Брюксел, 3.4.2020

COM(2020) 147 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно разходите по линия на ЕФГЗ
































Early Warning System No 1-3/2020


Съдържание

1.Бюджетната процедура за ЕФГЗ за 2020 г.

2.Целеви приходи за ЕФГЗ

3.Бележки относно предварителните данни за изпълнението на бюджета на ЕФГЗ за 2020 г.

3.1.    Пазарни мерки    

3.1.1.    Маслиново масло    

3.1.2.    Насърчаване    

3.1.3.    Плодове и зеленчуци    

3.1.4.    Продукти от лозаро-винарския сектор    

3.2.    Директни плащания    

3.2.1.    Отделени от производството директни плащания    

3.2.2.    Други директни плащания    

4.Изпълнение на целевите приходи по линия на ЕФГЗ

5.Заключения

Приложение 1:

Предварителни данни за усвояването на бюджетните кредити по линия на ЕФГЗ към 31.1.2020 г.

1.Бюджетната процедура за ЕФГЗ за 2020 г.

На 27 ноември 2019 г. Европейският парламент прие общия бюджет на Европейския съюз за 2020 г. По линия на Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) той включва бюджетни кредити за поети задължения и бюджетни кредити за плащания съответно в размер на 43 410 млн. евро и 43 380 млн. евро, за директни плащания и за разходи, свързани с пазара.

Разликата между размера на бюджетните кредити за поети задължения и бюджетните кредити за плащания се дължи на факта, че за някои мерки, прилагани пряко от Комисията, се използват многогодишни бюджетни кредити. Те са свързани главно с мерките за насърчаване на селскостопански продукти и с мерките за стратегическо планиране и координиране на политиките.

2.Целеви приходи за ЕФГЗ

На основание на разпоредбите на член 43 от Регламент (ЕС) № 1306/2013 приходите от финансови корекции по силата на решения за счетоводно уравняване и уравняване по съответствие и вследствие на нередности представляват целеви приходи за финансирането на разходите по линия на ЕФГЗ.

В съответствие с посочените разпоредби целевите приходи могат да се използват за финансиране на всякакви разходи по линия на ЕФГЗ. Всяка част от тези приходи, която не е усвоена в рамките на бюджетната година, се пренася автоматично за следващата бюджетна година 1 .

Бюджетът на ЕФГЗ за 2020 г. включва:

·най-актуалните разчети на Комисията за потребностите от финансиране на пазарните мерки и на директните плащания,

·разчетите за целевите приходи, които се очаква да бъдат събрани през съответната бюджетна година,

·пренесените неусвоени целеви приходи от предходната бюджетна година.

В предложението си относно бюджетните кредити за ЕФГЗ за 2020 г. Комисията взе предвид общия размер на очакваните целеви приходи и поиска в бюджета за 2020 г. кредити, чийто размер възлиза на разликата между очакваните потребности и очакваните целеви приходи. Бюджетният орган прие бюджета на ЕФГЗ, като взе предвид очакваните целеви приходи.

Според разчетите на Комисията наличните целеви приходи към момента на съставяне на бюджета за 2020 г. възлизат на 1 071 млн. евро и включват:

·целевите приходи, които се очаква да се генерират през бюджетната 2020 година и чийто разчетен размер е 719 млн. евро (592 млн. евро от корекции от уравняване по съответствие и 127 млн. евро вследствие на нередности);

·целевите приходи, които ще бъдат пренесени от 2019 г. и чийто разчетен размер е 352 млн. евро.

Комисията разпредели тези разчетни приходи в размер на 1 071 млн. евро за следните схеми:

·150 млн. евро за оперативните фондове за организациите на производители на плодове и зеленчуци, и

·921 млн. евро за схемата за основно плащане.

Сборът на одобрените бюджетни кредити и целевите приходи за тези схеми е следният:

·849 млн. евро за оперативните фондове за организациите на производители на плодове и зеленчуци, и

·17 038 млн. евро за схемата за основно плащане.

В приложението, в което се представят предварителните данни за изпълнението на бюджета за 2020 г., гореспоменатите целеви приходи не са отчетени в данните за бюджетните кредити по статиите за плодовете и зеленчуците и за отделените от производството директни плащания. Данните представляват одобрените бюджетни кредити по тези статии, възлизащи съответно на 700,5 млн. евро и 34 574 млн. евро.

С включването на целевите приходи по тези статии общият размер на средствата, предвидени в бюджета за 2020 г., е 850,5 млн. евро за сектора на плодовете и зеленчуците и 35 495 млн. евро за отделените от производството директни плащания.

3.Бележки относно предварителните данни за изпълнението на бюджета на ЕФГЗ за 2020 г.

В приложението към настоящия доклад са представени предварителните данни за изпълнението на бюджета за периода от 16 октомври 2019 г. до 31 януари 2020 г. Това изпълнение е съпоставено с профила на разходите на Системата за ранно предупреждение и мониторинг, въведена съгласно член 28 от Регламент (ЕС) № 1306/2013.

3.1.Пазарни мерки

Усвоените бюджетни кредити за интервенции на селскостопанските пазари бяха със 164 млн. евро по-малко от разчетените според профила на усвояване. Това се дължи предимно на по-ниското усвояване на бюджетни кредити по бюджетната статия за насърчаване на селскостопански продукти (вж. точка 3.1.2).

3.1.1.Маслиново масло

Към края на август разходите по програмите за подобряване на качеството бяха с 4 млн. евро по-малко от разчетените съгласно профила на разходите.

Очаква се обаче заложената в бюджета сума да бъде изпълнена към края на годината.

3.1.2.Насърчаване

Първоначално се очакваше, че задълженията за бюджетните кредити за т.нар. „многонационални“ програми ще бъдат поети през януари. Това все още не е факт, поради което изпълнението на бюджета временно показва разлика от –108 млн. евро в сравнение с профила на разходите.

3.1.3.Плодове и зеленчуци

Изпълнението в този сектор протича според планираното, а декларираните разходи превишават профила с около 7 млн. евро.

3.1.4.Продукти от лозаро-винарския сектор

Разходите, декларирани до момента по тази бюджетна статия, са с –57 млн. евро по-ниски от профила на разходите.

Счита се, че това отклонение е временно и се очаква, че заложената в бюджета сума ще бъде усвоена към края на годината.

3.2.Директни плащания

Усвояването на бюджетните кредити за директни плащания е в съответствие с профила на усвояване, като го надвишава с почти 358 млн. евро.

3.2.1.Отделени от производството директни плащания

Декларираните разходи превишават профила с 277 млн. евро (+ 0,8 процентни пункта).

Разходите за схемата за основно плащане и за схемата за единно плащане на площ бяха малко по-високи от разчетените според профила на усвояване, като в същото време бяха малко по-ниски от разчетените за плащанията за селскостопански практики, благоприятни за климата и околната среда.

3.2.2.Други директни плащания

Декларираните разходи превишават профила с 81 млн. евро (+ 1,4 процентни пункта): разходите за схемата за доброволно обвързано с производството подпомагане и схемата за дребни земеделски стопани бяха малко по-високи от изчислените според профила на усвояване.

4.Изпълнение на целевите приходи по линия на ЕФГЗ

От таблицата в приложението се вижда, че към края на януари 2020 г. събраните целеви приходи възлизат на 64,5 млн. евро. Тяхната разбивка е следната:

·приходи от корекции по силата на решения за счетоводно уравняване и за уравняване по съответствие в размер на 1,4 млн. евро, като до края на бюджетната година се очаква да бъдат събрани по-значителни суми;

·приходи вследствие на нередности в размер на 62,5 млн. евро, като до края на бюджетната година се очакват допълнителни суми;

·остатъчни приходи от налога в сектора на млякото и млечните продукти в размер на 0,6 млн. евро.

Накрая, целевите приходи, пренесени от 2019 към 2020 г., възлизат на 348 млн. евро, което е близо с 4 млн. евро по-малко от очакваното при приемането на бюджета за 2020 г.

Така общият размер на наличните целеви приходи за финансиране на разходите по линия на ЕФГЗ към 31 януари 2020 г. възлиза на 412,7 млн. евро, като в течение на бюджетната година се очаква да бъдат събрани допълнителни суми.

5.Заключения

Съгласно предварителните данни за усвояването на бюджетните кредити по линия на ЕФГЗ за 2020 г. за периода до 31 януари 2020 г. месечните възстановявания в полза на държавите членки превишават изчисления профил на усвояване с 183,9 млн. евро.

Вече са налице целеви приходи в размер на 412,7 млн. евро, като в течение на бюджетната година се очаква да бъдат събрани допълнителни суми.

Към настоящия момент Комисията очаква, че одобрените бюджетни кредити и целевите приходи, които ще бъдат налични към края на бюджетната година, ще бъдат достатъчни за покриването на всички разходи.

(1)

   В член 12, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, се постановява, че бюджетните кредити, съответстващи на вътрешни целеви приходи, могат да бъдат пренасяни само за следващата финансова година. Поради това и в интерес на доброто бюджетно управление тези целеви приходи по принцип се използват преди всички одобрени бюджетни кредити по съответната бюджетна статия.


Брюксел, 3.4.2020

COM(2020) 147 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно разходите по линия на ЕФГЗ














Early Warning System No 1-3/2020


ПРИЛОЖЕНИЕ