Брюксел, 2.5.2018

COM(2018) 328 final

2018/0133(NLE)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89 за окончателни унифицирани схеми за събирането на собствените ресурси, набирани от данък добавена стойност


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.Контекст на предложението

Предназначението на настоящото предложение е опростяване на аспектите на данъка върху добавената стойност, свързани със собствените ресурси, чрез изменение на Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89 на Съвета 1 : за основа вече ще се използват доставките, облагани по стандартната ставка (така че няма да има нужда да се използва среднопретеглената ставка), корекциите се намаляват до възможно най-малкия брой и се премахват финансовите компенсации. Освен това се предлага общ процентен дял въз основа на последните бюджетни данни на държавите членки.

Предложението е неразделна част от реформата на системата на собствените ресурси съгласно Предложението за Решение на Съвета относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз 2 . Тази реформа е съобразена с препоръките на Групата на високо равнище за собствените ресурси, която издаде окончателния си доклад през септември 2016 г. 3  

Настоящото предложение е съставено въз основа на опита в управлението на собствените ресурси и е предназначено за опростяване на изчисляването на собствения ресурс на базата на данъка върху добавената стойност. Освен това с него се извършва рационализиране на практическите ред и условия. Това е разяснено подробно в точка 5 по-долу.

Като се има предвид естеството на собствените ресурси, управлението им се основава на правилното прилагане на другите политики на Съюза, особено на тези, които са свързани с вътрешния пазар и данъчното облагане.

2.Правно основание, субсидиарност и пропорционалност

Правното основание на предложения регламент е член 322, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС). В член 8, параграф 2 от Решение 2014/335/ЕС, Евратом на Съвета 4 и в член 6, параграф 3 от предложеното Решение относно собствените ресурси се предвижда държавите членки да предоставят на Комисията тези ресурси „в съответствие с регламентите“, приети по силата на член 322, параграф 2 от ДФЕС. Освен това, тъй като с настоящия регламент се изменя друг действащ регламент, е целесъобразно да се използва същият вид нормативен акт.

Поради естеството на бюджета на Съюза и собствените ресурси, които съставляват приходната му част, системата на собствените ресурси и предоставянето им трябва да бъдат управлявани на равнището на Съюза и това не може да се извършва от държавите членки.

С предложения регламент се допълват действащите вече разпоредби за предоставянето на собствените ресурси, по-конкретно Регламент (ЕС, Евратом) № 609/2014 5 .

В интересите на Съюза и неговите държави членки е да се направи необходимото, за да може системата на собствените ресурси да работи добре, и предложеният регламент е предназначен за улесняване на сътрудничеството между тях.

3.Резултати от последващите оценки, консултациите със заинтересованите страни и оценките на въздействието

Настоящото предложение е част от пакета от законодателни актове за собствените ресурси за периода 2021 – 2027 г. С цел опростяване на собствения ресурс на базата на данъка върху добавената стойност, действащият Регламент за собствените ресурси на базата на данъка върху добавената стойност следва да бъде изменен.

В обяснителния меморандум към предложението за ново Решение относно собствените ресурси се представя повече информация за скорошните доклади и документи, в които се анализира необходимостта от реформиране на системата на собствените ресурси.

Настоящото предложение не е свързано с Програмата за пригодност на нормативната уредба. То е насочено към държавите членки, а не към микро-, малките и средните предприятия или други заинтересовани лица. По принцип то е неутрално по отношение на отрасловата конкурентоспособност в Съюза и международната търговия. Предложението няма последствия за защитата на основните права.

4.Отражение върху бюджета

Отражението върху бюджета, което ще окажат настоящото предложение и пакетът от законодателни актове за собствените ресурси, е подробно описано в законодателната финансова обосновка към Предложението за Регламент за предоставяне на новите собствени ресурси 6 . Реформираната система на собствените ресурси, в т.ч. реформираната система на данъка върху добавената стойност, може да бъде прилагана при същото равнище на бюджетните кредити за административни разходи и човешките ресурси, както сегашната система.

5.Други елементи

Прилагането на настоящия регламент ще бъде редовно обсъждано в Консултативния комитет по собствените ресурси, както това се прави и понастоящем.

Предложението на Комисията може да бъде обобщено така:

С член 1, параграф 1 от предложението се заличава досегашната структура на Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89, състояща се от 6 раздела.

С член 1, параграф 2 от предложението се изменя член 1 от Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89, както следва:

Член 1 се променя, за да бъде отразен фактът, че собственият ресурс от данъка върху добавената стойност трябва да се набира от доставките за крайно потребление, облагани по стандартната ставка. В този член се посочва и единната изискуема ставка, предвидена в предложеното ново Решение относно собствените ресурси. Под „стандартна ставка на данъка върху добавената стойност“ следва да се разбира ставката на данъка по член 96 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета относно общата система на данъка върху добавената стойност 7 .

С член 1, параграф 3 от предложението се заличава член 2 от Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89.

Постановителната част се премества в член 3, а разпоредбите от ненормативно естество, с които се определя рамката, сега се съдържат в съображенията.

С член 1, параграф 4 от предложението се заменят членове 3 и 4 от Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89, както следва:

Член 3, параграф 1: за да се осигури неоспорим и надежден източник на данни, основата на собствения ресурс от данъка върху добавената стойност по стандартната ставка трябва да се изчислява върху общия нетен размер на постъпленията от данъка върху добавената стойност, събрани през дадена календарна година във всяка държава членка, като този размер се коригира с оглед на особените териториални въпроси, изброени в Директивата за данъка върху добавената стойност.

Член 3, параграф 2: за да се получи стойността на доставките за крайно потребление, облагани по стандартната ставка, коригираният нетен размер на постъпленията се умножава по общия процентен дял за Съюза;

Член 3, параграф 3: тъй като държавите членки прилагат различни стандартни ставки, постъпленията не може да бъдат ползвани за прилагане на единната изискуема ставка. Затова стойността на доставките за крайно потребление, облагани по стандартната ставка, следва да бъде разделена на стандартната ставка на държавата членка, за да се получи основата на данъка върху добавената стойност по стандартната ставка;

Член 3, параграф 4: спрямо основата на данъка върху добавената стойност по стандартната ставка се прилага единната изискуема ставка, за да се получи собственият ресурс от данъка върху добавената стойност по стандартната ставка, който се внася в бюджета на ЕС;

Член 3, параграф 5: когато държава членка е нарушила Директивата за данъка върху добавената стойност, размерът на събраните постъпления от данъка следва да бъде коригиран, за да се осигури еднакво отношение към държавите членки;

Член 4: за случаите, в които държава членка, следвайки установения ред, избере да промени стандартната си ставка на данъка върху добавената стойност, в член 4 се предвижда стандартизиран метод за отчитане на тази промяна. При този метод се отчитат ставките преди и след промяната.

С член 1, параграф 5 от предложението се заличават членове 5 и 6 от Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89:

Членове 5 и 6 се заличават, защото в предложението се предвижда възможно най-малко използване на корекциите и не се предвиждат компенсации.

С член 1, параграф 6 от предложението се изменя член 7 от Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89, както следва:

Член 7 остава практически непроменен. В началото на параграф 1 от него думата „преди“ се заменя с „до“. В параграф 2 се включват измененията, свързани със заличаването на членове 5 и 6 и преместването на разпоредбата на член 11 в член 4, параграф 7 от Регламент (ЕС, Евратом) № 20хх/хххх на Съвета.

С член 1, параграф 7 от предложението се заменя член 8 от Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89:

Разпоредбата на член 8 остава без изменение по същество. В нея думите „ресурсната база от ДДС“ се заменят с думите „собствения ресурс от данъка върху добавената стойност по стандартната ставка“.

С член 1, параграф 8 от предложението се заменя член 10 от Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89:

Разпоредбата на член 10 остава същата по същество, но се изменя, за да бъде отразен обхватът на настоящото предложение. Премахва се препратката към членове 5 и 6, защото се предлага да се прекрати прилагането на компенсациите и някои корекции. За опростяване на процедурите разпоредбата на член 10, параграф 2 се променя по следния начин: от „Комисията проучва […]“ на „Комисията може да приема […]“.

С член 1, параграф 9 от предложението се изменя член 11 от Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89:

Член 11: Разпоредбата на член 11, параграф 1 се премества в член 4, параграф 7 от Регламент (ЕС, Евратом) № 20хх/хххх на Съвета. Преместеният текст остава принципно непроменен, но е пригоден, за да бъде отразен фактът, че среднопретеглената ставка не е част от настоящото предложение. Текстът на член 11, параграф 3 се променя, за да се отрази преместването на разпоредбите за проверките в Регламент (ЕС, Евратом) № 20хх/хххх на Съвета.

С член 1, параграф 10 от предложението се изменя член 12 от Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89:

Разпоредбата на член 12 остава същата по същество, но се изменя, за да бъде отразен обхватът на предложението. От държавите членки се изисква да предоставят по-общи сведения за процедурите за събирането на данъка върху добавената стойност и само по отношение на съответните промени в административните процеси и процедури по събирането на данъка. Освен това срокът за представяне на доклад от страна на Комисията се съобразява със сроковете, предвидени в други регламенти и директиви в областта на данъчното облагане. За оценяване на ефективността на процедурите за събиране на данъка върху добавената стойност е по-подходящо да се докладва за подобренията в събирането на данъка, направени от държавите членки, а не за самите процедури. Текстът е съответно променен.

С член 1, параграф 11 от предложението се заменя член 13 от Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89:

Член 13: Този член се изменя, за да бъде отразен обхватът на предложението. Това се постига чрез премахване на думата „упълномощаване“.

Член 2 от предложението се отнася до влизането в сила, прилагането и обратното действие на акта, както и въздействието му върху режима на собствените ресурси от данъка върху добавената стойност.

Настоящият регламент следва да влезе в сила едновременно с новото Решение относно собствените ресурси. Планира се новият режим на собствените ресурси от данъка върху добавената стойност да се прилага с обратно действие от началото на периода, т.е. от 1 януари 2021 г., така че корекциите на декларациите (отчетите), съставени преди тази дата, ще се извършват съгласно разпоредбите в сила към момента.

Накрая, въвежда се обща терминологична промяна: от „средства от ДДС“ и „ресурси от ДДС“ на „собствени ресурси от данъка върху добавената стойност“.

2018/0133 (NLE)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89 за окончателни унифицирани схеми за събирането на собствените ресурси, набирани от данък добавена стойност

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 322, параграф 2 от него,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 106а от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като взе предвид становището на Европейския парламент 8 ,

като взе предвид становището на Европейската сметна палата 9 ,

като има предвид, че:

(1)Собственият ресурс на Съюза, основаващ се на дял от данъка върху добавената стойност съгласно член 2, параграф 1, буква б) от Решение 20хх/хххх/ЕС, Евратом на Съвета 10 (наричан „собствен ресурс от данъка върху добавената стойност по стандартната ставка“), следва да бъде предоставян на разположение на Съюза при възможно най-добрите условия. Затова следва да бъдат определени разпоредби, по чиято сила държавите членки да предоставят този ресурс в полза на бюджета на Съюза.

(2)С цел опростяване и прозрачност, както и намаляване на административната тежест, собственият ресурс от данъка върху добавената стойност по стандартната ставка следва да бъде изчисляван въз основа на общ за Съюза дял от сделките, облагани по стандартната ставка. Този дял следва да представлява средната величина на най-ниските дялове на доставките за крайно потребление, облагани по стандартната ставка, в държавите членки за период от пет години, която е изчислена въз основа на националните сметки и бюджетните данни, одобрени от Консултативния комитет по собствените ресурси.

(3)Редът и условията за изчисляване на собствения ресурс от данъка върху добавената стойност по стандартната ставка следва да бъдат определени, така щото да бъдат еднакви, като действително събираните постъпления за всяка календарна година ще бъдат единственият окончателен метод за определяне на собствения ресурс от данъка върху добавената стойност по стандартната ставка.

(4)Поради това е целесъобразно Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89 да бъде съответно изменен.

(5)С цел осигуряване на съгласуваност настоящият регламент следва да влезе в сила в същия ден, както Решение 20хх/хххх/ЕС, Евратом, и да се прилага от 1 януари 2021 г. Измененията на Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89 обаче следва да не се прилагат по отношение на корекциите в декларациите за основата на собствения ресурс от данъка върху добавената стойност преди 2021 г.,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89 се изменя, както следва:

(1)Заличават се следните подразделения и заглавията им:

а)„Дял I – Общи разпоредби“;

б)„Дял ІІ – Обхват“;

в)„Дял ІІІ – Метод за изчисляване“;

г)„Дял ІV – Разпоредби, свързани с осчетоводяването и осигуряването на собствените ресурси“;

д)„Дял V – Разпоредби, свързани с контрола“;

е)„Глава VІ – Заключителни разпоредби“;

(2)Член 1 се заменя със следното:

„Член 1

Собственият ресурс от данъка върху добавената стойност по стандартната ставка се изчислява чрез прилагане на единна изискуема ставка, определена по силата на Решение 20хх/хххх/ЕС, Евратом на Съвета*, към основата на собствения ресурс от данъка върху добавената стойност по стандартната ставка, определена по реда на настоящия регламент.

Стандартната ставка на данъка върху добавената стойност е ставката на данъка върху добавената стойност по член 96 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета**.

* Решение 20хх/хххх/ЕС, Евратом на Съвета от [ДАТА] относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз (OВ L [...], [...] г., стр. [...]).

** Директива 2006/112/ЕО на Съвета относно общата система на данъка върху добавената стойност (ОВ L 347, 11.12.2006 г., стр. 1).“;

(3)Член 2 се заличава;

(4)Членове 3 и 4 се заменят със следното:

„Член 3

1.За дадена календарна година основата на собствения ресурс от данъка върху добавената стойност по стандартната ставка се изчислява от всяка държава членка върху общия нетен размер на постъпленията от данъка върху добавената стойност, събрани от облагаемите сделки по член 2 от Директива 2006/112/ЕО от тази държава членка през същата календарна година. Посоченият размер се коригира, за да бъдат отчетени следните суми:

а)всички суми, които за целите на собствените ресурси следва да се смятат за свързани със сделки с произход от или предназначени за държава членка, въпреки че са с произход от или са предназначени за територия по член 6 от Директива 2006/112/ЕО;

б)всички суми, набрани от едно от местата по член 7 от Директива 2006/112/ЕО, доколкото държавите членки могат да докажат, че приходите са преведени към това място.

2.Размерът, получен по реда на параграф 1, се умножава по 45 %.

3.Размерът, получен по реда на параграф 2, се разделя на стандартната ставка на данъка върху добавената стойност, която е била прилагана в съответната държава членка по силата на Директива 2006/112/ЕО през годината, през която са събрани постъпленията от данъка върху добавената стойност.

4.Размерът, получен по реда на параграф 3, се умножава по единната изискуема ставка по член 1, параграф 1 от Регламент (ЕС, Евратом) № 20хх/хххх на Съвета*, за да се получи собственият ресурс от данъка върху добавената стойност по стандартната ставка, който трябва да бъде предоставен в полза на бюджета на Съюза.

5.Когато е извършено нарушение на Директива 2006/112/ЕО и вследствие на това са намалели собствените ресурси на Съюза от данъка върху добавената стойност по стандартната ставка, Съюзът има правото да получи целия размер на въпросните собствени ресурси, увеличен с лихвата за забава по силата на член 12 от Регламент (ЕС, Евратом) № 609/2014**.

Член 4

1.Основата на собствения ресурс от данъка върху добавената стойност по стандартната ставка се изчислява на базата на календарни години.

2.Когато държава членка въведе промяна в стандартната ставка на данъка върху добавената стойност, променената ставка се прилага от първия ден на месеца, следващ месеца, през който е влязла в сила новата стандартна ставка. За целите на изчислението по член 3, параграф 3 от двете ставки се пресмята величина, пропорционална на изминалото време.

* Регламент (ЕС, Евратом) № 20хх/хххх на Съвета от [ДАТА] за определяне на мерки за прилагане на системата на собствените ресурси на Европейския съюз (OВ L [...], [...] г., стр. [...]).

** Регламент (ЕС, Евратом) № 609/2014 на Съвета от 26 май 2014 г. относно методите и процедурата за предоставяне на традиционните собствени ресурси, собствените ресурси на база ДДС и на база БНД и относно мерките за удовлетворяване на потребностите от парични средства (ОВ L 168, 7.6.2014 г., стр. 39).“;

(5)Членове 5 и 6 се заличават;

(6)В член 7 параграфи 1 и 2 се заменят със следното:

„1.    До 31 юли държавите членки изпращат до Комисията декларация за общия размер на основата на собствения ресурс от данъка върху добавената стойност по стандартната ставка за предходната календарна година, който е изчислен по реда на член 3 и към който трябва да се приложи ставката по член 1.

2.    Декларацията съдържа всички данни, които са използвани за определяне на основата и които са необходими за проверките по член 4, параграф 7 от Регламент (ЕС, Евратом) № 20хх/хххх на Съвета.“;

(7)Член 8 се заменя със следното:

„Член 8

До 15 април всяка година държавите членки изпращат до Комисията разчет за основата на собствения ресурс от данъка върху добавената стойност по стандартната ставка за следващата финансова година.“;

(8)Член 10 се заменя със следното:

„Член 10

1.До 30 април всяка финансова година държавите членки осведомяват Комисията за решенията и свързаните с тях промени, които възнамеряват да приемат с цел определяне на размера по член 3, параграф 1. В предложеното решение в съответните случаи се посочва естеството на данните, които те смятат за подходящи, и разчет за размера на основата при всяка от тези промени.

До 31 май Комисията изпраща на другите държави членки сведенията по първата алинея, които е получила от всяка държава членка.

2.Комисията може да приема актове за изпълнение във връзка с решенията, предложени от държавите членки по силата на параграф 1. Тези актове за изпълнение се приемат по процедурата по консултиране, предвидена в член 13, параграф 2.“;

(9)Член 11 се изменя, както следва:

а)параграф 1 се заличава;

б)параграф 3 се заменя със следния параграф:

„Вследствие на проверките по член 4, параграф 7 от Регламент (ЕС, Евратом) № 20хх/хххх годишната декларация за дадена финансова година се коригира по реда на член 9.“;

(10)Член 12 се заменя със следното:

„Член 12

1.Всяка година държавите членки представят на Комисията сведения за всички относими промени в административните си процеси и процедури, които прилагат за събирането на данъка върху добавената стойност.

2.Заедно със съответната държава членка Комисията проучва дали може да се предвидят подобрения в тези процеси и процедури, за да бъде повишена ефективността им.

3.На всеки пет години Комисията съставя доклад за взетите мерки и постигнатия напредък от страна на държавите членки при събирането на данъка върху добавената стойност и за евентуалните предвиждани подобрения.

Комисията представя първия такъв доклад пред Европейския парламент и Съвета до 31 декември 2023 г.“;

(11)Член 13 се заменя със следното:

„Член 13

1.Комисията се подпомага от Консултативния комитет по собствените ресурси, създаден по силата на член 9 от Регламент (ЕС, Евратом) № 20хх/хххх на Съвета. Това е комитет по смисъла на Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета*.

2.При позоваване на настоящия параграф се прилага член 4 от Регламент (ЕС) № 182/2011.

* Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 г. за установяване на общите правила и принципи относно реда и условията за контрол от страна на държавите членки върху упражняването на изпълнителните правомощия от страна на Комисията (OВ L 55, 28.2.2011, стр. 13).“.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня на влизане в сила на Решение 20xx/xxxx/ЕС, Евратом.

Той се прилага от 1 януари 2021 г.

Член 1 обаче не се прилага по отношение на корекциите в декларациите за основата на собствения ресурс от данъка върху добавената стойност преди 2021 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател

(1)    Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89 на Съвета от 29 май 1989 г. за окончателни унифицирани схеми за събирането на собствените ресурси, набирани от данък добавена стойност (ОВ L 155, 7.6.1989 г., стр. 9).
(2)    COM(2018) 325 final от 2.5.2018 г.
(3)    Бъдещото финансиране на ЕС. Окончателен доклад и препоръки на Групата на високо равнище за собствените ресурси, декември 2016 г.
(4)    Решение на Съвета от 26 май 2014 г. относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз (2014/335/EС, Евратом) (ОВ L 168, 7.6.2014 г., стр. 105).
(5)    Регламент (ЕС, Евратом) № 609/2014 на Съвета от 26 май 2014 г. относно методите и процедурата за предоставяне на традиционните собствени ресурси, собствените ресурси на база ДДС и на база БНД и относно мерките за удовлетворяване на потребностите от парични средства (ОВ L 168, 7.6.2014 г., стр. 39).
(6)    COM(2018) 326 final от 2.5.2018 г.
(7)    Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност (ОВ L 347, 11.12.2006 г., стр. 1).
(8)    ОВ C [...],[...] г., стр. [...].
(9)    ОВ C [...],[...] г., стр. [...].
(10)    ОВ L [...],[...] г., стр. [...].