5.6.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 190/48


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно общите правила за гарантиране на основна свързаност на товарния автомобилен транспорт във връзка с оттеглянето на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия от Съюза“

(COM(2018) 895 final – 2018/0436 (COD)

(2019/C 190/08)

Главен докладчик: Raymond HENCKS

Консултация

Европейски парламент, 14.1.2019 г.

Съвет на Европейския съюз, 14.1.2019 г.

Правно основание

член 91, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Компетентна секция

„Транспорт, енергетика, инфраструктури, информационно общество“

Решение на Бюрото

22.1.2019 г.

Приемане на пленарна сесия

20.2.2019 г.

Пленарна сесия №

541

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

76/1/0

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК подкрепя усилията на Комисията за временно осигуряване на основна свързаност за международния автомобилен превоз на стоки с тежкотоварни превозни средства между ЕС и Обединеното кралство и обратно, при положение че Обединеното кралство напусне ЕС без ратифицирано споразумение за оттегляне и поради това вече няма да бъде обвързано от правото на ЕС.

1.2.

ЕИСК одобрява предоставеното чрез разглежданото предложение за регламент право на операторите на автомобилни превози от Обединеното кралство до 31 декември 2019 г. да осъществяват двустранни превози между точки на отпътуване и пристигане съответно в Обединеното кралство и Европейския съюз при условията, изложени в предложението, и по-специално при условие че превозвачите на Съюза могат да се движат свободно на територията на Обединеното кралство при еквивалентни условия, включващи справедливи, равнопоставени и недискриминационни условия на конкуренция.

1.3.

ЕИСК силно се надява, че съответният орган на Обединеното кралство ще приеме, най-късно до деня на излизане от ЕС без споразумение, набор от еквивалентни временни мерки, които да гарантират, че автомобилните превозвачи на ЕС, пътуващи в Обединеното кралство, имат същите права като тези, предлагани временно от Комисията на превозвачи, лицензирани в Обединеното кралство, които им позволяват да превозват стоки между територията на Обединеното кралство и останалите 27 държави членки.

1.4.

В случай че Обединеното кралство излезе от ЕС без споразумение за оттегляне, ЕИСК призовава Обединеното кралство и ЕС да договорят и да установят по взаимно съгласие преди края на горепосочения преходен период основна свързаност в контекста на Европейската конференция на министрите на транспорта (ECMT) и бъдещите правила за отношенията между Обединеното кралство и Европейския съюз.

1.5.

Сред социалните и техническите правила, които трябва да бъдат спазвани през преходния период от превозвачите, лицензирани в Обединеното кралство и осъществяващи дейност на територията на Съюза, не се посочват началната квалификация и продължаващото обучение на професионалните водачи на тежкотоварни превозни средства. Тъй като това е много важен фактор за безопасността, ЕИСК призовава член 4 от разглежданото предложение за регламент да бъде допълнен от препратка към Директива 2003/59/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15 юли 2003 година относно начална квалификация и продължаващо обучение на водачи на някои пътни превозни средства за превоз на товари или пътници, за изменение на Регламент (ЕИО) № 3820/85 на Съвета и Директива 91/439/ЕИО на Съвета и за отмяна на Директива 76/914/ЕИО на Съвета (1).

2.   Въведение

2.1.

Регламент (ЕО) № 1072/2009на Европейския парламент и на Съвета (2) определя общите правила за свободен достъп до пазара на международни автомобилни превози на товари в целия ЕС, на моторни превозни средства с максимална маса в натоварено състояние над 3,5 тона към или от територията на държава членка или при преминаване през територията на една или повече държави членки.

2.2.

Регламентът има за цел да премахне всички ограничения, включително относно достъпа до пазара, по отношение на доставчика на услуги за превоз на товари въз основа на националността или факта, че е установен в държава членка, различна от тази, в която ще се предоставят услугите. По принцип този превоз се извършва с лиценз на ЕС, издаден от държава членка и, ако водачът е гражданин на трета страна, комбиниран с атестация за водач на моторно превозно средство.

2.3.

Превозът от държави членки до трети държави все още е обхванат в голяма степен от двустранни споразумения между държавите членки и тези трети държави.

2.4.

В случай на излизане на Обединеното кралство от ЕС без споразумение за оттегляне, автомобилните товарни услуги на Обединеното кралство вече няма да бъдат обвързани със законодателството на ЕС. Без валиден лиценз пътните превозвачи на Обединеното кралство вече няма да имат достъп до пазара на автомобилни превози на товари в ЕС и (вероятно) обратното.

2.5.

Понастоящем единственото правно основание, което може да да предостави временно решение при липсата на споразумение за оттегляне, е многостранната квота от разрешения за транспорт, установена от Европейската конференция на министрите на транспорта (ECMT), приложима в 43 държави, включително 26 държави членки на ЕС (с изключение на Кипър) и Обединеното кралство, и която позволява международен превоз на товари между държавата на регистрация на превозното средство и друг член на ECMT.

2.6.

Броят на лицензите, които могат да бъдат издадени на държава членка на ЕСМТ и който е определен за 2019 г. (23 252 за ЕС-27 и 984 за Обединеното кралство), обаче е твърде ограничен, за да отговори на текущите транспортни обеми. Броят на тези разрешения може да бъде увеличен само с единодушно решение на всички държави — членки на CEMT, така че този вариант не е подходящо решение, за да се избегне прекъсване на достъпа до пазара на автомобилни превози на товари от ЕС до Обединеното кралство и обратно.

2.7.

За да се избегне непропорционално прекъсване на свързаността с потенциално катастрофални последици и за двете страни, спешно е необходимо на превозвачите от Обединеното кралство да бъдат предоставени временни права за превози в ЕС, при условие че от своя страна Обединеното кралство прилага едни и същи правила по отношение на превозвачите от ЕС.

3.   Предложенията на Комисията

3.1.

Разглежданото предложение за регламент предоставя на автомобилните превозвачи на Обединеното кралство, в случай на излизане на Обединеното кралство от ЕС без споразумение за оттегляне, двустранното право на транспорт в ЕС от деня след датата, на която Договорите престанат да се прилагат за Обединеното кралство, до 31 декември 2019 г.

3.2.

Това двустранно право на транспорт в ЕС се допуска обаче само ако Обединеното кралство гарантира, че правата на превозвачите от Обединеното кралство в Съюза са напълно равностойни на правата, предоставени на автомобилните превозвачи на ЕС в Обединеното кралство. В случай че тази равностойност не бъде спазена, Комисията е оправомощена чрез делегиран акт да:

 

да ограничи капацитета и/или броя на пътуванията; или

 

да спре прилагането на настоящия регламент; или

 

да предприеме други подходящи мерки.

3.3.

Правата, предоставени на автомобилните превозвачи на товари от Обединеното кралство, следва да са в съответствие със законодателството на Съюза, приложимо към товарния автомобилен транспорт, по-конкретно по отношение на:

мобилните работници и самостоятелно заетите водачи,

социалното законодателство, свързано с автомобилния транспорт,

тахографите,

максимално допустимите размери и тегло на някои превозни средства,

устройствата за ограничаване на скоростта за определени категории превозни средства,

задължителното използване на обезопасителни колани,

спазването на Директивата относно командироването на работници,

спазването на правилата на ЕС за лоялна и недискриминационна конкуренция.

3.4.

Държавите членки и Комисията са упълномощени да проверяват дали автомобилните превозвачи на товари, които внасят стоки в Съюза, са лицензирани или сертифицирани от Обединеното кралство съгласно съответните стандарти, дали се спазва изцяло съответното национално законодателство и законодателство на Съюза и дали правата не се превишават.

3.5.

Държавите членки нямат право да договарят, нито да сключват двустранни споразумения за автомобилен превоз на товари с Обединеното кралство по въпроси, които попадат в приложното поле на разглежданото в настоящото становище предложение за регламент.

4.   Общи бележки

4.1.

Автомобилният превоз на товари е ключов сектор както за Обединеното кралство, така и за ЕС. Всяка година повече от 4,4 милиона товарни превозни средства с водач свързват Обединеното кралство и ЕС. През 2015 г. Обединеното кралство изнесе общо 21 350 000 тона стоки с автомобилен превоз в ЕС. През същата година ЕС изнесе 26 816 000 тона стоки за Обединеното кралство (3).

4.2.

От това следва, че пречките пред този обмен биха засегнали сериозно търговията, заетостта и икономическия растеж и на двете страни и биха нарушили сериозно веригите на доставки.

4.3.

ЕИСК приветства Комисията за това, че предложи спешни мерки, за да се избегне най-лошият случай, като временно предостави на автомобилните превозвачи на товари от Обединеното кралство правото да извършват двустранни превози между точки в Обединеното кралство и ЕС при условията, определени в настоящото предложение, включително равностоен достъп за превозвачите от ЕС в Обединеното кралство и справедливи условия на конкуренция, в очакване, че до изтичането на преходния период на 31 декември 2019 г. ще бъдат договорени и определени по взаимно съгласие необходимите разпоредби за осъществяването на основна свързаност в контекста на ECMT и евентуалните бъдещи правила за отношенията между Обединеното кралство и Европейския съюз.

4.4.

ЕИСК силно се надява, че съответният орган на Обединеното кралство ще приеме, най-късно до деня на излизане от ЕС без споразумение, набор от еквивалентни временни мерки, които да гарантират, че автомобилните превозвачи на ЕС, пътуващи в Обединеното кралство, имат същите права като тези, предлагани временно от Комисията на превозвачи, лицензирани в Обединеното кралство, които им позволяват да превозват стоки между територията на Обединеното кралство и останалите 27 държави членки.

4.5.

В случай че Обединеното кралство отхвърли тази реципрочност на правата за превоз в рамките на определения срок, разглежданото предложение за регламент престава да е валидно и стоките от Обединеното кралство следва да бъдат или претоварвани на границата с ЕС на тежкотоварни превозни средства, регистрирани в Съюза, или, доколкото е възможно, да бъдат превозвани от леки търговски превозни средства с допустима маса под 3,5 тона, които не са предмет на общите правила за достъп до пазара на международни превози на товари.

4.6.

В своето становище на тема „Достъпът до пазара на международни автомобилни превози на товари и професията автомобилен превозвач“ (4) от 18 януари 2018 г. относно предложение за регламент относно преразглеждането на Регламент № 1072/2009 ЕИСК вече посочи, че липсата на разширяване на обхвата на този регламент по отношение на леките търговски превозни средства (ЛТПС) може да наруши конкуренцията. ЕИСК припомня своето искане ЛТПС да бъдат включени в обхвата на горепосочения регламент, макар и евентуално под по-лека форма.

5.   Конкретни бележки

5.1.

В член 4 от разглежданото предложение за регламент са изброени социалните и техническите правила, които превозвачите, лицензирани в Обединеното кралство и осъществяващи дейност на територията на Съюза, трябва да спазват през преходния период.

5.2.

ЕИСК отбелязва, че сред задълженията не се посочват задълженията относно началната квалификация и продължаващото обучение на професионалните водачи на тежкотоварни автомобили. Тъй като това е много важен фактор за безопасността, ЕИСК призовава този член да бъде допълнен с позоваване на Директива 2003/59/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15 юли 2003 година относно начална квалификация и продължаващо обучение на водачи на някои пътни превозни средства за превоз на товари или пътници, за изменение на Регламент (ЕИО) № 3820/85 на Съвета и Директива 91/439/ЕИО на Съвета и за отмяна на Директива 76/914/ЕИО на Съвета.

Брюксел, 20 февруари 2019 г.

Председател

на Европейския икономически и социален комитет

Luca JAHIER


(1)  ОВ L 226, 10.9.2003 г., стp. 4.

(2)  Регламент (ЕО) № 1072/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009 година относно общите правила за достъп до пазара на международни автомобилни превози на товари (OB L 300, 14.11.2009 г., стр. 72).

(3)  Статистически данни на Асоциацията за автомобилни превози на товари (Road Haulage Association).

(4)  ОВ С 197, 8.6.2018 г, стр. 38.