Брюксел, 17.2.2022

COM(2022) 52 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно упражняването на правомощието да приема делегирани актове, предоставено на Комисията по силата на Регламент (ЕС) 2017/821 на Европейския парламент и на Съвета от 17 май 2017 г. за определяне на задължения за надлежна проверка на веригата на доставки за вносителите от Съюза на калай, тантал и волфрам, на рудите на тези метали и на злато с произход от засегнати от конфликти и високорискови зони


I.    Въведение

През 2017 г. Европейският съюз (ЕС) прие Регламент (ЕС) 2017/821 на Европейския парламент и на Съвета от 17 май 2017 г. за определяне на задължения за надлежна проверка на веригата на доставки за вносителите от Съюза на калай, тантал и волфрам, на рудите на тези метали и на злато с произход от засегнати от конфликти и високорискови зони 1 (наричан по-долу „Регламентът на ЕС“). Регламентът на ЕС влезе в сила на 8 юни 2017 г. и основните му изисквания се прилагат за вносителите от ЕС от 1 януари 2021 г.

С Регламента на ЕС се създава система на Съюза за надлежната проверка на веригата на доставки („система на Съюза“) с цел да се ограничат възможностите въоръжени групировки и сили за сигурност да търгуват с калай, тантал и волфрам, с рудите на тези метали и със злато. Той е предназначен да осигури прозрачност и сигурност по отношение на практиките за снабдяване на вносителите от Съюза, както и на топилните предприятия и обогатителните фабрики, които се снабдяват от засегнати от конфликти и високорискови зони. В член 19, параграф 2 от Регламента на ЕС се предоставят правомощия на Комисията да приема делегирани актове по отношение на: (1) определянето и изменението на праговете за обем на вноса на полезни изкопаеми и метали и (2) определянето на методологията и критериите за признаване на схеми за надлежна проверка на веригата на доставки.

В Регламента на ЕС се определят задължения за надлежна проверка на веригата на доставки в съответствие с Насоките на ОИСР по надлежната проверка 2 , в т.ч. приложение II към тях. Тези задължения се прилагат за вносителите от Съюза на полезни изкопаеми и метали съгласно посоченото в приложение I към Регламента на ЕС. За да се гарантира правилното функциониране на системата на Съюза, във връзка с изменението на приложение I с цел определяне и изменение на праговете за обем на полезните изкопаеми и металите, на Комисията се делегира правомощието да приема актове в съответствие с член 290 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

Освен това в Регламента на ЕС се предвижда, че собствениците на схеми за надлежна проверка на веригата на доставки могат да поискат от Комисията техните схеми да бъдат признати за еквивалентни на изискванията на Регламента на ЕС. Тези схеми следва да бъдат приведени в съответствие със специфичните препоръки, предвидени в Насоките на ОИСР по надлежната проверка. За да се улесни оценката на схемите за надлежна проверка, които могат да бъдат признати съгласно Регламента на ЕС, във връзка с определянето на методологията и критериите за тази оценка за признаване на Комисията се делегира правомощието да приема актове в съответствие с член 290 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

II.    Правно основание

В съответствие с член 19, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2017/821 на Европейския парламент и на Съвета от 17 май 2017 г. Комисията изготвя доклад, който се представя на Съвета и Европейския парламент във връзка с делегирането на правомощия.

III.    Упражняване на делегирането

С член 19, параграф 2 от Регламента на ЕС се предоставят правомощия на Комисията за изпълнение на следните разпоредби на този регламент:

-по отношение на изменението на приложение I, като определя праговете за обем за танталови или ниобиеви руди и концентрати, златни руди и концентрати, калаени оксиди и хидроксиди, танталати и танталови карбиди, ако това е осъществимо до 1 април 2020 г., но не по-късно от 1 юли 2020 г. (член 1, параграф 4 от Регламента на ЕС);

-по отношение на изменението на съществуващите прагове, изброени в приложение I, на всеки три години след 1 януари 2021 г. (член 1, параграф 5 от Регламента на ЕС);

-по отношение на допълването на този регламент чрез определяне на методологията и критериите, които дават възможност на Комисията да преценява дали схемите за надлежна проверка на веригата на доставки улесняват спазването от страна на икономическите оператори на изискванията по настоящия регламент и които позволяват на Комисията да признава схеми. (член 8, параграф 2 от Регламента на ЕС).

Въз основа на Регламента на ЕС Комисията прие следните два (2) делегирани акта:

-Делегиран регламент (ЕС) 2019/429 на Комисията от 11 януари 2019 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2017/821 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на методологията и критериите за оценяване и признаване на схеми за надлежна проверка на веригата на доставки на калай, тантал, волфрам и злато 3 .

-Делегиран регламент (ЕС) 2020/1588 на Комисията от 25 юни 2020 година за изменение на приложение I към Регламент (ЕС) 2017/821 на Европейския парламент и на Съвета посредством установяването на прагове за обем по отношение на танталови или ниобиеви руди и техните концентрати, златни руди и техните концентрати, калаени оксиди и хидроксиди, танталати и танталови карбиди 4 .

До момента не са приети делегирани актове за изменение на съществуващите прагове, изброени в приложение I към Регламента на ЕС, тъй като съгласно член 1, параграф 5 от Регламента на ЕС Комисията е оправомощена да ги приема на всеки три години след 1 януари 2021 г.

IV.    Заключения

Комисията приканва Европейския парламент и Съвета да разгледат настоящия доклад в контекста на надлежното упражняване от страна на Комисията на правомощията, делегирани с Регламента на ЕС.

(1)

OB L 130, 19.5.2017 г., стр. 1.

(2)

  http://www.oecd.org/daf/inv/mne/mining.htm  

(3)

OB L 75, 19.3.2019 г., стр. 59.

(4)

OB L 360, 30.10.2020 г., стр. 1.