Брюксел, 12.8.2021

COM(2021) 477 final

2021/0270(COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕС) 2018/1091 по отношение на приноса на Съюза за интегрираната статистика за земеделските стопанства съгласно финансовата рамка за периода 2021—2027 г.

(Текст от значение за ЕИП)


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

По силата на Регламент (ЕС) 2018/1091 1 относно интегрираната статистика за земеделските стопанства се изисква държавите членки да проведат интегрирани изследвания на земеделските стопанства през 2020, 2023 и 2026 г.

В Регламент (ЕС) 2018/1091 се определя финансовият пакет (т.е. бюджетните средства) за целия срок на съответната многогодишна финансова рамка (МФР). Регламентът включва разпоредба за определяне на бюджета за събиране на данни за изследванията, които ще се проведат през 2023 г. и 2026 г. Член 14 гласи, че след датата на влизане в сила на МФР за 2021 — 2027 г., сумата за периода след 2020 г. следва да се определи от Европейския парламент и Съвета въз основа на предложение от Комисията.

Финансовото основание за настоящото предложение е Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093 на Съвета 2 , с който се определя МФР за периода 2021—2027 г.

За да покрият разходите за провеждане на изследванията, е предвидено държавите членки да получат от ЕС максимален финансов принос в размер на 75 % от допустимите разходи (при условие че са спазени определените максимални суми, посочени в член 13, параграфи 4 и 5 от Регламент (ЕС) 2018/1091). Сумата за периода след 2020 г. следва да бъде определена съгласно разпоредбите на МФР.

С настоящото законодателно предложение се определя бюджет от 40 000 000,00 EUR за периода 2021—2027 г. (от които 36 400 000,00 EUR са за безвъзмездни средства за националните статистически институти и други национални органи).

Съгласно член 13, параграф 7 от Регламент (ЕС) 2018/1091 финансовият принос на ЕС за безвъзмездните средства, посочени в член 13, параграф 2, следва да се предостави от Европейския фонд за гарантиране на земеделието съгласно член 4, параграф 2, буква г) от Регламент (ЕС) № 1306/2013 или регламента относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1306/2013.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

Статистическите данни трябва да бъдат надеждни и с високо качество, за да се даде възможност на лицата, които разработват политиките, на предприятията и на широката общественост да вземат подходящи решения, основани на данни.

Стратегията за селскостопанската статистика за 2020 г. включва следните основни цели:

·изготвяне на висококачествени статистически данни, които да отговарят на нуждите на ползвателите по ефикасен и ефективен начин;

·подобряване на хармонизацията и съгласуваността на европейската селскостопанска статистика.

Настоящото предложение е насочено пряко към постигането на тези цели.

Съгласуваност с други политики на Съюза

Осигуряването на качествени статистически данни в подкрепа на европейските политики е основна цел на европейската статистика в рамките на програмата за единния пазар 3 . Статистиката в областта на околната среда и селското стопанство е една от трите области за събиране на статистически данни, предвидени в програмата. Необходими са също така актуални и относими данни за общата селскостопанска политика (ОСП).

Чрез настоящата инициатива се постига тази цел за периода 2021—2026 г.

Европейската система за селскостопанска статистика ще допринесе също така за постигането на най-малко два от шестте приоритета на Комисията, ръководена от г-жа Фон дер Лайен, а именно:

·Европейския зелен пакт с основните стратегии „От фермата до трапезата“ и за биологичното разнообразие; както и

·Икономика в интерес на хората

чрез осигуряване на по-добри данни за оценка на устойчивостта на сектора, обхващащи околната среда, хората, регионите и икономиката. Селскостопанската статистика също така е от полза за други приоритети на Съюза или държавите членки, които оказват въздействие или самите те са повлияни от селското стопанство и развитието на селските райони.

Политиките на Съюза следва да се основават на висококачествена, съпоставима и надеждна статистическа информация за икономическото, социалното, териториалното и екологичното положение в Съюза. Европейската статистика може също така да помогне на широката общественост да разбере демократичния процес и да участва в него, както и в дебата за настоящето и бъдещето на ЕС. Що се отнася до селскостопанската статистика, акцентът е поставен върху предоставянето на актуални и относими данни за нуждите на общата селскостопанска политика (ОСП), общата политика в областта на рибарството и други политики, свързани с околната среда, продоволствената сигурност и хуманното отношение към животните.

Селскостопанската статистика осигурява висококачествените данни, необходими за изпълнението и мониторинга на ОСП. ОСП е важен двигател за създаването на работни места и за постигането на интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж в ЕС. В допълнение към социалните цели, които си поставя, политиката за развитие на селските райони, която е неразделна част от ОСП, има за цел да подобри конкурентоспособността и устойчивостта на селскостопанското производство. Делът на ОСП от общия бюджет на ЕС по МФР за периода 2014—2020 г. е над 37 %.

Значението на селскостопанската статистика за други основни политики на ЕС, като например Европейския зелен пакт, политиките в областта на околната среда и изменението на климата, както и търговската, социалната и регионалната политика и др., все повече нараства.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Член 338 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) представлява правното основание за европейската статистика. Европейският парламент и Съветът, като действат в съответствие с обикновената законодателна процедура, приемат мерки за изготвянето на статистически данни, когато това е необходимо за изпълнението на дейността на Съюза. В член 338 се определят изискванията за европейската статистика, като се посочва, че тя трябва да отговаря на стандартите за безпристрастност, надеждност, обективност, научна независимост, ефективност на разходите и поверителност на статистическата информация. Регламент (ЕО) № 223/2009 на Европейския парламент и на Съвета 4 представлява нормативната уредба за разработването, изготвянето и разпространението на европейска статистика.

Субсидиарност (при неизключителна компетентност) 

Принципът на субсидиарност е приложим, доколкото предложението не е от изключителната компетентност на ЕС. Европейската статистическа система (ЕСС) осигурява инфраструктура за статистическата информация. Системата е разработена така, че да удовлетворява нуждите на множество ползватели и да подпомага вземането на решения в демократичните общества. Настоящото предложение за регламент е изготвено с цел да се защитят основните дейности на партньорите от ЕСС, като същевременно се гарантира в по-голяма степен качеството и съпоставимостта на селскостопанската статистика.

Основните критерии за статистическите данни включват съгласуваност и съпоставимост. Държавите членки не могат да постигнат необходимата съгласуваност и съпоставимост без ясна европейска уредба, т.е. без законодателство на ЕС, което да регламентира общите статистически понятия, отчетни формати и изисквания по отношение на качеството. Изискването за съпоставимост е от особено значение за селскостопанската статистика поради ОСП.

Целите не могат да бъдат постигнати изцяло само чрез самостоятелни действия на държавите членки. Действията могат да бъдат по-ефективни, ако се предприемат на равнището на ЕС въз основа на правен акт на ЕС, който гарантира съпоставимостта на статистическата информация в статистическите области, обхванати от предложения акт. Самото събиране на данните, от друга страна, е най-добре да се извършва от държавите членки.

Пропорционалност

Настоящото предложение е в съответствие с принципа на пропорционалност поради следното:

То ще гарантира качеството и съпоставимостта на събираната и съставяната европейска селскостопанска статистика чрез прилагането на едни и същи принципи във всички държави членки. Предложението също така ще гарантира, че европейската селскостопанска статистика продължава да бъде относима и бива приспособявана, за да отговори на нуждите на ползвателите. Регламентът ще подобри разходната ефективност при изготвянето на статистическите данни, като същевременно отчита особеностите на системите на държавите членки.

В съответствие с принципа на пропорционалност предложеният регламент се ограничава до необходимия минимум за постигането на поставената цел и не надхвърля необходимото с оглед на реализирането ѝ.

Избор на инструмент

Предложен инструмент: регламент.

Като се вземат предвид целите и съдържанието на предложението, най-подходящият инструмент е изменение на съществуващия регламент.

Основните политики на ЕС, като ОСП, се нуждаят от съпоставими, хармонизирани и висококачествени статистически данни за селското стопанство на европейско равнище. Те могат да бъдат осигурени най-добре посредством регламенти, които са пряко приложими в държавите членки и не е необходимо преди това да бъдат въвеждани в националното законодателство. Възможността за изменение вече е предвидена в член 14 от Регламент (ЕС) 2018/1091.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство

При оценката на Европейската система за селскостопанска статистика, извършена във връзка със стратегията за селскостопанската статистика за 2020 г. и след това (SWD (2017) 96 final), бе установена необходимостта от по-систематичен подход в тази област.

От оценката на системата за селскостопанската статистика става видно, че:

·Настоящото законодателство в областта на селскостопанската статистика не удовлетворява адекватно новите и нововъзникващите потребности от данни, тъй като този вид статистика не е включена като изискване в правните актове. Освен това актовете не са достатъчно гъвкави и цялостни, за да отговорят бързо на възникващите нужди.

·Европейската система за селскостопанска статистика не е достатъчно гъвкава и не реагира достатъчно бързо на нововъзникващите нужди. Това се дължи отчасти на естеството на събирането на статистически данни, но също така и на начина, по който са съставени регламентите, както и на липсата на бюджетни и човешки ресурси.

·Събирането на данни не е достатъчно хармонизирано или съгласувано. Това е така, защото възникват нови потребности от данни, законодателството е разработвано отделно в продължение на много години, а определенията и понятията се различават в известна степен между отделните земеделски площи.

·Статистическите данни биха могли да се изготвят по-ефикасно, ако законодателството бъде приспособено, така че да могат да се използват различни източници на информация, и ако държавите членки се адаптират към съвременните технологии.

Като част от подготовката за изготвянето на Регламент (ЕС) 2018/1091 беше проведена обществена консултация, резултатите от която са описани подробно в специален доклад 5 .

В свързаната с този процес стратегия за селскостопанската статистика се стигна до заключението, че тази статистика трябва да се разработи и да функционира като система, в която елементите са съчетани и полученият резултат не представлява само механична съвкупност от отделните части. Селскостопанската статистика също така трябва да се вписва безпроблемно в цялата ЕСС, а източниците на данни трябва да бъдат диверсифицирани чрез използването на други източници на данни, когато това е възможно. Информационните и комуникационните технологии и други нови технологии (напр. големите информационни масиви и основаните на научни изследвания иновации) трябва да бъдат интегрирани при събирането на данни, ефективността и ефикасността на методите за събиране на данни трябва да се оценяват въз основа на нуждите от данни и критериите за качество, а начинът на мислене следва да се промени.

Консултации със заинтересованите страни

Евростат разработва, изготвя и разпространява европейската селскостопанска статистика благодарение на тясното, координирано и редовно сътрудничество, което се провежда в рамките на Европейска статистическа система, и въз основа на дългогодишното партньорство с националните статистически институти (НСИ) и всички други съответни органи.

Като цяло, и в съответствие със стратегията за селскостопанската статистика за 2020 г. и след това, основните групи и лица, които европейската селскостопанска статистика засяга или които участват в нея, са следните: органи, изготвящи данните (НСИ, други национални органи и Евростат); респонденти (земеделски стопани, организации на земеделски стопани и дружества); както и потребители (публични и частни лица, вземащи решения, по-специално други отдели на Комисията, изследователи и журналисти). С тези заинтересовани страни бяха проведени обстойни консултации относно проблемите, пред които са изправени, промените, които биха искали да видят, техните потребности от данни и приоритетите, възможните решения в областта на политиката, въздействието на предложените действия, както и върху самата стратегия.

Мненията на заинтересованите страни бяха събрани по време на заседанията и семинарите на Постоянния комитет за земеделска статистика и неговия приемник, Групата на директорите по въпросите на селскостопанската статистика (за директорите в областта на селскостопанската статистика), в рамките на която често се изслушват представители от отдели на Комисията, международни организации и организации на земеделските стопани, заседанията на Комитета на Европейската статистическа система (за генералните директори на НСИ), както и редовно насрочваните консултации и изслушвания (на представители от отдели на Комисията).

Резултатите от тези консултации бяха взети предвид при посочената по-горе оценка

Освен това на уебсайта на Европейската комисия „Споделете мнението си“ в продължение на 4 седмици се проведе консултация относно пътната карта за предложението.

Събиране и използване на експертни становища

При подготовката на Регламент (ЕС) 2018/1091 Евростат проведе обширни дискусии по съдържанието на предложението с НСИ в рамките на съответните експертни групи, включително на равнище директори.

Оценка на въздействието

Оценката на въздействието на стратегията за селскостопанската статистика за 2020 г. и след това ( SWD (2016)430 ), от която интегрираната статистика за земеделските стопанства представлява неразделна част, получи положително становище от Комитета за регулаторен контрол 6 .

Законодателството в областта на статистиката касае най-вече ползвателите на данни на административно равнище (например отделите на Комисията, отговарящи за областта на политиката), органите, които изготвят данните (НСИ), както и респондентите, предоставящи данни (земеделските стопани), поради което прякото му икономическо, социално и екологично въздействие е ограничено. Основните преки разходи за заинтересованите страни са свързани с приспособяване към новите статистически и технически системи. В средносрочен до дългосрочен план се очакваше мерките за модернизация леко да намалят административната тежест, както и разходите. По-голямата част от икономиите на разходи би била в резултат на занижените изисквания в Регламент (ЕС) 2018/1091 по отношение на обхвата. Разходите за събиране на статистически данни трябва да бъдат съпоставени с ползите от тях за обществото, но също и с разходите, свързани с наличието на статистика с ниско качество или с липсата на такава.

Пригодност и опростяване на законодателството

Предложението е част от стратегията за селскостопанската статистика за 2020 г. и след това, която представлява основна програма за модернизиране на селскостопанската статистика на ЕС и бе разработена от Европейската комисия в тясно сътрудничество с държавите членки. Стратегията, която е подкрепена от Комитета на Европейската статистическа система и е част от Програмата за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT), има за цел да рационализира и усъвършенства Европейската система за селскостопанска статистика.

Настоящото предложение обхваща финансирането на интегрираната статистика за земеделските стопанства за периода 2021—2027 г. в съответствие с Регламент (ЕС) 2018/1091.

Основни права

Предложението няма последствия за защитата на основните права.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Финансовото въздействие на предложението е с ограничена продължителност и се отнася до съфинансирането на събирането на данни относно интегрираната статистика за земеделските стопанства за периода 2021—2027 г. (събиране на данни за 2023 г. и 2026 г.).

В член 13 от Регламент (ЕС) 2018/1091 се определя финансовият принос на ЕС за изпълнението на посочения регламент. С настоящото предложение се установява бюджет в размер на 40 000 000,00 EUR за периода 2021—2027 г. (от които 36 400 000,00 са за безвъзмездни средства за НСИ).

Финансовият принос на ЕС за безвъзмездните средства, посочени в член 13, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2018/1091, ще бъде предоставен от Европейския фонд за гарантиране на земеделието съгласно член 4, параграф 2, буква г) от Регламент (ЕС) № 1306/2013 или съгласно регламент относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1306/2013.

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Планове за изпълнение и механизъм за мониторинг, оценка и докладване

Очаква се предложеният регламент да бъде приет от Европейския парламент и от Съвета възможно най-бързо, като скоро след това се очаква да бъдат приети мерките за изпълнение на Комисията. Регламентът ще бъде пряко приложим във всички държави членки, без да е необходим план за изпълнение.

Държавите членки ще трябва да предоставят данни на Комисията през 2024 г. и 2027 г.

В съответствие с Регламент (ЕС) 2018/1091 Комисията следва да представи на Европейския парламент и на Съвета, в срок до 31 декември 2024 г. и след консултации с КЕСС, доклад за изпълнението на регламента и постигането на заложените в него цели.

Обяснителни документи (за директивите)

Не се прилага.

Подробно разяснение на отделните разпоредби на предложението

Предложеното изменение се прилага по отношение на член 13, параграфи 4, 5 и 7 и член 14, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2018/1091, в които се установяват максималните суми, които трябва да бъдат определени за всяка държава членка, както и размерът и източникът на средствата от финансовия пакет за периода 2021—2027 г.

2021/0270 (COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕС) 2018/1091 по отношение на приноса на Съюза за интегрираната статистика за земеделските стопанства съгласно финансовата рамка за периода 2021—2027 г.

(Текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 338, параграф 1 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

в съответствие с обикновената законодателна процедура,

като имат предвид, че:

(1)В Регламент (ЕС) 2018/1091 на Европейския парламент и на Съвета 7 се предвижда, че държавите членки трябва да събират и предоставят основни структурни данни („основни данни“), както и модулни данни за земеделските стопанства през 2023 г. и 2026 г.

(2)За провеждането на изследванията на структурата на земеделските стопанства и за изпълнението на изискванията на Съюза по отношение на информацията е необходимо държавите членки и Съюзът да заделят значителен по размер финансов ресурс.

(3)Предвидено е държавите членки да получат от Съюза максимален финансов принос в размер на 75 % за покриване на разходите за събирането на основни данни и модулни данни през 2023 и 2026 г., при спазване на максималните суми, посочени в Регламент (ЕС) 2018/1091.

(4)С Регламент (ЕС) 2018/1091 се определя финансовият пакет за целия срок на съответната многогодишна финансова рамка (МФР) и се включва разпоредба за определяне на сумата, която да бъде отпусната за по-нататъшно събиране на данни в рамките на следващата МФР, която обхваща изследванията през 2023 г. и 2026 г.

(5)Следващата МФР за периода 2021—2027 г. е установена с Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093 на Съвета 8 .

(6)В съответствие с Регламент (ЕС) 2018/1091 размерът на приноса на Съюза за интегрираната статистика за земеделските стопанства в рамките на МФР за периода 2021—2027 г. следва да бъде определен от Европейския парламент и Съвета въз основа на предложение на Комисията след датата на влизане в сила на Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093.

(7)С предложената сума за периода 2021—2027 г. следва да се финансират само изследванията на структурата на земеделските стопанства, провеждани през 2023 г. и 2026 г., включително разходите, свързани с управлението, поддръжката и разработването на базите данни, използвани от Комисията за обработване на данните, предоставени от държавите членки.

(8)Освен това след оттеглянето на Обединеното кралство от Съюза е целесъобразно да се заличи позоваването на тази бивша държава членка.

(9)Бяха проведени консултации с Комитета на Европейската статистическа система, създаден с член 7 от Регламент (ЕО) № 223/2009 на Европейския парламент и на Съвета 9 .

(10)Поради това Регламент (ЕС) 2018/1091 следва да бъде съответно изменен,

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕС) 2018/1091 се изменя, както следва:

(1)Член 13 се изменя, както следва:

а)параграф 4 се изменя, както следва:

i)уводното изречение се заменя със следното:

„За комбинираните разходи, свързани със събирането на основните и модулните данни за 2023 г. и 2026 г., финансовият принос на Съюза се ограничава до посочените по-долу максимални суми:“;

ii)буква в) се заменя със следното:

„в) по 2 000 000 EUR за България, Германия, Унгария и Португалия;“;

б)параграф 5 се заличава;

в)параграф 7 се заменя със следното:

„7. Финансовият принос на Съюза за безвъзмездните средства, посочени в параграф 2 от настоящия член, се предоставя от Европейския фонд за гарантиране на земеделието съгласно член 4, параграф 2, буква г) от Регламент (ЕС) № 1306/2013 или съгласно последващ регламент относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1306/2013.“.

(2)В член 14 параграф 1 се заменя със следното:

„1. Финансовият пакет на Съюза за изпълнение на програмата за събиране на данни за референтните 2023 г. и 2026 г., включително бюджетните кредити, необходими за управлението, поддръжката и развитието на системите от бази данни, които се използват в Комисията за обработване на данните, предоставени от държавите членки в съответствие с настоящия регламент, възлиза на 40 000 000 EUR за периода 2021 — 2027 г., обхванат от МФР 2021 — 2027 г.“.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

За Европейския парламент    За Съвета

Председател    Председател

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

Съдържание

1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

1.1.Наименование на предложението/инициативата

1.2.Съответни области на политиката

1.3.Предложението/инициативата е във връзка с:

1.4.Цели

1.4.1.Общи цели

1.4.2.Конкретни цели

1.4.3.Очаквани резултати и отражение

1.4.4.Показатели за изпълнението

1.5.Мотиви за предложението/инициативата

1.5.1.Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива, включително подробен график за изпълнението на инициативата

1.5.2.Добавена стойност от участието на Съюза (може да е в резултат от различни фактори, например ползи по отношение на координацията, правна сигурност, по-добра ефективност или взаимно допълване). За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на ЕС и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.

1.5.3.Изводи от подобен опит в миналото

1.5.4.Съвместимост с многогодишната финансова рамка и евентуални синергии с други подходящи инструменти

1.5.5.Оценка на различните налични варианти за финансиране, включително възможностите за преразпределяне на средства

1.6.Продължителност и финансово отражение на предложението/инициативата

1.7.Планирани методи на управление

2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

2.1.Правила за мониторинг и докладване

2.2.Системи за управление и контрол

2.2.1.Обосновка на предложените начини за управление, механизми за финансиране на изпълнението, начини за плащане и стратегия за контрол

2.2.2.Информация относно установените рискове и системите за вътрешен контрол, създадени с цел намаляването им

2.2.3.Оценка и обосновка на разходната ефективност на проверките (съотношение „разходи за контрол ÷ стойност на съответните управлявани фондове“) и оценка на очакваната степен на риска от грешки (при плащане и при приключване)

2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности

3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове

3.2.Очаквано финансово отражение на предложението върху бюджетните кредити

3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи

3.2.2.Очакван резултат, финансиран с бюджетни кредити за оперативни разходи

3.2.3.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

3.2.4.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка

3.2.5.Финансов принос от трети страни

3.3.Очаквано отражение върху приходите

1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА 

1.1.Наименование на предложението/инициативата

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕС) 2018/1091 по отношение на приноса на Съюза за интегрираната статистика за земеделските стопанства съгласно финансовата рамка за периода 2021—2027 г.

1.2.Съответни области на политиката 

Изготвяне на европейска статистика.

Земеделие и развитие на селските райони

1.3.Предложението/инициативата е във връзка с: 

ново действие 

 ново действие след пилотен проект/подготвително действие 10  

 продължаване на съществуващо действие 

 сливане или пренасочване на едно или няколко действия към друго/ново действие 

1.4.Цели

1.4.1.Общи цели

С настоящото законодателно предложение се определя бюджет от 40 000 000,00 EUR за периода 2021—2027 г. (от които 36 400 000,00 EUR са за безвъзмездни средства за националните статистически институти и други национални органи).

Статистическите данни трябва да бъдат надеждни и с високо качество, за да се даде възможност на лицата, които разработват политиките, на предприятията и широката общественост да вземат подходящи решения, основани на факти. Настоящото предложение е насочено към две цели на стратегията за селскостопанска статистика за 2020 г.:

изготвяне на висококачествени статистически данни, които отговарят на нуждите на ползвателите по ефикасен и ефективен начин;

подобряване на хармонизацията и съгласуваността на европейската селскостопанска статистика.

1.4.2.Конкретни цели

Конкретна цел № 1

финансиране на изследванията на структурата на земеделските стопанства, провеждани през 2023 г., включително разходите, свързани с управлението, поддръжката и разработването на базите данни, използвани от Комисията за обработване на данните, предоставени от държавите членки за референтния период 2023 г., и за подобряване на оперативната съвместимост между интегрираната статистика за земеделските стопанства и системата за земеделска счетоводна информация/мрежата за данни за устойчивостта на земеделските стопанства.

Конкретна цел № 2

финансиране на изследванията на структурата на земеделските стопанства, провеждани през 2026 г., включително разходите, свързани с управлението, поддръжката и разработването на базите данни, използвани от Комисията за обработване на данните, предоставени от държавите членки за референтния период 2026 г., и за подобряване на оперативната съвместимост между интегрираната статистика за земеделските стопанства и системата за земеделска счетоводна информация/мрежата за данни за устойчивостта на земеделските стопанства.

1.4.3.Очаквани резултати и отражение

Да се посочи въздействието, което предложението/инициативата следва да окаже по отношение на бенефициерите/целевите групи.

Въздействие върху националните статистически институции и други субекти: Законодателството в областта на статистиката касае най-вече ползвателите на данни на административно равнище (например отделите на Комисията, отговарящи за областта на политиката), органите, които изготвят данните (НСИ), както и респондентите, предоставящи данни (земеделските стопани), поради което прякото му икономическо, социално и екологично въздействие е ограничено. Основните преки разходи за заинтересованите страни са свързани с приспособяване към новите статистически и технически системи. В средносрочен и дългосрочен план се очаква мерките за модернизация да намалят административната тежест и разходите.

1.4.4.Показатели за изпълнението

Посочете показателите за проследяване на напредъка и на постиженията.

В Регламент (ЕС) 2018/1091 е предвидено, че за референтните 2023 и 2026 години държавите членки следва да предадат валидираните основни и модулни данни, както и доклад за качеството, на Комисията (Евростат) в срок от 12 месеца след края на референтната година.

Освен това до 31 декември 2024 г. и след консултации с КЕСС Комисията следва да представи на Европейския парламент и на Съвета доклад за изпълнението на настоящия регламент и постигането на заложените в него цели (член 18).

1.5.Мотиви за предложението/инициативата 

1.5.1.Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива, включително подробен график за изпълнението на инициативата

Целта на предложението е да се осигури допълнителна финансова подкрепа за държавите членки с оглед събирането на данни за структурата на земеделските стопанства, като се определи финансовият пакет за периода 2021—2027 г.

Финансовият принос на ЕС за събирането на статистически данни в областта на селското стопанство на национално равнище по новата система се очаква да продължи да бъде на ниво и в съотношение, сравнимо с настоящото положение, като националните разходи също следва да достигнат подобни на сегашните нива. Пълното реализиране на действията за намаляване на тежестта и разходите, както и очакваният спад в броя на земеделските стопанства (въз основа на наблюдаваните тенденции) може да доведат до намаление на нужните данни за събиране, а оттам и до по-малък бюджет.

Регламент (ЕС) 2018/1091 има за цел да подобри качеството, съпоставимостта и съгласуваността на европейската селскостопанска статистика, така че създателите на политики, предприятията и широката общественост да могат да вземат подходящи решения, основани на данни.

Той обхваща селскостопанската структурна статистика и е под формата на основен рамков регламент и актове за изпълнение. Като регламент той се прилага пряко в държавите – членки на ЕС, докато в актовете за изпълнение се определят списъци с променливи и описания, както и методологични изисквания. Всяка държава членка ще включи променливите и другите изисквания в своите национални бази данни, въпросници и т.н. веднага след приемането на актовете.

Преброяването на земеделските стопанства за 2020 г. вече е в ход. Събирането на данни за 2023 г. е в процес на подготовка и ще бъде последвано от събирането на данни през 2026 г.

1.5.2.Добавена стойност от участието на Съюза (може да е в резултат от различни фактори, например ползи по отношение на координацията, правна сигурност, по-добра ефективност или взаимно допълване). За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на ЕС и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.

Посредством интегрираната статистика за земеделските стопанства ЕС и неговите държави членки ще разполагат с висококачествена, съпоставима и съгласувана европейска структурна селскостопанска статистика, при която тежестта за респондентите, предоставящи данните, и субектите, изготвящи данните, ще бъде приемлива в сравнение с ползите за тях. Разработването на политики въз основа на данни е подход, който е от решаващо значение за успеха на политики като ОСП и представлява важен двигател за създаването на работни места и за постигането на интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж в ЕС.

Законодателството в областта на статистиката касае най-вече ползвателите на данни на административно равнище (например отделите на Комисията, отговарящи за областта на политиката), органите, които изготвят данните (националните статистически институти), както и респондентите, предоставящи данни (земеделските стопани), поради прякото му въздействие върху икономическата, социалната и екологичната област е ограничено. Основните преки разходи за заинтересованите страни са свързани с приспособяването към новите статистически, организационни и технически системи, но в средносрочен и дългосрочен план се очаква тези разходи и тежест да се компенсират посредством намаляване на тежестта, свързана със събирането на данните, и постигане на ефективност и икономии в няколко направления.

1.5.3.Изводи от подобен опит в миналото

В продължение на десетилетия европейската селскостопанска статистика е основен крайъгълен камък на ОСП и на много други възлови политики на ЕС. Регламент (ЕС) 2018/1091 беше изготвен с цел да се отговори на промените в селското стопанство и да се отстранят основните проблеми, установени при оценката на Европейската система за селскостопанска статистика. Бяха установени следните проблеми:

1. предишното законодателство в областта на селскостопанската статистика не удовлетворяваше адекватно новите потребности от данни;

2. Европейската система за селскостопанска статистика не беше достатъчно гъвкава и не осигуряваше достатъчно бърз отговор на новите потребности.

3. дейностите по събиране на данни не бяха са достатъчно хармонизирани или съгласувани;

4. липсваше ефективност при изготвянето на статистиката;

5. тежестта, свързана с предоставянето на данни, се възприемаше като голяма.

1.5.4.Съвместимост с многогодишната финансова рамка и евентуални синергии с други подходящи инструменти

Регламент (ЕС) 2018/1091 е част от стратегията на Евростат за селскостопанската статистика за 2020 г. и след това, която следва да бъде допълнена чрез статистиката за селскостопанските влагани ресурси и продукция и чрез актуализиран Регламент за икономическите сметки за селското стопанство. И трите регламента ще имат общ обхват и ще се основават на една и съща техническа и методическа документация. Взети заедно, те ще обхванат всички аспекти на селскостопанската статистика.

Важни общи политики на ЕС като ОСП, Европейския зелен пакт и стратегиите „От фермата до трапезата“ и за биологичното разнообразие зависят от наличието на сравними, хармонизирани и висококачествени селскостопански статистически данни на европейско равнище и тяхната съвместимост/допълване с различни свързани източници на данни, като например системата за земеделска счетоводна информация. Те могат да бъдат осигурени най-добре посредством регламенти, които са пряко приложими в държавите членки и не е необходимо преди това да бъдат въвеждани в националното законодателство.

Настоящото изменение е предвидено в Регламент (ЕС) 2018/1091 и се отнася само за финансирането на събирането на данни за 2023 г. и 2026 г.

1.5.5.Оценка на различните налични варианти за финансиране, включително възможностите за преразпределяне на средства

Не е приложимо.

1.6.Продължителност и финансово отражение на предложението/инициативата

 ограничен срок на действие

   в сила от 1.1.2022 г. (ориентировъчно) до 31.12.2027 г.

   финансово отражение от 2022 г. до 2025 г. върху бюджетните кредити за поети задължения и от 2024 г. до 2028 г. върху бюджетните кредити за плащания.

 неограничен срок на действие

Изпълнение с период на започване на дейност от ГГГГ до ГГГГ,

последван от функциониране с пълен капацитет.

1.7.Планирани методи на управление 11   

 Пряко управление от Комисията

от нейните служби, включително от нейния персонал в делегациите на Съюза;

   от изпълнителните агенции

 Споделено управление с държавите членки

 Непряко управление чрез възлагане на задачи по изпълнението на бюджета на:

трети държави или на органите, определени от тях;

международни организации и техните агенции (да се уточни);

ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд;

органите, посочени в членове 70 и 71 от Финансовия регламент;

публичноправни органи;

частноправни органи със задължение за обществена услуга, доколкото предоставят подходящи финансови гаранции;

органи, уредени в частното право на държава членка, на които е възложено осъществяването на публично-частно партньорство и които предоставят подходящи финансови гаранции;

лица, на които е възложено изпълнението на специфични дейности в областта на ОВППС съгласно дял V от ДЕС и които са посочени в съответния основен акт.

Ако е посочен повече от един метод на управление, пояснете в частта „Забележки“.

Забележки

Не е приложимо.

2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ 

2.1.Правила за мониторинг и докладване 

Да се посочат честотата и условията.

Получателите на безвъзмездни средства трябва да предоставят събраните данни и съответните доклади за качеството, както е посочено в член 12 от Регламент (ЕС) 2018/1091.

В съответствие с член 18 от Регламент (ЕС) 2018/1091 Комисията, след консултация с КЕСС, следва до 31 декември 2024 г. да представи на Европейския парламент и на Съвета доклад относно изпълнението и постигането на целите на регламента.

2.2.Системи за управление и контрол 

2.2.1.Обосновка на предложените начини за управление, механизми за финансиране на изпълнението, начини за плащане и стратегия за контрол

Принципът на субсидиарност е приложим, доколкото предложението не е от изключителната компетентност на ЕС. Европейската статистическа система (ЕСС) осигурява инфраструктура за статистическата информация. Системата е разработена така, че да удовлетворява нуждите на множество ползватели и да подпомага вземането на решения в демократичните общества. Настоящото предложение за регламент е изготвено с цел да се защитят основните дейности на партньорите от ЕСС, като същевременно се гарантира в по-голяма степен качеството и съпоставимостта на селскостопанската статистика.

Основните критерии за статистическите данни включват съгласуваност и съпоставимост. Държавите членки не могат да постигнат необходимата съгласуваност и съпоставимост без ясна европейска уредба, т.е. без законодателство на ЕС, което да регламентира общите статистически понятия, отчетните формати и изискванията за качество.

Целите не могат да бъдат постигнати изцяло само чрез самостоятелни действия на държавите членки. Действията могат да бъдат по-ефективни, ако се предприемат на равнището на ЕС въз основа на правен акт на ЕС, който гарантира съпоставимостта на статистическата информация в статистическите области, обхванати от предложения акт. Самото събиране на данните, от друга страна, е най-добре да се извършва от държавите членки.

2.2.2.Информация относно установените рискове и системите за вътрешен контрол, създадени с цел намаляването им

Установените рискове включват качеството на данните, които не отговарят на стандартите, и късното представяне на данните.

Те ще бъдат смекчени чрез предварително изпращане на техническа и методическа документация и насоки до държавите членки, автоматизирани проверки на данните, наблюдение на спазването на сроковете и контрол на докладите за качеството за всяко изследване.

2.2.3.Оценка и обосновка на разходната ефективност на проверките (съотношение „разходи за контрол ÷ стойност на съответните управлявани фондове“) и оценка на очакваната степен на риска от грешки (при плащане и при приключване) 

Проверките ще се извършват от длъжностни лица на Комисията като част от редовните им задължения, за да се оцени качеството и съпоставимостта на данните. Очакваното ниво на риска от грешки е ниско, тъй като данните за селскостопанската статистика се събират от 50-те години на миналия век при добро сътрудничество с държавите членки, а съществуващите системи са модернизирани в съответствие с най-новите технически стандарти.

2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности 

Да се посочат съществуващите или планираните мерки за превенция и защита, например от стратегията за борба с измамите.

В допълнение към регулаторния контрол Евростат ще приложи стратегия за борба с измамите в съответствие с общата политика на Комисията в тази област. Така ще се гарантира, че подходът за управление на риска от измами е насочен към идентифицирането на области, в които такъв риск съществува, както и към намирането на подходящи ответни действия. При необходимост ще бъдат създадени групи за работа в мрежа и конкретни информационни инструменти, предназначени за анализ на потенциалните случаи на измами.

Евростат разработи стратегия за контрол, която да се прилага за разходите на държавите членки за събиране на данни и която съдържа мерки и инструменти, подходящи от гледна точка на предложения регламент. Намаляването на сложността, прилагането на разходноефективни процедури за мониторинг и провеждането на основани на риска предварителни и окончателни проверки следва да спомогнат за намаляването и предотвратяването на измамите. Стратегията включва мерки за повишаване на осведомеността и обучение в областта на предотвратяването на измами.

3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА 

3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове 

·Съществуващи бюджетни редове

По реда на функциите от многогодишната финансова рамка и бюджетните редове.

Функция от многогодишната финансова рамка

Бюджетен ред

Вид на
разхода

Финансов принос

Номер  

Многогод./едногод. 12 .

от държави от ЕАСТ 13

от държави кандидатки 14

от трети държави

по смисъла на член 21, параграф 2, буква б) от Финансовия регламент

3

08.02 06 03 — Европейски фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) — оперативна техническа помощ

Многогод.

НЕ

НЕ

НЕ

НЕ

·Поискани нови бюджетни редове

По реда на функциите от многогодишната финансова рамка и бюджетните редове.

Функция от многогодишната финансова рамка

Бюджетен ред

Вид 
разход

Финансов принос

Номер  

Многогод./едногод.

от държави от ЕАСТ

от държави кандидатки

от трети държави

по смисъла на член 21, параграф 2, буква б) от Финансовия регламент

[XX.YY.YY.YY]

ДА/НЕ

ДА/НЕ

ДА/НЕ

ДА/НЕ

3.2.Очаквано финансово отражение на предложението върху бюджетните кредити 

3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи 

   Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи

   Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи съгласно обяснението по-долу:

млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

Функция от многогодишната
финансова рамка
 

3

08.02 06 03 — Европейски фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) — оперативна техническа помощ

ГД: „Земеделие и развитие на селските райони“

Година 
2021 15

Година 
2022

Година 
2023

Година 
2024

Година 
2025

Година 
2026

Година 
2027

След 2027 г.

ОБЩО

Бюджетни кредити за оперативни разходи 

08.02 06 03 16

Поети задължения

20 000

20 000

40,000

Плащания

9 100

1 800

18 200

1 800

9 100

40 000

Бюджетен ред

Поети задължения

Плащания

Бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми 17  

Бюджетен ред

3

ОБЩО бюджетни кредити 
за ГД „Земеделие и развитие на селските райони“

Поети задължения

=1а+1б+3

20 000

20 000

40 000

Плащания

=2а+2б

+3

9 100

1 800

18 200

1 800

9 100

40 000

 



 ОБЩО бюджетни кредити за оперативни разходи 

Поети задължения

4

20 000

20 000

40 000

Плащания

5

9 100

1 800

18 200

1 800

9 100

40 000

ОБЩО бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми 

6

ОБЩО бюджетни кредити
за ФУНКЦИЯ 3
 
от многогодишната финансова рамка

Поети задължения

=4+ 6

20 000

20 000

40 000

Плащания

=5+ 6

9 100

1 800

18 200

1 800

9 100

40 000

Ако предложението/инициативата има отражение върху повече от една оперативна функция, повторете частта по-горе:

ОБЩО бюджетни кредити за оперативни разходи (всички оперативни функции)

Поети задължения

4

Плащания

5

ОБЩО бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми (всички оперативни функции)

6

ОБЩО бюджетни кредити
за ФУНКЦИИ 1—6
 
от многогодишната финансова рамка 
(Референтна стойност)

Поети задължения

=4+ 6

Плащания

=5+ 6





Функция от многогодишната
финансова рамка
 

7

„Административни разходи“

Тази част следва да бъде попълнена, като се използва таблицата за бюджетни данни от административно естество, която най-напред се въвежда в приложението към законодателната финансова обосновка (приложение V към вътрешните правила), което се качва в DECIDE за провеждането на вътрешни консултации между службите.

млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

Година 
2021 г.

Година 
2022 г.

Година 
2023 г.

Година 
2024 г.

Година 
2025 г.

Година 
2026 г.

Година 
2027 г.

ОБЩО

ГД: Евростат

Човешки ресурси 

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

5,426

Други административни разходи 

0,030

0,530

0,280

0,280

0,280

0,280

0,030

0,210

ОБЩО ГД „Евростат“

Бюджетни кредити

0,805

1,305

1,055

1,055

1,055

1,055

0,805

5,636

ОБЩО бюджетни кредити 
за ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка 

(Общо поети задължения = Общо плащания)

0,805

1,305

1,055

1,055

1,055

1,055

0,805

5,636

млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

Година 
2021 18

Година 
2022 г.

Година 
2023 г.

Година 
2024 г.

Година 
2025 г.

Година 
2026 г.

Година 
2027 г.

ОБЩО

ОБЩО бюджетни кредити
за ФУНКЦИИ 1—7
 
от многогодишната финансова рамка 

Поети задължения

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

5,426

Плащания

0,030

0,530

0,280

0,280

0,280

0,280

0,030

0,210

3.2.2.Очакван резултат, финансиран с бюджетни кредити за оперативни разходи 

Бюджетни кредити за поети задължения в милиони евро (до третия знак след десетичната запетая)

Да се посочат целите и резултатите

Година 
2021 г.

Година 
2022 г.

Година 
2023 г.

Година 
2024 г.

Година 
2025 г.

Година 
2026 г.

След 
2027 г.

ОБЩО

РЕЗУЛТАТИ

Вид 19

Средни разходи

брой

Разход

брой

Разход

брой

Разход

брой

Разход

брой

Разход

брой

Разход

брой

Разход

Общ брой

Общо разходи

КОНКРЕТНА ЦЕЛ № 1 20 : Интегрирана статистика за земеделските стопанства 2023 г.

- Резултат

данни

9 100

9 100

18 200

- Резултат

друго

1 800

1 800

- Резултат

Междинен сбор за конкретна цел № 1

9 100

1 800

9 100

20 000

КОНКРЕТНА ЦЕЛ № 2:

Интегрирана статистика за земеделските стопанства 2026 г.

- Резултат

данни

9 100

9 100

18 200

- Резултат

друго

1 800

1 800

Междинен сбор за конкретна цел № 2

9 100

1 800

9 100

20 000

ОБЩО

9 100

1 800

18 200

1 800

9 100

40 000

3.2.3.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за административни разходи 

   предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за административни разходи

   Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за административни разходи съгласно обяснението по-долу:

млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

Година 
2021 21

Година 
2022 г.

Година 
2023 г.

Година 
2024 г.

Година 
2025 г.

Година 
2026 г.

Година 
2027 г.

ОБЩО

ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка

7

7

7

7

7

7

7

7

Човешки ресурси

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

5,426

Други административни разходи

0,030

0,530

0,280

0,280

0,280

0,280

0,030

1,710

Междинен сбор за ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка

0,805

1,305

1,055

1,055

1,055

1,055

0,805

7,136

Извън ФУНКЦИЯ 7 22  
от многогодишната финансова рамка

Човешки ресурси

Други административни разходи

Междинен сбор
извън ФУНКЦИЯ 7
 
от многогодишната финансова рамка

ОБЩО

0,805

1,305

1,055

1,055

1,055

1,055

0,805

7,136

Бюджетните кредити, необходими за човешки ресурси и други разходи с административен характер, ще бъдат покрити от бюджетни кредити на ГД, които вече са определени за управлението на действието и/или които са преразпределени в рамките на ГД, при необходимост заедно с допълнително отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

3.2.3.1.Очаквани нужди от човешки ресурси

   Предложението/инициативата не налага използване на човешки ресурси

   Предложението/инициативата налага използване на човешки ресурси съгласно обяснението по-долу:

Оценката се посочва в еквиваленти на пълно работно време

Година 
2021 г.

Година 
2022 г.

Година 2023

Година 2024

Година 2025

Година 2026

Година 2027

Длъжности в щатното разписание (длъжностни лица и срочно наети служители)

20 01 02 01 (Централа и представителства на Комисията)

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

20 01 02 03 (Делегации)

01 01 01 01 (Непреки научни изследвания)

01 01 01 11 (Преки научни изследвания)

Други бюджетни редове (да се посочат)

 Външен персонал (в еквивалент на пълно работно време: ЕПРВ) 23

20 02 01 (ДНП, КНЕ, ПНА от общия финансов пакет)

20 02 03 (ДНП, МП, КНЕ, ПНА и МЕД в делегациите)

XX 01 xx yy zz   24

- в централата

- в делегациите

01 01 01 02 (ДНП, КНЕ, ПНА — Непреки научни изследвания)

01 01 01 12 (ДНП, КНЕ, ПНА — Преки научни изследвания)

Други бюджетни редове (да се посочат)

ОБЩО

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

XX е съответната област на политиката или бюджетен дял.

Нуждите от човешки ресурси ще бъдат покрити от персонала на ГД, на който вече е възложено управлението на дейността и/или който е преразпределен в рамките на ГД, при необходимост заедно с всички допълнителни отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

Описание на задачите, които трябва да се изпълнят:

Длъжностни лица и срочно наети служители

Нуждите от човешки ресурси ще бъдат покрити от персонала на ГД, на който вече е възложено управлението на дейността и/или който е преразпределен в рамките на ГД, при необходимост заедно с всички допълнителни отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

Задачите, които трябва да бъдат изпълнени, включват:

- управление на безвъзмездни средства, свързани с инициативата

- валидиране на данни

- подкрепа и методическа работа

- анализ на отчети/доклади

- разпространение на данни

Външен персонал

3.2.4.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка 

Предложението/инициативата:

   може да се финансира изцяло чрез преразпределяне на средства в рамките на съответната функция от многогодишната финансова рамка (МФР).

Обяснете какво препрограмиране е необходимо, като посочите съответните бюджетни редове и суми. Моля, представете таблица в Excel, ако е необходимо голямо препрограмиране.

   налага да се използват неразпределеният марж под съответната функция от МФР и/или специалните инструменти, предвидени в Регламента за МФР.

Обяснете какво е необходимо, като посочите съответните функции, бюджетни редове и суми и инструментите, които се предлага да бъдат използвани.

   налага преразглеждане на МФР.

Обяснете какво е необходимо, като посочите съответните функции, бюджетни редове и суми.

3.2.5.Финансов принос от трети страни 

Предложението/инициативата:

   не предвижда съфинансиране от трети страни

   предвижда следното съфинансиране от трети страни, като оценките са дадени по-долу:

Бюджетни кредити в млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

Година 
N 25

Година 
N+1

Година 
N+2

Година 
N+3

Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

Общо

Да се посочи съфинансиращият орган 

ОБЩО съфинансирани бюджетни кредити

 

3.3.Очаквано отражение върху приходите 

   Предложението/инициативата няма финансово отражение върху приходите.

   Предложението/инициативата има следното финансово отражение:

   върху собствените ресурси

   върху разните приходи

Моля, посочете дали приходите са записани по разходни бюджетни редове
   

млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

Приходен бюджетен ред:

Налични бюджетни кредити за текущата финансова година

Отражение на предложението/инициативата 26

Година 
N

Година 
N+1

Година 
N+2

Година 
N+3

Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

Статия ….

За целевите приходи да се посочат съответните разходни бюджетни редове.

не е приложимо

Други забележки (например метод/формула за изчисляване на отражението върху приходите или друга информация).

не е приложимо

(1)    Регламент (ЕС) 2018/1091 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. относно интегрирана статистика за земеделските стопанства и за отмяна на регламенти (ЕО) № 1166/2008 и (ЕС) № 1337/2011 (ОВ L 200, 7.8.2018 г., стр. 1).
(2)

   Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093 на Съвета от 17 декември 2020 г. за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2021—2027 (ОВ L 433I, 22.12.2020 г., стр. 11).

(3)

   Регламент (ЕС) 2021/690 на Европейския парламент и на Съвета от 28 април 2021 г. за създаване на програма за вътрешния пазар, конкурентоспособността на предприятията, включително малките и средните предприятия, областта на растенията, животните, храните и фуражите, и европейската статистика (Програма „Единен пазар“), и за отмяна на регламенти (ЕС) № 99/2013, (ЕС) № 1287/2013, (ЕС) № 254/2014 и (ЕС) № 652/2014. (OB L 153, 3.5.2021 г., стр. 1.)

(4)    Регламент (ЕО) № 223/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2009 г. относно европейската статистика и за отмяна на Регламент (ЕО, Евратом) № 1101/2008 за предоставянето на поверителна статистическа информация на Статистическата служба на Европейските общности, на Регламент (ЕО) № 322/97 на Съвета относно статистиката на Общността и на Решение 89/382/ЕИО, Евратом на Съвета за създаване на Статистически програмен комитет на Европейските общности (ОВ L 87, 31.3.2009 г., стр. 164—173).
(5)    Уебстраница на Евростат, посветена на обществената консултация: http://ec.europa.eu/eurostat/about/opportunities/consultations/eass    Доклад от обществената консултация:     http://ec.europa.eu/eurostat/documents/10186/6937766/Agricultural-Statistics-Strategy-2020-Report.docx .
(6)     Оценка на въздействието , Обобщена оценка на въздействието , становище на Комитета за регулаторен контрол
(7)

   Регламент (ЕС) 2018/1091 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. относно интегрирана статистика за земеделските стопанства и за отмяна на регламенти (ЕО) № 1166/2008 и (ЕС) № 1337/2011 (ОВ L 200, 7.8.2018 г., стр. 1).

(8)

   Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093 на Съвета от 17 декември 2020 г. за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2021—2027 (ОВ L 433I, 22.12.2020 г., стр. 11).

(9)    Регламент (ЕО) № 223/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2009 г. относно европейската статистика и за отмяна на Регламент (ЕО, Евратом) № 1101/2008 за предоставянето на поверителна статистическа информация на Статистическата служба на Европейските общности, на Регламент (ЕО) № 322/97 на Съвета относно статистиката на Общността и на Решение 89/382/ЕИО, Евратом на Съвета за създаване на Статистически програмен комитет на Европейските общности (ОВ L 87, 31.3.2009 г., стр. 164).
(10)    Съгласно член 58, параграф 2, буква а) или б) от Финансовия регламент.
(11)    Подробности във връзка с методите на управление и позоваванията на Финансовия регламент могат да бъдат намерени на уебсайта BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
(12)    Многогод. = многогодишни бюджетни кредити / Едногод. = едногодишни бюджетни кредити.
(13)    ЕАСТ: Европейска асоциация за свободна търговия.
(14)    Държави кандидатки и, ако е приложимо, потенциални кандидатки от Западните Балкани.
(15)    Година N е годината, през която започва да се осъществява предложението/инициативата. Буквата N да се замени с очакваната първа година от изпълнението (например: 2021 г. Същото за следващите години.
(16)    Съгласно официалната бюджетна номенклатура.
(17)    Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове BA), непреки научни изследвания, преки научни изследвания.
(18)    Година N е годината, през която започва да се осъществява предложението/инициативата. Буквата N да се замени с очакваната първа година от изпълнението (например: 2021 г. Същото за следващите години.
(19)    Резултатите са продуктите и услугите, които ще бъдат доставени (напр.: брой финансирани студентски обмени, дължина на изградените пътища в километри и т.н.).
(20)    Описана в точка 1.4.2. „Конкретни цели...“
(21)    Година N е годината, през която започва да се осъществява предложението/инициативата. Буквата N да се замени с очакваната първа година от изпълнението (например: 2021 г. Същото за следващите години.
(22)    Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове BA), непреки научни изследвания, преки научни изследвания.
(23)    ДНП = договорно нает персонал; МП = местен персонал; КНЕ = командирован национален експерт; ПНА = персонал, нает чрез агенции за временна заетост; МЕД = младши експерт в делегация.
(24)    Подтаван за външния персонал, покрит с бюджетните кредити за оперативни разходи (предишни редове BA).
(25)    Година N е годината, през която започва да се осъществява предложението/инициативата. Буквата N да се замени с очакваната първа година от изпълнението (например: 2021 г. Същото за следващите години.
(26)    Що се отнася до традиционните собствени ресурси (мита, налози върху захарта), посочените суми трябва да бъдат нетни, т.е. брутни суми, от които са приспаднати 20 % за разходи по събирането.