Брюксел, 8.12.2022

SWD(2022) 402 final

РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

РЕЗЮМЕ НА ДОКЛАДА ЗА ОЦЕНКАТА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО,

Инициатива за укрепване на съществуващите правила и разширяване на рамката за обмен на информация в областта на данъчното облагане с цел включване на криптоактивите







придружаващо

Предложението за директива на Съвета





за изменение на Директива 2011/16/ЕС относно административното сътрудничество в областта на данъчното облагане



{COM(2022) 707 final} - {SEC(2022) 438 final} - {SWD(2022) 400 final} - {SWD(2022) 401 final}


Обобщение

Оценка на въздействието от инициатива за укрепване на съществуващите правила и разширяване на рамката за обмен на информация в областта на данъчното облагане с цел включване на криптоактивите.

A. Необходимост от действия

Защо? В какво се състои разглежданият проблем?

Основният проблем, за който инициативата посочва решение, е, че данъчните органи не разполагат с информация, за да следят постъпленията, получени чрез използване на криптоактиви. Недостатъчното предоставяне на данни във връзка с приходите и доходите, получени от ползвателите на криптоактиви, силно ограничава способността на данъчните администрации да гарантират действителното плащане на дължимите данъци. Понастоящем криптоактивите не попадат в обхвата на Директивата относно административното сътрудничество (Директива 2011/16/ЕС на Съвета), която предвижда автоматичен обмен на информация между държавите членки за данъчни цели. 
Базираните на интернет продукти, услуги и приложения, по-специално тези, при които се използват разпределени мрежи, като криптоактивите, лесно стават предмет на трансгранична търговия. Това създава предизвикателства в данъчната област по отношение на достъпа до информация, които могат да бъдат преодолени единствено чрез силно административно сътрудничество между държавите.

Какво се очаква да бъде постигнато с настоящата инициатива?

Общата цел на предложението е да гарантира справедливо и ефективно функциониране на единния пазар чрез увеличаване на данъчната прозрачност като цяло. Това би било от полза не само за данъчните органи, но и за ползвателите и доставчиците на услуги. Тази инициатива има за цел също така да гарантира данъчните приходи на държавите членки чрез разширяване и поясняване на задълженията за предоставяне на информация относно криптоактивите в рамките на Европейския съюз. С настоящото предложение (ДАС8) би следвало по-конкретно да се подобри способността на държавите членки да откриват и противодействат на данъчните измами, отклонението от данъчно облагане и избягването на данъци. С него би следвало също така да се възпрепятства неспазването на изискванията.

Каква е добавената стойност от действия на равнището на ЕС? 

Действията на държавите членки не предлагат ефикасно и ефективно решение на проблемите, които са с транснационален характер. Подход на равнището на ЕС изглежда е за предпочитане, за да се избегне съществуването на разнородни изисквания за предоставянето на информация, прилагани едностранно от някои или от всички държави членки. Действие на равнището на ЕС осигурява съгласуваност, намалява административната тежест за предоставящите информация субекти и данъчните органи и е по-строго по отношение на потенциалните пропуски в резултат на нестабилния характер на съответните активи.

Б. Решения

Какви законодателни и незаконодателни варианти на политиката са разгледани? Предпочетен ли е даден вариант? Защо? 

Бяха разгледани следните варианти: а) незаконодателен вариант с актове с незадължителна юридическа сила; и б) шест потенциални законодателни инициативи. Законодателните инициативи ще включват като алтернативи: 1) предоставяне на информация за всяка отделна сделка; 2) предоставяне на информация за всяка отделна сделка с праг за МСП; 3) предоставяне на изцяло обобщена информация; 4) предоставяне на изцяло обобщена информация с праг за МСП; 5) хибриден или междинен вариант; и 6) хибриден или междинен вариант с праг за МСП. 
Предпочитаният вариант е законодателна инициатива с междинен обхват. Следователно хибридният или междинният вариант (вариант 5) е най-подходящият вариант за постигане на целите на инициативата. Всички доставчици на услуги за криптоактиви, независимо от техния размер и държава на установяване, ще трябва да предоставят информация, когато извършват сделки за клиенти, които са местни лица в ЕС. Това ще създаде нова рамка за предоставяне и обмен на информация между данъчните администрации. Инициативата ще обхваща търгуеми криптоактиви, при което целта е да се обменя информация за сделките, макар и с известна степен на обобщаване.



Кой подкрепя отделните варианти? 

Резултатите от обществената консултация и от конкретните консултации с доставчиците на услуги за криптоактиви показват тенденция в полза на законодателна инициатива. Повечето държави членки изразиха подкрепа за предпочитания вариант.

В. Въздействие на предпочитания вариант

Какви са ползите от предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — от основните варианти)?

Инициативата се очаква да доведе до значителни преки икономически ползи. Това ще има положително въздействие върху данъчната събираемост, като допълнителните данъчни приходи се оценяват на 1,7 милиарда евро, произтичащи от сделки с криптоактиви. Тези приходи могат да бъдат източник за финансиране на икономическите и социалните политики на държавите членки. Очаква се инициативата да допринесе за справедливостта и повишаването на доверието в данъчните системи чрез справедливо споделяне на тежестта между данъчнозадължените лица.

Какви са разходите при предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — при основните варианти)? 

Информационно-технологичното решение, което би улеснило в най-голяма степен предоставянето и обмена на информация с най-ниски разходи и най-големи ползи за всички участващи страни — доставчиците на услуги за криптоактиви, държавите членки и Комисията — е централният регистър (който вече се използва за обмен на информация по ДАС3 и ДАС6). По аналогия с предходни изисквания за предоставяне на информация прогнозите са, че разходите за данъчните администрации при работата им по криптоактивите ще варират между 1 милион евро и 12,96 милиона евро еднократни разходи (за разработки) и между 1 милион евро и 5,67 милиона евро периодични разходи. Очаква се доставчиците на услуги за криптоактиви да имат еднократни разходи в размер на около 259 милиона евро и между 22,6 милиона евро и 24 милиона евро периодични разходи. Европейската комисия също ще има разходи, които се очаква да бъдат около 0,48 милиона евро еднократни разходи и 0,21 милиона евро периодични разходи. Тези прогнозни оценки обаче се основават на много допускания и екстраполирания, и затова следва да се използват с повишено внимание.

Какви ще са последиците за големите предприятия, МСП и микропредприятията?

Очаква се инициативата да има ограничено въздействие върху малките и средните предприятия. Информацията, която следва да бъде предоставяна, е широко достъпна за доставчиците на услуги за криптоактиви за ежедневните им дейности. Освен това пазарът на криптоактиви се развива бързо, което важи и за доставчиците на услуги. Независимо че инициативата ще доведе до разходи за спазване на изискванията, наличието на единен набор от правила в целия ЕС може да се окаже по-благоприятно за МСП в сравнение с евентуалните разнопосочни изисквания за предоставяне на информация в рамките на ЕС. Освен това инициативата ще осигури еднакви условия на конкуренция за всички категории участници, което би трябвало да донесе ползи на МСП.

Ще има ли значително въздействие върху националните бюджети и администрации? 

Разходите за националните администрации ще зависят от информационно-технологичното решение, използвано за обмена на информация. Ползите за националните бюджети от гледна точка на допълнителните данъчни приходи значително надвишават разходите при всеки от вариантите и се оценяват на милиарди евро (около 1,7 милиарда евро при предпочитания вариант).

Ще има ли друго значително въздействие? 

Инициативата ще бъде в съответствие с Общия регламент относно защитата на данните и следователно няма да има отрицателно въздействие върху основното право на защита на личните данни.

Г. Последващи действия

Кога ще се извърши преглед на политиката?

Инициативата ще се наблюдава чрез събраната информация от годишни оценки и обсъждания с данъчните администрации. В съответствие с общите разпоредби на ДАС относно оценяването ще бъде извършена по-всеобхватна оценка, когато Комисията трябва да представи доклад пред Европейския парламент и Съвета относно действието на Директивата за административното сътрудничество в областта на прякото данъчно облагане.