16.7.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 286/59


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — За максимално оползотворяване на потенциала за иновации на ЕС — План за действие в областта на интелектуалната собственост в подкрепа на възстановяването и устойчивостта на ЕС“

[COM(2020) 760 final]

(2021/C 286/11)

Докладчик:

Rudolf KOLBE

Консултация

Европейска комисия, 14.1.2021 г.

Правно основание

Член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Компетентна секция

„Единен пазар, производство и потребление“

Приемане от секцията

31.3.2021 г.

Приемане на пленарна сесия

27.4.2021 г.

Пленарна сесия №

560

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

241/0/2

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК напълно подкрепя плана за действие на Европейската комисия в областта на интелектуалната собственост (ИС) като много добър и цялостен подход за модернизиране на системата на ЕС за интелектуална собственост.

1.2.

ЕИСК изразява твърдо убеждение, че стартирането на единната патентна система трябва да бъде основен приоритет и че то ще повиши значително конкурентоспособността на дружествата от ЕС. Предвид очевидните трудности при прилагането на системата, ЕИСК е убеден, че прехвърлянето на единната патентна система към законодателната система на ЕС трябва да се превърне в (дългосрочна) цел.

1.3.

ЕИСК подчертава значението на мерките за подкрепа на МСП във всички области на защитата на правата върху интелектуалната собственост (ПИС). В допълнение към мерките за финансова подкрепа трябва да се обърне специално внимание на увеличаването на ноу-хауто относно ПИС и на съобразените с индивидуалните потребности консултантски и съветнически услуги.

1.4.

ЕИСК би искал да започне обсъждане за това как да се повишат познанията за ПИС и управлението на ПИС на всички равнища на образователните системи на ЕС.

1.5.

ЕИСК насърчава Европейската комисия да въведе право на единен сертификат за допълнителна закрила (СДЗ) и да проучи възможността за прилагане на системата за СДЗ по отношение на нови сектори.

1.6.

ЕИСК счита, че хармонизирането на рамката на ЕС в областта на авторското право и управлението на данни в областта на авторското право би увеличило използването на ПИС в творческия сектор.

1.7.

ЕИСК призовава за процес на социален диалог, чрез който, в допълнение към правните норми, да се изяснят и определят справедливи ПИС чрез колективно договаряне, за да се предложат на авторите и производителите стимули под формата на признаване на техните творения, както и справедлива икономическа компенсация.

1.8.

ЕИСК счита, че географските указания (ГУ) са важен инструмент за повишаване на конкурентоспособността на местните производители, и подчертава потенциала за добавяне на хармонизирана система за закрила на ГУ за неселскостопански продукти.

1.9.

ЕИСК признава икономическия потенциал и обществения интерес от насърчаването на потока от данни в ЕС, но подчертава проблемите, произтичащи от небалансираните разпоредби.

1.10.

ЕИСК приветства всички мерки за засилване на борбата срещу нарушаването на ПИС и укрепването на ролята на Европейската служба за борба с измамите в борбата срещу фалшифицирането.

1.11.

ЕИСК призовава за по-нататъшното подобряване на инструментите за пряка подкрепа за предприятията в ЕС, осъществяващи дейност в държави извън ЕС, и за стриктно спазване на законодателството в областта на интелектуалната собственост и на търговските споразумения на ЕС с цел защитата на тези предприятия от нарушения на ПИС.

1.12.

Настоящата здравна криза ясно показа необходимостта от достъп до системно значима ИС в критични ситуации. ПИС не следва да възпрепятстват достъпността и наличието на ваксини и лечения в случай на пандемия: една ефективна и задължителна система за лицензиране предоставя предпазна мрежа на обществото в извънредна ситуация и справедлива компенсация на предприятията.

2.   Общи бележки

2.1.

ЕИСК приветства плана за действие на Европейската комисия в областта на интелектуалната собственост (ИС) като важен подход за модернизиране на системата на ЕС за интелектуална собственост и засилване на огромния потенциал за иновации на дружествата в ЕС, и по-специално на МСП и микропредприятията. Тъй като продължава да нараства голямото икономическо значение на продуктите, обект на интелектуална собственост, като изобретения, художествени и културни творения, търговски марки, софтуер, ноу-хау, бизнес процеси и данни в рамките на ЕС, ЕИСК счита, че наличието на оптимизирана, леснодостъпна, правна и политическа рамка е от съществено значение.

2.2.

Много предприятия, и по-специално МСП, които представляват 99 % от всички предприятия в ЕС, не използват (изцяло) възможностите за закрила на ИС. По-голямото използване на закрилата на ИС в предприятията в ЕС — със специален акцент върху МСП и микропредприятията — трябва да бъде основният аспект на плана за действие в областта на ИС. Изискваните мерки са многобройни, като варират от необходимостта от намаляване на разходите, опростяване на процедурите, повишаване на осведомеността и знанията до предоставяне на съобразени с индивидуалните потребности съвети и подкрепа и модернизиране на образователната система по отношение на ноу-хауто относно ПИС.

2.3.

ИС е ключов икономически фактор — като свързаните с ИС отрасли представляват почти 45 % от европейския БВП и 30 % от работните места, но също е и ключов фактор за посрещане на най-важните предизвикателства пред нашето общество. Кризата, свързана с COVID-19, много ясно илюстрира зависимостта на ЕС от професионални високи постижения, съчетани с ефективни правила и инструменти за ИС, за да се осигури бързото внедряване на ИС от решаващо значение. Успехът в борбата с изменението на климата ще зависи до голяма степен и от бързото развитие и приемане на авангардни технологии и ефективни инструменти за справедливи подходи към обмена на нематериални активи и данни от решаващо значение.

2.4.

Технологичната революция е движеща сила за ПИС, но и предизвикателство, което изисква добре балансиран подход към основаващите се на иновациите инструменти. Цифровизацията и технологиите в областта на изкуствения интелект (ИИ) повдигат много въпроси, свързани с ИС, които се изисква да бъдат разгледани, като например прозрачността, произхода на данните и авторските права, степента на човешка намеса, етичните принципи и др. ЕИСК подкрепя становището на Европейската комисия, че системите за ИИ не следва да се считат за автори или изобретатели. Като цяло ЕИСК счита, че — с добре балансирани изменения и актуализации — европейската рамка за интелектуална собственост е годна да отговори на предизвикателствата на цифровизацията и изкуствения интелект. Тъй като ЕС все още изостава значително от другите региони по отношение на броя на патентите за цифрови продукти и технологии, трябва да се обърне специално внимание на мерките за подобряване на този важен пазар.

3.   Конкретни бележки

3.1.   Закрила на интелектуалната собственост

3.1.1.

Единната патентна система (ЕПС), като звено за „обслужване на едно гише“ за предприятията, е от решаващо значение за значителното намаляване на разходите за патенти, улесняването на лицензирането, подобряването на прозрачността и преодоляването на пречките пред достъпността за МСП. Стартирането на единната патентна система и привеждането в действие на Единния патентен съд значително ще подобрят закрилата на ИС и трябва да бъдат приоритет за плана за действие. Улесняването на процедурите ще ускори и цялостния процес и по този начин ще увеличи конкурентоспособността на европейските патентопритежатели. Споразумението относно Единния патентен съд предоставя важна основа за ефективна, специализирана и технически компетентна система за съдебни спорове, която ще може да подобри правната сигурност, опростяването и ефективността. Както обаче показват трудностите при изпълнението, целта следва да бъде прехвърлянето на системата в законодателната система на ЕС. Междувременно трябва спешно да се отстранят допълнителните забавяния, причинени от отделни производства в държавите членки и/или от оттеглянето на Обединеното кралство от споразумението. Фактът, че делът на ЕС в световните патенти е спаднал драстично от 17,4 % през 2009 г. на 11,3 % през 2019 г., също ясно показва, че са необходими допълнителни действия.

3.1.2.

Сертификатът за допълнителна закрила (СДЗ) може да разшири обхвата на закрилата, предоставяна от даден патент за лекарствен продукт или за продукт за растителна защита, за който се прилага съответното разрешение за търговия. Следователно той е важен инструмент за компенсиране на загубата на ефективна патентна закрила поради необходимата продължителност на изпитванията, клиничните/полевите проучвания и регулаторните процеси. ЕИСК счита, че СДЗ са от съществено значение за ефективното насърчаване на иновациите в нови активни вещества и за привличането на центрове за научноизследователска и развойна дейност в ЕС, докато балансираното освобождаване от правата на СДЗ трябва да гарантира достъпност и достатъчни доставки на лекарства. Въпреки че системата за СДЗ е проста и стимулираща иновациите система, тя все още е фрагментирана и изисква подаването на заявление за СДЗ във всяка от държавите — членки на ЕС, където се търси закрила чрез СДЗ. Създаването чрез нов отделен регламент на ЕС на право на единен СДЗ и на единен орган за „обслужване на едно гише“ за предоставяне на ЕП-СДЗ би направило СДЗ по-привлекателни за патентопритежателите, би предложило по-добра закрила за новаторите и би създало правна сигурност за трети страни. ЕИСК също така подкрепя подхода за проучване на приложимостта на една оптимизирана система за СДЗ към нови сектори, в които продуктите вероятно ще се нуждаят от разрешения за търговия.

3.1.3.

Въз основа на опита от преразглеждането на законодателството на ЕС в областта на търговските марки ЕИСК е убеден, че актуализирането на законодателството на ЕС в областта на закрилата на дизайните ще бъде приложено успешно. Положителният опит във връзка с регламентирането на тези въпроси чрез законодателството на ЕС следва да бъде мотивация за Комисията да представи предложение за нов отделен регламент за ЕП-СДЗ и в дългосрочен план да включи единната патентна система в правната система на ЕС.

3.1.4.

ЕИСК отбелязва, че географските указания (ГУ) представляват уникален и ценен ресурс за производителите от ЕС на един все по-либерализиран и конкурентен световен пазар. Системата за закрила на ГУ на ЕС има голяма икономическа стойност в селскостопанския сектор. Като цяло тя работи много добре, но закрилата на ГУ тепърва предстои да бъде засилена, например чрез прилагана от органите хармонизирана система за контрол и общо определение за измамите с хранителни продукти. Търговските споразумения следва да бъдат насочени и върху такива специални мерки за закрила. ЕИСК подчертава потенциала на добавянето на хармонизирана система за закрила на ГУ за неселскостопански продукти, които са важна част от местната идентичност. Това би помогнало на местните производители да представят по-успешно своите качествени продукти и би оказало допълнително положително въздействие върху по-слабо развитите региони. Освен това опростяването на процедурата за регистрация би било от полза за производителите.

3.1.5.

Системата за правна закрила на Общността на сортовете растения е друг положителен пример за хармонизиран подход към закрилата на ИС, основан на регламент на ЕС. Тя може да предостави и безопасна база за малките и средните животновъди и съдържа важни изключения за селското стопанство и животновъдите. По отношение на посочените в нея цели системата формира добра база, въз основа на която животновъдите могат ефективно да допринесат за целите на екологичния преход.

3.1.6.

ЕИСК подчертава, че защитата на авторското право и сродните му права е от съществено значение за културните и творческите професии, които генерират значително икономическо богатство и допринасят значително за европейската идентичност, култура и ценности — като например архитектурни и други културни произведения, но често не разполагат с достатъчно ноу-хау или финансови средства за закрила на ИС и за трансформиране на иновациите в продукти. Хармонизирането на рамката за авторското право и управлението на данните за авторските права е важно и трябва да бъде придружено от допълнителни мерки за подкрепа.

3.1.7.

Служителите извършват творческа работа и в частност създават изобретения са възможни носители на права. Изключително важно е да се създаде процес на социален диалог на европейско, национално, секторно или дружествено равнище, чрез който, в допълнение към правните норми, да се изяснят и определят справедливи ПИС чрез колективно договаряне, за да се предложат на авторите и производителите стимули под формата на признаване на техните творения, както и справедлива икономическа компенсация. Споразуменията относно прехвърлянето на авторски права не следва да се считат за задължение за прехвърлянето на всички права върху ИС на работодателя без подходяща компенсация.

3.1.8.

Директивата за биотехнологичните изобретения предлага важна рамка за правната защита на биотехнологичните изобретения. Тя разглежда политически и чувствителни от етична гледна точка теми и следователно е резултат от внимателно претегляне на много противоречиви интереси. Бързото развитие на биотехнологиите обаче е необходимо и в областта на здравеопазването и на борбата с големите епидемии и с глада по света. Ето защо е важно да се насърчават в голяма степен научните изследвания и иновациите в тези области, но и те да се разпространяват и лицензират ефективно.

3.1.9.

Търговските тайни са нематериални активи, които допълват правата върху интелектуалната собственост (ПИС). Те са широки използвани в творческия процес, който води до иновации и до създаването на права върху интелектуалната собственост, поради което гарантирането на тяхната ефективна закрила е изключително важно. Ето защо ЕИСК счита, че изясняването на основата, определена в Директива (ЕС) 2016/943 (1), е важна цел.

3.2.   Използване и внедряване на ИС — със специален акцент върху МСП

3.2.1.

ЕИСК счита, че по-голямото използване на потенциала за закрила на интелектуалната собственост от МСП е една от основните цели на плана за действие, която засяга всичките различни системи за закрила на интелектуалната собственост. Въпреки че има голям потенциал за иновации в МСП и микропредприятията в ЕС, огромна част от тях не могат да добавят стойност към своите нематериални активи.

3.2.2.

Факторът, свързан с разходите, е една от причините, поради която само 9 % от МСП в ЕС са регистрирали своите права върху интелектуалната собственост. Понастоящем разходите за получаване на патент в ЕС са значително по-високи например от тези в САЩ или Япония и представляват огромна финансова тежест за МСП и микропредприятията. Следователно, за да се подобри достъпът на МСП до закрила на ИС, разходите трябва да бъдат намалени. Бързото внедряване на единната патентна система, което значително ще намали разходите за регистрация на патенти, ще доведе до радикална промяна на ситуацията за иновативните МСП и микропредприятия, като например либералните професионални инженерни дружества. ЕИСК подчертава и значението на всички различни подходи за финансова и ноу-хау подкрепа за МСП, ваучерите за интелектуална собственост на Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO), подхода за подпомагане на МСП да се възползват от тяхната ИС, за да получат достъп до финансиране, и програмата IPA4SME, която осигурява до 15 000 EUR за съфинансиране на мерки за диагностика и закрила на ИС, и др. Той отбелязва и важната роля на патентните адвокати в тази система за подкрепа.

3.2.3.

ЕИСК счита, че основен проблем представлява огромната липса на познания относно стратегиите за управление на ПИС в дружествата в ЕС, и по-специално, но не само, в МСП и микропредприятията. Следователно осигуряването на леснодостъпни общи и съобразени с индивидуалните потребности информация, подкрепа и консултации за МСП и микропредприятията, предоставяни чрез различни програми и инициативи, такива като Европейското бюро за съдействие в областта на интелектуалната собствености, чрез различни канали и мрежи, е от голямо значение за справянето с това предизвикателство и следва да бъде допълнително разширено. Трябва да се повиши осведомеността относно потенциала на ПИС за предприемачите и да се съчетае с различни леснодостъпни програми за обучение. ЕИСК предлага да се проучат начини за увеличаване на броя на квалифицираните ръководители на ПИС в дружествата в ЕС.

3.2.4.

ЕИСК би искал също така да започне обсъждане относно начините за повишаване на знанията за ПИС и управлението на ПИС в образователната система на ЕС: основните знания и осведомеността относно управлението на ПИС следва да бъдат включени в средното и висшето образование, като задълбочените познания относно ПИС варират от учебни занимания на бизнес и техническа тематика до много други, включени в учебните програми. Управлението на ПИС следва да се предлага и като самостоятелен предмет във висшето образование. ЕИСК е убеден, че повишаването на наличното ноу-хау може да увеличи използването на закрилата на интелектуалната собственост.

3.2.5.

Значението на превръщането на резултатите от научните изследвания в иновации е очевидно и поради това ЕИСК приветства всякакви дейности, които насърчават трансфера на знания и по-доброто управление на ИС в общността за научноизследователска и развойна дейност. МСП и микропредприятията често са малки партньори в консорциум по проекти и в тази роля се нуждаят от по-добра подкрепа, за да се превърнат ПИС в продукти и да се защитят техните права в рамките на тези консорциуми. Това следва да бъде специален акцент в програмите за подкрепа, които предоставят съобразени с индивидуалните потребности съвети и подкрепа.

3.3.   Достъп до защитени с ИС активи и тяхното споделяне

3.3.1.

Настоящата здравна криза ясно показа необходимостта от достъп до системно значима ИС в критични ситуации. ПИС не трябва да възпрепятстват достъпността и наличността на пандемични ваксини или лечения. Въздействието на изследванията, проведени с европейски публични средства, следва да бъде максимално увеличено, като се гарантира споделянето на получените знания и ИС. От друга страна, ефективните системи за издаване на задължителни лицензи са защитна мрежа за обществото в извънредни ситуации. Техните процедури трябва да се основават на внимателно претегляне на различните съответни интереси, като същевременно се гарантира, че те са бързи и координирани на европейско равнище, за да отговорят възможно най-ефективно на изискванията, свързани с общественото здраве. В този контекст ЕИСК би искал да подчертае и значението на Регламент (ЕО) № 816/2006 за предоставяне на принудителни лицензи за патенти, свързани с производството на фармацевтични продукти за износ в държавите с проблеми в областта на общественото здраве (2).

3.3.2.

Подобряването на прозрачността на собствеността и управлението на ИС е предпоставка за улесняване на лицензирането и разпространението на ИС. Във връзка с това ЕИСК би искал да подчертае и необходимостта от бързото прилагане на единната патентна система и значението на подобряването на инфраструктурата в областта на авторското право по отношение на информацията за носителите на права, условията и възможностите за лицензиране, а също и по отношение на технологията на блок-веригата.

3.3.3.

Тъй като стандартизацията е процес с много различни интереси на заинтересованите страни, патентите от съществено значение (ПСЗ) изискват особено високо ниво на прозрачност и справедливи правила за лицензиране. Поради това ЕИСК подкрепя подходи за независима система за проверки за наличието на съществен характер от трети страни и мерки за намаляване на нарушенията и въпросите, по които има разногласия.

3.3.4.

ЕИСК признава икономическия потенциал на насърчаването на обмена на данни и потока от данни в ЕС във всички сектори, но подчертава, че подпомагането на потока и широкото използване на данни трябва да се основава на балансиран подход, осигуряващ поверителност, сигурност, безопасност, етични стандарти и законни интереси за защита на ИС. Това трябва да бъде гарантирано при преразглеждането на Директивата за базата данни през 2021 г. (3)

3.4.   Нарушения на ПИС

3.4.1.

Ефективното правоприлагане и съдебната защита са основните критерии за успешна система за защита на ИС и следователно трябва да бъдат значително засилени. ЕИСК подчертава, че привеждането в действие на Единния патентен съд за разглеждане на патенти ще даде значителен тласък за налагане на спазването на патентните права и че прилагането на ПИС в други системи за ПИС (например застраховане) също трябва да бъде значително засилено чрез практически и/или правни мерки. МСП, и по-специално микропредприятията, често не разполагат със средства за налагане на спазването на техните ПИС.

3.4.2.

Цифровизацията доведе до нови форми на нарушения на интелектуалната собственост, като киберкражби на търговски тайни, незаконен стрийминг и др. ЕИСК приветства задължителните регламенти, като например Законодателния акт за цифровите услуги (4), които осигуряват по-добра правна рамка.

3.4.3.

Фалшифицирането и пиратството причиняват огромни загуби за продажбите в ЕС, но също така представляват заплахи за здравето, безопасността и сигурността на потребителите. ЕИСК приветства сътрудничеството на всички заинтересовани страни, създаването на набор от инструменти на ЕС и укрепването на ролята на Европейската служба за борба с измамите в борбата срещу фалшифицирането.

3.5.   Еднакви условия на конкуренция в световен мащаб

3.5.1.

ЕС не е лидер в световната надпревара за ПИС. При заявките за патент Азия увеличи своя дял от всички заявки за патенти в световен мащаб на 65 % през 2019 г., докато делът на ЕС спадна драстично от 17,4 % (през 2009 г.) на 11,3 %. Поради това засилването на позицията на ЕС е изключително важно.

3.5.2.

Закрилата и налагането на спазването на ПИС са допълнително предизвикателство за предприятията от ЕС, които осъществяват дейност в държави извън ЕС. Ето защо ЕИСК насърчава всички мерки на Комисията за подобряване на това положение. Договарянето на глави в областта на интелектуалната собственост с високо ниво на защита в споразуменията за свободна търговия и диалозите с търговските партньори относно ИС са важни дългосрочни подходи, както и сътрудничеството в световни организации като Световната организация за интелектуална собственост (СОИС) и Световната търговска организация (СТО) и участието в глобални споразумения относно ИС.

3.5.3.

ЕИСК подчертава значението на инструментите за директно подпомагане, чрез които се предоставя информация на предприятията в ЕС, осъществяващи дейност в държави извън ЕС, като например скрининга на чуждестранните инвестиции, списъка за наблюдение на фалшифицирани и пиратски продукти и Доклада относно третите държави. Мерки като бюрата за помощ на МСП относно ИС за подкрепа на МСП и микропредприятията са особено важни и следва да бъдат доразвити.

Брюксел, 27 април 2021 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Christa SCHWENG


(1)  ОВ L 157, 15.6.2016 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 157, 9.6.2006 г., стр. 1.

(3)  ОВ L 77, 27.3.1996, стр. 20.

(4)  COM(2020) 825 final.