Брюксел, 28.5.2020

COM(2020) 441 final

2020/0111(NLE)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за създаване на Инструмент на Европейския съюз за възстановяване с цел подкрепа на възстановяването след пандемията от COVID-19


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

Пандемията от COVID-19 представлява широко разпространена и тежка криза в областта на общественото здраве. Тя засяга сериозно гражданите, обществата и икономиките в целия свят. Мащабът на здравната криза и ответните мерки на политиката, предприети с цел справяне с кризата, са безпрецедентни. В резултат на това дълбочината на нейното социално-икономическо въздействие е изключително несигурна. Още на този етап е ясно, че тя поражда безпрецедентни и сериозни предизвикателства пред финансовите и икономическите системи на държавите членки. Според пролетните икономически прогнози на Комисията 1 БВП на ЕС ще намалее със 7,5 % тази година — много повече, отколкото по време на световната финансова криза през 2009 г. — и ще нарасне с едва 6 % през 2021 г., а равнището на безработицата в ЕС ще се покачи до 9 % през 2020 г., като съществува риск от увеличаване на бедността и неравенството.

В отговор на това държавите членки предприеха извънредни дискреционни икономически и финансови мерки. Заедно с ефекта от т.нар. „автоматични стабилизатори“, т.е. плащанията, предвидени в рамките на системите за осигуряване срещу безработица и системите за социална сигурност, в съчетание със загубата на данъчни приходи, тези мерки се отразяват значително на техните публични финанси, като съвкупният дефицит на сектор „Държавно управление" се увеличи от 0,6 % от БВП през 2019 г. до 8,5 % от БВП както в еврозоната, така и в ЕС тази година.

Сътресението за икономиката на ЕС е симетрично, тъй като пандемията засяга всички държави членки, но между отделните държави членки съществуват значителни разлики по отношение на последиците от пандемията, както и по отношение на възможността им да поемат икономическия и фискален шок и да реагират на него в зависимост от конкретните икономически структури и първоначални условия в държавите членки В резултат на това съществува риск кризата да доведе до увеличаване на различията в рамките на Съюза, застрашавайки колективната икономическа и социална устойчивост.

Съюзът действа бързо, за да осигури координиран и силен колективен отговор на социалните и икономическите последици от кризата в рамките на настоящата многогодишна финансова рамка, която изтича през 2020 г. Този отговор допълва дискреционните икономически и финансови мерки, предприети от държавите членки.

Кризата може да доведе до трайно увреждане на икономическата тъкан на Съюза, ако не бъдат предприети съизмерими ответни мерки на политиката в краткосрочен и средносрочен план на равнището на Съюза.

Един цялостен план за европейско възстановяване ще се нуждае от мащабни публични и частни инвестиции на европейско равнище, за да може Съюзът да поеме твърдо по пътя към устойчиво и стабилно възстановяване, като се създават висококачествени работни места и се отстраняват непосредствените щети, причинени от пандемията от COVID-19, и в същото време се подкрепят приоритетите на Съюза в областта на околната среда и цифровите технологии. За да се осигури финансиране за предложения акт, Комисията предлага изменение на [РСР], което ще позволи на Съюза да вземе временно и по изключение заеми в размер на 750 милиарда евро по цени от 2018 г. и да увеличи тавана за собствените ресурси, за да могат да се посрещнат задълженията и условните задължения, свързани с предоставянето на заеми на държавите членки. В предложения акт се определя разпределението на средствата за различните програми на Съюза в съответствие със стратегията, изложена в Плана на Европейския съюз за възстановяване.

500 милиарда евро по цени от 2018 г. ще бъдат изразходени за безвъзмездна подкрепа, за подлежаща на връщане подкрепа чрез финансови инструменти или за обезпечаване на бюджетни гаранции и свързаните с това разходи.

250 милиарда евро по цени от 2018 г. ще бъдат използвани за предоставяне на заеми на държавите членки. Съюзът ще поеме условни задължения под формата на гаранция за тези заеми, докато те бъдат изплатени.

В член 3 се определя максималната сума, с която може да се финансира Инструментът. Предназначението на средствата също е ясно посочено в член 3, като се описват програмите, за които ще бъдат отпуснати средства, както и естеството на подкрепата (безвъзмездни средства, заеми и гаранции). В членове 2 и 4 от настоящият регламент също така строго се ограничават приложното поле и срокът, в които могат да се използват фондовете. Така се изключва възможността Инструментът за възстановяване на Европейския съюз да се използва за цел, различна от справянето с преките икономически и социални последици от тази криза.

Съгласуваност с други политики на Съюза

Чрез Инструмента за възстановяване на Европейския съюз се предоставя финансиране за мерки и действия, които трябва да бъдат осъществени, както е посочено в плана на Европейския съюз за възстановяване. Средствата, набрани чрез емитирането, ще бъдат използвани за програмите на Съюза в рамките на следващата многогодишна финансова рамка в следните области:

·предоставяне на подкрепа под формата на безвъзмездни средства и заеми за изпълнение на плановете на държавите членки за възстановяване и устойчивост в рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост;

·предоставяне на нова подкрепа за инвестициите в рамките на съществуващите и предложените бюджетни гаранции (ЕФСИ/InvestEU) с цел, inter alia, 1) засегнати от кризата, но жизнеспособни предприятия да излязат от кризата, по-специално за да се ускори преходът към двоен зелен и цифров преход; 2) целева подкрепа за проекти от европейски стратегически интерес за веригите за доставки на вътрешния пазар, за да се развие стратегическата автономност на ЕС по отношение на ключови сектори и капацитет;

·по-голяма подкрепа за регионите и секторите, засегнати от кризата, чрез засилени мерки в рамките на политиката на сближаване;

·подкрепа за научните изследвания и иновациите в отговор на пандемията от COVID-19;

·повишаване на равнището на готовност за действие при кризи и подобряване на стратегическата устойчивост на здравните системи в Съюза;

·смекчаване на последиците от пандемията от COVID-19 по отношение на справедливия преход към зелена икономика в териториите;

·подкрепа на мерки за справяне с последиците от пандемията от COVID-19 по отношение на развитието на селските райони;

·подпомагане на държавите партньори, по-специално в Западните Балкани, съседните региони и Африка, в усилията им за борба с пандемията и възстановяване от нейните последици и за засилване на тяхната устойчивост.

Действията и мерките ще се осъществяват в съответствие с условията, посочени в основните актове за създаване на инструментите на политиката. Ето защо Комисията представя успоредно необходимите законодателни предложения, гарантиращи, че тези инструменти на политиката могат да получат външни целеви приходи, произтичащи от прилагането на настоящия регламент.    

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

В член 122 от Договора за функционирането на Европейския съюз се предвижда възможност за вземане на решение, в дух на солидарност между държавите членки, относно мерки, съобразени с икономическата ситуация. Настоящата ситуация е безпрецедентна. Тя се характеризира със сериозни затруднения, причинени от извънредни събития извън контрола на държавите членки. Поради това е целесъобразно съгласно член 122 от ДФЕС да бъдат приети извънредни временни мерки за подкрепа на възстановяването и устойчивостта в целия Съюз.

Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

Целите, преследвани с този инструмент, не могат да бъдат постигнати в достатъчна степен самостоятелно от държавите членки поради мащаба на мерките, които трябва да бъдат предприети. Инструментът на Европейския съюз за възстановяване дава възможност на Съюза да допълни икономическите и финансовите мерки на държавите членки, по-специално под формата на „автоматични стабилизатори“ и на дискреционни икономически и финансови мерки, чрез бързо и целево значително увеличение на дискреционните разходи.

С такова допълнително мобилизиране на средства се гарантира, че вътрешният пазар няма да бъде подкопан от различията в способността на държавите членки да мобилизират финансиране, и се предвижда, в дух на солидарност, финансиране и в тези държави членки, в които фискалното пространство за дискреционни разходи е ограничено. Освен това чрез него се гарантира, че разходите се извършват въз основа на съгласувана икономическа стратегия, координирана между държавите членки.

Само такова съгласувано действие, мотивирано от дух на солидарност между държавите членки по време на криза, може да гарантира, че постъпленията се мобилизират в достатъчно ресурси, за да позволят ефективна намеса от страна на Съюза в най-засегнатите райони или сектори.

Пропорционалност

Размерът на средствата, необходими за финансирането по Инструмента на Европейския съюз за възстановяване, се дължи на безпрецедентните обстоятелства, в които се намира Съюзът. Инструментът за възстановяване е ясно определен по отношение на продължителността и използването. Това гарантира, че използването му е строго ограничено до справянето с последиците от тази криза в мащаб, които е съизмерим с последиците. Финансирането ще бъде насочено към необходимостта да се осигури незабавна и силна подкрепа за икономическо възстановяване.

Избор на инструмент

Комисията смята за уместно да се действа чрез регламент поради неговата пряка и непосредствена приложимост и общото му приложно поле.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Консултации със заинтересованите страни

Поради необходимостта от спешно изготвяне на предложението, за да може то бързо да бъде прието от Съвета, не бе възможно провеждането на консултация със заинтересованите страни.

Събиране и използване на експертни становища

Не е приложимо.

Оценка на въздействието

Поради спешния характер на предложението не е извършена оценка на въздействието.

Пригодност и опростяване на законодателството

Не е приложимо.

Основни права

Не е приложимо.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

С предложения регламент ще се предоставя финансова подкрепа посредством външни целеви приходи чрез вземането на заеми от страна на Съюза, разрешено съгласно член 3б от [РСР], за безвъзмездна подкрепа, за подлежаща на връщане подкрепа чрез финансови инструменти и за обезпечаване на бюджетни гаранции и свързаните с това разходи. Това включва необходимостта от предвиждане на бюджетните кредити за поети задължения и бюджетните кредити за плащания с цел покриване на сумите, които се дължат във връзка с получените заеми (за купонните плащания и обратните изкупувания на падежа). Не се предвиждат погасявания от бюджета на ЕС преди 2028 г. Необходимите бюджетни кредити за покриване на потенциални купонни плащания през периода 2021—2027 г. са съвместими с предложението на Комисията за многогодишната финансова рамка, и по-специално с функция 2 „Сближаване и ценности“ (с изключение на „Икономическо, социално и териториално сближаване“). С бъдещите многогодишни финансови рамки ще трябва да се осигурят необходимите бюджетни кредити за покриване на купонните плащания и обратното изкупуване на падежа.

Заемите ще се изплащат от държавите членки бенефициери, а Съюзът ще поеме само условните задължения в съответствие с конкретния таван за собствените ресурси.

В законодателната финансова обосновка е посочено индикативно планиране на очакваните приходи, както и на свързаните с тях разходи.

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Планове за изпълнение и механизми за мониторинг, оценка и докладване

Необходими са максимална прозрачност и подходящ мониторинг на използването на финансовите ресурси на ЕС. По отношение на държавите членки и Комисията ще се прилагат задължения за докладване.

2020/0111 (NLE)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за създаване на Инструмент на Европейския съюз за възстановяване с цел подкрепа на възстановяването след пандемията от COVID-19

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 122 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)С цел ограничаване на разпространението на коронавирусното заболяване (COVID-19), което на 11 март 2020 г. бе обявено за пандемия от Световната здравна организация, държавите членки предприеха набор от безпрецедентни мерки.

(2)Тези мерки в отговор на извънредната ситуация, която е извън контрола на държавите членки, предизвикаха значителни смущения в икономическите дейности, изразяващи се в рязък спад на брутния вътрешен продукт и значително въздействие върху заетостта, социалните условия, бедността и неравенствата. По-специално, тези мерки доведоха до нарушаване на веригите на доставки и производството и до отсъствия от работното място. Освен това предоставянето на множество услуги стана невъзможно или много трудно. В същото време потребителското търсене намаля. Много предприятия изпитват недостиг на ликвидност и платежоспособността им е изложена на риск, докато финансовите пазари са много нестабилни. Ключови сектори като пътуванията и туризма са засегнати особено тежко. В по-широк план тези мерки вече доведоха или ще доведат до сериозно влошаване на финансовото състояние на много предприятия в Съюза.

(3)Кризата се разпространи бързо на територията на Съюза и в трети държави. Очаква се през 2020 г. растежът в Съюза да намалее рязко. Съществува риск възстановяването в отделните държави членки да е много неравномерно, което ще доведе до увеличаване на различията между националните икономики. Различните фискални възможности на държавите членки да предоставят финансова подкрепа там, където е най-необходима за възстановяването, и различията между националните мерки застрашават единния пазар, както и социалното и териториалното сближаване.

(4)Необходим е цялостен набор от мерки за икономическо възстановяване, който изисква значителни публични и частни инвестиции, за да може Съюзът да поеме твърдо по пътя към устойчиво и стабилно възстановяване, като се създават висококачествени работни места, подкрепя се социалното приобщаване и се отстраняват непосредствените щети, причинени от пандемията от COVID-19, и в същото време се подкрепят приоритетите на Съюза в областта на околната среда и цифровите технологии.

(5)Тази извънредна ситуация, която е извън контрола на държавите членки, изисква съгласуван и единен подход на равнището на Съюза. За да се предотврати по-нататъшно влошаване на състоянието на икономиката, заетостта и социалното сближаване и за да се насърчи устойчиво и стабилно възстановяване на икономическата дейност, следва да се създаде извънредна и координирана програма за икономическа и социална подкрепа в дух на солидарност между държавите членки, по-специално за онези държави, които са засегнати особено силно.

(6)Тъй като Инструментът е извънреден отговор на тези временни, но изключителни обстоятелства, подкрепата по линия на инструмента следва да се предоставя само с цел преодоляване на последиците от пандемията от COVID-19 или задоволяване на непосредствените потребности от финансиране, за да се избегне повторна поява на пандемията от COVID-19.

(7)Настоящият инструмент следва по-специално да е съсредоточен върху мерки за възстановяване на пазарите на труда, системите за социална закрила и за здравеопазване, мерки за съживяване на потенциала за устойчив растеж и заетост с цел засилване на сближаването между държавите членки и подпомагане на прехода им към зелена и цифрова икономика, предоставяне на подкрепа за предприятията, засегнати от последиците от пандемията от COVID-19, особено малките и средните предприятия и икономически жизнеспособните предприятия, сблъскващи се с ограничения по отношение на платежоспособността, мерки за укрепване на стратегическата автономност на Съюза по отношение на жизненоважните вериги на доставки, подкрепа за научни изследвания и иновации в отговор на пандемията от COVID-19, изграждане на капацитет на равнището на Съюза за подобряване на бъдещата готовност за действие при кризи, подкрепа за продължаване на усилията на териториите за справедлив преход и подпомагане на селските райони да се справят с последиците от пандемията от COVID-19. Търговските и икономическите отношения със съседните и развиващите се държави, по-специално държавите от Западните Балкани, държавите, обхванати от европейската политика за съседство, и държавите в Африка, са от голямо значение за икономиката на Съюза. Поради тази причина и в съответствие с глобалната роля и отговорност на Съюза следва да се използват финансови ресурси и за осигуряване на подкрепа и хуманитарна помощ с цел подпомагане на усилията на тези държави за борба с последиците от пандемията от COVID-19 и за възстановяване от нея, за да се възстановят и укрепят търговските и икономическите отношения между тях и Съюза.

(8)С цел осигуряване на устойчиво и стабилно възстановяване в целия Съюз и улесняване на оказването на икономическата подкрепа следва да се използват установените механизми за извършване на разходи чрез програмите на Съюза съгласно съответните многогодишни финансови рамки. Подпомагането по тези програми се извършва под формата на безвъзмездна подкрепа, заеми и обезпечаване на бюджетни гаранции. Разпределението на финансовите ресурси следва да отразява степента, в която тези програми могат да допринесат за целите на Инструмента.

(9)С оглед на естеството на мерките, които ще се финансират, една част от наличните суми за настоящия инструмент следва да се използва за отпускане на заеми на държавите членки, докато другата част от ресурсите следва да представлява външни целеви приходи по смисъла на член 21, параграф 5 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета 2 и следва да се използва за безвъзмездна подкрепа, финансови инструменти или обезпечаване на бюджетни гаранции и свързаните с тях разходи на Съюза. Докато член 12, параграф 4, буква в) и член 14, параграф 3 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 се прилагат по отношение на бюджетните кредити за поети задължения и бюджетните кредити за плащания, предоставени във връзка с външните целеви приходи съгласно настоящия регламент, с оглед на определените срокове за различните видове подкрепа бюджетните кредити за поети задължения в резултат на тези външни целеви приходи следва да не се пренасят автоматично след съответните крайни дати, с изключение на бюджетните кредити за поети задължения, които са необходими за техническа и административна помощ за изпълнението на мерките по настоящия регламент.

(10)Бюджетните кредити за поети задължения за безвъзмездна подкрепа следва да се предоставят автоматично до размера на разрешената сума. Ликвидността следва да се управлява ефективно, така че да се набират средства само когато правните задължения трябва да бъдат изпълнени чрез съответните бюджетни кредити за плащания.

(11)Като се има предвид значението на използването на сумите през първите години на Инструмента, целесъобразно е да се извърши преглед на напредъка по изпълнението. За тази цел Комисията следва да изготви доклад до 31 март 2023 г.

(12)В член 135, параграф 2 от Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия 3 е предвидено, че изменения на Решение № 2014/335/ЕС на Съвета, Евратом 4 , които са приети на или след датата на влизане в сила на това споразумение, не се прилагат по отношение на Обединеното кралство, доколкото тези изменения оказват въздействие върху финансовите задължения на Обединеното кралство. Подпомагането съгласно настоящия регламент и съответното увеличение на тавана за собствените ресурси на Съюза ще окажат въздействие върху финансовите задължения на Обединеното кралство. Съгласно член 143, параграф 1 от Споразумението за оттегляне отговорността на Обединеното кралство за дела му от условните задължения на Съюза е ограничена до условните задължения, произтичащи от финансови операции, за които е взето решение от Съюза преди датата на влизане в сила на Споразумението за оттегляне. Всяко условно задължение на Съюза съгласно настоящия регламент се отнася до дата след датата на оттеглянето на Обединеното кралство от Съюза. Поради това настоящият регламент не следва да се прилага спрямо Обединеното кралство и на територията му,  

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1
Инструмент на Европейския съюз за възстановяване

Създава се Инструмент на Европейския съюз за възстановяване („Инструментът“), за да се подкрепи възстановяването след пандемията от COVID-19.

Член 2
Приложно поле на Инструмента

(1)С Инструмента се подкрепя възстановяването в рамките на Съюза след пандемията от COVID-19, и по-специално се финансират следните мерки за справяне с тежките икономически последици от тази пандемия:

а)мерки за възстановяване на заетостта и създаването на работни места и за възстановяване на здравните системи;

б)реформи и инвестиции за съживяване на потенциала за растеж, за укрепване на сближаването между държавите членки и за повишаване на тяхната устойчивост;

в)мерки за подкрепа на предприятията, засегнати от икономическото въздействие на пандемията, по-специално мерки в полза на малките и средните предприятия, включително преки финансови инвестиции в тези предприятия;

г)мерки за подкрепа на икономически жизнеспособни предприятия, чиято платежоспособност е ограничена поради въздействието на пандемията от COVID-19, включително преки финансови инвестиции в тези предприятия;

д)мерки за укрепване на стратегическата автономност на Съюза по отношение на жизненоважните вериги на доставки, включително преки финансови инвестиции в предприятия;

е)мерки за подкрепа на научните изследвания и иновациите в отговор на пандемията от COVID-19;

ж)мерки за подкрепа на повишаването на равнището на готовност за действие при кризи и за осигуряване на необходимото за бърза и ефективна реакция на равнището на Съюза в случай на сериозни извънредни ситуации; това включва подобряване на стратегическата устойчивост на здравните системи в Съюза, за да се осигури възможност за бърза и ефективна реакция на равнището на Съюза в случай на нова трансгранична здравна криза; мерките включват създаване на резерв от основни консумативи и медицинско оборудване и придобиване на необходимата инфраструктура за поддържане на подходящи количества медицински стоки и лекарства, необходими при кризи;

з)мерки за подкрепа с цел гарантиране, че справедливият преход към неутрална по отношение на климата икономика няма да бъде застрашен от пандемията от COVID-19;

и)мерки за подкрепа с цел справяне с последиците от пандемията от COVID-19 по отношение на селското стопанство и развитието на селските райони.

Чрез Инструмента също така се осигурява подкрепа на държавите партньори във връзка с кризата с цел възстановяване и подобряване на техните търговски и икономически отношения със Съюза и укрепване на тяхната устойчивост.

(2)Мерките, посочени в параграф 1, се осъществяват в рамките на специални програми на Съюза и в съответствие с приложимите актове на Съюза, с които се определят правилата за тези програми. Тези мерки включват техническа и административна помощ за тяхното изпълнение.

Член 3
Финансиране на Инструмента и разпределение на средствата

(1)Инструментът се финансира в размер до 750 000 000 000 EUR по цени от 2018 г. въз основа на правомощието по член 3б от [РСР].

(2)Сумата, посочена в параграф 1, се разпределя както следва:

а) подкрепа в размер до 433 200 000 000 EUR по цени от 2018 г. под формата на безвъзмездна подкрепа и подлежаща на връщане подкрепа чрез финансови инструменти, разпределена, както следва:

i)до 50 000 000 000 EUR по цени от 2018 г. за структурните програми и програмите за сближаване в рамките на многогодишната финансова рамка за периода 2014—2020 г., както е укрепена до 2022 г., включително подкрепа за финансови инструменти;

ii)до 310 000 000 000 EUR по цени от 2018 г. за програма за финансиране на възстановяването и икономическата и социалната устойчивост чрез подкрепа на реформи и инвестиции;

iii)до 7 700 000 000 EUR по цени от 2018 г. за програма, свързана със здравеопазването;

iv)до 2 000 000 000 EUR по цени от 2018 г. за програми, свързани с гражданската защита;

v)до 13 500 000 000 EUR по цени от 2018 г. за програми, свързани с научни изследвания и иновации, включително подкрепа за финансови инструменти;

vi)до 30 000 000 000 EUR по цени от 2018 г. за програми за подкрепа на прехода на териториите към неутрална по отношение на климата икономика;

vii)до 15 000 000 000 EUR по цени от 2018 г. за развитие в селските райони;

viii)до 5 000 000 000 EUR по цени от 2018 г. за предоставяне на хуманитарна помощ извън Съюза.

б)заеми за държавите членки в размер до 250 000 000 000 EUR по цени от 2018 г. за програма за финансиране на възстановяването и икономическата и социалната устойчивост чрез подкрепа на реформи и инвестиции.

в)до 66 800 000 000 EUR по цени от 2018 г. за обезпечаване на гаранции и за свързаните с това разходи за следните програми:

i)до 30 300 000 000 EUR по цени от 2018 г. за програми, които имат за цел подкрепа на инвестиционни операции в областта на вътрешните политики на Съюза;

ii)до 26 000 000 000 EUR по цени от 2018 г. за програми, които имат за цел укрепване на платежоспособността на икономически жизнеспособни предприятия в Съюза;

iii)до 10 500 000 000 EUR по цени от 2018 г. за програми, които имат за цел насърчаване на устойчив и приобщаващ икономически растеж извън Съюза.

Член 4
Правила за изпълнение на бюджета

(1)За целите на член 21, параграф 5 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 433 200 000 000 EUR по цени от 2018 г. от средствата, посочени в член 3, параграф 1, представляват външни целеви приходи по програмите на Съюза, посочени в член 3, параграф 2, буква а) от настоящия регламент, а 66 800 000 000 EUR по цени от 2018 г. от тези средства представляват външни целеви приходи по програмите на Съюза, посочени в член 3, параграф 2, буква в) от настоящия регламент.

(2)250 000 000 000 EUR по цени от 2018 г. от средствата, посочени в член 3, параграф 1, се използват за заеми за държавите членки по програмите на Съюза, както е посочено в член 3, параграф 2, буква б) от настоящия регламент. 

(3)Бюджетните кредити за поети задължения, покриващи подкрепата, както е посочено в член 3, параграф 2, букви а) и в), се предоставят автоматично до размера на сумите, посочени в член 3, параграф 2, букви а) и в), от датата на влизане в сила на [РСР], с което се предоставя правомощието, посочено в член 3, параграф 1.

(4)Правните задължения, които пораждат разходи за подкрепа, както е посочено в член 3, параграф 2, буква а) и, по целесъобразност, в член 3, параграф 2, буква в), подточка i), се поемат от Комисията или от нейните изпълнителни агенции до 31 декември 2024 г. Правните задължения за сума в размер най-малко 60 % от сумата, посочена в член 3, параграф 2, буква а), се поемат до 31 декември 2022 г.

(5)Решенията за отпускане на заемите, посочени в член 3, параграф 2, буква б), се вземат до 31 декември 2024 г.

(6)Бюджетните гаранции на Съюза до размер, който в съответствие с приложимия процент на обезпечаване, определен в съответните основни актове, съответства на обезпечаването на бюджетните гаранции, посочено в член 3, параграф 2, буква в), в зависимост от рисковите профили на подкрепените операции по финансиране и инвестиране, се предоставят само за подпомагане на тези операции, които са одобрени от контрагентите до 31 декември 2024 г. Съответните гаранционни споразумения предвиждат разпоредби, гарантиращи, че финансовите операции, съответстващи на поне 60 процента от размера на тези бюджетни гаранции, се одобряват от контрагентите до 31 декември 2022 г. Когато обезпечаването се използва за безвъзмездна подкрепа, свързана с операциите по финансиране и инвестиране съгласно член 3, параграф 2, буква в), подточка i), съответните правни задължения се поемат от Комисията до 31 декември 2024 г. 

(7)Решенията за отпускане на заемите за макрофинансова помощ, посочени в член 3, параграф 2, буква в), подточка iii), се приемат до 31 декември 2024 г.

(8)Параграфи 4—7 не се прилагат за мерките, посочени в член 2, параграф 2, второ изречение.

(9)Разходите за техническа и административна помощ за прилагането на Инструмента, като например дейности по подготовка, мониторинг, контрол, одит и оценяване, включително корпоративни информационни системи по настоящия регламент, се финансират от бюджета на Съюза.

Член 5 
Докладване

До 31 март 2023 г. Комисията представя на Съвета доклад за постигнатия напредък по прилагането на Инструмента и за използването на средствата, разпределени в съответствие с член 3, параграф 2.

Член 6
Влизане в сила и прилагане

Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент не се прилага спрямо Обединеното кралство и на територията му. Позоваванията на държавите членки в настоящия регламент се разбират като изключващи Обединеното кралство.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

1.1.Наименование на предложението/инициативата

1.2.Съответни области на политиката в структурата на УД/БД

1.3.Естество на предложението/инициативата

1.4.Цели

1.5.Мотиви за предложението/инициативата

1.6.Срок на действие и финансово отражение

1.7.Планирани методи на управление

2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

2.1.Правила за мониторинг и докладване

2.2.Система за управление и контрол

2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности

3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове

3.2.Очаквано отражение върху разходите 

3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху разходите

3.2.2.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи

3.2.3.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

3.2.4.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка

3.2.5.Финансов принос от трети страни

3.3.Очаквано отражение върху приходите

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

1.1.Наименование на предложението/инициативата

Предложение за регламент на Съвета за създаване на Инструмент на Европейския съюз за възстановяване в подкрепа на икономическото възстановяване след пандемията от COVID-19

1.2.Съответни области на политиката в структурата на УД/БД 5  

Икономически и финансови въпроси (дял 01 от общия бюджет на Европейския съюз, раздел 3 „Комисия“)

1.3. Естество на предложението/инициативата

X Предложението/инициативата е във връзка с ново действие 

 Предложението/инициативата е във връзка с ново действие след пилотен проект/подготвително действие 6  

 Предложението/инициативата е във връзка с продължаване на съществуващо действие 

 Предложението/инициативата е във връзка с действие, пренасочено към ново действие 

1.4.Цели

1.4.1.Многогодишни стратегически цели на Комисията, за чието изпълнение е предназначено предложението/инициативата

Пандемията от COVID-19 представлява широко разпространена и тежка криза в областта на общественото здраве. Тя засяга сериозно гражданите, обществата и икономиките в целия свят. Мащабът на здравната криза и ответните мерки на политиката, предприети с цел справяне с кризата, са безпрецедентни. В резултат на това дълбочината на нейното социално-икономическо въздействие е изключително несигурна. Още на този етап е ясно, че тя поражда безпрецедентни и сериозни предизвикателства пред финансовите и икономическите системи на държавите членки. Според пролетните икономически прогнози на Комисията 7 БВП на ЕС ще намалее със 7,5 % тази година — много повече, отколкото по време на световната финансова криза през 2009 г. — и ще нарасне с едва 6 % през 2021 г., а равнището на безработицата в ЕС ще се покачи до 9 % през 2020 г., като съществува риск от увеличаване на бедността и неравенството.

В отговор на това държавите членки предприеха извънредни дискреционни икономически и финансови мерки. Заедно с ефекта от т.нар. „автоматични стабилизатори“, т.е. плащанията, предвидени в рамките на системите за осигуряване срещу безработица и системите за социална сигурност, в съчетание със загубата на данъчни приходи, тези мерки се отразяват значително на техните публични финанси, като съвкупният дефицит на сектор „Държавно управление" се увеличи от 0,6 % от БВП през 2019 г. до 8,5 % от БВП както в еврозоната, така и в ЕС тази година.

Кризата може да доведе до трайно увреждане на икономическата тъкан на Съюза, ако не бъдат предприети съизмерими ответни мерки на политиката в краткосрочен и средносрочен план на равнището на Съюза.

Един цялостен план за европейско възстановяване ще се нуждае от мащабни публични и частни инвестиции на европейско равнище, за да може Съюзът да поеме твърдо по пътя към устойчиво и стабилно възстановяване, като се създават висококачествени работни места и се отстраняват непосредствените щети, причинени от пандемията от COVID-19, и в същото време се подкрепят приоритетите на Съюза в областта на околната среда и цифровите технологии. Подсиленият дългосрочен бюджет на ЕС ще бъде основният инструмент.

1.4.2.Конкретни цели и съответни дейности във връзка с УД/БД

В предложения акт се определя разпределението на набраните чрез заеми от страна на Съюза средства, както е разрешено съгласно Решението за собствените ресурси, за програмите в областта на политиката в съответствие със стратегията, изложена в плана на Европейския съюз за възстановяване.

500 милиарда евро по цени от 2018 г. ще бъдат изразходени за безвъзмездна подкрепа, за подлежаща на връщане подкрепа чрез финансови инструменти или за обезпечаване на бюджетни гаранции и свързаните с това разходи.

250 милиарда евро по цени от 2018 г. ще бъдат използвани за предоставяне на заеми на държавите членки. Съюзът ще поеме условни задължения под формата на гаранция за тези заеми, докато те бъдат изплатени.

Да се посочи въздействието на предложението/инициативата по отношение на бенефициерите/целевите групи.

С предложения акт се определя финансирането за мерки и действия за справяне с тежките икономически последици от COVID-19 и за подпомагане на икономическото възстановяване, по-специално в следните области:

·предоставяне на подкрепа под формата на безвъзмездни средства и заеми за изпълнение на плановете на държавите членки за възстановяване и устойчивост в рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост;

·предоставяне на нова подкрепа за инвестициите в рамките на съществуващите и предложените бюджетни гаранции (ЕФСИ/InvestEU) с цел, inter alia, 1) засегнати от кризата, но жизнеспособни предприятия да излязат от кризата, по-специално за да се ускори преходът към двоен зелен и цифров преход; 2) целева подкрепа за проекти от европейски стратегически интерес за веригите за доставки на вътрешния пазар, за да се развие стратегическата автономност на ЕС по отношение на ключови сектори и капацитет;

·по-голяма подкрепа за регионите и секторите, засегнати от кризата, чрез засилени мерки в рамките на политиката на сближаване;

·подкрепа за научните изследвания и иновациите в отговор на пандемията от COVID-19;

·повишаване на равнището на готовност за действие при кризи и подобряване на стратегическата устойчивост на здравните системи в Съюза;

·смекчаване на последиците от пандемията от COVID-19 по отношение на справедливия преход към зелена икономика в териториите;

·подкрепа на мерки за справяне с последиците от пандемията от COVID-19 по отношение на развитието на селските райони;

·подпомагане на държавите партньори, по-специално в Западните Балкани, съседните региони и Африка, в усилията им за борба с пандемията и възстановяване от нейните последици и за засилване на тяхната устойчивост.

1.4.3.Показатели за резултатите и за отражението

Да се посочат показателите, които позволяват да се проследи изпълнението на предложението/инициативата.

Скорост, с която средствата се предоставят на разположение за съответните финансови инструменти. Следва да се отбележи, че Инструментът за възстановяване е временна инициатива и са предвидени времеви ограничения за поемането на задължения за бюджетни кредити.

Икономии за държавите членки от използването на заеми „бек-ту-бек“ по линия на ЕС в сравнение със самофинансиране на международните пазари.

1.5.Мотиви за предложението/инициативата

1.5.1.Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива

Настоящото предложение за регламент на Съвета има за цел да се допълнят съществуващите инструменти на Съюза и правно основание, като се осигури механизъм за предоставяне на подкрепа за различните области на политиката.

Оперативните разпоредби, уреждащи осъществяването на тази подкрепа, се съдържат в законодателните актове за определяне на инструментите на политиката на ЕС, за които ще бъдат отпуснати средства и които имат за цел предоставяне на незабавна и силна подкрепа за икономическо възстановяване и устойчивост.

1.5.2.Добавена стойност от участието на ЕС

Предложеният Инструмент на ЕС за възстановяване се основава на член 122 от ДФЕС. В този член се предвижда възможност за вземане на решение, в дух на солидарност между държавите членки, относно мерки, съобразени с икономическата ситуация.

Понастоящем държавите членки са изправени пред сериозни икономически затруднения, причинени от пандемията от COVID-19, която има силно отрицателни социално-икономически последици в държавите членки.

С предложението се разпределя финансовата подкрепа, която е възможна благодарение на временното и извънредно правомощие, съдържащо се в Решението за собствените ресурси, за свързаните с кризата политически интервенции в дух на европейска солидарност със засегнатите държави членки. Предвид мащаба на кризата и обхвата на нейните финансови и икономически последици, съгласуваните действия на равнище ЕС са по-подходящи, за да се гарантира мобилизирането на достатъчно ресурси за осъществяване на ефективни интервенции и за смекчаване на прякото социално и икономическо въздействие, породено от кризата с COVID-19.

Прилагането на Инструмента на Европейския съюз за възстановяване се основава на принципа на субсидиарност. В действителност, поради глобалното измерение на пандемията от COVID-19 и обхвата на нейните финансови и икономически последици Съюзът е в по-добра позиция от отделните държавите членки да се справи с кризата чрез целенасочени политики на ЕС, чието изпълнение е възможно благодарение на мащабни ресурси, които могат да бъдат осигурени чрез извънредното правомощие за вземане на заеми с цел допълване на бюджета на Съюза, съдържащо се в Решението за собствените ресурси.

Разпределението на допълнителните външни целеви приходи чрез предложения акт ще гарантира, че осъществяването на предвидените ответни мерки от страна на Съюза не се подкопава от различия по отношение на способността на държавите членки да мобилизират финансирането самостоятелно.

Само съгласувано действие, мотивирано от дух на солидарност между държавите членки по време на криза, може да гарантира, че съответните финансови средства се използват ефективно за осъществяване на ефективни интервенции от страна на Съюза в най-засегнатите райони или сектори.

1.5.3.Изводи от подобен опит в миналото

Когато преди десет години Съюзът беше изправен пред сериозна финансова криза, правното основание, предвидено в член 122 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), даде възможност за предоставяне на финансова помощ от Съюза за държавите членки, изправени пред трудности, причинени от извънредно събитие извън техния контрол. Въз основа на член 122, параграф 2 Съюзът прие Регламент (ЕС) № 407/2010 на Съвета от 11 май 2010 г. за създаване на Европейски механизъм за финансово стабилизиране (ЕМФС). С този инструмент бе предоставена финансова помощ от Съюза на Португалия, Ирландия и мостово финансиране за Гърция посредством заеми „бек-ту-бек“.

Правното основание, предвидено в член 122 от ДФЕС, бе използва като правно основание за неотдавнашното предложение на Комисията за механизма SURE за подкрепа на временните схеми на държавите членки за осигуряване срещу безработица. Това правно основание се счита за подходящо за извънредни случаи, които са извън контрола на държавите членки и изискват колективен отговор на Съюза в дух на солидарност, и поради това може да бъде използвано в тази конкретна кризисна ситуация, свързана с пандемията от COVID-19.

1.5.4.Съгласуваност и евентуална синергия с други актове

С предложения Инструмент на Европейския съюз за възстановяване необходимите допълнителни финансови средства по плана на Европейския съюз за възстановяване се предоставят за инструментите на политиката, които ще се използват за справяне с дълбоките социални и икономически последици от кризата. Със самия план за възстановяване се разширяват и силно се задълбочават ответните мерки на политиката на Съюза във връзка с кризата. Предприетите по-рано инициативи в отговор на кризата включват Европейския инструмент за временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредно положение (SURE) вследствие на пандемията от COVID-19 (инструмент SURE), Инвестиционната инициатива в отговор на коронавируса, предложеното разширяване на обхвата на фонд „Солидарност“ на Европейския съюз, задействането отново на Инструмента за спешна подкрепа и други инструменти в подкрепа на заетостта, като например Европейския социален фонд и InvestEU.

Инструментът за възстановяване е съществен елемент на по-силен и широкообхватен отговор на политиката с цел преодоляване на кризата и подпомагане на процеса на икономическо възстановяване. С Инструмента за възстановяване се насочва подкрепа към инструментите за сближаване, Механизма за възстановяване и устойчивост и увеличаването на бюджетните гаранции на ЕС с цел подпомагане на предприятията и инвестициите.

Инструментът за възстановяване ще има същото равнище на прозрачност, отчетност и одитен контрол като традиционния бюджет.

Значителните финансови средства, разпределяни чрез Инструмента за възстановяване, изискват силно укрепване на вътрешния капацитет на Комисията за управление и администриране на този ресурс. Редица критични бизнес процеси ще трябва да бъдат обновени значително, а именно: отчитане и докладване относно разпределението и използването на средствата, отпуснати за различните политики; администриране и равнение на всички плащания и трансфери към/от държавите членки и за политиките, за които ще бъдат отпуснати средства; уреждане на заеми и гарантиране, че всички средства са на разположение при необходимост и при най-изгодни условия; необходимата информационна поддръжка. Изграждането на този капацитет в сроковете, необходими за изпълнението на плана за възстановяване, ще е от изключително значение за постигането на целите на плана.

1.6.Срок на действие и финансово отражение

X Предложение/инициатива с ограничен срок на действие

X    Финансово отражение от влизането в сила на регламента до края на падежа на заемите, което обхваща няколко многогодишни финансови рамки; не се предвиждат падежи преди 2028 г.

 Предложение/инициатива с неограничен срок на действие

Изпълнение с период на започване на дейност от ГГГГ до ГГГГ,

последван от функциониране с пълен капацитет.

1.7.Планирани методи на управление 8

X Пряко управление от Комисията

X от нейните служби, включително от нейния персонал в делегациите на Съюза;

   от изпълнителните агенции

X Споделено управление с държавите членки

X Непряко управление чрез възлагане на задачи по изпълнението на бюджета на:

трети държави или на органите, определени от тях;

международни организации и техните агенции (да се уточни);

X ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд;

органите, посочени в членове 208 и 209 от Регламент (ЕС, Евратом) 1046/2018;

публичноправни органи;

частноправни органи със задължение за обществена услуга, доколкото предоставят подходящи финансови гаранции;

органи, уредени в частното право на държава членка, на които е възложено осъществяването на публично-частно партньорство и които предоставят подходящи финансови гаранции;

лица, на които е възложено изпълнението на специфични дейности в областта на ОВППС съгласно дял V от ДЕС и които са посочени в съответния основен акт.

Ако е посочен повече от един метод на управление, пояснете в частта „Забележки“.

2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

2.1.Правила за мониторинг и докладване

Да се посочат честотата и условията.

За действията, за които се предоставя финансова подкрепа съгласно настоящото предложение, се докладва редовно.

До 31 март 2023 г. Комисията представя на Съвета доклад за постигнатия напредък по прилагането на Инструмента и за използването на средствата, разпределени в съответствие с член 3, параграф 2.

2.1.1.Установени рискове

Управлението на рисковете при администрирането на Инструмента изисква значителни инвестиции за развитие на капацитета на Комисията за финансово управление. Тези инвестиции обясняват свързаните с тази политика административни разходи за набиране на специализиран персонал, включително от националните администрации. Увеличението на човешките ресурси е необходимо и за помощни услуги, като счетоводство, бекофис и специализирана ИТ поддръжка.

Инструментът за възстановяване зависи от емитирането от страна на Комисията на дълг в големи размери на международните капиталови пазари по силата на предоставеното от РСР правомощие. Внезапното увеличаване на емитирането на дългови инструменти в период, когато е вероятно капиталовите пазари да се използват широко от други държави и институции, поражда риск от влошаване на наличните условия за Съюза. Този риск ще бъде управляван чрез прилагането на нова стратегия за управление на дълга, за да се помогне на Съюза да получи най-добрите налични условия, като същевременно се запази неговият много висок кредитен рейтинг.

2.1.2.Информация за структурата на системата за вътрешен контрол

Прилага се съществуващата система за вътрешен контрол на Европейската комисия, за да се гарантира, че средствата, отпуснати по линия на Инструмента на ЕС за възстановяване, се използват по подходящ начин и в съответствие с приложимото законодателство.

Настоящата система е организирана, както следва:

1. Екипът за вътрешен контрол следи за спазването на приложимите административни процедури и действащото законодателство. За тази цел се ползва рамката за вътрешен контрол на Комисията.

2. В годишните одитни планове ще бъдат включени редовни одити от външни одитори на безвъзмездните средства и договорите, финансирани по линия на настоящия инструмент.

3. Цялостна оценка на дейностите от външни оценители.

Извършваните действия могат да бъдат одитирани от Европейската служба за борба с измамите (OLAF) и Сметната палата.

2.1.3.Оценка на разходите и ползите от проверките и на очакваната степен на риска от грешки

Не е приложимо

2.2.Мерки за предотвратяване на измами и нередности

Да се посочат съществуващите или планираните мерки за превенция и защита.

Необходими са максимална прозрачност и подходящ мониторинг на използването на финансовите ресурси на ЕС. По отношение на държавите членки, другите бенефициери и Комисията ще се прилагат задължения за докладване.

3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове

·Няма съществуващи бюджетни редове

·Поискани нови бюджетни редове

По реда на функциите от многогодишната финансова рамка и на бюджетните редове.

Функция от многогодишната финансова рамка

Бюджетен ред

Вид на 
разхода

Финансов принос

Номер  

Многогод./едногод.

от държави от ЕАСТ

от държави кандидатки

от трети държави

по смисъла на член 21, параграф 2, буква б) от Регламент (ЕС, Евратом) 1046/2018

3.2.Очаквано отражение върху разходите

Предложението няма отражение върху разходите. В рамките на бюджетната процедура ще бъде създаден бюджетен ред p.m.

3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху разходите

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Функция от многогодишната
финансова рамка

ГД: „Бюджет“

2020 г.

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

ОБЩО

•Бюджетни кредити за оперативни разходи

Поети задължения

(1)

Плащания

(2)

ОБЩО бюджетни кредити 
за ГД „Бюджет“

Поети задължения

=1+3

Плащания

=2+3



ОБЩО бюджетни кредити за оперативни разходи

Поети задължения

(4)

Плащания

(5)

• ОБЩО бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за специфични програми

(6)

ОБЩО бюджетни кредити  
(функция 2) 

Поети задължения

=4+6

Плащания

=5+6





Функция от многогодишната
финансова рамка

7

„Административни разходи“

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

2020 г.

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

ОБЩО

ГД „Бюджет“

•Човешки ресурси

0,86

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

24,516

•Други административни разходи

ОБЩО ГД „Бюджет“

Бюджетни кредити

0,86

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

24,516

ОБЩО бюджетни кредити 
за ФУНКЦИЯ 5 (2020 г.) и ФУНКЦИЯ 7 (2021—2027 г.) 
от многогодишната финансова рамка 

(Общо поети задължения = Общо плащания)

0,86

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

24,516

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

2020 г.

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

ОБЩО

ОБЩО бюджетни кредити  
съгласно многогодишната финансова рамка 

Поети задължения

0,86

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

24,516

Плащания

0,86

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

24,516

3.2.2.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи

   Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи

X    Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи през бюджетните години 2020—2027 г.: плащане на лихви, както е посочено в таблицата по-горе

3.2.3.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

3.2.3.1.Резюме

   Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за административни разходи

X    Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за административни разходи съгласно обяснението по-долу:

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

2020 г. 9

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

ОБЩО

ФУНКЦИЯ 5 (7 от 2021 г.) 
от многогодишната финансова рамка

Човешки ресурси

0,86

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

24,516

Други административни разходи

Междинен сбор за ФУНКЦИЯ 5 (7) 
от многогодишната финансова рамка

0,86

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

24,516

Извън ФУНКЦИЯ 5 10  
of the multiannual financial framework

Човешки ресурси

Други разходи  
с административен характер

Междинен сбор
извън ФУНКЦИЯ 5 
от многогодишната финансова рамка

ОБЩО

0,86

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

3,38

24,516

2020 г. 10 щатни бройки за 6 месеца, 5 КНЕ за 3 месеца. От 2021 г.: 18 щатни бройки и 8 КНЕБюджетните кредити, необходими за човешки ресурси и други разходи с административен характер, ще бъдат покрити от бюджетни кредити на ГД, които вече са определени за управлението на действието и/или които са преразпределени в рамките на ГД, при необходимост заедно с допълнително отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

3.2.3.2.Очаквани нужди от човешки ресурси

   Предложението/инициативата не налага използване на човешки ресурси

X    Предложението/инициативата налага използване на човешки ресурси съгласно обяснението по-долу:

Оценката се посочва в еквиваленти на пълно работно време

2020 г.

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

•Длъжности в щатното разписание (длъжностни лица и срочно наети служители)

XX 01 01 01 (Централа и представителства на Комисията)

10

18

18

18

18

18

18

18

8 AD, 10 AST

XX 01 01 02 (Делегации)

XX 01 05 01 (Непреки научни изследвания)

10 01 05 01 (Преки научни изследвания)

Външен персонал (в еквивалент на пълно работно време: ЕПРВ) 11

XX 01 02 01 (ДНП, КНЕ, ПНА от общия финансов пакет)

5

8

8

8

8

8

8

8

8 КНЕ

XX 01 02 02 (ДНП, МП, КНЕ, ПНА и МЕД в делегациите)

XX 01 04 гг  12

— в централата

— в делегациите

XX 01 05 02 (ДНП, КНЕ, ПНА — Непреки научни изследвания)

10 01 05 02 (ДНП, КНЕ, ПНА — Преки научни изследвания)

Други бюджетни редове (да се посочат)

ОБЩО

15

26

26

26

26

26

26

26

ГД „БЮДЖЕТ“ е съответната област на политиката или съответният бюджетен дял.

Нуждите от човешки ресурси ще бъдат покрити от персонала на ГД, на който вече е възложено управлението на дейността и/или който е преразпределен в рамките на ГД, при необходимост заедно с всички допълнителни отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

Описание на задачите, които трябва да се изпълнят:

Длъжностни лица и срочно наети служители

Емитиране на дългови инструменти, управление на заеми и счетоводно отчитане, сетълмент.

Външен персонал

Емитиране на дългови инструменти, управление на заеми и счетоводно отчитане, сетълмент.

3.2.4.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка

X    Предложението/инициативата е съвместимо(а) с настоящата и предложената следваща многогодишна финансова рамка.

   Предложението/инициативата налага препрограмиране на съответната функция от многогодишната финансова рамка.

   Предложението/инициативата налага да се използва Инструментът за гъвкавост или да се преразгледа многогодишната финансова рамка.

3.2.5.Финансов принос от трети страни

Предложението/инициативата не предвижда съфинансиране от трети страни.

X Предложението/инициативата предвижда съфинансиране, като оценките са дадени по-долу:

Няма съфинансиране; същевременно обезпечение за бюджетни гаранции може да бъде предоставено за конкретна програма на Съюза до размера на доброволните ангажименти, които са поети от държавите членки, гарантиращи изплащането на заемите, взети от страна на Съюза.

3.3.Очаквано отражение върху приходите

   Предложението/инициативата няма финансово отражение върху приходите.

X    Предложението/инициативата има следното финансово отражение:

X    върху целевите приходи (предстои определяне на приходния бюджетен ред)

През периода на изпълнение 537,4 милиарда евро (по цени от 2018 г.) от постъпленията от операциите по получаване на заеми ще представляват външни целеви приходи, предназначени за отпускане на безвъзмездни средства на държавите членки и за бюджетни гаранции.

млрд. евро (закръглено)

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

общо

След 2027 г. 13

постоянни цени за 2018 г.

35,0

84,5

111,8

122,5

74,5

34,4

17,9

480,7

19,3

текущи цени

37,1

91,5

123,5

138,0

85,6

40,3

21,4

537,4

23,1

(1)    Европейска икономическа прогноза, Institutional Paper 125, май 2020 г.
(2)    Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012
(3)    ОВ L 29, 31.1.2020 г., стр. 7.
(4)    Решение 2014/335/ЕС, Евратом на Съвета от 26 май 2014 г. относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз (ОВ L 168, 7.6.2014 г., стр. 105).
(5)    Предстои определяне в рамките на бюджетните процедури за 2020 г. и 2021 г. УД: управление по дейности; БД: бюджетиране по дейности.
(6)    Съгласно член 54, параграф 2, буква а) или б) от Финансовия регламент.
(7)    Европейска икономическа прогноза, Institutional Paper 125, май 2020 г.
(8)    Подробности във връзка с методите на управление и позоваванията на Регламент (ЕС, Евратом) 1046/2018 могат да бъдат намерени на уебсайта BudgWeb: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html
(9)    Година N е годината, през която започва да се изпълнява предложението/инициативата.
(10)    Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове BA), непреки научни изследвания, преки научни изследвания.
(11)    ДНП = договорно нает персонал; МП = местен персонал; КНЕ = командирован национален експерт; ПНА = персонал, нает чрез агенции за временна заетост; МЕД = младши експерт в делегация.
(12)    Подтаван за външния персонал, покрит с бюджетните кредити за оперативни разходи (предишни редове BA).
(13)    Включени са разликите от конвертиране.