28.10.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 364/158


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за установяване на мерки за устойчив железопътен пазар с оглед на пандемията от COVID-19“

(COM(2020) 260 final — 2020/0127 (COD)

(2020/C 364/22)

Главен докладчик:

Alberto MAZZOLA

Консултация

Европейски парламент, 8.7.2020 г.

Съвет, 30.6.2020 г.

Правно основание

член 91 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Компетентна секция

„Транспорт, енергетика, инфраструктури, информационно общество“

Одобрение от председателя на ЕИСК

25.6.2020 г. (неотложна процедура — член 62 от Правилника за дейността)

Приемане на пленарна сесия

16.7.2020 г.

Пленарна сесия №

553

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

211/2/2

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК приветства предложението на Европейската комисия и счита, че то е в съответствие с параграф 3.2 от становище TEN/710 на ЕИСК (1) относно „Европейска година на железопътния транспорт (2021)“, където, наред с бележките относно издръжливостта, демонстрирана от железопътния сектор дори в разгара на пандемията от COVID-19, ЕИСК заяви, че „въпреки че железопътният товарен транспорт показа голяма издръжливост, той щеше да се справи още по-добре, ако […] таксите за достъп по релсов път бяха намалени до нула[…]“.

1.2.

ЕИСК подчертава колко е важно държавите членки и управителите на инфраструктура да приложат възможно най-скоро дерогациите, предоставени от предложението на Европейската комисия за целия период, посочен в предложението. ЕИСК счита, че предложените мерки ще бъдат полезни в краткосрочен план и през целия период на тяхното прилагане.

1.3.

ЕИСК обаче предлага преди края на срока на действие на предложените дерогации Европейската комисия и законодателите да обмислят възможността за удължаване на срока на действие на тези мерки, особено в случай че икономическото възстановяване на сектора се окаже по-бавно от очакваното.

1.4.

ЕИСК подчертава значението на разпоредбите, които имат за цел да гарантират, че държавите членки компенсират управителите на инфраструктура за всички икономически загуби, причинени от прилагането на дерогациите от Директива 2012/34/ЕС (2), предложени от Комисията.

2.   Предложението на Комисията

2.1.

Както и други неотдавнашни предложения, предложението на Комисията има за цел да предложи мерки за икономическо подпомагане на европейския железопътен сектор. В този случай мерките се отнасят до освобождаването от плащане, намаляването или отлагането на таксите за достъп до релсов път за използване на железопътната инфраструктура, както и освобождаването от такси за резервация. Те обхващат референтния период от 1 март 2020 г. до 31 декември 2020 г., по отношение на който таксите може да бъдат променени, чрез дерогация от член 27 от Директива 2012/34/ЕС. Референтният документ за мрежата, който показва всички приложими такси, трябва да бъде публикуван не по-малко от четири месеца преди изтичането на крайния срок за заявяване на инфраструктурен капацитет.

2.2.

По-конкретно се предлага дерогация от принципа, установен в член 31, параграф 3 от Директивата, който изисква таксите за достъп до релсов път да се определят на нивото на преките разходи, направени вследствие на извършването на влаковата услуга Чрез дерогация от някои разпоредби от Директива 2012/34/ЕС на държавите членки се разрешава да правят корекции в низходяща посока на надценките по време на сегашния период на работното разписание. Чрез дерогация от член 36 от Директива 2012/34/ЕС на управителите на инфраструктура се разрешава да вземат решение да не налагат такси за резервации за отменени влакови маршрути поради смущенията, причинени от пандемията.

2.3.

Комисията също така предлага на държавите членки да бъде разрешено да компенсират управителите на инфраструктура за икономическите загуби, причинени от всяка от посочените по-горе дерогации от Директива 2012/34/ЕС (такси въз основа на преки разходи, надценки и такси за резервации). Чрез дерогация от Директива 2012/34/ЕС загубите на доходи на управителите на инфраструктура могат да бъдат възстановявани в срок, по-кратък от определения в член 8, параграф 4 от посочената директива, т.е. до 31 декември на годината, следваща годината, през която е възникнала загубата.

2.4.

В референтния документ за мрежата са определени подробно общите правила, сроковете, процедурите и критериите относно схемите за налагане на такси и за разпределяне на капацитета, включително информация, необходима за подаването на заявки за инфраструктурен капацитет. Предлага се да се предвиди, че референтните документи за мрежата следва да се актуализират и изменят незабавно.

3.   Общи бележки

3.1.

Железопътният транспорт претърпя значителни и неочаквани нарушения на непрекъснатостта на дейността поради избухването на пандемията на COVID-19, с огромен спад в мобилността. По време на пика на кризата пътникопотокът намаля с над 90 % в няколко държави и дори и след прекратяването на ограничителните мерки броят на пътниците, използващи железопътен транспорт, все още не е достигнал 50 % от равнището отпреди кризата.

3.2.

Според първоначалните приблизителни оценки, направени от отраслови сдружения, като например Общността на европейските железници и инфраструктурни дружества (CER), изгубените приходи, които засегнаха всички оператори в пътническите превози вследствие на пандемията, възлизат на 900 милиона евро седмично от началото на кризата. Въздействието на разпространението на COVID-19 доведе до приблизителен среден спад в приходите от железопътни товарни превози от 25 % за целия Европейски съюз (ЕС-27) за месеците март и април 2020 г. и до изгубени приходи в размер на около 78 милиона евро седмично. Управителите на железопътна инфраструктура са засегнати във все по-голяма степен от избухването на COVID-19 поради намаляването на трафика и приходите, които той генерира.

3.3.

Намаляването на таксите за достъп до релсов път под равнището, предвидено в Директива 2012/34/ЕС, и по-голямата гъвкавост за управителите на инфраструктура при разпределянето на железопътните маршрути частично ще облекчат въздействието на кризата върху железопътните оператори.

Брюксел, 16 юли 2020 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Luca JAHIER


(1)  Вж. страница 149 от настоящия брой на Официален вестник.

(2)  ОВ L 343, 14.12.2012 г., стp. 32.