Брюксел, 23.3.2020

COM(2020) 104 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА

ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ, КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ И ЕВРОПЕЙСКАТА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА


относно изпълнението на съобщението на Комисията, озаглавено „Засилено и обновено стратегическо партньорство с най‑отдалечените региони на Европейския съюз“


1. Въведение 

В настоящия доклад се прави преглед на постигнатия напредък по изпълнението на съобщението „Засилено и обновено стратегическо партньорство с най-отдалечените региони на Европейския съюз“ (съобщението) 1 .

Най-отдалечените региони на ЕС — Гваделупа, Френска Гвиана, Мартиника, Майот, остров Реюнион и Сен Мартен (Франция), Азорските острови и Мадейра (Португалия) и Канарските острови (Испания) — са изправени пред постоянни ограничения, свързани с тяхната отдалеченост, малка площ, уязвимост по отношение на изменението на климата и островното положение 2 , които са пречка за растежа и развитието им. В този контекст в Договора за функционирането на Европейския съюз (член 349 от ДФЕС) се предвиждат специфични мерки за подпомагане на най-отдалечените региони, включително специално адаптирани условия за прилагането на правото на ЕС в тези региони и за достъп до програмите на ЕС.

Разпръснати в Атлантическия океан, Карибския басейн, Латинска Америка и Индийския океан, най-отдалечените региони предоставят на ЕС уникални активи: богато биологично разнообразие, стратегическо местоположение за космически дейности и дейности в областта на астрофизиката, обширни морски икономически зони, близост до други континенти.

През октомври 2017 г. Комисията прие съобщение за укрепване на партньорството с най-отдалечените региони и съответните държави членки и за засилване на нейния ангажимент за подпомагане на тези региони по пътя им към растеж. През април 2018 г. Съветът приветства съобщението и прикани Комисията да продължи да работи по създаването на специфични мерки за тези региони в съответствие с член 349 от ДФЕС 3 .

В настоящия доклад са изложени действията, предприети от Комисията, най-отдалечените региони и съответните държави членки, в посочените в съобщението сектори 4 ; подчертава се постигнатото 5 и се предлага усилията да се съсредоточат върху борбата с изменението на климата, опазването на биологичното разнообразие, въвеждането на кръгова икономика и насърчаването на енергията от възобновяеми източници. Това са основни предизвикателства за тези региони, както се посочва във водещата инициатива „Европейски зелен пакт“ 6 , в която се подчертава, че Комисията ще обърне специално внимание на най-отдалечените региони, като има предвид тяхната уязвимост по отношение на изменението на климата и природните бедствия и уникалните им активи като биологичното разнообразие и възобновяемите енергийни източници. Освен това в доклада се подчертава необходимостта от влагане на повече усилия в други ключови сектори като синята икономика и свързаността.

Нов модел на управление, основан на стабилно партньорство

Както е предвидено в съобщението, от 2017 г. насам при създаването на политики Комисията систематично взема предвид въпросите, които вълнуват най-отдалечените региони, и техните интереси.

През 2018 г. Комисията отчете спецификата на най-отдалечените региони в 21 предложения за програми на ЕС за периода 2021—2027 г. в широк кръг от сектори, сред които сближаването, селското стопанство, рибарството, научните изследвания, околната среда, транспорта и цифровата свързаност, както и международното сътрудничество. По този начин Комисията създаде нови възможности и осигури съобразени със спецификата на тези региони разпоредби в повечето програми на ЕС.

През 2019 г. в контекста на докладите по държави в рамките на европейския семестър Комисията препоръча на Франция, Португалия и Испания да инвестират средства по линия на политиката на сближаване в най-отдалечените си региони в ключови сектори като кръговата икономика, свързаността, уменията и преждевременното напускане на училище. В специфичните за всяка държава препоръки Съветът призовава тези държави членки да използват средствата за сближаване, като отчитат регионалните различия и положението на най-отдалечените региони. В съответните доклади по държави за 2020 г. също се набляга на особеностите на най-отдалечените региони.

Комисията анализира възможното въздействие на търговските споразумения, които са в процес на договаряне, върху основните икономически сектори на най-отдалечените региони 7 . В резултат на това политическото споразумение от 2019 г. относно търговската част на споразумението за асоцииране между ЕС и Меркосур съдържа предпазна клауза за защита на местното производство на най-отдалечените региони. Особеностите на най-отдалечените региони са предмет на анализ в рамките на текущия преглед на законодателството за държавните помощи и на специалните режими за данъчно облагане на тези региони.

Комисията проведе консултации с най-отдалечените региони относно техните нужди и съответно предостави подкрепа, съобразена с тези нужди. Например Комисията проведе консултации с най-отдалечените региони относно техните нужди от адаптиране към изменението на климата и взе под внимание тези нужди в поканата за представяне на предложения по програмата LIFE 8 за 2019 г. Освен това тя организира две прояви с цел да подпомогне тези региони при изготвянето на стратегии за син растеж 9 . Най-отдалечените региони активизираха усилията си за отстояване на своите интереси, като допринесоха за обществените консултации с около 30 отговора. И накрая, Комисията достигна до хората от най-отдалечените региони в рамките на гражданските диалози, организирани на Мартиника и Канарските острови през 2018 г. и на Азорските острови и Мадейра през 2019 г.

Фондовете по линия на политиката на сближаване на ЕС, селското стопанство, рибарството и морската политика предоставиха значителни средства за подпомагане на местните инвестиции и за укрепване на партньорството с най-отдалечените региони и съответните държави членки, по-специално в областта на конкурентоспособността на малките и средните предприятия (МСП), заетостта и социалното приобщаване, околната среда и свързаността 10 . Подпомагането от тези фондове възлиза на над 13 милиарда евро за периода 2014—2020 г.

Комисията създаде две работни групи, които имат за задача да подпомогнат остров Реюнион при енергийния преход и Канарските острови — при управлението на отпадъците и в които участват представители на службите на Комисията заедно с националните и регионалните заинтересовани страни.

Статистическата служба на ЕС (Евростат) създаде интернет страница, на която се поместват данни за най-отдалечените региони 11 . През 2019 г. Комисията започна проучване за подобряване на данните и знанията за устойчивото управление на рибарството и опазването на рибните запаси в тези региони. Статистическата служба на Франция си сътрудничи със Сен Мартен и Синт Мартен при събирането на данни на местно равнище. Статистическата служба на Португалия работи съвместно с Мадейра и Азорските острови във връзка с данните за селското стопанство, морските и транспортните данни; Азорските острови подобряват данните за синята икономика, а Канарските острови — данните за местното производство.

Комисията включи въпросите, които вълнуват най-отдалечените региони, в безпрецедентен брой инициативи на ЕС, а регионите удвоиха усилията си, за да допринесат за създаването на политики. Налице е възможност за допълнително използване на потенциала на работните групи. Събирането на данни на равнището на най-отдалечените региони е необходимо, за да се подпомогне създаването на политики, адаптирани към тези региони.

2. Оползотворяване по най-добрия начин на предимствата на най-отдалечените региони

В съобщението се подчертават активите на най-отдалечените региони, включително синята икономика, биологичното разнообразие, възобновяемите енергийни източници, и се предлагат действия за развиване на възможностите в тези сектори с цел подпомагане на растежа.

Синя икономика

Комисията укрепи правната и финансовата рамка за насърчаване на синята икономика в най-отдалечените региони, като същевременно гарантира устойчиво управление на морските ресурси и екосистемите. През 2018 г. Комисията преразгледа насоките на ЕС за държавните помощи, за да се даде възможност за публична подкрепа за придобиването на риболовни кораби в най-отдалечените региони при набор от условия, насочени към постигане на устойчиво рибарство.

Комисията предложи допълнителни специфични мерки за най-отдалечените региони в рамките на Европейския фонд за морско дело и рибарство за периода 2021—2027 г., включително предвиди бюджет за тези региони както за структурни инвестиции, така и за компенсиране на допълнителните разходи. Освен това Комисията предложи всяка държава членка да разработи план за действие за справяне с предизвикателствата, свързани с риболова и устойчивата синя икономика в най-отдалечените си региони.

През 2019 г. Комисията създаде Консултативен съвет за най-отдалечените региони за консултации със заинтересованите страни от тези региони по въпроси, свързани с рибарството, като гарантира, че споразумението за асоцииране между ЕС и Меркосур ангажира страните в борбата с незаконния риболов. Що се отнася до капацитета на флота, през 2019 г. Комисията представи оценка на схемата за „влизане/излизане“ в рамките на общата политика в областта на рибарството. В съобщението си от декември 2019 г. относно Европейския зелен пакт Комисията подчерта централната роля на синята икономика в борбата с изменението на климата и обяви намерението си да предложи начини за по-устойчиво управление на морското пространство.

Съветът прие заключения относно океаните и моретата, в които се подчертава значението на европейските политики в областта на морското дело и рибарството в подкрепа на синята икономика на най-отдалечените региони, а също уязвимостта на тези региони спрямо изменението на климата, което засяга бреговете, екосистемите и биологичното им разнообразие 12 .

Най-отдалечените региони са в процес на разработване на стратегии за синята икономика, насочени към постигане на устойчиво използване на морските ресурси и опазване на биологичното разнообразие — напредъкът е с различни темпове и се различава по обхват и насоченост. С подкрепата на Европейския фонд за морско дело и рибарство някои региони, по-специално Азорските острови, Мадейра, Канарските острови и остров Реюнион, подобряват морското пространствено планиране за по-пълноценно използване на океаните. Много региони разработиха мерки за подпомагане, като например финансови инструменти за дребномащабни оператори (кредитна линия на Мадейра за малки предприятия, заеми за малки оператори във Френска Гвиана; помощ за придобиване на плавателни съдове на Майот), както и за развитие на умения (Мартиника, Азорските острови, Мадейра).

Най-отдалечените региони инвестират допълнително в нововъзникващи сектори, като например наблюдението и проучването на морските пространства (атлантическа обсерватория на Азорските острови) или морска енергия от възобновяеми източници (платформа PLOCAN на Канарските острови). Всички най-отдалечени региони насърчиха устойчивото развитие на рибарството чрез проекта ORFISH, а някои от тях насърчават устойчивия „син“ туризъм например в Карибския басейн.

За да се стимулира синият растеж, регионите се нуждаят от съобразени с конкретните условия и всеобхватни стратегии за синята икономика, които да обхващат традиционните и иновативните сектори. В това отношение е важно вниманието да се съсредоточи върху иновационните дейности, подобряването на научните познания в областта на рибарството и морските зони и увеличаването в максимална степен на подкрепата от ЕС и националната подкрепа.

Селско стопанство и развитие на селските райони 

В предложението на Комисията за реформа на общата селскостопанска политика за периода 2021—2027 г. се посочват специфични условия и дерогации, отразяващи нуждите на най-отдалечените региони. В предложението се предвижда в националните стратегически планове да се отчитат специфичните обстоятелства в най-отдалечените региони; тези региони да се възползват от максималните ставки на съфинансиране по линия на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, както и от набор от специфични благоприятни условия.

Освен това Комисията предложи да бъде продължена схемата на ЕС за селското стопанство POSEI за най-отдалечените региони, за да се запазят по такъв начин директните плащания за земеделските стопани в тези региони. През 2017—2019 г. схемата POSEI подпомогна селскостопанското производство и заетостта в най-отдалечените региони, гарантира доставките на подбрани селскостопански продукти за тези региони, и намали допълнителните разходи за транспортирането на подобни продукти.

С подкрепата на съфинансираните от ЕС техни програми за развитие на селските райони най-отдалечените региони помогнаха на младите земеделски стопани да отглеждат и предлагат на пазара продукти като авокадо, банани, захарна тръстика, а също така разработиха агроекологични мерки и инициативи по програма LEADER 13 . С тези мерки беше поставен силен акцент върху подобряването на условията на живот на населението в селските райони.

Няколко най-отдалечени региона разработиха схеми за качество на селскостопанските продукти в съчетание с мерки за предлагане на пазара. Други инвестираха в нови селскостопански технологии, като например безпочвено отглеждане на растения и зеленчуци на остров Сен Мартен, използване на дистанционно управляеми летателни апарати на Азорските острови и пробно използване на биологични ресурси във Френска Гвиана. Френското правителство също така разработва инструменти за управление на риска, например за производството на банани.

Селското стопанство остава ключов сектор: гарантирането на качеството и иновациите в местното производство, осигуряването на справедливи доходи за земеделските стопани и оптимизирането на инструментите за подкрепа са ключови предизвикателства, които трябва да бъдат преодолени.

Биологично разнообразие

За да се окаже подкрепа на най-отдалечените региони за запазване на уникалното им биологично разнообразие, през 2019 г. Комисията отправи покана за представяне на проекти, съобразени с нуждите и капацитета на тези региони (Life4BEST). Комисията предложи по линия на програма LIFE за периода 2021—2027 г. да бъде подпомогнато опазването на природата и биологичното разнообразие в най-отдалечените региони и отделя специално внимание на тези региони в своите критерии за отпускане на безвъзмездни средства. Освен това проектите в областта на биологичното разнообразие отговарят на условията за финансиране в рамките на предложението на Комисията за Европейския фонд за регионално развитие за периода 2021—2027 г.

Комисията подчерта уникалното биологично разнообразие на най-отдалечените региони в своя Зелен пакт, в който изменението на климата се представя като един от основните фактори за загубата на биологично разнообразие.

Франция активизира усилията си в подкрепа на биологичното разнообразие в своите най-отдалечени региони чрез специален план за действие (2018 г.). Френската Агенция за опазване на биологичното разнообразие подкрепя над 80 проекта в най-отдалечените региони. Португалия финансира проекти в подкрепа на биосферните резервати на Азорските острови и Мадейра. Френска Гвиана, остров Реюнион, Гваделупа и Майот създават регионални агенции за опазване на биологичното разнообразие. Мартиника стартира програма за опазване и оценка на биологичното разнообразие (2019 г.), а остров Реюнион и Азорските острови защитават локалните местообитания и ендемични видове с подкрепата на Европейския фонд за регионално развитие 14 и на програма LIFE.

Освен това най-отдалечените региони засилиха сътрудничеството си по отношение на биологичното разнообразие с отвъдморските държави и територии или с трети държави в рамките на програмите Interreg.

В най-отдалечените региони се намира съществена част от биологичното разнообразие в ЕС, което представлява един от техните основни активи. Необходими са трайни и координирани усилия в рамките на различните политики, за да се опази биологичното разнообразие на тези региони, като същевременно се изследва потенциалът му.

Кръгова икономика

В работната програма на програма LIFE за периода 2018—2020 г. Комисията специално насочи вниманието към най-отдалечените региони. Сред темите на тази работна програма се откроява управлението на отпадъците в тези региони. Освен това, по искане на Канарските острови и с подкрепата на Испания, Комисията създаде работна група за установяване на пречките и намиране на решения за подобряване на събирането, повторното използване, рециклирането и проследяването на отпадъците на тези острови, съставена от представители на европейските, националните, регионалните и местните администрации. Освен това Комисията предложи Европейският фонд за регионално развитие да подпомага прехода към кръгова икономика през периода 2021—2027 г.

В заключенията си от октомври 2019 г. относно кръговата икономика Съветът изтъкна необходимостта да се отчете специфичното положение на най-отдалечените региони и да се гарантира справедлив и приобщаващ преход. В допълнение през март 2020 г. Комисията ще приеме нов план за действие за кръговата икономика, който ще обхваща целия жизнен цикъл на продуктите и ще бъде съсредоточен върху секторите с висок интензитет, извеждайки на преден план особеностите на най-отдалечените региони.

През 2019 г. Франция обяви намерението си да постигне напредък по отношение на „нулевите отпадъци“ в своите отвъдморски територии 15 . Френските региони разработват регионални планове за предотвратяване и управление на отпадъците; Азорските острови преразгледаха своя регионален стратегически план за отпадъците.

Повечето най-отдалечени региони разработват планове за действие за кръговата икономика, които обхващат устойчивото производство и потребление, както и управлението на отпадъците. Няколко региона разработиха проекти за въвеждане на модели на кръговата икономика и за намаляване на отпадъците и премахване на пластмасовите отпадъци. През периода 2018—2019 г. повечето от най-отдалечените френски региони отправиха покани за представяне на проекти за развитие на кръговата икономика с подкрепата на Френската агенция по околната среда и енергетиката. Например остров Реюнион осъществи 22 проекта, свързани с кръговата икономика, като се започне от проектирането и продължителността на жизнения цикъл на продуктите и се стигне до рециклирането; Мартиника въведе ремонтни услуги и организира кампании за повишаване на осведомеността относно намаляването на отпадъците.

Най-отдалечените региони биха имали голяма полза от въвеждането на модели за кръгова икономика като съществено условие за устойчив растеж. Важно е да се активизират още повече усилията за управление на отпадъците, по-специално за подобряване на кръговото управление на биологичните отпадъци и тяхното третиране, както и за намаляване на отпадъците чрез повторно използване или ремонт.

Изменение на климата

В своята оценка на стратегията на ЕС за адаптация от 2018 г. Комисията подчерта, че е необходимо от натрупване на знания да се премине към тяхното използването за предприемане на подходящи действия в най-отдалечените региони. Както беше обявено в съобщението относно Зеления пакт, Комисията възнамерява да приеме амбициозна стратегия на ЕС за адаптация към изменението на климата. В работната програма на LIFE за периода 2018—2020 г. специално са заложени проекти във връзка с подготвеността за екстремни метеорологични явления в най-отдалечените региони. В този контекст програма LIFE подпомага Гваделупа и Френска Гвиана за възстановяване на техните екосистеми с цел защита на териториите им от последиците от изменението на климата, като например покачването на морското равнище.

Освен това Комисията предложи изменението на климата да стане един от инвестиционните ѝ приоритети в рамките на Европейския фонд за регионално развитие за периода 2021—2027 г. 16 В допълнение Комисията осигури 49 милиона евро от фонд „Солидарност“ на Европейския съюз за подпомагане на възстановяването на Сен Мартен и Гваделупа, които бяха сериозно засегнати от ураганите Ирма и Мария през 2017 г. От този фонд бяха мобилизирани средства също за подпомагане на Азорските острови, които бяха засегнати от урагана Лоренцо през октомври 2019 г. 17  

През 2019 г. Франция назначи пълномощник, за да се ускорят превантивните мерки и мерките за адаптиране в най-отдалечените френски региони. През септември 2019 г. Азорските острови приеха регионална програма по въпросите на изменението на климата, докато през 2018 г. Канарските острови създадоха Обсерватория за изменението на климата.

Най-отдалечените региони са особено уязвими към тежки метеорологични явления, свързани с изменението на климата. Съществува необходимост от устойчиво и координирано действие на всички равнища в различните области на политиката, както и от насочване на инвестициите към повишаване на капацитета за адаптация, изграждане на устойчивост, предотвратяване и подготвеност за справяне с изменението на климата.

Енергетика 

ЕС прие законодателство в подкрепа на енергията от възобновяеми източници и енергийната ефективност. Например в Директивата за енергията от възобновяеми източници 18 от 2018 г., която трябва да бъде транспонирана до средата на 2021 г., се признава ролята на местните общности в прехода към чиста енергия — роля, която е особено важна за изолираните територии, каквито са най-отдалечените региони.

В контекста на инициативата „Чиста енергия за островите в ЕС“ Комисията предоставя консултации на Гваделупа, Азорските острови и Канарските острови относно начините за разработване на стратегии и проекти за чиста енергия, а по време на годишния форум на инициативата на Канарските острови през 2018 г. поощри разширяването на познанията в най-отдалечените региони за енергията от възобновяеми източници Освен това през 2019 г. Комисията въведе инструмент 19 , подкрепен от „Хоризонт 2020“, за мобилизиране на най-малко 100 милиона евро за устойчиви енергийни проекти на европейските острови, включително най-отдалечените региони, и пое ангажимент в съобщението си относно Зеления пакт да разработи дългосрочна политическа рамка за ускоряване на енергийния преход на тези острови с подкрепата на държавите членки. 

От 2021 г. нататък по линия на Механизма за свързване на Европа (МСЕ) трябва да се предоставят важни за най-отдалечените региони възможности: преференциална ставка за енергийни (и цифрови и транспортни) дейности, както и да се обърне специално внимание на критериите за отпускане на безвъзмездни средства. Освен това Комисията предложи инвестициите по линия на Европейския фонд за регионално развитие през периода 2021—2027 г. да бъдат насочени към мерките за енергийна ефективност и енергията от възобновяеми източници като един от неговите приоритети за по-зелена Европа.

По искане на остров Реюнион през 2018 г. Комисията създаде работна група по въпросите на енергийния преход с представители на националните и регионалните служби и на частния сектор, която да изготви план за действие за подобряване на координацията между различните инициативи.

През 2019 г. Франция отправи покани за предложения за оказване на подкрепа на региони, които не са свързани с континента: над една трета от бюджета, възлизащ на 530 милиона евро, е предназначена за нуждаещото се население. Испания подкрепя обучението и разпространението на знания относно енергията от възобновяеми източници и енергийната ефективност на Канарските острови.

Най-отдалечените региони стартираха свои собствени стратегии за намаляване на емисиите на парникови газове и за увеличаване на енергията от възобновяеми източници и енергийната ефективност. Те също така разработиха проекти с финансиране от ЕС или с национално финансиране, като например производство на електроенергия на основата на слънчева енергия или биомаса (Мартиника, Гваделупа, Френска Гвиана) и интелигентни микромрежи (остров Реюнион). Много най-отдалечени региони инвестираха в електромобилност. От 2017 г. насам Канарските острови увеличиха повече от два пъти времето, през което остров Ел Йеро използва на 100 % енергия от възобновяеми източници.

Предвид зависимостта на най-отдалечените региони от вноса на изкопаеми горива са необходими постоянни усилия за ускоряване на енергийния преход, по-специално за инвестиции в интелигентни мрежи и съхранение, във възобновяеми енергийни източници, включително в морска енергия, в решения за чист транспорт и в енергийна ефективност, които да допринесат за енергийната автономност на тези отдалечени региони, както и за въглеродната неутралност.

3. Създаване на условия за растеж и работни места

В съобщението се предлагат действия за стимулиране на растежа в най-отдалечените региони, включително инвестиции в научни изследвания и иновации, предприемачество, развитие на умения, както и цифрови и транспортни връзки.

Научни изследвания и иновации

За да се отприщи научноизследователският потенциал на най-отдалечените региони, Комисията отправи специална покана за действия за координация и подкрепа по програмата на ЕС за научни изследвания „Хоризонт 2020“. Това доведе до реализирането на проект FORWARD, обединяващ университетите, промишлеността, гражданското общество и правителствата на всички най-отдалечени региони, с цел да се определи техният научноизследователски капацитет, да се набележат областите на върхови научни постижения и да се подкрепи участието им в международни научноизследователски проекти.

В допълнение Комисията предложи да се увеличи обхватът на действията за „разширяване на участието и разпространяване на високите научни постижения“ на програмата на ЕС „Хоризонт Европа“ за периода 2021—2027 г., за да бъдат включени най-отдалечените региони. Освен това през 2021—2027 г. тези региони могат да се възползват от нов инструмент за междурегионални инвестиции в иновации в рамките на европейското териториално сътрудничество, за да участват в световната верига за създаване на стойност и да съградят още по-тесни връзки с другите европейски региони в общи области на интелигентна специализация.

Повечето най-отдалечени региони подлагат на оценка своите стратегии за интелигентна специализация 20 , за да адаптират иновационните си екосистеми към най-обещаващите сектори. Азорските острови, Мадейра и Канарските острови са в процес на формиране на макаронезийската трансрегионална стратегия за специализация. Най-отдалечените региони разработиха инициативи за насърчаване на интеграцията на местни участници в международните изследователски мрежи и за подобряване на тяхното участие във финансирани от ЕС научни изследвания (напр. „План на Азорските острови за интернационализация на науката и технологиите“). Франция допълнително се постара да повиши капацитета за иновации на своите региони посредством френския план за значителни инвестиции за периода 2018—2022 г.

Целевите сектори се различават в зависимост от регионите. Някои региони се съсредоточиха върху синята икономика, като например проектът по „Хоризонт 2020“ относно въздействието на изменението на климата върху морския транспорт, туризма, енергетиката и аквакултурите с участието на Макаронезия и региона на Карибския басейн. Други инвестираха в областта на космическите дейности, като например новия международен космодрум на Азорските острови и португалската космическа агенция на остров Санта Мария. Други региони инвестираха в енергийния преход (действиe на остров Реюнион и на Канарските острови за декарбонизация на енергийните системи), здравеопазването (Мадейра, Гваделупа), както и в разработването на селскостопански ресурси или козметични продукти на основата на естествени вещества (Френска Гвиана).

Развитието на потенциала за научни изследвания и иновации на най-отдалечените региони е от ключово значение за насърчаването на растежа в тези региони. По-активното им участие в международни изследователски мрежи и глобални вериги за създаване на стойност както в рамките на Европа, така и с трети държави, може да помогне на най-отдалечените региони да укрепят своите системи за иновации и да създадат работни места.

Заетост, образование и обучение 

По линия на фондовете на политиката на сближаване и селскостопанската политика на ЕС се предоставя значителна подкрепа за социалното развитие в най-отдалечените региони 21 .

В предложението на Комисията за Европейския социален фонд+ за периода 2021—2027 г. се запазват най-високите ставки на финансиране за най-отдалечените региони, предвиждат се специално разпределени допълнителни средства в подкрепа на заетостта, образованието и приобщаването в тези региони, и се предвижда 15 % от националното участие да бъде заделено за подпомагане на младите хора в тези най-отдалечени региони, в които е значителен делът на безработните, напусналите училищната система или неучастващи във форми на обучение млади хора.

През 2018 г. Комисията подобри достъпа до микрофинансиране във френските най-отдалечени региони, като увеличи гаранцията по програмата за заетост и социални иновации за сдружение за подкрепа на малки предприемачи ADIE. Освен това Комисията допълнително увеличи разпределените средства по инициативата за младежка заетост за Франция, включително за нейните най-отдалечени региони, както и ресурсите по Европейския социален фонд за Испания, включително за Канарските острови.

През същата година, в рамките на програмата „Еразъм +“, Комисията увеличи безвъзмездната помощ за месечната издръжка за жителите на най-отдалечените региони и субсидиите за покриване на пътни разноски за жителите на Майот и Реюнион 22 . Комисията също така разшири специфичните условия на програма „Еразъм“ за гражданите на най-отдалечените региони, като включи Европейския корпус за солидарност. В своето предложение за програма „Еразъм“ за периода 2021—2027 г. Комисията пое ангажимент да засили участието на най-отдалечените региони в схемите за мобилност, включително със съседните държави, и да наблюдава това участие.

Франция преразгледа своето законодателство 23 с оглед разработване на договори за чиракуване със съседни трети държави. Повечето най-отдалечени региони — Мартиника, остров Реюнион, Азорските острови, Мадейра, Канарските острови — разработиха планове за действие за подобряване на предприемачеството в рамките на проекта GROWRUP, насочен към безработните в секторите на синята и на екологосъобразната икономика. Френска Гвиана създаде професионална бакалавърска степен в областта на въздухоплаването; остров Реюнион инвестира в регионалния си университет; Азорските острови предприеха няколко инициативи за насърчаване на заетостта на младите хора.

Подобряването на уменията, по-специално сред младите хора, е от съществено значение за удовлетворяване на нуждите на пазара на труда и за повишаване на пригодността за заетост на гражданите. Допълнителните инвестиции в международната мобилност биха подобрили сътрудничеството със съседните държави и биха подпомогнали регионалната интеграция.

Конкурентоспособност, предприемачество и единен пазар 

Политиката на сближаване и политиката в областта на селското стопанство на ЕС осигуряват значителна подкрепа за повишаване на конкурентоспособността на МСП в най-отдалечените региони 24 .

За да се подобри достъпът на тези региони до финансиране, Европейският консултантски център по инвестиционни въпроси анализира положението на всеки регион и предложи начини за максимално увеличаване на финансовата подкрепа, включително от Европейския фонд за стратегически инвестиции 25 . Комисията засили дискусиите с националните и регионалните органи и финансовите институции относно предложените решения и насърчи тяхното прилагане. Освен това предложението на Комисията за програмата InvestEU насърчава държавите членки да се справят с неефективността на пазара в най-отдалечените региони, като използват програмата за привличане на частни инвестиции и за увеличаване на левъридж ефекта на финансирането.

През 2019 г. Комисията отправи покана за представяне на предложения по програма „Еразъм за млади предприемачи“, като насърчи кандидатите да включат партньори от най-отдалечените региони. В резултат на това се създаде първото звено за контакт на Мартиника, което подпомага местните предприемачи. В предложението на Комисията за програмата за единния пазар за периода 2021—2027 г. допълнително се подчертава необходимостта от по-добро интегриране на най-отдалечените региони на вътрешния пазар. Освен това Комисията предложи Европейският фонд за регионално развитие да продължи да предоставя специално разпределени средства за компенсиране на допълнителните разходи на предприятията, разположени в тези региони. По линия на Enterprise Europe Network се предоставя подкрепа на Азорските острови, Мадейра, Канарските острови, Мартиника, Гваделупа и остров Реюнион.

Франция подкрепи дружествата в най-отдалечените региони със специфични фискални схеми или условия за финансиране. Канарските острови и Мартиника разработиха стратегии за интернационализиране. Някои региони задълбочиха търговските си отношения със съседни трети държави. Например Гваделупа оказа подкрепа на предприятия за осъществяване на износ за САЩ; остров Реюнион създаде услуга за подкрепа на стартиращи предприятия в Мозамбик и финансови инструменти за МСП, подпомагани от Европейския фонд за регионално развитие. Майот и остров Реюнион са в процес на създаване на технополиси.

Необходими са по-големи усилия на всички равнища за подобряване на предприемачеството и повишаване на конкурентоспособността на секторите с висок потенциал, като например биологичното разнообразие и синята икономика.

Цифрова достъпност 

През 2017 г. Комисията стартира мрежата на ЕС от служби по широколентовия достъп в подкрепа на държавите членки и регионите при разработването и прилагането на стратегии за осигуряване на широколентов достъп в области, които не са обхванати от услуги за разпространението му с търговска цел. Комисията насърчи участието на най-отдалечените региони в тази мрежа и препоръча на държавите членки да подкрепят тяхното включване. Комисията също така одобри два големи проекта за високоскоростни широколентови мрежи на остров Реюнион (2018 г.) и на Мартиника (2019 г.), които ще бъдат подкрепени от Европейския фонд за регионално развитие. В предложението си за програмата „Цифрова Европа“ за периода 2021—2027 г. Комисията предвиди специфични цифрови структури в най-отдалечените региони и посочи тези региони в критериите за възлагане. Освен това по линия на Механизма за свързване на Европа за периода 2021—2027 г. проектите за подкрепа на нови или модернизирани опорни мрежи, включително на подводни кабели между държавите членки и между Съюза и трети държави, се допускат за подпомагане. В допълнение в примерния списък на проектите от общ интерес в областта на инфраструктурата за цифрова свързаност, придружаващ предложението за Механизъм за свързване на Европа 26 , изменен от Европейския парламент и Съвета 27 , е включен нов подводен кабел, свързващ Мадейра, континенталната територия на Азорските острови и Португалия. Проектите за цифрова свързаност в най-отдалечените региони могат да ползват по-висок процент на съфинансиране.

Франция повиши цифровите умения, като инвестира в образователни центрове, а Мадейра и Канарските острови разработиха нови курсове. През 2019 г. Португалия създаде работна група, която да подготви замяната на подводните кабели между най-отдалечените ѝ региони и континента. Освен това островите Мадейра и Френска Гвиана планират да се включат към подводен кабел, свързващ Португалия с Бразилия, с подкрепа от ЕС в размер на 26,5 милиона евро.

Увеличаването на цифровизацията на най-отдалечените региони въз основа на добра свързаност с ЕС и трети държави е важно, за да се даде възможност на тези региони да се възползват от цифровия единен пазар и да развиват дейността си в международен план. Мрежата от служби за широколентов достъп може да помогне на най-отдалечените региони в укрепването на техния капацитет за изпълнение на проекти в този сектор чрез обмен на добри практики и техническа помощ.

Транспорт 

В рамките на Механизма за свързване на Европа за периода 2021—2027 г. Комисията предложи специфични разпоредби за най-отдалечените региони: транспортни дейности като връзки с летища, пристанища, градски възли в тези региони са допустими за финансиране и за тях може да ползва по-висок процент на съфинансиране.

Освен това Комисията предложи по изключение най-отдалечените региони да могат да използват Европейския фонд за регионално развитие за периода 2021—2027 г., за да инвестират в летищна инфраструктура. През 2019 г. Комисията извърши също анализ на нуждите на най-отдалечените региони от свързаност, като посочи потенциалните инфраструктурни проекти и проектите, свързани с услугите. 

Комисията възнамерява да предложи да се извърши преглед на насоките за трансевропейската транспортна мрежа през 2021 г. и да анализира конкретните проблеми на най-отдалечените региони в този контекст. На последно място, Европейската инвестиционна банка, с подкрепата на Европейския фонд за стратегически инвестиции, инвестира съответно 100 милиона евро и 60 милиона евро в летищата на остров Реюнион и в Гваделупа.

Най-отдалечените региони продължиха да подобряват вътрешната пътна и морска транспортна инфраструктура с подкрепата на Европейския фонд за регионално развитие. Това включва подобряване на безопасността на пътната инфраструктура и развитие на обществения транспорт на Мадейра, Френска Гвиана и Майот, както и подобряване на достъпността на различните острови от групата на Азорските острови. Освен това Френска Гвиана е в процес на създаване на нови морски транспортни маршрути с трети държави, а Гваделупа — нова самолетна връзка със Съединените щати.

Необходими са постоянни усилия на европейско, национално и регионално равнище в подкрепа на свързаността в най-отдалечените региони. В това отношение е важно да бъде формирана стабилна поредица от проекти и да се оптимизира наличното подпомагане.

4. Укрепване на сътрудничеството на най-отдалечените региони със съседните им държави и други партньори

Предложението на Комисията за европейско териториално сътрудничество за периода 2021—2027 г. има за цел да се улесни сътрудничеството между най-отдалечените региони и съседните им държави с помощта на обособен бюджет и гъвкави правила за сътрудничество в съответствие с инструмента за външно финансиране. В този контекст най-отдалечените региони обмениха добри практики за улесняване на съвместните проекти през 2019 г. и създадоха общи платформи, включващи външни програми.

ЕС започна преговори с държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн по споразумението, което ще замени Споразумението от Котону, с мандат за преговори, в който е заложена необходимостта от разглеждане на проблемите и положението на най-отдалечените региони. Това споразумение е важно за установяване на сътрудничество по глобални въпроси като управлението на океаните.

През 2019 г. Гваделупа стана член на Организацията на източнокарибските държави, а Сен Мартен поиска да е наблюдател. Френска Гвиана започна проучване относно пречките, пред които са изправени местните дружества, докато Мартиника и остров Реюнион подкрепиха интернационализирането на местните предприятия, островите Реюнион и Майот — мобилността на студентите към трети държави. Най-отдалечените региони взеха участие в проекти за регионално сътрудничество със своите съседи, например в областта на транспорта, здравеопазването, синия туризъм, уменията. Регионите на макаронезийските острови засилиха сътрудничеството с Кабо Верде, Мавритания и Сенегал чрез проекта Hexagone в рамките на програмата си за териториално сътрудничество. През 2018 г. и 2019 г. държавите от Карибския басейн, съвместно с най-отдалечените региони в района, се включиха в съвместно учение за тестване на системата за ранно предупреждение за цунами.

Някои най-отдалечени региони са изправени пред важни социално-икономически предизвикателства, свързани с миграцията. В този контекст в националните програми, подпомагани чрез няколко фонда на ЕС, са включени редица специални действия. Например по линия на фонд „Убежище, миграция и интеграция“ на ЕС и фонд „Вътрешна сигурност“ бяха подпомогнати обработването на молбите за предоставяне на убежище във Френска Гвиана, създаването на Европейска система за наблюдение на границите на Азорските острови и остров Мадейра, а също интегрирането на мигрантите в обществото и на пазара на труда на Канарските острови. Франция създаде на Майот услуги, специализирани в областта на миграцията. На Мадейра по линия на фондовете на политиката на сближаване бяха подпомогнати проекти за предоставяне на здравни грижи, образование, социална сигурност и жилищно настаняване на граждани от Венецуела. Що се отнася до мобилността със съседните държави, ЕС даде нов тласък на отношенията си с Мароко, както беше потвърдено от Съвета за асоцииране между ЕС и Мароко през юни 2019 г.

Изграждането на доверие в съседните държави и разработването на общи практики за споделяне на ресурси са от ключово значение за използване на новите възможности за сътрудничество. Платформите, включващи както Европейския фонд за регионално развитие, така и заинтересованите страни от Европейския фонд за развитие, биха могли да подкрепят тази цел. Споразуменията за партньорство за мобилност биха могли да улеснят регионалната интеграция.

5. Заключения

Съобщението от 2017 г. „Засилено и обновено стратегическо партньорство с най-отдалечените региони на ЕС“ се изпълнява в правилната посока. За малко повече от две години в резултат на изпълнението на съобщението бяха постигнати конкретни положителни резултати за най-отдалечените региони.

Комисията изпълни своите ангажименти, като създаде конкретни възможности за най-отдалечените региони в широк спектър от програми на ЕС чрез последователно адаптиране на законодателството, политиките и инструментите на ЕС спрямо нуждите и интересите на тези региони, както и чрез предоставяне на съобразена с конкретните потребности подкрепа за тях. Важно е Европейският парламент и Съветът да приемат програми на ЕС за периода 2021—2027 г., които осигуряват съобразен с конкретните потребности достъп и специфични условия за най-отдалечените региони, както се предлага от Комисията.

Най-отдалечените региони и съответните държави членки изпълниха своята роля чрез приемането на регионални и национални стратегии и разработването на конкретни инициативи за изпълнение на съобщението, както и чрез изразяване на позицията си при създаването на политиките.

Като се има предвид постигнатият напредък, пълното изпълнение на съобщението изисква ускоряване и съсредоточаване на усилията на всички равнища върху ключови сектори: справяне с изменението на климата, опазване на биологичното разнообразие, въвеждане на кръгова икономика и преминаване към енергия от възобновяеми източници. Инвестициите в тези сектори са особено важни за осигуряване на устойчив растеж в уязвимите, отдалечени и изолирани региони на ЕС. Ето защо Комисията ще обърне специално внимание на ролята на най-отдалечените региони в Зеления пакт, като вземе предвид техните уязвими страни и активи. Европейският фонд за регионално развитие представлява важен източник на финансиране за инвестиции в тези сектори.

Освен това е необходимо да се положат усилия, за да продължи развиването на синята икономика и да се подобри свързаността в най-отдалечените региони. Инвестирането в уменията продължава да бъде ключов фактор в подкрепа на създаването на работни места и предприемачеството в различните сектори.

Стабилното партньорство и тясното сътрудничество между Европейския съюз, най-отдалечените региони и съответните държави членки продължават да бъдат от ключово значение за развитието на потенциала на тези отдалечени региони и за подпомагането на прехода им към екологосъобразна икономика, която поставя хората на първо място. Въпреки че положението на всеки от най-отдалечените региони се различава значително, все още има много, което да бъде направено за преодоляване на неравенството между тези региони и европейския континент.

Достигането до най-отдалечените региони допринася за изграждането на приобщаващ Европейски съюз, в който никой не е изоставен. От своя страна, най-отдалечените региони със своите уникални активи могат да допринесат значително за постигането на по-екологосъобразен, неутрален по отношение на климата и устойчив Европейски съюз.

(1)

COM(2017) 623 final.

(2)

Най-отдалечените региони са острови или архипелази, с изключение на Френска Гвиана, която се намира в Латинска Америка.

(3)

Заключения на Съвета по общи въпроси от април 2018 г.

(4)

В доклада са обхванати действията след приемането на съобщението.

(5)

В приложенията са изложени действията, предприети от всеки най-отдалечен регион и съответната държава членка.

(6)

Европейският зелен пакт — Съобщение на Комисията COM(2019) 640 final, 11.12.2019 г.

(7)

В Решение (ЕС) 2020/13 на Съвета за изменение на указанията за водене на преговори за споразумения за икономическо партньорство с държавите и регионите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн се посочва, че в тези споразумения „могат [...] да бъдат предвидени конкретни мерки в полза на продуктите от тези региони с цел тяхното интегриране [...] в търговията между регионите“.

(8)

Акроним от наименованието на програмата на френски език — L’Instrument Financier pour l’Environnement (финансов инструмент за околната среда).

(9)

Форум на най-отдалечените региони на Европейския съюз за морско дело и рибарство през 2018 г. и 2019 г.

(10)

  https://cohesiondata.ec.europa.eu/2014-2020/2014-2020-RUPs-OR-EU-planned-investment/8gwq-ke5u

(11)

Нагледна информация за най-отдалечените региони и градове: https://ec.europa.eu/eurostat/cache/RCI/#?vis=outermost.economy&lang=en

(12)

Заключения на Съвета относно океаните и моретата от 19 ноември 2019 г.

(13)

Програма LEADER: Връзка между действията за развитие на селското стопанство.

(14)

През периода 2014—2020 г. Европейският фонд за регионално развитие отпусна над 54 милиона евро за опазване на биологичното разнообразие в най-отдалечените региони.

(15)

Trajectoire outre-mer 5.0 (Пътна карта за развитие на отвъдморските територии 5.0).

(16)

През периода 2014—2020 г. общият размер на планираната подкрепа по линия на Европейския фонд за регионално развитие във връзка с изменението на климата във всички най-отдалечени региони възлиза на около 1,1 милиарда евро.

(17)

През декември 2019 г. беше извършено авансово плащане на очакваната помощ от фонд „Солидарност“ на Европейския съюз.

(18)

Директива (EС) 2018/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 г. за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници (OВ L 328, 21.12.2018 г., стр. 82).

(19)

https://www.nesoi.eu/

(20)

Въвеждането на стратегии за интелигентна специализация с цел подкрепа на регионите и държавите членки в техния икономически преход е предпоставка за възползване от европейските структурни и инвестиционни фондове през периода 2014—2020 г.

(21)

 В рамките на Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, взети заедно, през периода 2014—2020 г. бяха разпределени над 3 милиарда евро за подпомагане на социалното приобщаване, образованието, професионалното обучение и заетостта в най-отдалечените региони.     
https://cohesiondata.ec.europa.eu/2014-2020/2014-2020-RUPs-OR-EU-planned-investment/8gwq-ke5u

(22)

Чрез определяне на извънредни субсидии за покриване на пътни разноски за жители, придвижващи се от разстояние над 8000 км.

(23)

„Loi relative à la liberté de choisir son avenir professionnel“, 5.9.2018 г.

(24)

През периода 2014—2020 г. по линия на Европейския фонд за регионално развитие и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони се съфинансират проекти, възлизащи на стойност 1,5 милиарда евро, за подпомагане на конкурентоспособността на МСП в най-отдалечените региони.

  https://cohesiondata.ec.europa.eu/2014-2020/2014-2020-RUPs-OR-EU-planned-investment/8gwq-ke5u

(25)

https://ec.europa.eu/regional_policy/sources/policy/themes/outermost-regions/pdf/rup_2019/invest_platform_feasibillity_study_en.pdf

(26)

Част V на приложението към предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Механизъм за свързване на Европа – COM(2018) 438 final.

(27)

 Тристранни междуинституционални преговори във връзка с Регламента за създаване на Механизъм за свързване на Европа, проведени на 7 март 2019 г.


Брюксел, 23.3.2020

COM(2020) 104 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ, КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ И ЕВРОПЕЙСКАТА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА

относно изпълнението на съобщението на Комисията, озаглавено „Засилено и обновено стратегическо партньорство с най‑отдалечените региони на Европейския съюз“


Съдържание

1.    Франция    

2.    Гваделупа    

3.    Френска Гвиана    

4.    Мартиника    

5.    Остров Реюнион    

6.    Сен Мартен    

7.    Майот    

8.    Португалия    

9.    Азорски острови    

10.    Мадейра    

11.    Испания    

12.    Канарски острови    



1.Франция

Франция определя стратегически рамки за публичните политики на национално и местно равнище в много сектори, обхванати от съобщението относно най-отдалечените региони, въз основа на своята институционална организация.

·През юни 2018 г. след консултации, проведени през 2017 г., е приета „Синя книга“ за най-отдалечените региони и отвъдморските страни и територии на Франция.

·През 2019 г. е стартирана пътна карта 5.0 за развитие на отвъдморските страни и територии (Trajectoire outre-mer 5.0), имаща за цел постигането на нулеви въглеродни емисии, нулеви отпадъци, нулево замърсяване от селското стопанство, нулево изключване, нулева уязвимост.

·Събирането на данни в най-отдалечените региони, по-специално на Майот, се подобрява и се осъществява сътрудничество с органите на Сен Мартен за удовлетворяване на специфичните нужди на територията.

Синя икономика

·С цел подпомагане на „синия растеж“ и опазване на морската среда се осъществява сътрудничество с регионите и местните заинтересовани страни за финализиране до 2020 г. на стратегически документ за всеки морски басейн като част от изпълнението на националната стратегия от 2017 г. за морето и крайбрежието.

Биологично разнообразие

·През юли 2018 г. е приет план за действие в подкрепа на опазването на биологичното разнообразие.

·В ход е организацията на Световния конгрес по опазване на биологичното разнообразие в Марсилия (юни 2020 г.), с което се допринася за развитието на сътрудничеството с регионите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн с цел насърчаване на общите цели в рамките на международните споразумения по въпроси като опазването на кораловите рифове.

·Планира се назначаване на представители на френската служба за биологичното разнообразие в най-отдалечените региони на Франция с цел сътрудничество с местните агенции в областта на биологичното разнообразие.

·През април 2019 г. е създадена национална служба, отговаряща за икономическите проекти за насърчаване на биологичното разнообразие във Френска Гвиана.

Селско стопанство и развитие на селските райони

·В процес на създаване е взаимоспомагателният фонд за управление на риска в областта на селското стопанство за следващия програмен период 2021—2027 г., както е предвидено в закона за действителното равенство в отвъдморските страни и територии 1 .

·В процес на обсъждане със застрахователите са инструментите за управление на риска с цел до края на текущия програмен период да бъдат обхванати по-специално банановите култури.

Изменение на климата

·Приет е вторият национален план за адаптиране към изменението на климата (декември 2018 г.), в който се очертават предизвикателствата пред отвъдморските територии, по‑специално в областта на събирането на данни, биологичното разнообразие и опазването на природните ресурси, туризма и финансовите лостове.

·През април 2019 г. е назначен междуведомствен пълномощник по въпросите на основните рискове в отвъдморските територии.

Заетост, образование и обучение

·През юни 2019 г. е проведено и публикувано проучване относно мобилността на младите жители на отвъдморските територии, очертаващо основните участници и схемите за мобилност.

·Въведена е възможността да се сключват трудови договори, които позволяват придобиване на професионална квалификация в съседни на най-отдалечените региони държави, както е предвидено в закона за свободата на избор на своето професионално бъдеще 2 .

Енергетика

·Съвместно с местните власти в Гваделупа, Мартиника, Френска Гвиана, Майот и остров Реюнион се работи по преразглеждането на техните многогодишни енергийни планове.

·Подписан е договор за екологичен преход в подкрепа на екологичната трансформация на местно равнище на остров Реюнион (април 2019 г.) и Френска Гвиана (юли 2019 г.).

·През 2019 г. е планирана сумата от 530 милиона евро за следващите пет години, предназначени за всички френски области, които не са свързани към континенталната електроенергийна мрежа, с цел овладяване на търсенето на енергия: 35 % от помощта е предназначена за потребители в затруднено положение, включително в най-отдалечените региони.

Кръгова икономика

·През февруари 2020 г. е приключило проучване във връзка с оптимизирането на европейските средства за проекти за управление на отпадъците в полза на кръговата икономика в най-отдалечените региони. 

Конкурентоспособност, предприемачество и единен пазар

·Намалени са праговете за достъп до национално финансиране за иновационни проекти в най-отдалечените региони;  разширен е обхватът на схема за отпускане на заеми за найотдалечените региони с включването на дружества на по-малко от три години и са подобрени условията за финансиране по нея (юни 2019 г.). 

·През първото тримесечие на 2020 г. се предвижда да бъде публикувана покана на стойност 15 милиона евро за заявяване на интерес в областта на иновациите в найотдалечените региони и отвъдморските страни и територии на Франция.

Цифрова достъпност

·С цел повишаване на цифровите умения са финансирани 15 образователни центъра в най-отдалечените френски региони.

Сътрудничество със съседните държави и с други партньори

·Приет е закон за укрепване на способите за действие на държавните служби по отношение на имиграционния контрол и предоставянето на убежище (септември 2018 г.); през април 2018 г. стартира пилотен проект във Френска Гвиана, отнасящ се до обработването на молбите за убежище.

·Създадени са оперативен щаб на Майот и специализирана междуведомствена разследваща група по финансовите аспекти на незаконната имиграция.

2.Гваделупа

Гваделупа бележи напредък в изпълнението на съобщението относно най-отдалечените региони, като акцентира върху енергията от възобновяеми източници и енергийната ефективност.

Синя икономика

·През май 2019 г. е открита корабостроителница на остров Мари-Галант, където да се предоставя обучение по местно ноу-хау с цел подпомагане на устойчивото рибарство.

·Под ръководството на Гваделупа е осъществен пилотният проект ORFISH
(2017—2019 г.), с който беше подпомогнат обменът на знания сред рибарите от всички най-отдалечени региони относно риболовните техники с ниско въздействие и се цели облекчаване на натиска върху крайбрежните рибни ресурси (90 % съфинансиране от ЕС).

Селско стопанство

·През 2019 г., в партньорство с дружества от сектора, с Business France и с френското министерство за отвъдморските страни и територии, е стартиран проект за промотиране и продажба на спиртни напитки и хранителни продукти от селскостопански произход в САЩ.

Биологично разнообразие

·В ход е създаването на регионална агенция за биологичното разнообразие.

Кръгова икономика

·През октомври 2018 г. е стартиран регионален „план за нулеви отпадъци до 2035 г.“ с цел намаляване на отпадъците на глава от населението и на енергийната зависимост, както и за създаване на осем пункта за събиране на отпадъци.

·По линия на Европейския фонд за регионално развитие са подпомогнати местните дружества по отношение на третирането на металните отпадъци и повредените превозни средства в резултат от ураганите „Ирма“ и „Мария“.

Енергетика

·През юни 2018 г. са открити захранвани със слънчева енергия станции за зареждане на автомобили с цел насърчаване на използването на излишъка на слънчева енергия.

·Стартиран е проект за фотоволтаична инсталация в общинския център за управление на отпадъците на Сент Роз (март 2019 г.) с цел намаляване на емисиите и подобряване на енергийната ефективност.

·През февруари 2019 г. е създадена нова общинска електрическа централа за захранване на уличното осветление, която се очаква да намали потреблението на енергия със 75 %; с подкрепата на Европейския фонд за регионално развитие е подобрено уличното осветление в две общини.

Научни изследвания и иновации

·Инсталирани са устройства за регистриране на вълните с цел подобряване на предотвратяването на рискове от големи природни бедствия, свързани с морето (март 2019 г.).

·Инсталирано е ново оборудване за диагностициране на онкологични заболявания, а през юни 2018 г. е създаден първият онкологичен диагностично-лечебен център на Карибите.

Транспорт

·През февруари 2020 г. е открита нова самолетна връзка между Поант-а-Питр и Ню Йорк с цел подобряване на свързаността.

Сътрудничество със съседните държави и с други партньори

·През 2019 г. се присъединява към Организацията на източнокарибските държави.

·Стартиран е проект („Заедно в готовност“ — „Ready Together“) за по-ефективна координация на помощта в случай на природни бедствия в Карибския басейн.

3.Френска Гвиана

Френска Гвиана напредва със стабилни темпове по приоритетите от съобщението, като акцентира върху образованието и обучението и върху устойчивото използване на ресурсите. Понастоящем много инициативи са на етап планиране.

Синя икономика

·През декември 2019 г. е разработена регионална стратегия за синята икономика.

·Създаден е финансов инструмент под формата на схема за отпускане на заеми в размер на 4,7 милиона евро, предназначена за малки оператори, включително в сектора на рибарството.

·Проект за консултантски услуги за местните рибари, ръководен от агенцията за регионално развитие и местната власт, е прераснал в постоянна услуга.

Селско стопанство

·Финализирано е проучване и е започната подготовката на експериментален пилотен проект в областта на селското стопанство, насочен към създаването на изпитвателни станции за разработване на методи за по-доброто използване на биологичните ресурси.

Биологично разнообразие

·В процес на създаване е регионална агенция за биологичното разнообразие.

Кръгова икономика

·Разработва се регионален план за предотвратяване и управление на отпадъците с подкрепата на френската Агенция за управление на околната среда и енергетиката (ADEME).

Енергетика

·Изграждат се нови електрически инсталации на основата на биомаса с цел задоволяване на търсенето на енергия от порядъка на 40 мегавата до 2023 г. и съобразяване с нарастващото търсене и демографския растеж.

Научни изследвания и иновации

·През април 2018 г. е организиран форум за научни изследвания и иновации, който обединява заинтересовани страни от местните власти, сектора на научните изследвания и стопанския сектор, с цел да се окаже принос към текущия преглед на стратегията на Френска Гвиана за интелигентна специализация.

·Подписано е споразумение с френски парфюмерийни и козметични дружества за насърчаване на научните изследвания на местно равнище по отношение на местните естествени вещества и за разработване на продукти на основата на растителни ресурси от Френска Гвиана, включващо партньорство между университетските центрове (ноември 2018 г.).

Заетост, образование и обучение

·Подписано е споразумение с образователните институции от региона, с АFMAé (сдружение за обучение в областта на въздухоплаването), и с авиокосмическата компания ArianeGroup за разработване през 2020 г. на курс за придобиване на бакалавърска степен в областта на космическата индустрия.

·Стартиран е проект с Френската федерация на работодателите (MEDEF) и националната агенция по заетостта Pôle emploi за настаняване на 300 млади хора на работа в местните предприятия (2019 г.); създадено е звено за контакт с цел предоставяне на консултации на местните предприятия по въпросите на професионалната интеграция.

Цифрова достъпност

·С подкрепата на Европейския фонд за регионално развитие и Европейската инвестиционна банка е в ход подготовката за полагане на подводен кабел, свързващ Френска Гвиана с подводния оптичен кабел EllaLink, с който ще бъдат свързани през 2020 г. Европа и Латинска Америка и който ще бъде въведен в експлоатация през 2021 г.

·В процес на подготовка са мерки за превръщане на региона в зона на икономическа дейност за съхранение на данни на сървъри („Datacentre“).

·В ход е изграждането на широколентов достъп в 11 изолирани области; през април 2019 г. е осигурена широколентова сателитна връзка с цел улесняване на цифровата свързаност на училищата в отдалечените райони.

·Създадени са 44 точки за достъп до мрежата в Сен Лоран дю Марони (обекти от икономически интерес и отдалечени райони) с подкрепата на Европейския фонд за регионално развитие.

Транспорт

·Разработва се широкомащабен проект за създаване на пътни ленти само за обществения транспорт в столицата Кайен.

·С подкрепата на Interreg се създава нова фериботна връзка между Сен Лоран дю Марони и Албина в Суринам.

Сътрудничество със съседните държави и с други партньори

·Стартирано е проучване за оценка на нуждите на местните предприятия и определяне на мерки за подобряване на обмена със съседните държави.



4.Мартиника

В изпълнение на съобщението Мартиника постига резултати в области като кръговата икономика, енергетиката, конкурентоспособността, както и заетостта, образованието и обучението.

Синя икономика

·За началото на 2020 г. е планирано проучване за осъществимост във връзка със създаването на Институт по аквакултурите.

·Потвърдено е стартирането на нови програми за обучение, акцентиращи върху рибарството и областите, свързани със синята икономика, чрез специализиран център за професионално обучение (POLE MER).

Биологично разнообразие

·През юни 2019 г. е подписано рамково споразумение между местната власт, природния резерват и френските власти за създаване на регионална програма за опазване и за подобряване на познанията и повишаване на осведомеността за природния резерват.

Кръгова икономика

·Поставено е началото на обществена консултация и е приет (в края на 2019 г.) план за предотвратяване и управление на отпадъците, за да се проправи пътят за местна стратегия за кръгова икономика.

·Стартирани са информационни кампании, насочени срещу разхищението на храна в местните училища, с цел повишаване на осведомеността на учениците по въпросите на устойчивостта.

·През 2018 г. е поставено началото на кампания за повишаване на осведомеността „Kaz zéro gaspi“ в рамките на седмицата на екологосъобразното потребление.

·Осъществяват се 14 проекта, включващи проучвания относно повторното използване на медицинско оборудване и обзавеждане, създаването на мобилни съоръжения за ремонтни услуги („Ремонт на тежкотоварни автомобили“) и разширяването на съоръжение за ремонтни услуги, предлагащо и семинари („Кафе-работилница“).

Енергетика

·През 2017 г. е стартиран проект за подпомагане на инсталирането на фотоволтаични панели с цел подобряване на енергийната самодостатъчност, а през 2019 г. са публикувани две покани за представяне на предложения за изграждане на енергийноефективни сгради.

·В ход е изграждането на енергийноефективна мрежа за улично осветление, която ще позволи до 2020 г. да бъдат спестени най-малко 30 % електроенергия.

·Стартира петгодишна програма на стойност 100 милиона евро в подкрепа на икономиите на енергия, в която се поставя акцент върху приблизително 60 действия за икономия на потреблението на електроенергия (2019—2023 г.).

·През 2019 г. е създадена информационна платформа 3 във връзка с енергийния преход, включваща информация относно мобилността, енергията от възобновяеми източници, комуналните разходи и топлоизолацията.

·В рамките на проект „Green Drive“ са инсталирани станции за зареждане на електрически автомобили, захранвани на 100 % със слънчева енергия.

·В рамките на проект „Madin’ Drive“ се планира постепенното въвеждане в експлоатация на 250 соларни станции за зареждане.

Заетост, образование и обучение

·През март 2019 г. е организиран конкурс за чираци в областта на професионалното обучение.

·През юни 2019 г. е организирана местна трудова и образователна борса с акцент върху наемането на работа в областта на цифровите технологии.

Конкурентоспособност, предприемачество и единен пазар

·През 2017 г. е приета местната схема за икономическо развитие, иновации и интернационализация, по която се предоставя финансиране за подобряване на производството, производителността и пригодността за заетост; създадено е партньорство за предоставяне на информационни услуги на предприятията.

·През 2018 г. е поставено началото на ежегоден тридневен бизнес форум „OSE!“ за предоставяне на възможност за установили се предприятия да създават полезни контакти, както и за консултиране във връзка със започване на стопанска дейност.

Цифрова достъпност

·Полагат се оптични кабели за свързване на образователните институции с подкрепата на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, а с подкрепата на Европейския фонд за регионално развитие се изграждат оптични кабелни високоскоростни широколентови мрежи.

·През 2019 г. на форума „OSE!“ е представено т.нар. „цифрово село“ с цел насърчаване на навлизането на цифровизацията – например триизмерния печат – в местните предприятия.

Сътрудничество със съседните държави и с други партньори

·Организирани са три съвета на министрите на Организацията на източнокарибските държави в областта на здравеопазването, образованието и околната среда.

·През януари 2018 г. е стартиран проектът за засилване на търговията с източнокарибските държави (TEECA) с цел подпомагане на 30 местни предприятия за осъществяване на износ за държавите от Карибския басейн.

·Осъществено е партньорско сътрудничество по проект „Odyssea“ (февруари 2019 г.) в областта на синята икономика с цел укрепване на синия туризъм и на растежа в Карибския регион.

5.Остров Реюнион

Остров Реюнион поставя акцент върху редица от посочените в съобщението сектори, по‑специално върху кръговата и синята икономика, енергетиката, научните изследвания и сътрудничеството със съседните държави.

Синя икономика

·В партньорство с държавата, с Комисията за Индийския океан и с Европейската комисия е стартиран проект за морско пространствено планиране (2018—2020 г.) в югозападната част на басейна на Индийския океан (OCEAN MÉTISS).

·През март 2019 г. е създаден „Син институт“ с цел координиране и разработване на публични политики в областта на синята икономика.

Селско стопанство и развитие на селските райони

·Разработва се селскостопански модел за насърчаване на местното производство и за гарантиране на агроекологичния преход (проект AGRIPЕI 2030).

Биологично разнообразие

·През 2018 г. и 2019 г. са предоставени обучение и подкрепа за разработването на проекти с финансиране от ЕС по програмите LIFE и BEST.

·С подкрепата на Европейския фонд за регионално развитие са осъществени проекти за опазване на застрашени видове: майярски блатар (вид блатар на името на Луи Майяр) и растителни видове (проект ESPECES).

Кръгова икономика

·Съвместно с държавните и местните органи е съставен регионален план за предотвратяване и управление на отпадъците, в който се определят регионалните цели, като например „нулеви отпадъци“, и с който се осигурява координацията на инициативите.

·Разработен е регионален план за действие в областта на кръговата икономика за определяне на стратегическата визия и на конкретни мерки за постигане на целта за „нулеви отпадъци“.

·Реализирани са 22 проекта в областта на кръговата икономика (февруари 2018 г. — юни 2019 г.), като се започне от проектирането и продължителността на жизнения цикъл на продуктите и се стигне до рециклирането.

·Участва в проект REPLACE (август 2019 г.; финансиран по програмата Interreg Европа), чиято цел е определянето и прилагането на политики в областта на кръговата икономика.

Енергетика

·През февруари 2018 г. заедно с държавата и с Европейската комисия е създадена работна група за енергийния преход.

·С подкрепата на Европейския фонд за регионално развитие се изпълняват два проекта:

oпроект SOLARPLEXUS — за създаване на иновативна система, осигуряваща за отдалечени обекти достъп до електричество, вода и комуникационни услуги;

oпроект MICRO-MAFATE NETWORK — за изпробване на електрическа микромрежа в циркуса Мафате с цел да се постигне енергийна самодостатъчност.

·От 2018 г. насам се извършва топлинно саниране на сградите на 18 средни учебни заведения.

·С подкрепата на Европейския фонд за регионално развитие (проект VELOCE от март 2018 г.) се разработват устойчиви превозни средства, като например електрически скутери за градска мобилност.

Научни изследвания и иновации

·Осъществява се проектът VALOBIO (с подкрепата на Европейския фонд за морско дело и рибарство, май 2019 г.), при който се използва иновативен метод за преобразуване на изхвърляните в морето странични рибни продукти в течни органични торове с цел постигане на устойчиво селско стопанство

·През април 2019 г. е стартирана оценката на стратегията за интелигентна специализация с цел анализиране на потенциала на регионите в различни области и определяне на пазарните ниши от стратегически интерес.

Заетост, образование и обучение

·През ноември 2017 г. е поставено началото на проекта CAMPUS SUD, осъществяван с подкрепата на Европейския фонд за регионално развитие, с цел прегрупиране и разширяване на предлагането от страна на регионалния университет, както и за създаване на технополис (проект „Vallée Blanche“).

Конкурентоспособност, предприемачество и единен пазар

·Създаден е фонд „Financière Région Réunion“ на стойност 50 милиона евро (Европейски фонд за регионално развитие, Европейска инвестиционна банка, регион) за подпомагане на малките и средните предприятия (МСП) чрез отпускане на заем и чрез инструмент за капиталови инвестиции. Към юни 2019 г. по линия на фонда са финансирани 135 МСП с 13 милиона евро.

·Участва в проекта REACT, подкрепен от „Хоризонт 2020“, за декарбонизиране на енергийните системи на острова. 

Цифрова достъпност

·С подкрепата на Европейския фонд за регионално развитие (голям проект от 2019 г.) се осъществява разгръщането на широколентов достъп, който се очаква до края на 2022 г. да обхване всички непокрити области.

Сътрудничество със съседните държави и с други партньори 

·Изпълнява се проект (TIS AEDES по незадължителния инструмент в рамките на Interreg) за изпробване на техника за контролиране на тигровите комари Aedes.

·Укрепва се капацитетът на частните и публичните структури в държавите партньори, като с подкрепата на програма Interreg се изпращат местни дипломирани студенти в тези държави.

·В рамките на програма Interreg за Индийския океан са сключени рамкови споразумения със съседни държави за подобряване на координацията в области от взаимен интерес (например през април 2019 г. със Сейшелските острови).

·През юли 2019 г. е създадена служба за подкрепа на бизнеса в Мозамбик с цел подпомагане на интернационализацията на местните предприятия и на регионалното сътрудничество.

6.Сен Мартен

Сен Мартен изпълнява съобщението относно най-отдалечените региони в специфичния контекст на възстановяването на острова след урагана „Ирма“. Поради това акцентът се поставя върху изграждането наново на подобрена инфраструктура и предоставянето на адекватен отговор на изменението на климата.

Синя икономика

·От 2018 г. се предоставя професионално обучение по свързани с морето дейности.

Селско стопанство

·Планира се да бъдат въведени иновативни решения за селското стопанство, като например безпочвено отглеждане на култури и инвестиране в преносими заграждения за животновъдни стопанства, които да могат да бъдат демонтирани в случай на лоши метеорологични условия.

Кръгова икономика

·Повишава се осведомеността и се осъществяват комуникационни дейности, свързани с рециклирането и сортирането на отпадъци, а също така се създава пункт за събиране на отпадъци и се провежда съвместно проучване за острова като цяло (подкрепено от програмата за Карибите в рамките на Interreg) с цел подобряване на управлението на отпадъците.

Изменение на климата

·През 2018 г. е създадена система за управление на риска при бедствия чрез провеждане на дейности за предупреждаване, повишаване на обществената осведоменост, оценка на системите за предупреждение и снабдяване с метеорологичен радар за подобряване на метеорологичните прогнози (Interreg за Карибите).

Енергетика

·За да се насърчи използването на енергия от възобновяеми източници, е поставено началото на предварителни проучвания за осъществимост относно потенциалните геотермални ресурси на островите Саба, Синт Еустатиус и Синт Китс и относно междусистемната електроенергийна свързаност между островите (Interreg за Карибите, юли 2019 г.).

Цифрова достъпност

·Като част от възстановяването се изграждат подземни оптични кабелни мрежи с цел подобряване на цифровата свързаност във всички региони.

·Провеждат се предварителни проучвания за осъществимост във връзка с цифровата свързаност между островите Лиуърд (северните острови от веригата малки Антили ).

Сътрудничество с държавите, които са съседни на най-отдалечените региони, и с други партньори

·Предоставен е статут на наблюдател в Организацията на източнокарибските държави.

7.Майот

Майот изпълнява съобщението от 2017 г., като поставя значителен акцент върху синята икономика.

Синя икономика

·През 2018 г. е създадена работна група за изготвяне на регионална стратегия за синята икономика: събиране на данни за секторите на синята икономика и организиране на обмен със заинтересованите страни относно синия растеж (обучение, туризъм, рибарство и аквакултури).

·Изготвя се регионална схема за пространствено планиране със специална глава за морското планиране като основа за всички дейности, свързани с крайбрежието.

·Съвместно с националните органи се разработва план за управление на флота, както и генерален план за аквакултурите.

·Инвестира се в изоставени в миналото съоръжения за аквакултури и се подкрепя капацитетът на местните заинтересовани страни.

Биологично разнообразие

·В партньорство с националните органи се създава регионална агенция за биологичното разнообразие.

Енергетика

·Изпълнява се пилотен проект, включващ електрически превозни средства и станции за зареждане, захранвани на 100 % със слънчева енергия, с цел постигане на устойчив транспорт (2019 г.).

·Проучва се потенциалът на фотоволтаиците в училищата и обществените сгради, тъй като слънчевата енергия е най-значимата възобновяема енергия в региона.

Конкурентоспособност, предприемачество и единен пазар

·През 2017 г. е стартиран проект за технополис, който да обедини производствените дружества и дружествата, предоставящи услуги, във високотехнологичните сектори с цел повишаване на капацитета на техните предприятия за опериране на единния пазар.

Транспорт

·Работи се по проект за междуградски транспорт, с който се създават три автобусни линии за свързване на южната, централната и северната част на Майот със столицата Мамудзу, като през 2021 г. ще бъдат включени и евентуални морски връзки с цел подобряване на свързаността.

·През 2018 г. е стартиран проект за подобряване на безопасността на летището на Майот с подкрепата на Европейския фонд за регионално развитие.

Сътрудничество със съседните държави и с други партньори

·Подписано е споразумение с цел осигуряване на възможност за мобилност на студентите от Майот към държавите от Източна Африка в областта на цифровите технологии, анимацията и културата (февруари 2019 г.).



8.Португалия

Португалия работи в тясно сътрудничество с автономните области Азорски острови и Мадейра за изпълнение на съобщението от 2017 г., по-специално по отношение на кръговата икономика, изменението на климата и научните изследвания.

·През периода 2018—2019 г. се развива сътрудничеството между Националния статистически институт и регионалните статистически служби на Азорските острови и Мадейра с цел подобряване на събирането и управлението на данни, по-специално в областта на селското стопанство, морския и въздушния транспорт.

Кръгова икономика

·През 2018 г. и 2019 г. в рамките на националния фонд за околната среда са подкрепени проекти за насърчаване на по-ефективното използване на ресурсите на остров Мадейра и на Азорските острови.

·Улеснено е участието на граждани от Мадейра и Азорските острови в събития, свързани с кръговата икономика и изменението на климата, които се провеждат в континентална Португалия (с възстановяване в по-висок размер на разходите във връзка с тези участия).

Изменение на климата

·През 2018 г. и 2019 г. е предоставена подкрепа за проекти, насърчаващи инсталирането на станции за зареждане на електрически превозни средства на Азорските острови, чрез покани за представяне на предложения в рамките на фонда на околната среда.

·По линия на програмата „Околна среда, изменение на климата и нисковъглеродна икономика“ е предоставено финансиране за Мадейра и Азорските острови.

·През март 2019 г. са организирани сесии на Мадейра и Азорските острови за представяне на финансовия механизъм на ЕИП за предоставяне на безвъзмездни средства 4 .

Биологично разнообразие

·През 2019 г. е публикувана покана за представяне на проекти с цел насърчаване на модели за устойчиво развитие във всички португалски биосферни резервати, пет от които са разположени на остров Мадейра и на Азорските острови.

Научни изследвания и иновации

·През септември 2018 г. стартира Международната програма за изстрелване на спътници, имаща за цел изграждането на международен космодрум на остров Санта Мария на Азорските острови; космодрумът трябва да започне да функционира до края на 2021 г.

·През март 2019 г. е създадена Португалската космическа агенция, разположена на остров Санта Мария на Азорските острови.

Цифрова достъпност

·През май 2019 г. е създадена работната група „Подводни кабели CAM — континентална част, Азорски острови и Мадейра“, имаща за задача да прецени кой е най-добрият начин за подмяна на подводните кабели, осигуряващи комуникационните връзки от Мадейра и Азорските острови към континенталната част на страната. Групата излезе със заключения през декември 2019 г.

Транспорт

·В отговор на проведената консултация във връзка с преразглеждането на насоките за TEN-T е предложено в основната мрежа на TEN-T да бъдат включени летищата Фуншал, Порто Санто и Понта Делгада.

9.Азорски острови

Азорските острови изпълняват съобщението от 2017 г. с акцент главно върху синята икономика, както и върху енергетиката и научните изследвания.

·Събират се данни за заетостта и дейностите в сектора на рибарството за всички острови.

Синя икономика

·През 2018 г. е сформирана работна група за създаване на Атлантическа обсерватория, специализирана в морските научни изследвания, включително защитата, научните изследвания, наблюдението и социално-икономическата експлоатация на морските пространства.

·Под ръководството на Азорските острови се изпълнява проектът MarSP (2018—2019 г.) за разработване на схеми за морско пространствено планиране на Азорските острови, Мадейра и Канарските острови.

·Завършен е проектът MISTIC SEAS II и се координира проектът MISTIC SEAS III (2019 г.), за да се извърши оценка на Рамковата директива за морска стратегия.

·Участват в проекта AQUA-LIT (2019 г.) с цел предотвратяване на изхвърлянето на отпадъци в морето от дейности, свързани с аквакултурите, и премахване на отпадъците от съоръжения за аквакултури.

·Стартиран е пилотният проект „E-log“ (2019 г.) с цел електронно наблюдение на дребномащабния риболов и подкрепа за местните участници.

·Популяризирана е Декларацията на Азорските острови за защита на риболова на риба тон с въдици (октомври 2018 г.) с цел повишаване на осведомеността за устойчивите риболовни техники.

·Създадено е „School of the Sea“ („Училище за морето“) (2019 г.) с цел насърчаване на квалификацията и обучението, а в рамките на програма „Еразъм“ участват в проекта „MATES“ (2018—2021 г.), имащ за цел насърчаването на стратегия за професионалната квалификация в областта на морските технологии.

Селско стопанство

·Планира се завършването през 2020 г. на „Стратегически план за млекопреработвателния сектор“ с цел идентифициране на нови пазари и насърчаване на иновациите и продажбата в чужбина на млечни продукти.

·Оказана е подкрепа за използването на дистанционно управляеми летателни апарати за целите на управлението на горите (със съфинансиране от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони).

Биологично разнообразие

·С подкрепата на Европейския фонд за регионално развитие (проект PLASTDEEP 2019) се извършва оценка на причиненото от пластмаси замърсяване в дълбоки води.

·Осъществяват се три проекта с подкрепата на програма LIFE на ЕС: проект LIFE VIDALIA (2018—2023 г.) за опазване на застрашените от изчезване видове от флората; проект LIFE-IP AZORES NATURA (2019—2027 г.) за опазване на местообитанията и защитените видове, и проект LIFE Beetles (стартиращ през 2020 г.) за намаляване на рисковете за застрашените видове.

·В съответствие със стратегията на ЕС за биологичното разнообразие с цел картографиране и оценка на състоянието на екосистемите и техните услуги се изпълнява проектът MOVE I (2018—2021 г.) и е стартиран проектът MOVE ON
(2019—2022 г.).

·Оказана е подкрепа за проекта BIOINVENT за проучване на микробното разнообразие на почвите в пасищните екосистеми на Азорските острови и за проекта MARFOR за проучване на динамиката на реакцията на морските гори към глобалните промени (и двата проекта се осъществяват през периода 2017—2020 г.).

Изменение на климата

·През септември 2019 г. е одобрена регионалната програма за изменението на климата, имаща за цел да се сведат до минимум емисиите на парникови газове и да се намали излагането на рискове, свързани с климата.

Кръгова икономика

·Очаква се приемането на програмата за управление на туризма за устойчиво развитие в сектора.

Енергетика

·През октомври 2018 г. е стартирана „Енергийна стратегия на Азорските острови до 2030 г.“ с цел оползотворяване на потенциала на природните ресурси и нововъзникващите технологии, а в момента се работи по „Плана за действие на Азорските острови за енергийна ефективност“.

·Изготвен е „План за действие за електрическа мобилност на Азорските острови за периода 2018—2024 г.“, който включва експлоатацията на станции за зареждане за електрически превозни средства на деветте острова.

·Разработва се програма за енергиен преход, подкрепена от инициативата „Чиста енергия за островите в ЕС“; извършва се анализ на използването на подводни кабели за свързване на електрическите мрежи на островите в рамките на Азорските острови.

·Участват в проект по „Хоризонт 2020“ (2019—2021 г.) за дълбочинна геотермална енергия и в проекта E-MOBICITY (2019—2023 г.) по програма Interreg за оптимизиране на публичните политики по отношение на електрическата мобилност в градските райони.

Научни изследвания и иновации

·През септември 2018 г. е поставено началото на международен космодрум на остров Санта Мария, който се очаква да започне да функционира до края на 2021 г.

·През 2018 г. е одобрен „План за интернационализация на науката и технологиите“, насочен към насърчаване на науката и привличане на външни проекти и партньорства.

·През 2018 г. е одобрена инициативата „Transfer+“, а също така участват в проекта FANBEST за насърчаване на трансфера на технологии в местните МСП, по-специално в сектора на синята икономика.

Заетост, образование и обучение

·Насърчава се заетостта чрез инициативите INOVAR (от март 2019 г. насам), насочени към безработните младежи, „Berço de Emprego“ (актуализирана през 2019 г.) за временните замествания и „Movemprego“ (през 2020 г.) за насърчаване на географската мобилност на човешките ресурси.

Цифрова достъпност

·През 2018 г. е стартиран план за действие за развиване на научно-техническата култура, с който се подкрепя създаването на училищни лаборатории за информационни технологии, роботика и програмиране.

Транспорт

·Стартира международна тръжна процедура за построяването на един кораб за превоз на пътници, превозни средства и товари, който целогодишно да свързва всички острови (януари 2019 г.).

Сътрудничество със съседните държави и с други партньори

·Участват в проекта за наблюдение на Земята и морската среда, насочен към разработване на съобразена с конкретните условия технология въз основа на услугите надолу по веригата в рамките на програма „Коперник“, която има за цел да се опознае по-добре морската среда.


10.Мадейра

Мадейра отбелязва напредък в изпълнението на съобщението от 2017 г., като акцентира върху синята икономика, кръговата икономика, изменението на климата, научните изследвания, енергетиката, заетостта и уменията.

Синя икономика

·През 2018 г. стартира кредитна линия INVESTE RAM2020 — финансов инструмент за улесняване на достъпа до финансиране за дребномащабни оператори (20 милиона евро).

·За да се насърчи устойчива синя икономика, е разработен план за пространствено планиране на морската среда — инструмент за териториално управление.

·През 2019 г. е създаден консорциум, отговарящ за Интегрирания международен център за обучение по морско дело на Мадейра, който трябва да започне да предоставя обучение през 2020 г.

Селско стопанство и развитие на селските райони

·През 2018 г. е въведено законодателство за създаване на техническа комисия за оценка на съответствието на селскостопанските продукти и храните на Мадейра, за да се гарантира, че продуктите, които се ползват от схема за качество на ЕС, са в съответствие със законодателството на ЕС.

Биологично разнообразие

·Засилва се управлението на защитените зони и обектите, включени в мрежата „Натура 2000“ (от 2017 г. насам), чрез преразглеждане и актуализиране на плановете за управление, стратегиите и класифицираните зони.

Кръгова икономика

·В стремежа към постигане на устойчив икономически растеж е разработена регионална програма в подкрепа на кръговата икономика с цел смекчаване на въздействието върху околната среда (2019 г.).

·Изготвена е „Стратегия за отпадъците за периода 2020—2030 г.“ с цел подобряване на управлението на отпадъците (2019 г.).

Изменение на климата

·Даден е тласък на изпълнението на регионалната стратегия за адаптиране към изменението на климата чрез проекти, подпомагани по линия на програма Interreg и програма LIFE на ЕС, и е поставено начало на нейната актуализация.

·С подкрепата на Кохезионния фонд се разработват софтуер и системи за оценка, предотвратяване и смекчаване на рисковете от горски пожари и за подобряване на управлението на горските пожари.

Енергетика

·Реализиран е проектът „Sustainable Porto Santo – Smart Fossil Free Island“ („Устойчив Порто Санто — интелигентен остров без изкопаеми горива“) (2019 г.), имащ за цел да се насърчи използването на електрически превозни средства и на интелигентни системи за зареждане.

·Предстои да приключи разширяването на водноелектрическия проект Calheta III с подкрепата на Кохезионния фонд.

·Взе участие в няколко енергийни проекта на ЕС, включително ENERMAC
(2017—2019 г.), в областта на планирането на стратегии за изграждане на инфраструктура за възобновяема енергия.

·Насърчава чистия транспорт с подкрепата на Европейския фонд за регионално развитие: закупени са 5 електрически микробуса и 25 екологично чисти автобуса (2019 г.).

Научни изследвания и иновации

·От 2019 г. насам се осъществява сътрудничество по проекта SMART4HEALTH с цел предоставяне на възможност на гражданите да управляват и съхраняват своите здравни данни в целия ЕС и извън него.

·Извършена е повторна оценка на регионалната стратегия за интелигентна специализация (2019 г.), за да се подготви стартирането на стратегия 2.0 за периода 2021—2027 г.

Заетост, образование и обучение.

·Разработени са мерки за подпомагане на безработните лица, включително програми, насочени към създаването на работни места за млади хора, като например PROJOVEM. През 2018 г. са създадени 118 нови работни места като резултат от 68-те одобрени проекта по програмата за стимулиране на предприемачеството сред безработни лица. От тези мерки през 2018 г. са обхванати 5512 души.

Цифрова достъпност

·През 2018 г. е подписан договор за доставка на нова телекомуникационна връзка чрез подводен оптичен кабел между Мадейра и континентална Португалия.

·Разработени са курсове за подобряване на цифровите умения в училищата
(2018—2019 г.) чрез „Стратегическия план за образователни иновации в училищата“, включващ проекти в областта на НТИМ (науки, технологии, инженерство и математика).

·През периода 2018—2019 г. е поставено началото на проект „Future Classroom Lab“ („Учебна лаборатория на бъдещето“) за предоставяне на комплекти по роботика за училищата.

Транспорт

·Одобрен е планът за действие за устойчива мобилност на Мадейра (юни 2019 г.). Планът трябва да подкрепи прехода към чист и безопасен транспорт.

Сътрудничество със съседните държави и с други партньори

·През 2018 г. е възобновена срещата на високо равнище на Макаронезийския архипелаг, която стимулира дебата относно общите предизвикателства, свързани с околната среда и изменението на климата, морската икономика, насърчаването на търговията и инвестициите, обучението, както и мобилността на студентите и преподавателите.

·Участва в проекта INTETRA, имащ за цел пазарната интеграция и икономическото и социалното развитие на съседните държави от Макаронезия, одобрен през юни 2019 г. (по програма Interreg за Мадейра–Азорски острови—Канарски острови, наричана още MAC).



11.Испания

Испания изпълнява съобщението от 2017 г. заедно с най-отдалечения регион на Канарските острови в рамките на конституционното разпределение на компетенциите.

Кръгова икономика

·През ноември 2018 г. е взето участие в стартирането на дейността и в последвалите работни срещи на работната група по отпадъците чрез Министерството по въпросите на екологичния преход и отдел „Митници и акцизи“ и се оказва подкрепа за изпълнението на нейния план за действие.

·Извършен е анализ на цялостния план за управление на отпадъците на Канарските острови (PIRCAN) за периода 2018—2025 г.

Енергетика

·В рамките на пакета на ЕС за чиста енергия подпомага действия за въвеждане на енергия от възобновяеми източници на островите, спестяване на енергия, подобряване на енергийната ефективност и насърчаване на устойчивата мобилност, включително търговете за енергия от възобновяеми източници, междусистемните връзки между островите и електрическите зарядни станции за превозни средства.

·Разработени са и са подкрепени дейности за обучение и разпространение на технологии в областта на енергията от възобновяеми източници.



12.Канарски острови

Канарските острови изпълняват съобщението от 2017 г., като акцентират върху енергетиката, научните изследвания и кръговата икономика.

·От юли 2018 г. насам се събират официални данни за местното производство в рамките на споразумение с местния статистически институт (ISTAC).

Синя икономика

·През февруари 2018 г. е сформирана работна група по въпросите на синята икономика; извършен е SWOT анализ за всички сектори на синята икономика, за да бъде проправен пътят за стратегията за синята икономика, планирана за първата половина на 2020 г.

Селско стопанство и развитие на селските райони

·Приложена е стратегия за диференциране на продуктите въз основа на тяхното качество с цел увеличаване на потреблението, насърчаване на екологичното производство и улесняване на контактите между агро-хранителния сектор и администрацията.

Кръгова икономика

·През 2017 г., с подкрепата на Европейския фонд за регионално развитие, е стартиран проект за инсталация за производство на биогаз с цел оползотворяване на отпадъците от животински произход.

·През ноември 2018 г. е оказано сътрудничество при създаването на работна група по отпадъците с цел улесняване на комуникацията между заинтересованите страни на всички равнища (европейско, национално, регионално и местно) и при изготвянето на план за действие за подобряване на управлението на отпадъците.

·През февруари 2018 г. е сформирана работна група по въпросите на кръговата икономика, която да извърши предварителна оценка на положението на островите.

·През август 2018 г. са приети насоки и препоръки за намаляването и рециклирането на пластмасовите отпадъци за еднократна употреба.

·През април 2019 г. е одобрена стратегията на Канарските острови за пластмасите.

Изменение на климата

·Даден е старт на Обсерваторията на Канарските острови по изменението на климата — орган за консултации, участие и разработване на дейности (юли 2018 г.).

·Актуализира се регионалната стратегия в областта на изменението на климата.

Енергетика

·Взето е участие в инициативата „Чиста енергия за островите в ЕС“: през ноември 2018 г. е организиран в Лансароте вторият Форум за чиста енергия за островите на ЕС; остров Ла Палма изпълнява пилотен проект в рамките на тази инициатива.

·През 2019 г. на платформата PLOCAN са инсталирани два иновативни прототипа за използването на морска вятърна енергия.

Научни изследвания и иновации

·Под ръководството на Канарските острови се осъществява изследователският проект FORWARD на ЕС за подобряване на участието на най-отдалечените региони в международните изследователски мрежи и програми.

·През октомври 2019 г. е възобновен проектът RIS3-Net2 (като ръководители на проекта) в рамките на програма Interreg за Мадейра–Азорски острови—Канарски острови (MAC) с цел определяне на обща рамка за трансрегионални RIS3 стратегии (научноизследователски и иновационни стратегии за интелигентна специализация).

·Участват в проекта SOCLIMPACT, имащ за цел да се моделират последиците от изменението на климата и социално-икономическото им въздействие върху европейските острови, що се отнася до секторите на синята икономика.

·Участват в проекта REACT, подкрепен от „Хоризонт 2020“, за декарбонизация на енергийните системи на островите.

Заетост, образование и обучение

·От януари 2017 г. насам под ръководството на Канарските острови се изпълнява проектът GROW RUP, съфинансиран от програма Interreg Eвропа, за справяне с дългосрочната безработица в областта на екологосъобразната и синята икономика.

Конкурентоспособност, предприемачество и единен пазар

·През януари 2018 г. е поставено началото на оперативната стратегия за интернационализация на икономиката на Канарските острови с цел повишаване на конкурентоспособността на предприятията и предприемачеството.

Цифрова достъпност

·Отправени са две покани за представяне на предложения в подкрепа на разгръщането на високоскоростни широколентови инфраструктури (през 2018 г. и 2019 г.).

·Оказана е подкрепа на организации с цел осигуряване на обучение за придобиване на цифрови умения в рамките на общо 71 проекта (през 2017—2019 г.).

Сътрудничество със съседните държави и с други партньори

·Под ръководството на Канарските острови и с участието на Мадейра и Азорските острови, по програма Interreg се осъществява проектът MAC HEXAGONE за насърчаване на сътрудничеството със съседните Мавритания, Сенегал и Кабо Верде чрез подобряване на координацията между програмите на Европейския фонд за регионално развитие и Европейския фонд за развитие в този район (приключва през декември 2022 г.).

·Осъществен е проектът по програма Interreg VALCONMAC, акцентиращ върху опазването и развитието на горските местообитания в Макаронезийския атлантически архипелаг.

(1)

Закон 2017-256 от 28 февруари 2017 г.

(2)

Закон 2018-771 от 5 септември 2018 г.

(3)

  www.transitionenergetiquemartinique.mq

(4)

https://eeagrants.org/about-us