24.3.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 102/21


Публикация на заявление за регистриране на наименование съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

(2021/C 102/08)

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1) в срок от три месеца от датата на нейното публикуване.

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

„TUZSÉRI ALMA“

ЕС №: PDO-HU-02483 — 20.9.2018 г.

ЗНП (Х) ЗГУ ( )

1.   Наименование/наименования

„Tuzséri alma“

2.   Държава(и) заявителка(и)

Унгария

3.   Описание на селскостопанския продукт или храната

3.1.   Вид продукт

Клас 1.6: Плодове, зеленчуци и зърнени храни, пресни или преработени

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието в точка 1

Защитеното наименование за произход (ЗНП) „Tuzséri alma“ може да се използва за ябълки за консумация в прясно състояние на сортовете Gala, Jonagold, Red Delicious, Golden Delicious, Mutsu, Idared, Jonathan и Granny Smith от вида Malus domestica.

Физични свойства:

Всеки сорт в определения географски район се характеризира с по-висока от средната твърдост на месестата част (минимум 6 kg/cm2) и следователно с хрупкава месеста част, дълъг срок на съхранение, както и по-високо от средното съдържание на захари (минимум 10 °Brix).

Обикновено само сортовете червени ябълки (Gala, Jonagold, Red Delicious, Idared, Jonathan) имат по-голяма площ на оцветяване (минимум 40 %) и наситено оцветен епикарп.

Физичните и органолептичните характеристики на различните сортове при постъпване на склад са обобщени в таблицата по-долу:

Сорт: Твърдост на месестата част (минимум, kg/cm2); Съдържание на захари (минимум °Brix); Площ на оцветяването (мин. %)

Gala:

7;

11;

40

Jonagold:

6;

12;

40

Red Delicious:

7;

11;

50

Golden delicious:

6,5;

12;

не се прилага

Mutsu:

7;

11;

не се прилага

Idared:

6;

11;

40

Jonathan:

6,5;

12;

40

Granny Smith:

7;

10;

не се прилага

3.3.   Фуражи (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

—-

3.4.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат осъществени в определения географски район

„Tuzséri alma“ трябва да се отглежда и бере единствено в географския район, определен в точка 4.

3.5.    Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

3.6.   Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

Логото по-долу трябва да бъде поставено върху всеки продукт, пуснат на пазара — или върху всяка ябълка, или върху затворените и запечатани опаковки.

Ако логото е се поставя върху ябълките поотделно, поне 70 % от ябълките трябва да бъдат етикетирани.

Върху логото под думите „Tuzséri alma“, изписани в полукръг, вляво е изобразена цяла червена ябълка със зелено листо, сочещо към друга ябълка, която е разрязана наполовина и има жълтеникава месеста част, зелена кора и по една семка в средата на всяка половина на бялата сърцевина.

Image 1

4.   Кратко определение на географския район

Административните граници на село Tuzsér в региона Rétköz в областта Szabolcs-Szatmár-Bereg.

5.   Връзка с географския район

Качеството на „Tuzséri alma“ се дължи изключително на природните и човешките фактори, свързани с определения географски район.

Природни фактори:

Tuzsér е разположено до река Тиса, на надморска височина между 100 и 113 метра. Граничи с планините Zemplén на север и външните Източни Карпати на североизток. Друга важна природна характеристика е, че районът е разположен в U-образната прегръдка на река Тиса, известна като „лакътят на Тиса“.

Климатът е умерено топъл и сух, с голям брой часове слънчево греене през вегетационния сезон. Дневната температурна амплитуда е висока.

Преди регулирането на река Тиса районът на производство е бил част от залѝвния район на реката. Поради това там почвите са алувиални, богати на хумус и фосфор.

Благодарение на близостта на реката в „лакътя на Тиса“ в района на производство има висока влажност поради естественото изпаряване на водата.

Специфични характеристики на продукта:

В момента на постъпването им на склад ябълките „Tuzséri alma“ имат високо съдържание на захар (мин. 10 °Brix) и по-голяма твърдост на месестата част (минимум 6 kg/cm2) в сравнение с другите ябълки. Вследствие на това ябълките се съхраняват относително по-добре, като по време на съхранението запазват вкуса и аромата си. При червените сортове площта на оцветяването е по-голяма (минимум 40 %), а червеният цвят е по-наситен и по-ярък, отколкото при ябълките, отглеждани на други места.

Причинно-следствена връзка между географския район и характеристиките на продукта (Причинно-следствена връзка между географския район и специфичното качество на продукта)

Планинските вериги около района осигуряват защита от север и изток по време на цъфтежа на дърветата и развитието на плодовете.

Големите запаси от фосфор и използването на нискоазотни торове правят месестата част на плода по-твърда от обичайното.

Районът на производство на ябълките „Tuzséri alma“ се характеризира с по-бавен темп на узряване, което несъмнено се дължи на географското му местоположение. Алувиалните почви в комбинация с високата влажност забавят образуването на захари. Поради това узряването не настъпва рязко.

Големият брой часове слънчево греене, значителните денонощни температурни амплитуди, които са резултат от горещите дни и прохладните нощи, както и подрязването на дървесните корони водят до високо съдържание на захар. Благодарение на алувиалните почви с добро снабдяване на вода плодовете са сочни и съответно наличието на захари е по-слабо изразено, което води до хармоничен, тръпчив вкус.

Естествените изпарения от реката в „лакътя на Тиса“ допринасят за по-високата влажност в района на производство. Поради близостта на реката сутрешната роса също така е значително по-обилна. Високата влажност, капките роса, които се образуват върху повърхността на плодовете през нощта, значителните денонощни температурни амплитуди, многото часове слънчево греене по време на вегетационния сезон, както и подрязването на дървесните корони допринасят за голямата площ на оцветяването, тъй като тези природни фактори стимулират високо ниво на антоцианин в кората, увеличавайки наситения червен нюанс на ябълките.

Описание на човешките фактори, свързани с дадената географска среда, които допринасят за развитието на специфичните характеристики на продукта:

Следните човешки умения допринасят за характеристиките на ябълките „Tuzséri alma“:

Култивирането на ябълките „Tuzséri alma“ се извършва благодарение на човешкия фактор в професионална среда, която съществува от 300 години и с успех черпи от нарастващия опит, предаван от поколения. Ябълковите дървета се отглеждат в редове с тревни площи между тях, което способства за по-доброто задържане на вода, за разлика от редовете, които на други места редовно се разорават. Прилаганата тук техника на резитба „Sándor Nagy“ създава по-проветрена и по-отворена структура на зеленината, която дава възможност слънцето да достигне по-добре до плодовете, зреещи в короната на дървото. Използват се торове с ниско съдържание на азот. Разумните практики на култивиране позволяват на земеделските стопани да участват активно в процеса на производство от първия до последния етап. Беритбата, предварителният подбор и сортирането се извършват на ръка, като се гарантира, че се берат само узрели плодове, а това означава, че човешкият опит и експертни познания имат решаваща роля при беритбата. Знанията на берачите на плодове, както и на хората, които ги сортират, също се предават от поколения. Клубът по градинарство „Sándor Nagy“ (Nagy Sándor Kertbarát Klub Egyesület) в село Tuzsér е важно професионално сдружение, което обединява ноу-хау и насърчава развитието на производството на ябълки в района.

Препратка към публикуваната продуктова спецификация

(член 6, параграф 1, втора алинея от настоящия регламент)

https://gi.kormany.hu/foldrajzi-arujelzok


(1)  OВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.