Брюксел, 3.2.2021

COM(2021) 36 final

2021/0019(COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за удължаване на срока на правната закрила на Общността на сортовете растения за вида Asparagus и за групите видове цветни луковици, дървесни дребни плодове и дървесни декоративни растения


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

Инициативата се отнася до регламент, приет въз основа на член 118, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз, за удължаване от 25 години на 30 години на срока на закрила за вида Asparagus, както и за групите видове цветни луковици, дървесни дребни плодове и дървесни декоративни растения, съгласно установеното понастоящем в член 19 от Регламент (ЕО) № 2100/94 на Съвета относно правната закрила на Общността на сортовете растения. Такава допълнителна закрила е в сила за видовете дървета, лози и картофи. Искането за удължаване е подадено от Административния съвет на Службата на Общността за сортовете растения (CPVO) след искане от растениевъди, представлявани от организациите на растениевъдите Ciopora, Euroseeds и Plantum, както и от дружеството James Hutton Ltd.

CPVO и Комисията (ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“) извършиха анализ относно това дали за съответните видове има технически трудности при развъждането, изискващи разходи за научноизследователска дейност за дълъг период от време, дали размножаването на посадъчния материал отнема дълго време, дали новите сортове имат търговска стойност само в дългосрочен план и дали възвращаемостта на инвестициите в научноизследователска дейност е възможна едва на по-късен етап от закрилата в сравнение с други градинарски или селскостопански култури. Извършеният анализ показва, че за вида Asparagus и за групите видове цветни луковици, дървесни дребни плодове и дървесни декоративни растения срокът на закрила следва да бъде удължен с пет години, за да се създаде правна среда, благоприятстваща справедливото възстановяване на вложените средства за научноизследователска дейност и развъждане.Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

Настоящата инициатива представлява техническо изпълнение на действащи изисквания и поради това е в съответствие с действащите разпоредби в областта на политиката за закрила на растениевъдите в Европа.

Съгласуваност с политиката на Съюза в други области

Настоящото предложение е в съответствие с правилата на Съюза.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Правното основание на настоящия акт е член 118, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз, който дава правомощия на Европейския парламент и на Съвета, като действат в съответствие с обикновената законодателна процедура, да установяват мерки за създаването на европейски права на интелектуална собственост с цел гарантиране на единна защита на правата върху интелектуалната собственост в Съюза, и за въвеждането на централизирани режими за издаване на разрешения, координация и контрол на равнището на Съюза.

Субсидиарност (извън областите на изключителна компетентност)

Изискванията по отношение на правата на растениевъдите са регламентирани на равнището на Съюза и за да се гарантира еднаква продължителност на периода на закрила на правата на растениевъдите са необходими действия на равнището на Съюза.

Пропорционалност

Това е единствената възможна форма на действие на Съюза за постигане на преследваната цел.

Избор на инструмент

Правният инструмент е предвиден в правното основание — член 118 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство

НЕ Е ПРИЛОЖИМО

Консултации със заинтересованите страни

Няколко организации на растениевъди отправиха искане за удължаване на срока на закрила за определени видове. Основните заинтересовани страни и държавите членки бяха информирани и консултирани както в рамките на Административния съвет на CPVO, което доведе до формулирането на официално искане от страна на органа до Комисията, така и в рамките на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите. Не се изисква отделна консултация, тъй като инициативата се отнася само до техническото изпълнение на съществуващите правила и за подобни инициативи в миналото не са били провеждани отделни консултации.

Събиране и използване на експертни становища

Комисията извърши технически анализ заедно със CPVO.

Оценка на въздействието

Настоящият акт е от техническо естество и с него се цели прилагането на действащи правила въз основа на опита на заинтересованите страни. Поради това не се изисква оценка на въздействието.

Пригодност и опростяване на нормативната уредба

Настоящото предложение не е свързано с Програмата за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT). Настоящото предложение за допълнителен период на закрила от пет години би спомогнало за постигане на достатъчна възвращаемост на вложените средства и би насърчило отглеждането на нови подобрени сортове в полза на производителите, потребителите и обществото като цяло. Освен това достъпът по-специално на МСП до експортните пазари би могъл да бъде улеснен. Естеството на проблема няма да се промени когато обществото започне да използва в по-голяма степен Интернет и социалните медии, с изключение на това, че предлагането на нови сортове растения по Интернет (продажбите по Интернет) за потребителите най-вероятно ще продължи да нараства.

Основни права

Право на интелектуална собственост, член 17, параграф 2 от Хартата на основните права на Европейския съюз 1

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Няма

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Планове за изпълнение и механизъм за мониторинг, оценка и докладване

НЕ Е ПРИЛОЖИМО

Обяснителни документи (за директивите)

НЕ Е ПРИЛОЖИМО

Подробно разяснение на специфичните разпоредби на предложението

Целта на настоящото предложение е да се увеличи от 25 на 30 години срокът на правната закрила на Общността на сортовете растения за вида Asparagus и за групите видове цветни луковици, дървесни дребни плодове и дървесни декоративни култури. За тази цел се предвижда да бъде приет регламент за удължаване на срока, като в член 2, параграф 1 от него срокът на закрила за съответните видове ще бъде удължен с пет години.

Освен това в член 2, параграф 2 от настоящото предложение ще бъде взета предвид продължителността на националната правна закрила на сортовете растения. В случай на сортове, за които преди предоставянето на правна закрила на Общността на сортовете растения е била предоставена национална правна закрила на сортовете растения, но към които не се прилага член 116, параграф 4, четвърто тире от Регламент 1994/2100/ЕО, удължаването, посочено в член 2, параграф 2 от настоящото предложение, се намалява с най-дългия период в пълни години, през който по отношение на същия сорт е била в сила национална правна закрила в държава членка, преди предоставянето на правната закрила на Общността на сортовете растения.

2021/0019 (COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за удължаване на срока на правната закрила на Общността на сортовете растения за вида Asparagus и за групите видове цветни луковици, дървесни дребни плодове и дървесни декоративни растения

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 118, първа алинея от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Икономическия и социален комитет 2 ,

в съответствие с обикновената законодателна процедура 3 ,

като имат предвид, че:

(1)Техническите трудности при развъждането, дължащи се на сложния генетичен произход или на бавното или технически сложно размножаване на вида Asparagus и на групите видове цветни луковици, дървесни дребни плодове и дървесни декоративни растения, изискват инвестиции за научноизследователски дейности. След като бъде предоставена закрила за посочените видове, са необходими години, за да се размножат растенията и да се изгради запас, който е достатъчно голям, за да генерира разумен доход. Следователно времето, през което носителят на правата може да генерира доход въз основа на закрилата, е ограничено по практически съображения. С цел насърчаване на инвестициите в научноизследователска и развойна дейност за тези сортове, е необходимо да се удължи срокът на правната закрила на сортовете и да се стимулират развъдните дейности с оглед на разработването на нови сортове, което ще спомогне за удовлетворяване на нуждите на земеделските стопани и потребителите, както и за преодоляване на последиците от изменението на климата. За да се прояви рентабилността на инвестициите във връзка с тези видове, се изисква по-дълъг период в сравнение с необходимия за преобладаващото мнозинство други видове, като например земеделските култури, които често имат по-кратък жизнен цикъл и по-широк и разнороден кръг потребители.

(2)Освен това въвеждането на пазара и навлизането на пазара на нов сорт от тези видове изисква по-продължителен период, тъй като опитът показва, че новите сортове разкриват търговската си стойност едва в дългосрочен план. Поради тези причини справедливо възстановяване на вложените средства за изследователска дейност е възможно едва на по-късен етап от закрилата на тези видове в сравнение с другите култури.

(3)С оглед на създаването на правна среда, благоприятстваща справедливо възстановяване на вложените средства, е целесъобразно да се удължи с още пет години срокът на правната закрила на Общността на сортовете растения за вида Asparagus и за групите цветни луковици, дървесни дребни плодове и дървесни декоративни растения.

(4)Поради съображения за последователност това удължаване следва да се прилага за всички видове правна закрила на Общността на сортовете растения за вида Asparagus и групите видове цветни луковици, дървесни дребни плодове и дървесни декоративни растения.

(5)Срокът на удължаването следва да бъде намален, ако националните права на собственост по отношение на тези сортове са били в сила в дадена държава членка преди предоставянето на правна закрила на Общността на сортовете растения и съответно вече са позволили на растениевъдите да оползотворят своите сортове.

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1 
Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

(1)„съответните растителни сортове“ означава сортовете растения от вида Asparagus и групите видове цветни луковици, дървесни дребни плодове и дървесни декоративни растения;

(2)„срок на закрила“ означава срокът на правна закрила на Общността на сортовете растения съгласно член 19, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 2100/94 на Съвета.

Член 2 
Удължаване на срока на правата

1.Срокът на правната закрила за съответните сортове растения се удължава с пет години. Удължаването се прилага за права, предоставени преди, на или след 1 юли 2021 г. 

2.Параграф 1 не засяга:

а)член 3 от настоящия регламент;

б)четвъртото тире на член 116, параграф 4 от Регламент (ЕО) № 2100/94.

Член 3 
Намаляване на продължителността на срока на правата

1.За сортовете растения, посочени в параграф 2, удължаването на срока, предвиден в член 2, се намалява с най-дългия период в пълни календарни години, през който по отношение на същия сорт е била в сила национална правна закрила в държава членка, преди предоставянето на правната закрила на Общността на сортовете растения.

2.Параграф 1 се прилага за съответните сортове растения, които не попадат в обхвата на член 116, параграф 4, четвърто тире от Регламент (ЕО) № 2100/94 и по отношение на които е била в сила национална правна закрила, преди предоставянето на правна закрила на Общността.

Член 4
Влизане в сила и прилагане

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага считано от 1 юли 2021 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

За Европейския парламент    За Съвета

Председател    Председател

(1)    Харта на основните права на Европейския съюз (OВ C 326, 26.10.2012 г., стр. 391.).
(2)    ОВ C ../../….2020 г., стр. ….
(3)    Позиция на Европейския парламент от ... и Решение … на Съвета от ...