28.3.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

CI 101/1


СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

за изменение на приложението към Съобщение на Комисията до държавите членки относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към застраховането на краткосрочни експортни кредити

(2020/C 101 I/01)

I.   Въведение

(1)

Точка 13 от Съобщението на Комисията до държавите членки относно прилагането на член 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към застраховането на краткосрочни експортни кредити (1) („Съобщението“) предвижда, че държавните застрахователи (2) не могат да предоставят застраховки за краткосрочни експортни кредити за продаваеми рискове. „Продаваемите рискове“ се определят в точка 9 от Съобщението като търговски и политически рискове с максимален период на риска под две години относно публични и непублични купувачи в държавите, изброени в приложението към Съобщението.

(2)

Внезапният епидемичен взрив от COVID-19 в първите месеци на 2020 г. не само доведе до сериозна световна заплаха за общественото здраве, но също така предизвика големи сътресения в световната икономика и в икономиката на Съюза. В резултат на епидемичния взрив предприятията изпитват остра липса на ликвидност и техните условия за търговия са изложени на повишени финансови рискове. От името на държавите членки работната група за експортно кредитиране към Съвета информира Комисията за настоящото оттегляне на частни застрахователи от пазара на краткосрочни експортни кредити и относно предстоящия недостиг на застраховане за покриване на всички икономически обосновани рискове по отношение на износа за всички държави по света, включително всички държави членки.

(3)

В този контекст, в съответствие с точка 35 от Съобщението Комисията проведе обществена консултация, за да оцени капацитета на частните застрахователи и презастрахователи на експортни кредити да покриват износа за държавите с продаваеми рискове и за да определи дали настоящите и очакваните пазарни условия могат да оправдаят временното изваждане на някоя от тези държави от списъка.

II.   Оценка

(4)

В съответствие с раздел 5.2 от Съобщението оценката на Комисията се основава на критериите, предвидени в точка 33 от това съобщение: капацитет на частните кредитни застрахователи, рейтинг на държавните дългове и резултати на предприятията.

(5)

С цел да определи дали липсата на достатъчен капацитет в частния сектор за покриването на всички търговски и политически рискове оправдава изваждането на някоя държава от списъка на държавите с продаваеми рискове Комисията се консултира с държавите членки, частни кредитни застрахователи и други заинтересовани страни, като например износители, техните асоциации, застрахователни брокери в областта на кредитното застраховане и търговски асоциации, и им поиска информация. На 23 март 2020 г. Комисията публикува искане за информация относно наличието на застраховане на краткосрочни експортни кредити за износ към всички държави, считани за държави с продаваеми рискове съгласно Съобщението (3). Крайният срок за отговор бе 25 март 2020 г. Комисията получи 64 отговора от държави членки, частни застрахователи, износители и търговски асоциации.

(6)

Информацията, предоставена на Комисията в контекста на публичното искане за информация, сочи продължаващо бързо свиване на капацитета на частните застрахователи на експортни кредити като цяло. Някои държавни застрахователи вече регистрираха увеличение на броя на исканията за застраховане на кредити за износ към държави с продаваеми рискове. По-голямата част от участниците очакват застрахователното покритие да стане недостатъчно, което означава, че много скоро може да се очаква недостатъчна наличност на частно застраховане за тези държави.

(7)

Според последните макроикономически показатели в световната и европейската икономика е налице икономически спад вследствие на епидемичния взрив от COVID-19 и се очаква тази тенденция да продължи и в близко бъдеще. Въздействието на епидемичния взрив все още не е напълно отразено в настоящите държавни рейтинги. Като се вземат предвид прогнозните икономически показатели, може разумно да се очаква, че влошаването на държавните рейтинги ще настъпи в скоро време в резултат на предизвиканата от COVID-19 криза. Очаква се състоянието на корпоративния сектор да се влоши (4), както и голяма корекция в прогнозите за растежа на Комисията, в това число отрицателни цифри за растежа в сравнение със зимната прогноза за ЕС за 2020 г. (1,4 %).

(8)

С цел да се помогне на икономиката на ЕС в контекста на епидемичния взрив от COVID-19, Комисията прие Временна рамка (5), която дава възможност на държавите членки да предоставят допълнителни мерки за подкрепа, като използват пълната гъвкавост на настоящите правила за държавната помощ. В областта на застраховането на краткосрочни експортни кредити тази рамка въведе допълнителна гъвкавост при доказването на временната непродаваемост на определени рискове поради недостиг на застраховане на експортни кредити в съответствие с точка 18, буква г) от Съобщението.

(9)

Тази гъвкавост може да е недостатъчна, за да се преодолеят бързо трудностите, пред които са изправени предприятията понастоящем и с които вероятно ще се сблъскат в най-близко бъдеще. Вместо това е необходим по-бърз отговор, за да се смекчат всички отрицателни последици вследствие на рязкото оттегляне на частни застрахователи от пазара на краткосрочни експортни кредити. Като се вземат предвид резултатите от обществената консултация, както и общите признаци на отрицателно въздействие на COVID-19 върху икономиката на Съюза като цяло, Комисията счита, че е налице общ недостиг на достатъчен частен капацитет за покриване на всички икономически обосновани рискове за износ към държави, класифицирани понастоящем като държави с продаваеми рискове. В същото време, с оглед на наличната към момента информация относно бъдещото развитие на епидемичния взрив от COVID-19, е възможно частните застрахователи да възобновят увеличаването на експозицията си в застраховането на краткосрочни експортни кредити преди едногодишния период, предвиден в точка 36 от Съобщението. Следователно 12-месечно изменение на списъка на държавите с продаваеми рискове може да е прекомерно.

(10)

С оглед на тези обстоятелства Комисията реши да разглежда всички търговски и политически рискове, свързани с износ за държавите, изброени в приложението към Съобщението, като временно непродаваеми до 31 декември 2020 г., в съответствие със срока на прилагане на Временната рамка. В съответствие с точка 36 от Съобщението Комисията ще прецени дали да удължи временното изключение три месеца преди края на 2020 г.

ИЗМЕНЕНИЕ НА СЪОБЩЕНИЕТО

(11)

От 27 март 2020 г. до края на 2020 г. ще се прилага следното изменение на Съобщението на Комисията до държавите членки относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към застраховането на краткосрочни експортни кредити:

Приложението се заменя със следното:

Списък на държавите с продаваеми рискове

Комисията разглежда всички търговски и политически рискове, свързани с износ за държавите, изброени по-долу, като временно непродаваеми до 31 декември 2020 г.

Белгия

Кипър

Словакия

България

Латвия

Финландия

Чешка република

Литва

Швеция

Дания

Люксембург

Обединено кралство

Германия

Унгария

Австралия

Естония

Малта

Канада

Ирландия

Нидерландия

Исландия

Гърция

Австрия

Япония

Испания

Полша

Нова Зеландия

Франция

Португалия

Норвегия

Хърватия

Румъния

Швейцария

Италия

Словения

Съединени американски щати“


(1)  OВ C 392, 19.12.2012 г., стр. 1.

(2)  В Съобщението „държавен застраховател“ се определя като дружество или друга организация, която предоставя застраховане на експортни кредити с подкрепата или от името на държава членка, или държава членка, която предлага застраховане на експортни кредити.

(3)  https://ec.europa.eu/competition/consultations/2020_short-term-export-credit-insurance/index_en.html

(4)  Макар много от участниците в обществената консултация на Комисията да се затрудняват да оценят конкретните последици от епидемичния взрив от COVID-19 към настоящия момент, някои заинтересовани страни предоставиха данни, предполагащи възможно увеличение на случаите на несъстоятелност на предприятия в Европа с до 20 % вследствие на настоящата криза. Аналогично, отрицателни въздействия се очаква да са материализират под формата на намаляване на капацитета за поемане на застраховки с до 15 % като цяло и с 40 % за малките предприятия. Подобни стойности бяха отбелязани през 2009 г., като много от участниците в консултацията изразиха дори по-лоши очаквания по отношение на въздействието на епидемичния взрив от COVID-19 от 2020 г.

(5)  Съобщение на Комисията — Временна рамка за мерки за държавна помощ в подкрепа на икономиката в условията на сегашния епидемичен взрив от COVID-19 от 19 март 2020 г. (OВ C 91I, 20.3.2020 г., стр. 1–9).