Брюксел, 14.7.2021

SWD(2021) 624 final

РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

РЕЗЮМЕ НА ДОКЛАДА ЗА ОЦЕНКАТА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО,

придружаващ

Предложение за Директива на Европейския парламент и на Съвета

относно енергийната ефективност (преработен текст)

{COM(2021) 558 final} - {SEC(2021) 558 final} - {SWD(2021) 623 final} - {SWD(2021) 625 final} - {SWD(2021) 626 final} - {SWD(2021) 627 final}


A. Необходимост от действия

В какво се изразява проблемът и защо той се разглежда на равнище ЕС?

Понастоящем ЕС има цел за икономии на енергия от най-малко 32,5 % през 2030 г., която е съвместима с целта за намаляване на емисиите на парникови газове с 40 %. Планът във връзка с целта в областта на климата предлага цел на ЕС за 2030 г. за нетно намаление на емисиите на парникови газове с най-малко 55 % в сравнение с нивата от 1990 г. по оптимален от гледна точка на разходите начин. За да се постигне това, крайното и първичното енергийно потребление в ЕС следва да намалеят съответно с поне 36—37 % и 39—41 % в сравнение с прогнозираното потребление на енергия.

Като се има предвид, че изгарянето на горива с цел добив на енергия е причина за 75 % от настоящите емисии на парникови газове в ЕС, намаляването на потреблението на енергия, наред с декарбонизацията на енергийните доставки, се явява жизненоважен елемент за постигането на целта на ЕС. В Плана във връзка с целта в областта на климата бяха разгледани широкообхватни мерки за постигане на намаление на емисиите на парникови газове с 55 % през 2030 г. Понастоящем усилията на ЕС за икономии на енергия са недостатъчни за оптималното постигане на целта за намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г. и следователно проблемът е как те могат да бъдат увеличени. За ЕС е важно да покаже, че е осъществимо и желателно да се предприемат действия за намаляване на емисиите на парникови газове като част от Европейския зелен пакт по най-ефективния от гледна точка на разходите начин.

Какво следва да бъде постигнато?

Необходимостта от увеличаване на икономиите на енергия означава, че Директивата за енергийната ефективност следва да бъде подсилена. Заедно с останалото законодателство на ЕС това ще гарантира, че се постигат достатъчно икономии на енергия, за да се постигне целта на ЕС в областта на климата до 2030 г. по разходно ефективен начин. Икономиите на енергия следва да бъдат постигнати в секторите, в които това е най-целесъобразно от икономическа, социална и екологична гледна точка. Следва да се извлекат оптимални съпътстващи ползи, например по отношение на намаляването на въздействията върху околната среда и избягването на задълбочаването на неравенството.

Каква е добавената стойност от действия на равнището на ЕС (субсидиарност)?

Договорът за функционирането на ЕС определя насърчаването на енергийната ефективност и икономиите на енергия като една от целите на енергийната политика на ЕС. Основните проблеми, които водят до недостиг на икономии на енергия, са еднакви в целия ЕС. Действия на равнището на ЕС могат да създадат предпоставките за успеха на усилията на държавите членки и да подобрят тяхното действие, както и да осигурят по-координиран и хармонизиран подход за избягване на нарушаването на единния пазар. Те ще подкрепят създаването на по-големи пазари за материали и продукти, подобряващи енергийната ефективност. Опитът показва, че наличието на обща рамка на ЕС намалява разходите, увеличава ползите от вътрешния пазар и позволява на националните политици да се учат един от друг. Мерките на равнище ЕС ефективно допълват и служат като катализатор за националните мерки.

Б. Решения

Какви са вариантите за постигане на целите? Има ли предпочитан вариант сред тях? Ако не, защо?

Основният механизъм за постигане на целите е да се увеличи общата цел на ЕС относно икономиите на енергия и да се направи тя по-обвързваща. Това може да бъде допълнено от специфични изисквания, които водят до икономии на енергия, например чрез разширяване на обхвата на мерките, свързани с обществените поръчки и санирането на сгради, и чрез повишаване на амбицията на задълженията за икономии на енергия. Необходимо е да се засили и подобри широкият спектър от подготвителни и подпомагащи мерки, за да се създаде среда, в която е по-лесно да се насърчава енергийната ефективност и да се постигат икономии на енергия. Вариантите трябва да бъдат оценени, за да се гарантира тяхната съгласуваност с други мерки, предложени като част от пакета „Подготвени за цел 55“.

Какви са позициите на различните заинтересовани страни? Кой подкрепя отделните варианти?

Голяма част от заинтересованите страни са съгласни, че политиките за енергийна ефективност играят ключова роля за постигането на по-амбициозни цели в областта на климата за 2030 г., като същевременно позволяват устойчив растеж, при който никой не остава пренебрегнат. Техните виждания до известна степен се различават по отношение на подходящите мерки за постигане на тази цел, но по отношение на крайните цели няма съществени различия.

Почти половината подкрепят поставянето на по-висока цел на равнище ЕС, а повече от половината подкрепят идеята тя да бъде обвързваща. Около половината подкрепят въвеждането на обвързващи национални цели. Съществуват доста разнородни мнения относно обхвата на идентифицираните варианти. Като цяло гражданското общество е по-склонно да приеме разнообразни варианти на предложените мерки. В много случаи бизнесът оказва значителна подкрепа. Публичните органи изглежда възприемат по-предпазлив подход.

В. Въздействие на предпочетения вариант

Какви са ползите от предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — на основните варианти)?

Предпочитаният вариант се състои от пакет, който постига високо равнище на икономии на енергия по ефективен начин, като същевременно се избягват най-обременяващите от разгледаните варианти.

Какви са разходите за предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — за основните варианти)?

Основните разходи са инвестициите, необходими за повишаване на енергийната ефективност. Очаква се финансовата подкрепа от NextGenerationEU и други публични източници да играе ключова роля за разгръщането на инвестициите в енергийната ефективност. Вземат се предвид капиталовите разходи за оборудване и преоборудване на сградите за постигане на по-голяма енергийна ефективност.

Какво е въздействието върху МСП и конкурентоспособността?

Не се очаква да има значително въздействие върху МСП. Съществува широк набор от възможности за разходно ефективни икономии на енергия в сектора на услугите и промишлеността, които като цяло няма да доведат до увеличение на разходите. Прилагането им следва да намали излагането на предприятията на колебанията на цените на енергията и заедно с намалените оперативни разходи да повиши тяхната конкурентоспособност.

Ще има ли значително въздействие върху националните бюджети и администрации?

За публичните администрации ще възникнат разходи за изпълнение във връзка с предпочитания вариант, дори ако те надграждат върху вече съществуващи мерки. Въпреки това тези допълнителни разходи се очаква да бъдат малки в сравнение със значителните икономии на средства, които ще бъдат реализирани чрез инвестициите за икономии на енергия. Средствата, които не се изразходват за енергия, ще бъдат използвани за други цели и ще доведат до повишаване на заетостта и икономическата активност.

Тези разходи могат да варират в зависимост от начина, който държавите членки са избрали за прилагането на изискванията. Инициативата „Съгласувани действия по ДЕЕ“ предоставя форум на държавите членки за обмен на най-добри практики и за откриване на ефективни начини за постигане на желаните цели. Комисията е готова да окаже допълнителна подкрепа на държавите членки с техническа помощ.

Ще има ли друго значително въздействие?

Намаляването на потреблението на енергия ще донесе значителни ползи за околната среда, по-специално в резултат на намаленото замърсяване на въздуха. То ще донесе и други ползи за околната среда, като например намаляване на емисиите във водата от електроцентралите и намаляване на нанасяните на околната среда вреди в резултат на намалената нужда от инфраструктура и намаленото извличане на ресурси. По този начин ще се намали потреблението на ресурси и ще се подкрепи кръговата икономика.

Намаляването на енергийните нужди ще намали също зависимостта на ЕС от вноса на енергия и геополитическата нестабилност и така ще спомогне за предпазването на икономиката от ценови шокове във връзка с енергията от външни източници.

Чрез добре разработени мерки това ще доведе и до значителни социални ползи. Например енергийната модернизация на жилищата ще доведе до по-добри условия на живот и по-добро здраве, както и до по-ниски разходи за енергия. Мерките за икономии на енергия водят до повишаване на степента на създаване на работни места.

Пропорционалност?

Принципът на пропорционалност е напълно зачетен. Предложените мерки са минимумът, необходим за постигане на целите, които са от решаващо значение за постигането на амбицията на ЕС в областта на климата за 2030 г.

Г. Последващи действия

Кога ще се извърши преглед на политиката?

Комисията възнамерява да извършва преглед на прилагането на законодателството с цел оценка на степента на постигане на целите на всеки 5 години.