5.7.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 262/33


Публикуване на съобщение за одобрение настандартно изменение в продуктовата спецификация на наименование влозаро-винарския сектор по член 17, параграфи 2 и 3 от Делегиран регламент (ЕС) 2019/33 на Комисията

(2021/C 262/12)

Настоящото съобщение се публикува в съответствие с член 17, параграф 5 от Делегиран регламент (ЕС) 2019/33 (1) на Комисията

СЪОБЩЕНИЕ ЗА ОДОБРЕНИЕТО НА СТАНДАРТНО ИЗМЕНЕНИЕ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЕДИННИЯ ДОКУМЕНТ

„Bordeaux supérieur“

PDO-FR-A0306-AM05

Дата на съобщението: 7 май 2021 г.

ОПИСАНИЕ И ОСНОВАНИЯ ЗА ОДОБРЕНОТО ИЗМЕНЕНИЕ

1.   Позоваване на Официалния географски кодекс

Списъкът на общините е актуализиран, като е взет предвид официалният географски кодекс за 2020 г.

Това е чисто редакторска промяна и географският район не е променен.

Вследствие на тази промяна са изменени точки 6 и 9 от единния документ.

2.   Въвеждане на сорт за адаптиране

В сортовия състав на червените вина са добавени сортовете, използвани за адаптиране, arinarnoa, castets, marselan и touriga nacional. Тези сортове са късни сортове, което може да представлява предимство в контекста на глобалното затопляне. Освен това тези сортове са с ниска чувствителност към гниене, мана и брашнеста мана. Тези 4 сорта имат способността да произвеждат цветни, комплексни, силни и структурирани вина, съответстващи на типичните характеристики на червените вина с наименованието „Bordeaux supérieur“.

В сортовия състав на белите вина е добавен сортът liliorila, използван за адаптиране. Този сорт също е късен сорт с добра устойчивост на гниене и органолептични характеристики в съответствие с тези на наименованието „Bordeaux supérieur“.

Делът на тези сортове е ограничен до 5 % от сортовия състав в стопанството и до 10 % от сместа за съответния цвят.

Тези изменения не засягат единния документ.

3.   Обособен парцелиран район

Датата 11 февруари 2021 г. беше добавена в приложението, в което се изброяват заседанията на компетентния национален комитет, който одобри границите на обособения парцелиран район.

С изменението се цели да се добави датата, на която компетентният национален орган е одобрил изменение на обособения парцелиран район в рамките на географския район на производство. Обособяването на парцели представлява определяне — в рамките на географския район на производство — на парцели, които са подходящи за производството на разглеждания продукт със защитено наименование за произход.

Тези изменения не засягат единния документ.

4.   Връзка с произхода

В резултат на сливането на общини връзката с произхода беше преразгледана, за да се актуализира броят на общините.

Тези изменения не засягат единния документ.

5.   Позоваване на контролния орган

Формулировката на позоваването на контролния орган е преразгледана с цел хармонизирането ѝ с другите продуктови спецификации на наименования за произход. Това изменение е чисто редакционно. Това изменение не води до изменение на единния документ.

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

1.   Наименование/наименования

Bordeaux supérieur

2.   Вид на географското означение

ЗНП — Защитено наименование за произход

3.   Категории лозаро-винарски продукти

1.

Вино

4.   Описание на виното или вината

Бели тихи вина с ферментируеми захари

КРАТКО ТЕКСТОВО ОПИСАНИЕ

Белите тихи вина имат:

естествено алкохолно съдържание ≥ 12 %

съдържание на ферментируеми захари > 17 g/l

Преди опаковането си имат:

съдържание на летливи киселини ≤ 13,26 meq/l

съдържание на общ SO2 ≤ 260 mg/l

След обогатяване общото алкохолно съдържание в обемни проценти е ≤ 15 %.

В основата на белите вина с ферментируеми захари е сортът sémillon B, от който се получават богати и маслени вина, със златист цвят и ухание на захаросани плодове, който може да бъде съчетан със сортовете sauvignon B и muscadelle B за повече свежест. Тези предназначени за стареене вина (от 4 до 8 години) често разкриват аромати на цветя, мед и подправки.

ОБЩИ АНАЛИТИЧНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

Общи аналитични характеристики

Максимално общо алкохолно съдържание (% об.):

 

Минимално действително алкохолно съдържание (% об.):

11

Минимална обща киселинност:

 

Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l):

18

Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l):

300

Червени тихи вина

КРАТКО ТЕКСТОВО ОПИСАНИЕ

Червените тихи вина имат:

естествено алкохолно съдържание ≥ 11 %

съдържание на ферментируеми захари ≤ 3 g/l

съдържание на ябълчена киселина ≤ 0,3 g/l.

Преди опаковането си имат:

съдържание на летливи киселини ≤ 13,26 meq/l

съдържание на общ SO2 ≤ 140 mg/l

След обогатяване общото алкохолно съдържание в обемни проценти е ≤ 13,5 %.

Червените вина се получават главно от съчетаването на сортовете merlot N и cabernet-sauvignon N и в по-малка степен на cabernet franc N; те са маслени, богати и структурирани. Когато са млади обикновено развиват аромати на пресни и захаросани червени плодове, които при стареене преминават към пикантни нотки и нотки на печени плодове.

ОБЩИ АНАЛИТИЧНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

Общи аналитични характеристики

Максимално общо алкохолно съдържание (% об.):

 

Минимално действително алкохолно съдържание (% об.):

 

Минимална обща киселинност:

 

Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l):

20

Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l):

150

5.   Винопроизводствени практики

5.1.    Специфични енологични практики

1.   Гъстота на засаждане — разстояние между растенията

Агротехническа практика

На парцелите, засадени от 1 август 2008 г., лозите са с минимална гъстотата на засаждане от 4 500 растения на хектар. Междуредието не може да превишава 2,20 m, а разстоянието между растенията в реда е не по-малко от 0,85 m.

Тази гъстота може да бъде намалена на 3 300 растения на хектар. В този случай междуредието не може да превишава 3 m, а разстоянието между растенията в реда е не по-малко от 1 m.

2.   Правила за резитба

Агротехническа практика

Разрешени са единствено къса резитба (плодни чепове) или дълга резитба (плодни пръчки). За сортовете merlot N, sémillon B и muscadelle B броят на пъпките при резитбата не може да превишава 40 000 на хектар и 17 на растение. При останалите сортове, сред които са cabernet franc N, cabernet sauvignon N, sauvignon B и sauvignon gris G, броят на пъпките при резитбата не може да превишава 45 000 пъпки на хектар и 19 пъпки на растение. След отстраняване на излишните филизи броят на плодните пръчки на растение не може да превишава: — за сортовете merlot N, sémillon B и muscadelle B — 11 пръчки на растение при лозите с гъстота на засаждане най-малко 4 500 растения на хектар и 14 пръчки на растение при лозите с гъстота на засаждане по-малка от 4 500 растения на хектар; — за останалите сортове, сред които са cabernet franc N, cabernet sauvignon N, sauvignon B и sauvignon gris G — 13 пръчки на растение при лозите с гъстота на засаждане най-малко 4 500 растения на хектар и 16 пръчки на растение при лозите с гъстота на засаждане по-малка от 4 500 растения на хектар. Резитбата се извършва най-късно на етапа на разлистване на листата (етап 9 по Lorenz).

Премахването на излишните филизи се извършва преди завързването на плод.

3.   Обогатяване

Специфична енологична практика

След обогатяване общото алкохолно съдържание в обемни проценти на червените вина не превишава 13,5 %, а на белите — 15 %.

Обогатяването чрез частична концентрация на червените вина се разрешава в границата на концентрация от 15 % от така обогатените обеми.

5.2.    Максимални добиви

Бели тихи вина с ферментируеми захари

60 хектолитра от хектар

Червени тихи вина — лози с гъстота на засаждане ≥ 4 500 растения на хектар

66 хектолитра от хектар

Червени тихи вина – лози с гъстота на засаждане ≥ 4 000 растения на хектар и < 4 500 растения на хектар

55 хектолитра от хектар

Червени тихи вина — лози с гъстота на засаждане ≥ 3 300 растения на хектар и < 4 000 растения на хектар

50 хектолитра от хектар

6.   Определен географски район

Беритбата на гроздето, винификацията, приготвянето и отлежаването на вината се извършват на територията на следните общини от департамент Gironde на базата на официалния географски кодекс от 26 февруари 2020 г.: Abzac, Aillas, Ambarès-et-Lagrave, Ambès, Anglade, Arbanats, Arcins, Arsac, Artigues-près-Bordeaux, Arveyres, Asques, Aubiac, Auriolles, Auros, Avensan, Ayguemorte-les-Graves, Bagas, Baigneaux, Barie, Baron, Barsac, Bassanne, Bassens, Baurech, Bayas, Bayon-sur-Gironde, Bazas, Beautiran, Bégadan, Bègles, Béguey, Bellebat, Bellefond, Belvès-de-Castillon, Bernos-Beaulac, Berson, Berthez, Beychac-et-Caillau, Bieujac, Birac, Blaignac, Blaignan-Prignac, Blanquefort, Blasimon, Blaye, Blésignac, Bommes, Bonnetan, Bonzac, Bordeaux, Bossugan, Bouliac, Bourdelles, Bourg, Branne, Brannens, Braud-et-Saint-Louis, Brouqueyran, Bruges, Budos, Cabanac-et-Villagrains, Cabara, Cadarsac, Cadaujac, Cadillac, Cadillac-en-Fronsadais, Camarsac, Cambes, Camblanes-et-Meynac, Camiac-et-Saint-Denis, Camiran, Camps-sur-l’Isle, Campugnan, Canéjan, Capian, Caplong, Carbon-Blanc, Cardan, Carignan-de-Bordeaux, Cars, Cartelègue, Casseuil, Castelmoron-d’Albret, Castelnau-de-Médoc, Castelviel, Castets et Castillon, Castillon-la-Bataille, Castres-Gironde, Caudrot, Caumont, Cauvignac, Cavignac, Cazats, Cazaugitat, Cénac, Cenon, Cérons, Cessac, Cestas, Cézac, Chamadelle, Cissac-Médoc, Civrac-de-Blaye, Civrac-sur-Dordogne, Civrac-en-Médoc, Cleyrac, Coimères, Coirac, Comps, Coubeyrac, Couquèques, Courpiac, Cours-de-Monségur, Cours-les-Bains, Coutras, Coutures, Créon, Croignon, Cubnezais, Cubzac-les-Ponts, Cudos, Cursan, Cussac-Fort-Médoc, Daignac, Dardenac, Daubèze, Dieulivol, Donnezac, Donzac, Doulezon, Escoussans, Espiet, Etauliers, Eynesse, Eyrans, Eysines, Faleyras, Fargues, Fargues-Saint-Hilaire, Flaujagues, Floirac, Floudès, Fontet, Fossés-et-Baleyssac, Fours, Francs, Fronsac, Frontenac, Gabarnac, Gaillan-en-Médoc, Gajac, Galgon, Gans, Gardegan-et-Tourtirac, Gauriac, Gauriaguet, Générac, Génissac, Gensac, Gironde-sur-Dropt, Gornac, Gours, Gradignan, Grayan-et-l’Hôpital, Grézillac, Grignols, Guillac, Guillos, Guîtres, Haux, Hure, Illats, Isle-Saint-Georges, Izon, Jau-Dignac-et-Loirac, Jugazan, Juillac, La Brède, La Lande-de-Fronsac, La Réole, La Rivière, La Roquille, La Sauve, Labarde, Labescau, Ladaux, Lados, Lagorce, Lalande-de-Pomerol, Lamarque, Lamothe-Landerron, Landerrouat, Landerrouet-sur-Ségur, Landiras, Langoiran, Langon, Lansac, Lapouyade, Laroque, Laruscade, Latresne, Lavazan, Le Bouscat, Le Fieu, Le Haillan, Le Nizan, Le Pian-Médoc, Le Pian-sur-Garonne, Le Pout, Le Puy, Le Taillan-Médoc, Le Tourne, Le Verdon-sur-Mer, Léogeats, Léognan, Les Artigues-de-Lussac, Les Billaux, Les Eglisottes-et-Chalaures, Les Esseintes, Les Lèves-et-Thoumeyragues, Les Peintures, Les Salles, Lesparre-Médoc, Lestiac-sur-Garonne, Libourne, Lignan-de-Bazas, Lignan-de-Bordeaux, Ligueux, Listrac-de-Durèze, Listrac-Médoc, Lormont, Loubens, Loupes, Loupiac, Loupiac-de-la-Réole, Ludon-Médoc, Lugaignac, Lugasson, Lugon-et-l’Ile-du-Carnay, Lussac, Macau, Madirac, Maransin, Marcenais, Margaux-Cantenac, Margueron, Marimbault, Marions, Marsas, Martignas-sur-Jalle, Martillac, Martres, Masseilles, Massugas, Mauriac, Mazères, Mazion, Mérignac, Mérignas, Mesterrieux, Mombrier, Mongauzy, Monprimblanc, Monségur, Montagne, Montagoudin, Montignac, Montussan, Morizès, Mouillac, Mouliets-et-Villemartin, Moulis-en-Médoc, Moulon, Mourens, Naujac-sur-Mer, Naujan-et-Postiac, Néac, Nérigean, Neuffons, Noaillac, Noaillan, Omet, Ordonnac, Paillet, Parempuyre, Pauillac, Pellegrue, Périssac, Pessac, Pessac-sur-Dordogne, Petit-Palais-et-Cornemps, Peujard, Pineuilh, Plassac, Pleine-Selve, Podensac, Pomerol, Pompéjac, Pompignac, Pondaurat, Porchères, Porte-de-Benauge, Portets, Préchac, Preignac, Prignac-et-Marcamps, Pugnac, Puisseguin, Pujols, Pujols-sur-Ciron, Puybarban, Puynormand, Queyrac, Quinsac, Rauzan, Reignac, Rimons, Riocaud, Rions, Roaillan, Romagne, Roquebrune, Ruch, Sablons, Sadirac, Saillans, Saint-Aignan, Saint-André-de-Cubzac, Saint-André-du-Bois, Saint-André-et-Appelles, Saint-Androny, Saint-Antoine-du-Queyret, Saint-Antoine-sur-l’Isle, Saint-Aubin-de-Blaye, Saint-Aubin-de-Branne, Saint-Aubin-de-Médoc, Saint-Avit-de-Soulège, Saint-Avit-Saint-Nazaire, Saint-Brice, Saint-Caprais-de-Bordeaux, Saint-Christoly-de-Blaye, Saint-Christoly-Médoc, Saint-Christophe-de-Double, Saint-Christophe-des-Bardes, Saint-Cibard, Saint-Ciers-d’Abzac, Saint-Ciers-de-Canesse, Saint-Ciers-sur-Gironde, Sainte-Colombe, Saint-Côme, Sainte-Croix-du-Mont, Saint-Denis-de-Pile, Saint-Emilion, Saint-Estèphe, Saint-Etienne-de-Lisse, Sainte-Eulalie, Saint-Exupéry, Saint-Félix-de-Foncaude, Saint-Ferme, Sainte-Florence, Sainte-Foy-la-Grande, Sainte-Foy-la-Longue, Sainte-Gemme, Saint-Genès-de-Blaye, Saint-Genès-de-Castillon, Saint-Genès-de-Fronsac, Saint-Genès-de-Lombaud, Saint-Genis-du-Bois, Saint-Germain-de-Grave, Saint-Germain-de-la-Rivière, Saint-Germain-d’Esteuil, Saint-Germain-du-Puch, Saint-Gervais, Saint-Girons-d’Aiguevives, Sainte-Hélène, Saint-Hilaire-de-la-Noaille, Saint-Hilaire-du-Bois, Saint-Hippolyte, Saint-Jean-de-Blaignac, Saint-Jean-d’Illac, Saint-Julien-Beychevelle, Saint-Laurent-d’Arce, Saint-Laurent-des-Combes, Saint-Laurent-du-Bois, Saint-Laurent-du-Plan, Saint-Laurent-Médoc, Saint-Léon, Saint-Loubert, Saint-Loubès, Saint-Louis-de-Montferrand, Saint-Macaire, Saint-Magne-de-Castillon, Saint-Maixant, Saint-Mariens, Saint-Martial, Saint-Martin-de-Laye, Saint-Martin-de-Lerm, Saint-Martin-de-Sescas, Saint-Martin-du-Bois, Saint-Martin-du-Puy, Saint-Martin-Lacaussade, Saint-Médard-de-Guizières, Saint-Médard-d’Eyrans, Saint-Médard-en-Jalles, Saint-Michel-de-Fronsac, Saint-Michel-de-Lapujade, Saint-Michel-de-Rieufret, Saint-Morillon, Saint-Palais, Saint-Pardon-de-Conques, Saint-Paul, Saint-Pey-d’Armens, Saint-Pey-de-Castets, Saint-Philippe-d’Aiguille, Saint-Philippe-du-Seignal, Saint-Pierre-d’Aurillac, Saint-Pierre-de-Bat, Saint-Pierre-de-Mons, Saint-Quentin-de-Baron, Saint-Quentin-de-Caplong, Sainte-Radegonde, Saint-Romain-la-Virvée, Saint-Sauveur, Saint-Sauveur-de-Puynormand, Saint-Savin, Saint-Selve, Saint-Seurin-de-Bourg, Saint-Seurin-de-Cadourne, Saint-Seurin-de-Cursac, Saint-Seurin-sur-l’Isle, Saint-Sève, Saint-Sulpice-de-Faleyrens, Saint-Sulpice-de-Guilleragues, Saint-Sulpice-de-Pommiers, Saint-Sulpice-et-Cameyrac, Sainte-Terre, Saint-Trojan, Saint-Vincent-de-Paul, Saint-Vincent-de-Pertignas, Saint-Vivien-de-Blaye, Saint-Vivien-de-Médoc, Saint-Vivien-de-Monségur, Saint-Yzan-de-Soudiac, Saint-Yzans-de-Médoc, Salaunes, Salleboeuf, Samonac, Saucats, Saugon, Sauternes, Sauveterre-de-Guyenne, Sauviac, Savignac, Savignac-de-l’Isle, Semens, Sendets, Sigalens, Sillas, Soulac-sur-Mer, Soulignac, Soussac, Soussans, Tabanac, Taillecavat, Talais, Talence, Targon, Tarnès, Tauriac, Tayac, Teuillac, Tizac-de-Curton, Tizac-de-Lapouyade, Toulenne, Tresses, Uzeste, Val-de-Livenne, Val de Virvée, Valeyrac, Vayres, Vendays-Montalivet, Vensac, Vérac, Verdelais, Vertheuil, Vignonet, Villandraut, Villegouge, Villenave-de-Rions, Villenave-d’Ornon, Villeneuve, Virelade, Virsac, Yvrac.

7.   Основни винени сортове грозде

Cabernet franc N

Cabernet-Sauvignon N

Carmenère N

Cot N - Malbec

Merlot N

Muscadelle B

Petit Verdot N

Sauvignon B - Sauvignon blanc

Sauvignon gris G - Fié gris

Semillon B

8.   Описание на връзката или връзките

За отглежданите в океански климат сортове от района на Бордо още от XVII и XVIII век са били необходими дървени колчета, а по-късно масово навлизат кордонните подпорни конструкции, за да се гарантира добро разпределение на реколтата и достатъчна листна площ за правилна фотосинтеза с цел постигане на оптимална зрялост. Различните видове почви и разнообразното изложение са довели до подбора и адаптирането на различни сортове в зависимост от характеристиките на средата и така се обяснява ориентирането в исторически план към купажни вина. Могат да се разграничат четири отделни вида почви:

глинесто-варовиковите почви и варовиковите мергели са широко разпространени по склоновете на хълмовете, където много добре се развива сортът merlot N;

силикатните почви, примесени с глини и варовикови елементи, са отлични например за сортовете merlot N и sauvignon B;

пясъчно-глинестите почви, наричани „boulbènes“, които съдържат фини силикатни елементи, са по-леки и са подходящи за производството на бели вина;

чакълестите почви, съставени от чакъл, дребен кварц и по-едър или по-фин пясък, оформят тераси с добро оттичане, топли и отлични за отглеждане на лозя, особено на сорта cabernet sauvignon N.

Контролираното наименование за произход „Bordeaux supérieur“ отговаря на изискванията, които производителите са си наложили в миналото по отношение на контролираното наименование за произход „Bordeaux“, що се отнася до гъстотата на лозята (по-висока), правилата за резитба (по-малък брой пъпки), максималното натоварване на парцела (по-малко). Тези условия на производство позволяват получаването на по-концентрирани вина, чието минимално съдържание на захар, както и минималното естествено алкохолно съдържание, са по-високи от определените за контролираното наименование за произход „Bordeaux“. Червените и белите вина с контролирано наименование за произход „Bordeaux supérieur“ имат характерен стил. Те се отличават със своята хармония, известна елегантност, добър баланс и богатство на ароматите; тези качества са резултат по-специално от разнообразието на биофизичната среда, от сортовете грозде, но също и от начините на отглеждане на лозята и на винификация, които ги правят годни за стареене вина. Благодарение на своето пристанище и на тесните исторически връзки с други народи, които много рано са създали добре структурирана и силна търговия, лозарският сектор на Бордо винаги е бил ориентиран към останалия свят, като се е ползвал или е разпространявал технически иновации, насърчавал е динамиката на стопанствата и така се е давала възможност за засилването, развитието и износа на неговите умения, винаги при спазване на вековните практики. След брака на херцогинята на Aquitaine, Aliénor, и бъдещия крал на Англия, Henri Plantagenet, през 1152 г., търговският обмен нараства значително. Англичаните изнасят храни, текстилни изделия и метали и внасят вина от Бордо. През XVII век започва нова търговска ера с появата на нови потребители. Износът остава една от силните страни на дистрибуцията на вината „Bordeaux“, чрез които в целия свят се разпространяват и знанията и уменията, престижът и известността на контролираното наименование за произход „Bordeaux supérieur“, две трети от които вече се бутилират в стопанството на производителя. Те имат по-комплексна структура и могат да стареят в продължение на по-дълъг период от време от вината с контролираното наименование за произход „Bordeaux“, които могат да стареят до 5 или 6 години.

9.   Други основни условия (опаковане, етикетиране, други изисквания)

Област в непосредствена близост

Правна уредба:

 

Национално законодателство

Вид допълнително условие:

 

Опаковане в определения географски район

Описание на условието:

 

Областта в непосредствена близост, определена чрез дерогация за винификацията, приготвянето и отлежаването на вината, се състои от територията на следните общини от департамент Gironde на базата на официалния географски кодекс от 26 февруари 2020 г.:

Департамент Dordogne: Le Fleix, Fougueyrolles, Gageac-et-Rouillac, Gardonne, Minzac, Pomport, Port-Sainte-Foy-et-Ponchapt, Razac-de-Saussignac, Saint-Antoine-de-Breuilh, Saint-Seurin-de-Prats, Saussignac, Thénac, Villefranche-de-Lonchat.

Департамент Lot-et-Garonne: Baleyssagues, Cocumont, Duras, Esclottes, Loubès-Bernac, Sainte-Colombe-de-Duras, Savignac-de-Duras, Villeneuve-de-Duras.

По-голяма географска единица

Правна уредба:

 

Национално законодателство

Вид допълнително условие:

 

Допълнителни разпоредби относно етикетирането

Описание на условието:

 

Етикетите на вината с контролирано наименование за произход може да съдържат уточнение на по-голямата географска единица „Vin de Bordeaux“ или „Grand Vin de Bordeaux“. Размерите на буквите, с които е изписана по-голямата географска единица, не надвишават — нито на височина, нито на ширина — две трети от размерите на буквите, с които е изписано контролираното наименование за произход.

Връзка към продуктовата спецификация

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-acf2cbea-d0b8-4acf-b65b-40814c3030e0


(1)  ОВ L 9, 11.1.2019 г., стр. 2.