Брюксел, 31.10.2022

COM(2022) 567 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно издадените през 2021 г. разрешения за износ в съответствие с Регламента относно търговията с някои стоки, които биха могли да бъдат използвани с цел изпълнение на смъртно наказание, изтезания или други форми на жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание


1.Въведение

Целта на Регламент (ЕС) 2019/125 (по-нататък „регламентът“) относно търговията с някои стоки, които биха могли да бъдат използвани с цел изпълнение на смъртно наказание, изтезания или други форми на жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание 1 е предотвратяването на смъртното наказание, от една страна, и на изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание, от друга страна, в държави извън ЕС. В регламента се прави разграничение между:

-стоки, които по своята същност служат за насилие и с които изобщо не трябва да се търгува (приложение II), и

-стоки, които могат да имат законна употреба, като например оборудването, използвано за целите на правоприлагането (приложение III), и стоки с терапевтична употреба (приложение IV).

Търговията със стоки, изброени в приложения III и IV, подлежи на определени ограничения.

В член 26, параграф 3 от регламента се посочва, че държавите членки изготвят публичен годишен доклад за дейността. Докладът трябва да съдържа информация за броя на получените заявления, за стоките и държавите, посочени в тях, както и за решенията, които са били взети по заявленията. В член 26, параграф 4 се посочва, че Комисията трябва да изготви годишен доклад, включващ годишните доклади за дейността, публикувани от държавите членки. Тя трябва да оповестява този доклад публично.

В настоящия доклад на Комисията се предоставя информация за издадените от държавите членки през 2021 г. разрешения за износ на стоки 2 , които биха могли да бъдат използвани с цел изтезания или изпълнение на смъртно наказание.

Всички държави членки докладваха за броя на разрешенията за износ, които са били издадени и отказани съгласно член 11, параграф 1 и член 16, параграф 1 от регламента, както и за стоките и съответните страни на местоназначение. В някои случаи компетентните органи на държавите членки докладваха също така относно броя или количествата на стоките, разрешени за износ, и категорията крайни потребители, на които тези стоки са били доставени.

Разрешения съгласно Регламент (ЕС) 2019/125

Съгласно член 11, параграф 1 и член 16, параграф 1 от регламента се изисква разрешение за износа 3 на стоките, изброени съответно в приложения III и IV.

В приложение III са посочени някои стоки, които биха могли да бъдат използвани за изтезания и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание. Стоките от приложение III попадат в следните позиции: стоки, предназначени за задържане на хора; оръжия и устройства, предназначени за контрол на безредици или за самозащита; както и оръжия и оборудване за разпространение на химически вещества, причиняващи временна недееспособност или дразнене и предназначени за контрол на безредици или самозащита, и свързаните с тях вещества.

В приложение IV са изброени някои химикали, които биха могли да се използват за поставянето на инжекция със смъртоносна доза.

С изключение на случаите, когато за износа на стоки, изброени в приложение IV, се използва генералното разрешение на Съюза за износ, посочено в приложение V, разрешението за износ трябва да се получи от компетентните органи в съответната държава членка, посочени в приложение I към регламента.

Износът за местоназначенията, изброени в генералното разрешение на Съюза за износ, обикновено може да се осъществи, без да е необходимо да се получи индивидуално или общо разрешение, издадено от държава членка. Досега подходът се състоеше във включването на държава извън ЕС в приложение V, ако тя е ратифицирала съответното международно споразумение с ангажимент за премахване на смъртното наказание за всички престъпления. За държави, които не са членки на Съвета на Европа, въпросната държава трябва да е ратифицирала Втория факултативен протокол към Международния пакт за граждански и политически права (МПГПП) без резерви.

Въпреки това, ако съществува основателно подозрение относно способността на износителя да спази условията на разрешението или на законодателството за контрол върху износа, компетентният орган може да забрани на износителя да използва генералното разрешение на Съюза за износ.

В член 20, параграф 2 от регламента се посочва, че разрешение за износ, което се издава от държава членка, може да бъде индивидуално разрешение (разрешение за износ към един краен потребител или получател в държава извън ЕС) или общо разрешение (разрешение за износ към един или повече конкретни крайни потребители или дистрибутори в една или повече конкретни държави извън ЕС) 4 .

С членове 3, 4 и 5 от регламента се забраняват съответно износът, вносът и транзитът на стоките, изброени в приложение II. Компетентните органи могат да предоставят дерогация от забраната, но само ако се докаже, че въпросните стоки ще бъдат използвани изключително за целите на излагането им в музей (в държава извън ЕС или, в съответствие с член 4, в държава членка) предвид тяхната историческа стойност.

2.Издадени и отказани разрешения

През 2021 г. общият брой на докладваните разрешения възлиза на 275, като те са били издадени от девет държави членки. Останалите държави членки са уведомили Комисията, че не са получили заявления за издаване на разрешение съгласно регламента.

Тъй като определенията за „индивидуално разрешение“ и „общо разрешение“ в член 2 от регламента не включват количествен елемент, посочването на броя на издадените разрешения не дава информация за броя или количеството на стоките, обхванати от съответните разрешения. В информацията, която държавите членки предоставят на Комисията, обикновено не се прави разграничение между индивидуални и общи разрешения.

Държавите членки докладваха, че през 2021 г. са отхвърлили две заявления за издаване на разрешение за износ. Докладваните случаи на отказ се отнасяха до някои планирани сделки с клиенти в Чили и Китай. Планираният износ за Чили засягаше стоки, изброени в приложение III под код 3.1 5 , а планираният износ за Китай засягаше стоки, изброени в приложение III под код 3.6 6 .

С членове 3, 4 и 5 от регламента се забраняват съответно износът, вносът и транзитът на стоките, изброени в приложение II. С регламента се позволява на компетентните национални органи да предоставят дерогация от забраната, но само ако се докаже, че въпросните стоки ще бъдат използвани изключително за целите на излагането им в музей (в държава извън ЕС или, в съответствие с член 4, в държава членка) предвид тяхната историческа стойност. Компетентните органи докладваха, че не са предоставили такива дерогации през 2021 г.

В приложение 1 към настоящия доклад е представена информация относно броя на разрешенията за износ, издадени от националните компетентни органи през 2021 г., по категории стоки (приложения III и IV към регламента). Износът по силата на генералното разрешение на Съюза за износ (приложение V) не е включен в информацията за броя на издадените разрешения.

В приложение 2 е представена информация за броя на докладваните разрешения за износ и отказите по категории стоки (приложения III и IV).

В приложение 3 е представена информация за броя разрешени и отказани заявления през периода 2017—2021 г.

В приложение 4 е представена информация за броя на докладваните разрешения за износ, издадени от държавите членки.

В приложение 5 е представена информация за основните докладвани местоназначения на разрешения износ.

В приложение 6 е обобщена информацията, предоставена на Комисията относно докладваната крайна употреба на разрешения износ през 2021 г.

В приложения 7 и 8 е представен преглед на стоките, разрешени за износ, техните местоназначения и докладваната им крайна употреба.

(1)

OВ L 30, 31.1.2019 г., стр. 1.

(2)

Настоящият доклад не предоставя информация относно използването от износителите на генералното разрешение на Съюза за износ съгласно приложение V към регламента за износ на стоките, изброени в приложение IV.

(3)

В член 2, буква г) от регламента понятието „износ“ се определя като „всяко изпращане на стоки от митническата територия на Съюза, включително изпращането на стоки, за които се изисква митническа декларация, както и изпращането на стоки, след като са били на съхранение в свободна зона по смисъла на Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета“.

(4)

В член 2, буква п) се посочва пълно определение на понятието „индивидуално разрешение“. В член 2, буква р) се посочва пълно определение на понятието „общо разрешение“.

(5)

Стоки, изброени в приложение III под код 3.1: Преносими оръжия и приспособления за пускане или разпространяване на доза химично вещество, причиняващо временна недееспособност или дразнене.

(6)

Стоки, изброени в приложение III под код 3.6: Фиксирано или сглобяемо оборудване за разпространяване на химични вещества, причиняващи временна недееспособност или дразнене, върху значителна площ.


Брюксел, 31.10.2022

COM(2022) 567 final

ПРИЛОЖЕНИЯ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно издадените през 2021 г. разрешения за износ в съответствие с Регламента относно търговията с някои стоки, които биха могли да бъдат използвани с цел изпълнение на смъртно наказание, изтезания или други форми на жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание


Приложение 1:

Брой докладвани разрешения за износ, издадени от държавите членки съгласно член 20, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2019/125, по вписване в приложението

Приложение 2:

Брой докладвани разрешения и откази за износ по вписване в приложението

Приложение 3:

Брой докладвани разрешения за износ, издадени от държавите членки през периода 2017—2021 г.

Приложение 4:

Брой докладвани разрешения за износ, издадени от държавите членки

Приложение 5:

Докладвани местоназначения 1 на разрешения за износ през 2021 г. 2  

Приложение 6:

Докладвана крайна употреба на разрешения износ към трети държави през 2021 г. 3

Приложение 7:

Преглед на докладвания разрешен износ на стоки от приложение III през 2021 г.

Код

Продукт приложение III

Местоназначение

Крайна употреба

Компетентен орган

1.1

Букаи и вериги (с изключение на обикновени белезници)

Обединено кралство (2), Съединени щати (3), Черна гора (1), Швейцария (5)

Крайната употреба не е посочена

DE

2.1

Преносими устройства с електрически разряд, но не само електрошокови палки, електрошокови щитове, зашеметяващи оръжия и оръжия с електрошокови стрели

Андора (1)

Търговци

FR

Съединени щати (2), многонационално (Австралия, Исландия, Норвегия, Обединено кралство, Съединени щати, Швейцария) (1)

Търговци (Съединени щати), правоприлагане (многонационално)

NL

Андора (1)

Правоприлагане

ES

2.2

Комплекти, съдържащи всички основни компоненти за сглобяване на преносими устройства с електрически разряд

Съединени щати (1)

Търговци

ES

3.1

Преносими оръжия и приспособления за пускане или разпространяване на доза химично вещество, причиняващо временна недееспособност или дразнене.

Обединени арабски емирства (1)

Търговци

CZ

Андора (7), Бангладеш (1), Босна и Херцеговина (4), Йордания (1), Иран (1), Косово* 4 (1), Мексико (1), Намибия (1), Нова Каледония (1), Норвегия (3), Обединеното кралство (3), Парагвай (2), Северна Македония (1), Сърбия (3), Тайван (1), Турция (1), Украйна (1), Черна гора (1), Швейцария (17), Южна Африка (9), Япония (6)

Крайната употреба не е посочена

DE

Андора (1), Демократична република Конго (1), Нигер (1)

Правоприлагане, търговци (Андора)

FR

Многонационално (Аруба, Бонер, Саба, Синт Еустациус, Кюрасао, Синт Мартен) (1), многонационално (Бонер, Саба, Синт Еустациус), (2), Синт Мартен (1), Кюрасао (1)

Правоприлагане

NL

Кувейт (1), Демократична република Конго (1), Катар (3), Андора (1), Перу (1), Босна и Херцеговина (2)

Правоприлагане, търговци (Андора)

ES

Многонационално (Съединени щати, Швейцария) (2)

Друго

SE

3.2

Пеларгонова киселина ванилиламид (PAVA)

Албания (1), Австралия (3), Бразилия (1), Индия (3), Япония (2), Казахстан (1), Пакистан (1), Република Корея (2), Русия (2), Швейцария (1), Южна Африка (2), Тайван (1), Китай (4)

Крайната употреба не е посочена

DE

3.3

Олеорезин капсикум (OC)

Аржентина (1), Кения (1), Обединени арабски емирства (1), Обединено кралство (1) Тунис (1), Украйна (2), Швейцария (5)

Крайната употреба не е посочена

DE

Индонезия (2)

Друго

NL

Чили (2)

Правоприлагане

ES

3.4

3.4 Смеси с тегловно съдържание на PAVA или OC поне 0,3 % и разтворител (като например лютив спрей)

Индия (1), Япония (1), Русия (1), Швейцария (7), Сингапур (2), Южна Африка (1), Турция (1), Украйна (5), Узбекистан (1), Обединеното кралство (3), Китай (1)

Крайната употреба не е посочена

DE

Нова Каледония (1)

Търговци

FR

Андора (1)

Търговци

ES

Приложение 8:

Преглед на докладвания разрешен износ на стоки от приложение IV през 2021 г.

Код

Продукт приложение IV

Местоназначение

Крайна употреба

Компетентен орган

1.1 г)

Натриева сол на пентобарбитал (CAS 57-33-0)

Обединеното кралство (1)

Ветеринарна употреба

FR

Канада (5), Австралия (1), Малайзия (3), Кюрасао (1), Аруба (2)

Ветеринарна употреба

NL

1.1 ж)

Тиопентал (CAS RN 76-75-5)

Босна и Херцеговина (3), Сърбия (3)

Медицинска и фармацевтична употреба

AT

1.1 з)

Натриева сол на тиопентал (CAS RN 71-73-8), познат също като натриев тиопентон

Албания (1), Ливан (1), Алжир (1), Ирак (1), Иран (1)

Медицинска и фармацевтична употреба, търговци (Ирак)

CZ

Бангладеш (1), Украйна (1), Мексико (1), Бразилия (1), Аржентина (3), Турция (1)

Медицинска и фармацевтична употреба

IT

Индия (5), Бангладеш (2), Русия (2)

Медицинска и фармацевтична употреба

LV

Сао Томе и Принсипи (1), Джибути (1), Конго (1), Фиджи (1), Бонер (1), Ангола (1), Мали (2), Танзания (1), Малави (2), Сиера Леоне (1), Либерия (1), Еритрея (1), Източен Тимор (1), Гана (1), Израел (1), Сомалия (4)

Медицинска и фармацевтична употреба

NL

1.1

Други анестетични агенти барбитурати с бързо или интермедиерно действие

Египет (3), Аржентина (4), Австралия (5), Чили (2), Индонезия (2), Иран (2), Япония (1), Канада (3), Колумбия (5), Малайзия (1), Мексико (1), Нова Зеландия (2), Кения (1), Перу (1), Република Корея (1), Швейцария (4), Южна Африка (1), Уганда (2), Обединеното кралство (1), многонационално (Кения, Намибия, Южна Африка, Зимбабве) (1)

Крайната употреба не е посочена

DE

Мексико (1)

Медицинска и фармацевтична употреба

IT

(1)

Ако конкретно име е включено в списъка на местоназначенията, не следва да се счита, че то се отнася до нещо повече от (митническа) територия, известна под това име.

(2)

 „Други местоназначения“ включва местоназначенията, за които е докладвано само едно разрешение за износ, а именно: Алжир, Ангола, Бонер, Гана, Джибути, Еритрея, Израел, Източен Тимор, Йордания, Ирак, Казахстан, Косово (това название не засяга позициите по отношение на статута и е съобразено с Резолюция 1244/1999 на Съвета за сигурност на ООН и становището на Международния съд относно обявяването на независимост от страна на Косово), Кувейт, Либерия, Ливан, Намибия, Нигер, Пакистан, Сао Томе и Принсипи, Северна Македония, Сиера Леоне, Синт Мартен, Танзания, Тунис, Узбекистан, Фиджи. „Многонационални местоназначения“ се отнася до разрешенията, издадени веднъж за една и съща стока, изнесена в повече от една държава.

(3)

Броят на разрешенията за износ не съответства на броя, посочен в предходните приложения, тъй като не всички органи в държавите членки са посочили крайната употреба.

(4)

* Това название не засяга позициите по отношение на статута и е съобразено с Резолюция 1244/1999 на Съвета за сигурност на ООН и становището на Международния съд относно обявяването на независимост от страна на Косово.