Брюксел, 13.4.2021

COM(2021) 174 final

2021/0093(NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз на десетото заседание на Конференцията на страните по Стокхолмската конвенция за устойчивите органични замърсители относно предложението за изменение на приложение А


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

На 17 май 2004 г. влезе в сила Стокхолмската конвенция за устойчивите органични замърсители („Конвенцията“). Тя беше одобрена с решение на Съвета от 14 октомври 2004 г. за сключване от името на Европейската общност на Стокхолмската конвенция за устойчивите органични замърсители (2006/507/ЕО 1 ) и влезе в сила за Европейската общност на 14 февруари 2005 г. Целта на Конвенцията е да се опазят човешкото здраве и околната среда от устойчивите органични замърсители (УОЗ). Конвенцията определя рамка, базирана на принципа за предпазливост, с оглед елиминиране на производството, употребата, вноса и износа на УОЗ, безопасното им манипулиране и обезвреждане, както и елиминиране или намаляване на някои неволно произведени УОЗ.

С Регламент (ЕС) № 2019/1021 на Европейския парламент и на Съвета 2 в правото на Съюза се въвеждат задълженията, установени в Конвенцията и в Протокола за устойчивите органични замърсители към Конвенцията за трансгранично замърсяване на въздуха на далечни разстояния от 1979 г. („Протокола“), одобрен с Решение 2004/259/ЕО на Съвета 3 .

Конференцията на страните, установена съгласно член 19 от Конвенцията, е управляващият орган по Стокхолмската конвенция. Тя заседава обикновено на всеки две години, за да проследява изпълнението на Конвенцията. Освен това Конференцията на страните извършва преглед на химичните вещества, представени ѝ за разглеждане от Комитета за преглед на устойчивите органични замърсители (КПУОЗ).

В съответствие с член 8, параграф 1 от Конвенцията една от страните представи на Секретариата предложение за включване на перфлуорохексансулфоновата киселина (PFHxS), нейните соли и свързаните с PFHxS съединения в приложение А към Конвенцията, което беше преразгледано от КПУОЗ съгласно член 8, параграфи 3 и 4. КПУОЗ предложи на Конференцията на страните перфлуорохексансулфоновата киселина, нейните соли и свързаните с PFHxS съединения да бъдат включени в приложение А без специални изключения. Процедурата за приемане на изменения на приложенията се урежда с член 22 от Конвенцията.

В съответствие с член 23 от Конвенцията всяка страна има един глас. Организации за регионална икономическа интеграция, както например ЕС, упражняват обаче своето право на глас с брой гласове, равен на броя на техните държави членки, които са страни по Конвенцията.

На своето десето редовно заседание Конференцията на страните ще разгледа приемането на решение за включване на перфлуорохексансулфоновата киселина (PFHxS), нейните соли и свързаните с PFHxS съединения в приложение A (елиминиране), приложение Б (ограничение) и/или приложение В (непреднамерено производство) към Конвенцията.

Вследствие на включването в приложения А, Б и/или В химичните вещества и препарати ще са предмет на мерки за премахване или ограничаване на производството и употребата им, в това число намаление или премахване на изпусканията на неволно произведени УОЗ.

Предвидените актове ще са обвързващи за страните в съответствие с член 22, параграф 4 от Конвенцията, в който се предвижда: „Предлагането, приемането и влизането в сила на изменения в приложения А, Б или В са предмет на същите процедури както за предлагането, приемането и влизането в сила на допълнителни приложения към настоящата конвенция, с изключение на това, че измененията в приложения А, Б или В не влизат в сила по отношение на страна, която е направила декларация във връзка с измененията в тези приложения съгласно параграф 4 на член 25, според която всяко подобно изменение влиза в сила за тази страна на деветдесетия ден от датата на внасяне при депозитаря на нейния документ за ратифициране, приемане, одобряване или присъединяване по отношение на това изменение“.

Перфлуорохексансулфоновата киселина (PFHxS), нейните соли и свързаните с PFHxS съединения не се използват преднамерено в Европейския съюз, но химическите вещества могат да присъстват като онечистване в пожарогасителната пяна на основата на флуор и в перфлуорооктансулфоновата киселина (PFOS). По отношение на присъствието на PFHxS в PFOS следва да се отбележи, че PFOS е включена в приложение Б към Стокхолмската конвенция и в приложение I към Регламент (ЕС) 2019/1021, с което се забранява употребата на PFOS в Съюза с изключение на един оставащ вид употреба като средство за потискане на отделянето на аерозол при твърдо хромиране до 2025 г. Този вид употреба на PFOS вече е преустановен в почти всички държави членки.

Настоящото предложение се отнася до решението за определяне на позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на Конференцията на страните по Стокхолмската конвенция във връзка с предвиденото приемане на решение за изменение на приложение А чрез включване на перфлуорохексансулфоновата киселина (PFHxS), нейните соли и свързаните с PFHxS съединения. Ако Конференцията на страните по Стокхолмската конвенция реши да включи PFHxS в приложение А, от страните по Стокхолмската конвенция ще се изисква да приемат необходимите мерки за елиминиране или ограничаване на употребата на PFHxS на тяхна територия в съответствие със задълженията им по Конвенцията. С оглед на изпълнението на решението в Съюза Комисията ще предложи делегиран акт за изменение на приложение I към Регламента УОЗ с цел включване на перфлуорохексансулфоновата киселина (PFHxS), нейните соли и свързаните с PFHxS съединения. Производството и употребата на тези вещества ще бъдат забранени в Съюза.

•Съгласуваност със съществуващите разпоредби в тази област на политиката

Предложението е в съответствие с Регламент (ЕС) № 2019/1021, с който Стокхолмската конвенция се прилага в Съюза, и допълва прилагането му. То е в пълно съответствие с целта за опазване на човешкото здраве и на околната среда от устойчивите органични замърсители.

Съгласуваност с други политики на Съюза

Предложението е в съответствие с общия подход на Регламент (ЕО) № 1107/2009 и Регламент (ЕС) № 528/2012 по отношение на устойчивите, биоакумулиращи и токсични вещества, тъй като и в двата акта се предвиждат критерии, които не позволяват по принцип пускането на пазара и употребата на активни вещества, които имат свойствата на устойчиви, биоакумулиращи и токсични вещества. За да се гарантира съгласуваност, взаимоотношенията между Стокхолмската конвенция, Регламент (ЕС) № 2019/1021 и Регламент (ЕО) № 1907/2006 по отношение на изискванията за ограничаване и разрешаване, са разгледани в документ за консенсус 4 .

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Процесуалноправното основание за предложеното решение на Съвета е член 218, параграф 9 от ДФЕС, който е подходящото основание за акт, с който се определя позицията на Европейския съюз по отношение на международно споразумение, в настоящия случай — Стокхолмската конвенция.

Материалноправното основание е член 192, параграф 1 от ДФЕС с оглед на това, че мерките, договаряни по Стокхолмската конвенция, в повечето случаи преследват екологична цел (т.е. елиминирането на устойчивите органични замърсители).

Следователно, правното основание за предложеното решение следва да бъде член 192, параграф 1 от ДФЕС във връзка с член 218, параграф 9 от ДФЕС.

Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

Устойчивите органични замърсители са проблем в световен мащаб, а Стокхолмската конвенция се прилага в Съюза чрез Регламент (ЕС) 2019/1021. Тъй като Съюзът е страна по Конвенцията, е целесъобразно Съюзът да вземе участие във вземането на решения в рамките на Конференцията на страните.

Пропорционалност

Устойчивите органични замърсители са проблем в световен мащаб, а Стокхолмската конвенция има за цел да бъде преустановено производството и употребата им. Включването на перфлуорохексансулфоновата киселина (PFHxS), нейните соли и свързаните с PFHxS съединения в приложение А бе препоръчано от Комитета за преглед на устойчивите органични замърсители към Конвенцията, тъй като беше установено, че химическото вещество отговаря на критериите в съответствие с приложение Г към Конвенцията. Поради това е целесъобразно да се подкрепи включването на посоченото химическо вещество в приложение А към Конвенцията с цел да се гарантира предприемането на подходящи действия на световно равнище.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Консултации със заинтересованите страни

Предложението беше обсъдено с държавите членки и други заинтересовани страни в рамките на 23-тото заседание на експертната група на Комисията: компетентните органи по Регламент (ЕС) № 2019/1021. Освен това бяха проведени широки консултации със заинтересованите страни в рамките на процеса на оценка на химическото вещество, извършена от Комитета за преглед на устойчивите органични замърсители, като всички получени коментари бяха разгледани.

Оценка на въздействието

Не беше извършена оценка на въздействието, но в контекста на досието за ограничаване по REACH за перфлуорохексансулфоновата киселина (PFHxS), нейните соли и свързаните с PFHxS съединения беше изготвена социално-икономическа оценка и анализ на алтернативите 5 . В становището на ECHA се заключава, че социално-икономическите разходи от предложеното ограничаване са незначителни и че е пропорционално производството, пускането на пазара и употребата на PFHxS да бъдат силно ограничени.

Комитетът за преглед на устойчивите органични замърсители стигна до заключението, че химическото вещество е устойчив органичен замърсител и препоръча включването му без специално изключение. Препоръката се основава на оценка на въздействието на възможните мерки за управление, като се взема предвид социално-икономическата информация.

Регулаторна пригодност и опростяване

Предложението не оказва въздействие върху търговската дейност, тъй като химическото вещество няма търговска употреба в Съюза, поради което микропредприятията не са освободени и не са включени специални правила за МСП. Предложението не оказва въздействие върху секторната конкурентоспособност на ЕС, нито върху търговията, тъй като химическото вещество не се търгува между Съюза и трети държави.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Предложението няма отражение върху бюджета.

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Планове за изпълнение и механизъм за мониторинг, оценка и докладване

Счита се, че няма необходимост от план за изпълнение, нито от мониторинг, оценка и докладване.

Подробно разяснение на конкретните разпоредби на предложението

С предложението на Комисията се дава мандат да подкрепи включването на перфлуорохексансулфоновата киселина (PFHxS), нейните соли и свързаните с PFHxS съединения в приложение А без специални изключения на Конференцията на страните по Стокхолмската конвенция от името на Европейския съюз.

2021/0093 (NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз на десетото заседание на Конференцията на страните по Стокхолмската конвенция за устойчивите органични замърсители относно предложението за изменение на приложение А

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 192, параграф 1 във връзка с член 218, параграф 9 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че

(1)Стокхолмската конвенция за устойчивите органични замърсители („Конвенцията“) влезе в сила на 17 май 2004 г. и беше сключена от името на Съюза с Решение 2006/507/ЕО на Съвета 6 .

(2)По силата на Регламент (ЕС) № 2019/1021 на Европейския парламент и на Съвета 7 Стокхолмската конвенция се прилага в Съюза.

(3)Съгласно член 8 от Конвенцията Конференцията на страните взема решение за включване на съответното химично вещество и препарат и определя свързаните мерки за контрол в приложения А, Б и/или В.

(4)На десетото заседание на Конференцията на страните по Стокхолмската конвенция се очаква да се приеме решение за включване на нови химични вещества в приложение А.

(5)Тъй като решението ще бъде обвързващо за Съюза, целесъобразно е да се определи позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на Конференцията на страните.

(6)За да се опазят човешкото здраве и околната среда от бъдещи изпускания на перфлуорохексансулфунова киселина (PFHxS), нейните соли и свързаните с PFHxS съединения, е необходимо да се намали или премахне производството и употребата на тези химични вещества и препарати на международно равнище и да се подкрепи включването им в Конвенцията.

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза на десетото заседание на Конференцията на страните по Стокхолмската конвенция трябва да бъде, с оглед на съответните препоръки на Комитета за преглед на устойчивите органични замърсители, да се подкрепи включването на перфлуорохексансулфоновата киселина (PFHxS), нейните соли и свързаните с PFHxS съединения в приложение А на към Конвенцията без специални изключения.

С оглед на хода на десетото заседание на Конференцията на страните по Стокхолмската конвенция тази позиция подлежи на уточнения, които могат да се договорят от представителите на Съюза в консултация с държавите членки и чрез координация на място, без да е необходимо допълнително решение на Съвета.

Член 2

Адресат на настоящото решение е Комисията.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател

(1)    Решение 2006/507/ЕО на Съвета от 14 октомври 2004 г. за сключване от името на Европейската общност на Стокхолмската конвенция за устойчивите органични замърсители (ОВ L 209, 31.7.2006 г., стр. 1).
(2)    Регламент (ЕС) 2019/1021 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно устойчивите органични замърсители (ОВ L 169, 25.6.2019 г., стр. 45).
(3)    Решение 2004/259/ЕО на Съвета от 19 февруари 2004 г. относно сключването от името на Европейската общност на Протокола за устойчивите органични замърсители към Конвенцията от 1979 г. за трансгранично замърсяване на въздуха на далечни разстояния (ОВ L 81, 19.3.2004 г., стр. 35).
(4)     http://ec.europa.eu/growth/sectors/chemicals/reach/special-cases_en  
(5)    https://echa.europa.eu/registry-of-restriction-intentions/-/dislist/details/0b0236e1827f87da
(6)    Решение 2006/507/ЕО на Съвета от 14 октомври 2004 г. за сключване от името на Европейската общност на Стокхолмската конвенция за устойчивите органични замърсители (ОВ L 209, 31.7.2006 г., стр. 1).
(7)    Регламент (ЕС) 2019/1021 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно устойчивите органични замърсители (ОВ L 169, 25.6.2019 г., стр. 45).