26.5.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 198/18


Изложение на мотивите на Съвета: Позиция (ЕС) № 19/2021 на Съвета на първо четене с оглед приемането на Регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програма „Фискалис“ за сътрудничество в областта на данъчно облагане и отмяна на Регламент (ЕС) № 1286/2013

(2021/C 198/02)

I.   ВЪВЕДЕНИЕ

1.

На 8 юни 2018 г. Комисията представи на Съвета и на Европейския парламент предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програма „Фискалис“ за сътрудничество в областта на данъчното облагане (1) („програмата“), което се основава на членове 114 и 197 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС). Предложението е част от секторните предложения, допълващи пакета от хоризонтални предложения относно многогодишната финансова рамка за периода 2021—2027 г. („МФР“).

2.

Европейският икономически и социален комитет даде становището си на 17 октомври 2018 г. (2) В Европейския парламент докладът по досието беше гласуван в Комисията по икономически и парични въпроси (ECON) на 4 декември 2018 г. и беше потвърден на пленарното заседание през януари 2019 г. На 17 април 2019 г. Европейският парламент прие законодателната си резолюция по предложението (3), като по този начин приключи първото четене. Това гласуване проправи пътя за бързо споразумение на второ четене между съзаконодателите.

3.

Предложението беше разгледано в работна група „Данъчни въпроси“ („Фискалис“). На 28 ноември 2018 г. Комитетът на постоянните представители постигна съгласие по частичен мандат (4) за започване на неформални преговори с Европейския парламент, като някои разпоредби бяха оставени в скоби поради връзката им с общите обсъждания по МФР или поради хоризонталния им характер.

4.

Проведени бяха две тристранни срещи съответно на 23 януари и 21 март 2019г. и съществените проблеми бяха разрешени с компромиси и от двете страни. След тристранната среща от 21 март 2019 г. председателството постигна общо разбиране с представителите на Европейския парламент, което беше потвърдено от Комитета на постоянните представители на 27 март 2019 г. (5) Някои елементи, които изискваха приключването на преговорите по МФР, за да е в състояние Съветът да изготви позицията си, останаха извън обхвата на преговорите с Европейския парламент.

5.

Частичният мандат за преговори беше актуализиран, за да се вземат предвид заключенията на Европейския съвет относно МФР за периода 2021—2027 г. и пакетът за възстановяване, приет на 21 юли 2020 г. (6), което доведе до пълен мандат за преговори, одобрен от Комитета на постоянните представители на 8 януари 2021 г. (7)

6.

До края на последвалите неформални междуинституционални преговори, които се проведоха в периода януари—март 2021 г., съзаконодателите постигнаха предварително споразумение по предложението. Изявление на Съвета ще бъде вписано в протокола от заседанието на Съвета. Беше договорено, че последната политическа тристранна среща няма да се състои. Вместо това съзаконодателите финализираха писмено резултатите, постигнати в рамките на неформалните преговори.

7.

На 24 март 2021 г. предварителното споразумение беше представено в писмен вид на членовете на работна група „Данъчни въпроси“ („Фискалис“), които не повдигнаха възражения по текста на споразумението.

8.

Комитетът на постоянните представители потвърди окончателния компромисен текст на 31 март 2021 г. и постигна съгласие изявлението на Съвета да бъде вписано в протокола от заседанието на Съвета при приемането на регламента (8).

9.

Въпросният текст беше подложен на гласуване за потвърждение от Комисията по икономически и парични въпроси (ECON) на Европейския парламент на 22 април 2021 г. На 23 април председателят на ECON подписа писмо до председателя на Комитета на постоянните представители (II част), в което заяви, че ако Съветът изпрати официално на Европейския парламент позицията си във вида, изложен в приложението към това писмо, на пленарното заседание на Европейския парламент председателят ще препоръча позицията на Съвета да бъде приета на второ четене без изменения, след като премине правно-езикова проверка.

II.   ЦЕЛ

10.

Общите цели на програмата са подпомагане на данъчните органи и данъчното облагане с цел подобряване на функционирането на вътрешния пазар, повишаване на конкурентоспособността на Съюза и насърчаване на лоялната конкуренция в рамките на Съюза, защита на финансовите и икономическите интереси на Съюза и неговите държави членки, включително защита на тези интереси от данъчни измами, отклонение от данъчно облагане и избягване на данъци, както и подобряване на събирането на данъци.

11.

Специфичните цели на програмата са осигуряване на подкрепа на данъчната политика и на прилагането на правото на Съюза в областта на данъчното облагане, насърчаване на данъчното сътрудничество, включително обмена на данъчна информация, и подпомагане на изграждането на административен капацитет, в т.ч. по отношение на компетентностите на служителите и разработването и експлоатацията на европейските електронни системи.

12.

Програмата „Фискалис“ за сътрудничество в областта на данъчното облагане ще замени програмата „Фискалис 2020“, за да се гарантира нейното продължаване и след 2020 г.

III.   АНАЛИЗ НА ПОЗИЦИЯТА НА СЪВЕТА НА ПЪРВО ЧЕТЕНЕ

13.

Европейският парламент и Съветът проведоха преговори с оглед на постигането на споразумение на етапа на позицията на Съвета на първо четене („бързо споразумение на второ четене“).

14.

Текстът на позицията на Съвета на първо четене отразява справедливия и балансиран компромис, постигнат при преговорите между Европейския парламент и Съвета със съдействието на Комисията.

15.

Основните елементи на постигнатия с Европейския парламент компромис са изложени по-долу:

постигнато е съгласие по продължителността на програмата от 1 януари 2021 г. до 31 декември 2027 г. и по прилагането на регламента с обратна сила;

конкретизирани са общите и специфичните цели на програмата;

уточнени са допустимите за финансиране действия, и по-специално е представен неизчерпателен списък с приоритетни теми за действията;

изяснен е процесът на подбор на външни експерти;

предвидено е изпълнение на програмата въз основа на многогодишни работни програми, приемани от Комисията чрез актове за изпълнение;

делегирани са правомощия на Комисията за приемане на делегирани актове за изменение на показателите и за допълване на регламента с разпоредби за създаването на рамка за мониторинг и оценка;

подсилени са критериите и условията за оценяване;

въведена е клауза относно задължението за докладване и удължаването на срока по отношение на делегирането на правомощия.

IV.   ЗАКЛЮЧЕНИЕ

16.

Позицията на Съвета на първо четене по регламента на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програма „Фискалис“ за сътрудничество в областта на данъчното облагане отразява напълно компромиса, постигнат по време на преговорите между Съвета и Европейския парламент със съдействието на Комисията. Позицията на Съвета на първо четене е добре балансирана и след като бъде приет, новият регламент ще изпълни целите си. Този компромис е потвърден с писмото от 23 април 2021 г., изпратено от председателя на ECON до председателя на Комитета на постоянните представители.

(1)  Док. 9932/18 + ADD 1-3.

(2)  ОВ C 62, 15.2.2019 г., стp. 118.

(3)  Док. 8575/19.

(4)  Документи 14208/18 и 14209/18.

(5)  Док. 8000/19.

(6)  Док. 10/20.

(7)  Док. 14197/20.

(8)  Док. 7204/21.