8.12.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 424/1


ИЗВЕСТИЕ НА КОМИСИЯТА

Насоки относно прозрачността на класирането съгласно Регламент (ЕС) 2019/1150 на Европейския парламент и на Съвета

(2020/C 424/01)

Съдържание

1.

УВОД 3

1.1.

Цел на насоките 3

1.2.

Прозрачност на класирането — обща информация 4

1.3.

Цели и общи положения 4

1.3.1

Ориентиран към ползвателя подход 4

1.3.2.

Индивидуална оценка и технологично неутрален подход 5

1.3.3.

Правилното ниво на подробност 5

2.

ЕСТЕСТВО И ОБХВАТ НА ИЗИСКВАНИЯТА НА ЧЛЕН 5 6

2.1.

Интегрирани услуги 6

2.1.1.

Платено класиране 6

2.1.2.

Описване на класирането 7

2.1.2.1.

Общ подход 7

3.

КОИ СА ОСНОВНИТЕ ПАРАМЕТРИ И КАК СЕ ИЗБИРАТ ТЕ? 8

3.1.

Примери за параметри за класиране 8

3.2.

Избор на основните параметри 8

3.3.

Специфични съображения при определяне на основните параметри 9

3.3.1.

Персонализиране 9

3.3.2.

Поведение при търсенето и намерения на потребителите 10

3.3.3.

История на търсенията на ползвателя 10

3.3.4.

Настройки по подразбиране, механизми за сортиране и филтриране 10

3.3.5.

Присъствие на няколко платформи 11

3.3.6.

Други външни фактори 11

3.3.7.

Сигнали от трети лица 11

3.3.8.

Рандомизиране 11

3.3.9.

Организационни дейности/разтребване 12

3.3.10.

Връзка със съпътстващи услуги 12

3.3.11.

Използване на техническите инструменти на доставчиците 12

3.3.12.

Влияние на машинното самообучение 12

3.3.13.

Оценка на уебсайтове 13

3.3.14.

Предприети мерки за избягване на недобросъвестно манипулиране на резултатите от класирането от трети страни 13

3.3.15.

Отзиви от потребители 13

3.3.16.

Мерки на доставчиците срещу незаконно съдържание 13

4.

КАК ДА БЪДАТ ИЗБРАНИ ОСНОВНИТЕ ПАРАМЕТРИ И ВСЕ ПАК ДА СЕ ПРЕДОТВРАТИ НЕДОБРОСЪВЕСТНО МАНИПУЛИРАНЕ НА КЛАСИРАНЕТО 13

5.

ИЗИСКВАНИ СПЕЦИФИЧНИ ОПИСАНИЯ — ПРЯКО И НЕПРЯКО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ 14

5.1.

Общ подход 14

5.2.

Пряко възнаграждение 15

5.3.

Непряко възнаграждение 15

6.

КАК СЛЕДВА ДА БЪДАТ ОПИСАНИ ОСНОВНИТЕ ПАРАМЕТРИ? 15

6.1.

Общ подход 16

6.2.

Ниво на подробност 16

6.3.

Ниво на подробност за прякото и непрякото възнаграждение 16

6.4.

Изискване за изготвяне на описанието на ясен и разбираем език 17

6.5.

Инструменти за визуално оформление 17

7.

КЪДЕ СЛЕДВА ДА БЪДАТ ОПИСАНИ ОСНОВНИТЕ ПАРАМЕТРИ 17

7.1.

Посреднически онлайн услуги 17

7.2.

Търсачки 18

8.

КОГА СЛЕДВА ДА СЕ ПРОМЕНЯ ОПИСАНИЕТО НА ОСНОВНИТЕ ПАРАМЕТРИ? 18

8.1.

Редовно актуализиране на описанията 18

8.2.

Временни промени 19

8.3.

Експерименти 19

9.

СТЪПКИ, КОИТО ТРЯБВА ДА БЪДАТ ПРЕДПРИЕТИ ПРИ АКТУАЛИЗИРАНЕ НА ОСНОВНИТЕ ПАРАМЕТРИ 20

9.1.

Изискване за уведомяване за предложени промени в посредническите онлайн услуги 20

9.2.

Изискване за редовно актуализиране на описанията от онлайн търсачките 20

10.

СПЕЦИФИЧНО ИЗИСКВАНЕ КЪМ ОНЛАЙН ТЪРСАЧКИТЕ ДА ПРЕДОСТАВЯТ ВЪЗМОЖНОСТ НА ПОЛЗВАТЕЛИ На Корпоративни Уебсайтове Да Се Запознаят Със Съдържанието На Сигнали От Трети Лица 20

1.   УВОД

1.1.   Цел на насоките

1.

Настоящите насоки имат за цел да улеснят доставчиците на посреднически онлайн услуги (1) и доставчиците на онлайн търсачки (2) при спазването и прилагането на изискванията, предвидени в член 5 от Регламент (ЕС) 2019/1150 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. за насърчаване на справедливост и прозрачност за бизнес ползвателите на посреднически онлайн услуги (3) (наричан по-долу „Регламентът“). В съответствие с член 5, параграф 7 и съображение 28 от Регламента настоящите насоки също така имат за цел да помагат на доставчиците в прилагането на изискванията и да допринесат за оптимизиране на начина, по който основните параметри, определящи класирането, се посочват и представят на бизнес ползвателите и ползвателите на корпоративни уебсайтове (4).

2.

Съгласно член 5, параграфи 1 и 2 по същество се изисква доставчиците да посочват основните параметри, определящи класирането, както и причините за тяхната относителна важност в сравнение с други параметри.

3.

В член 2, параграф 8 „класиране“ е определено като „относителната приоритетна позиция на стоките или услугите, предлагани чрез посреднически онлайн услуги, или степента на значимост, придадена на резултатите от търсенето от онлайн търсачките, които са представени, организирани или съобщени от доставчиците на посреднически онлайн услуги или от доставчиците на онлайн търсачки, независимо от техническите средства, използвани за това представяне, организиране или съобщаване“.

4.

Съгласно член 5, параграф 5 всеки доставчик е длъжен да предостави описание, което дава на ползвателите подходяща представа дали в механизма на класиране са взети предвид указаните по-долу елементи и, ако случаят е такъв, как и в каква степен: a) характеристиките на стоките и услугите, предлагани чрез предоставяните от доставчика услуги; б) значимостта на тези характеристики за потребителите, които използват услугата; и в) единствено във връзка с онлайн търсачките — спецификите, свързани с дизайна на уебсайта, който се използва от ползвателите на корпоративни уебсайтове.

5.

Както е обяснено в съображение 24 и съображение 26, описанието, което доставчиците трябва да предоставят, има за цел да подобри предвидимостта и да помогне на ползвателите да подобрят представянето на своите стоки и услуги или на дадена характеристика на тези стоки или услуги.

6.

В същото време целта на Регламента е постигането на тази цел, без да се изисква от доставчиците да разкриват алгоритми или информация, която с разумна степен на сигурност би довела до заблуда или вреда за потребителите чрез манипулирането на резултатите от търсенето (член 5, параграф 6). По този начин от доставчиците не се изисква да оповестяват подробното функциониране на механизмите си за класиране, включително алгоритмите, и способността им да действат срещу недобросъвестното манипулиране на класирането следва да не бъде засегната (съображение 27).

7.

Като се имат предвид отчасти различаващите се правни изисквания за доставчиците на посреднически онлайн услуги, от една страна, и доставчиците на онлайн търсачки, от друга страна, които са определени в разпоредбите на член 5, и като се има предвид различното естество на съответните услуги, съдържанието на изискваното описание на основните параметри за класиране трябва задължително да се различава между двата вида услуги. Освен това, както е потвърдено в съображение 25, съдържанието, включително броят и видът на основните параметри, също може да варира силно между самите доставчици на посреднически онлайн услуги.

8.

Указанията, съдържащи се в настоящите насоки, не следва да се прилагат механично, а по-скоро като надлежно се отчитат съответните факти и обстоятелства, разглеждани във всеки отделен случай. Примерите са дадени с илюстративна цел, за да се подпомогне разбирането. Когато в тях се описват конкретни ситуации, те не следва да се тълкуват като ограничаване на обхвата на съответното задължение до конкретната описана ситуация. Освен това могат да бъдат дадени примери за конкретен сектор, но понятията могат да бъдат прехвърляеми и би могло да се счита, че са приложими за подобни методи/ситуации, използвани в други сектори.

9.

Настоящите насоки не са правно обвързващи. Те не засягат отговорностите на доставчиците за осигуряване на спазването на изискванията на член 5 и правомощията и отговорностите на компетентните органи и съдилищата на държавите членки по отношение на прилагането на тези изисквания в съответствие с разпоредбите на Регламента и други разпоредби на правото на ЕС. В крайна сметка единствено Съдът на ЕС може да тълкува изискванията.

10.

Комисията ще продължи да наблюдава начина, по който се прилагат изискванията на член 5, така както са изяснени в настоящите насоки, и — когато е необходимо —може да реши да преразгледа настоящите насоки в светлината на бъдещото развитие и променящите се изводи.

1.2.   Прозрачност на класирането — обща информация

11.

Класирането е дефинирано в цитирания по-горе член 2, параграф 8 и по същество може да се разглежда като форма на основано на данни алгоритмично вземане на решения. Когато доставчиците представят, организират или съобщават информация за стоки или услуги за потребителите или резултатите от търсенето, те „класират“ резултатите въз основа на определени параметри.

12.

Както е обяснено в съображение 24 и съображение 26, класирането на стоки и услуги, извършвано от доставчиците, оказва значително въздействие върху избора на потребителите, а оттам — и върху търговския успех на ползвателите, които предлагат тези стоки и услуги на потребителите. Тъй като икономиката продължава да се премества онлайн, класирането в търсенето и в посредническите онлайн услуги става все по-важно за предприемачеството, а търговският успех на европейските предприятия все повече ще зависи от тяхната видимост и откриваемост онлайн.

13.

Доставчиците проектират методите си за класиране, включително патентованите алгоритми, по различни начини. Тези подходи за класиране се адаптират често и като цяло не се разкриват. От гледната точка на потребителите качеството на резултатите от търсенето може да отличава услугите и следователно подробното функциониране на методите за класиране може да бъде конкурентно предимство или търговска тайна на доставчика. Ето защо предприятията, които търгуват онлайн, не винаги знаят причините за резултата си в класирането или дали и как биха могли да постигнат по-добри резултати, потенциално с помощта на платено класиране, въпреки че способността им да достигнат до клиентите зависи в голяма степен от тези знания.

14.

Следователно, въпреки че Регламентът не ограничава избора на параметрите за класиране, които доставчиците може да искат да използват, член 5 има за цел да подобри предвидимостта за ползвателите.

1.3.   Цели и общи положения

15.

Както е обяснено в съображение 24 и съображение 26, описанието, което доставчиците трябва да предоставят съгласно член 5, има за цел да подобри предвидимостта и да помогне на ползвателите да подобрят представянето на своите стоки и услуги или на дадена характеристика на тези стоки или услуги. В съображение 24 е обяснено, че предвидимостта предполага, че доставчиците определят класирането по непроизволен начин.

16.

От този стандарт за предвидимост могат да се извлекат редица „общи съображения“, които могат да помогнат на доставчиците при спазването на изискванията на член 5 и да улеснят прилагането на тези изисквания:

1.3.1.   Ориентиран към ползвателя подход

17.

Като се имат предвид гореспоменатата цел за подобряване на предвидимостта и защита на законните интереси на ползвателите, както и изискването да се даде възможност на ползвателите да получат „подходяща представа“ (съображение 27), доставчиците следва да дават смислени обяснения на своите механизми за класиране и по-специално на използваните основни параметри. За да бъдат обясненията смислени за ползвателите, в тях следва да са отчетени естеството, техническите възможности и нуждите на „средните“ ползватели на дадена услуга, които могат да варират значително в различните видове услуги.

18.

За доставчиците на посреднически онлайн услуги, съгласно член 5, параграф 1 изискваната информация трябва да представлява част от техните общи условия. Член 3, параграф 1, буква а) поставя изискването общите условия да са изложени ясно и разбираемо.

19.

По отношение на доставчиците на онлайн търсачки в член 5, параграф 2 също така се изисква текстът на информацията относно основните параметри да е ясен и разбираем.

1.3.2.   Индивидуална оценка и технологично неутрален подход

20.

Доставчиците следва да определят за всеки отделен случай кои мерки е необходимо да предприемат, за да спазват изискванията на член 5. Когато предоставят множество услуги, по принцип те следва да правят това поотделно за всяка услуга, обхваната от Регламента. По същия начин ползвателите, компетентните органи и съдилищата следва да извършват индивидуална оценка за всеки отделен случай дали тези изисквания са спазени или не. Този индивидуален подход е особено важен, като се има предвид, че някои доставчици предоставят няколко услуги (онлайн посредничество и/или онлайн търсене) като част от една корпоративна структура или дори единен потребителски интерфейс, докато описанието, необходимо на ползвателите, за да добият подходяща представа за използваните механизми за класиране, може да варира в зависимост от въпросната услуга.

21.

Освен това в член 2, параграф 8, в който е дадено определение на термина „класиране“, се посочва, че техническите средства, използвани от доставчиците за представяне, организиране или съобщаване на стоките или услугите, предлагани от ползвателите чрез услугите, не са от значение. Следователно индивидуалната оценка следва да се извършва по технологично неутрален начин, в смисъл че конкретната технология, използвана като част от процеса на класиране, не е определяща.

1.3.3   Правилното ниво на подробност

22.

Описанията, предоставяни от доставчиците в съответствие с член 5, следва да предоставят на съответните ползватели реална добавена стойност. С член 5, параграфи 1 и 2 се изисква доставчиците да предоставят информация не само за основните параметри, но и за причините за тяхната относителна важност в сравнение с други параметри. Освен това съгласно член 5, параграф 5 на ползвателите следва да се даде възможност да получат „подходяща представа“ дали в механизма на класиране са взети предвид три конкретни фактора и, ако случаят е такъв, как и в каква степен (5). Това означава, че описанието, което трябва да бъде предоставено, трябва да надхвърля обикновеното изброяване на основните параметри и да предоставя поне „втори слой“ обяснителна информация (6). Доставчиците биха могли например да помислят за описване на вътрешната за дружеството логика на разсъждение, използвана за идентифициране на „основните параметри“, като начин за извличане на „причините за тяхната относителна важност“.

23.

В съображение 27 се пояснява, че изискваното описание може да е общо, но то следва да предоставя на ползвателите подходяща представа и, нещо повече, следва да се основава поне на „действителните данни за значимостта на използваните параметри“. В това съображение е пояснено и че, макар че не се изисква оповестяване на подробното функциониране на механизмите за класиране, включително алгоритмите, търговските интереси на доставчиците не могат да служат като основание за отказ от изискваното съгласно член 5 оповестяване на основните параметри, определящи класирането.

24.

Съгласно член 5, параграфи 1 и 2 описанието, което трябва да бъде предоставено от доставчиците, трябва да се отнася до всички основни параметри, които определят класирането, съответно са най-значими за класирането. Следователно това задължение се прилага и по отношение на фактори, като временни промени, случаен избор или персонализация, доколкото тези фактори представляват основни параметри.

25.

Излишъкът от информация обаче може да означава, че всъщност на ползвателите не се предоставя смислена информация. Следователно доставчиците следва, от една страна, да идентифицират и да обяснят по подходящ начин основните параметри за класиране, докато, от друга страна, да не затрупват ползвателите с твърде дълги или сложни описания или с описания на параметри, различни от основните. Непредоставянето на прекомерни подробности би следвало също така да помогне за избягване на риска от заблуда или вреда за потребителите, както е посочено в член 5, параграф 6.

2.   ЕСТЕСТВО И ОБХВАТ НА ИЗИСКВАНИЯТА НА ЧЛЕН 5

2.1.   Интегрирани услуги

26.

Изискванията на член 5 се прилагат за доставчиците на посреднически онлайн услуги и на онлайн търсачки. Ако доставчиците на онлайн търсачки са интегрирани (вертикално или хоризонтално), част от предлаганите от тях услуги може да са и посреднически онлайн услуги. По аналогичен начин „конгломератните“ доставчици на посреднически онлайн услуги могат да включват няколко посреднически онлайн услуги в една корпоративна структура. Както беше обяснено по-горе, в такива случаи задълженията съгласно член 5 по принцип ще се прилагат поотделно за всяка онлайн търсачка, както и за всяка предоставена посредническа онлайн услуга, тъй като в противен случай обикновено не е възможно да се предоставят смислени обяснения на съответните ползватели. В това отношение могат да възникнат следните случаи.

27.

Услуги, предлагани чрез различни устройства. Ако доставчиците предлагат услуги чрез различни устройства, те следва да преценят дали може да са необходими отделни обяснения за всяко устройство. Ако услугата работи по един и същ начин на всички устройства и едни и същи основни параметри се прилагат за един механизъм за класиране, най-общо изглежда, че съгласно член 5 не се изисква отделно обяснение. Ако обаче услугата работи независимо и по различен начин на различни устройства, така че се използват различни основни параметри, тогава по принцип изглежда се изисква отделно обяснение.

28.

Услуги, опериращи трансгранично и чрез адаптивно взаимодействащи потребителски интерфейси. Възможно е да има ситуации, в които доставчикът предлага електронен магазин, вграден в услуга на цифрова платформа за търговия (вид посредническа онлайн услуга), и където посредническите онлайн услуги или онлайн търсачките работят в различни територии, използвайки различно или дори множество различни имена на домейни. Ако доставчиците включват такъв електронен магазин, вграден в тяхната услуга на цифрова платформа за търговия, те трябва да преценят дали тя е част от тази услуга на цифрова платформа за търговия или е отделна дейност. Това е от значение за определянето дали и как функционирането на електронния магазин трябва да бъде включено в описание съгласно член 5. В зависимост от ситуацията е възможно да се изисква едно или няколко такива описания и може да е необходимо наличието на тези електронни магазини да се опише по различни начини. Същото се отнася и за използването на различно или множество различни имена на домейни.

29.

Синдикиране или подсиндикиране на резултати от търсенето. Друга ситуация, която може да възникне, е тази, при която доставчик на онлайн търсачка използва синдикиране или подсиндикиране на резултатите от търсенето, в това число „аутсорсинг“ на съответните дейности на онлайн търсачки на трети страни (7). Ако резултатите от търсенето са ефективно получени от трети доставчици на онлайн търсачки, това не следва да освобождава съответните доставчици на онлайн търсачки от спазване на задължението по член 5 дотолкова, доколкото съответната дейност попада в обхвата на тази разпоредба.

30.

Интегриране на оферти на бизнес ползватели в посреднически онлайн услуги на трети страни. Друга ситуация, която може да възникне на практика, е тази, при която доставчик на посреднически онлайн услуги интегрира офертите на бизнес ползвателите в посредническите онлайн услуги на трета страна, например „метатърсачки“, които интегрират връзки към оферти на бизнес ползватели в „онлайн туристически агенти“. Ако е приложимо, доставчиците следва да оценят дали и как наличието на тези оферти трябва да бъде включено в описание съгласно член 5. В зависимост от ситуацията е възможно да се изисква едно или няколко такива описания и може да трябва наличието на тези оферти да се опише по различни начини.

31.

Използване на „бутони за купуване“ в социалните медии. Т.нар. „бутони за закупуване“, използвани от професионалистите, могат да бъдат интегрирани в онлайн социалните медийни услуги. Ако случаят е такъв, доставчиците следва да преценят дали тези „бутони за закупуване“ са част от по-широки посреднически онлайн услуги или отделна дейност, която може да представлява посреднически онлайн услуги сама по себе си. Това е от значение за определянето дали и как функционирането на бутоните за закупуване трябва да бъде включено в описание съгласно член 5. В зависимост от ситуацията е възможно да се изисква едно или няколко такива описания и може да трябва наличието на тези бутони за закупуване да се опише по различни начини.

2.1.1.   Платено класиране

32.

По отношение на възможността прякото или непрякото възнаграждение да е един от основните параметри, определящи класирането („платено класиране“), член 5, параграф 3 съдържа изрично задължение да се предостави описание на всякакви такива възможности за платено класиране, както и на начините, по които възнаграждението се отразява върху класирането, когато тези възможности са сред основните параметри, определящи класирането.

33.

Съгласно член 2, параграф 8, класирането се върти около „относителната приоритетна позиция на стоките или услугите, предлагани чрез посреднически онлайн услуги“ (8). Банер или дисплей рекламата може в определени случаи активно да повлияе на „относителната приоритетна позиция“ на стоката или услугите, предлагани от ползвателите. В такива случаи и когато са изпълнени и другите изисквания на член 2, параграф 8, и освен това значението на този параметър е такова, че той изпълнява условията за „основен“ параметър, се прилага член 5, параграф 3. В другите случаи член 5, параграф 3 не се прилага по отношение на такава реклама. Фактът, че същите онлайн рекламни инструменти или онлайн обмен на реклами, които са изключени от приложното поле на Регламента (9), може да бъдат използвани за улесняване на рекламата „на платформа“ и „извън платформа“, като цяло не следва да се счита за решаващ фактор в това отношение.

Конкретен пример

Доставчик на мобилно приложение плаща на един и същ доставчик на онлайн рекламни услуги (рекламни мрежи, инструменти за разпространение и обмен на реклами), за да подобри относителната приоритетна позиция на приложението си в магазин за мобилни приложения чрез „платено класиране“ и едновременно с това да популяризира това приложение чрез банерна реклама на набор от уебсайтове на трети страни, които са част от рекламната мрежа на същия доставчик на услуги за онлайн реклама. Самият факт, че същата рекламна технология, която се използва за обслужване на банерната реклама на уебсайтове на трети страни, може да се използва за рекламиране на приложението директно в съответните посреднически онлайн услуги или съответната онлайн търсачка, не изключва направената в рамките на последните услуги „реклама“ на това приложение от приложното поле на член 5. Рекламирането на приложението в рамките на съответните посреднически онлайн услуги или онлайн търсачки на съответния доставчик по принцип може да представлява „платено класиране“.

34.

Като се има предвид, че член 5, параграф 3 се прилага по отношение на всички разглеждани тук доставчици, той се прилага по отношение на доставчиците на онлайн търсачки, в контекста на които „платеното класиране“ може да обхваща възможности за реклама, включващи платена приоритетна позиция на уебсайтове на корпоративни ползватели на уебсайтове или цифрови приложения на съответната търсачка.

2.1.2.   Описване на класирането

2.1.2.1.   Общ подход

35.

От член 2, параграф 8 следва, че понятието „относителна приоритетна позиция“ се отнася до това как стоките и услугите се предлагат чрез посредническите онлайн услуги при различни обстоятелства (10). Това се потвърждава в съображение 24, в което се посочва, че „[к]ласирането се отнася до относителната приоритетна позиция на офертите на бизнес ползвателите или значимостта на резултатите от търсенето, които са представени, организирани или съобщени от доставчиците на посреднически онлайн услуги [...], произтичащи от използването на алгоритмична последователност, механизъм за класиране или механизъм за оценка, визуално осветяване или други инструменти за подчертаване на значимостта, или комбинация от тях“.

36.

По този начин алгоритмичната последователност на резултатите в отговор на заявка за търсене е само един пример за това как стоките или услугите могат да бъдат представени, организирани или съобщени като част от механизъм за класиране, обхванат от член 5. Всъщност в тази връзка стоките и услугите могат да бъдат представени, организирани или съобщени на потребителите по редица начини. Това включва подредба на стоки и услуги „по подразбиране“, в която потребителите могат да навигират, без да използват заявки за търсене, чрез непрекъснато използване на различни посреднически онлайн услуги чрез „бутони за купуване“ (виж по-горе), визуално излагане (включително в посреднически онлайн услуги под формата на карти или директории), осветяване, генериране на потенциални клиенти и редакторска намеса и т.н.

37.

В зависимост от това какво виждат потребителите, когато търсят стоки и услуги в дадена услуга, обхваната от Регламента, представената, организираната или съобщената информация може да бъде основна или сложна. Например на най-основното ниво това може да е един списък със стоки без други характеристики. За други услуги това може да е по-разнообразно и потребителите да могат да виждат масив от стоки или услуги, изброени и групирани по множество различни начини, когато разглеждат дадена страница в услугата или когато прилагат различни „филтри“. Доставчиците на посреднически онлайн услуги могат например да комбинират подредени списъци с резултати от търсенето с резултати от платено класиране и редакторски функции като препоръки в един единствен интегриран интерфейс. Или могат да разграничават такива подредени списъци, като например използват различни маркировки, коментари или заглавия на различни места на страницата (т.е. независимо от „позицията“ на съответните продукти или услуги в списъка).

38.

Като се има предвид различната степен на сложност на класирането и предвид потенциално широкия обхват на технологично неутралното понятие „относителна приоритетна позиция“, доставчиците следва да вземат предвид всички важни характеристики на класирането, когато определят какви са „основните параметри“ за тяхната конкретна услуга.

3.   КОИ СА ОСНОВНИТЕ ПАРАМЕТРИ И КАК СЕ ИЗБИРАТ ТЕ?

3.1.   Примери за параметри за класиране

39.

След като доставчиците извършат за всеки отделен случай оценка на параметрите, определящи „класирането“, както е определено в член 2, параграф 8, те трябва да идентифицират основните параметри, както е посочено в член 5, параграфи 1 и 2. Примери за видовете параметри за класиране са посочени в приложение А.

3.2.   Избор на основните параметри

40.

За някои услуги може да има голям брой параметри за класиране. За други този брой може да е по-ограничен. Особено когато има голям набор от параметри, доставчикът ще трябва да избере най-подходящите (вж. съображение 24). По-конкретно, съгласно член 5, параграф 1 относно посредническите онлайн услуги съответните доставчици трябва да посочват „основните параметри, определящи класирането“, както и „причините за тяхната относителна важност“. Съгласно член 5, параграф 2 относно онлайн търсачките съответните доставчици трябва да посочват „основните параметри, които заедно или поотделно са от най-голямо значение при определянето на класирането“, както и „относителната важност на тези основни параметри“.

41.

За да определят кои параметри са „определящи“ (член 5, параграф 1) или „от най-голямо значение при определянето на“ (член 5, параграф 2) класирането и трябва да се считат за „основни“, доставчиците биха могли да помислят на първо място какво е било в основата на дизайна на алгоритъма. Например дали той е бил обусловен от желанието да се гарантира, че потребителите намират стоки или услуги, които са местни, евтини, висококачествени и т.н. Този подход отразява една от целите на член 5, която е обяснена в съображение 24: „да помогне на бизнес ползвателите да подобрят представянето на своите стоки и услуги или някои присъщи характеристики на тези стоки или услуги“. Като добра практика този вътрешен за дружеството размисъл може да се съчетае с обмисляне на това какво според доставчика е най-добрият тип резултат в неговата услуга. По аналогичен начин доставчикът би могъл да помисли какво би удовлетворило потребителите на услугите най-много. Това може да е свързано с онова, което доставчикът прави, за да обслужва интересите на потребителите в своята услуга, например като прецени защо е избрал филтрите, които се предлагат на потребителите за сортиране на резултатите в неговите услуги, или други подобни техники.

42.

Когато даден доставчик определи голям брой параметри за класиране, той може да помисли за разделянето им в няколко широки категории и след това да прецени кои са подкатегориите или нюансите, които попадат в тях. Ако става въпрос за многобройни различни категории параметри, доставчиците могат да обмислят подхода отзад напред, за да елиминират тези, които имат само периферна роля при определяне на класирането. Така ще останат само основните параметри, които след това трябва да бъдат поставени в категории и подкатегории според нуждите. Това би могло да даде на доставчика възможност да определи и обясни каква е „относителната важност“ на установените „основни параметри“.

43.

Добра практика, която може да помогне на ползвателите да разберат как работят функциите за класиране е да се проучат по-неочакваните елементи, които определят класирането. Те може също да са фактори, за които ползвателят може да приеме, че са без значение, тъй като не са свързани с качеството на стоката или услугата, която предлага чрез услугата.

44.

Добра практика е да се помогне за изграждане на представата на ползвателите с включване на описание на високо ниво на използвания от съответния доставчик вътрешен процес на дружеството, който го е накарал да стигне до заключение какви са „основните“ параметри. Това би могло също така да помогне на доставчиците да изпълнят изискването на член 5, параграф 5 да дадат на ползвателите възможност за получат подходяща представа за определени конкретни фактори, свързани с класирането (вижте раздел 6.2 по-долу).

45.

По подобен начин, когато решават кои са основните параметри, доставчиците биха могли да преценят какво би било най-полезно да знаят съответните ползватели. За бизнес ползвателите прозрачността по отношение на класирането служи за подобряване на предвидимостта и за да им помогне да подобрят представянето на своите стоки и услуги или някои присъщи характеристики на тези стоки или услуги. За ползвателите на корпоративни уебсайтове това е да получат подходяща представа дали са взети предвид определени специфики, свързани с дизайна на използвания уебсайт, като оптимизирането му за показване на мобилни телекомуникационни устройства, и, ако случаят е такъв, как и в каква степен.

46.

Важно е да се отбележи, че „относителната важност“ не изисква да бъде разкривана точната тежест на основните параметри или алгоритмите на доставчиците (вж. член 5, параграф 6 и съображение 27). Доставчиците обаче следва да обхванат до известна степен присъщото динамично естество на класирането (обикновено управлявано от алгоритми) в „по-статично“ описание. Временните промени, които могат да бъдат предвидими и редовни, като например промоционални продажби или влиянието на климатичните условия, могат, съответно, по принцип да бъдат описани по общ начин, без непременно да предизвикат необходимост от адаптиране на описанието на класирането при всяко настъпване на временна промяна. Значителни промени в механизмите за класиране, водещи до промяна на „основните параметри“, включително „еволюционните“ промени, настъпващи във времето в резултат на дълбоко обучение, водят до необходимост от адаптиране на даденото описание (11).

47.

На по-общо ниво установените основни параметри следва да бъдат истинско отражение на това какво определя класирането по съответния механизъм. Параметрите, описани като основни, следва да са онези, които всъщност са най-важни при определяне на класирането. Следователно е без значение дали параметрите са фактори, които могат да бъдат повлияни от ползвателите. По аналогичен начин доставчиците не могат просто да се позовават на факта, че класирането се определя от алгоритми, които използват изкуствен интелект. За по-добро разбиране на връзката между машинното самообучение и задължението за оповестяване на основните параметри вижте 3.3.12 below.

3.3.   Специфични съображения при определяне на основните параметри

48.

Когато извършват необходимата оценка за определяне на основните параметри за класиране в съответствие с изложените по-горе общи принципи, доставчиците и другите страни биха могли по-конкретно да вземат предвид следващите съображения.

3.3.1.   Персонализиране

49.

Персонализираното класиране на оферти е широко използвана функция. Въпреки че резултатите от класирането могат хипотетично да се различават за всеки отделен ползвател, параметрите, използвани за персонализиране на резултатите (които могат да бъдат многобройни), обикновено се прилагат по един и същ начин към всички оферти за стоки или услуги от ползвателите на съответните услуги. С други думи, параметрите, които персонализират резултатите, предварително се определят обективно, дори когато прилагането им води до това един потребител да вижда различно класиране в сравнение с друг потребител, който използва същите посреднически онлайн услуги или същата онлайн търсачка.

50.

Както е обяснено в съображение 24, предвидимостта предполага, че доставчиците определят класирането по непроизволен начин. Когато това е основен параметър, обяснение на използването на персонализиране, основните му характеристики, както и влиянието му върху класирането, включително променливостта (т.е. степента на разликата в класирането за различните потребители) (12), може да помогне за подобряване на предвидимостта и избягване на риска от произволно определяне на класирането. Следователно може да се наложи доставчиците да помислят как и до каква степен персонализирането влияе на класирането в техните конкретни посреднически онлайн услуги или онлайн търсачки.

51.

Това може да наложи доставчиците да анализират потенциално много дългия списък от фактори, използвани за това персонализиране, като личните профили на потребителите, интересите, поведението при търсене, тяхното реално географско местоположение, датата и часа на търсенето, използването на блокери за бисквитки или други технически инструменти и най-общо богатството от данни, съхранявани за конкретния потребител, както и използването от потребителите на настройки по подразбиране (т.е. способността им да отменят настройките по подразбиране или да прилагат механизми за филтриране (вижте 3.3.4 below)).

52.

Като се има предвид, че някои доставчици могат да се опитат да спечелят уникални аудитории за уникални цели, за да диференцират съответните си бизнес модели (13), те биха могли също да разгледат състава на потребителите, използващи специфичните услуги, когато разглеждат въздействието на персонализирането върху класирането.

53.

Доставчиците следва да преценят дали и ако това е така, как потребителите могат и използват настройките за защита на поверителността спрямо техните услуги, като се има предвид, че използването на такива настройки може да повлияе върху възможността за персонализиране на класирането.

Конкретен пример

Онлайн пазар „персонализира“ класирането чрез присвояване на до 10 000 предварително зададени „характеристики“ на отделни потребители. Доставчикът установява, че това може да бъде много ефективно при подреждането на офертите на неговите бизнес ползватели (т.е. при класирането), въпреки че ефективността на механизма му за персонализиране е силно повлияна от настройките за поверителност, използвани от неговите потребители. В зависимост от броя, разнородността и предпочитанията за поверителност на потребителите, използващи съответната услуга, резултатите от класирането могат да варират значително. Също така доставчикът може да е проектирал своя механизъм за класиране така, че да дава по-голяма тежест на други фактори, като например платеното класиране, в случаи или в моменти, когато персонализирането е по-малко ефективно. В такава ситуация може да се наложи доставчикът да включи тези фактически сведения в описанието на основните си параметри, определящи класирането, и на причините за относителната им важност, така че да позволи на бизнес ползвателите да разберат правилно механизма за класиране, без обаче да претоварва или обърква бизнес ползвателите, като изброява хилядите индивидуални характеристики на използвания механизъм.

3.3.2.   Поведение при търсенето и намерения на потребителите

54.

Когато е от значение за изпълнението на изискванията по член 5, по-специално по отношение на изискваното описание на основните параметри, доставчиците биха могли да разгледат как и до каква степен поведението на потребителите при търсенето влияе върху класирането, потенциално като елемент в персонализираното класиране (вижте 3.3.1 above).

3.3.3.   История на търсенията на ползвателя

55.

Когато е от значение за изпълнението на изискванията по член 5, по-специално по отношение на изискваното описание на основните параметри, доставчиците биха могли да разгледат как и до каква степен определени фактори, които не са пряко свързани със стоките и услугите, предлагани от даден ползвател чрез въпросната услуга, като например историята на търсенията на ползвателя или миналите му резултати, влияят върху класирането.

Конкретен пример

В магазините за мобилни приложения разработчиците или издателите могат да бъдат оценявани отделно от техните приложения, така че, например, едно ново приложение на опитен програмист със съществуваща оферта в този конкретен магазин за приложения може да бъде класирано по-добре от приложението на нов разработчик. В този случай, доколкото тези фактори представляват основни параметри, определящи класирането, съответният доставчик ще трябва да гарантира, че бизнес ползвателите разбират, че това е така. Доставчикът може, когато е подходящо, също така да уведоми бизнес ползвателите за възможни механизми за „коригиране“, като временно лансиране на приложенията на новите ползватели.

3.3.4.   Настройки по подразбиране, механизми за сортиране и филтриране

56.

Като вид персонализиране, настройките по подразбиране, които могат да бъдат пренаредени, премахнати или „отменени“ от потребителите с помощта на инструменти за сортиране или филтриране, могат да окажат важно влияние върху класирането на офертите за стоки и услуги на бизнес ползвателите. Тези механизми биха могли да бъдат „основни параметри“ сами по себе си, например когато използването им от потребителите е много често и те са особено значими за класирането. Ако е така, за бизнес ползвателите може да бъде важно да разберат например дали класирането след прилагане на филтъра се основава на всички оферти или тогава класирането зависи от това дали офертата за стоки или услуги отговаря на определени критерии за включване, като например минимален брой отзиви, за да могат стоките или услугите, които са посочени в настройките по подразбиране, да бъдат включени във филтър за качество. Същото важи и за размера на възможното въздействие на различните филтри върху класирането.

57.

Освен това, предвид логически увеличената важност на използвания параметър (т.е. филтъра) в конкретни механизми за филтриране (например цена или оценка от отзиви), други приложими параметри освен филтъра могат също да придобият по-голяма тежест от тежестта, присвоена на същите тези параметри в ситуация, при която не се прилага филтър. Тази по-голяма тежест може да е необходима именно за да позволи ефективното класиране на голям брой оферти, които може да не се различават съществено по елементи като цена или оценка от отзиви (т.е. филтъра). В такива случаи такива други параметри могат, в зависимост от конкретния случай, да представляват „основни параметри“ съгласно член 5. Освен тези ситуации, за бизнес ползвателите може да е важно да разберат възможните последици от използването на филтри за относителната тежест на параметрите, различни от използвания филтър.

3.3.5.   Присъствие на няколко платформи

58.

Бизнес ползвателите често са склонни да предлагат своите стоки или услуги едновременно в различни посреднически онлайн услуги, за да увеличат максимално продажбите („множество мрежови интерфейси“). Освен това съществуват независими доставчици — трети страни, които събират отзиви от потребители за предприятия. На практика някои доставчици могат да смятат дейностите или присъствието на бизнес ползвателите в услуги на трети страни като показател за качество или уместност на бизнес ползвателите във въпросните посреднически онлайн услуги. Когато това е така и значимостта на този фактор за класиране е такава, че той трябва да се счита за „основен параметър“, тези доставчици следва да уведомят ползвателите, че този фактор се взема предвид при класирането, и за начина, по който става това.

3.3.6.   Други външни фактори

59.

Ползвателите и предлаганите от тях стоки и услуги могат да бъдат оценявани и с помощта други фактори, които са външни за дадените посреднически онлайн услуги или онлайн търсачки. Фактори като звезден рейтинг на хотелите, „привлекателност на марката“, измерена чрез анкети на модни професионалисти, марки за доверие на трети страни, присъдени на собствения уебсайт за търговия на дребно на бизнес ползватели (например „доверен магазин“), или браншови награди (например „най-добро кафене в х“), или присъствие в медии на трети страни (например репортажи във вестници или статии в списания) могат да бъдат от значение за класирането като „основни параметри“. Ако е така, тези фактори също трябва да бъдат описани.

60.

Обратно, не може да се изключи, че в някои случаи може да бъде „изненадващо“ за някои бизнес ползватели или ползватели на корпоративни уебсайтове, че определени външни фактори, които изглеждат от голямо значение предвид естеството на услугата, не се вземат под внимание. Например ползвателите могат да считат за изненадващ факта, че рейтинг на поверителността, присвоен на уебсайтове в онлайн търсачка, съсредоточена върху поверителността, или етикети на храни на пазар, ориентиран към здравето, не се вземат предвид. Описанието на причините за относителната важност на основните параметри или на основните параметри, които колективно са най-важни при определяне на класирането, и относителната важност на тези основни параметри, следва да бъде достатъчно ясно, така че ползвателите да могат да разберат, че тези други фактори не са взети предвид при класирането.

61.

Доставчиците на посреднически онлайн услуги и на онлайн търсачки следва също така да обмислят, като добра практика, дали описанието следва да се позовава на секторните правила, които може пряко или непряко да оказват въздействие върху определянето на параметрите за класиране. Това включва правилата на правото на ЕС и на националното законодателство, отразяващи различни цели от обществен интерес в различни сектори.

3.3.7.   Сигнали от трети лица

62.

Когато сигнали от трети лица за оферти за стоки и услуги са от значение за класирането като „основни параметри“, в предоставяните от съответните доставчици описания трябва да се отчита и този фактор. Това значение би могло да бъде описано по отношение на неговата потенциална важност в отделни случаи, както и от гледна точка на продължителните ефекти, които могат да възникнат, например, в резултат на голям обем сигнали или на политиките на доставчиците, приети във връзка с видовете незаконно съдържание, до което могат да се отнасят сигналите от трети лица. Вижте раздел 10 по отношение на отделното задължение на онлайн търсачките да позволят запознаване със съдържанието на сигнала съгласно член 5, параграф 4.

3.3.8.   Рандомизиране

63.

В практиката някои доставчици могат да използват техники, за да реорганизират относителната приоритетна позиция, която се дава на офертите за стоки и услуги, по (отчасти) случаен начин, например за да освежат облика на целевата страница. Рандомизиране може да се приложи, например, за да се направи класирането по-динамично, да се разграничат съответните посреднически онлайн услуги или съответната онлайн търсачка от други услуги и търсачки. Когато тези фактори представляват „основни параметри“, съответните доставчици трябва да вземат това предвид в своите описания. Те биха могли например да обяснят как се прилагат такива техники (по отношение на това кога се използват, колко време се използват, колко значително е използването им и т.н.), както и тяхното въздействие. Подобни обяснения биха могли да предоставят основана на факти индикация за „степента“, т.е. размера на потенциалното въздействие на рандомизирането върху класирането; това също би помогнало на ползвателите да разберат важността на възприемането на техники за оптимизиране на класирането за различните посреднически онлайн услуги и онлайн търсачки, на които те могат да присъстват.

3.3.9.   Организационни дейности/разтребване

64.

Някои доставчици могат да редактират или „разтребват“ представени, организирани или съобщени в техните услуги оферти на стоки и услуги от ползватели. Например те могат да „третират“ или определят като „стари“ оферти за стоки, които са били включени в техните посреднически онлайн услуги за електронна търговия, без дълго време да бъдат закупени, и по този начин да ги показват по-надолу за целите на класирането. Когато такива фактори представляват „основни параметри“, е необходимо да се предостави описание на съответните практики. Това може да бъде важно за предвидимостта, не на последно място предвид потенциално голямото въздействие на тази практика върху класирането и следователно върху търговския успех на ползвателите.

3.3.10.   Връзка със съпътстващи услуги

65.

В определени случаи доставчиците проектират своя механизъм за класиране така, че използването от ползвателите на съпътстващи услуги на същия доставчик (предлагани заедно със съответните посреднически онлайн услуги или онлайн търсачки, или предлагани отделно) може да повлияе на класирането на тези ползватели. Тази ситуация може да бъде пример за непряко възнаграждение, за което се изисква допълнително описание съгласно член 5, параграф 3. Дори освен това обаче използването на съпътстващи услуги също може да е един от основните параметри, които се използват за определяне на класирането, както е посочено в член 5, параграфи 1 и 2. В такъв случай доставчиците трябва да обяснят с подходяща степен на подробност, че това е така, за да могат ползвателите да решат дали да използват подобни съпътстващи услуги, знаейки, че тези съпътстващи услуги например предлагат не просто улеснение (т.е. всички те са достъпни от един и същи доставчик на „едно гише“), но и че използването им може да е важно за оптимизиране на продажбите. Например случаят може да е такъв, когато услугите за доставяне, предлагани от съответния доставчик, превъзхождат редовната доставка или пощенските услуги по отношение на скоростта и в същото време скоростта на доставка е „основен параметър“, определящ класирането. Следователно разбирането на важността на използването и ефекта от съпътстващите услуги като „основни параметри“ може да бъде важно за подобряване на предвидимостта за ползвателите.

3.3.11.   Използване на техническите инструменти на доставчиците

66.

Както при съпътстващите услуги, някои доставчици могат да предлагат на ползвателите технически инструменти, евентуално срещу заплащане, и следователно те да са обхванати от член 5, параграф 3. Използването им или ефектът от такива инструменти също може да оказва влияние върху класирането и — ако значимостта е такава, че този фактор представлява „основен параметър“ по смисъла на член 5, параграфи 1 и 2 — следователно да изисква същия подход като описания в предишния раздел.

67.

Например при определени обстоятелства използването на инструмент за анализиране на данни, наличен в посредническите онлайн услуги или в онлайн търсачката, може да даде възможност на ползвателите да подобрят значително класирането си. В този случай, доколкото този фактор е „основен параметър“, ще е важно доставчиците да обяснят дали ефектът от класирането се дължи само на получените и впоследствие приложени от ползвателите сведения или се взема предвид именно самият факт, че те използват инструмента за анализи. Във втория случай използването на инструмента за анализи може да е форма на непряко възнаграждение, като в този случай се прилагат и специфичните изисквания на член 5, параграф 3. Значението на такъв инструмент за анализ може например да произтича от факта, че предлаганите сведения са уникални и ще позволят на ползвателите да подобрят своите стоки или услуги отвъд това, което тези ползватели биха могли да направят въз основа на собствени проучвания или други пазарни решения, или защото инструментът може да помогне за оптимизиране на тяхното онлайн присъствие, на платформата или извън нея.

3.3.12.   Влияние на машинното самообучение

68.

Доставчиците трябва да определят дали машинното самообучение е „основен параметър“. Ако да, дори и да е динамично, то може да бъде уловено от „по-статично“ описание. В съответствие с ръководните принципи за възприемане на ориентиран към ползвателите подход, който осигурява правилното ниво на подробност, доставчиците могат да се съсредоточат върху обясняването на очакваната „степен“, т.е. размера на въздействието на машинното самообучение върху класирането. Тук може да се включи дали то влияе еднакво на всички основни параметри и например да се посочи времето и честотата, с които машинното самообучение може да доведе до промяна на „основните параметри“. Ако такива основни параметри се променят в резултат на машинно самообучение, доставчиците трябва да коригират описанието, изисквано съгласно член 5.

3.3.13.   Оценка на уебсайтове

69.

Доставчик на онлайн търсачка може да вземе предвид определени характеристики на уебсайтовете, за да ги оцени по отношение на доверието, с което се ползват сред ползвателите, или тяхната безопасност, автентичност, популярност или технологични характеристики. Ако прави това, доставчикът следва да разгледа и да обясни до каква степен неговата оценка на характеристиките на уебсайта влияе на класирането, доколкото тези фактори представляват „основни параметри“.

70.

Това означава доставчиците да оценяват за всеки отделен случай какво правят, за да оценят уебсайтове, и как това се отразява на класирането. Това може да включва, например, как доставчиците разработват конкретни оценки на уебсайтове, изчислени въз основа на няколко променливи величини, като например дали уебсайтът се ползва с доверието на ползвателите и дали има история на споделяне на връзки или дезинформация. По този начин качеството на съдържанието или колко авторитетен е уебсайтът може да е от значение за неговия резултат в класирането. Като алтернатива акцентът може да бъде върху популярността на уебсайта, измерена например чрез броя на уникалните посетители и разглеждания на страници за даден период. По аналогичен начин могат да бъдат взети предвид някои технически аспекти, например скорост на зареждане, удобство за мобилни устройства, възраст на домейна или сигурност и достъпност на уебсайта.

71.

Ако определени характеристики на уебсайтовете са по-важни от други и оценката на тези аспекти се отразява в класирането до такава степен, че да отговаря на условията за „основен параметър“, е важно ползвателите да разбират това. Това следва да се отрази и в нивото на подробност, предоставено в описанието, за да се гарантира, че ползвателите имат достатъчно яснота.

3.3.14.   Предприети мерки за избягване на недобросъвестно манипулиране на резултатите от класирането от трети страни

72.

Доставчиците обикновено използват сложни механизми за предотвратяване на измами, които могат да представляват „основни параметри“ съгласно член 5.

73.

Следователно доставчиците следва внимателно да оценяват дали трябва да опишат съставните елементи на своите механизми за борба срещу измамите. Макар че по дефиниция тези механизми не могат да бъдат разкрити подробно, без това да подкопае потенциално тяхната цел и ефективност, доставчиците следва поне да информират за тяхното съществуване и да предоставят информация на високо ниво за това как те могат да повлияят на класирането — когато представляват „основни параметри“.

3.3.15.   Отзиви от потребители

74.

Ако отзивите от потребители са „основен параметър“ за даден механизъм за класиране, съответните доставчици следва да включат този фактор в описанията, изисквани съгласно член 5, достатъчно подробно и ясно. Например може да се обясни, че отзивите се генерират в съответната посредническа онлайн услуга или онлайн търсачка, или е възможно отзивите да са хоствани извън тези услуги. В такива случаи за ползвателите може също така да е важно какви стъпки, ако има такива, се предприемат, за да се провери истинността на такива отзиви.

3.3.16.   Мерки на доставчиците срещу незаконно съдържание

75.

Когато доставчиците предприемат мерки за справяне с незаконно съдържание онлайн, те трябва да вземат предвид ефекта, който тези мерки могат да окажат върху класирането, както и какво може да се наложи да бъде включено в описанието на „основните параметри“, изисквано съгласно член 5. Влиянието върху класирането може е различно за различните доставчици, но като цяло както присъствието и временното присъствие на незаконно съдържание, така и премахването на незаконно съдържание може да окаже пряко влияние върху видимостта на законните оферти на бизнес ползвателите. Когато такива мерки представляват „основни параметри“, при вземането на решение какво да опишат доставчиците следва да помислят каква информация и прозрачност относно, например, видовете и разпространението на незаконното съдържание във въпросната услуга биха могли да помогнат на бизнес ползвателите да разберат по-добре функционирането на въпросните механизми за класиране.

4.   КАК ДА БЪДАТ ИЗБРАНИ ОСНОВНИТЕ ПАРАМЕТРИ И ВСЕ ПАК ДА СЕ ПРЕДОТВРАТИ НЕДОБРОСЪВЕСТНО МАНИПУЛИРАНЕ НА КЛАСИРАНЕТО

76.

В член 5, параграф 6 се признава, че от доставчиците „не се изисква да разкриват алгоритми, нито информация, която с разумна степен на сигурност би довела до заблуда или вреда за потребителите чрез манипулирането на резултатите от търсенето“.

77.

Тази разпоредба следва да се чете във връзка със съображение 27, където се признава, че „[с]ледователно, за да се гарантира постигането на целта на настоящия Регламент, съобразяването с търговските интереси на доставчиците на посреднически онлайн услуги или с търговските интереси на доставчиците на онлайн търсачки следва да не води никога до отказ за оповестяване на основните параметри, определящи класирането“ (14).

78.

Съответно съществуват определени ограничения на изискванията за оповестяване по отношение на класирането, посочени в член 5. Тези ограничения обаче са свързани не с търговските интереси на доставчиците като такива, а по-скоро с потенциалните отрицателни ефекти върху потребителите. Независимо от това доставчиците разполагат няколко защитни мерки за своите „търговски интереси“.

79.

На първо място, изискването по член 5 е да се предостави описание единствено на основните параметри (както и на причините за относителната им важност), без от доставчиците да се изисква да оповестяват подробното функциониране на механизмите си за класиране (съображение 27).

80.

На второ място, както е посочено в член 1, параграф 5 и член 5, параграф 6, Регламентът като цяло и по-специално член 5 не засягат Директива (ЕС) 2016/943 на Европейския парламент и на Съвета (15) („Директивата за търговските тайни“).

81.

За да се обясни този втори въпрос, е важно да се отбележи, че член 2, параграф 1 от Директивата за търговските тайни определя „търговска тайна“ като информация, която отговаря на всички посочени по-долу изисквания: а) да бъде тайна в смисъл, че като цяло или в точната си конфигурация и сбор от компоненти не е общоизвестна или лесно достъпна за лица от средите, които обичайно се занимават с въпросния вид информация; б) да има търговска стойност поради това, че е тайна; в) да е била предмет на обосновани при дадените обстоятелства действия от страна на законно контролиращото информацията лице с цел запазването ѝ в тайна.

82.

Следователно доставчиците не могат да откажат да разкрият например основните параметри въз основава на единствения аргумент, че никога не са разкривали нито един от своите параметри в миналото или че въпросната информация е чувствителна търговска информация.

83.

На трето място, доставчиците могат да предприемат действия за справяне с недобросъвестно манипулиране на класирането от трети лица, включително с риска от заблуда на потребителите (вижте съображение 27).

84.

В това отношение следва да се отбележи, че тази възможност се отнася до недобросъвестно манипулиране, точно както в член 5, параграф 6 се посочва, че от доставчиците не се изисква да разкриват информация, която „с разумна степен на сигурност“ би довела до заблуда или вреда за потребителите. Следователно трябва да се постигне баланс между противодействието на манипулативното и вредно поведение, от една страна, и прозрачността, изисквана съгласно член 5, от друга страна.

5.   ИЗИСКВАНИ СПЕЦИФИЧНИ ОПИСАНИЯ — ПРЯКО И НЕПРЯКО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ

85.

Член 5, параграф 3, обяснен в съображение 25, съдържа изрично изискване доставчиците да описват възможността ползвателите да оказват влияние върху класирането срещу пряко или непряко възнаграждение, когато тази възможност представлява „основен параметър“.

86.

Както е посочено в член 5, параграф 3, в тези случаи доставчиците трябва да включат в своето описание, в съответствие с изискванията, посочени в член 5, параграф 1 или параграф 2 и приложими за въпросния доставчик:

a.

обяснение на всяка възможност бизнес ползвателите да оказват активно влияние върху класирането срещу възнаграждение; както и

b.

обяснение на относителните ефекти на възнаграждението върху класирането.

5.1.   Общ подход

87.

При оценката на въздействието, извършена от Комисията за целите на нейното предложение за Регламента, бе установена липса на значима отчетност и предвидимост за бизнес ползвателите и ползвателите на корпоративни уебсайтове по отношение на използваните от доставчиците механизми за класиране. В случай на платено класиране беше признато, че за предприятията, и по-специално за малките предприятия, би било полезно разберат как работят тези възможности. Това би могло да им позволи или да изберат да не участват, когато е малко вероятно резултатът от класирането да бъде задоволителен, като по този начин ще спестят разходите за участие, или да изберат да участват и да получат по-голяма видимост (16).

88.

В това отношение терминът „възнаграждение“ трябва да се разбира в широк смисъл. В съображение 25 той е описан като „плащания, извършени с основната или изключителната цел да се подобри класирането, както и непряко възнаграждение под формата на приемане от бизнес ползвателите на допълнителни задължения от всякакъв вид, които на практика може да имат такъв ефект, като например използването на съпътстващи услуги или допълнителни функции“. Освен това в съображение 25 е даден пример за това какво би могло да обхване обяснението на относителните ефекти на възнаграждението, а именно „степента на въздействие на възнаграждението върху класирането“.

89.

Добра практика при предоставянето на информацията, изисквана съгласно член 5, параграф 3, може да включва комбинирано използване на писмено обяснение с технологични инструменти, като например динамичен симулатор на очакваните ефекти на възнаграждението върху класирането.

5.2.   Пряко възнаграждение

90.

Прякото възнаграждение е описано като „плащания, извършени с основната или изключителната цел да се подобри класирането“ (17). Това означава, че доставчиците следва да помислят какви възможности се предлагат на ползвателите да платят за подобряване на своето класиране и как функционират тези възможности. Примери за възможни видове пряко възнаграждение са посочени в приложение Б.

5.3.   Непряко възнаграждение

91.

Непрякото възнаграждение е описано като „възнаграждение под формата на приемане от бизнес ползвателите на допълнителни задължения от всякакъв вид, които на практика може да имат такъв ефект [подобряване на класирането]“ (18). Това означава, че доставчиците следва да помислят какви възможности, които в замяна биха могли да имат ефект на подобряване на класирането, се предлагат на ползвателите и как функционират тези възможности.

92.

Използването на съпътстващи услуги като плащане, ескроу, изпълнение и т.н. от потребителите може да окаже влияние върху класирането на техните стоки или услуги по множество причини. Описанието, изисквано съгласно член 5, следва да включва това възможно използване на съпътстващи услуги, когато услугите включват непряко възнаграждение по смисъла на член 5, параграф 3 и представляват „основни параметри“. По-специално когато някои или всички тези ефекти върху класирането са резултат от самото участие на бизнес ползвателя в определена съпътстваща услуга — като се изключи всеки косвен ефект, който съпътстващата услуга може да окаже върху резултатите на потребителя, измерени с други параметри — е възможно да се прилагат допълнителните задължения по член 5, параграф 3. Други примери за възможни видове непряко възнаграждение са посочени в приложение Б.

6.   КАК СЛЕДВА ДА БЪДАТ ОПИСАНИ ОСНОВНИТЕ ПАРАМЕТРИ?

93.

В член 5, параграф 5 е поставено изискването описанието на „основните параметри“, посочено в член 5, параграфи 1, 2 и 3, да е „достатъчно, за да получат бизнес ползвателите и ползвателите на корпоративни уебсайтове подходяща представа дали в механизма на класиране са взети предвид указаните по-долу елементи и, ако случаят е такъв, как и в каква степен:

a.

характеристиките на стоките и услугите, предлагани на потребителите чрез посредническите онлайн услуги или онлайн търсачката;

b.

значимостта на тези характеристики за потребителите;

c.

във връзка с онлайн търсачките — спецификите, свързани с дизайна на уебсайта, който се използва от ползвателите на корпоративни уебсайтове“ (19).

94.

Като обща бележка, е важно да се отбележи, че като получат подходяща представа за това как функционира класирането, ползвателите ще могат да се конкурират при по-равнопоставени условия, когато вземат решения за своите стратегии за продажба. Тези стратегии потенциално включват както оптимизация на стоките и услугите, така и инвестиции в онлайн видимост, включително оптимизация на търсачките и платено класиране. Ползвателите следва разумно да могат да решават дали да инвестират повече в определени елементи на своите стоки и услуги и да определят по-добре дали и как да инвестират в „стратегии за класиране“.

6.1.   Общ подход

95.

Съгласно член 5, параграф 1 доставчиците на посреднически онлайн услуги трябва да посочват „причините за [...] относителна[та] важност [на тези основни параметри] в сравнение с други параметри“. По аналогичен начин съгласно член 5, параграф 2 доставчиците на онлайн търсачки трябва да посочват „относителната важност на тези основни параметри“ (20).

96.

Това означава, че доставчиците описват защо конкретните параметри са избрани като основни параметри (вижте раздел 3.2 above). Добра практика би могла да бъде доставчиците да обяснят как и какво в индивидуалната им оценка ги е накарало да решат как се определя „относителната важност“ в техните услуги и какви са „основните параметри“.

6.2.   Ниво на подробност

97.

Доставчиците следва да определят подходящото ниво на подробност, като отчитат целта на задължението по член 5, и да включват толкова подробности, колкото е необходимо и подходящо за тяхната конкретна съвкупност от професионални ползватели, без да претоварват или объркват ползвателите. Предоставяното ниво на подробност следва да надхвърля обикновеното изброяване на основните параметри и да предоставя поне „втори слой“ обяснителна информация.

98.

Доставчиците не трябва да дават твърде кратки описания или описания, които биха могли да бъдат подвеждащи. Например ако даден доставчик определи, че „качеството“ е основен параметър, и знае, че „качеството“ се определя с помощта на сложен анализ на множество фактори, описанието, което той предоставя, следва да отразява този факт, като в същото време в него се използва ясен и разбираем език. По аналогичен начин само описването, че основният параметър може да бъде повлиян от „историята на търсенето“, също може да се счита за недостатъчно конкретно, особено когато доставчикът знае, че се вземат предвид само някои конкретни елементи от историята на търсенето.

99.

Когато изготвят описанието на основните параметри, включително на основните причини за относителната им важност, е важно доставчиците да се изразяват ясно и да избягват объркване. Например ако един от основните параметри е „качество“, доставчиците следва да помислят дали да опишат какво точно е „качество“ за целите на техните механизми за класиране, тъй като съществува вероятност то да бъде разбирано и измервано по различен начин в различните услуги. Друг пример може да бъде, когато параметърът се основава на получената оценка; в този случай доставчиците следва да помислят дали да опишат какви фактори се вземат предвид при присъждането на оценката. Когато е възможно, в тези описания следва да се посочват обективни фактори, например категории продукти или ценови единици/групи. По аналогичен начин, когато се прави позоваване на отзиви, тежестта на различните видове отзиви в общата оценка и класирането на ползвателя може да бъдат различни в зависимост например от конкретния продукт или услуга, която потребителят търси. Пример за това могат да бъдат ресторанти, които предлагат храна на място и храна за вкъщи, като за тези услуги могат да бъдат повече или по-малко важни различни фактори. Ако е приложимо, това следва да се обясни с цел да се отиде отвъд очевидното. Същото се отнася и за сценарий, при който по-скорошните отзиви получават по-голяма тежест от по-старите.

100.

Когато е от значение за изпълнението на изискванията по член 5, доставчиците могат също така да включват обяснения за това как вътрешната стратегия на дружеството може да повлияе на това, което потребителите виждат в услугата, например когато основните параметри могат да бъдат засегнати от лансиране на офертите на определени стоки въз основа на собствената оценка на доставчиците за следващата голяма тенденция в потреблението. Предоставеното описание следва да съдържа достатъчно подробности за това какво се взема предвид при вземането на такива решения, така че на ползвателите да се предоставят смислени обяснения на основните параметри.

6.3.   Ниво на подробност за прякото и непрякото възнаграждение

101.

Когато използваните основни параметри включват възможността да се повлияе класирането срещу възнаграждение, съответните доставчици следва да помислят как са структурирали тези възможности. В такива случаи би могло да бъде добра практика описанието на възможностите за „платено класиране“ и на степента на тяхното въздействие да бъде придружено от обяснение на бизнес обосновката, която стои зад тази възможност, и нейното потенциално въздействие.

102.

Където е приложимо, описанието на възможностите за платено класиране може, като добра практика, да съдържа препратка към описанията на диференцираното третиране, предоставени съгласно член 7, параграф 3, буква в) и член 7, параграф 3, буква г). Диференцираното третиране може потенциално да представлява „основен фактор“ по член 5. В допълнение към описанието съгласно тази разпоредба, препратката ще насочи ползвателите към „основните икономически, търговски и правни съображения“ за диференцираното третиране, прилагано към собствените услуги или стоки на доставчиците, които доставчиците трябва да посочат съгласно член 7, параграф 1.

6.4.   Изискване за изготвяне на описанието на ясен и разбираем език

103.

Както беше отбелязано по-горе, съгласно член 5, параграфи 1 и 2, прочетени във връзка с член 3, параграф 1, описанията на основните параметри за класиране трябва да бъдат изготвени на ясен и разбираем език.

104.

Всеки доставчик следва да прецени дали неговото описание удовлетворява това изискване. Обмислянето на начина, по който е представено описанието, най-общо ще допринесе и за яснотата и четимостта на описанието.

105.

Когато изготвят описанието доставчиците следва също така да помислят коя е тяхната аудитория. В някои случаи могат да бъдат подходящи и необходими повече технически описания, като се има предвид, че описанията са предназначени за професионални ползватели. Без да се засяга изискването за използване на ясен и разбираем език, може по принцип да се допусне, че професионалистите се нуждаят от и могат да разберат по-подробна и по-техническа информация от потребителите.

6.5.   Инструменти за визуално оформление

106.

Всеки доставчик трябва сам да реши как най-добре да приспособи описанието на основните параметри на своите услуги. Това може да изисква от него да обмисли техники, които надхвърлят писменото описание и включват допълнителни действия, които могат да помогнат на ползвателите да получат подходяща представа за начина, по който работи въпросният механизъм за класиране. Тези допълнителни действия могат да бъдат приспособени така, че да отговарят на различните нужди на различните ползватели.

107.

За да се обясни ефектът от „прякото и косвеното възнаграждение“ върху класирането в ситуации, когато то представлява „основен параметър“, писменото обяснение може например да се комбинира с технологични инструменти, като динамичен симулатор на очакваните ефекти от възнаграждението върху класирането и на степента на неговия ефект. В даденото обяснение по принцип би трябвало да се обясни ясно какви са ефектите от използването на различните техники поотделно или в комбинация с други/с нормалния механизъм за класиране, ако възможностите функционират по този начин във въпросната услуга. Може да е полезно доставчиците да помислят дали това може да стане чрез позоваване на базова линия.

108.

Основни техники могат да помогнат на потребителите да се ориентират в предоставената информация. Те могат да са прости, например използване на ясна структура със заглавия и подзаглавия, които могат да осигурят връзка към описаните по-горе допълнителни действия.

109.

Доставчиците може да искат да помислят дали да използват налични инструменти или да тестват възможен подход с панел от ползватели, за да се гарантира, че описанието се разбира както е предвидено, или да включат средство за получаване на обратна информация от ползвателите за това дали описанието е полезно и съдържа правилното количество подробности. Друг начин за получаване на такава обратна информация може да е тестване на описанието с представителен панел от ползватели. Макар и да не се изискват специално, такива мерки могат да помогнат да се гарантира, че доставчиците спазват изискванията на член 5.

7.   КЪДЕ СЛЕДВА ДА БЪДАТ ОПИСАНИ ОСНОВНИТЕ ПАРАМЕТРИ

7.1.   Посреднически онлайн услуги

110.

По силата на член 5, параграф 1 доставчиците на посреднически онлайн услуги трябва да излагат в общите си условия описанието на основните параметри, включително причините за относителната важност на тези основни параметри.

111.

Необходимо е да се отбележи, че „общи условия“ е широко понятие. В член 2, параграф 10 то е определено като обхващащо „всички условия и клаузи или спецификации – независимо от тяхното наименование или форма — които уреждат договорните отношения“ между доставчика на съответните услуги и ползвателите и които се определят едностранно от доставчика. С други думи, описанието може да има различни форми и все пак да се счита, че е изложено в общите условия на доставчика в съответствие с член 5, параграф 1.

112.

Макар че описанието на основните параметри за класиране трябва да е част от общите условия, доставчиците на посреднически онлайн услуги могат да избират как да го съобщят най-добре на своите бизнес ползватели и да отредят важно място на изискваното описание. Те биха могли например да предприемат стъпки, които насочват бизнес ползвателите към точното местоположение на описанието, и/или да го включат в раздели за въпроси и отговори, указания, насоки, изскачащи прозорци, видео съобщения или под други форми. Информацията обаче не трябва да бъде непоследователна, нито разпръсната между различни инструменти или медии, ако в резултат на това въпросната информация вече няма да е лесно достъпна или ясна и разбираема.

113.

Без да се засягат решенията за всеки отделен случай, които доставчиците могат да използват, доставчиците биха могли да помислят за създаването на една единствена точка на контакт (например в „табло“ на ползвателите), която би могла да препраща към или да съдържа списък на всички налични информационни средства за обясняване на прозрачността на класирането. Като алтернатива информацията може да бъде дублирана в различни информационни средства — при условие че са спазени правните изисквания на членове 3 и 5.

114.

Съгласно член 3, параграф 1, буква б) общите условия на доставчиците на посреднически онлайн услуги трябва да са лесно достъпни за бизнес ползвателите на всички етапи на техните търговски отношения, включително преди те да сключат договор с тези доставчици. Следователно цялата тази информация следва да бъде достъпна и за бъдещите бизнес ползватели.

7.2.   Търсачки

115.

По силата на член 5, параграф 2 доставчиците на онлайн търсачки трябва да осигуряват „на уебсайта на съответната онлайн търсачка [...] лесен и публичен достъп [до описанието]“.

116.

Това означава описанието да бъде поставено на лесно достъпно място на интернет страницата на онлайн търсачката. Това може да е област, в която не е необходимо потребителите да влизат или да се регистрират, за да могат да четат описанието.

117.

В определените в член 5, параграф 2 граници доставчикът на онлайн търсачка е този, който трябва да прецени и да реши къде да предоставя необходимото описание относно класирането. При вземането на това решение доставчикът би могъл да обмисли как се държат ползвателите на неговата услуга, за да намери решение, което съответства на това поведение. Например ако ползвателите използват услугата, тъй като тя осигурява резултат с едно щракване на мишката, същият принцип може да бъде приложен към описанието. Това би могло да означава, че ако достъпът до описанието е чрез връзка, тази връзка следва да води директно до описанието, а не да е необходимо допълнително навигиране, за да бъде намерено то.

118.

По аналогичен начин доставчикът на онлайн търсачка би могъл също така да разгледа методите, успешно използвани в услугата му за привличане на вниманието на ползвателите към определени функции, които вече съществуват. Те могат да включват например използване на икони, раздели или банери. Следователно използването на подобен метод би могло да гарантира, че описанието е лесно достъпно и разположено по начин, който ползвателите на услугата очакват или с който са свикнали.

119.

Доставчиците на онлайн търсачки също биха могли да помислят как ползвателите получават достъп до техните услуги. Ако това става, например, с помощта на гласови асистенти, доставчиците биха могли да помислят по какъв начин ползвателите на тяхната услуга намират решение за достъп до друга информация за услугата. Ако този начин е ефективен, доставчиците може да искат да го повторят, за да могат ползвателите на корпоративни уебсайтове да намерят описанието по същия начин.

8.   КОГА СЛЕДВА ДА СЕ ПРОМЕНЯ ОПИСАНИЕТО НА ОСНОВНИТЕ ПАРАМЕТРИ?

8.1.   Редовно актуализиране на описанията

120.

Въпреки че само в член 5, параграф 2 се съдържа изрично изискване за редовно актуализиране на описанието на основните параметри за класиране, подобно изискване се съдържа имплицитно в член 5, параграф 1. Съгласно последната разпоредба се изисква описание на основните параметри, определящи класирането, а не на основните параметри, определили класирането. Освен това, в тази ситуация описанието трябва да бъде изложено в общите условия на услугата, които доставчикът актуализира. В противен случай целта за подобряване на предвидимостта не би могла да бъде постигната и описанието не би се основавало на действителни данни, противно на обясненото в съображение 27.

121.

Съответно доставчиците трябва да актуализират редовно изискваните описания. За тази цел може да се наложи редовно да преценяват дали описанията продължават да удовлетворяват това законово изискване или трябва да бъдат актуализирани. Доставчиците са свободни да разработват свои собствени системи, за да определят дали, кога и как ще направят това, като вземат предвид елементи като честотата на извършване на промените, ефектите от такива промени и кога експерименти (например A/B тестване) и други техники (например машинно самообучение), използвани в техните услуги, могат да предизвикат промени в „основните параметри“, определящи класирането.

122.

Ако резултатът от индивидуалната оценка покаже, че е необходимо актуализиране на описанието на основните параметри за класиране, доставчиците на посреднически онлайн услуги трябва да уведомят предварително бизнес ползвателите за тези промени в съответствие с член 3 (вижте 9.1 below). Няма такова изискване по отношение на доставчиците на онлайн търсачки, тъй като те трябва да осигуряват публичен достъп на тяхното описание (член 5, параграф 2).

8.2.   Временни промени

123.

Доставчиците следва да определят за всеки отделен случай дали промените в техните механизми за класиране, включително тези с временен характер, водят до промяна на „основните параметри“ и налагат промяна в техните описания, за да се гарантира спазването на член 5.

124.

Доставчиците не следва да приемат, че временният характер на промените в параметрите, тежестта или други характеристики на класирането непременно означава, че не е необходимо описанието на основните параметри да се променя. Например еднократни събития като спортни мероприятия могат да доведат до значително повишено потребителско търсене, което може да доведе до временни промени в основните параметри, определящи класирането. Същото се отнася и за промоционални събития като „Черен петък“, сезони на отпуски или периоди на сезонни продажби като периода преди Коледа. Когато променят своите „стандартни“ методи за класиране в такива случаи, например като придават по-голяма тежест на определени параметри (например „скорост на доставка“, „цена“ или други неща като „привлекателност на марката“ или „качество“, може би комбинирайки няколко фактора), добавят нови или потискат някои параметри и тези модификации засягат основните параметри, доставчиците трябва да адаптират описанието им.

125.

Също така може да е добра практика доставчиците да се опитат да обхванат в своето описание на основните параметри за класиране всички „редовни“ динамични характеристики на своите механизми за класиране. Фактът, че това са „редовни“ характеристики, може да означава, че те са „основен параметър“ или причина за относителната важност на основните параметри. Например доставчик на онлайн платформа за електронна търговия може да пожелае да увеличи структурно тежестта на параметъра „цена“ по време на конкретно повтарящо се събитие, организирано с цел продажба.

8.3.   Експерименти

126.

Ако доставчиците използват експерименти, включително A/B тестване на промените или развиващи се механизми за борба срещу измамите, те трябва да преценят за всеки отделен случай дали това влияе на класирането в техните услуги и ако да, как влияе, и по-специално дали това налага промяна в описанието на основните параметри за класиране, изисквано съгласно член 5. Като общо правило доставчиците биха могли в този контекст да разгледат елементи като честотата и въздействието на експериментите, както и размера на тестовата аудитория или на географския регион, засегнат от тестването.

127.

В случаите, когато експериментите са „на живо“ (което означава, че „тестовата аудитория“ не може непременно да се разграничи от „останалата част“ на съвкупността от ползватели), е възможно експериментите да повлияят на относителната приоритетна позиция на стоките и услугите, предлагани от всички ползватели. Съответно може да се наложи като първа стъпка доставчиците да помислят дали експериментирането им се провежда в истински изолирана среда за тестване или не. Ако отделните експерименти не са изолирани, доставчиците може да трябва да помислят по-конкретно а) дали самият експеримент има влияние върху класирането и ако да, дали тестваният параметър е „основен параметър“, който трябва да бъде описан; и б) дали и кога пълното разгръщане на експеримента ще означава, че тестваният параметър ще промени механизма им за класиране и ще бъде „основен параметър“, който трябва да бъде описан.

9.   СТЪПКИ, КОИТО ТРЯБВА ДА БЪДАТ ПРЕДПРИЕТИ ПРИ АКТУАЛИЗИРАНЕ НА ОСНОВНИТЕ ПАРАМЕТРИ

9.1.   Изискване за уведомяване за предложени промени в посредническите онлайн услуги

128.

Описанието на основните параметри, определящи класирането, трябва да бъде включено в общите условия на доставчиците на посреднически онлайн услуги (член 5, параграф 1). Съгласно член 3, параграф 2 когато такива доставчици възнамеряват за променят общите си условия, те трябва да уведомят своите бизнес ползватели за всяко предложено изменение най-малко 15 дни преди да го приложат. Единственото изключение от прилагането на срока за предизвестието е когато доставчикът на посреднически онлайн услуги: a) е обвързан с правно или регулаторно задължение, по силата на което той трябва да измени своите общи условия по начин, който не му позволява да спази срока на предизвестието, или б) трябва по изключение да измени своите общи условия, за да преодолее непредвидена и непосредствена опасност, свързана със защитата на посредническите онлайн услуги, потребителите или бизнес ползвателите от измами, зловреден софтуер, спам, нарушения на сигурността на данните или от други рискове, свързани с киберсигурността. Освен това срокът на предизвестието не се прилага по отношение на изменения, които имат чисто редакционен характер (т.е. изменения, които не променят съдържанието или значението на общите условия). Понятието „редакционни промени“ задължително изключва промени в „основни параметри“, тъй като те ще променят съдържанието или значението на общите условия.

129.

Това означава, че ако описанието на основните параметри се промени, по принцип бизнес ползвателите трябва да бъдат уведомени най-малко 15 дни преди тези промени да влязат в сила. Важно е да се отбележи, че предизвестието от 15 дни е законовото минимално изискване. Съгласно член 3, параграф 2 са необходими по-дълги срокове на предизвестие, когато това е необходимо, за да се осигури възможност на бизнес ползвателите да направят технически или търговски адаптации, за да се съобразят със съответните изменения.

130.

Освен това съгласно член 3, параграф 2 доставчиците на посреднически онлайн услуги трябва да уведомят бизнес потребителите за всяко предложено изменение на траен носител. „Траен носител“ е определен в Регламента като: „всеки инструмент, който дава възможност на бизнес ползвателите да съхраняват информация, адресирана лично до тях, по начин, достъпен за бъдещо ползване, и за период от време, достатъчен за целите на информацията, и който позволява непромененото възпроизвеждане на съхранената информация“ (21).

131.

За да се подобри яснотата, доставчиците на посреднически онлайн услуги може да пожелаят да осигурят лесно идентифициране на измененията в описанието на основните параметри. Добрите практики в това отношение биха могли да включват поддържане на специална страница, която дава достъп до предишни версии на описанията или съхранява записи на направените във времето изменения. Отделно от това добра практика, която може да помогне на бизнес ползвателите да получат подходяща представа, е да се обяснят практическите последици от измененията.

9.2.   Изискване за редовно актуализиране на описанията от онлайн търсачките

132.

Съгласно член 5, параграф 2 доставчиците на онлайн търсачки трябва да осигурят редовното актуализиране на описанието на основните параметри за класиране.

133.

По отношение на актуализациите на описанията се прави позоваване на най-добрите практики, посочени в 9.1 по-горе.

10.   СПЕЦИФИЧНО ИЗИСКВАНЕ КЪМ ОНЛАЙН ТЪРСАЧКИТЕ ДА ПРЕДОСТАВЯТ ВЪЗМОЖНОСТ НА ПОЛЗВАТЕЛИ НА КОРПОРАТИВНИ УЕБСАЙТОВЕ ДА СЕ ЗАПОЗНАЯТ СЪС СЪДЪРЖАНИЕТО НА СИГНАЛИ ОТ ТРЕТИ ЛИЦА

134.

Съгласно член 5, параграф 4 доставчиците на онлайн търсачки трябва да предлагат на ползвателите на корпоративни уебсайтове възможност да се запознаят със сигнали от трети лица, когато тези сигнали са станали причина доставчикът да промени реда на класиране или да премахне от списъка с класирането съответния уебсайт.

135.

В съображение 26 е обяснено, че това задължение ще допринесе за намаляване на евентуалните злоупотреби под формата на насочени срещу конкуренти сигнали и също така отразява потенциалните затруднения, пред които могат да са изправени доставчиците на онлайн търсачки при уведомяването на всички засегнати ползватели на корпоративни уебсайтове при липса на договорни отношения.

(1)  В член 2, параграф 3 от Регламента „доставчиците на посреднически онлайн услуги“ са определени като „всяко физическо или юридическо лице, което предоставя или предлага предоставянето на посреднически онлайн услуги за бизнес ползватели“. В член 2, параграф 2 „посреднически онлайн услуги“ са определени като „услуги, които отговарят на всяко едно от следните изисквания: a) представляват услуги на информационното общество по смисъла на член 1, параграф 1, буква б) от Директива (ЕС) 2015/1535 на Европейския парламент и на Съвета; б) позволяват на бизнес ползвателите да предлагат на потребителите стоки или услуги, така че да се улесни встъпването в преки търговски отношения между посочените бизнес ползватели и потребителите, без значение от мястото на окончателно сключване на сделката; в) предоставят се на бизнес ползвателите въз основа на договорни отношения между доставчика на посочените услуги и бизнес ползвателите, които предлагат стоки или услуги на потребителите“.

(2)  В член 2, параграф 6 от Регламента „доставчиците на онлайн търсачки“ са определени като „всяко физическо или юридическо лице, което предоставя или предлага предоставянето на онлайн търсачки за потребителите“. В член 2, параграф 5 „онлайн търсачките“ са определени като „цифрова услуга, която дава възможност на ползвателите на интернет да въвеждат запитване, за да извършват търсене по правило на всички уебсайтове или на всички уебсайтове на даден език въз основа на запитване по всякакви теми под формата на ключова дума, гласово запитване, израз или друг вид въведени данни, в отговор на което се връщат резултати във всякакъв формат, съдържащи информация, свързана с исканото съдържание“.

(3)  ОВ L 186, 11.7.2019 г., стр. 57.

(4)  От съображения за краткост в настоящите насоки терминът „доставчици“ се използва за обозначаване както на доставчиците на посреднически онлайн услуги, така и на доставчиците на онлайн търсачки, освен ако не е посочено друго. По същия начин терминът „ползватели“ се отнася както за бизнес ползвателите, така и за ползвателите на корпоративни уебсайтове, както са определени съответно в член 2, параграфи 1 и 7 от Регламента, освен ако не е посочено друго. Освен когато е посочено друго, посочените в настоящите насоки членове и съображения са тези от Регламента.

(5)  В съображение 25 са отразени ефектите, които трябва да бъдат постигнати чрез показателя за „подходяща представа“: „Съдържанието на описанието, включително броят и видът на основните параметри, може съответно да варира силно в зависимост от конкретните посреднически онлайн услуги, но следва да предоставя на бизнес ползвателите подходяща представа за начина, по който механизмът на класиране отчита характеристиките на самите стоки или услуги, предлагани от бизнес ползвателя, и за степента на значимост на тези характеристики за потребителите на конкретните посреднически онлайн услуги“.

(6)  В това отношение в съображение 25 са изложени няколко примера за структурни елементи на механизъм за класиране, които следва да помогнат на бизнес ползвателите да получат необходимото адекватно разбиране, в това число: „показателите, използвани за измерване на качеството на стоките или услугите на бизнес ползвателите“, „използването на редактори и способността им да оказват влияние върху класирането на тези стоки или услуги“, „степента на въздействие на възнаграждението върху класирането“, както и „елементите, които нямат връзка със самата стока или услуга или имат само далечна връзка с нея, като характеристиките на визуалното оформление на онлайн предлагането“.

(7)  За повече информация вижте например: https://en.wikipedia.org/wiki/Search_syndication.

(8)  Подчертаването е добавено допълнително.

(9)  Член 1, параграф 3 от Регламента.

(10)  Като част от задължението за прозрачност на класирането доставчиците са задължени също да описват „относителната важност“ на основните параметри; това е разгледано в раздел 6.2.

(11)  Както бе отбелязано по-горе, за доставчиците на посреднически онлайн услуги, които трябва да включват основните параметри и свързаните с тях причини в своите общи условия, изискванията на член 3 се прилагат по отношение всички такива промени в общите условия на услугата.

(12)  Това може да варира, например, от няколко продукта или услуги, при които се наблюдава едва незначителна промяна в относителната приоритетна позиция само в ограничен брой случаи, до напълно различни продукти или услуги, предлагани редовно за различни потребители.

(13)  Вижте също РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО, придружаващ документа „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за насърчаване на справедливост и прозрачност за бизнес ползвателите на посреднически онлайн услуги“, SWD/2018/138 final, раздели 1.6, 2.2 и 7.1.

(14)  Подчертаването е добавено допълнително.

(15)  Директива (ЕС) 2016/943 на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2016 г. относно защитата на неразкрити ноу-хау и търговска информация (търговски тайни) срещу тяхното незаконно придобиване, използване и разкриване (ОВ L 157, 15.6.2016 г., стр. 1).

(16)  Пак там 5.

(17)  Съображение 25 от Регламента.

(18)  Съображение 25 от Регламента, текстът в квадратните скоби е добавен за яснота.

(19)  Подчертаването е добавено допълнително.

(20)  Подчертаването е добавено допълнително.

(21)  Член 2, параграф 13 от Регламента.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Конкретни примери за параметри на класирането

Качество на картата на сайта

Скорост на зареждане на страницата

Сигурност (например HTTPS)

Изображения (например вид, брой, качество)

Отзиви от потребители (например брой, оценка, скорошни)

Взаимодействие между търговец и потребител (например отговори на въпроси, отзивчивост)

История на уреждане на спорове (например брой оплаквания от потребители, намерени решения)

Реализирани продажби (например брой, скорошни)

Цена

Интернет трафик, представяне при търсене

„Офлайн“ показатели за качество на услугата (например звезден рейтинг на хотели, ефективност на доставката, степента, до която местата, марките и т.н. са познати или широко известни в обществото)

Мерки за доверие (например участие в ескроу услуги на платформите, регистрирана самоличност, схеми/икони за сертифициране от бранша, печати / сертифиране за защита на данните)

„Оценка“ за защита на данните, напр. основана на преглед на политиките за поверителност на приложенията от магазин за приложения.

Достъпност в интернет

Приспособимост към (няколко) устройства

Качество на съдържанието (например въз основа на връзки към уебсайтове, пълнота, качество на езика, брой езици и т.н.)

Отбелязване на ключови думи (положително — брой, ниво на подробност и отрицателно —„препълване“)

Точност и уместност на заглавието (например марка, технически спецификации и т.н.)

Дата на влизане на пазара

Кратки отговори, например по отношение на предлаганите продукти или услуги или в отговор на често задавани въпроси

Платено класиране (включително от посреднически онлайн услуги в онлайн търсачки)

наддаване

качество на рекламата, контекст

надеждност на рекламодателя

Размер на офертата (например широта на оферта за продукти или услуги или покупки в приложение, представени отделно в класацията на магазините за приложения)

Редакционни процеси и специфични критерии за подбор (например приложения, прегледани от платформа, или арт проекти)

Алгоритми за корекция (отнасящи се например до спам, свежест, качество)

Процент на деинсталиране на мобилни приложения

Проценти на отпадане (bounce rates)

A/B тестване (въздействието може да бъде повлияно от някои елементи, като например времето — пиково търсене, продължителността и размера на извадката)

Рандомизиране

Персонализиране

степента на персонализиране (брой и видове функции, които влияят в това отношение), дали и как то може да зависи от настройките за поверителност на потребителите и т.н.

географско местоположение, време на търсенето

хронология на търсенето на ползвателя, история на придобиванията

отменяне на настройките по подразбиране

влияние на филтрите (и останалите параметри)

Присъствие на няколко платформи (например отрицателно въздействие на по-ниските цени на конкурентната платформа върху класирането, „оценяване“ в социалните медии, процент на препращане/връзка към сайта, честота на препращане, репутация на препращащите сайтове или блогове)

„Привлекателност на марката“ на нови бизнес ползватели, измервана с помощта на фактори, външни за съответните посреднически онлайн услуги (например анкети сред специализирана общност)

Конкурентно предимство на офертата, например:

сравнима конкурентоспособност (например оценки, отзиви на потребители)

уместност

достъпност

инструмент за проследяване на отказите

анулирани поръчки

дублиране на резервации (специфично за сектора)

Коефициент на реализациите (CR)

Географска близост

Ниво на платена комисиона

Неучастие в определена програма (водещо до класиране на по-ниско място) или участие в определена програма/закупуване на допълнителни услуги (водещо до подобрено класиране)

Насищане на веригата на доставки на бизнес ползвателя със складови наличности

Сезонност и временни отклонения (например еднодневно събитие, организирано с цел продажба)

Национален подход (трансгранични културни различия)

Специфична методология за претегляне на отзивите от потребители (например използване на надеждни рецензенти)

Експериментиране (например платформи, активно лансиращи нови бизнес ползватели)

„Удобство за мобилни устройства“ на уебсайт

Редакторска намеса („най-добрият избор“ на редактора, „сделки за деня“, корекции в резултатите от търсенето, специфични за отделен бизнес ползвател или ползвател на корпоративен уебсайт, независимо дали са „ръчни/направени от човек“ или „алгоритмични“, и т.н.)

Организационни (служебни) практики (например изтриване на стари приложения)

Честота на кликване (CTR)

Правила за достъп

Механизми за предотвратяване на измами

Пакетни услуги на бизнес ползватели или ползватели на корпоративни уебсайтове (например безплатна доставка, политика за лесно връщане и т.н.)

Качество на описанието на офертата (писмено описание, използване на картинки и т.н.)

Използване на опции за допълнителна видимост/временно увеличаване на видимостта (например използването на такъв механизъм за генериране на допълнителен доход и/или за улесняване на пускането на продукти/услуги или навлизане на пазара), евентуално съчетано със или под формата на механизми или действия, които намаляват значението на „иначе приложими“ параметри за относителната приоритетна позиция

Значение на репутацията/доверието въз основа например на потребителски отзиви или оценки

Качество на съдържанието, в това число редовно актуализиране на съдържанието

Използване на ясни и кратки заглавия

Скорост и удобство за потребителя за използване на всякакви устройства

Брой обяви, отговарящи на заявката на купувача

Възраст на домейна

Уникалност на съдържанието

Информация, предоставена от ползвателя (написани или изречени думи, пол, възраст, култура, език, адрес, предишни взаимодействия и т.н.)

„Обективни“ външни за платформата данни (дата, час, климатични условия и т.н.)

Лични данни, свързани с други ползватели (харесвания, най-търсени думи, най-продавани продукти и т.н.)

Брой „споделяния“/брой преглеждания/брой „запазвания“, „любими“

Технологични средства/среда (т.е. как потребителят осъществява достъп до класирането)

Множество връзки

Възнаграждение

Бизнес отношения с бизнес ползвателя (продължителност на взаимоотношенията, привилегировани бизнес отношения, някаква инвестиция, свързана с платформата, и т.н.)

Качество на обслужването на клиентите

Съотношение на анулираните поръчки

Свързани с пазара характеристики (общо търсене, конкурентни цени, конкурентна наличност и т.н.)

Отрицателни критерии като оценки на честотата на оплакванията от потребители или предположения, че потребителите не харесват определени характеристики

Оценки за разрешаване на проблеми на потребители

Паритет (например сравнение на таксите за посредничество с таксите в други канали за дистрибуция)

Реализации на магазина (бр.посетители/покупки)

Приложението не отговаря (ANR)

Задържане на аудиторията

Инсталирания и обратни връзки към външни уебсайтове

Наличност на склад

Качество и характеристики на продукта

Значение на продукта за асортимента

Филтри, прилагани от потребителите за стесняване на търсенето

Информация, свързана с търсенето (изброяване на съдържание, изброени атрибути, ключови думи/тагове/етикети)

Уместност въз основа на съвпадението между данните на крайния потребител и информацията от бизнес ползвателя

Популярност на офертите

Демонстрирано от крайния потребител предпочитание за класиране (най-скорошно, най-подходящо, най-гледано и т.н.)

Правни изисквания (включително в областта на борбата срещу измамите/фалшифицирането)

Нови регистрации

Предпочитание към бизнес ползватели, които избират възможността да използват клаузи за най-облагодетелствана нация, например ако тези клаузи обикновено не се налагат

Офертите изтичат скоро

Първо най-близките

Търг срещу купуване в момента

Марка

Състояние на стоката (нова или употребявана)

Пример за специфични параметри, които могат да се използват в сектор Хотелиерство:

Минимална наличност, посочена от мястото за настаняване

Реализиран от мястото за настаняване обем

Услуги и удобства (например място за хранене, паркинг, фитнес съоръжения, рецепция и портиер, WiFi и бизнес центрове, близост до транспорт и местни атракции)

Брой на резервациите, свързани с броя посещения на страницата на съответното място за настаняване в платформата (коефициент на реализациите)

Качество на хотела в сравнение с рекламираното качество

Потвърждение на резервацията на хотела или ресторанта

Разстояние на ресторанта от клиента или предишни модели на потребление

Политики (по отношение например на ранното настаняване, късното освобождаване и анулирането)

Свързани с обекта (брой и качество на отзивите от потребители, ниво на комисиона, навременно плащане на фактурите, промоции, участие в предпочитани програми и т.н.)

Цел на пътуването (бизнес/почивка)


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Конкретни примери за пряко и непряко възнаграждение

Плащане на по-голям размер на комисиона от бизнес ползвател за по-висока относителна приоритетна позиция, например при търгове, които се провеждат като част от програми за премии/партньорски програми

Периодични ангажименти на бизнес ползватели или ползватели на корпоративни уебсайтове за платено класиране или за съвместни промоционални усилия в рамките на или в съответните посреднически онлайн услуги или съответните търсачки

Директно плащане за одобрение или преференциално пласиране от съответния доставчик на посреднически онлайн услуги или онлайн търсачки

Директно плащане за „повишаване“ видимостта на бизнес страниците в социалните медии, услугите за онлайн справочници или други посреднически онлайн услуги

(Еднократно) директно плащане за повишена видимост през конкретни периоди

(Редовно) директно плащане, водещо до присъствие на продукт на видно място в класирането

Програми за лоялност или премии

Бизнес ползвателите могат да плащат за определени допълнителни функции чрез програми за лоялност или премии, предлагани от платформите. Самият факт на членство в такива програми, а не евентуално обективните ефекти от това членство върху резултатите, измерени при различни основни параметри (например скоростта на доставка в електронната търговия), може косвено да подобри класирането на бизнес ползвателите поради конфигурацията на механизмите за класиране, които могат да облагодетелстват предприятията, които са членове.

Покупки в приложение

Покупките в приложение са допълнително съдържание или абонаменти в приложения на мобилни устройства или настолни компютри, налични след първоначалното изтегляне. Не всички приложения предлагат покупки в тях, но някои или всички функции на дадено приложение може да изискват от ползвателите да направят еднократна покупка в него или да се регистрират за (платен) абонамент. Примерите включват допълнителни функционалности на приложения, допълнителни и безплатни версии на приложения и т.н.

Бизнес ползвателите, които предлагат приложения с покупки в тях, обикновено плащат комисиона на платформата, когато бъде осъществена такава покупка. Това може да подобри видимостта на техните приложения в резултатите от търсенето. В някои случаи покупките в приложение могат дори да бъдат посочени в класацията от операторите на магазини за приложения, отделно от и в допълнение към основното приложение, което също подобрява общата „относителна приоритетна позиция“ на съответното приложение.

Съпътстващи услуги

Подобно на програмите за лоялност или премии, самият факт на използване на съпътстващи услуги на съответния доставчик на посреднически онлайн услуги, като предварително плащане, ескроу, изпълнение, облачни услуги, отстъпки, логистика, застраховане и т.н., може да окаже влияние върху класирането.

Структури за награди/стимули

Програмите за награди, предоставящи кредити за безплатна реклама в платформата — която влияе върху относителната приоритетна позиция — в замяна например на разширяване от бизнес ползвателите на обхвата и/или мащаба на техните оферти за продукти или услуги на съответната посредническа онлайн услуга или в замяна на поемане на ангажимент за извършване на намаления през определен период, при което получената увеличена относителна приоритетна позиция не се дължи само на относителните разлики в цените, когато цената е основен параметър

Марки за доверие

Лицензни такси за марки за доверие, когато съответният доставчик на посреднически онлайн услуги или на онлайн търсачки по някакъв начин е свързан с конкретната марка за доверие

Изключителни права

Сделките за изключителни права, ако могат да доведат до по-добро класиране. Такъв би могъл да бъде случаят, когато такива сделки са доброволни — за разлика от едностранно наложени на бизнес ползвателите на посредническите онлайн услугите — и се използват само от подгрупа от бизнес ползватели.

Разпределение на печалбата

Непряко възнаграждение може да съществува в ситуация на разпределение на печалбата, когато например възнаграждението се плаща като процент от връзките, върху които е щракнато в препращащата онлайн търсачка. Дадено предприятие може например да бъде класирано на по-високо място в списъка с резултати от търсенето, ако се съгласи да позволи на доставчика на онлайн търсачката да показва съдържанието на предприятието в услуга за събиране на новини или подкастинг услуга, предлагана от същия доставчик.

Достъп до и използване на данни

Бизнес ползвателите могат да се съгласят да предоставят на доставчиците на тези услуги подобрен достъп до или други договорни/законни права по отношение на данните, които генерират чрез използване на посредническите онлайн услуги. Подобно договорно задължение относно данните, ако е поето само от подгрупа от бизнес ползватели, може да повлияе на класирането по различни начини, включително в резултат на дадени от доставчика съвети/прозрения за оптимизиране за по-добро класиране. Тези данни са ценна информация, която може също така да даде на посредническите онлайн услуги силно търговско или конкурентно предимство, включително когато самите те активно продават в същите посреднически онлайн услуги.

Пакетни оферти/търговски отношения

Възнаграждението е част от по-широки търговски споразумения с доставчици на посреднически онлайн услуги. В такава ситуация директно плащане за една услуга, която дори може да не е свързана със съответните посреднически онлайн услуги или съответната онлайн търсачка, може да повлияе на статуса — и евентуално на класирането — на съответното предприятие в повечето или във всички услуги, разменени между двата субекта.