27.4.2023   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 146/29


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно събирането и споделянето на данни във връзка с услугите за краткосрочно настаняване под наем и за изменение на Регламент (ЕС) 2018/1724

(COM(2022) 571 final — 2022/0358 (COD))

(2023/C 146/05)

Докладчик:

Marinel Dănuț MUREȘAN

Консултации

Европейския парламент, 21.11.2022 г.

Съвет на Европейския съюз, 1.12.2022 г.

Правно основание

Член 114 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Компетентна секция

„Единен пазар, производство и потребление“

Приемане от секцията

27.1.2023 г.

Приемане на пленарна сесия

22.2.2023 г.

Пленарна сесия №

576

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

190/0/4

1.   Заключения и препоръки

1.1.

Предложеният регламент отговаря на призива на всички реално заинтересовани страни за регулиране на пазара за краткосрочно настаняване под наем (КНН) и е в съответствие с другите регламенти на ЕС.

1.2.

Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) препоръчва механизмите, предложени в регламента, да бъдат разработени с оглед на развитието на по-лоялна конкуренция за дейностите, свързани с КНН, и на по-сигурно и по-прозрачно предлагане на такива услуги, предоставяйки на националните и местните власти ефективни инструменти за адаптиране на дейностите по КНН към местните условия и нужди в различни части на ЕС.

1.3.

В регламента не се уточнява кой и какво трябва да декларира при регистрацията в националния цифров регистър и са посочени специфични ситуации, отнасящи се до:

информация за домакините (собственик на имота, представител на собственика на имота, наемател/подползвател, дружество, действащо като посредник, дружество, управляващо или предоставящо поддръжка на места за настаняване);

информация за местата за настаняване (които работят изцяло или само частично като места за КНН, с услуги на разположение срещу заплащане, общи услуги и др.);

максималния брой лица, които могат да заемат дадено място за настаняване (за да се избегне надвишаване на капацитета на мястото).

1.3.1.

Процесът на регистриране в националния цифров регистър — унифициран на равнището на ЕС — трябва да бъде по-опростен и гъвкав, така че да се улесни в максимална степен спазването на правилата във всички ситуации, да се гарантира, че данните се обработват правилно и ефикасно и че правилата се спазват; това ще помогне да бъдат предотвратени случаите, при които домакините избягват да се регистрират в единната цифрова входна точка.

1.4.

ЕИСК предлага Комисията да отправи препоръка в регламента за извършване на периодични оценки от страна на националните и/или местните органи относно въздействието на дейностите по краткосрочните наеми по отношение на:

действителния потенциал на местния туризъм;

въздействието върху живота на местните жители;

социалното въздействие по отношение на наетите жилища;

въздействието върху местния жилищен пазар;

социалното въздействие по отношение на издръжката на живота в района;

въздействието върху заетостта;

въздействието върху замърсяването;

въздействието върху зачитането на местните традиции;

въздействието върху предприятията, засегнати пряко и непряко на местно равнище.

1.4.1.

Това ще даде възможност на властите да предприемат своевременни действия и да избегнат кризисни ситуации.

1.5.

Регламентът не налага на националните и местните власти критерии за издаване на разрешения след регистрацията в националния цифров регистър: той им предоставя свобода на действие да приспособят тези критерии към местната ситуация, но препоръчва процедурата за издаване на разрешения да избягва налагането на изкуствени ограничения и възпрепятстване на нормалното функциониране на дейностите по КНН. Считаме, че система от застрахователни полици, сключвани от домакините за техните места за настаняване, покриваща по-голямата част от рисковете, произтичащи от дейностите по КНН, би могла да замени изискванията за издаване на разрешение, тъй като застрахователните дружества ще проверяват дали домакините спазват правилата при оценката на полицата.

1.6.

Регламентът не е прекалено строг по отношение на информацията, която домакините трябва да предоставят, когато се регистрират в националния цифров регистър, нито по отношение на информацията, която платформите трябва да докладват на органите. Следователно стандартизираният подход под наблюдението на европейските институции, както е посочено, по отношение на равнището на информация, необходима за всички дейности по краткосрочните наеми, би помогнал на националните и местните органи да вземат решения в съответствие с интересите на съответните общности, би улеснил обмена на данни между органите, би повишил степента на спазване на правилата и би позволил на органите да предприемат подходящи действия въз основа на анализи на равнището на ЕС и на местно равнище.

1.7.

Въпреки това предлагаме Комисията да отправи препоръка националните и/или местните органи да наблюдават въздействието на дейностите по КНН по отношение на:

драстичното намаляване на броя на дългосрочните наеми за цели, различни от туризма;

ограничения брой възможности за отдаване под наем, достъпни за хора с ниски доходи, поради факта, че наемите се определят от голямото търсене на пазара на краткосрочни наеми;

промени условията на живот на местните жители поради шумовото замърсяване, причинено от туристи, неуместното им поведение и туристите, които не спазват действащите правила, за да се гарантира, че временните и постоянните жители могат да живеят нормално (зачитане на местните традиции, гарантиране на чистотата на обществените зони и на местата за събиране и сортиране на отпадъци);

допълнителните мерки, които трябва да бъдат предприети за защита на историческите, архитектурните и природните обекти;

последиците за пазара на труда като цяло.

1.7.1.

Предложението ще проправи пътя за открита дискусия по тези предизвикателства, която може да бъде само от полза за всички участници в дейностите в областта на КНН. Предприетите мерки няма да нарушат пазара или да доведат до неспазване на правилата от значителен брой хора, а местната общност пряко ще подобри гладкото интегриране на КНН.

1.8.

ЕИСК препоръчва този регламент да изисква от онлайн платформите да предоставят на клиентите съответната информация относно регистрацията на домакина в националния цифров регистър или общо представяне на мястото за настаняване, както и информация относно равнището на отговорност на домакините и платформата, предприетите мерки за гарантиране на подходящи здравословни и безопасни условия за клиентите, специфичните изисквания, на които трябва да отговарят клиентите както по отношение на мястото на настаняване, така и на обществени места, и различните местни традиции, които са важни за всички участници на пазара, за общността и за местните органи.

1.9.

В регламента се посочва, че прилагането му на национално равнище ще стане две години след приемането му. Считаме, че след този период ще бъде много по-лесно да се създаде онлайн платформа поради оперативната съвместимост и споделянето на данни, като вече няма да е необходимо ръчно събиране на данни. Поради това ЕИСК препоръчва ръчното събиране на данни да бъде незадължително за администраторите на онлайн платформи, действащи като предприятия, микро- и малки предприятия. Въпреки това ЕИСК препоръчва да се предвиди, че националните и местните органи трябва да следят за спазването на докладването/предаването на данни от всички платформи, действащи като посредници или улесняващи услуги за КНН, като санкциите се налагат в случай на недокладване на данни или докладване на неточни данни от страна на администраторите на онлайн платформи или други видове платформи, улесняващи предоставянето на услуги за КНН.

1.10.

ЕИСК препоръчва в регламента да се предвиди, че институциите на ЕС ще информират всички заинтересовани страни в областта на КНН, пряко или чрез националните и местните органи, за всички значими текущи или очаквани събития, свързани с дейности по КНН, които биха могли да окажат въздействие върху икономиката, обществото, околната среда или обществената безопасност в конкретни области. Това би подпомогнало своевременното предприемане на действия за предотвратяване на сериозни и вредни явления (като например икономически кризи, сериозни социални кризи, значими социални вълнения, увеличаване на бедността и бездомността, значително въздействие върху околната среда или въздействие върху общественото здраве) или всяко друго събитие, което би принудило властите да предприемат действия, засягащи дейностите в областта на КНН.

2.   Общи бележки

2.1.

Делът на краткосрочното настаняване под наем в ЕС нараства бързо, което до голяма степен се дължи на основаната на платформи икономика. На него се пада почти една четвърт от туристическото настаняване в ЕС, като броят на тези имоти се увеличава значително в целия ЕС. Предложението на Комисията е ключов елемент от „Път за прехода за туризма“, публикуван през февруари 2022 г. Документът беше обявен в стратегията на Комисията за МСП от март 2020 г. с цел насърчаване на балансираното и отговорно развитие на икономиката на сътрудничеството в рамките на единния пазар.

2.2.

Предложената нова рамка има за цел:

хармонизиране на изискванията за регистрация на домакините и техните имоти, предназначени за краткосрочно отдаване под наем, когато такива изисквания се въвеждат от националните органи;

изясняване на правилата, за да се гарантира, че регистрационните номера са изложени на видно място и проверени;

рационализиране на обмена на данни между онлайн платформите и публичните власти;

възможност за повторното използване на данните в обобщен вид;

създаване на ефективна рамка за изпълнение.

2.3.

Предложеният регламент е в съответствие с други правни инструменти:

Законодателен акт за цифровите услуги;

Директива за услугите;

Директива за електронната търговия;

Регламент относно отношенията между платформите и предприятията;

Предложение за законодателен акт за данните;

Общ регламент относно защитата на данните;

Регламент за единния цифров портал;

и попада в обхвата на разпоредбите на Директивата за административното сътрудничество (ДАС7) (1).

2.4.

Регламентът има за цел да установи хармонизирана и единна рамка за услугите за краткосрочно настаняване под наем по отношение на генерирането и споделянето на данни в рамките на Европейския съюз, за да се избегне разпространението на различаващи се изисквания и искания в областта на данните в рамките на единния пазар.

2.5.

Предложеният регламент подкрепя също онлайн платформите по отношение на стандартизирането и опростяването на процедурите за регистрация и предаване на данни и гарантирането на оперативната съвместимост на обменяните данни чрез създаване на хармонизирана рамка и намаляване на разпокъсаността, смисловите неясноти и административната тежест.

2.6.

Регламентът изисква от домакините да се регистрират предварително в националния цифров регистър, което ще помогне на клиентите на онлайн платформите за КНН да имат достъп до по-прозрачна и точна информация, ще повиши правната сигурност на търгуваните услуги, ще улесни обмена на полезна информация и ще допринесе за гладкото управление на такива услуги в различни области.

2.7.

Регламентът осигурява обща рамка на равнището на ЕС за обработка на информация и данни, като предоставя на националните и местните органи възможност за проследяване на данните, от която се нуждаят, за да разработят и поддържат правила за краткосрочните наеми, да спазват правилата и да приемат информирани политически отговори в съответствие със съществуващото законодателство на ЕС.

2.8.

В регламента се вземат предвид финансовите и административните трудности, които микропредприятията и малките предприятия, управляващи онлайн платформи, могат да срещнат при адаптирането на тези платформи към изискванията на регламента, свързани с автоматичната оперативна съвместимост на споделянето на данни, като се предоставят алтернативни решения, които не са свързани със значителни разходи.

3.   Общи и конкретни бележки

3.1.

Регламентът е в съответствие с изброените законодателни актове на ЕС; той подкрепя развитието на по-справедлива и по-балансирана конкуренция в този важен и динамичен стопански сектор и налага по-подходящо равнище на спазване на правните (данъчни) разпоредби от страна на всички доставчици на услуги на пазара на краткосрочни наеми (домакини), като същевременно продължава да стимулира развитието на различни стопански дейности в ЕС.

3.2.

ЕС и националните институции трябва да наблюдават и регулират този постоянно развиващ се сектор, за да интегрират безпроблемно дейностите по предоставяне на услуги за КНН в цялостната среда, като по този начин допринасят активно за устойчивото развитие на местния бизнес в съответствие със социалната таксономия.

3.3.

Регламентът не налага на националните и местните власти специфични критерии за издаване на разрешения: той им дава свобода на действие да приспособят тези критерии към местната ситуация, като вземат предвид местния пазар на наемите, общото социално положение, връзките с местните жители и екологичните и стопанските проблеми в съответните зони. Комитетът препоръчва обаче процедурата за издаване на разрешения да избягва налагането на изкуствени ограничения и да не възпрепятства нормалното функциониране на дейностите по КНН.

3.3.1.

Регламентът не е прекалено строг по отношение на информацията, която домакините трябва да предоставят, когато се регистрират в националния цифров регистър, нито по отношение на информацията, която платформите трябва да докладват. Това означава, че съществуват както възможности, така и рискове за националните и местните органи по отношение на начина, по който управляват обема на данните, получени от домакините, когато се регистрират и имат право да работят, както и от платформите, когато докладват необходимите данни. Тези данни трябва да се използват ефективно, без да се подкопава развитието и функционирането на дейностите по КНН. Комисията обаче препоръчва необходимото ниво на информация да бъде стандартизирано, за да се улесни жизненоважният обмен на информация между органите.

3.4.

Европейските институции, заедно с националните и местните органи, следва да регулират условията за осъществяване и развитие на дейностите по КНН, като насърчават спазването на таксономията за социална, икономическа и екологична защита, както и за опазване на защитените зони и природата, за да се гарантира безпроблемното интегриране на дейностите в областта на КНН по места.

3.5.

Тъй като клиентите на тези платформи са граждани на ЕС и на държави извън ЕС, които пътуват по различни причини, освен за туризъм, е важно въвеждането на настоящия регламент да насърчава и поддържа еднакви условия на конкуренция с разумни цени и балансирана гама от места за настаняване (включително традиционни форми като хотели, места за настаняване на база нощувка със закуска и хостели, както и нетрадиционни форми, като например частни домакини), без да се намалява предлагането на КНН или да се оскъпява това настаняване.

3.6.

Този регламент следва да изисква всички специфични допълнителни правила или правила, свързани с изпълнението, въведени от националните и местните органи, да бъдат налагани на домакините постепенно и своевременно. По този начин ще се избегне намаляването на предлагането на КНН на съответните пазари и ще се гарантира, че това предлагане не се насочва към по-малко официални форми на КНН, което би засегнало пазара на преки и непреки работни места, генерирани от КНН, самите предприятия за КНН и свързаните с тях предприятия в този сектор, както и към доброволното спазване на правните изисквания от страна на домакините.

3.7.

Бързото развитие на туризма и на конкретни онлайн платформи създаде нови възможности както за домакините, така и за клиентите и туристите. Въпреки това, наред с големите бизнес възможности за съответните общности, това доведе и до редица предизвикателства:

драстично намали броя на дългосрочните наеми за цели, различни от туризма;

намали възможностите за отдаване под наем, достъпни за хора с ниски доходи, тъй като наемите се определят от голямото търсене на пазара на КНН;

промени условията на живот на местните жители поради шумовото замърсяване, причинено от туристи, неуместното им поведение и туристите, които не спазват действащите правила, за да се гарантира, че временните и постоянните жители могат да живеят нормално (зачитане на местните традиции, гарантиране на чистотата на обществените зони и на местата за събиране и сортиране на отпадъци);

доведе до допълнителни мерки, които трябва да бъдат предприети за защита на историческите, архитектурните и природните обекти;

групата на потенциалните служители, която е както ограничена, така и скъпоплатена.

3.7.1.

ЕИСК изразява загриженост във връзка с тази ситуация, възникнала в някои части на ЕС, и съзнава, че това не е целта на предложения от Комисията регламент. ЕИСК призовава тези основни граждански и социални аспекти да бъдат взети предвид в правилата.

3.8.

ЕИСК посочва, че в регламента не се уточнява кой и какво трябва да декларира при регистрация в националния цифров регистър и има специфични ситуации, отнасящи се до:

информация за домакините (собственик на имота, представител на собственика на имота, наемател/подползвател, дружество, действащо като посредник, дружество, управляващо или предоставящо поддръжка на места за настаняване);

информация за местата за настаняване (които работят изцяло или само частично като места за КНН, с услуги на разположение срещу заплащане, общи услуги и др.);

максималния брой лица, които могат да заемат дадено място за настаняване (за да се избегне надвишаване на капацитета на мястото).

3.8.1.

Всички тези аспекти трябва да бъдат предварително изяснени и информацията да бъде изпратена на органите, отговарящи за функционирането и управлението на националния цифров регистър. Това ще гарантира, че информацията се обработва правилно и ефективно, че правилата се спазват и че споделянето на информация се извършва по възможно най-последователен начин, като изпълнението е унифицирано в целия ЕС.

3.9.

Въпреки това ЕИСК отбелязва, че регламентът позволява на националните и местните власти да вземат решения относно критериите за издаване на разрешения за места за КНН. Това може да бъде ефикасно и да гарантира, че критериите са подходящи за специфичните местни обстоятелства, предотвратявайки обвързването от страна на органите на процеса на издаване на разрешения с твърде голяма бюрокрация.

3.10.

Регламентът не определя конкретни изисквания за онлайн платформите по отношение на степента на информацията, която трябва да се предоставя на клиентите относно местата за настаняване или от домакините, нито относно степента на отговорност на различните страни, нито уточнява изискванията по отношение на информацията, която трябва да бъде разкрита на клиентите относно условията, приложими при отдаване под наем на мястото за настаняване — регламентът оставя на платформата или на националните и местните органи да вземат решение по тези въпроси. Еднакво равнище на спазване на изискванията, което да гарантира, че клиентите получават полезна информация за настаняването, изискванията за здраве и безопасност и отговорността на различните страни, както и изискванията, на които трябва да отговарят клиентите както в рамките на мястото за настаняване, така и на обществени места, би било полезно за участниците на пазара, за съответния район и за местните органи.

3.11.

Регламентът е в съответствие със законодателството на ЕС и няма да се прилага на национално равнище в продължение на още две години. Считаме, че след този период ще бъде много по-лесно да се създаде онлайн платформа поради оперативната съвместимост и споделянето на данни, като вече няма да е необходимо ръчно събиране на данни. Поради това с този регламент следва да се препоръча ръчното събиране на данни да бъде незадължително за администраторите на онлайн платформи, действащи като предприятия, микро- и малки предприятия, както и националните и местните органи да следят за спазването на изискванията за докладване/предаване на данни от всички платформи, действащи като посредници или улесняващи предоставянето на услуги в областта на КНН.

Брюксел, 22 февруари 2023 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Christa SCHWENG


(1)  С Директива (ЕС) 2021/514 на Съвета от 22 март 2021 година за изменение на Директива 2011/16/ЕС относно административното сътрудничество в областта на данъчното облагане (ОВ L 104, 25.3.2021 г., стр. 1) бе разширена правната рамка на ЕС относно автоматичния обмен на информация в областта на данъчното облагане. Държавите членки трябваше да включат тази директива в националното си законодателство до 31 януари 2022 г. и да започнат да прилагат новите разпоредби от 1 януари 2023 г.