Брюксел, 6.6.2019

COM(2019) 273 final

2019/0135(NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

относно позицията, която да бъде заета от името на Европейския съюз в рамките на 83-ото пленарно заседание на Групата държави срещу корупцията (GRECO) по отношение на участието на Европейския съюз като наблюдател в GRECO


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.ПРЕДМЕТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Настоящото предложение се отнася до решението за установяване на позицията, която да бъде заета от името на Европейския съюз в Групата държави срещу корупцията (GRECO), във връзка с предвиденото приемане на решение относно статута на наблюдател на Европейския съюз.

2.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

GRECO е създадена от Съвета на Европа през 1999 г., за да осъществява мониторинг на спазването на антикорупционните стандарти, определени в Наказателната конвенция относно корупцията и в Гражданската конвенция за корупцията. Целта на GRECO е подобряване на капацитета на членуващите в нея държави за борба с корупцията чрез мониторинг на спазването на антикорупционните стандарти на Съвета на Европа посредством динамичен процес на взаимно оценяване и партньорски натиск. Чрез система от оценявания тя помага да се идентифицират недостатъците в националните антикорупционните политики и подтиква към осъществяване на необходимите законодателни, институционални и практически реформи.

Понастоящем GRECO има 49 пълноправни членове 1 и 10 наблюдатели 2 .

Участието на ЕС в GRECO е приоритет за сътрудничеството между Европейския съюз и Съвета на Европа. Въпреки че ЕС си сътрудничи със Съвета на Европа въз основа на меморандума за разбирателство, договорен през 2007 г. 3 , GRECO е един от малкото органи на Съвета на Европа, с който ЕС няма специална правна рамка за сътрудничество. ЕС не е представен на заседанията на GRECO, поради което възможностите за обмяна на мнения с GRECO и нейните членове и сътрудничеството по въпроси от общ интерес в областта на върховенството на закона и борбата срещу корупцията са много ограничени.

През 2011 г. Комисията определи основните цели на засиленото сътрудничество между ЕС и GRECO и анализира възможните начини за участие на ЕС в работата на GRECO и ползите, които то може да донесе 4 . През 2012 г. последва съобщение на Комисията 5 , определящо двуетапен подход за присъединяването на ЕС към GRECO, който предполага статут на пълноправен участник 6 в рамките на първия етап и статут на пълноправен член на втория етап.

Европейският парламент изрази трайна подкрепа за участието на ЕС в GRECO чрез многобройни доклади и резолюции, например чрез резолюцията от 2016 г. относно борбата срещу корупцията и чрез последващи действия по резолюцията от 2015 г. относно организираната престъпност, корупцията и изпирането на пари, както и в разисквания в пленарна зала през 2018 г.

На 20 март 2019 г. изпълнителният директор на GRECO изпрати писмо до председателството на Съвета, в което се предлага да се разгледа възможността ЕС да стане наблюдател в GRECO. Статутът на наблюдател ще даде възможност на ЕС да участва в заседанията на GRECO и да има достъп до всички обсъждани документи. В качеството на наблюдател ЕС няма да има право на глас, няма да подлежи на оценяване и няма да заема официална позиция в процесите на оценяване, нито да участва в мисиите за оценяване. От наблюдателите не се изисква финансово участие. Следва да се отбележи, че правилата са едни и същи за всички наблюдатели.

Съгласно член 220 от ДФЕС Съюзът установява всякакви форми на полезно сътрудничество с органите на Организацията на обединените нации и нейните специализирани институции, Съвета на Европа, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Върховният представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност и Комисията отговарят за прилагането на този член. Комисията официално информира Европейския парламент и Съвета за намерението си да поиска статут на наблюдател в GRECO за Европейския съюз. Съветът изрази подкрепата си за това Съюзът да стане наблюдател в GRECO на заседанието си от 6 юни 2019 г.

На 6 юни 2019 г. Комисията представи на генералния секретар на Съвета на Европа заявлението на ЕС да стане наблюдател 7 .

Това, че сега ЕС иска да стане наблюдател в GRECO, не изключва други възможни форми на участие в бъдеще, включително пълноправно членство.

GRECO вероятно ще разгледа заявлението на ЕС по време на пленарните си заседания на 17—21 юни 2019 г. Решението трябва да бъде взето единодушно. Ако не се постигне единодушие на пленарните заседания, въпросът може да бъде отнесен до Комитета на министрите, който взема решения с мнозинство от две трети от всички свои представители. Всички държави — членки на ЕС, са членки на GRECO и ще участват във вземането на решението относно предоставянето на ЕС на статут на наблюдател в GRECO.

Държавите членки са длъжни да подкрепят заявлението в съответствие с принципа на лоялно сътрудничество. Независимо от това Комисията взе решение по този повод да направи предложение въз основа на член 218, параграф 9 от ДФЕС. Това ще гарантира с още по-голяма сигурност, че държавите — членки на ЕС, ще подкрепят единодушно предоставянето на ЕС на статут на наблюдател на пленарното заседание на GRECO и, ако е необходимо, на следващото заседание на Комитета на министрите.

3.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ

Основната цел на GRECO е подобряването на капацитета на членуващите в нея държави за борба с корупцията. Ето защо правното основание за предложеното решение следва да бъде член 83 от ДФЕС във връзка с член 218, параграф 9 от ДФЕС.



2019/0135 (NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

относно позицията, която да бъде заета от името на Европейския съюз в рамките на 83-ото пленарно заседание на Групата държави срещу корупцията (GRECO) по отношение на участието на Европейския съюз като наблюдател в GRECO

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 83 във връзка с член 218, параграф 9 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)В Уставна резолюция № (93) 28 на Съвета на Европа се предвижда възможността държави, които не са членки, и международни организации да станат наблюдатели по силата на частични или разширени споразумения, като например това за създаването на GRECO.

(2)На 6 юни 2019 г. Комисията представи на генералния секретар на Съвета на Европа заявление за участието на ЕС в GRECO като наблюдател.

(3)Участието на Европейския съюз в GRECO като наблюдател не пречи на евентуалното му бъдещо участие в GRECO като пълноправен член.

(4)Всички държави — членки на Европейския съюз, са членове на GRECO.

(5)Очаква се, че GRECO ще бъде приканена да вземе решение относно статута на наблюдател на Европейския съюз на 83-ото си пленарно заседание (в Страсбург на 17—21 юни 2019 г.).

(6)Ако това решение не бъде взето на 83-ото пленарно заседание на GRECO на 17—21 юни 2019 г. или по време на следващото пленарно заседание на GRECO, държавите — членки на Европейския съюз, следва да подкрепят отнасянето на въпроса до Комитета на министрите, където те следва да подкрепят приемането на ЕС като наблюдател в GRECO.

(7)Поради това е целесъобразно да се установи позицията, която да бъде заета от името на Европейския съюз във връзка с приемането на решение относно статута на наблюдател на Европейския съюз.

(8)Това решение не засяга принципа на лоялно сътрудничество и задължението, което вече съществува за всички държави членки да подкрепят заявлението на ЕС за статут на наблюдател.

(9)[В съответствие с член 3 от Протокол № 21 относно позицията на Обединеното кралство и Ирландия по отношение на пространството на свобода, сигурност и правосъдие, приложен към Договора за Европейския съюз и към Договора за функционирането на Европейския съюз, тези държави членки са нотифицирали желанието си да участват в приемането и прилагането на настоящото решение.]

(10)[В съответствие с членове 1 и 2 от Протокол № 21 относно позицията на Обединеното кралство и Ирландия по отношение на пространството на свобода, сигурност и правосъдие, приложен към Договора за Европейския съюз и към Договора за функционирането на Европейския съюз, и без да се засяга член 4 от посочения протокол, тези държави членки не участват в приемането и прилагането на настоящото решение и не са обвързани от него, нито от неговото прилагане.]

(11)[В съответствие с членове 1 и 2 от Протокол № 22 относно позицията на Дания, приложен към Договора за Европейския съюз и към Договора за функционирането на Европейския съюз, Дания не участва в приемането на настоящото решение и не е обвързана от него, нито от неговото прилагане,]

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Позицията, която следва да бъде заета от името на Европейския съюз на 83-ото пленарно заседание на Групата държави срещу корупцията (GRECO) на 17—21 юни 2019 г. или, ако е необходимо, на следващото пленарно заседание, е следната:

Държавите членки на Европейския съюз ще подкрепят приемането на решение Европейският съюз да стане наблюдател в GRECO.

Ако решението не бъде взето на 83-ото пленарно заседание на GRECO на 17—21 юни 2019 г. или по време на следващото пленарно заседание на GRECO, държавите — членки на Европейския съюз, ще подкрепят отнасянето на въпроса до Комитета на министрите, където те ще подкрепят приемането на ЕС като наблюдател в GRECO.

Член 2

Адресати на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател

(1)    Австрия, Азербайджан, Албания, Андора, Армения, Беларус, Белгия, Босна и Херцеговина, България, Германия, Грузия, Гърция, Дания, Естония, Исландия, Испания, Ирландия, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Лихтенщайн, Люксембург, Малта, Молдова, Монако, Нидерландия, Норвегия, Обединеното кралство, Полша, Португалия, Румъния, Русия, Сан Марино, САЩ, Северна Македония, Словакия, Словения, Сърбия, Турция, Украйна, Унгария, Финландия, Франция, Хърватия, Черна гора, Чехия, Швеция, Швейцария.
(2)

   Четири органа на Съвета на Европа: Парламентарната асамблея, Европейския комитет за правно сътрудничество (ЕКПС), Европейския комитет по проблемите на престъпността (ЕКПП) и Банката за развитие към Съвета на Европа (БРСЕ); Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР); ООН, представлявана от Службата на ООН по наркотиците и престъпността (СНПООН), Службата за демократични институции и права на човека (СДИПЧ) на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) и Международната академия за борба с корупцията (IACA); Международния институт за демокрация и електорална подкрепа (IDEA) и Организацията на американските държави (ОАД).

(3)    CМ(2007)74, приет на 10 май 2007 г. от Комитета на министрите на Съвета на Европа.
(4)    COM(2011) 307 final.
(5)    COM(2012) 604 final.
(6)    Статутът на пълноправен участник означава, че Европейският съюз няма да е обект на системата за взаимно оценяване, няма да има право на глас и няма да може да изпрати представител в Бюрото на GRECO; предвидено е също и известно участие на Европейския съюз в системата за оценяване.
(7)    Съгласно процедурата на Съвета на Европа на дадена организация може да бъде предоставен статут на наблюдател в GRECO чрез изпращане на писмо до генералния секретар на Съвета на Европа с искане за такъв статут. Вж. по-специално Уставна резолюция № (93) 28 на Съвета на Европа.