Брюксел, 14.7.2021

COM(2021) 392 final

2021/0209(CNS)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за временно суспендиране на автономните мита от Общата митническа тарифа при внос на някои промишлени продукти на Канарските острови


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

В Регламент (ЕС) № 1386/2011 на Съвета 1 се предвижда временно суспендиране на автономните мита от Общата митническа тарифа при внос на някои промишлени продукти в Канарските острови. Канарските острови спадат към най-отдалечените региони на Европейския съюз, за които по силата на член 349 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) може да бъдат предвидени специални мерки, за да се преодолеят неизгодните икономически условия, в които те са поставени поради географското си положение.

Срокът на действие на мерките, предвидени в Регламент (ЕС) № 1386/2011 на Съвета, които бяха насочени към укрепване на конкурентоспособността на местните икономически оператори и съответно към осигуряване на по-стабилна заетост на тези острови, ще изтече на 31 декември 2021 г. През 2021 г. испанското правителство поиска удължаване на суспендирането на автономните мита от Общата митническа тарифа за редица продукти. Според искането ограниченията пред региона, които са структурни и трайни, продължават да бъдат свързани с изолираността, с малкия размер на пазара и с разпокъсаността му. Поради тези ограничения Канарските острови имат по-високи производствени и транспортни разходи и по-високи разходи за околната среда. Освен това те не могат да се възползват от глобализацията в същата степен, както другите европейски региони. Поисканата схема за суспендиране е предназначена за намаляване на тези ограничения на пазара на Канарските острови.

В същия контекст правителството на Испания поиска и суспендирането на митата от Общата митническа тарифа за седем нови продуктови категории, обхванати от следните кодове по КН: 3903 19, 5603 94, 5604 10, 7326 90, 7607 20, 8441 40 и 8479 90.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

В Съобщението от 2017 г. „Силно и подновено стратегическо партньорство с най-отдалечените региони на ЕС“ 2 се отбелязва, че най-отдалечените региони продължават да се сблъскват със сериозни предизвикателства, много от които са трайни. В това съобщение е представен подходът на Комисията по отношение на подпомагането на тези региони в надграждането на техните уникални предимства и определянето на нови отрасли, за да се даде възможност за растеж и създаване на работни места.

Във връзка с това целта на настоящото предложение е да се подкрепи най-отдалеченият регион на Испания в надграждането на неговите предимства, за да се даде възможност за растеж и създаване на работни места в местната икономика. Настоящото предложение допълва Програмата от специфични мерки за отдалечените региони и за островите (POSEI), насочена към подкрепа на първичния сектор и производството на суровини, Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР) и финансирането със специални допълнителни средства от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР).

Канарските острови се ползват от други сходни мерки (намаления на автономните мита), например в Регламент (ЕС) 2020/1785 на Съвета от 16 ноември 2020 г. 3 се предвижда откриването на автономни тарифни квоти за вноса на някои рибни продукти на Канарските острови. Освен това този най-отдалечен регион се ползва от освобождавания или частични намаления на данъка AIEM 4 , предвидени по силата на Решение (ЕС) 2020/1792 на Съвета от 16 ноември 2020 г. 5

Съгласуваност с други политики на Съюза

Настоящото предложение е съобразено с политиките на Съюза, в частност с общата политика за най-отдалечените региони и политиките в областта на международната търговия, конкуренцията, околната среда, предприятията, развитието и външните отношения.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Правното основание на настоящото предложение е член 349 от ДФЕС. С посочената разпоредба на Съвета се предоставя правомощието, като има предвид структурните социално- икономически ограничения пред най-отдалечените региони на Съюза (в т.ч. отдалечеността, островния характер, малката площ, трудни релеф и трудния климат, и икономическата им зависимост от малък брой производства), да приема специални мерки, с които прилагането на Договорите се приспособява спрямо тези региони. Посочените мерки се отнасят до определени области, в т.ч. митническата и търговската политика.

Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

Предложението е от изключителната компетентност на Съюза. Следователно принципът на субсидиарността не се прилага.

Пропорционалност

Настоящото предложение е в съответствие с принципа на пропорционалност (съразмерност) поради следните причини:

Действие от този вид редовно се използва като средство за повишаване на конкурентоспособността на икономическите оператори. Налагането на контрол върху специфичната употреба съгласно разпоредбите на Митническия кодекс на Съюза и разпоредбите за изпълнението му е установена практика в този контекст и не създава значителна допълнителна административна тежест за регионалните и местните власти и икономически оператори.

Избор на нормативен акт

Предложеният нормативен акт е регламент.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Консултации със заинтересованите страни

Във връзка с предложението бе осъществена консултация с Групата по икономически и тарифни въпроси – експертна група, която подпомага Комисията при подготовката на предложенията ѝ до Съвета в областта на автономните тарифни мерки.

Събиране и използване на експертни становища

За да проучи въздействието на мерките, Комисията поиска от испанските власти необходимата информация. Испанските власти представиха данни за съответните продукти, които са били внасяни на Канарските острови, както и анализ на тези продукти.

Беше събрана също така информация по конкретни теми, като например заетостта (от Статистическия институт на Канарските острови), туризма (от официални статистически данни за туризма на Канарските острови) и потреблението (Евробарометър).

Оценка на въздействието

Оценка на въздействието не беше извършена. Предложението е предназначено за удължаване на сегашните мерки, чийто срок на действие изтича в края на 2021 г. Няма основания за извършване на оценка на въздействието поради твърде ограничения обхват на мерките и поради факта, че не се очакват съществени промени по отношение на въздействието им

Основни права

Предложението няма отражение върху основните права.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Предложението няма финансово отражение върху разходите, но има финансово отражение върху приходите. Общият размер на несъбраните мита възлиза на близо 3,3 милиона евро годишно. Въздействието върху традиционните собствени ресурси на бюджета е в размер на 2,5 млн. евро годишно (т.е. 75 % от общия размер). Отражението върху бюджета, което ще окаже настоящото предложение, е по-подробно изложено в законодателната финансова обосновка.

Загубата на приходи от традиционните собствени ресурси се компенсира от вноските на държавите членки въз основа на брутния национален доход (БНД).

 

2021/0209 (CNS)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за временно суспендиране на автономните мита от Общата митническа тарифа при внос на някои промишлени продукти на Канарските острови

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 349 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взе предвид становището на Европейския парламент,

в съответствие със специална законодателна процедура,

като има предвид, че:

(1)По силата на Регламент (ЕС) № 1386/2011 на Съвета 6 срокът на действие на суспендирането на митата за някои капиталови стоки с търговско или промишлено предназначение, внасяни на Канарските острови, изтича на 31 декември 2021 г.

(2)През април 2021 г. правителството на Испания отправи искане за удължаване на суспендирането на автономните мита от Общата митническа тарифа за редица продукти съгласно член 349 от Договора. Мерките, установени по силата на Регламент (ЕО) № 1386/2011, са оказали положително влияние върху развитието на икономиката на Канарските острови, в частност промишлеността и строителството, като по този начин са намалили тежкото въздействие на неизгодното икономическо и търговско положение, дължащо се на отдалечеността, островния характер и малката площ на островите.

(3)Икономиката на Канарските острови остава неблагоприятно повлияна от малкия размер, разпокъсаността и отдалечеността на пазара им от Европа, особено високото равнище на безработицата и по-високите разходи за производство и разпространение в сравнение с икономическите оператори в континентална Европа. Макар че коефициентът на безработица на Канарските острови показваше известно подобрение до 2019 г., безработицата се повиши от 20,5 % през 2019 г. на 22,6 % през 2020 г. – много над средните стойности за Испания и Съюза, съответно 15,5 % и 7,1 % (Евростат, 2021 г.).

(4)Освен това кризата поради COVID-19 доведе до спиране на туризма на Канарските острови, вследствие на което през 2020 г. бе отбелязан спад на БВП от близо 20 % според предварителните данни. Също така имаше спад и в строителството и промишлеността – с 13 % спрямо 2019 г. по предварителни данни.

(5)Затова е целесъобразно суспендирането на митата от Общата митническа тарифа за определени стоки, изброени в приложения І и ІІ към Регламент (ЕО) № 1386/2011, да бъде удължено със следните цели:

осигуряване на устойчивост на положителните ефекти на Регламент (ЕО) № 1386/2011;

допринасяне за разнообразяването на икономиката;

осигуряване на постоянен растеж и създаване на работни места в промишлеността и строителството;

засилване на новаторството:

намаляване на зависимостта на местната икономика от сектора на услугите;

допълване на другите мерки, предназначени за стабилизиране на социално-икономическото положение на Канарските острови.

(6)Освен категориите продукти, обхванати от Регламент (ЕО) № 1386/2011, в същия контекст правителството на Испания поиска суспендиране на митата от Общата митническа тарифа за седем нови категории продукти, обхванати от следните кодове по КН: 3903 19, 5603 94, 5604 10, 7326 90, 7607 20, 8441 40 и 8479 90. Това искане следва да бъде прието, защото тези суспендирания, които се отнасят до машини за промишлени цели и суровини, биха подсилили икономиката на Канарските острови.

(7)За да се гарантира, че единствено намиращите се на територията на Канарските острови икономически оператори се ползват от тези тарифни мерки, суспендирането следва да бъде обвързано с крайната употреба на продуктите в съответствие с Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета 7 и Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/2447 на Комисията 8 .

(8)В случай на отклонение на търговските потоци и с цел да се гарантират еднакви условия за прилагането на настоящия регламент, на Комисията следва да се предоставят изпълнителни правомощия, които да ѝ позволят временно да оттегля суспендирането. Тези правомощия следва да се упражняват в съответствие с разпоредбите на Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета 9 .

(9)С мерките, предвидени в настоящия регламент, следва да се осигури приемственост след изтичането на срока на действие на Регламент (ЕС) № 1386/2011. Поради това е целесъобразно предвидените в настоящия регламент мерки да се прилагат от 1 януари 2022 г. до 31 декември 2031 г.,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

От 1 януари 2022 г. до 31 декември 2031 г. митата от Общата митническа тарифа по член 56, параграф 2, буква в) от Регламент (ЕС) № 952/2013, приложими за вноса на Канарските острови на капиталови стоки за търговски или промишлени цели, които понастоящем са обхванати от кодовете по КН, изброени в приложение I, се суспендират напълно.

Тези стоки се употребяват съгласно съответните разпоредби на Регламент (ЕС) № 952/2013 и на Регламент (ЕС) 2015/2447 за срок, не по-кратък от 24 месеца след допускането им за свободно обращение, от икономическите оператори, установени на Канарските острови. 

Член 2

От 1 януари 2022 г. до 31 декември 2031 г. митата от Общата митническа тарифа по член 56, параграф 2, буква в) от Регламент (ЕС) № 952/2013, приложими за вноса на Канарските острови на суровини, части и компоненти, които понастоящем са обхванати от кодовете по КН, изброени в приложение II, и които се употребяват за промишлена преработка или поддръжка на територията на Канарските острови, се суспендират напълно.

Член 3

Във връзка със суспендирането на митата по членове 1 и 2 се упражнява митнически надзор върху специфичната употреба съгласно член 254 от Регламент (ЕС) № 952/2013. 

Член 4

1.Когато Комисията има основание да счита, че някое предвидено в настоящия регламент суспендиране е довело до отклонение на търговския поток за даден продукт, тя има правомощието да приема актове за изпълнение, с които временно да оттегля суспендирането за този продукт за срок до 12 месеца. Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 5, параграф 2.

Вносните мита за продуктите, за които суспендирането е временно оттеглено, се обезпечават с гаранция и съответните продукти се допускат за свободно обращение на Канарските острови само при условие, че такава гаранция е предоставена.

2.Когато в съответствие с определената в Договора процедура и в срок от 12 месеца Съветът реши, че суспендирането следва да бъде окончателно оттеглено, митата, обезпечени чрез гаранции, се събират окончателно.

3.Ако в срока от 12 месеца не бъде прието окончателно решение в съответствие с параграф 2, гаранциите се освобождават. 

Член 5

1.Комисията се подпомага от Комитета по Митническия кодекс, създаден по силата на член 285, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 952/2013.

2.При позоваване на настоящия параграф се прилага член 5 от Регламент (ЕС) № 182/2011. 

Член 6

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 януари 2022 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател


ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА ЗА ПРЕДЛОЖЕНИЯ С ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА, СТРОГО ОГРАНИЧЕНО ДО ПРИХОДНАТА ЧАСТ

1.НАИМЕНОВАНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО:

Регламент на Съвета за временно суспендиране на автономните мита от Общата митническа тарифа при внос на някои промишлени продукти на Канарските острови.

2.БЮДЖЕТНИ РЕДОВЕ:

Глава и статия: Глава 12, статия 120

Сума, предвидена в бюджета за 2021 г.: 17 605 700 000 EUR

3.ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ

   Предложението няма финансово отражение

X    Предложението няма финансово отражение върху разходите, но върху приходите то е следното:

(в милиони евро до първия десетичен знак)

Бюджетен ред

Приходи 10

период, започващ на дд/мм/гггг

[2022 –2031 г.]

Статия 120

Отражение върху собствените ресурси

1.1.2022 – 31.12.2031 г.

-2,5 годишно

За да се даде възможност на икономическите оператори да вземат дългосрочни инвестиционни решения, предложените суспендирания следва да останат в сила за срок от 10 години.

Предложението заменя мерките, въведени с Регламент (ЕС) № 1386/2011 на Съвета, чийто срок на действие изтича на 31.12.2021 г.

Очаквани разходи за тази операция

Въз основа на информацията, представена от регионалните власти, очакваното отражение във вид на загуба на приходи в резултат на настоящия регламент е в размер на 3,3 милиона евро (брутен размер, с включени разходи по събирането) х 0,75 = 2,5 милиона евро годишно за периода 1.1.2012 г. – 31.12.2021 г. Въпреки това, тъй като с предложението се удължава срокът на действие на вече въведени мерки, на практика няма да има разлика в равнището на несъбраните традиционни собствени ресурси, когато настоящият регламент влезе в сила.

4.МЕРКИ ЗА БОРБА С ИЗМАМИТЕ

В съответствие с член 254 от Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 9 октомври 2013 г. за създаване на Митнически кодекс на Съюза ще се извършват проверки на специфичната употреба на продуктите, обхванати от настоящия регламент на Съвета.

(1)    ОВ L 345, 29.12.2011 г., стр. 1.
(2)    COM(2017) 623 final.
(3)    ОВ L 403, 1.12.2020 г., стр. 1.
(4)    Данък, наречен „Arbitrio sobre las Importaciones y Entregas de Mercancías en las islas Canarias“ (данък AIEM).
(5)    ОВ L 402, 1.12.2020 г., стр. 13.
(6)    Регламент (ЕС) № 1386/2011 на Съвета от 19 декември 2011 година за временно суспендиране на автономните мита от Общата митническа тарифа при внос на някои промишлени продукти в Канарските острови (OВ L 345, 29.12.2011, стр. 1).
(7)    Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 9 октомври 2013 г. за създаване на Митнически кодекс на Съюза (ОВ L 269, 10.10.2013 г., стр. 1).
(8)    Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/2447 на Комисията от 24 ноември 2015 г. за определяне на подробни правила за прилагането на някои разпоредби на Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Митнически кодекс на Съюза (ОВ 343, 29.12.2015 г., стр. 558).
(9)    Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 г. за установяване на общите правила и принципи относно реда и условията за контрол от страна на държавите членки върху упражняването на изпълнителните правомощия от страна на Комисията (ОВ L 55, 28.2.2011 г., стр. 13).
(10)    По отношение на традиционните собствени ресурси (селскостопански мита, налози върху захарта, мита) посочените суми следва да бъдат в нетен размер, т.е. брутните суми след приспадане на 25 % от разходите по събирането.

Брюксел, 14.7.2021

COM(2021) 392 final

ПРИЛОЖЕНИЯ

към

Предложението за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за временно суспендиране на автономните мита от Общата митническа тарифа при внос на някои промишлени продукти на Канарските острови


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Капиталови стоки за търговски или промишлени цели, които понастоящем са обхванати от следните кодове по КН 1 :

4011 20

8418 61 00

8519 20

9006 30 00

4011 30 00

8418 69 00

8701

9006 53

4011 70 00

8418 91 00

8702

9006 59

4011 80 00

8418 99

8704 21

9007 10 00

4011 90 00

8427

8704 22

9007 20 00

5608

8431 20 00

8704 23

9008 50 00

6403 40 00

8441 40 00

8704 31

9010 10 00

6403 51 05

8450 11 90

8704 32

9011 20 90

6403 59 05

8450 12 00

8704 41

9030 33 20

6403 91 05

8450 19 00

8704 42

9106

6403 99 05

8450 20 00

8704 43

9107 00 00

8415

8450 90 00

8704 51

9207

8418 30 80

8472 30 00

8704 52

9506 91 90

8418 40 80

8479 90

8704 60

9507 10 00

8418 50

8501

8704 90 00

9507 20 90

8705

9507 30 00

ПРИЛОЖЕНИЕ II

Суровини, части и компоненти, употребявани 
за селскостопански цели, промишлена преработка или поддръжка и понастоящем обхванати от следните кодове по КН 2 :

3901

5208

5507 00 00

7601

3902 10 00

5209

5508 10 10

7607 20

3903 11 00

5210

5508 20 10

8529 90

3903 19 00

5212

5509

8706 00

3904 10 00

5401 10 12

5510

8707

3906 10 00

5401 10 14

5512

8708

4407 21

5401 20 10

5513

8714

4407 22

5402

5514

9002 90 00

4407 23

5403

5515

9006 91 00

4407 25

5404 11 00

5516

9007 91 00

4407 26

5404 90

5603 94

9007 92 00

4407 29

5407

5604 10 00

9008 90 00

4407 99 40

5408

6001

9010 90 80

4410

5501

6002

9104 00 00

4412

5502

6217 90

9108

5108

5503

6305

9109

5110 00 00

5504

6309 00 00

9110

5111

5505

6406

9111

5112

5506

7326 90

9112

5205

9114

(1)    Съгласно Регламент (ЕС) 2021/XXXX на Комисията от XX септември 2021 г. за изменение на приложение I към Регламент (ЕИО) 2658/87 на Съвета относно тарифата и статистическата номенклатура и Общата митническа тарифа (ОВ L XXX, XX10.2021 г., стр. 1).
(2)    Съгласно Регламент (ЕС) 2021/XXXX на Комисията от XX септември 2021 г. за изменение на приложение I към Регламент (ЕИО) 2658/87 на Съвета относно тарифата и статистическата номенклатура и Общата митническа тарифа (ОВ L XXX, XX10.2021 г., стр. 1).