3.2.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 38/4


Публикация на заявление за регистриране на наименование съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

(2021/C 38/03)

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1) в срок от три месеца от датата на нейното публикуване.

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

„Plăcintă dobrogeană“

ЕС №: PGI-RO-02510 — 16.5.2019 г.

ЗНП ( ) ЗГУ (Х)

1.   Наименование/наименования

„Plăcintă dobrogeană“

2.   Държава членка или трета държава

Румъния

3.   Описание на селскостопанския продукт или храната

3.1.   Вид продукт

Клас 2.3. Хляб, печива, кексове, сладкарски изделия, бисквити и други хлебарски изделия:

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1

„Plăcintă dobrogeană“ е изпечено, замразено полуизпечено или замразено неизпечено тестено изделие, направено от тестени кори, с плънка от солено меко сирене (telemea), смесено с извара и яйца. Корите се правят чрез разтегляне и издърпване на тестото. Напълнените кори се навиват, нагъват и подреждат спираловидно в кръгли тави. Теглото на продукта е между 500 g и 2 000 g. Има солен вкус, който се дължи на сместа от сирене telemea, извара, яйца и кисело мляко, изпечена заедно с корите от тесто без мая.

Когато продуктът се разреже, се виждат редуващи се слоеве от жълтеникавобяла плънка от сирене и тестени кори.

„Plăcintă dobrogeană“ се продава по три начина:

изпечен, цял или нарязан на порции, които се претеглят в момента на продажбата,

замразен предварително изпечен,

замразен неизпечен.

„Plăcintă dobrogeană“ има мека, нежна консистенция получена от сместа от кисело мляко и яйца, с която се залива, за разлика от други продукти от същия тип, които имат хрупкава текстура с често трошлива повърхност. Другата особеност, която го различава от подобни продукти, е използването на незамразени тестени кори от прясно приготвено тесто за всяка партида от готови продукти.

Доминиращите аромати са на печено сирене, тесто и яйца.

3.2.1.   Органолептични характеристики:

Външният вид на изпечения „Plăcintă dobrogeană“ е: едно цяло парче, което има формата на тавата, в която се приготвя, с хомогенна полугланцирана повърхност, препечена, но не изгоряла. Има фина златистожълта кора, на места с меден цвят. Когато се разреже, могат да се видят редуващи се слоеве от лека плънка от сирене, кори от тесто без мая и (понякога) въздушни мехурчета.

Замразената предварително изпечена баница се различава леко на външен вид, като жълтият цвят е по-светъл от този на изпечената баница.

Външният вид на замразения неизпечен продукт „Plăcintă dobrogeană“ е: едно цяло парче, с хомогенна повърхност, кремавобял цвят, дължащ се на суровите тестени кори, покрити със сместа от кисело мляко и яйца.

3.2.2.   Физични и химични характеристики:

Общо мазнини:

минимум 8 %

— максимум 25 %

Съдържание на влага

минимум 30 %

— максимум 50 %

Сол:

минимум 1,5 %

— максимум 2 %

Белтъчини:

минимум 8 %

— максимум 13 %

Плънка:

минимум 55 %

— максимум 70 %

3.3.   Фуражи (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

За „Plăcintă dobrogeană“ са необходими следните продукти и съставки: солено сирене (telemea), извара, пшенично брашно, яйца, кисело мляко, вода, слънчогледово масло, винен оцет, сол.

3.4.   Специфични етапи на производство, които трябва да бъдат осъществени в определения географски район

Всички етапи на производството на „Plăcintă dobrogeană“ се извършват в определения географски район. Производственият процес на „Plăcintă dobrogeană“ включва следните специфични етапи: получаване на суровини и съставки, приготвяне на тесто, разтегляне на кори, приготвяне на плънка, поставяне на плънка, заливане със смес от кисело мляко и яйца, печене и частично печене, бързо замразяване.

3.5.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

3.6.   Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

Етикетът включва следното:

наименованието на продукта „Plăcintă dobrogeană“, следвано от думите „Indicație Geografică Protejată“ (защитено географско указание) или съкращението „IGP“ (ЗГУ) (преведено на езика/езиците на държавата, в която се продава продуктът),

вида на продукта (печен, замразен предварително изпечен или замразен неизпечен),

име на производителя,

логото на органа за контрол и сертифициране.

4.   Кратко определение на географския район

Географският район включва две административни области: окръг Тулча и окръг Констанца, както са очертани според административната структура на Румъния.

И двете административни области образуват непрекъснат район в югоизточна Румъния, известен още като Добруджа.

5.   Връзка с географския район

Причинно-следствената връзка между географския произход и характеристиките на продукта се състои от репутацията, човешкия фактор и характеристиките на продукта.

Репутацията на продукта се дължи на исторически доказателства за неговия древен произход и известността му, предадени чрез устни източници, събрани и публикувани в списания и книги, за да бъдат предадени на бъдещите поколения.

Връзката между продукта и географския район е описана на страница 44 от книгата „Valori identitare în Dobrogea“ („Ценности на добруджанската идентичност“] от Евлия Челеби (Evliya Celebi). Когато пътува през Добруджа, Челеби се възхищава от „забележителните плаващи мелници по Дунав, истински работилници за мелене и печене, в които смляното брашно се превръща в хляб и печива“.

През 2009 г., по време на седмото издание на празника „Ден на реколтата“ в община Cumpăna, атракцията беше най-голямата „Plăcintă dobrogeană“, на която беше посветена специална публикация в местния вестник Ziua de Constanța от 5 октомври 2009 г.

В списание Ferma, година XX 16 (221) от 15—30 септември 2018 г., стр. 128—129, е публикувана статия на тема „Plăcintă dobrogeană, произвеждана повече от 150 години ...“. По време на XXVI Международно изложение ExpoAgroUtil президентът на Международната асоциация на производителите на слънчоглед и слънчогледово олио изрази своята висока оценка за „Plăcintă dobrogeană“. В същата статия един от членовете на румънския Съюз на журналистите заявява, че „Plăcintă dobrogeană“ поддържа местната традиция от поколение на поколение.

В друго издание на Ferma, брой 7 от 15—30 април 2019 г., беше отбелязано, че „Plăcintă dobrogeană“ е популяризирана по време на есенното събитие, организирано от Националния център за туристическа информация и реклама (CNIPT) в Măcin.

Комбинацията от традицията и опита на майсторите на тестени изделия е помогнала за изграждането на имиджа и репутацията на „Plăcintă dobrogeană“ както в страната, така и в чужбина (например статия, публикувана в списание „Agroklub“ в Сърбия), статията във вестник Ziua de Constanța и статиите в списание Ferma.

В резултат на това репутацията на продукта се дължи на наименованието и е пряко свързана с географския район Добруджа, поради което се предлага на пазара под името „Plăcintă dobrogeană“.

Човешкият фактор играе основна роля в приготовлението на „Plăcintă dobrogeană“.

Корите се разтеглят и сушат, докато станат много тънки, полупрозрачни, еластични и леко блестящи — качества, които са известни само на местните хора.

Приготвянето на корите по този начин гарантира, че след като бъде изпечен, продуктът ще има трошлива консистенция, без специално сгъване на корите.

Когато приготвя плънката, баничарят смесва сиренето и яйцата и поставя сместа, като разклаща ръката си, пускайки по малко от плънката върху половината кора (при нагънати кори) или върху цялата кора (при навити кори); Умения, които са се предавали от поколение на поколение.

Навиването или нагъването на корите се извършва само по дължината на кората. Баничарите знаят колко плътно прилепнали трябва да бъдат корите с плънка, за да се навият или нагънат и за да може „Plăcintă dobrogeană“ да има лека консистенция при печене.

Специфичният характер на „Plăcintă dobrogeană“ се дължи на методите и уменията, предавани от едно поколение на следващо в Добруджа. Корите се разтеглят плътно на ръка, без да бъдат разкъсвани — свидетелство за уменията на баничарите, каквито са и навиването и нагъването на корите — защото „Plăcintă dobrogeană“ не трябва да има разбъркан (разкъсан) вид, когато бъде поставена в тавата, а да изглежда по-скоро като непрекъсната спирала, за да се запази лекотата ѝ в резултат на вкарването на въздух при навиването/нагъването на корите.

За разлика от подобни продукти, „Plăcintă dobrogeană“ има следните специфични характеристики:

кръгла, с тегло между 500 g и 2 000 g, с формата на тавата, в която е била изпечена поради заливане със смес от кисело мляко и яйца, а повърхността ѝ е еднородна, полулъскава, със загар, но не изгорена, златистожълта, като цветът е малко по-тъмен при печения продукт и по-светъл при предварително изпечения продукт заради сместа от кисело мляко и яйца,

когато се среже, „Plăcintă dobrogeană“ изглежда различно от другите продукти от същия тип поради въздушната структура на плънката, получена чрез местните методи,

солен вкус на запечено сирене telemea, извара, яйца и кисело мляко заедно с кори от тесто без мая, което я отличава от останалите продукти от същия тип,

пухкава благодарение на въздуха, задържан по време на навиването/нагъването и поставянето на плънката чрез използване на специфична техника, за разлика от подобни продукти, които имат плътна, тестена плънка.

Други характеристики на продукта

„Plăcintă dobrogeană“ е свързана с важни религиозни празници и следователно подлежи на специални правила по отношение на подготовката и консумацията. Новогодишната ‘Plăcintă dobrogeană’ има дълъг цикъл на подготовка през цялата година. „Plăcintă dobrogeană“ се прави през цялата „бяла седмица“ (Масленица), на Коледа, на храмови празници (ден на покровителя) и по време на семейни тържества като сватбената церемония и „вторника след сватбата“, когато традиционно се прави „Plăcintă dobrogeană“ на булката.

Всички тези специфични елементи, взети заедно, правят „Plăcintă dobrogeană“ различна от другите подобни продукти.

Препратка към публикуваната спецификация

(член 6, параграф 1, втора алинея от настоящия регламент)

https://www.madr.ro/docs/ind-alimentara/2018/documentatie-placinta-dobrogeana/Caiet-de-sarcini-PLACINTA-DOBROGEANA-IGP.pdf


(1)  OB L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.