Брюксел, 10.5.2022

COM(2022) 201 final

2022/0143(BUD)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за мобилизиране на Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници във връзка със заявление от Франция — EGF/2022/001 FR/Air France


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

1.Приложимите разпоредби за предоставяне на финансов принос от Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници (ЕФПГ) са определени в Регламент (ЕС) 2021/691 на Европейския парламент и на Съвета от 28 април 2021 г. относно Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници (ЕФПГ) и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1309/2013 1 (наричан по-долу „Регламент за ЕФПГ“).

2.На 21 януари 2022 г. Франция подаде заявление EGF/2022/001 FR/Air France за предоставяне на финансов принос от ЕФПГ вследствие на съкращения в Air France 2 във Франция.

3.След оценка на заявлението Комисията заключи в съответствие с всички приложими разпоредби на Регламента за ЕФПГ, че условията за предоставяне на финансов принос от ЕФПГ са изпълнени.

ОБОБЩЕНИ ДАННИ ЗА ЗАЯВЛЕНИЕТО

Заявление по ЕФПГ

EGF/2022/001 FR/Air France

Държава членка

Франция

Региони, които са най-засегнати (ниво 2 по NUTS 3 )

Ил-дьо-Франс (FR10) 4  

Дата на подаване на заявлението

21 януари 2022 г.

Дата на потвърждението за получаване на заявлението

21 януари 2022 г.

Дата на искането за допълнителна информация

4 февруари 2022 г.

Срок за предоставяне на допълнителната информация

25 февруари 2022 г.

Срок за приключване на оценката

12 май 2022 г.

Критерий за намеса

Член 4, параграф 2, буква а) от Регламента за ЕФПГ


Основно предприятие

Air France


Брой на засегнатите предприятия

3

Сектор(и) на икономическа дейност

(разделение по NACE Rev. 2) 5

Разделение 33 (Ремонт и инсталиране на машини и оборудване)
Разделение 51 (Въздушен транспорт)

Референтен период (четири месеца):

1 юли 2021 г.—1 ноември 2021 г.

Брой на съкращенията по време на референтния период (a)

282

Брой на съкращенията преди или след референтния период (б)

1298

Общ брой на съкращенията (a + б)

1580

Общ брой на бенефициерите, отговарящи на критериите

1580

Общ брой на бенефициерите от целевата група

1580

Бюджет за персонализирани услуги (EUR)

20 873 656

Бюджет за прилагането на ЕФПГ 6 (EUR)

00 000 000

Общ бюджет (EUR)

20 873 656

Финансов принос от ЕФПГ (85 %) (EUR)

17 742 607

ОЦЕНКА НА ЗАЯВЛЕНИЕТО

Процедура

4.Франция подаде заявление EGF/2022/001 FR/Air France на 21 януари 2022 г. в срок от 12 седмици от датата, на която бяха изпълнени критериите за намеса, определени в член 4 от Регламента за ЕФПГ. На същата дата Комисията потвърди получаването на заявлението, а на 4 февруари 2022 г. поиска допълнителна информация от Франция. Допълнителната информация беше предоставена в срок от 15 работни дни от датата на искането. На 12 май 2022 г. изтича срокът от 50 работни дни от датата на получаване на пълното заявление, в рамките на който Комисията следва да приключи оценката си за това дали заявлението отговаря на условията за предоставяне на финансово участие.

Допустимост на заявлението

Засегнати предприятия и бенефициери

5.Заявлението се отнася до 282 съкратени работници, чиято дейност в Air France е била прекратена. Предприятието осъществява дейност в икономически отрасъл от разделение 51 по NACE Rev. 2 (Въздушен транспорт). Съкращенията в Air France са извършени в 12 френски региона на ниво 2 по NUTS в континентална Франция 7 и четири френски региона на ниво 2 по NUTS в отвъдморските територии 8 .

Критерии за намеса

6.Франция подаде заявлението в съответствие с критериите за намеса по член 4, параграф 2, буква а) от Регламента за ЕФПГ, съгласно който следва да е налице прекратяване на дейността на най-малко 200 съкратени работници и/или самостоятелно заети лица за референтен период от четири месеца в дадено предприятие в държава членка, включително когато това прекратяване на дейността се случва при негови доставчици или производители надолу по веригата.

7.Четиримесечният референтен период за заявлението започва на 1 юли 2021 г. и приключва на 1 ноември 2021 г. По време на референтния период в Air France са извършени 282 съкращения. 

Изчисляване на броя на съкращенията и на случаите на прекратяване на дейност

8.Случаите на прекратяване на дейност на 282 работници, съкратени през референтния период, са изчислени от датата на индивидуалното предизвестие за съкращаване или за прекратяване на трудовия договор на работника от страна на работодателя.

Бенефициери, отговарящи на критериите

9.Освен горепосочените работници към отговарящите на критериите бенефициери спадат 1298 съкратени работници, чиято дейност е била прекратена преди или след четиримесечния референтен период. Дейността на всички тези работници е била прекратена в рамките на шест месеца преди началото на референтния период на 1 юли 2021 г. и/или между края на референтния период и деня преди приемането на настоящото предложение. Може да се установи ясна причинно-следствена връзка със събитието, което е довело до прекратяването на дейността на работниците, съкратени през референтния период.

10.Общият брой на бенефициерите, отговарящи на критериите, е 1580.

Описание на събитията, довели до съкращаването на работниците и прекратяването на дейността

11.Събитията, довели до тези съкращения, са резултат от неочакваната световна икономическа криза, породена от пандемията. Кризата, свързана с COVID-19, сериозно и рязко засегна Air France, както всяка друга авиокомпания, което я принуждава да намали предлаганите полети поради затварянето на границите и спада на пътуванията с въздушен транспорт.

12.Освен рязкото понижаване на доходите и трафика с почти несъществуващи движения в началото на пандемията, COVID-19 причинява дългосрочна криза във въздушния транспорт. Във Франция БВП е намалял с 8 % през 2020 г. 9 и въпреки увеличението със 7 % през 2021 г., той все още не може да достигне равнищата преди пандемията. Спадът в наличния доход на домакинствата оказва влияние върху разходите за пътуване. Освен това работата от разстояние и новите здравни и екологични изисквания поставят под въпрос връзката с въздушния транспорт, което може да доведе до промяна в поведението на клиентите в дългосрочен план. Поради тези причини се очаква възстановяването на въздушния транспорт да бъде бавно и несигурно. Air France очаква да достигне 95 % от полетите, предлагани преди пандемията, едва през 2023 г.

13.В началото на кризата Air France губеше всеки месец парични потоци от 450 милиона евро. Предприятието щеше да бъде в несъстоятелност и вече нямаше да може да плаща заплати, ако не беше получило 7 милиарда евро заеми, гарантирани от държавата. Само кредитите обаче не биха били достатъчни за преодоляване на ситуацията без допълнителни мерки, като например намаляване на обема на дейността, преразглеждане на вътрешната мрежа и опростяване и рационализиране на съпътстващите функции (като маркетинг, комуникации, човешки ресурси и др.). Тези мерки доведоха до намаляване на персонала.

Очаквано въздействие на съкращенията върху икономиката и заетостта на местно, регионално или национално равнище

14.Регионът Ил-дьо-Франс е най-засегнат от съкращенията в Air France, тъй като 57 % от съкращенията са извършени на тази територия.

15.Френските органи обясняват, че влошаването на ситуацията на пазара на труда в Ил-дьо-Франс, както и в останалата част на Франция, е следствие от здравната криза, и по-специално от първите мерки за ограничаване на движението на гражданите (17 март — 10 май 2020 г.), по време на действието на които икономическата дейност почти спря.

16.В началото на прилагането на персонализирани мерки през първото тримесечие на 2021 г., непосредствено след първата вълна от съкращения, равнището на безработица в Ил-дьо-Франс е 7,7 % 10 . Имало е повече от един милион (1 056 950) регистрирани търсещи работа лица 11 , което представлява увеличение с 8 % спрямо предходната година. Броят на търсещите работа се е увеличил с 9,2 % при мъжете и с 6,7 % при жените 12 . Почти половината (49,8 %) от общия брой са били дългосрочно (повече от 12 месеца) търсещи работа, с 4 процентни пункта (п.п.) повече в сравнение с първото тримесечие на 2020 г.

17.Положението със заетостта във Франция 13 се подобри след съкращенията и започване на подпомагането. Броят на търсещите работа намалява с 5,8 % на годишна база през четвъртото тримесечие на 2021 г. 14 , докато в Ил-дьо-Франс регистрираните търсещи работа вече са почти един милион (994 110 през четвъртото тримесечие на 2021 г.) 15 , въпреки че това е намаление с 6,1 % на годишна база 16 . Лицата, търсещи работа в дългосрочен план, все още представляват 49,3 % от общия брой на търсещите работа (т.е. с 1,2 процентни пункта повече, отколкото през четвъртото тримесечие на 2020 г. 17 ), въпреки спада с 3,9 % през годината.

18.Френската администрация по труда уточнява, че преструктурирането на Air France е засегнало баланса на заетостта в съответните територии. Съответно тя е уведомила предприятието за задълженията му по отношение на съживяването на заетостта в тези територии. Предприятието трябва да осигури действия, като пряка помощ за заетост, финансиране на прогнозни проучвания, финансово участие във взаимоспомагателни фондове за съживяване на региона и др. 18 , имащи за цел насърчаване на нови икономически дейности и създаване на работни места, които да компенсират загубените такива.

Прилагане на Рамката за качество на ЕС за предвиждане на промените и преструктуриране (РКП)

19.Франция описа по какъв начин са взети предвид препоръките, изложени в Рамката за качество на ЕС за предвиждане на промените и преструктуриране: Съгласно френския Кодекс на труда дружество in bonis (т.е. не в ликвидация), в което са заети 1000 или повече лица, носи отговорност да плати пълните разходи за съпътстващи активни мерки на пазара на труда за свои служители, съкратени в резултат на организационно преструктуриране. Намеса от страна на държавните органи се предвижда само след приключване на мерките, осигурени от предприятието, извършващо съкращенията.

20.Франция информира, че Air France е създала обширен пакет от активни мерки на пазара на труда, които имат за цел да се подпомогнат съкратените работници. В сътрудничество с външни консултанти за аутплейсмънт (Alixio Mobilité и Sodesi) Air France е създала център за информация, подкрепа и съвети (Espaces d'information, d'accompagnement et de conseil), като първо звено за контакт за засегнатите работници. В този информационен център работниците получават не само първи насоки относно перспективите, но и биват подпомагани в усилията си да участват в мерки за обучение или да си намерят нова работа.

21.Що се отнася до предприетите дейности за подпомагане на съкратените работници, Франция посочи, че прилагането на съпътстващи активни мерки на пазара на труда — част от правното задължение на Air France, е започнало веднага след съкращенията.

Допълване с действия, финансирани с национални средства или със средства от Съюза

22.Франция потвърди, че описаните по-долу мерки, за които се предоставя финансов принос от ЕФПГ, няма да получат финансова подкрепа и от други финансови инструменти на Съюза.

Процедури за провеждане на консултации с бенефициерите от целевата група, с техни представители или със социалните партньори, както и със съответните органи на местно и регионално равнище

23.Франция посочи, че съгласуваният пакет от персонализирани услуги е изготвен след консултация с представители на работниците и синдикалните организации. В поредица от срещи между Air France и SNPNC 19 , l'UNAC 20 , l'UNSA-PNC 21 , CFDT 22 , FO 23 и CFE/CGC 24 преговарящите страни са разработили пакета от мерки за подпомагане на засегнатите служители. Тези кръгове от вътрешни преговори започнаха на 8 юли 2020 г. и приключиха на 28 май 2021 г. 25  

Бенефициери от целевата група и предложени мерки

Бенефициери от целевата група

24.Очаква се всички съкратени работници да вземат участие в мерките. Разпределението на тези работници по пол, възрастова група и образователна степен е следното:

Категория

Брой очаквани бенефициери

Пол:

Мъже:

695

(44,0 %)

Жени:

885

(56,0 %)

Небинарни:

0

(0,0 %)

Възрастова група:

Под 30 години:

21

(1,3 %)

30—54 години:

1073

(67,9 %)

Над 54 години:

486

(30,8 %)

Образователна степен

Прогимназиален етап на основното образование или по-ниска образователна степен 26  

65

(4,1 %)

Гимназиален етап на средното образование 27 или образование след средното образование 28

1051

(66,5 %)

Висше образование 29

464

(29,4 %)

25.Има 96 работници с увреждания.

Предложени мерки

26.Мерките, за които френските органи искат съфинансиране от ЕФПГ, са свързани с удължаването на срока на отпуска за преквалификация („congé de reclassement“) 30 , извън обхвата на правното задължение на предприятието. Тази мярка е предназначена за съкратените работници и за работниците, които към момента на тяхното доброволно напускане все още не са имали точни планове за преквалификация и са заявили желание да се възползват от мерки за преквалификация, консултация, ориентиране или помощ за започване на стопанска дейност или изкупуване на дружество и др.

27.Персонализираните услуги, които се предвижда да бъдат предоставени на съкратените работници, включват следните мерки:

Услуги за консултиране и професионално ориентиране: Уволнените работници ще получат насоки за професионално ориентиране и ще бъдат подпомагани при търсенето на работа, или ще получат насоки за новосъздадено предприятие, в случай че се стремят към започване на собствен бизнес. Участниците ще се ползват от консултации за професионално ориентиране, подкрепа при търсенето на работа, персонални напътствия, информация относно възможностите за обучение и насърчаване на предприемачеството. В рамките на тази мярка на работниците ще бъдат предоставени възможности за преместване, произтичащи от активно търсене на работа, което ще се извършва от специалисти, и ще им бъде предоставена помощ при избор на предложения за работа, подготовка за интервюта и др. Работниците, които се стремят към дейност като самостоятелно заети лица, желаят да изкупят дружество или да създадат бизнес, ще могат да получат помощ от специализирани консултанти при изготвяне на бизнес план, търсене на финансиране и други услуги, съпътстващи предприемачеството.

Обучение: На работниците ще бъдат предложени различни обучения за повишаване на квалификацията или за преквалификация в съответствие с потребностите им, установени от лицата, предоставящи консултантските услуги. На работниците, които се стремят към дейност като самостоятелно заети лица, ще бъде предложено обучение за създаване на бизнес, осигурено от Sodesi (PASS CREA), Търговско-промишлената камара или Търговско-занаятчийската камара.

Принос за създаване на предприятия. Работниците, които започнат собствен бизнес (изкупуване на дружество или започване на стопанска дейност), ще получат до 15 000 EUR за покриване на началните разходи, инвестиции в активи и текущи разходи. Приносът ще бъде изплатен на три вноски въз основа на достигане на предварително определени междинни цели. Първа вноска от 3000 EUR ще бъде платена при представяне на доказателство за започване на стопанска дейност или изкупуване на дружество, като например получаването на регистрация 31 . Втора и трета вноска, от по 6000 EUR всяка — при представяне на първия и втория отчет за дейността пред RSI 32 , в които се посочва оборот от най-малко 200 EUR и 500 EUR, съответно за самостоятелно заети лица и еднолични търговци; или при представяне на удостоверение, издадено от дипломиран експерт-счетоводител, в което се посочва оборот от най-малко 500 EUR и съответно 1000 EUR за предприятията 33 .

Финансови стимули за работодатели. МСП, които наемат бивш работник от Air France на постоянен договор или на срочен договор за най-малко 6 месеца, ще получат до две месечни заплати и вноски на работодателя и част от разходите за обучението за адаптиране към новата позиция, ако такова обучение е необходимо.

Парична помощ за бързо започване на нова работа. Работници, които бързо се върнат на работа на постоянен или срочен договор за най-малко 6 месеца, ще получат помощ, равна на помощта 34 за търсене на работа, която биха получили, ако не си намерят работа. Сумата не може да надвишава еквивалента на помощта за търсене на работа за 4 месеца.

Допълнителни средства към трудово възнаграждение. Тази мярка има за цел да стимулира приемане на назначение на нова работа (на постоянен договор или на срочен договор за най-малко шест месеца), дори ако предлаганото възнаграждение на новата работа е по-ниско от това на предходната позиция. Помощта ще бъде равна на разликата между възнагражденията в размер на до 600 EUR месечно за максимум 30 месеца 35 или до 375 EUR 36 месечно за максимум 48 месеца 37 . Във всеки случай общата сума, предоставена на един работник, не може да надвишава 18 000 EUR.

28.Предложените действия, описани в настоящия документ, представляват активни мерки на пазара на труда в рамките на допустимите действия, посочени в член 7 от Регламента за ЕФПГ. Тези действия не заместват пасивните мерки за социална закрила.

29.Франция информира, че Air France редовно предлага на своите работници обучения, при които се отделя внимание на цифровите умения и на уменията, необходими в икономика с ефективно използване на ресурсите, като част от нейния „План за развитие на уменията“. Обучението, предоставено на платформите за цифрово обучение на Air France, остава достъпно за съкратените работници за срока на участието им в мерките на ЕФПГ.

30.Франция предостави поисканата информация относно мерките, които са задължителни за засегнатото предприятие по силата на националното законодателство или съгласно колективните трудови договори. Потвърдено беше, че финансовият принос от ЕФПГ няма да замени тези мерки.

Прогнозен бюджет

31.Прогнозните общи разходи възлизат на 20 873 656 EUR, което включва само разходи за персонализирани услуги. Франция реши да покрие разходите за дейностите по подготовка, управление, информация и публичност, контрол и докладване със свои собствени ресурси.

32.Общият размер на поискания финансов принос от ЕФПГ възлиза на 17 742 607 EUR (85 % от общия размер на разходите).

33.Националното предварително финансиране и съфинансиране се осигурява от Air France.

Мерки

Прогнозен брой участници

Прогнозни разходи за един участник 
(EUR) 38

Общо прогнозни разходи

(EUR) 39  

Персонализирани услуги (мерки по член 7, параграф 2, буква а) от Регламента за ЕФПГ)

Услуги за консултиране и професионално ориентиране
(
accompagnement congé de reclassement Alixio et Sodesi)

1162

2098

2 437 820

Обучение
(
formation)

805

2815

2 266 400

Принос за създаването на предприятия
(
prime à la création d'entreprise) 

591

15 000

8 865 000

Междинен сбор (a):

Процент от пакета от персонализирани услуги

13 569 220

(65,00 %)

Помощи и стимули (мерки по член 7, параграф 2, буква б) от Регламента за ЕФПГ)

Финансови стимули за работодатели
(
aide TPE — PME) 

46

5296

243 608

Парична помощ за бързо започване на нова работа
(
indemnité de reclassement rapide/immédiat)

512

11 467

5 871 235

Допълнителни средства към трудово възнаграждение
(
indemnité différentielle de rémunération) 

83

14 332

1 189 593

Междинен сбор (б):

Процент от пакета от персонализирани услуги:

7 304 436

(35,00 %)

Дейности по член 7, параграф 5 от Регламента за ЕФПГ

1. Дейности по подготовка

0

2. Управление

0

3. Информация и публичност

0

4. Контрол и докладване

0

Междинен сбор (в):

Процент от общите разходи:

0

(0,00 %)

Общо разходи (а + б + в):

20 873 656

Финансов принос от ЕФПГ (85 % от общия размер на разходите)

17 742 607

34.Разходите за мерките, определени в горната таблица като мерки по член 7, параграф 2, буква б) от Регламента за ЕФПГ, не надвишават 35 % от общия размер на разходите за съгласувания пакет от персонализирани услуги. Франция потвърди, че тези мерки са обвързани с условието за активно участие на бенефициерите от целевата група в дейности по търсене на работа или обучение.

35.Франция потвърди, че разходите за инвестиции за самостоятелна заетост, започване на стопанска дейност и изкупуване на дружества от служителите няма да надхвърлят сумата от 22 000 EUR на бенефициер.

Период на допустимост на разходите

36.Франция започна да предоставя персонализираните услуги на бенефициерите от целевата група на 1 февруари 2021 г. С оглед на това разходите за мерките ще бъдат допустими за предоставяне на финансов принос от ЕФПГ в периода от 1 февруари 2021 г. до 24 месеца след датата на влизане в сила на решението за финансиране.

37.Франция започна да прави административни разходи по прилагането на ЕФПГ на 6 януари 2021 г., но реши да ги покрие със свои собствени ресурси.

Системи за управление и контрол

38.В заявлението е описана системата за управление и контрол, в която са посочени отговорностите на съответните органи. Франция уведоми Комисията, че финансовият принос ще бъде управляван от Délégation générale à l’emploi et à la formation professionnelle (DGEFP) на Министерството на труда, заетостта, професионалното обучение и социалния диалог, по-специално от отдел Fonds national de l'emploi (DGEFP — MFNE). Плащанията ще се извършват в рамките на DGEFP от отдел Affaires financières (DGEFP — MAFI). Commission interministérielle de coordination des contrôles (CICC) е френският одитен орган за ЕФПГ. Air France ще отговаря за прилагането на мерките. Във връзка с това френските органи ще сключат споразумение за партньорство с Air France.

Ангажименти, поети от засегнатата държава членка

39.Франция предостави всички необходими гаранции за това, че:

при достъпа до предложените мерки и тяхното изпълнение ще се спазват принципите на равно третиране и недискриминация;

са спазени изискванията, определени в националното законодателство и в законодателството на ЕС, относно колективните уволнения;

Air France, която е продължила дейността си след съкращаването на работниците, е спазила своите правни задължения и е предприела съответните действия във връзка с работниците си;

ще се предотврати двойно финансиране;

финансовият принос от ЕФПГ ще бъде съобразен с процедурните и материалноправните разпоредби на Съюза относно държавните помощи.

ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Бюджетно предложение

40.В съответствие с предвиденото в член 8 от Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093 на Съвета от 17 декември 2020 г. за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2021—2027 г. ЕФПГ не може да надхвърля максимален годишен размер от 186 милиона EUR (по цени от 2018 г.) 40 .

41.След като проучи заявлението с оглед на условията, определени в член 13, параграфи 1 и 2 от Регламента за ЕФПГ, и като отчете броя на бенефициерите от целевата група, предложените мерки и очакваните разходи, Комисията предлага да бъдат мобилизирани средства от ЕФПГ в размер на 17 742 607 EUR, което представлява 85 % от общите разходи за предложените мерки, за предоставяне на финансов принос по заявлението.

42.Предложеното решение за мобилизиране на средства от ЕФПГ ще бъде взето съвместно от Европейския парламент и Съвета в съответствие с предвиденото в точка 9 от Междуинституционалното споразумение от 16 декември 2020 г. между Европейския парламент, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия относно бюджетната дисциплина, сътрудничеството по бюджетни въпроси и доброто финансово управление и относно новите собствени ресурси, включително пътна карта за въвеждането на нови собствени ресурси 41 .

Свързани актове

43.Едновременно с настоящото предложение за решение за мобилизиране на средства от ЕФПГ Комисията ще представи на Европейския парламент и на Съвета предложение за прехвърляне на сумата от 15 645 511 EUR към съответния бюджетен ред 42 .

44.Едновременно с приемането на настоящото предложение за решение за мобилизиране на средства от ЕФПГ Комисията прие решение за предоставяне на финансов принос, което представлява решение за финансиране по смисъла на член 110 от Финансовия регламент 43 . Решението за финансиране ще влезе в сила на датата, на която Комисията бъде уведомена за одобряването на бюджетния трансфер от Европейския парламент и от Съвета.

2022/0143 (BUD)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за мобилизиране на Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници във връзка със заявление от Франция — EGF/2022/001 FR/Air France

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взеха предвид Регламент (EС) 2021/691 на Европейския парламент и на Съвета от 28 април 2021 г. относно Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници (ЕФПГ) и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1309/2013 44 , и по-специално член 15, параграф 1 от него,

като взеха предвид Междуинституционалното споразумение от 16 декември 2020 г. между Европейския парламент, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия относно бюджетната дисциплина, сътрудничеството по бюджетни въпроси и доброто финансово управление и относно новите собствени ресурси, включително пътна карта за въвеждането на нови собствени ресурси 45 , и по-специално точка 9 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

като имат предвид, че:

(1)Европейският фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници (ЕФПГ) цели да се демонстрира солидарност и да се насърчи устойчивата заетост с достойни условия на труд в Съюза чрез оказване на подкрепа на съкратени работници и самостоятелно заети лица, чиято дейност е била прекратена в резултат на значителни промени, свързани с преструктуриране, както и чрез оказване на съдействие при връщането им към устойчива заетост с достойни условия на труд възможно най-скоро.

(2)В съответствие с предвиденото в член 8 от Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093 на Съвета, ЕФПГ не може да надхвърля максимален годишен размер от 186 милиона евро (по цени от 2018 г.) 46 .

(3)На 21 януари 2022 г. Франция подаде заявление за мобилизиране на средства от ЕФПГ във връзка със съкращения на работници в Air France във Франция. Към него беше предоставена допълнителна информация, както е предвидено в член 8, параграф 5 от Регламент (ЕС) 2021/691. Заявлението отговаря на условията за финансов принос от ЕФПГ, установени в член 13 от Регламент (ЕС) 2021/691.

(4)Поради това, за да бъде удовлетворено подаденото от Франция заявление, следва да бъдат мобилизирани средства за предоставяне на финансов принос от ЕФПГ в размер на 17 742 607 EUR.

(5)За да се сведе до минимум времето за мобилизиране на средствата от ЕФПГ, настоящото решение следва да се прилага от датата на приемането му,

ПРИЕХА НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

В рамките на общия бюджет на Съюза за финансовата 2022 година от Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници се мобилизират средства за предоставяне на сумата от 17 742 607 EUR под формата на бюджетни кредити за поети задължения и бюджетни кредити за плащания.

Член 2

Настоящото решение влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз. То се прилага от [датата на приемането му] 47*.

Съставено в Брюксел на […] година.

За Европейския парламент    За Съвета

Председател    Председател

(1)    OВ L 153, 3.5.2021 г., стр. 48.
(2)    Съкращенията са извършени в Air France и две от нейните дъщерни дружества, Hop и Hop training.
(3)    Делегиран регламент 2019/1755 на Комисията от 8 август 2019 г. за изменение на приложенията към Регламент (ЕО) № 1059/2003 на Европейския парламент и на Съвета за установяване на обща класификация на териториалните единици за статистически цели (NUTS). (ОВ L 270, 24.10.2019 г., стр. 1—56).
(4)    Други засегнати региони са Елзас (FRF1), Аквитания (FRI1), Оверн (FRK1), Бретан (FRH0), Корсика (FRM0), Лангедок-Русийон (FRJ1), Юг-Пиринеи (FRJ2), Нор Па дьо Кале (FRE1), Пеи дьо ла Лоар (FRG0), Прованс-Алпи-Кот д'Азюр (FRL0), Рона-Алпи (FRK2), Гваделупа (FRY1), Мартиника (FRY2), Гвиана (FRY3) и Реюнион (FRY4).
(5)    OВ L 393, 30.12.2006 г., стр. 1.
(6)    В съответствие с член 7, параграф 5 от Регламент (EС) 2021/691.
(7)    Ил-дьо-Франс (FR10), Нор-Па дьо Кале (FRE1), Елзас (FRF1), Пеи дьо ла Лоар (FRG0), Бретан (FRH0), Аквитания (FRI1), Лангедок-Русийон (FRJ1), Юг-Пиренеи (FRJ2), Оверн (FRK1), Рона-Алпи (FRK2), Прованс-Алпи-Кот д'Азюр (FRL0) и Корсика (FRM0).
(8)    Гваделупа (FRY1), Мартиника (FRY2), Гвиана (FRY3) и Реюнион (FRY4)
(9)     https://www.insee.fr/fr/statistiques/5387891
(10)    https://www.insee.fr/fr/statistiques/serie/001515843
(11)     Регистрирани търсещи работа в Ил-дьо-Франс през първото тримесечие на 2021 г.
(12)    Пак там
(13)    Франция, включително отвъдморски департаменти и региони, с изключение на Майот.
(14)     Demandeurs d'emploi inscrits à Pôle emploi au 4e trimestre 2021
(15)     https://www.insee.fr/fr/statistiques/serie/010597557
(16)    Информация за регистрираните търсещи работа в Ил-дьо-Франс през първото тримесечие на 2022 г. се очаква да бъде публикувана на 28 април 2022 г.
(17)     https://idf.drieets.gouv.fr/sites/idf.drieets.gouv.fr/IMG/pdf/defm_ile-de-france_2021t4.pdf
(18)     https://travail-emploi.gouv.fr/emploi-et-insertion/accompagnement-des-mutations-economiques/obligation-revitalisation-territoire
(19)    Syndicat National du Personnel Navigant Commercial (Национален съюз на екипажите на търговски полети)
(20)    Union des Navigants de l'Aviation Civile (Съюз на екипажите в гражданското въздухоплаване)
(21)    Union Nationale des Syndicats Autonomes-Personnel Navigant Commercial (Национален съюз на независимите синдикати — екипажи на търговски полети)
(22)    Confédération Française Démocratique du Travail (Френска демократична конфедерация на труда)
(23)    Confédération Générale du Travail — Force Ouvrière (Обща конфедерация на труда — Работническа сила).
(24)    Confédération française de l'encadrement - Confédération générale des cadres (Френска конфедерация на ръководните служители — Обща конфедерация на ръководните служители)
(25)    Преговори в Air France от 8 юли 2020 г. до 18 декември 2020 г., в Hop от 20 април 2021 г. до 28 май 2021 г. и в Hop Training от 28 януари 2021 г. до 25 март 2021 г.
(26)    ISCED 0-2
(27)    ISCED 3
(28)    ISCED 4
(29)    ISCED 5-8
(30)    Що се отнася до отпуска за преквалификация („congé de reclassement“), съгласно член L1233-71 от френския Кодекс на труда предприятие, което осигурява заетост на над хиляда души, е задължено да предложи предвидените в този член мерки с минимална продължителност четири месеца. Следователно съгласно горепосоченото законодателство периодът от петия месец нататък е по желание и може да бъде предмет на финансов принос от ЕФПГ в съответствие с член 9, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2021/691. Air France реши да предложи тази мярка за срок до 12 месеца. Тези 12 месеца се допълват с три допълнителни месеца за работниците, заемащи ръководни позиции (родените преди 1 януари 1965 г.), работниците с увреждания, както и работниците, заемащи позиции на ниски професионални равнища (N1 и N2 в класификацията на работните места на Air France). Заявлението не предвижда финансов принос за първите четири месеца от отпуска за преквалификация, който отговаря на минималната продължителност, предвидена по закон.
(31)    Регистрация в регистъра SIRENE или в Търговския регистър (ТР).
(32)    Régime Social des Indépendants (социалноосигурителна система за самостоятелно заетите лица).
(33)    Дружество с ограничена отговорност (ООД), акционерно дружество (АД) и др.
(34)    Помощта за търсене на работа се изчислява като 70 % от средната стойност на последните 12 заплати преди уволнението.
(35)    До 36 за работници, съкратени на територии, различни от Ил-дьо-Франс, и чието ново работно място също е извън Ил-дьо-Франс.
(36)    450 EUR за работници, съкратени на територии, различни от Ил-дьо-Франс, и чието ново работно място също е извън Ил-дьо-Франс.
(37)    Допълнителни средства към трудовото възнаграждение извън срока на изпълнение не отговарят на условията за финансиране от ЕФПГ.
(38)    За да се избегне използването на десетични запетаи, прогнозните разходи за един работник са закръглени. Закръгляването обаче не влияе на общите разходи за всяка мярка, които остават същите като в подаденото от Франция заявление.
(39)    Общата сума не съвпада напълно поради закръгляването.
(40)    ОВ L 433 I, 22.12.2020 г., стр. 11.
(41)    ОВ L 433 I, 22.12.2020 г., стр. 29.
(42)    По искане на Франция финансовият принос, платен от ЕФПГ за финансиране на активни мерки на пазара на труда след съкращения в Air France, е по-нисък от размера на мобилизираните средства в решението на Европейския парламент и на Съвета от 24 март 2022 г. (4 074 296 EUR).
Франция информира Комисията, че 107 съкращения, планирани за януари 2022 г., могат да бъдат избегнати благодарение на икономическото възстановяване след кризата, свързана с COVID. Поради това Франция преразгледа и намали размера на средствата от ЕФПГ, необходими за подпомагане на съкратените работници от Air France. Този размер сега възлиза на 1 977 200 EUR.

Тъй като 2 097 096 EUR от бюджетните кредити за поети задължения са останали на разположение на оперативната линия след плащането към Франция, не е необходимо Комисията да прехвърля пълния размер на поетите задължения за Air France от резервния ред.
(43)    Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1).
(44)    ОВ L 153, 3.5.2021 г., стр. 48.
(45)    ОВ L 433 I, 22.12.2020 г., стр. 29
(46)    Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093 на Съвета от 17 декември 2020 г. за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2021—2027 (ОВ L 433 I, 22.12.2020 г., стр. 11).
(47) *    Датата да се попълни от Парламента преди публикуването в ОВ.