Брюксел, 20.7.2021

SWD(2021) 715 final

РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

Доклад относно върховенството на закона за 2021 г.


Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия

придружаващ

СЪОБЩЕНИЕТО НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ,
СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И
КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Доклад относно върховенството на закона за 2021 г.

Ситуация в областта на върховенството на закона в Европейския съюз

{COM(2021) 700 final} - {SWD(2021) 701 final} - {SWD(2021) 702 final} - {SWD(2021) 703 final} - {SWD(2021) 704 final} - {SWD(2021) 705 final} - {SWD(2021) 706 final} - {SWD(2021) 707 final} - {SWD(2021) 708 final} - {SWD(2021) 709 final} - {SWD(2021) 710 final} - {SWD(2021) 711 final} - {SWD(2021) 712 final} - {SWD(2021) 713 final} - {SWD(2021) 714 final} - {SWD(2021) 716 final} - {SWD(2021) 717 final} - {SWD(2021) 718 final} - {SWD(2021) 719 final} - {SWD(2021) 720 final} - {SWD(2021) 721 final} - {SWD(2021) 722 final} - {SWD(2021) 723 final} - {SWD(2021) 724 final} - {SWD(2021) 725 final} - {SWD(2021) 726 final} - {SWD(2021) 727 final}


Резюме

Ирландската правосъдна система, характеризираща се с високо равнище на усещане за независимост, преминава през важни развития. Нов проектозакон има за цел да реформира системата за назначаване и повишаване на кадрите в съдебната система, с което ще се разсеят досегашните опасения. И след реформата обаче правителството ще продължи да разполага с широка свобода на преценка, тъй като кандидатите няма да подлежат на класиране, а правителството не е обвързано от този списък, макар че решенията му трябва да бъдат публикувани. Важно е с тази реформа е да се гарантира независимостта на съдебната власт, като се вземат предвид европейските стандарти. Въвежда се дисциплинарен режим за подобряване отчетността на съдиите, а Комитетът за поведение на съдебните служители подготвя насоки относно поведението и етиката, както и процедура за подаване на жалби. В съответствие с Конституцията окончателното решение за освобождаване на съдии, което е предвидено единствено в случаи на неправомерно поведение или неработоспособност, остава прерогатив на Парламента, което може да породи опасения относно политизирането на процедурата. Наскоро учреденият Съдебен съвет продължи работата си по редица насоки. Продължава да се обмисля ограничаване на съдебните разноски и подобряване на схемите за правна помощ, с което би могъл да се подобри достъпът до правосъдие. Предприемат се мерки за справяне с предизвикателствата, свързани с цифровизацията, малкия брой съдии на глава от населението и продължителността на производствата.

Ирландия провежда обширен преглед на своите структури за борба с корупцията и измамите, както и на своите стратегии за предотвратяване, разследване и произнасяне по дела, свързани с икономически престъпления и корупция. Правителството се е ангажирало да въведе нови структури за борба с корупцията и измамите, ново законодателство, с което да се уредят предварителните изслушвания по дела и да се измени Законът за наказателното правосъдие (за корупционните престъпления) от 2018 г. Ключовите предизвикателства в способността на Ирландия да възпира и наказва корупцията продължават да съществуват поради ограничени ресурси и фрагментирани институции. Налице са мерки за предотвратяване на корупцията и насърчаване на почтеното поведение, но продължават да съществуват предизвикателства във връзка с правоприлагането, по-специално относно разкриването на информация за имущественото състояние, лобирането и кадровите въртележки. Изразени са опасения за това, че Комисията за стандартите при обществените длъжности, като надзорен орган, който управлява разкриването на интереси и режимите за данъчно облагане на заемащите висши публични длъжности, може да не разполага с достатъчно ресурси. За да се проучи този въпрос, е планиран преглед на капацитета.

Очаква се регулаторът на радио- и телевизионните медии (органът по телевизионното и радиоразпръскване на Ирландия) да претърпи съществена реорганизация в рамките на новия проектозакон за онлайн безопасност и регулация на медиите, чиято цел е да се транспонира преразгледаната Директива за аудиовизуалните медийни услуги. Планира се новият проектозакон да бъде приет до края на 2021 г. Скорошните развития, насочени към повишаване на прозрачността в сектора, включват предоставяне на база данни относно собствеността върху медиите, която се очаква да се актуализира редовно. Измененията в Закона относно клеветата, предвидени да бъдат приети през идните месеци, се очаква да окажат положително въздействие върху работата на журналистите. Правителството създаде консултативна комисия по въпросите на бъдещето на медиите, за да започне диалог относно новите мерки на политиката и възможните дългосрочни действия в подкрепа на сектора.

Що се отнася до принципа на взаимозависимост и взаимоограничаване, обичайната законодателна процедура продължи да се използва за приемане на законодателство с цел справяне с пандемията от COVID-19, но бяха изразени опасения относно ограничения парламентарен надзор над министерските мерки. Макар че Ирландия разполага с добре разработена законодателна процедура, в последно време се прибягва в значителна степен до възможности за съкращаване на обсъжданията в Парламента. Комисията по правата на човека и равенството на Ирландия продължава ефективно да изпълнява своята работа и през юни 2021 г. повторно беше акредитирана. Ирландия има жизнено и многообразно гражданско общество, но ограниченията на финансирането на неправителствените организации (НПО) продължават да пораждат известни опасения. Има планове за преодоляване на тези опасения в контекста на текущата реформа на избирателната система.

I.Правосъдна система

Ирландия е юрисдикция на обичайното право, чиято съдебна система се разделя на гражданско и наказателно подразделение. Тя е съставена от окончателен апелативен съд (Върховния съд), Апелативен съд и първоинстанционни съдилища, които включват Висш съд с пълна юрисдикция по всички наказателни и граждански въпроси и съдилища с ограничена юрисдикция: Окръжния съд и Районния съд, организирани на географски принцип. Специалните наказателни съдилища 1 са съдилища без съдебни заседатели, които разглеждат наказателни дела, свързани с паравоенна, подривна и организирана престъпност. Освен това редица специализирани трибунали 2 работят в различни области, включително в областта на отношенията на работното място 3 . През 2019 г. беше създаден Съдебен съвет 4 . Назначенията в съдебната система се правят от президента на Ирландия, по препоръка на правителството. Консултативният съвет за назначения в съдебната система отговаря за подбора на подходящи кандидати за назначение. Прокуратурата не е част от съдебното подразделение. Главният прокурор е правен съветник на правителството. В правната професия има два вида адвокати — солиситъри, представлявани от Обществото на юристите, и баристъри, до голяма степен представлявани от Адвокатската колегия на Ирландия. Регулаторният орган за правните услуги, който представлява независим орган, създаден през 2016 г., е националният нормативен регулатор и на двата клона на правната професия.

Независимост

Усещането за независимост на съдилищата и съдиите сред широката общественост и предприятията продължава да е 5 на високо равнище. Равнището на независимост на съдилищата и съдиите се усеща като „относително добро или много добро“ от 73 % от населението и от 77 % от предприятията 6 . Високата степен на усещане за независимост на съдебната власт е стабилна от 2016 г. насам.

Наскоро учреденият Съдебен съвет продължи работата си по издаването на редица насоки, включително чрез провеждане на проучвания и изготвяне на проекти 7 . Стартирана е съвременна програма за образование и обучение на съдии, подпомагана с назначаването на действащ съдия за директор по съдебните изследвания. Групата държави срещу корупцията (GRECO) на Съвета на Европа приветства учредяването на Съдебния съвет в съответствие с предишните си препоръки 8 . Съдебният съвет провежда проучвания, за да подпомага изготвянето на Насоките относно присъдите. Насоките за телесните повреди, в които са определени общи насоки за сумите, които да бъдат присъждани или оценявани в искове относно телесни повреди, бяха приети от Съвета през март 2021 г. и влязоха в сила през април 2021 г. след влизане в сила на законодателството. При прилагането на такива насоки следва да се отдаде нужното внимание на зачитането на независимостта на съдебната власт 9 .

Подготвя се нов проектозакон относно назначаването и повишаването на съдиите. След изтичането на срока на проектозакона от 2017 г. относно назначенията в съдебната система в края на предходния парламентарен мандат новото правителство представи нова обща схема 10 през декември 2020 г 11 . Очаква се проектозаконът да бъде внесен в парламента през третото тримесечие на 2021 г.

Съставът на предвидената Комисия за съдебни назначения е променен. Новата обща схема предвижда създаването на Комисия за съдебни назначения, съставена от девет членове, която да замени текущия Консултативен съвет за назначения в съдебната система (JAAB) 12 . Комисията ще включи главния съдия (като председател), двама съдии, номинирани от Съдебния съвет (един, който е практикуващ солиситър и един, който е практикуващ баристър), един председател на съд (председателят на съда, по отношение на който Комисията трябва да препоръчва лица за назначение) и четирима непрофесионални членове (трима от които трябва да бъдат избирани на открит конкурс от Службата за обществени назначения, и един, който ще бъде номиниран от Комисията по правата на човека и равенството на Ирландия) 13 . Главният прокурор ще участва в заседанията на Комисията в качеството си на служебен член без право на глас. Съставът на предвидената комисия не включва ясно мнозинство на съдиите, избрани от техните колеги 14 , макар че в него са отчетени определени опасения, изразени във връзка с предишните планове за непрофесионално мнозинство и непрофесионален председател 15 . Членството, макар и без право на глас, на главния прокурор, който е и главният правен съветник на правителството и участва в заседанията на кабинета 16 , може да изразява опасения във връзка с независимостта на комисията от правителството 17 , както е докладвано от Комисията по правата на човека и равенството 18 и Обществото на юристите 19 . Общата схема предвижда също Консултативна комисия за назначения на висши служители в съдебната система, която да препоръчва лица за назначаване на позициите на главен съдия, председател на Апелативния съд и председател на Висшия съд. Тази комисия ще бъде съставена от главния съдия, един непрофесионален член и главния прокурор. Следователно главният прокурор би имал значителна роля в назначенията на повечето висши позиции в съдебната власт, което също би могло да породи опасения от гледна точка на независимостта. Важно е окончателната реформа да гарантира съдебна независимост в съответствие с правото на ЕС и при отчитане на европейските стандарти 20 , както и да се извършва в тясно сътрудничество със съответните заинтересовани страни 21 и Венецианската комисия. По-специално, според препоръките на Съвета на Европа такъв независим орган за назначения следва в значителна степен да бъде съставен от членове на съдебната власт и да бъде упълномощен да отправя препоръки или да изразява становища, които съответният назначаващ орган следва в практиката 22 .

Предвидената процедура за назначаване и повишаване на кадрите в съдебната система поражда опасения. В сегашната система за първоначалните съдебни назначения JAAB препоръчва на министъра на правосъдието най-малко седем кандидати за всяка свободна длъжност 23 . Кандидатите в списъка не се подреждат по приоритет и правителството не е задължено да избира от списъка. Повишенията на съдиите се правят от президента на Ирландия, по препоръка на правителството, и за тях не се прилага процедурата, провеждана от JAAB. Бяха изразени опасения във връзка с широката свобода на преценка, предоставена на изпълнителната власт в настоящата система 24 . Общата схема предвижда всяко назначаване и повишаване на кадри в съдебната система да бъде предмет на предвидената нова процедура, която има потенциала да засили независимостта на съдебната система. Общата схема предвижда Комисията да представи на правителството петима кандидати, които не са класирани 25 , като по този начин ограничи в по-голяма степен свободата на преценка на правителството в сравнение с настоящата система, включваща списък от седем кандидати. Проектозаконът от 2017 г. обаче предвиждаше дори по-голямо ограничение, като в него беше предложен списък само с трима класирани кандидати. Броят на кандидатите, който трябва да бъде представен, и липсата на класиране, предвидени в новата обща схема, осигурява на правителството широка свобода на преценка по отношение на съдебните назначения, което предизвика критики 26 . Тази свобода на преценка допълнително е засилена от възможността на правителството да избере кандидат, който не е от списъка, съставен от Комисията, без да е необходимо да се обосновава 27 . Правителството счита, че тази свобода на преценка се изисква съгласно конституционните разпоредби, които гласят, че съдиите се назначават от председателя 28 . При все това е важно в тази реформа да се вземат под внимание препоръките на Съвета на Европа, свързани с нуждата изпълнителната власт да следва препоръките на независими органи в практиката 29 .

Работи се по установяване на дисциплинарен режим за съдиите, докато Парламентът продължава да носи отговорността за отстраняването на съдии. Комитетът за поведение на съдебните служители към Съдебния съвет, учреден през 2020 г. за разглеждане на жалби във връзка с неправомерното поведение на съдии, изготвя Насоките за поведение на съдебните служители, процедурите за неофициално разрешаване на проблемите, поставени в жалбите, и относно допустимостта и функционирането на режима за подаване на жалби. Процедурата за подаване на жалби следва да бъде готова да започне да се използва до лятото на 2022 г. 30 Въпреки напредъка в тази връзка беше изразено опасение относно настоящата липса на официални дисциплинарни процедури за съдиите 31 , включително и от гражданското общество 32 . Следователно предстоящите насоки и процедури биха могли да доведат до подобряване на отчетността на съдиите; важно е с тях да се съхрани независимостта на съдебната власт в съответствие със законодателството на ЕС, като се вземат предвид и препоръките на Съвета на Европа 33 . Парламентът остава отговорен за вземането на решение за отстраняване от длъжност на съдии и запазва своята свобода на преценка в това отношение, което може да породи опасения относно политизирането на процеса, дори и ако този процес никога не е бил използван 34 .

Качество

Броят на съдиите остава малък, а наличните ресурси за обучение на съдии изглеждат ограничени. Броят на съдиите на глава от населението остава най-нисък в ЕС, което би могло също да засегне ефективността на ирландската правосъдна система 35 . Макар че правителството е поело ангажимента да преглежда броя и видовете съдии, необходими за гарантиране на ефективно правораздаване през следващите пет години 36 , опасенията, изразени също и от заинтересованите страни, могат да се преодолеят с по-непосредствени мерки 37 . Бюджетът на глава от населението за правосъдната система се увеличава постоянно през последните години и е сред най-високите в ЕС, докато бюджетът като процент от БВП е в застой и е останал под средния за ЕС 38 . Що се отнася до съдебното обучение 39 , през 2020 г. беше назначен директор по съдебните изследвания на непълно работно време (който е действащ съдия). Разширяването на програмата за обучение не беше възможно, макар че напоследък е постигнат напредък в гарантирането на административната подкрепа, необходима за улесняване на развитието на програмата 40 . През 2021 г. беше проведено проучване на нуждите от съдебно обучение 41 .

Продължават да се разглеждат разходите за съдебни спорове и системата за правна помощ 42 , което би могло да доведе до подобряване на достъпа до правосъдие. Прегледът на гражданското правораздаване 43 беше публикуван през октомври 2020 г. и в него се отправят препоръки с оглед на подобряване на достъпа до гражданско правосъдие, насърчаване на ранното разрешаване на спорове, намаляване на разходите за съдебни спорове, създаване на по-гъвкава и пропорционална система и гарантиране на по-добри резултати за ползвателите на услугите на съдилищата. В прегледа се препоръчва да се изготвят необвързващи насоки относно съдебните разноски 44 . Правителството започна оценка на споменатото предложение, включително на това дали съдебните разноски следва да бъдат определени по обвързващ начин 45 . Очаква се до края на 2021 г. да бъдат изготвени препоръки по този въпрос. Правителството се ангажира през тази година да започне и преглед на схемата за правна помощ при граждански дела Тези инициативи биха могли да спомогнат за преодоляване на опасенията, свързани с достъпа до правосъдие, и по-специално със системата за гражданска правна помощ 46 . Що се отнася до правната помощ при наказателни дела, правителството планира да прехвърли управлението на схемата към Съвета за правна помощ 47 . Макар че по принцип се счита, че схемата за помощ при наказателни дела функционира добре, Адвокатската колегия на Ирландия изрази опасения относно ниското равнище на възнаграждението, предоставяно на баристърите по схемата 48 . Укрепването на системите за правна помощ и ограничаването на съдебните разноски се оказва важно за подобряване на достъпа до правосъдие. Освен това насърчаването и стимулите за използване на алтернативни методи за разрешаване на спорове биха могли допълнително да се подобрят 49 .

Регулаторният орган за правните услуги предприема допълнителни мерки за справяне с оставащите препятствия на пазара на правни услуги. Органът планира въвеждането преди края на 2021 г. на рамката за адвокатските дружества (които могат да включват конфигурации баристър-баристър и баристър-солиситър). Освен това органът възнамерява да преразгледа въвеждането на мултидисциплинарни практики (с участие на практикуващи юристи и хора с други професии — напр. архитекти, счетоводители) като последваща стъпка след въвеждането на адвокатските дружества. През 2020 г. органът публикува доклад, в който беше разгледан въпросът дали професиите солиситър и баристър следва да бъдат обединени. В доклада се стига до заключението, че няма доказателствено основание да се препоръчва обединяването на професиите, но е поет ангажиментът за преразглеждане на въпроса, след като бъдат уредени други реформи по линия на този закон 50 . Освен това органът публикува доклад относно образованието и обучението на практикуващите юристи, като препоръча реформи за определяне на компетентността и стандартите, необходими за практикуване на професията на солиситър или баристър. Той препоръчва също създаването на законова уредба за акредитиране на съществуващите доставчици на образование и обучение на практикуващи юристи, както и за осигуряване на възможност за акредитиране на нови доставчици, които да предоставят професионално обучение за солиситъри и баристъри 51 . Органът вече работи с Министерството на правосъдието по изпълнението на тези препоръки. Освен това органът изпълнява проект за проучване във връзка с потенциалните бариери, които може да съществуват пред започването на кариера като баристър или солиситър, чието издаване предстои преди края на 2021 г. През 2020 г. органът пое регулирането на рекламата от практикуващи юристи, като въведе нови правила 52 . Би било важно органът да оценява дали и по какъв начин мерките са допринесли за ограничаването на съдебните разноски и за подобряване на достъпа до правосъдие.

Продължава работата 53 по запълване на съществуващите пропуски в цифровизацията на правосъдната система. Службата на съдилищата издаде дългосрочна стратегия 54 , която има за цел да подпомага по-пълноценно достъпа до правосъдие. Приоритетите на програмата за осъвременяване включват електронно подаване, система за управление на делата и въвеждане на инфраструктура за подпомагане на електронните съдилища. По време на пандемията от COVID-19 благодарение на виртуална съдебна зала имаше възможност за провеждане на над 2200 виртуални съдебни заседания от март 2020 г. насам. Дистанционни съдилища в значителна степен продължават да функционират във всички юрисдикции, във Върховния съд, в Апелативния съд и във Висшия съд и се планира те да продължат да функционират и в бъдеще. Въпреки мерките от 2020 г., с които беше дадена възможност за засилено използване на дистанционни изслушвания по гражданскоправни въпроси и при обжалване по наказателни дела, Ирландия е с по-нисък от средния за ЕС резултат от гледна точка на процедурните правила, които позволяват цифрови технологии в съдилищата при разглеждане на граждански/търговски, административни или наказателни дела 55 . Освен това Ирландия е с по-нисък от средния резултат и от гледна точка на използването на цифрови технологии от съдилищата и прокуратурата 56 , на електронни средства за комуникация в съдилищата 57 , на цифрови решения за провеждане и проследяване на съдебните производства по наказателни дела 58 и по отношение на онлайн достъпа на широката общественост до публикувани съдебни решения 59 . Затова е необходимо ирландската правосъдна система допълнително да се цифровизира, за да се запълнят съществуващите пропуски, както и за да се даде възможност за събиране на данни относно продължителността на производствата според методологията на Европейската комисия за ефикасност на правосъдието (CEPEJ) към Съвета на Европа 60 .

Правителството обяви преглед, който обхваща функционирането на специалните наказателни съдилища. Организацията на обединените нации 61 и гражданското общество 62 отдавна призовават да се обмисли премахването на специалния наказателен съд, който е установен през 1972 г. за разглеждане на дела за тероризъм и престъпления, свързани с организираната престъпност или за укрепване на процедурата на Съда за гарантиране зачитане на правото на справедлив процес. През февруари 2021 г. правителството назначи група за преглед на законите относно престъпленията срещу държавата. Компетентността на групата за преглед обхваща функционирането на специалния наказателен съд 63 .

Ефикасност

Предизвикателствата, свързани с продължителността на производствата, са се увеличили 64 . Средната продължителност на производствата във Висшия съд през 2019 г. е била 785 дни — увеличение с около 35 дни спрямо 2018 г. Продължителността по-специално на търговските производства продължи да се увеличава с около 220 дни от 2018 г. до 2019 г. За разлика от това продължителността на производствата в окръжни и районни съдилища е намаляла през 2019 г. в сравнение с 2018 г. след увеличение през предходната година. Продължителността на производствата в Апелативния съд се е увеличила с около 110 дни между 2019 г. (1220 дни) и 2018 г. (1101 дни). Между 2018 г. и 2019 г. продължителността на наказателните производства се е увеличила с около 120 дни в окръжен съд и с около 100 дни в централния наказателен съд 65 . Прегледът на гражданското правораздаване съдържа препоръки за намаляване на забавянията и продължителността на производствата 66 . Проектозакон относно наказателните производства, с който се предвиждат изслушвания преди делото, като по този начин би се осигурил по-бърз и по-ефективен съдебен процес за определени престъпления, бе официално приет на 24 май 2021 г 67 .

Правителството планира да предложи схема за обезщетения за случаи на прекомерна продължителност на съдебните производства преди края на 2021 г. Това се изисква с решение на Европейския съд по правата на човека, чието изпълнение все още е предмет на засилен надзор от Комитета на министрите на Съвета на Европа 68 .

II.Уредба за борба с корупцията

В Ирландия разследването на корупцията е отговорност на An Garda Síochána, националната полицейска служба по сигурността. Звеното за борба с корупцията към Националното бюрото за икономически престъпления към Garda има изключителната отговорност за разследване на чуждестранни подкупи и отговаря за разследването на вътрешни подкупи и корупция от национално значение. Звеното за борба с корупцията изпълнява ролята на център за високи постижения при разследването, предотвратяването и прекъсването на подкупите и корупцията. Полицията изпълнява криминални разследвания в борбата срещу корупцията. През ноември 2020 г. започна работа ново звено, съсредоточено върху разследване на корупцията в полицейската служба. Наскоро беше разработена нова система за управление на разследванията (IMS), която е в процес на изпитване от националната полицейска служба за сигурност. Комисията за стандартите при обществените длъжности (SIPO) отговаря за прилагането на изборните закони, етичните закони и Закона за регулацията на лобирането от 2015 г.

Възприемането сред експертите и ръководителите на предприятия е, че нивото на корупция в публичния сектор остава сравнително ниско. В индекса за възприемане на корупцията от 2020 г. на „Прозрачност без граници“ Ирландия (Transparency International Ireland) има 72 от 100 точки и заема 7-мо място в Европейския съюз и 20-то място в световен мащаб 69 . Това възприемане е сравнително стабилно 70 през последните пет години 71 .

След всеобхватен преглед правителството планира преразглеждане на наказателноправната уредба с цел укрепване на ефективността на борбата срещу корупцията. В Закона за наказателното правосъдие от 2018 г. 72 е предвидено единно консолидирано законодателство. Законът във връзка с подкупите и корупцията бе актуализиран и консолидиран със закона от 2018 г. и вече недокладването на полицията на престъпления, свързани с подкупи и корупция, представлява престъпление. Корупционните престъпления имат също извънтериториално действие съгласно Закона за корупцията на международно равнище, ако бъде доказано, че част от съответното поведение извън държавата би представлявало престъпление, ако е било проявено в Ирландия 73 . Както беше докладвано миналата година, беше извършена задълбочена оценка на ефективността на органите в борбата срещу икономическата престъпност и корупцията 74 . През декември 2020 г. беше публикуван така нареченият Hamilton review („преглед Хамилтън“) 75 . След тази оценка Министерството на правосъдието определи приоритети, които могат да се изпълнят в краткосрочен план, като например приемането на проектозакона относно наказателните производства, включен за приемане в настоящата законодателна програма. Сред другите приоритети са укрепването на правото в сферата на етиката на публичния сектор и изменението на законодателството за справяне със ситуации на възможни нарушения от страна на бивши членове на Парламента (камарите на Oireachtas), които може да са нарушили своите задължения съгласно етичните закони. Те включват също изменение на законодателството в областта на наказателното правосъдие с цел да се даде възможност за самостоятелни заповеди за обиск, които ще дават възможност на полицията да изисква паролите на електронни устройства, които са собственост на лица, предмет на заповеди за арест, или които се контролират от тях 76 .

Понастоящем Ирландия преразглежда своята национална структура за борба с корупцията. Една от основните препоръки в преглед Хамилтън е създаването на постоянен междусекторен консултативен съвет за координиране и ръководене на цялостен подход спрямо икономическите престъпления и корупцията. С цел запълване на липсата на национална стратегия за борба с икономическите престъпления и корупцията и множеството органи с компетенции за борба с корупцията в преглед Хамилтън също се препоръчва разработването на многогодишна стратегия и придружаващ план за действие 77 .

В Ирландия компетентностите и отговорностите за политиките за борба с корупцията, както и за разкриването, разследването и наказателното преследване на корупцията, са споделени между различни специализирани правоприлагащи органи. Националното бюрото за икономически престъпления към Garda (GNECB) и по-специално неговото звено за борба с корупцията са отговорни за разследването на всички корупционни престъпления, включително чуждестранни подкупи. Макар че наскоро за полицията бяха разпределени значителни ресурси 78 , не е налице същото увеличение в ресурсите на Главната прокуратура, макар че увеличаването на ресурсите на други части от системата (полиция, съдилища, съдии) оказва въздействие върху работното натоварване на Главната прокуратура, тъй като увеличеният брой телефонни номера на полицията, разкривания и разследвания водят до създаването на повече данни за наказателни преследвания. В полицията започна да функционира и ново звено за борба с корупцията, в което се извършват разследвания на вътрешна корупция. Главната прокуратура в изключителна степен е съсредоточена върху преследването на престъпления, за които е подаден сигнал от разследващите органи и няма функция за предотвратяване. В нея има Специализирано звено за финансови престъпления, с което звеното за борба с корупцията осъществява контакт ежедневно във връзка със съответните случаи на корупция. Полицията е член на инициативата „Почтеност на работното място“ на „Прозрачност без граници“ Ирландия и се стреми да насърчава стимулираща работна среда за докладване на опасения, свързани с неправомерни действия. Звеното за борба с корупцията GNECB поддържа безплатна телефонна линия за поверително докладване на подкупи и корупция.

Ограничените ресурси продължават да са предизвикателство за звеното за борба с корупцията към Националното бюрото за икономически престъпления към Garda (GNECB). Понастоящем в GNECB работят 74 следователи (12 от които са временно назначени), 18 цивилни служители и трима счетоводители-криминалисти. Понастоящем звеното за борба с корупцията към GNECB е съставено само оттрима души, един сержант-детектив и двама разследващи детектива. Наскоро приключи конкурс за подбор на детективи, които да бъдат разпределени в GNECB, а звеното за борба с корупцията ще получи един допълнителен член на персонала. Звеното за борба с корупцията използва ресурси в рамките на GNECB, когато провежда големи операции и има тесни работни взаимоотношения с други национални звена 79 . В преглед Хамилтън е отбелязана липсата на ресурси на звеното за борба с корупцията и се препоръчва да се гарантира, че се предоставят допълнителни ресурси на GNECB, както и на Главната прокуратура. Препоръката относно Главната прокуратура включваше допълнителни прокурори, наред с командирован специалист по цифрова криминалистика и командирован счетоводител-криминалист 80 . Според данните на GNECB понастоящем в звеното има девет текущи разследвания за корупция, три разследвания от които са свързани с чуждестранни подкупи на чуждестранни държавни служители.

Анализът на електронните доказателства в случаите на корупция поражда известни предизвикателства. Наскоро беше разработена и понастоящем се тества система за управление на разследванията. В нея ще се стандартизират всички разследвания и ще се записват всички действия, които заменят понастоящем използваните уповаващи се на хартиен носител системи. Според органите събирането на електронни доказателства, включително данни от мобилни телефони, компютърни данни, данни в облак и данни от социални мрежи, е допълнително предизвикателство 81 . Звеното за борба с корупцията понастоящем няма достъп до инструмент, който позволява ефективна и ефикасна проверка на тези данни. Поради тази причина проверката на електронни данни отнема значителен брой средства за разследване и води до значителни забавяния в разследванията.

Въведени са мерки за предотвратяване на корупцията и насърчаване на почтено поведение, но продължават да съществуват предизвикателства по отношение на прилагането на правилата. Общите правила и процедури относно разкриването на информация за имущественото състояние са предвидени в етичните закони 82 . Интересите, които трябва да бъдат оповестени и доказателствата относно спазването трябва да бъдат представени на Комисията за стандартите при обществените длъжности (SIPO) от всички членове и на двете камари на Парламента, главния прокурор и заемащите високопоставени длъжности в публични органи. SIPO продължава да осъществява надзор над прилагането на законодателството, но се съобщава за предизвикателства, 83 тъй като интересите, които трябва да бъдат оповестени не включват пасиви (ипотеки, кредити и др.), а оповестяванията в интерес на обществеността се отнасят единствено до членове на Парламента. SIPO няма компетентност да разследва действията нито на заемащи длъжности лица, нито на държавни служители, когато тези действия са предприети след напускане.

Продължават да са налице някои недостатъци във връзка с капацитета за прилагане на правилата относно лобирането и кадровите въртележки. Със Закона за регулацията на лобирането от 2015 г. е създадено изискването за регистър на лобистите. Вторият законоустановен преглед на Закона за регулацията на лобирането от 2015 г. беше публикуван през февруари 2020 г. 84 Надзор над регистъра, който е уеб-базирана система 85 , се осъществява от SIPO. Понастоящем има над 2100 организации и лица, които са включени в регистъра. Според правото SIPO има определени изпълнителни правомощия, включително възможността да извършва разследвания, когато счита, че дадено лице може да е извършило нарушение. Освен това тя има правото да изправя пред съд и да преследва конкретни престъпления, включително когато лице, което не лобира, не се е регистрирало 86 . В този закон се предвижда също период на прекъсване от една година след приключване на трудовите правоотношения, през който определени държавни служители не могат да извършват определена лобистка дейност. Освен във въпросния закон, позовавания на ограничения след приключване на трудовите правоотношения има в Кодекса на поведение за служителите, заемащи длъжност, и в Кодекса на държавните служители, свързан със стандартите и поведението. Тъй като работи с ограничени ресурси (които споделя със службата на омбудсмана), SIPO не е в състояние проактивно да се стреми към спазване на тези кодекси за поведение. Що се отнася до кадровите въртележки, ограничения след приключване на трудовата заетост са включени в Закона за регулацията на лобирането от 2015 г., Кодекса за поведение на служителите, заемащи длъжност и Кодекса на държавните служители, свързан със стандартите и поведението. SIPO не разполага с нужните правомощия за наблюдение на нередности.

Все още няма хармонизирани правила относно конфликтите на интереси. Понастоящем правителството извършва преглед на законодателството относно етиката, след като с разпускането на последния парламент изтече срокът на проектозакона за стандартите в публичния сектор от 2015 г. 87 , с който трябваше да бъде засилена съществуващата уредба за определяне, разкриване и управление на конфликтите на интереси и свеждане до минимум на рисковете от корупция 88 . Предотвратяването на корупцията и насърчаването на почтено поведение са определени сред приоритетите в Правителствената програма за 2020 г. Групата държави срещу корупцията (GRECO) отбеляза в тази връзка, че изтичането на проектозакона от 2015 г. оказа въздействие върху установяването на единна и консолидирана правна уредба за етично поведение на членовете на парламента и подобряването на режима за деклариране на имуществено състояние 89 .

Що се отнася до мерките за справяне с пандемията от COVID-19 или облекчаването ѝ, възлагането на обществени поръчки изглежда е високорискова област за подкуп и корупция. Понастоящем четири от разследванията на звеното за борба с корупцията са свързани с обществени поръчки, а за три други случая е предоставена помощ. Освен това GNECB проведе „Седмица за осведоменост относно измамите“, през която се провеждаше редовно отразяване в медиите на предотвратяването на измами. Измамите при обществени поръчки в контекста на COVID-19 беше една от темите по време на тази кампания.

III.Медиен плурализъм и свобода на медиите

В Ирландия свободата на изразяване е защитена от Конституцията, според която от държавата се изисква да гарантира защитата на основните права, включително свободата на изразяване и свободата на пресата 90 . Очаква се през 2021 г. да бъде завършена цялостна преработка на закона за медиите в контекста на транспонирането на преразгледаната Директива за аудиовизуалните медийни услуги 91 .

Правната уредба за независимия медиен регулатор се преразглежда. Новата нормативна уредба, която ще бъде въведена с предстоящия проектозакон за онлайн безопасност и регулация на медиите 92 , предвижда разпускане на органа по телевизионното и радиоразпръскване на Ирландия (BAI) и възлагане на всички негови функции на новата Комисия по медиите. Комисията по медиите също ще получи нови правомощия във връзка със спазването и санкционирането, включително правомощието да изисква налагането на административни финансови санкции с оглед на надзора върху новата уредба за онлайн услуги. Комисията по медиите ще включва максимум шестима комисари, назначени с открит конкурс, провеждан от Службата за обществени назначения. Понастоящем в BAI има девет членове, петима от които са назначени от правителството при номинирането на министъра на туризма, културата, изкуствата, Gaeltacht, спорта и медиите 93 . Новата Комисия ще се ръководи от изпълнителен председател с ръководна роля. Общата схема на проектозакона съдържа предложението, според което финансирането на регулаторните дейности на новата Комисия по медиите ще се осъществява чрез въвеждане на промишлени налози подобно на текущата схема на финансиране на BAI 94 . В Общата схема се потвърждава, че Комисията трябва да бъде независима при изпълнението на функциите си. Очаква се новата правна уредба да бъде приета до края на 2021 г. Подобно на 2020 г., в Мониторинга на медийния плурализъм (ММП) за 2021 г. 95 беше оценено, че рисковете за независимостта и ефективността на ирландския медиен регулатор са на ниско равнище, като беше подчертано, че със съществуващите правни гаранции ефективно се стеснява обхватът за потенциална външна намеса.

Ирландия има добре установена система от саморегулиращи се органи в сектора на новинарските медии. Уредбата се основава на дейностите на Съвета по пресата на Ирландия (PCI) 96 и канцеларията на омбудсмана за пресата (PO) и обхваща вестниците (печатни и онлайн), списанията и новинарските публикации, публикувани само онлайн, които са членове на Съвета по пресата. Според годишния доклад за 2020 г. миналата година в PCI са подадени 346 оплаквания, а 25 са анализирани от PO 97 . Това представлява увеличение в сравнение с 252-те оплаквания, подадени през 2019 г 98 . През 2021 г. PO вече беше разгледала десет случая 99 .

Въведени са различни мерки за гарантиране на предоставянето на открити и плуралистични услуги по телевизионно и радиоразпръскване в Ирландия 100 . На 11 ноември 2020 г. беше пусната в действие база данни с възможност за търсене 101 , която обхваща информацията за собствеността във връзка с медийните предприятия, собственост на Ирландия. Тя ще бъде редовно актуализирана на всеки шест месеца. Съгласно Закона за конкуренцията и защитата на потребителите от 2014 г. министърът на туризма, културата, изкуствата, Gaeltacht (районите с ирландскоговорящи), спорта и медиите има компетентността да оценява ефектите от прехвърлянето на собственост (сливанията) в медийния сектор върху медийния плурализъм в Ирландия 102 . Освен това на всеки три години от BAI се изисква да извършва преглед на собствеността на медийните дружества в Ирландия, като по-специално се фокусира върху промените в собствеността и техните последици за медийния плурализъм. Първите два прегледа бяха извършени през 2015 г. и 2018 г. В подготовката за предстоящия преглед, планиран за 2021 г. 103 , BAI организира обществена консултация за заинтересованите страни, която беше провеждана до 30 април 2021 г. Тези мерки за прозрачност 104 са важни, като се има предвид високото ниво на концентрация в ирландския медиен сектор, особено на местно равнище 105 . В ММП за 2021 г. се посочва липса на данни, която възпрепятства оценяването на концентрацията на медиите 106 .

Правителството предприе някои мерки за смекчаване на въздействието на пандемията от COVID-19. Както бе докладвано от Репортери без граници, през 2020 г. много регионални заглавия се оказаха на ръба на финансов срив 107 . Редица безплатни вестници също преустановиха своята дейност като следствие от пандемията от COVID-19, а единствено увеличаването на държавната реклама, свързано с прилагането на мерките срещу Covid-19 предотврати спирането на дейността на някои радиостанции 108 . Освен това схемата на държавата за обезщетения при безработица във връзка с пандемията беше отворена за всички служители, включително журналисти, които спомогнаха за облекчаване на икономическото въздействие на пандемията от COVID-19 върху журналистите. Свободно практикуващите също можеха да се възползват от определена финансова подкрепа като самостоятелно заети работници 109 .

Правителството обсъжда бъдещето на медийния сектор. Ирландското правителство реши да започне дискусия относно възможните дългосрочни действия за подпомагане на медийния сектор, като създаде независима комисия по въпросите на бъдещето на медиите 110  през октомври 2020 г. В обсъжданията Комисията по-специално се съсредоточи върху предизвикателствата, срещани от всички медийни участници във връзка с променящите се потоци на приходите, поведение на аудиторията и нови технически модели на потребление на медии. Между 12 декември 2020 г. и 8 януари 2021 г. Комисията организира обществена консултация, в резултат на която бяха подадени над 800 писмени коментара от групи на заинтересовани страни и широката общественост. Понастоящем Комисията води редица тематични диалози с оглед да изготви доклад и препоръки до лятото на 2021 г.

Текат обсъждания относно изменение на уредбата за защита на журналистите. След обявяване на плановете за преразглеждане на Закона относно клеветата от 2009 г. 111 ирландското правителството завършва законовоустановен преглед. До края на 2021 г. би могла да бъде представена нова Схема относно клеветата. Както подчертаха заинтересованите страни 112 , настоящият режим позволява налагането на непропорционално високи суми като обезщетение за клевета, които могат да имат отрицателно въздействие върху свободата на журналистите. Последната консултация относно прегледа на ирландския закон относно клеветата се състоя в края на 2016 г. и не доведе до законодателни промени. През 2020 г. в Платформата на Съвета на Европа за защита на журналистиката и безопасността на журналистите е регистрирано едно предупреждение относно Ирландия. Това е първото предупреждение относно Ирландия от 2015 г 113 . Предупреждението се отнася до съдебно производство, заведено от политически активист, който се споменава в доклада на пресата, издаден от Dublin Inquirer. Съдебното производство се отнася до предполагаема небрежност при практикуване на журналистическата професия от страна на вестника. През 2021 г. не са регистрирани предупреждения. Що се отнася до цифровата безопасност на журналистите, в ММП за 2021 г. отново се изтъкват законодателните рискове, произтичащи от Доклада относно задържането на данни, по-специално липсата в него на специфични гаранции за защитата на източниците на журналистите 114 . Макар че през 2020 г. ирландското правителство обяви намерението си да преразгледа Закона за съобщенията, той не е сред неговите текущи приоритетни досиета 115 .

IV.Други институционални въпроси, свързани с принципите на взаимозависимост и взаимоограничаване

Ирландия има двукамерна парламентарна система: Парламент (Камарите на Oireachtas), съставен от долна камара (Dáil Éireann) и горна камара (Seanad Éireann). Правителствените министри и членовете на парламента имат право на законодателна инициатива. Конституционният контрол се осъществява от Висшия съд, с право на обжалване пред Апелативния съд и Върховния съд. Ирландската комисия по правата на човека и равенството (IHREC) представлява институцията на Ирландия по въпросите за правата на човека и равенството.

За справяне с пандемията от COVID-19 се използва обичайната законодателна процедура, но са изразени определени безпокойства във връзка с надзора от Парламента на действията по време на извънредно положение. Отговорът на Ирландия на пандемията от COVID-19, който продължи да се основава на обичайната законодателна процедура 116 до голяма степен се прилага чрез нормативни актове, подписани от министъра на здравеопазването, делегирани с първичното законодателство 117 . Според клаузите за прекратяване на действието е предвидено съответните правомощия в тези закони да останат в сила до 9 ноември 2020 г., освен ако не бъдат удължени. С предложение, внесено през октомври 2020 г. правомощията са удължени до 9 юни 2021 г., на което няколко членове на Парламента възразиха, като предложиха по-кратки удължавания. Краткото време, отделено за дебата по това предложение предизвика критика 118 . В доклад на IHREC 119 бяха препоръчани по-кратки удължавания и определяне в законодателството на максималната продължителност на всяко удължаване, като същевременно бяха изразени други опасения 120 . Тези опасения бяха повторени от организации на гражданското общество 121 . Поради проведените през януари общи избори и забавянето в назначаването на правителство в периода януари—октомври 2020 г. не са провеждани обичайни заседания на комисията, докато в периода 6 май 2020 г.—30 септември 2020 г. заседава специална комисия относно реакцията на COVID-19. През юни 2021 г. бяха допълнително удължени клаузите за прекратяване на действието, съдържащи се в четири акта от първичното законодателство, приети за справяне с COVID-19 122 . В резултат на това мерките ще продължат да се изпълняват до 9 ноември 2021 г. и могат да бъдат допълнително удължавани за еднократен период от три месеца с решение и на двете Камари.

От началото на пандемията законодателният процес се характеризира с по-кратки дискусии в Парламента. Често бяха използвани процедурните инструменти за намаляване на продължителността на парламентарната дискусия и гарантиране на бързо разглеждане от Парламента, главно във връзка със законодателството относно COVID-19. Това включваше отмяна на изискването за разглеждане на текста на проектозакона преди неговото публикуване („предзаконодателен контрол“) 123 , използване на така наречените „гилотинни решения“ за скъсяване на времето, разпределено за дебати, и предложения за ранно подписване с цел да се гарантира бързото разглеждане от президента на проектозакон, предложен от Парламента. През 2020 г. бяха изготвени гилотинни решения в 30 от 32-та приети проектозакона 124 , а 19 гилотинни решения бяха използвани за скъсяване на времето на дебата относно 17 различни проекта на законодателни актове. През 2020 г. 18 пъти бяха одобрявани предложения за ранно подписване 125 , с което на президента бе дадена възможност да прегледа проектозакона в рамките на пет дни. По време на етапа на създаване на нови комитети, считано от септември 2020 г. след изборите и в двете Камари беше договорено да се отмени изискването за предзаконодателен контрол във връзка със 17 от приетите проектозакона. През 2020 г. етапът на комисиите беше извършен от комисията на цялата долна камара за 26 от актовете. Бяха изразени опасения от организации на гражданското общество по отношение на краткото време, разпределено за консултации 126 .

Акредитацията на Комисията по правата на човека и равенството на Ирландия ще бъде преразгледана през 2021 г. През ноември 2015 г. тя получи акредитационен статут „А“ от Световния алианс на националните институции за правата на човека към ООН (GANHRI) 127 . През февруари 2021 г. IHREC публикува доклад относно извънредните правомощия на Ирландия по време на пандемията от COVID-19 128 . В доклада се стига до заключението, че въведените досега принципни мерки за контрол на пандемията (главно ограничения на движението и събиранията у дома, задълженията за носене на покрития за лице) са били обосновани със задължението на държавата да защитава общественото здраве 129 . В доклада също така са направени редица заключения, като например препоръката ирландското правителство при всички случаи да прави ясно разграничение между мерките, които са законово задължителни, или представляват съвети по отношение на общественото здраве, или че всички приети като част от отговора на пандемията от COVID-19 мерки следва да бъдат предмет на клаузи за прекратяване на действието.

Ирландия има жизнено и многообразно гражданско общество, въпреки че ограниченията на финансирането продължават да пораждат известни опасения 130 . В допълнение към Фонда за стабилност във връзка с COVID-19 в размер на 45 милиона евро, създаден от правителството през 2020 г. с цел да се отпуснат парични средства на общностни и доброволчески организации, благотворителни организации и социални предприятия, които предоставят критични услуги на първа линия 131 , за 2021 г. бяха заделени допълнителни 10 милиона евро. Организациите на гражданското общество продължиха да изразяват опасения 132 относно въздействието на забраните по линия на Избирателния закон за даренията над определена сума, които се предоставят за „политически цели“ 133 , както и от лица, пребиваващи извън Ирландия, които не са граждани на Ирландия 134 . Комисията за стандартите при обществените длъжности, която има отговорността за осъществяване на надзор над прилагането на закона, също призова за всеобхватен преглед на Избирателния закон 135 . Наскоро беше публикувана обща схема на избирателната реформа, чиято цел е създаване на независима законовоустановена избирателна комисия. Намерението на правителството е избирателната комисия да извършва всеобхватен преглед на Избирателния закон от 1997 г., включително да преодолява опасения, изразени от организации на гражданското общество 136 .

Приложение I: Списък на източниците по азбучен ред*

* Списъкът на информацията, получена в контекста на консултацията във връзка с Доклада относно върховенството на закона за 2021 г., може да бъде намерен на  https://ec.europa.eu/info/policies/justice-and-fundamental-rights/upholding-rule-law/rule-law/rule-law-mechanism/2021-rule-law-report-targeted-stakeholder-consultation_bg .

Адвокатска колегия на Ирландия (2021 г.), Информация, предоставена от Съвета на Адвокатската колегия на Ирландия за Доклада относно върховенството на закона за 2021 г.

Адвокатска колегия на Ирландия (2021 г.), Становище пред Министерството на правосъдието относно общата схема на проектозакона за Комисията за съдебни назначения от 2020 г. ( https://www.lawlibrary.ie/media/lawlibrary/media/Secure/Submission-to-DOJ-with-Appendix.pdf ).

Асоциация „Прозрачност без граници“ (Transparency International) (2021 г.), Индекс за възприемане на корупцията за 2020 г.

Група държави срещу корупцията (GRECO) (2020 г.), Четвърти кръг на оценка — Доклад за оценка на Ирландия, Превенция на корупцията по отношение на членовете на парламента, съдиите и прокурорите. ( https://rm.coe.int/fourth-evaluation-round-corruption-prevention-in-respect-of-members-of/1680a06655 ).

Директива 2010/13/ЕС за координирането на някои разпоредби, установени в закони, подзаконови и административни актове на държавите-членки, отнасящи се до предоставянето на аудиовизуални медийни услуги (Директива за аудиовизуалните медийни услуги).

Европейска комисия (2019 г.), Експресно проучване на Евробарометър № 482: Businesses' attitudes towards corruption in the EU (Отношение на предприятията към корупцията в ЕС).

Европейска комисия (2020 ), Доклад относно върховенството на закона. Глава по държава: Ирландия.

Европейска комисия (2020 г.), Експресно проучване на Евробарометър № 502: „Корупция“.

Европейска комисия (2021 г.), Информационно табло на ЕС в областта на правосъдието.

Европейски съд по правата на човека, решение от 22 декември 2009 г., Parlov-Tkalčić/Хърватия, жалба № 24810/06.

Ирландски съюз за граждански свободи (2020 г.), Untenable in a democracy: ICCL renews call for abolition of Special Criminal Court ( Untenable in a democracy: ICCL renews call for abolition of Special Criminal Court — Irish Council for Civil Liberties (Непостижимо в демокрацията: ИСГС приканва за премахване на специалния наказателен съд).

Ирландски съюз за граждански свободи (2021 г.), Информация, предоставена от Ирландския съюз за граждански свободи за Доклада относно принципите на правовата държава от 2021 г.

Ирландски съюз за граждански свободи (2021 г.), ИСГС приканва за прекратяване на задължителната карантина, ако не бъдат разрешени проблемите, свързани с правата, 19 април 2021 г. (https://www.iccl.ie/news/iccl-calls-for-end-to-mandatory-quarantine-if-rights-issues-not-addressed/).

Канцелария на министър-председателя (2020 г.) Канцелария на министър-председателя (2021 г.). Програма за правителството: нашето общо бъдеще ( https://www.gov.ie/en/publication/7e05d-programme-for-government-our-shared-future/ ).

Комисия за стандартите при обществените длъжности (2020 г.), Годишен доклад за 2019 г. ( https://www.sipo.ie/reports-and-publications/annual-reports/ ).

Комисия по правата на човека и равенството на Ирландия (2021 г.), Становище пред Министерството на правосъдието относно общата схема на проектозакона за Комисията за съдебни назначения ( https://www.ihrec.ie/documents/submission-to-the-minister-for-justice-on-the-general-scheme-of-the-judicial-appointments-commission-bill-2020/ ).

Комисия по правата на човека и равенството на Ирландия (2021 г.), Ireland’s Emergency Powers During the Covid-19 Pandemic (Правомощията на Ирландия в извънредни ситуации по време на пандемията от Covid-19) ( https://www.ihrec.ie/documents/irelands-emergency-powers-during-the-covid-19-pandemic/ ).

Комитет на ООН по правата на човека (2014 г.), Заключителни бележки относно четвъртия периодичен доклад на Ирландия ( http://docstore.ohchr.org/SelfServices/FilesHandler.ashx?enc=6QkG1d%2FPPRiCAqhKb7yhsieXFSudRZs%2FX1ZaMqUUOS9yIqPEMRvxx26PpQFtwrk%2BhtvbJ1frkLE%2BCPVCm6lW%2BYjfrz7jxiC9GMVvGkvu2UIuUfSqikQb9KMVoAoKkgSG) .

Министерство на правосъдието (2020 г.), Група за преглед на гражданското правораздаване — доклад. Председател: достопочтения съдия Питър Кели, бивш председател на Висшия съд ( http://www.justice.ie/en/JELR/Pages/Review_of_the_Administration_of_Civil_Justice_-_Review_Group_Report ).

Министерство на правосъдието (2020 г.-a), Проект на обща схема на проектозакона за Комисията за съдебни назначения от 2020 г. ( http://www.justice.ie/en/JELR/Pages/General_Scheme_of_the_Judicial_Appointments_Commission_Bill_2020 ).

Министерство на правосъдието (2020 г.-в), Група за преглед на структурите и стратегиите за предотвратяване, разследване и санкциониране на икономически престъпления и корупция ( https://www.gov.ie/en/publication/be30e-review-group-report-on-structures-and-strategies-to-prevent-investigate-and-penalise-economic-crime-and-corruption/ ).

Министерство на правосъдието (2021 г.-a), План относно правосъдието за 2021 г. ( http://www.justice.ie/en/JELR/Department_of_Justice_Action_Plan_2021.pdf/Files/Department_of_Justice_Action_Plan_2021.pdf ).

Министерство на правосъдието (2021 г.-б), План за изпълнение на група за преглед Хамилтън ( https://www.gov.ie/en/publication/d03ff-hamilton-review-group-implementation-plan/ ).

Министерство на публичните разходи и реформата (2020 г.) Втори законовоустановен преглед на Закона за регулацията на лобирането от 2015 г. ( https://www.gov.ie/en/publication/7ef279-second-statutory-review-of-the-regulation-of-lobbying-act-2015/ ).

Общество на юристите на Ирландия (2021 г.), Становище пред Съвместния парламентарен (Oireachtas) комитет по правосъдието относно общата схема на проектозакона за Комисията за съдебни назначения от 2020 г. ( https://www.lawsociety.ie/globalassets/documents/submissions/2021-judicial-appointments-commission-bill.pdf ).

Орган по телевизионното и радиоразпръскване на Ирландия (2019 г.), Становище пред Министерството на комуникациите, действията в областта на климата и околната среда. Обществена консултация относно регулирането на вредното съдържание на онлайн платформите и прилагането на преразгледаната Директива за аудиовизуалните медийни услуги ( https://www.bai.ie/en/bai-publishes-submission-on-regulation-of-harmful-online-content-implementation-of-new-audiovisual-media-services-directive/ ).

Правителство на Ирландия (2021 г.), Информация, предоставена от Ирландия за Доклада относно върховенството на закона за 2020 г.

Регулаторен орган за правните услуги (2020 г.), Greater than the Sum of Its Parts? Consideration of Unification of the Solicitors’ Profession and Barristers’ Profession (Едно повече ли е от две? Обсъждане на обединяването на професията солиситър и баристър) ( https://www.lsra.ie/lsra-publishes-reports-on-legal-practitioners-education-and-training-and-unification/ ).

Регулаторен орган за правните услуги (2020 г.), LSRA takes over the regulation of advertising by legal practitioners (Регулаторният орган за правните услуги (LSRA) поема регулирането на рекламата от практикуващи юристи) ( LSRA takes over regulation of advertising by legal practitioners – Legal Services Regulatory Authority ).

Регулаторен орган за правните услуги (2020 г.), Setting Standards: Legal Practitioner Education and Training. (Определяне на стандартите: образование и обучение за практикуващи юристи) ( https://www.lsra.ie/lsra-publishes-reports-on-legal-practitioners-education-and-training-and-unification/ ).

Репортери без граници, Ирландия ( https://rsf.org/en/ireland ).

Служба на съдилищата на Ирландия (2020 г.) Подкрепа за достъпа до правосъдие в съвременна, цифрова Ирландия. Дългосрочна стратегическа визия — 2030 г. ( https://iwla.ie/wp-content/uploads/2020/11/Long-Term-Strategic-Vision.pdf ).

Специален докладчик на ООН за правото на свобода на мирни събирания и на свободно сдружаване и Специален докладчик за положението на правозащитниците (2020 г.), Мандати на Специалния докладчик на ООН за правото на свобода на мирни събирания и на свободно сдружаване и Специалния докладчик за положението на правозащитниците ( DownLoadPublicCommunicationFile (ohchr.org) .

Съвет на адвокатската колегия на Ирландия (2021 г.), Становище пред Министерството на правосъдието относно общата схема на проектозакона за Комисията за съдебни назначения от 2020 г. ( https://www.lawlibrary.ie/News/reports-and-submissions.aspx ).

Съвет на Европа: Венецианска комисия (2010 г.), Доклад относно независимостта на съдебната система , Част I: Независимост на съдиите, приет от Венецианската комисия по време на нейното 82-мо пленарно заседание, (CDL-AD(2010)004-e).

Съвет на Европа: Венецианска комисия (2020 г.), Malta – Opinion on proposed legislative changes (Малта — Становище относно предложените законодателни промени) (CDL-AD(2020)006).

Съвет на Европа: Комитет на министрите (2010 г.), Препоръка CM/Rec(2010)12 на Комитета на министрите към държавите членки относно съдиите: независимост, ефикасност и отговорности ( https://www.coe.int/en/web/cdcj/judicial-independence-and-impartiality ).

Съвет по пресата на Ирландия (2020 г.), Годишен доклад за 2019 г. на Съвета по пресата на Ирландия и канцеларията на омбудсмана по пресата ( http://www.presscouncil.ie/about-us/recent-decisions-and-news/annual-report-2019-of-the-press-council-of-ireland-and-office-of-the-press-ombudsman- ).

Съвет по пресата на Ирландия (2021 ), Информация, предоставена от Съвета по пресата на Ирландия и канцеларията на омбудсмана по пресата, относно комисията по въпросите на бъдещето на медиите ( https://www.presscouncil.ie/office-of-the-press-ombudsman-164/publications-and-press-releases/press-releases-1048/submission-by-press-council-of-ireland-and-press-ombudsman-to-the-future-of-media-commission ).

Съд на Европейския съюз, решение от 19 ноември 2019 г. по дело A. K. и др./Sąd Najwyższy, CP/Sąd Najwyższy and DO/Sąd Najwyższy, Съединени дела C‑585/18, C‑624/18 и C‑625/18, ECLI:EU:C:2019:982.

Съд на Европейския съюз, решение от 20 април 2021 г. по дело Repubblika/Il-Prim Ministru, C-896/19, ECLI:EU:C:2021:311.

Съдебен съвет (2021 г.), Насоки за телесните повреди ( https://judicialcouncil.ie/assets/uploads/documents/Personal%20Injuries%20Guidelines.pdf ).

Приложение II: Посещение в Ирландия

През март 2021 г. службите на Комисията проведоха виртуални срещи със:

·Адвокатската колегия на Ирландия

·Органа по телевизионното и радиоразпръскване на Ирландия

·Службата на съдилищата

·Department of Justice (Министерството на правосъдието)

·Бюрото за икономически престъпления към Garda

·Комисията на омбудсмана към Garda Síochána (GSOC)

·Комисията Хамилтън

·Камарита на Службата на Oireachtas (Служба на Парламента)

·Ирландския съюз за граждански свободи

·Комисията по правата на човека и равенството на Ирландия

·Сдружението на малките и средните предприятия на Ирландия (ISME)

·Обществото на юристите на Ирландия

·Регулаторния орган за правните услуги

·Националния съюз на журналистите

·Кабинета на директора по корпоративно правоприлагане (ODCE)

·Главната прокуратура

·Съвета по печата

·Представители на съдебната власт

·Комисията за стандартите при обществените длъжности (SIPO)

·Асоциация „Прозрачност без граници“ (Transparency International)

* Комисията също така се срещна със следните организации в редица хоризонтални срещи:

·Amnesty International („Амнести Интернешънъл“)

·Center for Reproductive Rights (Центъра за репродуктивни права)

·CIVICUS

·Съюза за граждански свободи за Европа

·Civil Society Europe (Гражданско общество Европа)

·Конференцията на европейските църкви

·EuroCommerce

·European Center for Not-for-Profit Law (Европейския център за нестопанско право)

·European Centre for Press and Media Freedom (Европейския център за свобода на печата и медиите)

·Европейския граждански форум

·Европейската федерация на журналистите

·European Partnership for Democracy (Европейското партньорство за демокрация)

·European Youth Forum (Европейския форум на младежта)

·Международната фондация за защита на защитниците на правата на човека (Front Line Defenders)

·Human Rights House Foundation (Фондация на дома на правата на човека)

·Human Rights Watch

·ILGA-Европа

·Международната комисия на юристите

·Международната федерация за правата на човека

·International Planned Parenthood Federation European Network (Европейската мрежа на международната федерация по семейно планиране) (IPPF EN)

·Международния институт по печата

·Нидерландския хелзинкски комитет

·Open Society European Policy Institute (Института за европейски политики на фондация „Отворено общество“)

·Philanthropy Advocacy

·Protection International

·Репортери без граници

·Transparency International EU („Прозрачност без граници“ ЕС)

(1)    В Закона относно престъпленията срещу държавата от 1939 г. е предвидено създаването на специализирани наказателни съдилища. Специален наказателен съд, понастоящем познат като Специален наказателен съд № 1, функционира от 1972 г. насам. Специален наказателен съд № 2 е създаден и функционира от 2016 г. насам. Специалният наказателен съд заседава с трима съдии, но без съдебни заседатели. Правителството назначава състав от съдии от Висшия съд, Окръжния съд и Районния съд, който да заседава в Специалните наказателни съдилища. Понастоящем в състава има деветнадесет съдии. Делата за тероризъм и престъпления, свързани с организираната престъпност, автоматично се завеждат за разглеждане пред Специален наказателен съд. Завеждат се или се изпращат за разглеждане други престъпления, когато директорът на прокуратурата удостовери, че общите съдилища не са в състояние да гарантират ефективното правораздаване и опазването на обществения мир и ред. Пред Апелативния съд може да бъде заведено обжалване срещу осъдителна присъда или наказание, постановени от Специалните наказателни съдилища.
(2)    Включително Съд по трудовите спорове, който единствен има правомощия в областта на обжалването по всички спорове, свързани с решения в областта на трудовите права. Макар че трудовият съд не е истински съд, когато упражнява своята компетентност, той участва в правораздаването. Освен това Съдът има компетентност по силата на законите за колективните трудови правоотношения в периода 1946—2015 г. Упражнявайки тази компетентност, той функционира като трибунал по въпросите на колективните трудови правоотношения, като изслушва и двете страни по делото, след което издава препоръка, излагаща становището му във връзка със спора и условията, при които той следва да бъде уреден. Отправените от този съд препоръки във връзка с разследването на спорове по линия на законите за колективните трудови правоотношения в периода 1946—2015 г. не са обвързващи за засегнатите страни. Заключенията на Съда по спорове, свързани с решения в областта на трудовите права, са правнообвързващи.
(3)    През април 2021 г. Върховният съд на Ирландия взе решение (Zalewski срещу компетентен да се произнася служител и Комисията за отношенията на работното място) относно конституционността на Комисията за отношенията на работното място, където повечето спорове се разглеждат от компетентен да се произнася служител, като се има предвид също и ролята на Трудовия съд, който е трибунал. Мнозинството изтъкна, че упражняването на правомощията на компетентните да се произнасят служители съгласно Закона за отношенията на работното място от 2015 г. представлява правораздаване по смисъла на член 37 от Конституцията. По този начин то отхвърли оспорване на валидността на определени членове от Закона от 2015 г. и изменения Закон за несправедливите уволнения от 1977 г. Върховният съд обаче заключи също, че два аспекта от Закона от 2015 г. са несъвместими с Конституцията: изискването всички изслушвания пред компетентен да се произнася служител да не се провеждат публично и липсата на разпоредба за полагането на клетва или възможността за наказание за даване на неверни показания. Върховният съд също изрази някои наблюдения, свързани с необходимостта от повече независимост на компетентните да се произнасят служители при обстоятелства, в които действията им представляват правораздаване, макар и от ограничен характер, за да бъдат допустими по член 37 от Конституцията.
(4)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 2.
(5)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 3.
(6)    Информационно табло на ЕС в областта на правосъдието за 2021 г., графики 48 и 50. Равнището на усещане за независимост на съдебната власт се категоризира по следния начин: много ниско (под 30 % от анкетираните усещат независимостта на съдебната власт като относително добра и много добра); ниско (30—39 %), средно (40—59 %), високо (60—75 %), много високо (над 75 %).
(7)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 4—5.
(8)    Група държави срещу корупцията (GRECO), Четвърти кръг на оценка — Доклад за оценка, т. 124; Четвърти кръг на оценка на GRECO — Втори междинен доклад относно спазването на изискванията, т.  25—28.
(9)    Стандартите на Съвета на Европа изискват зачитане на независимостта на съдебната власт не само от неправомерни влияния извън съдебната власт, но също и от вътрешни такива. Според Венецианската комисия например практиката Върховният съд или друг висш съд да приема насоки със задължителен характер за съдилищата от по-долна инстанция е проблематична по отношение на вътрешната независимост (Становище на Венецианската комисия (CDL-AD(2010)004-e, т. 70).
(10)    Преди завършване на проектозакон, може да бъде публикувана „обща схема“ на проектозакона, което често се нарича „обобщение на проектозакона“ (heads of the Bill).
(11)    Министерство на правосъдието (2020 г.), Обща схема на проектозакона за Комисията за съдебни назначения от 2020 г.
(12)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 3. JAAB е съставен от петимата председатели на съдилища, главния прокурор, представител както на Обществото на юристите, така и на Адвокатската колегия, както и трима непрофесионални членове, назначени от министъра на правосъдието.
(13)    Обществото на юристите и Адвокатската колегия на Ирландия призоваха за включване на представители на солиситъри и баристъри в комисията. Общество на юристите (2021 г.), Становище пред Съвместната парламентарна (Oireachtas) комисия по правосъдието относно общата схема на проектозакона за Комисията за съдебни назначения от 2020 г. Съвет на адвокатската колегия на Ирландия (2021 г.), Становище пред Министерството на правосъдието относно общата схема на проектозакона за Комисията за съдебни назначения.
(14)    Венецианска комисия, CDL-AD(2020)006, т. 19.
(15)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 3.
(16)    Главният прокурор има ограничени отговорности, свързани с наказателното преследване. Тези отговорности носи главно директора на прокуратурата.
(17)    Венецианска комисия, CDL-AD(2020)006, т. 21—22.
(18)    Комисия по правата на човека и равенството на Ирландия (2021 г.), Становище пред Министерството на правосъдието относно общата схема на проектозакона за Комисията за съдебни назначения, стр. 14.
(19)    Общество на юристите (2021 г.), Становище пред Съвместния парламентарен (Oireachtas) комитет по правосъдието относно общата схема на проектозакона за Комисията за съдебни назначения от 2020 г., т. 6. Адвокатската колегия на Ирландия счете, че ако главният прокурор си е дал/а отвод, понеже е кандидат за такава съдебна длъжност, в заседанията на комисията следва да участва негов заместник. Съвет на адвокатската колегия на Ирландия (2021 г.), Становище пред Министерството на правосъдието относно общата схема на проектозакона за Комисията за съдебни назначения.
(20)    Препоръка CM/Rec(2010)12 на Комитета на министрите към Съвета на Европа, т. 46—47. Съдът на Европейския съюз, в контекста на съдебните назначения на изпълнителната власт по искане на съдебен съвет, посочи, че за да може такъв съвет да допринесе за постигането на по-обективен процес, той следва да бъде достатъчно независим от законодателната и изпълнителната власт, както и от органа, на който се изисква да представи предложение за съдебно назначение. Решение на Съда на Европейския съюз от 19 ноември 2019 г., AK, съединени дела C‑585/18, C‑624/18 и C‑625/18, т. 137—138.
(21)    Становище № 10 от 2007 г. на Консултативния съвет на европейските съдии (КСЕС) на вниманието на Комитета на министрите на Съвета на Европа относно съдебен съвет в услуга на обществото от 23 ноември 2007 г. точка 87; Становище на Консултативния съвет на европейските съдии № 23 (2020 г.), The role of associations of judges in supporting judicial independence („Ролята на организациите на съдиите в подпомагането на независимостта на съдебната власт“), т. 47.
(22)    Препоръка CM/Rec(2010)12 на Комитета на министрите на Съвета на Европа, т. 47.
(23)    Член 16 от Закона за съдилищата и съдебните служители от 1995 г. Когато по-малко от седем души уведомят Съвета за желанието си да бъдат назначени на съдебна служба или ако Съветът не може да препоръча на министъра поне седем души, Съветът представя на министъра името на всяко лице, което желае да бъде разгледано за назначаване, и препоръчва на министъра да назначи тези от лицата, които счита за подходящи.
(24)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 3. В препоръка на GRECO, която все още не е изпълнена, беше подчертана необходимостта от преразглеждане на текущата система за подбор, назначение, повишение и прехвърляне на съдии, с оглед насочване на назначенията към най-квалифицираните и подходящи кандидати, по прозрачен начин и без прекомерно влияние от страна на изпълнителната власт. Четвърти кръг на оценка на GRECO — доклад за оценка, т. 132; Четвърти кръг на оценка на GRECO — Втори междинен доклад относно спазването на изискванията, т. 34.
(25)    8 препоръки в инстанции, където има 2 свободни места; и 11 препоръки, където има 3 свободни места.
(26)    Съвет на адвокатската колегия на Ирландия (2021 г.), Становище пред Министерството на правосъдието относно общата схема на проектозакона за Комисията за съдебни назначения, стр. 3—4. Комисия по правата на човека и равенството на Ирландия (2021 г.), Становище пред Министерството на правосъдието относно общата схема на проектозакона за Комисията за съдебни назначения: „комисията препоръчва, че ако [Комисията за съдебни назначения] трябва да има важна роля в осигуряването на независим процес, то броят на препоръчаните на правителството кандидати следва значително да се намали“, стр. 25. Освен това Комисията препоръчва в предложеното законодателство изрично да се изисква всички свободни места да бъдат обявявани по публичен и достъпен начин ( стр. 21).
(27)    Вж. в този контекст Решението на Съда на ЕС от 20 април 2021 г., C‑896/19, Repubblika, ECLI:EU:C:2021:311, т. 71, в което изискването в Малта министър-председателят да се обосновава, когато представя на президента на Републиката назначаването на кандидат, който не е предложен от Комисията за съдебните назначения, създадена съгласно Конституцията, е счетено за важно за вземане под внимание на това правомощие на министър-председателя, доколкото то се упражнява само в изключително извънредни обстоятелства, с цел да не се пораждат основателни съмнения във връзка с независимостта на избраните кандидати.
(28)    Ирландска конституция, член 35, параграф 1: „Съдиите от Върховния съд, Апелативния съд, Висшия съд и всички останали съдилища, установени съгласно член 34 от Конституцията, се назначават от президента“.
(29)    Препоръка CM/Rec(2010)12 на Комитета на министрите към държавите членки относно съдиите: независимост, ефективност и отговорности, т. 47 предвижда: „Когато обаче съгласно конституционни или други законови разпоредби се изисква държавният глава, правителството или законодателната власт да вземат решения относно подбора и кариерното развитие на съдиите, независим и компетентен орган, чийто персонал в значителна част е набран от съдебната система (без да се засягат посочените в глава IV правила, приложими към съдебните съвети), следва да бъде упълномощен да отправя препоръки или да изразява становища, които съответният назначаващ орган следва в практиката“.
(30)    Законоустановеният срок, в който съветът на Съдебния съвет трябва да получи проекта на насоки относно поведението и етиката на съдебните служители, е 30 юни 2021 г., а срокът за приемане на тези насоки от Съдебния съвет е 30 юни 2022 г.
(31)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 4. В една от препоръките на GRECO, която все още не е изпълнена, се посочва необходимостта официално да се установи кодекс за поведение за съдиите и този инструмент да се свърже с механизъм за отчетност. Група държави срещу корупцията (GRECO), Четвърти кръг на оценка, т. 146; Четвърти кръг на оценка на GRECO — Втори междинен доклад относно спазването на изискванията, т. 44.
(32)    Информация, предоставена от Ирландския съюз за граждански свободи за Доклада относно върховенство на закона за 2021 г., „EU 2020: Demanding on Democracy, Country & Trend Reports on Democratic Records by Civil Liberties Organisations Across the European Union – Ireland“ (ЕС 2020 г.: изисквания в областта на демокрацията, доклади по държави и доклади за тенденциите във връзка с демократичните принципи от организациите за граждански свободи в Европейския съюз — Ирландия), стр.5.
(33)    Препоръка CM/Rec(2010)12 на Комитета на министрите на Съвета на Европа, т. 69. В една от препоръките на GRECO, която все още не е изпълнена, се посочва необходимостта официално да се установи кодекс за поведение за съдиите и този инструмент да се свърже с механизъм за отчетност. Група държави срещу корупцията (GRECO), Четвърти кръг на оценка, т. 146; Четвърти кръг на оценка на GRECO — междинен доклад относно спазването на изискванията, точка 43.
(34)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 3. Освен това обхватът на съдебния контрол, който е наличен в случаите на дисциплинарни санкции или отстраняване от длъжност, е ограничен само до законосъобразността на процедурата, без възможност за оспорване по същество. Стандартите на Съвета на Европа изискват зачитане на независимостта на съдебната власт не само от неправомерни влияния извън съдебната власт, но също и от вътрешни такива. Вж. също бележка под линия 9.
(35)    Информационно табло на ЕС в областта на правосъдието за 2021 г., графика 32.
(36)    Министерство на правосъдието (2021 г.), План относно правосъдието за 2021 г., действие 80.
(37)    Информация, предоставена от Съвета на адвокатската колегия на Ирландия за Доклада относно върховенството на закона за 2021 г., стр. 8.
(38)    Информационно табло на ЕС в областта на правосъдието за 2021 г., графика 30. Според методологията на Информационно табло в областта на правосъдието инвестициите в правосъдната система се измерват като процент от БВП.
(39)    Във втория си междинен доклад в четвъртия кръг на оценка GRECO счете, че препоръката относно институционализация и осигуряване на адекватни ресурси в специално въвеждащо обучение и обучение на работното място при зачитане на независимостта на съдебната власт все още не беше спазена.
(40)    Информация, предоставена от Ирландия за Доклада относно върховенството на закона за 2021 г., стр. 12.
(41)    Пак там.
(42)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 5—6.
(43)    Доклад на групата за преглед на гражданското правораздаване, председател: достопочтеният съдия Питър Кели, бивш председател на Висшия съд.
(44)    Преглед на гражданското правораздаване, Доклад, стр. 322.
(45)    Ирландия, План относно правосъдието за 2021 г., действие 83.
(46)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 5—6.
(47)    Ирландия, План относно правосъдието за 2021 г., действие 88.
(48)    Информация, предоставена от Адвокатската колегия на Ирландия за Доклада относно върховенството на закона за 2021 г., стр. 8.
(49)    Информационно табло на ЕС в областта на правосъдието за 2021 г., графика 27.
(50)    Регулаторен орган за правните услуги (2020 г.), „Greater than the Sum of Its Parts?“ „Consideration of Unification of the Solicitors’ Profession and Barristers’ Profession“ (Едно повече ли е от две? Обсъждане на обединяването на професията солиситър и баристър).
(51)    Регулаторен орган за правните услуги (2020 г.), „Setting Standards: Legal Practitioner Education and Training.“ (Определяне на стандартите: образование и обучение за практикуващи юристи).
(52)    Регулаторен орган за правните услуги (2020 г.), Прессъобщение — LSRA takes over the regulation of advertising by legal practitioners (Регулаторният орган за правните услуги (LSRA) поема регулирането на рекламата от практикуващи юристи).
(53)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 6—7.
(54)    Служба на съдилищата на Ирландия (2020 г.), Дългосрочна стратегическа визия на Службата на съдилищата до 2030 г.: Подкрепа за достъпа до правосъдие в съвременна, цифрова Ирландия.
(55)    Информационно табло на ЕС в областта на правосъдието за 2021 г., графика 40.
(56)    Информационно табло на ЕС в областта на правосъдието за 2021 г., графика 41.
(57)    Информационно табло на ЕС в областта на правосъдието за 2021 г., графика 42.
(58)    Информационно табло на ЕС в областта на правосъдието за 2021 г., графика 5.
(59)    Информационно табло на ЕС в областта на правосъдието за 2021 г., графика 6.
(60)    Достъп до данни на CEPEJ за Информационно табло на ЕС в областта на правосъдието.
(61)    Комитет на ООН по правата на човека (2014 г.), Заключителни бележки относно четвъртия периодичен доклад на Ирландия.
(62)    Ирландски съюз за граждански свободи (2020 г.), „Untenable in a democracy: ICCL renews call for abolition of Special Criminal Court“ (Непостижимо в демокрацията: ИСГС приканва за премахване на специалния наказателен съд).
(63)    Информация, предоставена от Ирландия за Доклада относно върховенството на закона за 2021 г., стр. 17.
(64)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 7.
(65)    Информация, предоставена от Ирландия за Доклада относно върховенството на закона за 2021 г., стр. 16.
(66)    Министерство на правосъдието (2020 г.), Преглед на гражданското правораздаване, Доклад, стр. 398—399.
(67)    Проектозакон за наказателното производство за 2021 г.
(68)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 8.
(69)    „Прозрачност без граници“ (Transparency International) (2021 г.), Индекс за възприятие на корупцията за 2020 г. , стр. 2—3. Равнището на усещане за корупция се категоризира по следния начин: ниско (усещането сред експертите и ръководителите на предприятия за корупция в публичния сектор е над 79); сравнително ниско (резултати между 79—60), сравнително високо (резултати между 59—50), високо (резултати под 50).
(70)    През 2015 г. резултатът беше 75, докато през 2020 — 72. Резултатът е значително по-висок/нисък, когато се промени с повече от пет точки; по-добър/по-лош (промени между 4—5 точки); е относително стабилен (промени между 1—3 точки) през последните пет години.
(71)    Данни на Евробарометър относно усещането за корупция и опита на гражданите и предприятията, докладвани миналата година, се актуализират на всеки две години. Последният набор от данни е Специално проучване на Евробарометър № 502 (2020 г.) и Експресно проучване на Евробарометър № 482 (2019 г.).
(72)    Закон за наказателното правосъдие (корупционните престъпления) от 2018 г.
(73)    Закон за наказателното право (извънтериториална компетентност) от 2019 г., член 3.
(74)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 10.
(75)    Министерство на правосъдието (2020 г.), Група за преглед на структурите и стратегиите за предотвратяване, разследване и санкциониране на икономически престъпления и корупция.
(76)    Канцелария на министър-председателя (2020 г.), Правителствена програма: нашето общо бъдеще.
(77)    Министерство на правосъдието (2021 г.), План за изпълнение на група за преглед Хамилтън. През април 2021 г. беше публикуван план за изпълнение, предназначен за изпълнение на препоръките.
(78)      An Garda Síochána задели бюджет от 1,952 милиарда евро за 2021 г. Това ниво на финансиране позволява текущото набиране на членове и персонал на Garda. В резултат на това броят на персонала на Garda вече включва над 14 600 членове и 3000 служители на Garda в цялата страна. В бюджета за 2021 г. е предвидено да бъдат наети до 620 нови служители на инспектората към полицията и 500 допълнителни служители на Garda.
(79)    Като например Бюрото за престъпни активи, Бюрото за киберпрестъпления към Garda, Националното бюро за разследвания на престъпността към Garda и Националното бюро относно престъпления, свързани с наркотици и организирана престъпност към Garda. Детективите към звеното за борба с корупцията са членове на An Garda Síochána.
(80)    Министерство на правосъдието (2020 г.), Група за преглед на структурите и стратегиите за предотвратяване, разследване и санкциониране на икономически престъпления и корупция.
(81)    Писмена информация, получена от Националното бюрото за икономически престъпления към Garda в контекста на посещение в Ирландия.
(82)    Законът за етиката при публичните длъжности от 1995 г. и Законът за стандартите при публичните длъжности от 2001 г. се цитират заедно като етичните закони. Министърът в областта на публичните разходи и реформата има отговорността за тези закони.
(83)    Информация, получена в контекста на посещението в Ирландия.
(84)    Прегледът включва редица препоръчителни допълнителни действия, които Комисията по стандартите да вземе предвид, повечето от които са свързани с получени искания за по-голяма яснота, насоки и образование. Министерство на публичните разходи и реформата (2020 г.). Втори законовоустановен преглед на Закона за регулацията на лобирането от 2015 г. Третият законовоустановен преглед на Закона от 2015 г. трябва да започне до 1 септември 2022 г.
(85)    Вж. www.lobbying.ie.
(86)    Министерство на публичните разходи и реформата (2020 г.). Втори законовоустановен преглед на Закона за регулацията на лобирането от 2015 г.
(87)    Законопроект за стандартите в обществения сектор от 2015 г.
(88)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 10.
(89)    Четвърти кръг на оценка на GRECO — втори междинен доклад за изпълнението на препоръките, стр. 9.
(90)    Ирландска конституция, член 40.
(91)    Директива 2010/13/ЕС за координирането на някои разпоредби, установени в закони, подзаконови и административни актове на държавите членки, отнасящи се до предоставянето на аудиовизуални медийни услуги (Директива за аудиовизуалните медийни услуги), предвид променящите се пазарни условия. В Световния индекс за свобода на печата за 2021 г. Ирландия беше класирана на 12-то място (7-мо сред държавите — членки на ЕС) — с едно място по-напред в сравнение с 2020 г., когато се класира на 13-то място. Репортери без граници, Ирландия.
(92)    Проектозаконът за онлайн безопасност и регулация на медиите ще има за цел транспонирането в ирландската правна уредба на преразгледаната Директива за аудиовизуалните медийни услуги.
(93)    Комисарят по радио- и телевизионно излъчване ще извършва надзор над настоящия персонал и функциите на BAI.
(94)    За да подпомогне сектора на новинарските медии по време на пандемията от COVID-19, министърът на комуникациите, действията в областта на климата и околната среда поиска от BAI да обмисли отмяната на налога върху независимите радиостанции за първите шест месеца на 2020 г. Според годишния доклад за 2019 г. BAI е приел това искане, като е приложил редица стратегии за управление на паричните потоци и бюджетни стратегии.
(95) Мониторинг на медийния плурализъм за 2021 г., Доклад за Ирландия, стр. 10.
(96)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 12.
(97) Годишен доклад на Съвета по печата за 2020 г.
(98)      Пак там.
(99)    Съвет по печата на Ирландия, решения на омбудсмана по пресата.
(100)    Както е предвидено в член 25 от Закона за телевизионното и радиоразпръскване от 2009 г. Очаква се този принцип да бъде потвърден в предстоящия Закон за онлайн безопасност и регулация на медиите — глава 10. 
(101)  Базата данни беше проектирана и поддържана от персонала във Факултета по комуникации в Дъблинския централен университет. Проектът е инициатива на BAI в контекста на неговото законовоустановено изискване за провеждане на проучвания във връзка с плурализма на медиите в Ирландия. Базата данни е достъпна на следния адрес: mediaownership.ie
(102)    В периода 2018—2020 г. всички предложени сливания на медиите бяха одобрени. Вж.: gov.ie - Media Mergers (www.gov.ie)
(103) Съгласно Закона за конкуренцията и защитата на потребителите от 2014 г. в този доклад следва да бъдат описани условията на собствеността и контрола за предприятията, които управляват медийни дружества в Ирландия, да бъдат описани промените в условията на собствеността и контрола на тези дружества през предходните 3 години и да бъдат анализирани ефектите от тези промени върху медийния плурализъм в Ирландия.
(104)    Както се съобщава в Проучване на прилагането на новите разпоредби в преразгледаната Директива относно аудиовизуалните медийни услуги в Ирландия, решенията за сливане на медии и всички други решения относно собствеността над медиите се докладват публично от съответните органи, било от Министерството на комуникациите (BAI) или Комисията по конкуренцията, и се отразяват в националните и регионалните медии.
(105) Според Reporters without Borders („Репортери без граници“) — Ирландия „Independent News and Media (INM) контролираха голяма част от пазара на ежедневни и седмични вестници, докато радио- и телевизионното разпръскване продължи да е доминирано от полудържавното дружество RTE, което само по себе си изпитва все по-големи финансови затруднения, застрашаващи дългосрочната му стабилност“.
(106) Изглежда е проблем липсата на данни и концентрацията на аудитория за всички медийни пазари. Вж. Мониторинг на медийния плурализъм, Доклад за Ирландия, стр. 11.
(107) Reporters without Borders („Репортери без граници“) — Ирландия „Independent News and Media (INM) контролираха голяма част от пазара на ежедневни и седмични вестници, докато радио- и телевизионното разпръскване продължи да е доминирано от полудържавното дружество RTE, което само по себе си изпитва все по-големи финансови затруднения, които застрашават дългосрочната му стабилност“.
(108)    Мониторинг на медийния плурализъм за 2021 г., Доклад за Ирландия, стр. 8.
(109) Европейска федерация на журналистите (2020 г.), „COVID-19: What financial support have the media and journalists received in Europe?“ (COVID-19: Каква финансова подкрепа получиха медиите и журналистите в Европа?).
(110)    Комисията е съставена от 10 членове, избирани въз основа на техните експертни знания и опита им в медиите. 
(111)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 13.
(112)    Репортери без граници.
(113) Докладът не е взет под внимание от ирландските органи.
(114)

В Доклада Murray от 2017 г. режимът на задържане на данни съгласно закона е оценен като
неспособен да защити в достатъчна степен принципа на защита на източниците на журналистите.

(115)

 Есенна законодателна програма. 

(116)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 14. Обичайната законодателна процедура предвижда законовоустановен надзор на разположение на Oireachtas.
(117)    В началото на пандемията през март Oireachtas прие Закона за здравето (опазване и защита и други извънредни мерки от обществен интерес) от 2020 г. Допълнителни мерки за правоприлагане бяха одобрени в Закона за наказателното правосъдие (изпълнителни правомощия) (COVID-19) от 2020 г. (септември) и Закона за здравето (изменение) от 2020 г. (октомври). Също през март Oireachtas прие Закона за извънредни мерки от обществен интерес (Covid-19) от 2020 г., в който бяха предвидени широки законови правомощия за справяне с тежките икономически и социални последици от пандемията, както и за промяна на процедурите за разрешаване на задържането съгласно Закона за психичното здраве от 2001 г.
(118)    Комисия по правата на човека и равенството на Ирландия (2021 г.), Ireland’s Emergency Powers During the Covid-19 Pandemic (Извънредните правомощия на Ирландия по време на пандемията от Covid-19), стр. 27.
(119)    Пак там.
(120)    В доклада на IHREC също се критикува ограниченият обхват за парламентарен надзор над вторичното законодателство, изготвено от министъра на здравеопазването, поради липса на консултация преди приемането с който и да е от комитетите на Камарите или проверка от тях, съчетана с ограничена последваща проверка. Други опасения са свързани с размиването на границата между правните изисквания и здравните насоки, прилагането с обратна сила на регламентите и липсата на бързо публикуване на регламентите.
(121)    Информация, предоставена от Ирландския съюз за граждански свободи за Доклада относно върховенство на закона за 2021 г., стр. 12.
(122) Закон за здравето и наказателното правосъдие (Covid-9) (Изменение) от 2021 г.
(123) Съгласно наредба 173, параграф 1 на долната камара на парламента (Dáil) комисията по въпросите на стопанската дейност, която е съставена от представители на правителството и всички опозиционни партии, може да отмени изискването за предзаконодателен контрол въз основа на искане от член на правителството.
(124) 15 от 32-те проектозакона бяха съсредоточени върху въвеждането на различни разпоредби и мерки за справяне с пандемията от Covid-19.
(125)    Предложение за ранно подписване“ — в член 25, параграф 1, точка 1 от Конституцията е предвидено, че когато даден проектозакон е преминал всички етапи и в двете камари, той се изпраща на министър-председателя (Taoiseach), който го представя на президента. След това президентът разглежда проектозакона и следва да го подпише „не по-рано от петия ден и не по-късно от седмия ден, след като му е представен“. В параграф 2 на същия член на Конституцията е предвидено, че „по искане на правителството и с предварителното съгласие на горната камара (Seanad Éireann) президентът може да подпише“ проектозакона по-рано от петия ден. Това става чрез предложение в Seanad (представено, след като Seanad е приключила разглеждането на проектозакона), а Seanad се приканва да се съгласи с правителството за отправяне на искане от президента да подпише проектозакона преди изтичането на пет дни.
(126)    Информация, предоставена от ENNHRI за Доклада относно върховенството на закона за 2021 г., стр. 217 и информация, получена в контекста на посещението в Ирландия.
(127)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 15.
(128)    Комисия по правата на човека и равенството на Ирландия (2021 г.), Ireland’s Emergency Powers During the Covid-19 Pandemic (Извънредните правомощия на Ирландия по време на пандемията от Covid-19). 
(129) Докладът на IHREC не обхваща мярката, въведена през пролетта на 2021 г. от ирландското правителство, за система за задължително поставяне под карантина в хотел за пътниците, пристигащи в Ирландия от редица определени държави. Системата е обект на критика; вж. например ICCL 2021, ИСГС приканва за прекратяване на задължителната карантина, ако не бъдат разрешени проблемите, свързани с правата, 19 април 2021 г.
(130)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 15.
(131)    Фондът е съсредоточен върху организации, които предоставят подкрепа и услуги в следните сектори: здравеопазване и социални грижи (включително пристрастяване, увреждане и психично здраве); детски и семейни услуги (включително консултиране/терапии); домашно/сексуално/основано на пола насилие; жилищно настаняване/бездомност; общностни услуги (напр. доставка на храна по домовете („храна на колела“)/услуги по „сприятеляване“/подкрепа за възрастни хора/групи за подкрепа на уязвими хора и др.); и сектора на общностното образование.
(132)    Доклад относно върховенството на закона за 2020 г. Глави по държави: ситуация в областта на върховенството на закона в Ирландия, стр. 15. Вж. също съобщението от Специалния докладчик на ООН за правото на свобода на мирни събирания и на свободно сдружаване и Специалния докладчик на ООН за положението на правозащитниците от 10 декември 2020 г.
(133) Съгласно Избирателния закон от 1997 г. трети страни може да получават дарения в размер до 2500 EUR от един донор за една календарна година.
(134)    SIPO изтълкува съответното законодателство като обхващащо и определени дейности, извършвани от организациите на гражданското общество, като например застъпническа дейност, включително извън изборните периоди.
(135)    SIPO (2020 г.), Годишен доклад за 2019 г., стр. 27—28.
(136)    Обща схема на проектозакона за избирателната реформа от 2020 г.