Брюксел, 27.4.2022

COM(2022) 189 final

2022/0135(COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕС) 2018/1806 за определяне на третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници, както и тези, чиито граждани са освободени от това изискване

(Кувейт, Катар)

{SWD(2022) 129 final}


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

В контекста на укрепването на цялостните отношения между ЕС и Персийския залив ЕС следва да се стреми към по-стратегическа ориентация спрямо този регион, като развива по-силно, всеобхватно и многосекторно партньорство. Статутът на безвизов режим играе ключова роля за насърчаване на партньорството между двата региона, като улеснява контактите между хората и укрепва вече интензивния политически, икономически, научноизследователски, образователен, културен и обществен обмен. С оглед на това ЕС ще продължи да работи с държавите от Персийския залив, които проявяват интерес към безвизово пътуване до ЕС, с цел постигане на пълна регионална съгласуваност в бъдеще въз основа на критериите и процедурата, установени в Регламент (ЕС) 2018/1806 1 . С оглед на предприетите до момента процедурни стъпки и направената първа оценка предложеното понастоящем освобождаване от изискването за виза за гражданите на Кувейт и Катар е стъпка към по-голяма регионална съгласуваност в региона на Персийския залив, след освобождаването от изискването за виза, предоставено на Обединените арабски емирства през 2014 г., което улесни контактите с тази държава.

Кувейт и Катар доказаха, че са ключови партньори за ЕС при справянето с неотдавнашните кризи. Сред по-важните примери за неотдавнашно сътрудничество са репатрирането на граждани на ЕС и усилията за ваксиниране в контекста на пандемията от COVID-19, евакуацията на граждани на ЕС през Доха след превземането на правителството в Афганистан от талибаните, финансовата подкрепа и посредническата роля, предоставени от Кувейт за улесняване на хуманитарната помощ по време на войната в Сирия, както и усилията за справяне с неотдавнашните хибридни заплахи срещу Европа. Освен това Кувейт и Катар са важни икономически партньори за Съюза, по-специално в областта на енергетиката и с оглед на целите на ЕС за диверсифициране на енергийните доставки 2 .

Третите страни, чиито граждани са освободени от изискването за виза, следва да се определят въз основа на оценка за всеки отделен случай на множество критерии, посочени в член 1 от Регламент (ЕС) 2018/1806. Гореспоменатите критерии се отнасят, inter alia, до „незаконната имиграция, обществения ред и сигурност, икономическите ползи, по-специално в областта на туризма и външната търговия, и външните отношения на Съюза със съответните трети страни, и които включват по-специално съображения, свързани с правата на човека и основните свободи, както и последиците за регионалната съгласуваност и реципрочност“.

Кувейт и Катар създават нисък риск от незаконна миграция, засилват сътрудничеството с ЕС по въпросите на сигурността и издават биометрични паспорти, което е необходимо за безвизовото пътуване до ЕС. Кувейт и Катар са важни икономически и търговски партньори на ЕС и жизненоважни партньори на Европа в контекста на периода след COVID-19, както и на фона на руската агресия срещу Украйна и последиците от нея в областта на енергийните доставки и глобалната мобилизация в подкрепа на Хартата на ООН. Освобождаването от изискването за виза за гражданите на Кувейт и Катар, пътуващи до ЕС, ще бъде от полза за икономиката на ЕС, по-специално за туристическата индустрия. Въпреки че продължават да съществуват предизвикателства в областта на правата на човека и основните свободи, Кувейт и Катар претърпяват процеси на обществена трансформация по отношение на правата на жените, трудовите права, свободата на религията и диалога между религиите. Очаква се перспективата за устойчиво безвизово пътуване да засили положителните тенденции в Кувейт и Катар по отношение на напредъка и реформите в тези области.

Що се отнася до регионалната съгласуваност, продължаващото през идните месеци взаимодействие с останалите държави от Персийския залив, за които се изисква виза, с оглед на това в крайна сметка да се постигне освобождаване от изискването за виза за ЕС за всички държави от Съвета за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ), също би могло да насърчи подобни положителни реформи. Във връзка с това Комисията скоро ще започне технически обсъждания с тези партньори относно изпълнението на критериите за освобождаване от изискването за виза съгласно Регламента за визите. Освен това приемането на по-благоприятни правила относно издаването на дългосрочни многократни визи (за срок на валидност до 5 години) за тези партньори ще продължи в рамките на местното шенгенско сътрудничество в съответствие с член 24, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 810/2009 за създаване на Визов кодекс на Общността, изменен с Регламент (ЕС) 2019/1155. Предложението за цифровизиране на процедурата за издаване на шенгенски визи ще означава, че визовата процедура до голяма степен ще протича без документи на хартиен носител и безконтактно, а оттам и ще отнема по-малко време на кандидатите и ще бъде по-ефективна за тях от гледна точка на разходите.

Комисията предлага да се измени Регламент (ЕС) 2018/1806, за да се освободят гражданите на Кувейт и Катар от изискването за притежаване на виза при преминаване на външните граници на държавите членки при престой от не повече от 90 дни в рамките на всеки период от 180 дни.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

В Регламент (ЕС) 2018/1806 са посочени третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници на държавите членки, както и тези, чиито граждани са освободени от това изискване. Регламент (ЕС) 2018/1806 се прилага от всички държави членки, с изключение на Ирландия, както и от Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария. Регламентът е част от общата визова политика на ЕС за кратък престой до 90 дни в рамките на всеки период от 180 дни.

Кувейт и Катар понастоящем са изброени в приложение I към Регламент (ЕС) 2018/1806 сред третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници на държавите членки. На външните граници следва да се извършват обстойни проверки на всички пътници в съответните бази данни 3 .

Съставът на списъците на трети страни в приложения I и II следва да бъде и да продължи да бъде в съответствие с критериите, предвидени в член 1 от Регламент (ЕС) 2018/1806 4 , които се отнасят, inter alia, до „незаконната имиграция, обществения ред и сигурност, икономическите ползи, по-специално в областта на туризма и външната търговия, и външните отношения на Съюза със съответните трети страни, и които включват по-специално съображения, свързани с правата на човека и основните свободи, както и последиците за регионалната съгласуваност и реципрочност“.

След прилагането на предложеното освобождаване от изискването за виза механизмите за реципрочност и временно спиране, предвидени в Регламент (ЕС) 2018/1806, могат да се прилагат, в случай че не е гарантирана пълна визова реципрочност или ако се злоупотребява с безвизовия режим, или в случай на злоупотреба, произтичаща от освобождаването от изискването за виза 5 . За да стане ефективно освобождаването от изискването за виза, между всяка от двете държави и ЕС ще трябва да бъде сключено споразумение за отмяна на визовия режим, което ще включва гаранции във връзка с критериите съгласно Регламент (ЕС) 2018/1806, въз основа на които освобождаването от изискването за виза е било предоставено.

Съгласуваност с други политики на Съюза

Предложеното освобождаване на Кувейт и Катар от изискването за виза е в съответствие с усилията на ЕС за постигане на по-силно, по-стратегическо, всеобхватно и многосекторно партньорство с региона на Персийския залив. За тази цел трябва да бъде прието съвместно съобщение относно стратегическото партньорство с Персийския залив.

Системата на ЕС за влизане/излизане (СВИ), която се планира да започне да функционира през септември 2022 г., ще допринесе за гарантиране на законосъобразното използване на освобождаването от изискването за виза от граждани на трети държави. Освен това Европейската система за информация за пътуванията и разрешаването им (ETIAS), която се планира да започне да функционира през май 2023 г., ще даде възможност за предварителна проверка преди пътуването на граждани на трети държави, които са освободени от изискването за виза, като по този начин ефективно ще допринесе за поддържането и укрепването на сигурността на Шенгенското пространство.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Правното основание на настоящото предложение е член 77, параграф 2, буква а) от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС). Предложеният регламент представлява развитие на достиженията на правото от Шенген.

Субсидиарност, пропорционалност и избор на инструмент

Необходимото изменение на Регламент (ЕС) 2018/1806 следва да се извърши посредством регламент. Държавите членки не могат да действат самостоятелно за постигане на целта на политиката. Не съществуват други (незаконодателни) варианти за постигане на целта на политиката.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Консултации със заинтересованите страни

В работна група „Визи“ се проведоха обсъждания с държавите членки относно възможността за преразглеждане на списъците на ЕС на държавите, за които се прилага безвизов режим, и държавите, за чиито граждани се изисква виза, както и относно методологията и обхвата на това преразглеждане. Изискванията за освобождаване от изискването за виза за ЕС бяха обсъждани със съответните държави и двете нееднократно заявиха своя интерес към осигуряването на безвизов режим на пътуване до ЕС.

Основни права

Настоящото предложение не оказва отрицателно въздействие върху защитата на основните права в Европейския съюз.

4.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Планове за изпълнение и механизъм за мониторинг, оценка и докладване

Предложеният регламент ще се прилага пряко от деня на влизането му в сила. Освобождаването от изискването за виза ще се прилага от датата на влизане в сила на споразумение за освобождаване от изискване за визи, което предстои да бъде сключено с Европейския съюз. Комисията ще продължи да следи отблизо изпълнението на изискванията на член 1 от Регламент (ЕС) 2018/1806 след влизането в сила на споразуменията за отмяна на визовия режим.

Подробно разяснение на отделните разпоредби на предложението

Предлага се да се измени Регламент (ЕС) 2018/1806, като Кувейт и Катар бъдат прехвърлени от приложение I (списък на третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза при преминаването на външните граници на държавите членки) в приложение II (списък на третите страни, чиито граждани са освободени от изискването да притежават виза при преминаване на външните граници на държавите членки при престой от не повече от 90 дни в рамките на всеки 180-дневен престой).

2022/0135 (COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕС) 2018/1806 за определяне на третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници, както и тези, чиито граждани са освободени от това изискване

(Кувейт, Катар)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 77, параграф 2, буква а) от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

в съответствие с обикновената законодателна процедура,

като имат предвид, че:

(1)В Регламент (ЕС) 2018/1806 на Европейския парламент и на Съвета 6 се определят третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници на държавите членки, както и тези, чиито граждани са освободени от това изискване.

(2)Третите страни, чиито граждани са освободени от изискването за виза, се определят въз основа на оценка за всеки отделен случай на множество критерии, посочени в член 1 от Регламент (ЕС) 2018/1806. Тези критерии се отнасят, inter alia, до „незаконната имиграция, обществения ред и сигурност, икономическите ползи, по-специално в областта на туризма и външната търговия, и външните отношения на Съюза със съответните трети страни, и които включват по-специално съображения, свързани с правата на човека и основните свободи, както и последиците за регионалната съгласуваност и реципрочност“.

(3)Кувейт и Катар създават нисък риск от незаконна миграция към Съюза и издават биометрични паспорти в съответствие със стандартите на Международната организация за гражданско въздухоплаване. Сътрудничеството в областта на сигурността с тези държави се засили през последните години. Що се отнася до икономическите интереси, Кувейт и Катар са важни икономически партньори за Съюза, по-специално в областта на енергетиката. Въпреки че продължават да съществуват предизвикателства в областта на правата на човека и основните свободи, Кувейт и Катар претърпяха обществени промени и подобрения по отношение на правата на жените, трудовите права, свободата на религията и диалога между религиите и се очаква да продължат да отбелязват напредък и да осъществяват реформи. Дългосрочните ползи от безвизовото пътуване до ЕС могат да засилят положителните тенденции в тези области.

(4)Следователно гражданите на тези държави следва да бъдат освободени от изискването за притежаване на виза за престой от не повече от 90 дни в рамките на всеки 180-дневен период, а позоваванията на тях следва да се прехвърлят в приложение II към Регламент (ЕС) 2018/1806.

(5)Освобождаването от изискването за виза за гражданите на Кувейт и Катар не засяга прилагането на ограничителните мерки на ЕС, приети въз основа на член 29 от ДЕС и член 215 от ДФЕС.

(6)Освобождаването от изискването за виза за гражданите на Кувейт и Катар не следва да се прилага до сключването на двустранни споразумения за премахване на визите между Съюза и Кувейт и Катар, по-специално с цел да се гарантира запазването на пълната реципрочност.

(7)Поради това Регламент (ЕС) 2018/1806 следва да бъде съответно изменен,

(8)Настоящият регламент представлява развитие на разпоредбите на достиженията на правото от Шенген, в които Ирландия не участва в съответствие с Решение 2002/192/ЕО на Съвета 7 . Следователно Ирландия не участва в неговото приемане и не е обвързана от него, нито от неговото прилагане.

(9)По отношение на Исландия и Норвегия настоящият регламент представлява развитие на разпоредбите на достиженията на правото от Шенген по смисъла на Споразумението, сключено от Съвета на Европейския съюз, от една страна, и Република Исландия и Кралство Норвегия, от друга страна, за асоциирането на последните в процеса на изпълнение, прилагане и развитие на достиженията на правото от Шенген, които попадат в областта, посочена в член 1, буква Б от Решение 1999/437/ЕО на Съвета 8 .

(10)По отношение на Швейцария настоящият регламент представлява развитие на разпоредбите на достиженията на правото от Шенген по смисъла на Споразумението между Европейския съюз, Европейската общност и Конфедерация Швейцария относно асоциирането на Конфедерация Швейцария към изпълнението, прилагането и развитието на достиженията на правото от Шенген, които попадат в областта, посочена в член 1, буква Б от Решение 1999/437/ЕО, във връзка с член 3 от Решение 2008/146/ЕО на Съвета 9 .

(11)По отношение на Лихтенщайн настоящият регламент представлява развитие на разпоредбите на достиженията на правото от Шенген по смисъла на Протокола между Европейския съюз, Европейската общност, Конфедерация Швейцария и Княжество Лихтенщайн относно присъединяването на Княжество Лихтенщайн към Споразумението между Европейския съюз, Европейската общност и Конфедерация Швейцария относно асоциирането на Конфедерация Швейцария към изпълнението, прилагането и развитието на достиженията на правото от Шенген, които попадат в областта, посочена в член 1, буква Б от Решение 1999/437/ЕО, във връзка с член 3 от Решение 2011/350/ЕС на Съвета 10 ,

(12)Настоящият регламент представлява акт, който се основава на достиженията на правото от Шенген или по друг начин е свързан с тях съответно по смисъла на член 3, параграф 1 от Акта за присъединяване от 2003 г., на член 4, параграф 1 от Акта за присъединяване от 2005 г. и на член 4, параграф 1 от Акта за присъединяване от 2011 г.

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕС) 2018/1806 се изменя, както следва:

а) в точка 1 от приложение I („ДЪРЖАВИ“) позоваванията на Кувейт и Катар се заличават.

б) точка 1 от приложение II („ДЪРЖАВИ“) се изменя, както следва:

i)    между позоваванията на ... и на .... се вмъква следното позоваване:

„Кувейт (*)(**)“

(*) Освобождаването от изискването за виза се прилага от датата на влизане в сила на споразумение за освобождаване от изискване за визи, което предстои да бъде сключено с Европейския съюз.

(**) Освобождаването от изискване за виза се прилага само за притежателите на биометрични паспорти, издадени в съответствие със стандартите на Международната организация за гражданско въздухоплаване (ИКАО).

ii)    между позоваванията на ... и на .... се вмъква следното позоваване:

„Катар (*) (**)“

(*) Освобождаването от изискването за виза се прилага от датата на влизане в сила на споразумение за освобождаване от изискване за визи, което предстои да бъде сключено с Европейския съюз.

(**) Освобождаването от изискване за виза се прилага само за притежателите на биометрични паспорти, издадени в съответствие със стандартите на Международната организация за гражданско въздухоплаване (ИКАО).

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко в държавите членки в съответствие с Договорите.

Съставено в Брюксел на […] година.

Председател    Председател

За Европейския парламент    За Съвета

Председател    Председател

(1)    Регламент (ЕС) 2018/1806 на Европейския парламент и на Съвета от 14 ноември 2018 г. за определяне на третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници, както и тези, чиито граждани са освободени от това изискване (ОВ L 303, 28.11.2018 г., стр. 39).
(2)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите „Сигурност на доставките и достъпни цени на енергията“ от 23 март 2022 г. (COM/2022/138 final), https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?qid=1649253932345&uri=CELEX%3A52022DC0138
(3)    Член 8, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2016/399 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 г. относно Кодекс на Съюза за режима на движение на лица през границите (Кодекс на шенгенските граници), изменен с Регламент (ЕС) 2017/458 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2017 г. (ОВ L 74, 18.3.2017 г., стр. 1).
(4)    Съображение 4 от Регламент (ЕС) 2018/1806.
(5)    Съответно членове 7 и 8 от Регламент (ЕС) 2018/1806.
(6)    Регламент (ЕС) 2018/1806 на Европейския парламент и на Съвета от 14 ноември 2018 г. за определяне на третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници, както и тези, чиито граждани са освободени от това изискване (ОВ L 303, 28.11.2018 г., стр. 39).
(7)    Решение 2002/192/EO на Съвета от 28 февруари 2002 г. относно искането на Ирландия да участва в някои разпоредби от достиженията на правото от Шенген (ОВ L 64, 7.3.2002 г., стр. 20).
(8)    Решение 1999/437/EO на Съвета от 17 май 1999 г. относно определени условия по прилагането на Споразумението между Европейския съюз и Република Исландия и Кралство Норвегия за асоцииране на тези две държави при изпълнението, прилагането и развитието на достиженията на правото от Шенген (ОВ L 176, 10.7.1999 г., стр. 31).
(9)    Решение 2008/146/EO на Съвета от 28 януари 2008 г. за сключване от името на Европейската общност на Споразумение между Европейския съюз, Европейската общност и Конфедерация Швейцария за асоцииране на Конфедерация Швейцария към въвеждането, прилагането и развитието на достиженията на правото от Шенген (ОВ L 53, 27.2.2008 г., стр. 1).
(10)    Решение 2011/350/EC на Съвета от 7 март 2011 г. за сключване от името на Европейския съюз на Протокола между Европейския съюз, Европейската общност, Конфедерация Швейцария и Княжество Лихтенщайн относно присъединяването на Княжество Лихтенщайн към Споразумението между Европейския съюз, Европейската общност и Конфедерация Швейцария относно асоциирането на Конфедерация Швейцария към изпълнението, прилагането и развитието на достиженията на правото от Шенген, по отношение на премахването на проверките по вътрешните граници и движението на хора (ОВ L 160, 18.6.2011 г., стр. 19).