Брюксел, 19.11.2021

COM(2021) 698 final

2021/0363(BUD)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за мобилизиране на Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници във връзка със заявление от Франция — EGF/2021/005 FR/Airbus


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

1.Приложимите разпоредби за предоставяне на финансов принос от Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници (ЕФПГ) са определени в Регламент (ЕС) 2021/691 на Европейския парламент и на Съвета от 28 април 2021 г. относно Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници (ЕФПГ) и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1309/2013 1 (наричан по-долу „Регламент за ЕФПГ“).

2.На 26 юли 2021 г. Франция подаде заявление EGF/2021/005 FR/Airbus за предоставяне на финансов принос от ЕФПГ вследствие на съкращенията в Airbus във Франция.

3.След оценка на заявлението Комисията заключи в съответствие с всички приложими разпоредби на Регламента за ЕФПГ, че условията за предоставяне на финансов принос от ЕФПГ са изпълнени.

ОБОБЩЕНИ ДАННИ ЗА ЗАЯВЛЕНИЕТО

Заявление по ЕФПГ

EGF/2021/005 FR/Airbus

Държава членка

Франция

Засегнат(и) регион(и) (ниво 2 по NUTS 2 )

Midi-Pyrénées

(FRJ2)

Pays de la Loire

(FRG0)

Дата на подаване на заявлението

26 юли 2021 г.

Дата на потвърждението за получаване на заявлението

9 август 2021 г.

Дата на искането за допълнителна информация

9 август 2021 г.

Срок за предоставяне на допълнителната информация

13 септември 2021 г.

Срок за приключване на оценката

24 ноември 2021 г.

Критерий за намеса

Член 4, параграф 2, буква а) от Регламента за ЕФПГ


Основно предприятие

Airbus

(Airbus SE)


Брой на засегнатите предприятия

1

Сектор(и) на икономическа дейност

(разделение по NACE Rev. 2) 3

Разделение 30 (Производство на други превозни средства)

Референтен период (четири месеца):

1 ноември 2020 г. — 1 март 2021 г.

Брой на съкращенията по време на референтния период (а)

508

Брой на съкращенията преди или след референтния период (б)

0

Общ брой на съкращенията (а + б)

508

Общ брой на допустимите бенефициери

508

Общ брой на целевите бенефициери

297

Бюджет за персонализирани услуги (EUR)

4 406 194

Бюджет за прилагането на ЕФПГ 4 (EUR)

0

Общ бюджет (EUR)

4 406 194

Финансов принос от ЕФПГ (85 %) (EUR)

3 745 264

ОЦЕНКА НА ЗАЯВЛЕНИЕТО

Процедура

4.Франция подаде заявление EGF/2021/005 FR/Airbus на 26 юли 2021 г. — в срок от 12 седмици от датата, на която са били изпълнени критериите за намеса, определени в член 4 от Регламента за ЕФПГ 5 . На 9 август 2021 г. Комисията потвърди получаването на заявлението и поиска допълнителна информация от Франция. Тази допълнителна информация бе предоставена в срок от 25 работни дни от датата на искането, след удължаване на крайния срок с 10 работни дни въз основа на надлежно обосновано искане от страна на Франция. Срокът от 50 работни дни от датата на получаване на пълното заявление, в рамките на който Комисията следва да приключи оценката си за това дали заявлението отговаря на условията за предоставяне на финансов принос, изтича на 24 ноември 2021 г.

Допустимост на заявлението

Засегнати предприятия и бенефициери

5.Заявлението се отнася до 508 съкратени работници, чиято дейност в икономическата и социална единица (UES) 6 Airbus Commercial (наричана по-долу „Airbus Commercial“) на Airbus (Airbus SE) е била прекратена. Airbus осъществява дейност в икономическия отрасъл от разделение 30 по NACE Rev. 2 (Производство на други превозни средства). Съкращенията, извършени от предприятието, са в регионите на ниво 2 по NUTS Midi-Pyrénées (FRJ2) и Pays de la Loire (FRG0).

Критерии за намеса

6.Франция подаде заявлението в съответствие с критериите за намеса по член 4, параграф 2, буква а) от Регламента за ЕФПГ, съгласно който следва да е налице прекратяване на дейността на най-малко 200 съкратени работници и/или самостоятелно заети лица за референтен период от четири месеца в дадено предприятие в държава членка, включително когато това прекратяване на дейността се случва при негови доставчици или производители надолу по веригата.

7.Четиримесечният референтен период за заявлението започва на 1 ноември 2020 г. и приключва на 1 март 2021 г., като в рамките на този период в Airbus са съкратени 508 работници.

Изчисляване на броя на съкращенията и на случаите на прекратяване на дейност

8.Случаите на прекратяване на дейност на работниците, съкратени през референтния период, са изчислени от датата на индивидуалното предизвестие за съкращаване или за прекратяване на трудовия договор на работника от страна на работодателя.

Допустими бенефициери

9.Общият брой на допустимите бенефициери е 508.

Описание на събитията, довели до съкращаването на работниците и прекратяването на дейността

10.Звеното Commercial Aircraft на Airbus е водещ производител на търговски въздухоплавателни средства. Поради повсеместния срив в търговския въздушен транспорт в резултат на пандемията от COVID-19, и по-специално при пътническите полети, дейността на звеното Commercial Aircraft на Airbus е сериозно затруднена.

11.Общите ограничения за пътуване заземиха по-голямата част от сектора по време на пандемията. Освен това икономическата криза в резултат на пандемията намали покупателната способност на много потребители на въздушен транспорт и ги накара да преосмислят решението си да използват въздушния транспорт.

12.Повечето търговски авиокомпании вече обявиха или приложиха мащабни планове за преструктуриране, за да съхранят дружествата до пълното възстановяване на сектора. Според Airbus това не се очаква да се случи преди 2025 г. 7

13.Като част от плановете за преструктуриране на авиокомпаниите много самолети бяха извадени от употреба преждевременно, а плановете за закупуване на нови въздухоплавателни средства бяха отложени или отменени. Изобилието от налични въздухоплавателни средства допринесе допълнително за низходящата спирала при продажните цени на въздухоплавателните средства 8 .

14.Производството на търговски въздухоплавателни средства генерира 67 % от общия оборот на Airbus 9 . От април 2020 г. производствените планове трябваше да бъдат адаптирани спрямо кризисната ситуация, което доведе до намаляване на равнището на производство с една трета 10 .

15.За да адаптира броя на работната си сила към внезапно изменените производствени планове, Airbus трябваше да приложи план за преструктуриране. Съгласно колективен трудов договор, обхващащ цялото предприятие 11 , само във Франция са били съкратени 4248 работни места 12 .

16.Като първа стъпка Airbus прибегна до разпоредбите на новото законодателство относно извънредното положение 13 , прието във Франция в отговор на пандемията. Тези разпоредби позволяват на предприятията временно да отдават под наем персонал на други предприятия. В случая с Airbus са намерени решения в рамките на други подструктури на Airbus, но също и чрез външни предприятия. В резултат на това не се е наложило съответните работници да бъдат съкратени.

17.Френското правителство стартира програма за подпомагане на сектора 14 . Тази подкрепа от френското правителство позволи на Airbus да съхрани още 500 работни места на висококвалифицирани инженери.

18.Преговарящите страни се договориха също така да създадат програма, предлагаща насоки за работници, които се интересуват от доброволно прекратяване на трудовите си взаимоотношения с Airbus.

19.Освен това в отговор на икономическата криза, причинена от пандемията от Covid-19, френското правителство стартира временна дългосрочна програма за трудова дейност на непълно работно време 15 , която позволява на предприятията в затруднение да намалят работното време на своите служители. Благодарение на тази програма бяха съхранени още 1502 работни места.

20.Въпреки че броят на съкращенията бе намален значително, 2246 работни места бяха закрити.

Очаквано въздействие на съкращенията върху икономиката и заетостта на местно, регионално или национално равнище

21.Френските органи обясняват, че въпросните региони са особено засегнати от кризата вследствие на пандемията от Covid-19. И в двата региона още преди кризата се наблюдава нарастваща безработица. В Pays de la Loire равнището на безработица се е увеличило от 6,8 % през 2008 г. на 8,5 % през 2018 г., а в Occitanie (засегнатият регион в Midi-Pyrénées) — от 8,8 % на 10,7 % за същия период. От 2018 г. равнището на безработица е започнало леко да намалява, което беше последвано от кризата през 2021 г. През първото тримесечие на 2021 г. безработицата е била 6,9 % в Pays de la Loire и 9,4 % в Occitanie 16 .

22.По-специално в Occitanie се очаква съкращенията да имат значително въздействие върху пазара на труда и икономиката. В град Тулуза и околностите е съсредоточена по-голямата част от въздухоплавателната промишленост в Европа. В сектора са заети 110 000 души. Регионът е силно зависим от аеронавтиката като най-важен отрасъл в региона. Airbus е най-големият частен работодател в региона. Очаква се намаляването на планираното производство в Airbus с 35 % да има много тежки последици за заетостта в целия сектор, като то ще засегне големия брой доставчици и ще има и други ефекти. 17

23.Що се отнася до Occitanie, въпреки че голяма част от съкратените работници са с високо ниво на образование, около 31 % от съкратените работници са на възраст над 50 години, което прави повторното им наемане на работа по-трудно. Регионът обаче се е утвърдил като важна екосистема за стартиращи предприятия, а това означава потенциални възможности за бенефициери, които искат да започнат своя собствена стопанска дейност 18 .

24.В Pays de la Loire въздействието на кризата в авиацията се очаква да бъде по-малко пагубно за местната икономика и за пазара на труда поради високата диверсификация на регионалната икономика. Възможностите за трудова заетост за авиационни инженери и техници обаче не са много. Очаква се да се разкрият възможности в морския сектор или в енергетиката от възобновяеми източници, което от своя страна изисква преквалификация на съкратените работници. Както в Occitanie, възрастта на засегнатите работници вероятно ще възпрепятства повторното им наемане на работа. 11 % от засегнатите работници са на възраст над 55 години 19 .

Прилагане на Рамката за качество на ЕС за предвиждане на промените и преструктуриране

25.Франция описа по какъв начин са взети предвид препоръките, изложени в Рамката за качество на ЕС за предвиждане на промените и преструктуриране. Съгласно френския Кодекс на труда дружество in bonis (т.е. не в ликвидация), в което са заети 1000 или повече лица, носи отговорност за заплащането на пълните разходи за съпътстващи активни мерки на пазара на труда за работниците, съкратени в резултат на организационно преструктуриране. Намеса от страна на държавните органи се предвижда само след приключване на мерките, осигурени от предприятието, извършващо съкращенията.

26.Френските органи посочват, че Airbus разполага с много усъвършенствана система за установяване и предвиждане на промени, по-специално по отношение на необходимостта от определени умения и компетенции на неговите работници, както и с оглед на нуждите от работна ръка като цяло 20 . Представители на работниците и синдикалните организации участват активно в организационните планове за адаптиране към промените. Въпреки че пандемията и последвалата криза засегнаха рязко сектора, това позволи на Airbus да използва съществуващата система за консултации с представители на работниците и синдикалните организации, за да обсъди плана за преструктуриране, необходим в отговор на кризисната ситуация.

27.Франция информира, че като дружество in bonis с над 1000 заети лица предприятието Airbus е създало обширен пакет от активни мерки на пазара на труда, които имат за цел да се подпомогнат съкратените работници. В сътрудничество с външна консултантска фирма за реинтеграция на пазара на труда Airbus е създало информационен център за професионално ориентиране, наречен Mobility Pathways („Пътеки на мобилност“), като първа точка за контакт за засегнатите работници. В този информационен център работниците получават не само първоначално ориентиране за възможностите пред тях, но и биват подпомагани допълнително в усилията си да участват в обучителни мерки или да си намерят нова работа.

Допълване с действия, финансирани с национални средства или със средства от Съюза

28.Френските органи потвърдиха, че за описаните по-долу мерки, за които се предоставя финансов принос от ЕФПГ, няма да се получа финансово участие по други финансови инструменти на Съюза.

Процедури за провеждане на консултации с целевите бенефициери, с техни представители или със социалните партньори, както и с органите на местно и регионално равнище

29.Франция посочи, че съгласуваният пакет от персонализирани услуги е изготвен в консултация с представители на работниците и синдикалните организации. В рамките на дълга поредица от срещи и преговори между Airbus и съответните представители на работниците и синдикалните организации 21 , както на национално, така и на международно равнище, преговарящите страни идентифицираха възможни варианти за смекчаване на преките последици за работниците и за разработване на пакети от мерки, които да помогнат на засегнатите работници. Тези кръгове от вътрешни преговори започнаха на 30 юни 2020 г. и приключиха на 15 октомври 2020 г.

Целеви бенефициери и предложени мерки

Целеви бенефициери

30.Прогнозният брой на съкратени работници, които се очаква да вземат участие в мерките, е 297. Разпределението на тези работници по пол, възрастова група и образователна степен е следното:

Категория

Брой на очакваните бенефициери

Пол:

Мъже:

236

(79,5 %)

Жени:

61

(20,5 %)

Небинарни

0

(0,0 %)

Възрастова група:

Под 30 години:

35

(11,8 %)

30—54 години:

222

(74,7 %)

Над 54 години:

40

(13,5 %)

Образователна степен

Прогимназиален етап на основното образование или по-ниска образователна степен 22  

0

(0,0 %)

Гимназиален етап на средното образование 23 или образование след средното образование 24

150

(50,5 %)

Висше образование 25

147

(49,5 %)

Предложени мерки

31.Мерките, за които френските органи искат съфинансиране от ЕФПГ, са част от общия пакет от персонализирани мерки, които извършващото съкращенията предприятие предлага на засегнатите наети лица. Само онези мерки, които надхвърлят законовите задължения на извършващото съкращенията предприятие обаче, са допустими за подпомагане от ЕФПГ, и включват:

безвъзмездни средства за започване на стопанска дейност: тази мярка е предназначена да подкрепи бенефициери, заинтересовани да започнат собствен бизнес, като им бъдат отпуснати безвъзмездни средства за започване на стопанска дейност в размер на 15 000 EUR на бенефициер. Заинтересованите работници могат да кандидатстват по схемата за започване на стопанска дейност и да усвоят безвъзмездните средства до шест месеца след присъединяване към схемата. Безвъзмездните средства се изплащат като единна ставка след представяне на доказателства, че стопанската дейност действително е била регистрирана. Целият процес се управлява от центъра Mobility Pathways, който осигурява насоки за кандидатстване, проверява и валидира бизнес плановете и накрая взема решение относно предоставянето на безвъзмездни средства. Ако няколко бенефициера започнат съвместна стопанска дейност, на всеки от тях се отпуска пълната сума;

обучение за започване на стопанска дейност: тази мярка е насочена към онези бенефициери, които са се включили в схемата за започване на стопанска дейност. На желаещите да започнат собствена стопанска дейност се предлагат широкообхватни обучения;

помощи за разходи, свързани с обучение за започване на стопанска дейност: на бенефициерите, които участват в обучение за започване на стопанска дейност, могат да бъдат възстановени разходи за настаняване, храна, транспорт, както и евентуални услуги за устен превод и т.н.;

надбавки към трудовото възнаграждение: тази мярка има за цел да се предостави стимул на засегнатите работници да приемат нова работа, дори ако предлаганото възнаграждение на новата работа е по-ниско от това на предходната позиция. Максималната сума на месец е 350 EUR и се изплаща за период до 12 месеца.

32.Франция информира, че извършващото съкращенията предприятие редовно предлага на своите работници обучения, при които се отделя особено внимание на цифровите умения и на уменията, необходими в икономика с ефективно използване на ресурсите. Поради това разпространяването на такива хоризонтални умения, както се посочва в член 7.2 от Регламента за ЕФПГ, не би било необходимо на структурна основа. Ако обаче е необходимо специфично обучение за конкретен бенефициер, същото може да бъде предложено.

33.Предложените действия, описани в настоящия документ, представляват активни мерки на пазара на труда в рамките на допустимите действия, посочени в член 7 от Регламента за ЕФПГ. Тези действия не заместват пасивните мерки за социална закрила.

34.Франция предостави поисканата информация относно действията, които са задължителни за засегнатото предприятие по силата на националното законодателство или съгласно колективните трудови договори. Потвърдено беше, че финансовият принос от ЕФПГ няма да замени тези действия.

Прогнозен бюджет

35.Общите прогнозни разходи са 4 406 194 EUR, като те обхващат единствено разходи за персонализирани услуги, т.е. не включват разходи за дейности по подготовка, управление, информация и публичност, контрол и докладване.

36.Общият размер на заявения финансов принос от ЕФПГ възлиза на 3 745 264 EUR (85 % от общия размер на разходите).

37.Националното предварително финансиране или съфинансиране се осигурява от Airbus.

Мерки

Прогнозен брой участници

Прогнозни разходи за един участник 
(EUR) 26

Общо прогнозни разходи

(EUR) 27  

Персонализирани услуги (мерки по член 7, параграф 2, буква а) от Регламента за ЕФПГ)

Безвъзмездни средства за започване на стопанска дейност (prime création d’entreprise)

217

15 000

3 255 000

Обучение за започване на стопанска дейност (formation création d’entreprise)

275

3 974

1 092 902

Междинен сбор (a):

Процент от пакета от персонализирани услуги

4 347 902

(98,7 %)

Помощи и стимули (мерки по член 7, параграф 2, буква б) от Регламента за ЕФПГ)

Помощи за разходи, свързани с обучение за започване на стопанска дейност (allocation frais annexes formation création d’entreprise)

21

724

15 199

Надбавки към трудово възнаграждение (indemnité différentielle de salaire)

22

1 959

43 093

Междинен сбор (б):

Процент от пакета от персонализирани услуги:

58 292

(1,3 %)

Дейности по член 7, параграф 5 от Регламента за ЕФПГ

1. Дейности по подготовка

0

2. Управление

0

3. Информация и публичност

0

4. Контрол и докладване

0

Междинен сбор (в):

Процент от общите разходи:

0

(0 %)

Общо разходи (а + б + в):

4 406 194

Финансов принос от ЕФПГ (85 % от общия размер на разходите)

3 745 264

38.Разходите за действията, определени в горната таблица като действия по член 7, параграф 2, буква б) от Регламента за ЕФПГ, не надвишават 35 % от общия размер на разходите за съгласувания пакет от персонализирани услуги. Франция потвърди, че тези действия са обвързани с условието за активно участие на целевите бенефициери в дейности по търсене на работа или обучение.

39.Франция потвърди, че разходите за инвестиции за самостоятелна заетост, започване на стопанска дейност и изкупуване от служителите няма да надхвърлят сумата от 22 000 EUR на бенефициер.

Период на допустимост на разходите

40.Франция започна да предоставя персонализираните услуги на целевите бенефициери на 1 ноември 2020 г. С оглед на това разходите за действията ще бъдат допустими за предоставяне на финансов принос от ЕФПГ в периода от 1 ноември 2020 г. до 24 месеца след датата на влизане в сила на решението за финансиране.

41.Франция не се възползва от възможността да поиска средства за дейности по подготовка, управление, информация и публичност, контрол и докладване.

Системи за управление и контрол

42.В заявлението е описана системата за управление и контрол, в която са посочени отговорностите на съответните органи. Франция уведоми Комисията, че финансовият принос ще бъде управляван от Délégation générale à l’emploi et à la formation professionnelle (DGEFP) на Министерството на труда, заетостта, професионалното обучение и социалния диалог, по-специално от отдел Mission Fonds national de l'Emploi (DGEFP — MFNE). Плащанията ще бъдат извършвани в DGEFP от отдел Mission des Affaires Financières (DGEFP — MAFI). Commission interministérielle de coordination des contrôles (CICC) е френският одитен орган за ЕФПГ. Airbus ще отговаря за изпълнението на мерките. Във връзка с това френските органи ще сключат споразумение за партньорство с Airbus.

Ангажименти, поети от засегнатата държава членка

43.Франция предостави всички необходими гаранции за това, че:

при достъпа до предложените действия и тяхното изпълнение ще се спазват принципите на равнопоставеност и недискриминация,

са спазени изискванията, определени в националното законодателство и в законодателството на ЕС относно колективните уволнения,

предприятието Airbus, което е продължило дейността си след съкращаването на работниците, е спазило своите правни задължения във връзка със съкращенията и е предприело съответните действия във връзка с работниците си,

ще се предотврати двойно финансиране,

финансовият принос от ЕФПГ ще бъде съобразен с процедурните и материалноправните разпоредби на Съюза относно държавната помощ.

ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Бюджетно предложение

44.В съответствие с предвиденото в член 8 от Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093 на Съвета от 17 декември 2020 г. за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2021—2027 28 ЕФПГ не надхвърля максимална годишна сума от 186 милиона евро (по цени от 2018 г.).

45.След като разгледа заявлението с оглед на условията, определени в член 13, параграфи 1 и 2 от Регламента за ЕФПГ, и като отчете броя на целевите бенефициери, предложените действия и очакваните разходи, Комисията предлага да бъдат мобилизирани средства от ЕФПГ в размер на 3 745 264 EUR, което представлява 85 % от общите разходи за предложените действия, за предоставяне на финансов принос по заявлението.

46.Предложеното решение за мобилизиране на ЕФПГ ще бъде взето съвместно от Европейския парламент и Съвета в съответствие с предвиденото в точка 9 от Междуинституционалното споразумение от 16 декември 2020 г. между Европейския парламент, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия относно бюджетната дисциплина, сътрудничеството по бюджетни въпроси и доброто финансово управление и относно новите собствени ресурси, включително пътна карта за въвеждането на нови собствени ресурси 29 .

Свързани актове

47.Едновременно с настоящото предложение за решение за мобилизиране на ЕФПГ Комисията ще представи на Европейския парламент и на Съвета предложение за прехвърляне на сумата от 3 745 264 EUR към съответния бюджетен ред.

48.Едновременно с приемането на настоящото предложение за решение за мобилизиране на ЕФПГ Комисията прие решение за предоставяне на финансов принос, което представлява решение за финансиране по смисъла на член 110 от Финансовия регламент 30 . Решението за финансиране ще влезе в сила на датата, на която Комисията бъде уведомена за одобряването на бюджетния трансфер от Европейския парламент и от Съвета.

2021/0363 (BUD)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за мобилизиране на Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници във връзка със заявление от Франция — EGF/2021/005 FR/Airbus

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взеха предвид Регламент (EС) 2021/691 на Европейския парламент и на Съвета от 28 април 2021 г. относно Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници (ЕФПГ) и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1309/2013 31 , и по-специално член 15, параграф 1 от него,

като взеха предвид Междуинституционалното споразумение от 16 декември 2020 г. между Европейския парламент, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия относно бюджетната дисциплина, сътрудничеството по бюджетни въпроси и доброто финансово управление и относно новите собствени ресурси, включително пътна карта за въвеждането на нови собствени ресурси 32 , и по-специално точка 9 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

като имат предвид, че:

(1)Европейският фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници (ЕФПГ) цели да се демонстрира солидарност и да се насърчи достойната и устойчива заетост в Съюза чрез оказване на подкрепа на съкратени работници и самостоятелно заети лица, чиято дейност е била прекратена в резултат на големи преструктурирания, както и чрез оказване на съдействие за възможно най-бързото им връщане към достойна и устойчива заетост.

(2)В съответствие с предвиденото в член 8 от Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093 на Съвета 33 ЕФПГ не може да надхвърля максимална годишна сума от 186 милиона евро (по цени от 2018 г.).

(3)На 26 юли 2021 г. Франция подаде заявление за мобилизиране на ЕФПГ във връзка със съкращения на работници в предприятие Airbus (Airbus SE) в икономическия отрасъл от разделение 30 по Статистическата класификация на икономическите дейности в Европейската общност (NACE Rev. 2) 34 (Производство на други превозни средства) във Франция. Към него беше предоставена допълнителна информация, както е предвидено в член 8, параграф 5 от Регламент (ЕС) 2021/691. Заявлението отговаря на изискванията за определяне на финансов принос от ЕФПГ, установени в член 13 от Регламент (ЕС) № 2021/691.

(4)Поради това, за да бъде удовлетворено подаденото от Франция заявление, следва да бъде мобилизиран ЕФПГ с цел да бъде предоставен финансов принос в размер на 3 745 264 EUR.

(5)С цел да се сведе до минимум времето за мобилизиране на ЕФПГ настоящото решение следва да се прилага от датата на приемането му,

ПРИЕХА НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

В рамките на общия бюджет на Съюза за финансовата 2022 година от Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници се мобилизират средства за предоставяне на сумата от 3 745 264 EUR под формата на бюджетни кредити за поети задължения и бюджетни кредити за плащания.

Член 2

Настоящото решение влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз. То се прилага от [датата на приемането му] г. 35*.

Съставено в Брюксел на […] година.

За Европейския парламент    За Съвета

Председател    Председател

(1)    ОВ L 153, 3.5.2021 г., стр. 48.
(2)    Делегиран регламент (ЕС) 2019/1755 на Комисията от 8 август 2019 г. за изменение на приложенията към Регламент (ЕО) № 1059/2003 на Европейския парламент и на Съвета за установяване на обща класификация на териториалните единици за статистически цели (NUTS), ОВ L 270, 24.10.2019 г., стр. 1—56.
(3)    ОВ L 393, 30.12.2006 г., стр. 1.
(4)    В съответствие с член 7, параграф 5 от Регламент (EС) 2021/691.
(5)    12-седмичният срок спря да тече между 1 януари 2021 г. и 3 май 2021 г. в съответствие с член 8, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/691.
(6)    Икономическа и социална единица (unite économique et sociale — UES) е правно понятие съгласно френското законодателство, което позволява групирането на предприятия, които са под едно и също управление, извършват дейност в един и същ отрасъл и чиито работници споделят едни и същи интереси, но по същество са предприятия с юридическа самостоятелност, с цел насърчаване на създаването на общо представителство на работниците. Съкращенията са се състояли в UES Airbus Commercial, което обединява двете френски дъщерни дружества Airbus SAS и Airbus Operations SAS на Airbus SE.
(7)    Непубликуван документ: Airbus „Livre 2“, вътрешен анализ на предизвиканата от COVID криза и нейното въздействие върху сектора на дейност на Airbus във Франция.
(8)    Пак там.
(9)    https://www.airbus.com/content/dam/corporate-topics/financial-and-company-information/Airbus-FY2020-Presentation.pdf.
(10)     https://www.airbus.com/newsroom/press-releases/en/2020/04/airbus-reports-first-quarter-q1-2020-results.html .
(11)    „Accord collectif relatif au plan d’adaptation des sociétés composant l’UES Airbus Commercial dans le contexte de la crise économique Covid-19 et ses conséquences sur l’emploi“.
(12)    В световен мащаб Airbus е трябвало да закрие около 9400 работни места, https://www.airbus.com/content/dam/corporate-topics/financial-and-company-information/Airbus-FY2020-SN.pdf.
(13)    Loi d’urgence n°2020-734 от 17 юни 2020 г.
(14)    Програмата бе стартирана от CORAC (Conseil pour la Recherche Aéronautique Civile).
(15)    Activité Partielle de Longue Durée (APLD) : https://www.service-public.fr/professionnels-entreprises/vosdroits/F35381.
(16)    Данни, събрани от Националния институт за статистически и икономически изследвания на Франция; за повече информация относно методиката и статистическите данни, вж. https://www.insee.fr/fr/metadonnees/source/indicateur/p1660/description.
(17)    Непубликуван документ: Airbus – Étude d’Impact, BPI Consulting Paris, 12/2020.
(18)    Пак там.
(19)    Пак там.
(20)    В „Accord-Gestion des Emplois et des Parcours Professionnels“ от 15 февруари 2019 г. Airbus се ангажира не само да анализира такива нужди, но и да ги обсъжда с всички съответни вътрешни действащи лица.
(21)    CGA-F (Comité de Groupe Airbus France), CSE-C (Comité Social Economique-Central), CSE-E (Comité Social Economique-Etablissement), Comité Européen.
(22)    ISCED 0-2
(23)    ISCED 3
(24)    ISCED 4
(25)    ISCED 5-8
(26)    За да се избегне използването на десетични запетаи, прогнозните разходи за един работник са закръглени. Закръгляването обаче не влияе върху общите разходи за всяка мярка, които остават същите като в подаденото от Франция заявление.
(27)    Общата сума не съвпада напълно поради закръгляването.
(28)    ОВ L 433, 22.12.2020 г., стр. I/11.
(29)    ОВ L 433, 22.12.2020 г., стр. I/29.
(30)    Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1).
(31)    ОВ L 153, 3.5.2021 г., стр. 48.
(32)    ОВ L 433, 22.12.2020 г., стр. I/29
(33)    Регламент (ЕС, Евратом) № 2020/2093 на Съвета от 17 декември 2020 г. за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2021—2027 (ОВ L 433, 22.12.2020 г., стр. I/11).
(34)    Регламент (ЕО) № 1893/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 г. за установяване на статистическа класификация на икономическите дейности NACE Rev. 2 и за изменение на Регламент (ЕИО) № 3037/90 на Съвета, както и на някои ЕО регламенти относно специфичните статистически области (ОВ L 393, 30.12.2006 г., стр. 1).
(35) *     Датата да се попълни от Парламента преди публикуването в ОВ.