Брюксел, 16.11.2022

COM(2022) 645 final

2022/0381(NLE)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕС) 2021/2283 за откриване и управление на автономни тарифни квоти на Съюза за някои селскостопански и промишлени продукти


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

За продуктите, чието производство в Съюза през даден квотен период е недостатъчно, за да удовлетвори потребностите на използващата ги промишленост на Съюза, са нужни автономни тарифни квоти на Съюза. Необходимо е да бъдат открити тарифни квоти на Съюза с нулеви или намалени ставки на митата и с подходящи размери, без това да причинява смущения на пазара на съответните продукти.

На 20 декември 2021 г. Съветът на Европейския съюз прие Регламент (ЕС) 2021/2283 за откриване и управление на автономни тарифни квоти на Съюза за някои селскостопански и промишлени продукти 1 , за да може търсенето на въпросните продукти в Съюза да бъде задоволено при най-благоприятни условия.

Регламентът се актуализира на всеки шест месеца, за да отговаря на потребностите на промишлеността на Съюза.

Комисията, подпомагана от Групата по икономически и тарифни въпроси (ГИТВ), разгледа всички искания на държавите членки за митата по автономни тарифни квоти.

Вследствие на разглеждането Комисията смята, че за някои нови продукти, които сега не са посочени в приложението към Регламент (ЕС) 2021/2283 на Съвета, е обосновано да се открият автономни тарифни квоти. По отношение на някои други продукти е необходимо да се промени описанието, да се определят нови кодове по ТАРИК или да се увеличи първоначалният размер на квотата. Продуктите, за които прилагането на тарифна квота вече не отговаря на икономическите интереси на Съюза, следва да се заличат от приложението.

За по-голяма яснота е целесъобразно да се публикува консолидирана версия на приложението към Регламент (ЕС) 2021/2283 на Съвета, което изцяло ще замени предишното приложение.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

Настоящото предложение не засяга държавите, които имат преференциално търговско споразумение със Съюза, нито държавите — кандидатки или потенциални кандидатки за преференциални споразумения със Съюза (например Общата система за преференции; режима на Споразумението за партньорство с държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн; споразуменията за свободна търговия).

Съгласуваност с други политики на Съюза

Предложението е съобразено с политиките на Съюза в областта на селското стопанство, търговията, предприемачеството, развитието, околната среда и външните отношения.

Мерките за либерализиране на търговията, които се съдържат в настоящото предложение, имат за цел да гарантират, че временното суспендиране на митата по Общата митническа тарифа на Съюза се извършва съобразно с принципите и целите на външната дейност на Съюза, изложени в член 21 от Договора за Европейския съюз (ДЕС), и че различните области на външна дейност на Съюза, както и неговата външна дейност и другите политики на Съюза са съгласувани една с друга. Затова е целесъобразно редица продукти с произход от Русия и Беларус да бъдат изключени от намалението на митата, за да се осигури съгласуваност с ограничителните мерки, предприети от Съюза срещу тези държави след агресията на Русия срещу Украйна. При все това, за да се гарантира адекватно снабдяване и да се избегнат сериозни смущения на някои пазари на ЕС, е необходимо тарифните квоти за някои продукти с произход от Русия да се запазят.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Правното основание на настоящото предложение е член 31 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

Предложението е от изключителната компетентност на Съюза. Следователно принципът на субсидиарност не се прилага.

Пропорционалност

Предложението е съобразено с принципа на пропорционалност. Предвидените мерки съответстват на принципите за опростяване на процедурите за икономическите оператори с предмет на дейност във външната търговия, определени в Съобщението на Комисията относно суспендирането на автономни мита и относно автономните тарифни квоти 2 . С настоящия регламент не се надхвърля необходимото за постигането на поставените цели в съответствие с член 5, параграф 4 от Договора за Европейския съюз (ДЕС).

Избор на инструмент

По силата на член 31 от ДФЕС „[м]итата от Общата митническа тарифа се определят от Съвета, по предложение на Комисията“. Поради това подходящият инструмент е регламент на Съвета.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство

Схемата на автономните тарифни квоти бе предмет на проучване за оценка, проведено през 2013 г. по отношение на суспендирането на автономните мита 3 .

Това се дължи на факта, че двете мерки са сходни, с тази разлика, че автономните тарифни квоти ограничават обема на вноса, докато суспендирането на автономните мита позволява пълно или частично освобождаване от обичайните мита, приложими за някои стоки при вноса им в ЕС, за неограничени количества. Въз основа на оценката бе направено заключение, че главният мотив за съществуването на схемата е все още в сила. Предприятията от Съюза, внасящи стоки по схемата, могат да икономисват значителни разходи. На свой ред тези икономии на разходи могат да създадат — в зависимост от продукта, дружеството и отрасъла — по-широки ползи, като например повишение на конкурентоспособността, увеличение на ефективността на производствените методи, създаване или запазване на работни места в Съюза. Подробна информация относно икономиите, произтичащи от настоящия регламент, може да бъде намерена в точка 4 и в приложената законодателна финансова обосновка.

Консултации със заинтересованите страни

При подготовката на предложението Комисията беше подпомогната от Групата по икономически и тарифни въпроси (ГИТВ), която се състои от делегации от всички държави членки и от Турция.

ГИТВ внимателно оцени всички искания (нови или за изменения). По-конкретно, тя проучи всеки един случай, за да се увери, че не се причиняват вреди на производителите от Съюза и че се повишава и консолидира конкурентоспособността на производството на Съюза. Членовете на ГИТВ извършиха оценката чрез обсъждания, а държавите членки се консултираха с представители на засегнатите промишлени отрасли, сдружения, търговски камари и други заинтересовани страни.

По време на обсъжданията в ГИТВ бяха постигнати съгласие или компромиси по всички посочени тарифни квоти. Не бяха установени потенциално значими рискове с необратими последици.

Оценка на въздействието

Предложеното изменение е от чисто техническо естество и се отнася само до обхвата на тарифните квоти, посочени в приложението към Регламент (ЕС) 2021/2283. Оценка на въздействието не беше извършена, тъй като не се очаква предложените промени в списъка на продуктите, които ще се ползват от автономните квоти по Общата митническа тарифа, да окажат значително въздействие.

Основни права

Предложението няма отражение върху основните права.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Предложението няма финансово отражение върху разходите, но има финансово отражение върху приходите. Приложението съдържа осем нови продукта. Съответстващите на тези тарифни квоти несъбрани мита са изчислени въз основа на прогнозите за 2021 г. на подалите искания държави членки. Поради заличаването на петнадесет квоти и повторното налагане на мита обаче отражението върху събирането на митата се оценява на излишък в размер на 14 млн. евро годишно. Цялостното положително въздействие върху традиционните собствени ресурси на бюджета на ЕС се оценява на 10,5 млн. евро годишно (т.е. 75 % от общия размер). Отражението върху бюджета, което ще окаже настоящото предложение, е изложено с повече подробности в законодателната финансова обосновка.

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Планове за изпълнение и механизми за наблюдение, оценка и докладване

Предложените мерки се управляват в рамките на Интегрираната тарифа на Европейския съюз (ТАРИК) (те са интегрирани в ТАРИК и се управляват чрез базата данни QUOTA) и се прилагат от митническите администрации на държавите членки.

2022/0381 (NLE)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕС) 2021/2283 за откриване и управление на автономни тарифни квоти на Съюза за някои селскостопански и промишлени продукти

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 31 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)С цел да се осигури достатъчното и непрекъснато снабдяване с някои селскостопански и промишлени продукти, които се произвеждат в недостатъчни количества в Съюза, и по този начин да се избегнат евентуални смущения на пазара на тези продукти, с Регламент (ЕС) 2021/2283 на Съвета 4 бяха открити автономни тарифни квоти. Обхванатите от тези тарифни квоти продукти може да се внасят в Съюза с намалени или нулеви ставки на митата.

(2)Тъй като е в интерес на Съюза да се гарантира адекватното снабдяване с някои промишлени продукти и като се има предвид фактът, че в Съюза не се произвеждат в достатъчни количества идентични, еквивалентни или заместващи продукти, е необходимо да се открият нови тарифни квоти с поредни номера 09.2921, 09.2922, 09.2923, 09.2924, 09.2925, 09.2926, 09.2927 и 09.2931 с нулева ставка на митата за подходящи количества от посочените продукти.

(3)Тъй като обхватът на тарифните квоти с поредни номера 09.2723 и 09.2763 вече не отговаря на потребностите на икономическите оператори в Съюза, е необходимо да се изменят описанието на продуктите, обхванати от тези квоти, и приложимите за посочените продукти кодове по ТАРИК.

(4)Тъй като е в интерес на Съюза да се гарантира адекватното снабдяване с някои промишлени продукти, следва да се увеличат размерите на тарифните квоти с поредни номера 09.2563, 09.2682, 09.2828 и 09.2854.

(5)Тъй като производственият капацитет на Съюза за някои промишлени продукти е увеличен, следва да се намалят размерите на тарифните квоти с поредни номера 09.2575 и 09.2913.

(6)За тарифните квоти с поредни номера 09.2583, 09.2819, 09.2839 и 09.2855 периодът на квотата следва да бъде удължен, а размерът на квотата следва да бъде адаптиран на годишна основа, тъй като тези тарифни квоти бяха открити само за период от 6 месеца и все още е в интерес на Съюза те да бъдат запазени.

(7)Тъй като запазването на тарифните квоти с поредни номера 09.2003, 09.2576, 09.2577, 09.2592, 09.2650, 09.2673, 09.2688, 09.2694, 09.2708, 09.2710, 09.2734, 09.2799, 09.2829, 09.2866 и 09.2880 вече не е в интерес на Съюза, те следва да се закрият.

(8)Същевременно през последните години отношенията между Съюза и Русия се влошиха, най-вече поради незачитането от страна на Русия на международното право и поради нейното непровокирано и неоправдано нахлуване в Украйна. На 6 октомври 2022 г. Съветът прие осми пакет санкции 5 срещу Русия във връзка с продължаващата агресивна война срещу Украйна и сведенията за жестокости, извършени от руските въоръжени сили в Украйна.

(9)Въпреки че Русия е член на Световната търговска организация, Съюзът може да се позове на изключенията, които се прилагат съгласно Споразумението за създаване на Световната търговска организация, и по-специално член XXI от Общото споразумение за митата и търговията от 1994 г., най-вече по отношение на задължението на продуктите, внасяни от Русия, да се предоставят предимствата, с които се ползват подобни продукти, внасяни от други държави (третиране като най-облагодетелствана нация).

(10)В контекста на влошените отношения между Съюза и Русия, с цел да се осигури съгласуваност с действията и принципите на Съюза в областта на външната дейност на Съюза, не би било целесъобразно да се разрешава обхванатите от настоящия регламент продукти с произход от Русия да се ползват от безмитен режим и третиране като най-облагодетелствана нация. Следователно е необходимо съответните тарифни квоти за тези продукти да се премахнат.

(11)През последните години отношенията между Съюза и Беларус се влошиха поради незачитането от страна на беларуския режим на международното право, основните права и правата на човека. Освен това Беларус осигурява широка подкрепа на руската военна агресия срещу Украйна от самото ѝ начало.

(12)От октомври 2020 г. Съюзът постепенно налага ограничителни мерки срещу Беларус поради продължаващите нарушения на правата на човека, инструментализирането на мигрантите и участието на Беларус в руската военна агресия срещу Украйна. Тъй като Беларус не е член на Световната търговска организация, Съюзът не е задължен по силата на Споразумението за създаване на Световната търговска организация да предоставя на продуктите от Беларус третиране като най-облагодетелствана нация. Освен това търговските споразумения позволяват да се предприемат определени действия, които са обосновани от приложими клаузи за изключения, по-специално изключения, свързани със сигурността.

(13)В контекста на влошените отношения между Беларус и Съюза, с цел да се осигури съгласуваност с действията и принципите на Съюза в областта на външната дейност на Съюза, не би било целесъобразно да се разрешава обхванатите от настоящия регламент продукти с произход от Беларус да се ползват от безмитен режим и третиране като най-облагодетелствана нация.

(14)При все това, за да се гарантира адекватно снабдяване и да се избегнат сериозни смущения на някои пазари на ЕС, е необходимо да се запазят тарифните квоти с поредни номера 09.2600, 09.2742, 09.2698 и 09.2835 за някои продукти с произход от Русия, включени съответно в кодове по ТАРИК 2712 90 39 10, 2926 10 00 10, 3204 17 00 30 и 7604 29 10 30. През периода 2019—2021 г. въпросните продукти са представлявали над 50 % от общата стойност на вноса в Съюза, а алтернативни доставчици от други трети държави няма или те са ограничени. Стойността на посочения внос показва, че промишлените оператори от Съюза зависят от този внос до много голяма степен и че премахването на тарифните квоти би им причинило несъразмерни затруднения.

(15)Поради това, предвид гореописания контекст, премахването на суспендирането на митата по ОМТ за някои продукти с произход от Русия и Беларус е целесъобразно и разрешено в съответствие с общите правила относно митата, съдържащи се в приложение I към Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета 6 , и по-специално част първа, раздел I, част Б, точка 1 от него.

(16)Тъй като предоставянето на автономни тарифни квоти е изключение от прилагането на митата по Общата митническа тарифа, повторното въвеждане на тези мита за вноса с произход от Беларус и Русия представлява връщане към обичайното положение (вж. точки 2.1.2 и 2.2.1 от Съобщението на Комисията относно суспендирането на автономни мита и относно автономните тарифни квоти). Съответно ограниченото премахване на тарифни квоти за някои продукти с произход от Русия и Беларус не е ограничителна или забранителна мярка, а има за цел да попречи на тези държави да се възползват непряко от едностранна мярка на Съюза и да гарантира цялостната съгласуваност на действията на Съюза.

(17)Поради това Регламент (ЕС) 2021/2283 следва да бъде съответно изменен.

(18)За да се избегне евентуално прекъсване на прилагането на схемата на тарифните квоти и за да бъдат изпълнени насоките, определени в Съобщението на Комисията относно суспендирането на автономни мита и относно автономните тарифни квоти, предвидените в настоящия регламент промени по отношение на тарифните квоти за съответните продукти следва да се прилагат от 1 януари 2023 г. Поради това настоящият регламент следва да влезе в сила по спешност,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕС) 2021/2283 се изменя, както следва:

(1)В член 1 се добавя следният параграф:

„4. Суспендирането, посочено в параграф 2, не се прилага по отношение на продуктите с произход от Беларус и от Русия, с изключение на квотите с поредни номера 09.2600, 09.2742, 09.2698 и 09.2835.“

(2)Приложението се заменя с текста в приложението към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 януари 2023 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

1.    НАИМЕНОВАНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Регламент на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) 2021/2283 за откриване и управление на автономни тарифни квоти на Съюза за някои селскостопански и промишлени продукти

2.    БЮДЖЕТНИ РЕДОВЕ

Глава и статия: глава 12, статия 120

Сума, предвидена в бюджета за 2023 г.: 21 590 300 000

3.    ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ

   Предложението няма финансово отражение

X    Предложението няма финансово отражение върху разходите, но има финансово отражение върху приходите. Отражението е следното:

(в млн. евро до един знак след десетичната запетая)

Бюджетен ред

Приходи 7

12-месечен период, считано от дд/мм/гггг

[Година: 2023]

Статия 120

Отражение върху собствените ресурси

1.1.2023 г.

+10,5

Приложението съдържа осем нови продукта. Съответстващите на тези тарифни квоти несъбрани мита, изчислени въз основа на прогнозите за 2021 г. на подалите искания държави членки, възлизат на 5 073 751 EUR годишно.

От приложението към настоящия регламент са заличени 15 продукта, тъй като върху тях отново са наложени мита. Това представлява увеличение на събираните мита с 19 156 708 EUR годишно.

Въз основа на изложеното по-горе се очаква положителното отражение на настоящия регламент върху приходите за бюджета на ЕС да възлезе на –5 073 751 + 19 156 708 = +14 082 957 EUR (брутна сума, включително разходите по събирането) x 0,75 = +10 562 218 EUR годишно (нетна сума).

4.    МЕРКИ ЗА БОРБА С ИЗМАМИТЕ

В съответствие с член 254 от Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 9 октомври 2013 г. за създаване на Митнически кодекс на Съюза ще се извършват проверки на специфичната употреба на някои от продуктите, обхванати от настоящия регламент на Съвета.

Освен това държавите членки имат право да извършват всякакъв митнически контрол, който считат за подходящ в рамките на управлението на риска, което предприемат, както е предвидено в член 46 от Регламент (ЕС) № 952/2013.

(1)    OВ L 458, 22.12.2021 г., стр. 33.
(2)    OВ C 363, 13.12.2011 г., стр. 6.
(3)     http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/publications/studies/index_en.htm
(4)    Регламент (ЕС) 2021/2283 на Съвета от 20 декември 2021 г. за откриване и управление на автономни тарифни квоти на Съюза за някои селскостопански и промишлени продукти и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1388/2013 (ОВ L 458, 22.12.2021 г., стр. 33).
(5)    Регламент (ЕС) 2022/1903 на Съвета (ОВ 259 I, стр. 1). Регламент (ЕС) 2022/1904 на Съвета (ОВ 259 I, стр. 3). Регламент (ЕС) 2022/1905 на Съвета (ОВ 259 I, стр. 76). Регламент (ЕС) 2022/1906 на Съвета (ОВ 259 I, стр. 79).
(6)    Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета от 23 юли 1987 г. относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа (OВ L 256, 7.9.1987 г., стр. 1).
(7)    По отношение на традиционните собствени ресурси (мита, налози върху захарта) посочените суми трябва да са нетни (т.е. брутни суми, от които са приспаднати 25 % за разходи по събирането).

Брюксел, 16.11.2022

COM(2022) 645 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

Предложение за Регламент на Съвета

за изменение на Регламент (ЕС) 2021/2283 за откриване и управление на автономни тарифни квоти на Съюза за някои селскостопански и промишлени продукти
















ПРИЛОЖЕНИЕ

„ПРИЛОЖЕНИЕ

Пореден номер

Код по КН

ТАРИК

Описание

Период за квотата

Размер на квотата

Ставка на мито за квотата

09.2849

ex 0710 80 69

10

Гъби от вида Auricularia polytricha (неварени или варени във вода или на пара), замразени, предназначени за производството на готови храни

 (1)(2)

1.1.-31.12.

700 тона

0 %

09.2664

ex 2008 60 39

30

Череши с прибавка на алкохол, с тегловно съдържание на захар, не по-голямо от 9 %, с диаметър, непревишаващ 19,9 mm, с костилки, за производство на шоколадови изделия

 (1)

1.1.-31.12.

1 000 тона

10 %

09.2925

ex 2309 90 31

ex 2309 90 31

ex 2309 90 96

ex 2309 90 96

41

49

41

49

Фуражна добавка, състояща се от (на база сухо тегло):

68 % или повече, но не повече от 80 % L-лизинсулфат и

не повече от 32 % други компоненти, като въглехидрати и други аминокиселини

1.1.-31.12.

100 000 тона

0 %

09.2913

ex 2401 10 35

ex 2401 10 70

ex 2401 10 95

ex 2401 10 95

ex 2401 10 95

ex 2401 20 35

ex 2401 20 70

ex 2401 20 95

ex 2401 20 95

ex 2401 20 95

91

10

11

21

91

91

10

11

21

91

Естествен необработен тютюн, дори нарязан в правилна форма, с митническа стойност, не по-ниска от 450 Евро за 100 kg нетно тегло, предназначен за използване като покриващи или обвиващи листа при производството на стоки от подпозиция 2402 10 00

 (1)

1.1.-31.12.

3 000 тона

0 %

09.2828

2712 20 90

Парафинов восък, съдържащ тегловно по-малко от 0,75 % масло

1.1.-31.12.

140 000 тона

0 %

09.2600

ex 2712 90 39

10

Суров парафин (CAS RN 64742-61-6)

1.1.-31.12.

100 000 тона

0 %

09.2578

ex 2811 19 80

50

Сулфамидна киселина (CAS RN 5329-14-6) с чистота 95 % тегловно или повече, дори с добавка на не повече от 5 % антиагломериращ агент силициев диоксид (CAS RN 112926-00-8)

1.1.-31.12.

27 000 тона

0 %

09.2928

ex 2811 22 00

40

Силициев пълнител под формата на гранули, с чистота на силициев диоксид 97 % или повече, тегловни

1.1.-31.12.

1 700 тона

0 %

09.2806

ex 2825 90 40

30

Волфрамов триоксид, в това число син волфрамов оксид (CAS RN 1314-35-8 или CAS RN 39318-18-8)

1.1.-31.12.

12 000 тона

0 %

09.2819

ex 2833 25 00

30

Меден хидроксид сулфат (Cu4(OH)6(SO4)), хидрат (CAS RN 12527-76-3) с чистота  98 тегловни % или повече

1.1.-31.12.

240 000 kg

0 %

09.2872

ex 2833 29 80

40

Цезиев сулфат (CAS RN 10294-54-9) в твърда форма или като воден разтвор, съдържащ тегловно 48 % или повече, но не повече от 52 % цезиев сулфат

1.1.-31.12.

400 тона

0 %

09.2567

ex 2903 22 00

10

Трихлоретилен (CAS RN 79-01-6) с чистота 99 % тегловно или повече

1.1.-31.12.

11 885 000 kg

0 %

09.2837

ex 2903 79 30

20

Бромхлорметан (CAS RN 74-97-5)

1.1.-31.12.

600 тона

0 %

09.2933

ex 2903 99 80

30

1,3-Дихлорбензен (CAS RN 541-73-1)  

1.1.-31.12.

2 600 тона

0 %

09.2700

ex 2905 12 00

10

Пропан-1-ол (пропилов алкохол) (CAS RN 71-23-8)

1.1.-31.12.

15 000 тона

0 %

09.2830

ex 2906 19 00

40

Циклопропилметанол (CAS RN 2516-33-8)

1.1.-31.12.

20 тона

0 %

09.2851

ex 2907 12 00

10

O-kрезол (CAS RN 95-48-7) с чистота не по-малка от 98,5 % тегловно

1.1.-31.12.

20 000 тона

0 %

09.2704

ex 2909 49 80

20

2,2,2',2'-Тетракис(хидроксиметил)-3,3'-оксидипропан-1-ол (CAS RN 126-58-9)

 

1.1.-31.12.

500 тона

0 %

09.2565

ex 2914 19 90

70

Калциев ацетилацетонат (CAS RN 19372-44-2) с чистота 95 % тегловно или повече

1.1.-31.12.

400 тона

0 %

09.2852

ex 2914 29 00

60

Циклопропил метил кетон (CAS RN 765-43-5)

1.1.-31.12.

300 тона

0 %

09.2638

ex 2915 21 00

10

Оцетна киселина с чистота 99 тегловни % или повече (CAS RN 64-19-7)

1.1.-31.12.

1 000 000 тона

0 %

09.2679

2915 32 00

Винилов ацетат (CAS RN 108-05-4)

1.1.-31.12.

450 000 тона

0 %

09.2728

ex 2915 90 70

85

Етилов трифлуороацетат (CAS RN 383-63-1)

1.1.-31.12.

400 тона

0 %

09.2665

ex 2916 19 95

30

Калиев (E,E)-хекса-2,4-диеноат (CAS RN 24634-61-5)

1.1.-31.12.

8 250 тона

0 %

09.2684

ex 2916 39 90

28

2,5-Диметилфенилацетил хлорид (CAS RN 55312-97-5)

1.1.-31.12.

700 тона

0 %

09.2599

ex 2917 11 00

40

Диетилов оксалат (CAS RN 95-92-1)

1.1.-31.12.

500 тона

0 %

09.2769

ex 2917 13 90

10

Диметил себацат (CAS RN 106-79-6)

1.1.-31.12.

1 000 тона

0 %

09.2634

ex 2917 19 80

40

Додекандиова киселина (CAS RN 693-23-2), с чистота повече от 98,5 % тегловно

1.1.-31.12.

8 000 тона

0 %

09.2808

ex 2918 22 00

10

O-aцетилсалицилова киселина (CAS RN 50-78-2)

1.1.-31.12.

120 тона

0 %

09.2646

ex 2918 29 00

75

Октадецилов 3-(3,5-ди-трет-бутил-4-хидроксифенил)пропионат (CAS RN 2082-79-3) с:

подситова фракция, с размер на ситовия отвор 500 μm, по-голяма от 99 тегловни % и

точка на топене 49 °C или повече, но не повече от 54 °C,

за употреба при производството на поливинилхлорид със „one pack” стабилизатори на основата на прахообразни смеси (прахове или пресовани гранулати)

 (1)

1.1.-31.12.

380 тона

0 %

09.2647

ex 2918 29 00

80

Пентаеритритол тетракис(3-(3,5-ди-трет-бутил-4-хидроксифенил)пропионат) (CAS RN 6683-19-8) с:

подситова фракция, с размер на ситовия отвор 250 μm, по-голяма от 75 тегловни %, и подситова фракция с размер на ситовия отвор 500 μm, по-голяма от 99 тегловни %, и

точка на топене от 110 °C или повече, но не повече от 125 °C,

за употреба при производството на поливинилхлорид със „one pack” стабилизатори на основата на прахообразни смеси (прахове или пресовани гранулати)

 (1)

1.1.-31.12.

140 тона

0 %

09.2975

ex 2918 30 00

10

Бензофенон-3,3’,4,4’-тетракарбоксилов дианхидрид (CAS RN 2421-28-5)

1.1.-31.12.

1 000 тона

0 %

09.2598

ex 2921 19 99

75

Октадециламин (CAS RN 124-30-1)

1.1.-31.12.

400 тона

0 %

09.2649

ex 2921 29 00

60

Бис(2-диметиламиноетил)(метил)амин (CAS RN 3030-47-5)

1.1.-31.12.

1 700 тона

0 %

09.2682

ex 2921 41 00

10

Анилин (CAS RN 62-53-3) с чистота 99 тегловни % или повече

1.1.-31.12.

220 000 тона

0 %

09.2617

ex 2921 42 00

89

4-флуоро-N-(1-метилетил)бензенамин (CAS RN 70441-63-3)

1.1.-31.12.

500 тона

0 %

09.2602

ex 2921 51 19

10

o-Фенилендиамин (CAS RN 95-54-5)

1.1.-31.12.

1 800 тона

0 %

09.2921

ex 2922 19 00

22

2-(диметиламино)етилов акрилат (CAS RN 2439-35-2) с чистота 99 % тегловно или повече

1.1.-31.12.

14 000 тона

0 %

09.2563

ex 2922 41 00

20

L-лизин хидрохлорид (CAS RN 657-27-2) или воден разтвор на L-лизин (CAS RN 56-87-1), със съдържание на L-лизин 50 тегловни % или повече

1.1.-31.12.

300 000 тона

0 %

09.2575

ex 2923 90 00

87

(3-хлоро-2-хидроксипропил)триметиламониев хлорид (CAS RN 3327-22-8), под формата на воден разтвор съдържащ тегловно 65 % или повече, но не повече от 71 % (3-хлоро-2-хидроксипропил)триметиламониев хлорид

1.1.-31.12.

12 000 тона

0 %

09.2922

ex 2923 90 00

88

Воден разтвор с тегловно съдържание 78 % или повече, но не повече от 82 % [2-(акрилоилокси)етил]триметиламониохлорид (CAS RN 44992-01-0)

1.1.-31.12.

10 000 тона

0 %

09.2854

ex 2924 19 00

85

3-Йодопроп-2-ин-1-илов бутилкарбамат (CAS RN 55406-53-6)

1.1.-31.12.

450 тона

0 %

09.2874

ex 2924 29 70

87

Парацетамол (INN) (CAS RN 103-90-2)

1.1.-31.12.

20 000 тона

0 %

09.2742

ex 2926 10 00

10

Акрилонитрил (CAS RN 107-13-1), за употреба в производството на стоки от глава 55 и позиция 6815

 (1)

1.1.-31.12.

60 000 тона

0 %

09.2583

ex 2926 10 00

30

Акрилонитрил (CAS RN 107-13-1), за употреба в производството на стоки от позиции 2921, 2924, 3903, 3906, 3908, 3911 и 4002

 (1)

1.1.-31.12.

40 000 тона

0 %

09.2856

ex 2926 90 70

84

2-Нитро-4-(трифлуорометил)бензонитрил (CAS RN 778-94-9)

1.1.-31.12.

900 тона

0 %

09.2581

ex 2929 10 00

25

1,5-Нафтиленов диизоцианат (CAS RN 3173-72-6) с чистота 90 % тегловно или повече

1.1.-31.12.

300 тона

0 %

09.2685

ex 2929 90 00

30

Нитрогуанидин (CAS RN 556-88-7)

1.1.-31.12.

6 500 тона

0 %

09.2597

ex 2930 90 98

94

Бис[3-(триетоксисилил)пропил]дисулфид (CAS RN 56706-10-6)

1.1.-31.12.

6 000 тона

0 %

09.2596

ex 2930 90 98

96

2-Хлоро-4-(метилсулфонил)-3-((2,2,2-трифлуороетокси)метил) бензоена киселина (CAS RN 120100-77-8)

1.1.-31.12.

300 тона

0 %

09.2580

ex 2931 90 00

75

Хексадецилтриметоксисилан (CAS RN 16415-12-6) с чистота не по-малка от 95 % тегловни, за употреба в производството на полиетилен

 

 (1)

1.1.-31.12.

165 тона

0 %

09.2842

2932 12 00

2-Фуралдехид (фурфуралдехид)

 

1.1.-31.12.

10 000 тона

0 %

09.2696

ex 2932 20 90

25

Декан-5-олид (CAS RN 705-86-2)

1.1.-31.12.

6 000 kg

0 %

09.2697

ex 2932 20 90

30

Додекан-5-олид (CAS RN 713-95-1)

1.1.-31.12.

6 000 kg

0 %

09.2812

ex 2932 20 90

77

Хексан-6-олид (CAS RN 502-44-3)

1.1.-31.12.

4 000 тона

0 %

09.2858

2932 93 00

Пиперонал(CAS RN 120-57-0)

1.1.-31.12.

220 тона

0 %

09.2839

ex 2933 39 99

09

2-(2-пиридил)етанол (CAS RN 103-74-2) с чистота 99 тегловни % или повече

1.1.-31.12.

700 тона

0 %

09.2860

ex 2933 69 80

30

1,3,5-Tрис[3-(диметиламино)пропил]хексахидро-1,3,5-триазин (CAS RN 15875-13-5)

1.1.-31.12.

600 тона

0 %

09.2566

ex 2933 99 80

05

1,4,7,10-Тетраазациклододекан (CAS RN 294-90-6) с чистота 96 % тегловно или повече

1.1.-31.12.

60 тона

0 %

09.2658

ex 2933 99 80

73

5-(Aцетоацетиламино)бензимидазолон (CAS RN 26576-46-5)

1.1.-31.12.

400 тона

0 %

09.2593

ex 2934 99 90

67

5-хлоротиофен-2-карбоксилна киселина (CAS RN 24065-33-6)

1.1.-31.12.

45 000 kg

0 %

09.2675

ex 2935 90 90

79

4-[[(2-Метоксибензоил)амино]сулфонил]бензоил хлорид (CAS RN 816431-72-8)

1.1.-31.12.

1 000 тона

0 %

09.2945

ex 2940 00 00

20

D-Kсилоза (CAS RN 58-86-6)

1.1.-31.12.

400 тона

0 %

09.2686

ex 3204 11 00

75

Багрило C.I. Disperse Yellow 54 (CAS RN 7576-65-0) и препарати на негова основа, със съдържание 99 тегл. % или повече на багрило C.I. Disperse Yellow 54 

1.1.-31.12.

250 тона

0 %

09.2676

ex 3204 17 00

14

Препарати на основата на багрило C.I. пигментно червено 48:2 (CAS RN 7023-61-2), със съдържание на посоченото багрило 60 тегловни % или повече, но по-малко от 85 тегловни % 

1.1.-31.12.

50 тона

0 %

09.2698

ex 3204 17 00

30

Багрило C.I. Pigment Red 4 (CAS RN 2814-77-9) и препарати на базата на това багрило, съдържащи тегловно 60 % и повече багрило C.I. Pigment Red 4

1.1.-31.12.

150 тона

0 %

09.2659

ex 3802 90 00

19

Диатомитна пръст, калцинирана в присъствие на содов флюс

1.1.-31.12.

35 000 тона

0 %

09.2908

ex 3804 00 00

10

Натриев лигносулфонат (CAS RN 8061-51-6)

1.1.-31.12.

40 000 тона

0 %

09.2889

3805 10 90

Терпентиново масло, получено при производството на целулоза по сулфатен метод

1.1.-31.12.

25 000 тона

0 %

09.2935

ex 3806 10 00

10

Колофони и смолни киселини от балсамова смола (fresh oleoresins)

1.1.-31.12.

280 000 тона

0 %

09.2832

ex 3808 92 90

40

Смес с тегловно съдържание 38 % или повече, но не повече от 50 % цинков пиритион (INN) (CAS RN 13463-41-7) във водна дисперсна среда

1.1.-31.12.

500 тона

0 %

09.2923

ex 3808 94 20

40

Воден разтвор с тегловно съдържание:

10,0 % или повече, но не повече от 11,3 % 2-метил-5-хлоро-2Н-изотиазол-3-он,

3,0 % или повече, но не повече от 4,1 % 2-метил-2Н-изотиазол-3-он,

комбинирана концентрация на изотиазолони (CAS RN 55965-84-9) от 13,0 % или повече, но не повече от 15,4 %,

18 % или повече, но не повече от 22 % нитрати, изчислени като натриев нитрат, и

5 % или повече, но не повече от 8 % хлориди, изчислени като натриев хлорид

1.1.-31.12.

3 000 тона

0 %

09.2926

ex 3811 21 00

31

Добавка, състояща се основно от:

смес от O,O-бис (изобутилови и пентилови) естери на фосфородитиовата киселина, цинкови соли (CAS RN 68457-79-4),

8 % тегловно или повече, но не повече от 15 % минерални масла,

предназначена за употреба при производството на смеси от добавки за смазочни масла

 (1)

1.1.-31.12.

700 тона

0 %

09.2876

ex 3811 29 00

57

Добавки, състоящи се от продукти на реакция на дифениламин и разклонени нонени, със:

над 20 %, но не повече от 50 тегловни % 4-монононилдифениламин и

над 50 %, но не повече от 80 тегловни % 4,4 '-динонилдифениламин,

общ процент на 2,4-динонилдифениламин и 2,4′-динонилдифениламин не повече от 15 тегловни %,

използвани за производство на смазочни масла

 (1)

1.1.-31.12.

900 тона

0 %

09.2927

ex 3811 29 00

80

Добавки с тегловно съдържание:

повече от70 % 2,5-бис(трет-нонилдитио)-1,3,4-тиадиазол(CAS RN 89347-09-1), и

повече от15 % 5-(трет-нонилдитио)-1,3,4-тиадиазол-2(3H)-тион(CAS RN 97503-12-3),

за употреба в производствотона смазочни масла

 (1)

1.1.-31.12.

500 тона

0 %

09.2814

ex 3815 90 90

76

Катализатор, съдържащ титанов диоксид и волфрамов триоксид

1.1.-31.12.

3 000 тона

0 %

09.2644

ex 3824 99 92

77

Препарат, съдържащ тегловно:

55 % или повече, но не повече от 78 % диметил глутарат (CAS RN 1119-40-0)

10 % или повече, но не повече от 30 % диметил адипат и (CAS RN 627-93-0)

не повече от 35 % диметил сукцинат (CAS RN 106-65-0)

1.1.-31.12.

10 000 тона

0 %

09.2681

ex 3824 99 92

85

Смес от бис[3-(триетоксисилил)пропил]сулфиди (CAS RN 211519-85-6)

1.1.-31.12.

9 000 тона

0 %

09.2907

ex 3824 99 93

67

Смес от фитостероли, в прахообразна форма, с тегловно съдържание на:

стероли – 75 % или повече,

станоли – не повече от 25 %,

използвана за производството на станоли/стероли или станолови/стеролови естери

 (1)

1.1.-31.12.

2 500 тона

0 %

09.2568

ex 3824 99 96

91

Смес под формата на гранули (пелети), с тегловно съдържание:

49  тегловни % или повече, но не повече от 50 тегловни % бис[3-(триетоксисилил)пропил] полисулфиди (CAS RN 211519-85-6), и

50 тегловни % или повече, но не повече от 51 тегловни % сажди (CAS RN 1333-86-4),

от които 75 % тегловно или повече преминават през сито с отвори 0,60 mm, но не повече от 10 % преминават през сито с отвори 0,25 mm (определено по метод ASTM D1511)

1.1.-31.12.

1 500 тона

0 %

09.2820

ex 3827 90 00

10

Смеси, съдържащи тегловно:

най-малко 60 %, но не повече от 90 % 2-хлоропропен (CAS RN 557-98-2),

най-малко 8 %, но не повече от 14 % (Z)-1-хлоропропен (CAS RN 16136-84-8),

най-малко 5 %, но не повече от 23 % 2-хлоропропан (CAS RN 75-29-6),

не повече от 6 % 3-хлоропропен (CAS RN 107-05-1), както и

не повече от 1 %  етилхлорид (CAS RN 75-00-3)

1.1.-31.12.

6 000 тона

0 %

09.2671

ex 3905 99 90

81

Поливинилбутирал (CAS RN 63148-65-2):

съдържащ 17,5 тегловни % или повече, но не повече от 20 % хидроксилни групи, и

с медиана на размера на частицата (D50) по-голяма от 0,6 mm

1.1.-31.12.

12 500 тона

0 %

09.2846

ex 3907 40 00

25

Смес от полимери, съставена от поликарбонат и поли(метилметакрилат) с тегловно съдържание на поликарбонат 98,5 % или повече, под формата на пелети или гранули, със светлопропускливост 88,5 % или повече, измерена при използване на проба с дебелина 4,0 mm и дължина на вълната λ = 400 nm (определена по метод ISO 13468-2)

1.1.-31.12.

2 000 тона

0 %

09.2585

ex 3907 99 80

70

Съполимер на поли(етилен терефталат) и циклохексан диметанол, съдържащ тегловно повече от 10 % циклохексан диметанол

1.1.-31.12.

60 000 тона

2 %

09.2855

ex 3910 00 00

10

Течен поли(метилхидросилоксан) с терминални триметилсилил групи (CAS RN 63148-57-2) с чистота 99,9 тегловни % или повече

1.1.-31.12.

500 тона

0 %

09.2931

ex 3911 90 11

10

Поли(окси-1,4-фениленсулфонил-1,4-фениленокси-1,4-фениленизопропилиден-1,4-фенилен) (CAS RN 25135-51-7 и CAS RN  25154-01-2), в една от формите, посочени в забележка 6, буква б) към настоящата глава, съдържащи тегловно не повече от 20 % добавки.

1.1.-31.12.

6 300 тона

0 %

09.2723

ex 3911 90 19

35

Поли(окси-1,4-фениленсулфонил-1,4-фениленокси-4,4'-бифенилен) (CAS RNs 25608-64-4 и 25839-81-0), съдържащ тегловно не повече от 20 % добавки

1.1.-31.12.

5 000 тона

0 %

09.2816

ex 3912 11 00

20

Целулозен ацетат под формата на люспи

1.1.-31.12.

75 000 тона

0 %

09.2573

ex 3913 10 00

20

Натриев алгинат, извлечен от кафяви морски водорасли (CAS RN 9005-38-3), със:

загуба при сушене не повече от 15 % тегловно (4 ч. при 105 °C),

водонеразтворима фракция от не повече от 2 % тегловно в сухото вещество

 

1.1.-31.12.

2 000 тона

0 %

09.2641

ex 3913 90 00

87

Нестерилен натриев хиалуронат със:

среднотегловно молекулно тегло (Mw) не по-голямо от 900 000,

с ниво на ендотоксин не по-високо от 0,008 ендотоксинни единици (EU)/mg,

тегловно съдържание на етанол не повече от 1 %,

тегловно съдържание на изопропанол не повече от 0,5 %

1.1.-31.12.

300 kg

0 %

09.2661

ex 3920 51 00

50

Листове от полиметилметакрилат, отговарящи на стандарти:

EN 4364 (MIL-P-5425E) и DTD5592A, или

EN 4365 (MIL-P-8184) иDTD5592A

1.1.-31.12.

100 тона

0 %

09.2645

ex 3921 14 00

20

Порест блок от регенерирана целулоза, импрегниран с вода, съдържаща магнезиев хлорид и четвъртични амониеви съединения, с размери 100 cm (± 10 cm) x 100 cm (± 10 cm) x 40 cm (± 5 cm)

1.1.-31.12.

1 700 тона

0 %

09.2572

ex 5205 26 00

ex 5205 27 00

10

10

Необработена бяла единична памучна прежда

от пенирани влакна,

със средна дължина на влакното 36,5 mm или повече,

произведена чрез компактно рингово предачество с пневматично компресиране

с якост на раздиране 26,5 cN/tex или повече (по ISO 2062:2009, при скорост 5,000 mm/мин)

1.1.-31.12.

50 000 тона

0 %

09.2848

ex 5505 10 10

10

Отпадъци от синтетични влакна (включително дреб, отпадъци от прежди и развлакнени текстилни материали) от найлон или други полиамиди (PA6 и PA66)

 

1.1.-31.12.

10 000 тона

0 %

09.2721

ex 5906 99 90

20

Тъкани и ламинирани гумирани текстилни тъкани със следните характеристики:

с три слоя,

единият външен слой се състои от акрилна тъкан,

другият външен слой се състои от полиестерна тъкан,

средният слой се състои от хлоробутилов каучук,

средният слой е с тегло 452 g/m² или повече, но не повече от 569 g/m²,

текстилната тъкан е с общо тегло 952 g/m² или повече, но не повече от 1159 g/m², и

текстилната тъкан и е с обща дебелина 0,8 mm или повече, но не повече от 4 mm,

използвани за производството на подвижния гюрук на моторни превозни средства

 (1)

1.1.-31.12.

375 000 m²

0 %

09.2628

ex 7019 66 00

10

Мрежеста тъкан от стъклени влакна, обвити с пластмаса, с тегло 120 g/m² (± 10 g/m²), от вида на използваните за производство на трансперанти и мрежи с фиксирана рамка против насекоми

1.1.-31.12.

3 000 000 m²

0 %

09.2652

ex 7409 11 00

ex 7410 11 00

30

40

Фолио и ленти от рафинирана мед, електролитно произведени, с дебелина 0,015 mm или повече

1.1.-31.12.

1 020 тона

0 %

09.2662

ex 7410 21 00

55

Плочи:

състоящи се от поне един слой тъкан от стъкловлакна, импрегнирана с епоксидна смола,

покрити от едната или двете страни с медно фолио с дебелина не по-голяма от 0,15 mm,

с относителна диелектрична проницаемост (DK) по-малка от 5,4 при честота 1 MHz, при измерване в съответствие с IPC-TM-650 2.5.5.2,

с тангенс от ъгъла на загубите 0,035 при честота 1 MHz, при измерване в съответствие с IPC-TM-650 2.5.5.2,

сравнителен показател за устойчивост на повърхностен диелектричен пробив (CTI) 600 или повече

1.1.-31.12.

80 000 m²

0 %

09.2835

ex 7604 29 10

30

Пръти от алуминиева сплав с диаметър 300,1 mm или по-голям, но непревишаващ 533,4 mm

1.1.-31.12.

1 000 тона

0 %

09.2736

ex 7607 11 90

ex 7607 11 90

ex 7607 11 90

ex 7607 11 90

75

77

78

79

Лента или фолио от алуминиево-магнезиева сплав:

от сплав, която отговаря на стандарт 5182-H19 или 5052-H19,

на рула, с външен диаметър най-малко 1250 mm, но не по-голям от 1350 mm,

с дебелина (допуск — 0,006 mm) от 0,15 mm, 0,16 mm, 0,18 mm или 0,20 mm,

с широчина (допуск ± 0,3 mm) от 12,5 mm, 15,0 mm, 16,0 mm, 25,0 mm, 35,0 mm, 50,0 mm или 356 mm, 

с отклонение от деформация не повече от 0,4 mm/750 mm,

с измерване на равнинност : ±4 международни единици (I-unit),

с якост на опън, по-голяма от 365МРа (5182-H19) или от 320 MPa (5052-H19), и

с удължение А50 повече от 3 % (5182-H19) или от 2,5 % (5052-H19),

за използване при производството на пластини за щори

 (1)

1.1.-31.12.

600 тона

0 %

09.2722

8104 11 00

Необработен магнезий, съдържащ тегловно най-малко 99,8 % магнезий

1.1.-31.12.

120 000 тона

0 %

09.2840

ex 8104 30 00

20

Прах от магнезий:

с чистотанай-малко 98 % тегловно, но не повече от 99,5 %, и

с размер на частицитенай-малко 0,2 mm, но не повече от 0,8 mm

1.1.-31.12.

2 000 тона

0 %

09.2629

ex 8302 49 00

91

Алуминиеви телескопични дръжки, предназначени да бъдат използвани в производството на куфари и пътни чанти

 (1)

1.1.-31.12.

1 500 000 броя

0 %

09.2720

ex 8413 91 00

50

Глава на помпа за двуцилиндрова помпа за високо налягане, изработена от кована стомана, с:

фрезовани принадлежности с резба, с диаметър 10 mm или повече, но не повече от 36,8 mm, и

пробити канали за гориво с диаметър 3,5 mm или повече, но не повече от 10 mm

от вида, използван в инжекционни системи за впръскване на дизелово гориво

1.1.-31.12.

65 000 броя

0 %

09.2569

ex 8414 90 00

80

Корпус на колелото на турбокомпресор от лята алуминиева сплав или чугун:

 с топлоустойчивост до 400 °C

 с отвор 30 mm или повече, но не повече от 300 mm за вкарване на компресорното колело,

за използване в автомобилната промишленост

 (1)

1.1.-31.12.

4 000 000 броя

0 %

09.2570

ex 8482 91 90

10

Ролки с логаритмичен профил и диаметър 25 mm или повече, но не повече от 70 mm или сачми с диаметър 30 mm или повече, но не повече от 100 mm,

изработени от стомана с марка 100Cr6 или 100CrMnSi6-4 (ISO 3290),

с отклонение до 0,5 mm, определено с помощта на метода на плоскодънния отвор

за използване във вятърни турбини

 (1)

1.1.-31.12.

600 000 броя

0 %

09.2738

ex 8482 99 00

30

Месингови сепаратори със следните характеристики:

изработени чрез непрекъснато или центробежно леене,

струговани,

съдържащи тегловно 35 % или повече, но не повече от 38 % цинк ,

съдържащи тегловно 0,75 % или повече, но не повече от 1,25 % олово,

съдържащи тегловно 1,0 % или повече, но не повече от 1,4 % алуминий, и

с якост на опън 415 Pa или повече,

от вида, използван за производство на сачмени лагери

1.1.-31.12.

50 000 броя

0 %

09.2857

ex 8482 99 00

50

Вътрешни и външни пръстени, изработени от стомана, нешлифовани, с външен пръстен с вътрешен канал (канали), вътрешен пръстен с външен канал (канали), с външни диаметри:

14 mm или повече, но не повече от 77 mm за вътрешния пръстен, и

26 mm или повече, но не повече от 101 mm за външния пръстен

използвани в производството на лагери

 (1)

1.1.-30.6.

12 000 000 kg

0 %

09.2924

ex 8501 31 00

80

Електронен изпълнителен механизъм, състоящ се от:

двигател за постоянен ток с мощност под 600 W,

за използване със захранващо напрежение от 12 V до 48 V,

с възможност за свързване към двигател (щепселно свързване),

с безконтактен датчик за положението,

вграден в правоъгълен корпус с ширина под 100 mm и дължина под 150 mm, с редуктор и лост, прикачени към задвижващия вал на двигателя, или

в цилиндричен корпус с дължина под 150 mm и диаметър под 100 mm, с резба на ротора на двигателя за линейно движение на вградената ръчка за управление

1.1.-31.12.

650 000 броя

0 %

09.2763

ex 8501 40 20

ex 8501 40 80

65

60

Електродвигател за променлив ток, еднофазен, дори с колектор

с номинална мощност 180 W или повече,

с входна мощност 150 W или повече, но не повече от 2 700 W,

с външен диаметър 120 mm (± 0,2 mm) или по-голям, но не по-голям от 135 mm (± 0,2 mm),

с номинална честота на въртене над 10 000 min-1, но не повече от 50 000 min-1,

дори снабден със засмукващ вентилатор,

дори с механични устройства (малко зъбно колело, винтове, зъбен предавателен механизъм и др.) на вала,

за използване в производството на уреди за домашна употреба

 (1)

1.1.-31.12.

2 000 000 броя

0 %

09.2672

ex 8529 90 92

ex 9405 42 31

75

70

Печатна платка със светодиоди:

дори оборудвана с призми/лещи, и

дори с монтиран(и) конектор(и)

за производство на компоненти за подсвет на продукти от №8528

 (1)

1.1.-31.12.

115 000 000 броя

0 %

09.2574

ex 8537 10 91

73

Многофункционално устройство (приборен панел) с

извит течнокристален екран с тънкослойни транзистори (радиус 750 mm) с чувствителни на допир повърхности,

микропроцесори и чипове за памет,

звуков модул и високоговорител,

връзки за контролер за локална шина CAN (Controller area network), 3 шини LIN (Local Interconnect Network), LVDS (диференциален сигнал с ниско напрежение) и Етернет,

за изпълнение на различни функции (напр. шаси, осветление) и

за показване на моментни данни за превозното средство и движението (напр. скорост, изминато разстояние, степен на зареждане на задвижващата акумулаторна батерия),

за използване при производството на пътнически автомобили, задвижвани само с електродвигател, включени в подпозиция по ХС 8703 80

 (1)

1.1.-31.12.

66 900 броя

0 %

09.2910

ex 8708 99 97

75

Поддържаща конзола от алуминиева сплав с отвори за монтаж, дори с гайки за стягане, за непряко свързване на предавателната кутия към каросерията на автомобила, за употреба при производството на стоки от глава 87

 (1)

1.1.-31.12.

200 000 броя

0 %

09.2668

ex 8714 91 10

ex 8714 91 10

ex 8714 91 10

21

31

75

Велосипедна рамка, произведена от въглеродни влакна и синтетична смола, използвана при производството на велосипеди (в това число електрически велосипеди)

 (1)

1.1.-31.12.

600 000 броя

0 %

09.2564

ex 8714 91 10

ex 8714 91 10

ex 8714 91 10

25

35

77

Рамка, произведена от алуминий или от алуминий и въглеродни влакна, и изкуствена смола, използвана при производството на велосипеди (включително електрически велосипеди)

 (1)

1.1.-31.12.

9 600 000 броя

0 %

09.2579

ex 9029 20 31

ex 9029 90 00

40

40

Групово арматурно табло със:

стъпкови двигатели,

аналогови стрелки и циферблати,

дори без микропроцесорен блок за управление,

дори без светодиодни индикатори или течнокристален екран,

показващо поне:

скорост,

обороти на двигателя,

температура на двигателя,

нивото на горивото,

комуникиращо посредством протоколи CAN-BUS и/или K-LINE,

за използване при производството на стоки от глава 87

 (1)

1.1.-31.12.

160 000 броя

0 %

(1)

Суспендирането на мита се извършва при условията за митнически надзор върху специфичната употреба, предвидени в член 254 от Регламент (ЕС) № 952/2013.

(2)

Суспендирането на тарифни задължения обаче не се прилага, когато обработката се извършва от търговци на дребно или от предприятия за кетъринг.“