Брюксел, 19.3.2018

COM(2018) 138 final

Препоръка за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

за разрешаване на започването на преговори по Глобален пакт за околната среда


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕПОРЪКАТА

Група правни експерти, с подкрепата на френското правителство, започна разработването на нов инструмент на международното право в областта на околната среда, чиято цел е да се допълни и подобри съгласуваността на международното право в тази област и да се улесни изпълнението на съществуващите задължения по силата на това право. На 24 юни 2017 г. в Сорбоната в Париж беше представен проектът на текст на „Глобален пакт за околната среда“ (наричан по-нататък „пактът“). Във връзка с това президентът на Френската република се ангажира да внесе проекта за пакта в Общото събрание на ООН, и на 19 септември 2017 г. проектът бе представен в рамките на министерската седмица на 72-та сесия на Общото събрание.

Основните цели на пакта, посочени от неговите вносители, са:

·Като правно обвързващ договор той да включи в себе си основните принципи на законодателството в областта на околната среда, които вече присъстват в общи политически декларации, така че тези принципи да бъдат изпълними по съдебен ред пред вътрешни съдилища към международни организации/договори.

·Основните разпоредби на правно обвързващите конвенции да бъдат направени всеобщи, ако не са такива.

·Да се добавят нови принципи предвид новите предизвикателства — подготвеният от юристите проект на текст включва например принципите за запазване на равнището на защита и за устойчивост на околната среда, както и задължение за полагане на грижа за околната среда.

[Да се актуализира след официалното внасяне и/или приемане на резолюцията] След срещата в Ню Йорк на 19 септември 2017 г. ad hoc група от държави начело с Франция изготви проект за процедурна резолюция, която да бъде приета от Общото събрание. Проектът за резолюция беше предоставен по електронен път на евентуални съинициатори на 20 декември 2017 г. [и официално представена на Общото събрание на [да се въведе дата] 2018 г.]. Вносителите имат за цел резолюцията да бъде приета през март 2018 г., така че официалните преговори по пакта да могат да започнат през пролетта на 2018 г. Посредством тази резолюция, която още е предмет на неформални обсъждания в Ню Йорк и не е официално внесена, Общото събрание:

·ще реши да разработи международен инструмент, наречен „Глобален пакт за околната среда“, чиято цел е да допълни и подобри съгласуваността на международното право в областта на околната среда и да улесни изпълнението на съществуващите задължения по силата на това право,

·ще реши, още преди провеждането на междуправителствената конференция, да създаде отворена междуправителствена работна група за договаряне на Глобален пакт за околната среда, която ще заседава в Ню Йорк от 2018г, евентуално до 2020 г.,

·ще поиска председателят на Общото събрание да определи координатори, които да ръководят консултациите и преговорите в работната група, като редовно се консултират и координират с всички държави членки, регионални групи и съответните заинтересовани лица,

·ще реши на първото заседание на работната група да се разгледат въпроси, свързани с организацията на работата между членовете на групата,

·ще поиска от Генералния секретар да разпореди Програмата за околната среда на ООН (UNEP) да окаже подкрепа на работата на групата, да ѝ осигури секретариат и съществена контекстуална информация и съответните документи,

·ще поиска UNEP да предостави необходимата помощ за провеждане на консултации с множество заинтересовани страни, за да се събере информация за основните елементи на Глобалния пакт за околната среда,

·ще препоръча отворената междуправителствена работна група да приключи работата си не по-късно от 2020 г.

Вносителите на пакта поясниха, че в процеса на преговори работата на юридическите експерти няма да се разглежда като „нулев проект“.

Френската делегация уведоми Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия за тази инициатива в рамките на заседанията на работната група „Международни аспекти на околната среда“, които започнаха през септември 2017 г.

2.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, ОТ КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОТ ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Предвид факта, че са известни само общите цели на инициативата и че проектът на текст, изготвен от правните експерти на пакта няма официален статут, към настоящия момент консултациите по инициативата биха имали ограничена стойност. На 15 февруари 2018 г. беше публикувана пътна карта, в която се разяснява на заинтересованите страни защо се изготвя настоящата препоръка за решение на Съвета и каква е нейната цел. Заинтересованите страни имаха възможност за обратна връзка за период от 4 седмици след публикуването на пътната карта. Ще се проведат консултации с гражданите и заинтересованите страни след като Общото събрание официално започне процеса. Ще бъдат използвани всички целесъобразни средства за консултация, след като в работната група на ООН започне работата по новия международен инструмент. Съответните заинтересовани страни включват представители на администрациите на държавите членки, неправителствени организации, граждани на ЕС и широката общественост, както и други, в зависимост от развитието на процеса на преговори.

Също така не беше направена оценка на въздействието, защото точният обхват и съдържание на преговорите предстои да бъдат определени. Целта на участието на ЕС в преговорите е да се постигне максимална съгласуваност на международния инструмент със съответното законодателство на ЕС и друго международно законодателство.

3.ПРАВНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ПРЕПОРЪКАТА

Целта на настоящата препоръка е Съветът да упълномощи Комисията да води преговорите за бъдещия глобален пакт от името на ЕС. Правното основание Съветът да разреши започването на преговорите е член 218, параграфи 3 и 4 от ДФЕС.

Предметът на пакта попада до голяма степен в политиките и правомощията на ЕС, по-специално в областта на опазването на околната среда (член 192, параграф 1), и тъй като материята е обхваната от правото на ЕС, не е възможно да се водят преговори без участието на Съюза.

Правилата относно опазването на околната среда, залегнали в международното право и в правото на ЕС, трябва да запазят своята съгласуваност, и поради това е налице необходимост от действие по смисъла на член 216, параграф 1 от ДФЕС, за да се съхрани целостта на правото на ЕС.

Препоръка за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

за разрешаване на започването на преговори по Глобален пакт за околната среда

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 218, параграфи 3 и 4 от него,

като взе предвид препоръката на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)Съюзът е страна по редица многостранни споразумения в областта на околната среда и дава своя принос за ефективното им прилагане чрез своите вътрешни и външни политики и законодателството си.

(2)На [насрочено за март 2018 г. – да се добави действителната дата] Общото събрание на Организацията на обединените нации прие резолюция „Разработване на Глобален пакт за околната среда с цел затвърждаване на прилагането на международното законодателство в областта на околната среда“ [да се провери окончателното заглавие, да се добави препратка], с която създаде отворена [междуправителствена] работна група за преговори по Глобален пакт за околната среда („пактът“) и реши, че отворената [междуправителствена] работна група ще започне заседанията си през 2018 г.

(3)В член 191 от Договора са определени правомощията на Съюза в областта на околната среда. За да се съхрани целостта на правото на ЕС и да се гарантира, че правилата, залегнали в международното право и правото на Съюза в областта на околната среда запазват своята съгласуваност, необходимо е Съюзът да участва в преговорите по пакта.

(4)Поради това Комисията следва да бъде упълномощена да започне преговори от името на Съюза.

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Комисията се упълномощава да преговаря от името на Съюза по Глобален пакт за околната среда. 

Член 2

Указанията за водене на преговорите са посочени в приложението.

Член 3

Преговорите се водят в консултация с [Съветът да впише наименованието на специалния комитет].

Член 4

Адресат на настоящото решение е Комисията.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател


Брюксел,19.3.2018

COM(2018) 138 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

Препоръка за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

за разрешаване на започването на преговори по Глобален пакт за околната среда


ПРИЛОЖЕНИЕ

В рамките на преговорите за Глобален пакт за околната среда („пакта“), Комисията се стреми да гарантира, че:

-    пактът осигурява значителна добавена стойност и улеснява прилагането на съвкупността от съществуващото международно законодателство в областта на околната среда,

-    разпоредбите на пакта са съвместими със съответното законодателство на Съюза и с многостранните споразумения, по които Съюзът е страна,

-    работните методи на отворената [междуправителствена] работна група дават възможност Съюзът да участва в нейните разисквания,

-    пактът съдържа подходящи разпоредби, позволяващи на Съюза да стане страна по него и да участва пълноценно във всички механизми, които ще бъдат създадени за изпълнението му.

Комисията гарантира, че преговорите се водят в консултация с [наименование на специалния комитет — да се добави от Съвета]. Тя докладва редовно на Съвета относно резултатите от преговорите.