Брюксел, 3.9.2020

COM(2020) 476 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

Относно изпълнението на Европейската енергийна програма за икономическо възстановяване и дейността на Европейския фонд за енергийна ефективност

{SWD(2020) 169 final}


ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

Относно изпълнението на Европейската енергийна програма за икономическо възстановяване и дейността на Европейския фонд за енергийна ефективност

Гъвкавата инфраструктура е гръбнакът на енергийния съюз. През изминалата 2019 г. бяха въведени в експлоатация важни проекти за междусистемни връзки и беше значително укрепено регионалното сътрудничество.

В този контекст ЕЕПВ изигра ключова роля при осигуряване на финансовата подкрепа за основни инфраструктурни обекти от общ интерес за интеграцията на електроенергийните и газовите пазари и укрепването на сигурността на доставките.

I. НАПРЕДЪК ПРИ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОГРАМАТА

Енергийната инфраструктура и иновациите, които са движещите сили в Европейската енергийна програма за икономическо възстановяване (ЕЕПВ), продължават и сега да имат също толкова важно значение както при въвеждането на програмата през 2009 г.

В настоящия доклад е разгледан постигнатият напредък при изпълнението на проектите съответно по всяка от частите на ЕЕПВ, както и при дейностите на Европейския фонд за енергийна ефективност (ЕФЕЕ). Той следва предишния доклад по същите въпроси, приет през 2020 г 1 . В настоящия доклад е разгледано изпълнението на проектите в периода от 1 януари 2019 г. до 31 декември 2019 г., както и направените през този период плащания.

ІІ. ОБЩО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТИТЕ

Към края на декември 2019 г. са били завършени 45 (с +2 повече в сравнение с 2018 г.) от общо 59 проекта, като на бенефициерите са били предоставени средства на обща стойност 2 546 249 263 EUR след приспадане на сумите по нарежданията за възстановяване, възлизащи на 198 823 897 EUR (вж. приложението).

Ситуацията по отношение на газовите и електроенергийните инфраструктури е следната: по-голямата част от проектите са завършени, а два проекта продължават да се изпълняват.

Значителен напредък е постигнат от организаторите на проекти за присъединяването към електроенергийната мрежа на вятърни инсталации, разположени в морето (OWE), докато организаторите на последния оставащ проект за улавяне и съхранение на въглероден диоксид (CCS) решиха да прекратят финансовата си подкрепа за него.

Комисията реши да продължи своята финансова подкрепа за инвеститорите, докато продължава да съществува възможност за постигане на окончателно инвестиционно решение (FID) и проектът продължава да носи съществени ползи за обществото.

1.    Инфраструктура за природен газ и електроенергия

По подпрограмата за инфраструктурата по ЕЕПВ бе оказана подкрепа на 44 проекта в три основни области на дейност (междусистемни газопроводи, обратно (реверсивно) подаване на газ и електроенергия).

От планираната сума в размер на 2 267 574 462 EUR към 31 декември 2019 г. на бенефициерите са били изплатени 1 669 370 233 EUR. Условие за извършване на плащанията е бенефициерът да поеме твърд ангажимент за изпълнение на проекта чрез окончателно инвестиционно решение.

1.1. Досегашен напредък 

Към днешна дата са завършени 38 (без промяна в сравнение с 2018 г. тъй като през 2019 г. не е приключил проект) от 44-те инфраструктурни проекта, четири са прекратени, а два продължават да се изпълняват.

От проектите в електроенергийния сектор са завършени всички 12 проекта.

В областта на междусистемните газопроводи са завършени 13 от общо 18 проекта; два продължават да се изпълняват по нов график, а три са прекратени.

В областта на обратното подаване на газ и междусистемните връзки в Централна и Източна Европа са завършени 13 проекта, а един проект в Румъния беше прекратен от Комисията през септември 2014 г.

След изготвянето на последния доклад за изпълнението на ЕЕПВ може да се посочи по-специално следният напредък:

-Междусистемната връзка Гърция — България (IGB) е основен маршрут за пренос на газ от Трансадриатическия газопровод и гръцки втечнен природен газ на север и представлява важен проект за диверсификация на доставките на газ в региона на Югоизточна Европа. Това е проект от общ интерес (ПОИ 6.8.1) и приоритетен проект за енергийна свързаност в Централна и Югоизточна Европа (CESEC). Комисията предоставя политическа и финансова подкрепа за проекта от самото начало. Проектът е получил 45 милиона евро по Европейската енергийна програма за възстановяване и 39 милиона евро от Европейския фонд за регионално развитие. През 2018 г. проектът отбеляза допълнителен напредък. Изграждането на проекта започна в края на октомври 2019 г. и се очаква да продължи 18 месеца. Понастоящем се очаква търговската експлоатация да започне през второто тримесечие на 2021 г.

-В Република Кипър Министерството на енергетиката, търговията и промишлеността понастоящем подготвя изграждането на терминал за приемане на природен газ, който ще допринесе за диверсификацията на кипърския енергиен микс, за прекратяване на енергийната изолация на острова, както и за насърчаване на конкуренцията в областта на производството на електроенергия от газ от независими производители. Очаква се природният газ да навлезе на пазара на Кипър до 2022 г.

Понастоящем се предвижда тези два текущи проекта да бъдат завършени съответно до края на 2021 г. и до края на 2022 г.

2. Проекти за вятърна енергия от разположени в морето инсталации (OWE)

2.1. Досегашен напредък

Подпрограмата за вятърна енергия от разположени в морето инсталации включва 9 проекта, които получават общо 565 милиона евро, разпределени за два основни вида дейности:

- широкомащабно изпитване, производство и внедряване на новаторски турбини и фундаменти за разположени в морето инсталации (6 проекта); и

- разработване на модулни решения за присъединяване към електроенергийната мрежа на големи количества електроенергия от вятърни централи (3 проекта).

6 от тези 9 проекта са завършени, а 2 бяха прекратени преждевременно. По проектите са изплатени 376 188 345 EUR (след приспадане на сумите по нареждания за възстановяване). Един оставащ проект е в процес на изпълнение (Kriegers Flak).

2.2 Досегашен напредък по сектори

2.2.1 Напредък по отношение на новаторски турбини и разположени в морето инсталации

По отношение на проекта Aberdeen Offshore Wind Farm — единадесетте вятърни турбини с най-голямата мощност в света (8,8 MW на турбина към онзи момент, понастоящем има турбини с мощност 12 MW), бяха въведени в експлоатация във ветроенергийния парк „Aberdeen Bay“ на Vattenfall на 1 юли 2018 г. През септември 2018 г. се проведе официалното откриване на Европейския център за внедряване на вятърни паркове в морето (European Offshore Wind Deployment Centre — Aberdeen Offshore Wind Farm) . Последното докладване по проекта и окончателното плащане се очакват през второто тримесечие на 2020 г.

2.2.2 Напредък по отношение на присъединяването към електроенергийната мрежа на вятърни електроенергийни инсталации

Като цяло изпълнението на останалите два проекта, Kriegers Flak и COBRACable, напредва според очакванията.

През септември 2019 г. бе пуснат в експлоатация междусистемният електропровод COBRAcable между Дания и Нидерландия. Проектът COBRAcable приключи през декември 2019 г. Окончателният доклад е изискуем за представяне в срок от 3 месеца след датата на приключване на дейността, т.е. до края на март 2020 г.

Проектът Комбинирана електропреносна мрежа Kriegers Flak е предвиден да започне да функционира в края на второто тримесечие на 2020 г., което също така е крайната дата на проекта. Окончателният доклад ще се изисква в края на септември 2020 г.

3. Улавяне и съхранение на въглероден диоксид (CCS)

Тази подпрограма на ЕЕПВ включва 6 проекта, подпомагани с 1 милиард евро, като целта е да се демонстрира целият процес по улавянето, преноса и съхранението на въглероден диоксид.

Завършен е един проект (Compostilla в Испания), осигуряващ работещи пилотни инсталации за улавяне, транспортиране и съхранение. Четири проекта бяха прекратени преждевременно поради решение на техните организатори да не инвестират, а един проект завърши без да бъде изпълнен. По тези проекти бяха изплатени 387 099 179 EUR (след приспадане на сумите по нарежданията за възстановяване на обща стойност 145 294 400 EUR).

III. ЕВРОПЕЙСКИ ФОНД ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ (ЕФЕЕ)

През декември 2010 г. Европейската енергийна програма за икономическо възстановяване (ЕЕПВ) предостави 146,3 милиона евро за механизъм за финансиране на проекти за устойчиво енергийно развитие 2 . Като принос на ЕС в Европейския фонд за енергийна ефективност (ЕФЕЕ) бяха внесени 125 млн. евро. ЕФЕЕ беше създаден през юли 2011 г. и достигна общ обем от 265 милиона евро 3 , като неговата работа се подкрепя от механизъм за отпускане на безвъзмездни средства за техническа помощ, който разполага с бюджет в размер на 20 милиона евро, и 1,3 милиона евро за дейности за повишаване на осведомеността.

ЕФЕЕ осигурява специфично за конкретните случаи финансиране (включващо както дългови, така и капиталови инструменти) за проекти за енергийна ефективност, енергия от възобновяеми източници и чист градски транспорт. Бенефициери са местни и областни публични власти или действащи от тяхно име частни дружества.

1.Досегашен напредък

През 2019 г. в портфейла на фонда бе добавена една нова трансакция.

Проектът Catfoss в Обединеното кралство се състои от финансиране на нова централа за комбинирано производство на топло- и електроенергия (КПТЕ) с инсталирана комбинирана мощност 28 MW. Централата за КПТЕ ще бъде изградена на същото място като съществуващия завод за преработка на отпадъци в Derwenthaugh Eco Parc, Gateshead, Обединено кралство. Проектът ще осигури устойчиво развивана топлинна енергия за местна топлофикационна мрежа, както и частни отоплителни и електроенергийни връзки. След като бъде изпълнен, се очаква проектът да реализира 52 500 тона намаление на емисии на CO2 годишно в сравнение с базовия сценарий. Това е еквивалентно на 97 %. Освен това, след като централата започне да се експлоатира в пълна степен, икономиите на първична енергия следва да надминат 315 000 MWh годишно, което е еквивалентно на 100 % икономии в сравнение с базовия сценарий, като се има предвид, че понастоящем органичното гориво се изпраща за депониране (инвестиции на ЕФЕЕ в размер на 25 млн. EUR, общ размер на проекта 48 млн. EUR).

От създаването си на 31 декември 2019 г. насам ЕФЕЕ е подписал договори със 17 проекта за 195 милиона евро, като по оценка е генерирал крайни инвестиции от 349,5 милиона евро.

На базата на данни от рамковата структура на ЕФЕЕ за оценяване и отчитане на проекти по отношение на намалението на емисиите на CO2 еквивалент и икономиите на първична енергия, до края на 2016 г. чрез инвестициите на ЕФЕЕ е постигнато намаление на емисиите в размер на 388 478 тона CO2 и икономии на първична енергия 4 в размер на 794 124 MWh.



2.Механизъм за техническа помощ на ЕФЕЕ

През ноември 2016 г. Европейският фонд за енергийна ефективност стартира нов механизъм за техническа помощ. Като продължение на механизма за техническа помощ на Европейската комисия, управляван от ЕФЕЕ, фондът създаде нов инструмент в подкрепа на амбициозни публичноправни субекти с подходящи за финансиране инвестиционни проекти за устойчива енергия. Тези проекти се отнасят до сектора на енергийната ефективност, дребномащабно производство на енергия от възобновяеми източници и/или инициативите в областта на обществения транспорт. ЕФЕЕ подпомага бенефициерите — области, общински съвети, университети, държавни болници и други публични субекти, намиращи се в държавите — членки на ЕС, чрез предоставяне на консултантски услуги за планираните инвестиции, например извършване на проучвания за осъществимост, енергийни одити, правни услуги и анализи на икономическата жизнеспособност. Механизмът за техническа помощ на ЕФЕЕ получи финансиране по механизма ELENA (Европейска програма за подпомагане в областта на енергетиката на местно равнище) в рамките на програмата „Хоризонт 2020“ на Европейския съюз. Към декември 2019 г. той вече подпомагаше 6 бенефициери в Италия, Испания и Литва.

3.Основни заключения и перспективи

Постепенно ЕФЕЕ е постигнал солидни резултати, изразяващи се в рентабилни инвестиции, и след 8 години работа вече е подпомогнал 19 силно различаващи се проекта (2 от които вече са се изплатили, като постъпленията са били реинвестирани във фонда) в различни технологични области в 8 различни държави членки.

IV. Общи заключения

ЕЕПВ постигна добри резултати. Всичките 12 електроенергийни проекта и по-голямата част от инфраструктурата за газовите проекти са завършени, като два газови проекта продължават да се изпълняват и тяхното завършване се очаква през 2021 и 2022 г. Строгият контрол, упражняван от Европейската комисия в областта на изпълнението и мониторинга на проектите допринесе за подобряване на ефективността на този финансов инструмент.

Проектите за вятърна енергия от разположени в морето инсталации се оказаха по-сложни от очакваното, но организаторите и строителите успяха да намерят решения и да ги доведат до успешен край, като в някои случаи срокът на договорите трябваше да бъде удължен. За 10-годишното си съществуване програмата ЕЕПВ спомогна за придобиването на технологични знания и допринесе за развитието на технологиите за междусистемно свързване на разположени в морето инсталации за вятърна енергия.

Въпреки че финансовата подкрепа на ЕЕПВ не беше достатъчна, за да подтикне дружествата да осъществят демонстрационни проекти с търговски мащаб за улавянето и съхранението на въглероден диоксид (CCS), Комисията все пак счита, че CCS е важно за декарбонизацията (единствената надеждна технология за дългосрочно съхранение на въглероден диоксид), за ЕС като цяло, и по-специално за отраслите с висока енергийна и въглеродна интензивност.

ЕФЕЕ инвестира в няколко проекта за енергийна ефективност и ще продължи да разширява портфейла си, като предоставя възможности за финансиране и генерира печалби за своите акционери. Също така ЕФЕЕ служи като образец за други новаторски финансови инструменти за инвестиции в икономически ефективни и зрели проекти за устойчива енергетика, които могат да привлекат частни капитали и едновременно с това да демонстрират състоятелността на тези инвестиции от предприемаческа гледна точка и да осигурят осезаеми резултати.

(1)

   Доклад 2018, приет на 10.2.2020 г., COM(2020) 38 final.

(2)

   Регламент (ЕС) № 1233/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 15 декември 2010 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 663/2009 за създаване на програма за подпомагане на икономическото възстановяване чрез предоставяне на финансова помощ от Общността на проекти в областта на енергетиката.

(3)

   В допълнение към инвестициите на Европейската Комисия, инвестиции бяха направени също от: Европейската инвестиционна банка в размер на 75 милиона евро, от Cassa Depositi e Prestiti SpA (CDP) в размер на 60 милиона евро и от Investment Manager Deutsche Bank (DB) в размер на 5 милиона евро.

(4)

   Кумулативните икономии на първична енергия са представени само за технологиите за енергийна ефективност и чист градски транспорт; те включват изчисления от финансовото приключване до падежа на заема въз основа на прогнози за проекти в процес на изграждане и които се изпълняват от по-малко от една година и действителни данни за проекти, които се изпълняват от повече от една година. Икономиите са за общия инвестиционен обем за проекти (т.е. инвестиции от ЕФЕЕ и от други участници).


Брюксел, 3.9.2020

COM(2020) 476 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАДА НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

Относно изпълнението на Европейската енергийна програма за икономическо възстановяване и дейността на Европейския фонд за енергийна ефективност








{SWD(2020) 169 final}


Общ размер на плащанията по проекти по ЕЕПВ (в евро) към 31 декември 2019 г.

година

Общо

Междусистемни връзки

2010

360,855,255

 

2011

224,168,978

2012

129,803,681

2013

126,931,210

2014

105,405,090

2015

368,316,520

2016

171,413,396

2017

54,679,619

 

2018

127,796,483

2019

0

Общо

 

1,669,370,233

Улавяне и съхранение на въглероден диоксид

2010

193,746,615

 

2011

192,003,912

2012

-5,616,119

2013

26,844,339

2014

16,439,027

2015

8,810,052

2016

0

2017

-8,187,324

 

2018

-36,828,954

2019

-112.368

Общо

 

387.099.179

Вятърни инсталации, разположени в морето

2010

146,307,028

 

2011

41,300,325

2012

15,624,304

2013

11,990,156

2014

19,996,656

2015

-26,186,766

2016

14,240,385

2017

87,063,362

 

2018

31,303,765

2019

34.549.131

Общо

 

376.188.345

Фонд за енергийна ефективност

2010

0

 

2011

30,000,000

2012

934,251

2013

24,892,027

2014

42,726,026

2015

14,651,461

2016

3,000,000

2017

0

 

2018

0

2019

-2.612.258

Общо

113.591.507

Общ сбор

2010

700,908,898

2011

487,473,215

2012

140,746,117

2013

190,657,732

2014

184,566,799

2015

365,591,267

2016

188,653,781

2017

133,555,657

2018

122,271,293

2019

31.824.505

Общо

 

2.546.249.263

Нарежданията за възстановяване на средства са приспаднати от плащанията.