).

-Доставките на газ от тръбопроводи извън Русия са равни на средните за последните седем месеца на 2022 г.

-Доставките на втечнен природен газ се равняват на средните стойности за последните седем месеца на 2022 г., плюс 15 млрд. куб. м/год. (1,25 млрд. куб. м/месец) от април 2023 г.

-Без газ от Русия по тръбопровод.

-Средно търсене за референтния период, като се прилагат посочените процентни намаления.

-Износ за Швейцария, както през 2021 г. (последните налични данни; 2,2 млрд. куб. м/год., от които 1/3 през лятото и 2/3 през зимата).

-Износ за Украйна и Молдова от 0,5 млрд. куб. м/месец.

(7)

МАЕ (2022 г.): Как да избегнем недостига на газ в Европейския съюз през 2023 г. Практически набор от действия за преодоляване на потенциална разлика между търсенето и предлагането, Как да избегнем недостига на газ в Европейския съюз през 2023 г. — Анализ — МАЕ  

(8)

 МАЕ (2022 г.): Как да избегнем недостига на газ в Европейския съюз през 2023 г. Практически набор от действия за преодоляване на потенциална разлика между търсенето и предлагането, Как да избегнем недостига на газ в Европейския съюз през 2023 г. — Анализ — МАЕ

(9)

Други страни на световния пазар не се конкурират над определено ниво на цените на природния газ, тъй като преминават към други горива.

(10)

Според ENTSOG настъпването на много студена зима, вероятността за което е 5 %, би увеличило търсенето с 24 млрд. куб. м. Вж. фигура 1 (при предполагаемо намаление на търсенето с 15 %) в прогнозата на ENTSOG за зимните доставки за 2022/2023 г., достъпна на адрес: https://entsog.eu/sites/default/files/2022-10/SO0038-22_Winter%20Supply%20Outlook_2022-23_2.pdf . Това е в съответствие с изчисленията на ENER/CET за 28 млрд. куб. м допълнително търсене за цялата година, в случай че намалението на търсенето с 15 % се приложи не към средното търсене от последните 5 години, а към най-високото търсене от периода 2014—2021 г. за всеки месец (не са налични месечни данни за по-ранни години).