Брюксел, 8.6.2018

COM(2018) 448 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА

Регламент (ЕО) № 2173/2005 от 20 декември 2005 година за установяването на схема на разрешителни FLEGT за вноса на дървесина в Европейската общност
Годишен обобщаващ доклад за 2016 година


ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА

Регламент (ЕО) № 2173/2005 от 20 декември 2005 година за установяването на схема на разрешителни FLEGT за вноса на дървесина в Европейската общност
Годишен обобщаващ доклад за 2016 година

1.    Въведение

През 2005 г. Европейският съюз (ЕС) прие Регламент (ЕО) № 2173/2005 1 от 20 декември 2005 г. за установяването на схема на разрешителни FLEGT за вноса на дървесина в Европейската общност (наричан по-нататък „Регламентът за FLEGT“) като част от изпълнението на плана за действие на ЕС от 2003 г. за прилагане на законодателството в областта на горите, управлението и търговията (FLEGT) 2 . През 2008 г. Комисията също така прие Регламент (ЕО) № 1024/2008 3  за определяне на подробни мерки за прилагането на Регламента за FLEGT.

В Регламента за FLEGT са определени правила за прилагане на схемата на разрешителни FLEGT чрез сключване на споразумения за доброволно партньорство (СДП) със страни производителки на дървен материал, включващи изискване вносът в ЕС на дървени материали с произход от страните партньори по FLEGT да бъде обхванат от разрешително за FLEGT.

Схемата на разрешителни FLEGT започна да функционира за първи път на 15 ноември 2016 г. с влизането в сила на схемата на разрешителни FLEGT за Индонезия. Индонезия бе единствената страна партньор по FLEGT, която започна да прилага такава схема през 2016 г.

Съгласно член 8, параграф 3 от Регламента за FLEGT Комисията трябва да изготви и публикува синтезиран годишен доклад въз основа на информацията, подадена от държавите членки в техните годишни доклади, които обхващат предходната календарна година в съответствие с член 8, параграф 1.

С цел да улесни докладването от държавите членки Комисията определи формата на докладите в съответствие с член 8, параграф 2. Форматът бе договорен с държавите членки в рамките на експертната група по FLEGT. С цел да се улесни мониторингът на схемата на разрешителни FLEGT форматът включва не само данните, които се изискват съгласно член 8, параграф 1, но и важна информация относно основните задължения на държавите членки по Регламента за FLEGT (например определен компетентен(ни) орган(и), санкции), както и информация относно практическите аспекти във връзка с прилагането на схемата на разрешителни FLEGT. 

В настоящия доклад се извършва анализ на първите годишни доклади, представени от държавите членки относно прилагането на схемата на разрешителни FLEGT за 2016 г., като е обхванат периодът от 15 ноември до 31 декември 2016 г. Анализът показва текущото състояние по отношение на прилагането на Регламента за FLEGT в ЕС и включва заключения и следващи стъпки.

По-подробен анализ на националните доклади беше изготвен за Комисията от консултантското дружество UNEP-WCMC. Той съдържа повече подробности и е достъпен на уебсайта на Комисията 4 .

2.Контекст

Незаконната сеч е повсеместен проблем, който буди сериозна загриженост в международен план. Тя има опустошително въздействие върху някои от най-ценните останали гори в света, както и върху хората, които живеят в тях и разчитат на ресурсите, които горите им осигуряват. Незаконната сеч допринася за обезлесяването на тропическите гори и за влошаване на състоянието на горите, на което може би се дължат от 7 до 14 % 5 от общите емисии на CO2 от човешки дейности; тя застрашава биологичното разнообразие, подронва устойчивото управление на горите и оказва отрицателно въздействие върху намаляването на бедността, устойчивия и приобщаващ икономически растеж и устойчивото развитие, включително като подронва търговската жизнеспособност на операторите, действащи в съответствие с приложимото законодателство.

В плана за действие от 2003 г. относно FLEGT се определя отговорът на ЕС за справяне с незаконната сеч и свързаната с нея търговия чрез подобряване на управлението на горите, укрепване на правоприлагането и насърчаване на търговията със законно добит дървен материал и изделия от дървен материал.

Един от основните елементи на плана за действие относно FLEGT е създаването на схема на разрешителни FLEGT, чиято цел е да се осигури износ само на законно добит дървен материал от участващите в схемата страни. Схемата на разрешителни FLEGT се прилага чрез сключването на СДП със страни производителки на дървен материал.

Съгласно СДП за FLEGT страните износителки разработват системи за проверка на законността на техния износ на дървен материал към ЕС, както и система на разрешителни, за да се гарантира, че внасяният в ЕС дървен материал е добит в съответствие с нормативните изисквания на страната партньор, както е посочено в съответното СДП за FLEGT.

Продуктовият обхват на схемата на разрешителни FLEGT включва основен списък от задължителни изделия, посочени в приложение II към Регламента за FLEGT, както и допълнителни изделия за конкретната страна, които са изброени в приложение III (в съответствие с продуктовия обхват, договорен в съответното СДП).

Към настоящия момент са сключени шест СДП — с Камерун, Централноафриканската република, Гана, Индонезия, Либерия и Конго. Водят се преговори с още девет страни партньори, а именно Кот д’Ивоар, Демократична република Конго, Габон, Гвиана, Хондурас, Лаос, Малайзия, Тайланд и Виетнам.

СДП за FLEGT между ЕС и Индонезия влезе в сила на 1 май 2014 г. 6 В него са определени рамката, институциите и системите на схемата на разрешителни FLEGT за Индонезия. В споразумението се определят контролът върху веригата за доставки, рамката на правното съответствие и изискванията за независим одит на системата, наричана система за проверка на законността на дървения материал (TLAS) или „Sistem Verificasi Legalitas Kayu (SVLK)“ на индонезийски.

След положителната съвместна оценка на индонезийската TLAS, считано от 15 ноември 2016 г. Индонезия стана първата държава с действаща схема на разрешителни FLEGT. В съответствие с член 10, параграф 1 и член 10, параграф 3 от Регламента за FLEGT решението за въвеждане на схема на разрешителни FLEGT в Индонезия изискваше изменение посредством делегиран регламент на Комисията 7 на приложения I и III към Регламента за FLEGT, така че Индонезия и нейното информационно звено за разрешителните (ИЗР) да бъдат включени в списъка на „Страни партньори и техните определени издаващи разрешителни органи“ в приложение I, както и в списъка в приложение III на продуктите, обхванати от схемата на разрешителни FLEGT „Дървени материали, за които се прилага схемата на разрешителни за прилагане на законодателството в областта на горите, управлението и търговията (FLEGT) само във връзка със съответните страни партньори“. Това включва повечето продукти, обхванати от Регламента на ЕС относно дървения материал (РЕСДМ) 8 , както и мебели, дърва за горене, дървени инструменти, амбалажи от дървен материал, дърводелски изделия и части за конструкции от дърво, дървесна маса, хартии и хартиени продукти, съдове и прибори за сервиране или за кухня, както и допълнителни изделия съгласно приложение I към СДП между Индонезия и ЕС 9 . Два вида изделия са изключени от обхвата на схемата на разрешителни FLEGT за Индонезия: 1) изделия от ратан или бамбук и 2) хартия, произведена от недървесни или рециклирани материали. Освен това следва да се отбележи, че редица изделия (например трупи), макар и принципно обхванати от схемата на разрешителни FLEGT, са забранени за износ съгласно индонезийското законодателство и в съответствие с член 4 от СДП не могат да бъдат обхванати от разрешително за FLEGT и следователно не могат да се внасят в ЕС.

За да подпомогне прилагането на схемата на разрешителни FLEGT в ЕС, Комисията разработи информационна система за електронното обработване на разрешителните за FLEGT от държавите членки, наречена FLEGIT/TRACES 10 , която служи като централно хранилище за разрешителни за FLEGT. През 2014 г. Комисията също така публикува Митници и FLEGT — насоки за прилагане 11  с цел да подпомогне митниците да изпълняват ефективно своите задачи в съответствие с Регламента за FLEGT. Освен това бе създадено информационното бюро за разрешителни за FLEGT ( www.flegtlicence.org ), което да предоставя съответната информация на операторите и компетентните органи (КО) по FLEGT относно прилагането на схемата на разрешителни FLEGT. На последно място, в съответствие с член 3, параграф 2 от Регламент за изпълнение (ЕО) № 1024/2008 Комисията предостави на държавите членки наименованията и другите съответни данни на издаващите разрешителни органи, определени от Индонезия, заверени образци на печатите и подписите за всеки издаващ разрешителни орган и образци на шаблона на разрешителното за FLEGT, използван от Индонезия.

3.Анализ на годишните доклади за FLEGT

В съответствие с член 8 от Регламент за FLEGT до 30 април държавите членки са длъжни да представят годишни доклади 12 относно прилагането на схемата на разрешителни FLEGT през предходната календарна година. Годишните доклади 13 на държавите членки представляват важен механизъм, чрез който Комисията наблюдава прилагането на Регламента за FLEGT. Те също така осигуряват основа за споделянето на информация сред държавите членки и с други заинтересовани страни и също така подпомагат идентифицирането на новости, тенденции, пропуски или предизвикателства, както и възможни решения.

Настоящият годишен обобщаващ доклад, изготвен в съответствие с член 8, параграф 3, е основан на информация, предоставена от държавите членки в техните годишни доклади за 2016 г., които обхващат периода от 15 ноември до 31 декември 2016 г.; 15 държави членки представиха своите доклади преди крайния срок, а 13 — след неговото изтичане.

4.Прилагане — текущо състояние

Съгласно Регламента за FLEGT държавите членки са длъжни да определят един или повече КО и да приемат ефективни, пропорционални и възпиращи санкции във връзка с прилагането на Регламента. Националните доклади осигуряват преглед на състоянието по отношение на прилагането в национален мащаб и са средство за оценка на постигнатото ниво на съгласуваност между държавите членки.

4.1Определяне на компетентни органи

В съответствие с член 7, параграф 1 от Регламента за FLEGT всички държави членки са определили един или повече КО 14 и всички докладвали държави членки освен една (Португалия) са предоставили информация относно законодателния акт, с който се определят КО.

В седем държави членки митниците са определени като КО за разрешителни за FLEGT или като част от КО. В 21 държави членки митниците и КО представляват отделни органи. В тези държави членки е важно да се въведат подходящи правила, за да се гарантира ефективно сътрудничество между органите по отношение на обработването на разрешителните за FLEGT, като КО трябва да бъдат в състояние да делегират съответните задачи на митниците и да получават необходимата информация за проверка дали дадено разрешително за FLEGT отговаря на дадена пратка. Такова делегиране е установено във всички тези държави членки с изключение на една (Белгия). Независимо от това някои държави членки докладваха, че сътрудничеството между отделните агенции би могло да се подобри допълнително.

4.2 Количества внесен дървен материал и свързан с това брой на разрешителни за FLEGT

В съответствие с член 8, параграф 1 от Регламента за FLEGT държавите членки следва да докладват за предходната календарна година, по-специално по отношение на следното:

1)количествата дървени материали, внесени в държавата членка съгласно схемата на разрешителни FLEGT, по позицията от Комбинираната номенклатура (КН), определена в приложения II и III и за всяка страна партньор;

2)броя на получените разрешителни за FLEGT 15 , по позиция от КН, посочена в приложения II и III и за всяка страна партньор;

3)броя на случаите и количествата включени дървени материали, когато се прилага член 6, параграф 1 16 .

Следва да се отбележи, че държавите членки изглежда са тълкували по различен начин информацията, която следва да се докладва относно броя на разрешителните и относно количествата в този раздел.



Брой разрешителни

През 2016 г. 16 от 28-те държави членки са получили разрешителни за FLEGT, като броят на разрешителните се различава значително между отделните държави членки (фигура 1). Докладвано е, че са получени общо 591 разрешителни.

Някои държави членки докладваха всяко разрешително отделно и откроиха разрешителните, които включват повече от един код по Хармонизираната система (ХС). Други докладваха по кодове по ХС, като обединиха количествата, включени в различните разрешителни. Тъй като вторият подход води до двойно отчитане на някои разрешителни, бе осъществен контакт с държавите членки, за да се потвърди общият брой на разрешителните, получени през 2016 г.; всички съответни държави членки отговориха и потвърдиха общия брой.

Фигура 1:    Брой разрешителни за FLEGT, получени през 2016 г.

Внесени количества

Държавите членки докладваха, че в отчетния период са внесени над 13 600 тона дървен материал с разрешително за FLEGT. Основните категории на внасяните изделия 17 включват мебели (ХС 9403), хартиени продукти (ХС 4802), дърводелски изделия и части за конструкции от дървен материал (ХС 4418), шперплат и подобни изделия (ХС 4412) и профилиран дървен материал (ХС 4409) (фигура 2). Основните държави членки вносителки на тези изделия са показани на фигура 3.

Фигура 2:    Внос на изделия с разрешително за FLEGT от Индонезия в ЕС през 2016 г., докладвани по тегло (kg),    по код от ХС (вж. приложение А за пълното описание на кодовете по ХС).

Фигура 3:    Основните държави членки вносителки за шестте основни групи изделия с разрешително за FLEGT от Индонезия в ЕС през 2016 г., докладвани по тегло (kg) (вж. приложение А за пълното описание на кодовете по ХС).

Някои държави членки докладваха въз основа на количествата, посочени в разрешителните за FLEGT, докато други — въз основа на количествата в митническите декларации 18 . Предвид факта че поради множество причини е възможно да съществуват известни разминавания между количествата, докладвани в разрешителното за FLEGT, и количествата в митническите декларации, в резултат на двата различни подхода данните невинаги са съвместими. Съгласно първия подход разрешителните, одобрени към края на 2016 г., се отчитат в общите количества, внесени през 2016 г. („търговия в края на годината“), дори когато пратката е била предмет на митническо оформяне едва през 2017 г., докато съгласно втория подход тези количества се отчитат през 2017 г. В член 8, параграф 1 от Регламента за FLEGT се уточнява, че държавите членки следва да докладват за внесените количества дървени материали; разминаванията в докладването изглежда произтичат от различните тълкувания на Регламента и образеца за докладване.

Случаи на пратки, които не са обхванати от разрешително за FLEGT

През 2016 г. всички съответни пратки от Индонезия са били обхванати от валидни разрешителни за FLEGT и нито една държава членка не е приложила член 6, параграф 1 от Регламента за FLEGT, т.е. не са наложени санкции и не са предприети други действия в съответствие с действащото национално законодателство.

4.3Допълнителна проверка на пратките

В съответствие с член 5, параграф 4 от Регламента за FLEGT КО решават относно необходимостта от по-нататъшно проверяване на пратките, като използват подход, базиращ се на риска. В 17 държави членки са приети разпоредби коя агенция следва да извършва допълнителните проверки на пратки с разрешително за FLEGT, ако и когато е необходимо (приложение Б, таблица 1). В докладите на държавите членки са използвани редица критерии за риск, с които се установява дали са необходими допълнителни проверки на пратки, включително в случай на несъответствие между информацията в разрешителното за FLEGT и останалите документи, като например фактури, товарителници и информация за митническото оформяне (приложение Б, таблица 1).

В 12 държави членки са въведени правила за подпомагане на идентифицирането на дървения материал от експерти, а други три държави членки докладваха, че подготвят такива правила; десет държави членки не са приели никакви правила, а три държави членки не предоставиха информация.

Що се отнася до 591-те пратки с разрешително за FLEGT, за които е докладвано, че са внесени в ЕС през 2016 г., три държави членки са извършили физически проверки на пратки по FLEGT: Кипър (3 проверки), Италия (8 проверки) и Обединеното кралство (1 проверка). 23 от останалите държави членки потвърдиха, че не са извършвани физически проверки, докато две държави членки (Румъния, Словения) не посочиха дали са извършвани физически проверки.

4.4Такси за обработване на разрешителни за FLEGT

Държавите членки могат да събират такси за обработването на разрешителните за FLEGT съгласно член 5, параграф 6 от Регламента за FLEGT и пет държави членки докладваха, че го правят — като таксите варират от около 11 EUR до 390 EUR 19 — докато 23 държави членки докладваха, че понастоящем не събират такси 20 (приложение Б, таблица 2).

4.5Санкции

В съответствие с член 5, параграф 8 от Регламента за FLEGT „всяка държава членка определя санкциите, които следва да бъдат налагани, когато са нарушени разпоредбите на настоящия регламент. Тези санкции следва да са ефективни, съответстващи на нарушението и с възпиращ ефект“. Нито една държава членка не докладва, че е наложила санкции във връзка с нарушения на Регламента за FLEGT през 2016 г.

Националните доклади на 19 държави членки съдържаха информация относно обхвата на възможните санкции. Информацията за останалите девет държави членки бе получена чрез осъществяване на пряк контакт с КО. Шест държави членки докладваха, че са въвели разпоредби, позволяващи образуването на административни производства, осем — на наказателни производства, а 14 — и на двете. Възможните глоби варират от едва 30 EUR до цели 24 милиона евро, като в 16 държави членки бе потвърдено, че за нарушение е възможно да се наложи мярка лишаване от свобода (приложение Б, таблица 3).

В съответствие с член 5, параграф 7 от Регламента за FLEGT митническите органи могат временно да спрат или да задържат дървения материал, когато имат причини да смятат, че разрешителното може да е невалидно, като 25 държави членки докладваха, че могат да изземват дървен материал (фигура 4). Кипър, Германия, Португалия, Словакия и Швеция посочиха, че се разпореждат с конфискуваните стоки по един или повече от следните начини: продажба или унищожаване на пратката или връщане на пратките в държавата на произход. В Италия конфискуваните стоки могат да се използват за учебни или научни цели, да се продават чрез публичен търг или да се унищожават.

Фигура 4: А) Брой държави членки, в които се позволява конфискуването на дървен материал, и Б) подробности    относно отговорния орган за разпореждането с иззетите стоки 21

4.6    Предизвикателства във връзка с прилагането

Държавите членки също така докладваха за някои технически проблеми и предизвикателства във връзка с проверката на определени разрешителни за FLEGT, които изискват допълнителни проверки и комуникация с индонезийските органи с цел получаване на допълнителна информация. Това важи по-специално за някои случаи на несъответстваща информация в разрешителните за FLEGT в сравнение с митническите декларации (например различна класификация по ХС, несъответстващо тегло или обем, различни дървесни видове и др.), например поради грешки при изготвянето на разрешителните за FLEGT, разлики в становищата на държавите членки и индонезийските митнически органи относно правилната класификация на определени стоки или извършени в последния момент промени по конфигурацията на някои пратки, които не са отразени правилно в разрешителното за FLEGT. В допълнение към това навременният обмен на информация между органите от ЕС и индонезийските органи също бе определен като област за подобрения.

5. Заключения

Настоящият доклад обхваща ограничен период от време (от 15 ноември до 31 декември 2016 г.) и ограничен брой разрешителни за FLEGT (591). Независимо от това той показва, че Комисията и държавите членки са предприели всички необходими мерки за прилагане на схемата на разрешителни FLEGT, включително определяне на КО, определяне на правила за сътрудничество с митническите органи, когато е необходимо, и определяне на разпоредби за санкции в случай на нарушаване на Регламента за FLEGT.

Съобщената от държавите членки информация предполага, че всички съответни пратки от Индонезия са надлежно обхванати от разрешителни за FLEGT и че не е имало случаи, в които са наложени санкции или са предприети други мерки за правоприлагане във връзка с пратки, които не са придружени от разрешително за FLEGT.

Предвид факта, че схемата на разрешителни FLEGT започна да функционира за първи път през 2016 г. и представлява новост за операторите от частния сектор и органите както в ЕС, така и в Индонезия, може да бъде заключено, че е постигнат добър напредък по прилагането на схемата. Независимо от това държавите членки посочиха някои предизвикателства във връзка с прилагането, по-специално свързани със случаи на несъответстваща информация в разрешителните за FLEGT в сравнение с митническите декларации и със своевременната комуникация с индонезийските органи.

6. Следващи стъпки

Комисията ще продължи да работи в сътрудничество с държавите членки за съгласувано прилагане на Регламента за FLEGT навсякъде в ЕС, включително чрез изготвяне на допълнителни документи с насоки или преглед на документа „Митници и FLEGT — насоки за прилагане“, когато е необходимо в контекста на натрупания опит. Комисията също така ще продължи да работи за допълнително подобряване на информационната система FLEGIT/TRACES и за подобряване на сътрудничеството по обмена на данни с държавите членки, които са разработили свои собствени национални системи.

Успоредно с това Комисията ще продължи да работи в тясно сътрудничество с индонезийските органи за преодоляване на горепосочените проблеми и предизвикателства като част от по-широкообхватните обсъждания във връзка с прилагането на СДП за FLEGT между ЕС и Индонезия и наблюдението на неговото въздействие. Заедно с Индонезия Комисията ще продължи да проучва евентуалното интегриране на съответните информационни системи и възможността в дългосрочен план да се премине към изцяло електронна система за разрешителни.

Възможно е големият диапазон при таксите, въведени от държавите членки за обработване на разрешителните за FLEGT, да отразява различни административни разходи, свързани с обработването на разрешителните за FLEGT, или различни прогнози по отношение на свързаното с това работно натоварване. Комисията ще насърчи обсъждане на тази тема сред държавите членки.

На последно място, настоящото първо докладване позволи да се определят няколко области, в които форматът на докладване може да се подобри. Поради това форматът на докладване за 2018 г. ще бъде преразгледан, за да се поясни информацията, която държавите членки трябва да предоставят във връзка с член 8 от Регламента за FLEGT.

Приложение А

Легенда за кодовете по Хармонизираната система (ХС) на внесените през 2016 г. изделия по FLEGT

Код по ХС

Подробности

ех 4407

Дървен материал, нарязан или бичен надлъжно, цепен или кръгообразно нарязан, рендосан, шлифован или клинозъбно съединен, с дебелина над 6 mm

4408

Фурнирни листове (включително тези, получени чрез нацепване на слоест дървен материал), развиван фурнир за шперплат или листове за подобен слоест дървен материал и друг дървен материал, надлъжно нарязан, нацепен или кръгообразно развит, дори рендосан, шлифован, челно или клинозъбно съединен, с дебелина, непревишаваща 6 mm

4409

Дървен материал (включително паркетни дъски и фризи, несглобени), профилиран (нутван, федерован, жлебован, фалцован, кантован, свързан под формата на V, формован за корнизи, със заоблени ръбове или обработен по подобен начин) по дължината на един или на няколко ръбове или страни, дори рендосан, шлифован или клинозъбно съединен

4412

Шперплат, фурнировани плоскости и подобен слоест дървен материал

4414

Дървени рамки за картини, фотографии, огледала или други подобни артикули (не от бамбук или ратан)

4415

Каси, касетки, щайги, барабани и подобни амбалажи от дървен материал; дървени барабани за кабели; обикновени палети, бокс палети и други товароносители от дърво; дървени подпори за палети (не от бамбук или от ратан)

4416

Бъчви, каци, качета и други бъчварски изделия и техните части, от дървен материал, включително заготовките за дъги (не от бамбук или ратан)

4417

Инструменти, тела и дръжки за инструменти, тела за четки, дръжки за метли или четки, от дървен материал; калъпи и опъвачи за обувки, от дървен материал (не от бамбук или ратан)

4418

Дърводелски изделия и части за конструкции от дърво, включително порестите дървесни плочи, съединени плочи за подови настилки и покривните шиндри („shingles“ и „shakes“), от дървен материал (не от бамбук или от ратан)

4419

Съдове и прибори за сервиране или за кухня, от дървен материал (не от бамбук или ратан)

ех 4420.90

Мозайки върху дърво и инкрустиран дървен материал; ковчежета, кутии и калъфи за бижута или за златарски изделия и други подобни, от дървен материал

ех 4421.90

Други изделия от дървен материал

Други — Кибритени клечки (не от бамбук или ратан), и — Други — Павета от дървени трупчета (не от бамбук или ратан)

4802

Хартии и картони, непромазани, от видовете, използвани за писане, печатане или други графични цели, и хартии и картони за карти или за ленти за перфориране, неперфорирани, на роли или на листове с квадратна или правоъгълна форма, с всякакви размери, различни от хартиите от № 4801 или 4803; хартии и картони, произведени на отделни листове (ръчно отлята хартия) (с изключение на недървесни и рециклирани материали)

4804

Крафт хартии и крафт картони, непромазани, на роли или на листове, различни от тези в № 4802 или 4803 (с изключение на недървесни и рециклирани материали)

4810

Хартии и картони, на които едната или двете страни са покрити с каолин или други неорганични вещества, със или без свързващи материали, с изключение на всякакво друго покритие, дори повърхностно оцветени, повърхностно декорирани или печатани, на роли или на листове с квадратна или правоъгълна форма, с всякакви размери (с изключение на недървесни и рециклирани материали)

4817

Пликове, листове-пликове, неилюстрирани пощенски картички и картички за кореспонденция, от хартия или картон; кутии, папки и други подобни, от хартия или картон, съдържащи комплекти от артикули за кореспонденция (с изключение на недървесни и рециклирани материали)

9401

Мебели за сядане (с изключение на тези от № 9402), дори превръщащи се на легла, и техните части

9403

Други мебели и техните части

9406

Сглобяеми конструкции

Приложение Б

Таблица 1: Разпоредби и критерии за определяне на необходимостта от допълнителни проверки на пратки

Критерии за определяне на необходимостта от допълнителни проверки

Държава

Определен е орган за извършване на проверките

Несъответствие между разрешителното и документите на пратката

Нередности в документите

Обща митническа оценка на риска

Оценка на риска (например произход, вносител)

Проверки на случаен принцип

Други

Австрия

Белгия

България

Сведения за вносителя или пратката

Хърватия

Кипър

Проверяват се всички пратки

Чешка република

Дания

Естония

Финландия

Франция

Германия

Гърция

Не са посочени критерии

Унгария

Ирландия

Италия

Основателна загриженост

Латвия

Не са посочени критерии

Литва

Прилагат се критериите на Регламента за FLEGT

Люксембург

Не са посочени критерии

Малта

*

* проверява се всяка 25-а пратка

Нидерландия

Полша

Португалия

Румъния

Не са посочени критерии

Словакия

Словения

Испания

Критериите са в процес на разработване. Прилагат се критериите на Регламента за FLEGT

Швеция

Обединено кралство

Сведения за вносителя или пратката

Таблица 2: Приблизителни нива на таксите и основа за изчисляване в държавите членки, които налагат такси на вносителите за обработването на разрешителните за FLEGT

Държава

Такси за разрешително за FLEGT

Основа за изчисление

Австрия

105,90 EUR

Въз основа на обема на вноса през последните 1,5 години, времето за обработване на разрешителните и очакваната продължителност и разходи за физически проверки.

Финландия

390 EUR*

Въз основа на възстановяване на разходите.

Гърция

100 EUR

Не е посочено

Италия

50 EUR

Въз основа на двучасова продължителност на работата на КО по валидиране на разрешителното.

Обединено кралство

9,60 GBP [11,33 EUR]

Въз основа на обема на вноса през последните седем години, очакваните нива на търговията и възстановяване на разходите за КО/митническите органи/граничната охрана; остава в процес на преразглеждане.

*Впоследствие Финландия намали таксата на 70 EUR за разрешително за FLEGT, считано от 1 януари 2018 г.

Таблица 3: Преглед на санкциите, които могат да се налагат в национален план за нарушения на Регламента за FLEGT

Държава

Наказателни/

Административни*

Финансови санкции

Лишаване от свобода

Правно основание

Австрия

A

15 000 EUR; 30 000 EUR за умишлено или повторно нарушение

Не е посочено

Закон „Holzhandelsüberwachungsgesetz“ (BGBl. I № 178/2013)

Белгия

A и Н

480—1 200 000 EUR (административни); 960—24 000 000 EUR (наказателни)

Наказателни: 8 дни—3 години

Закон от 21 декември 1998 г. относно продуктовите норми — закон за околната среда

България

[A и Н]

[260—5110 EUR] 500—10 000 BGN (възможни са и по-тежки наказания)

Не е посочено

Закон за горите

Хърватия

Н

[1340—20 100 EUR] 10 000—150 000 HRK

Не е посочено

Закон за прилагането на разпоредбите на Европейския съюз относно търговията с незаконно добита дървесина и изделия от такава дървесина

Кипър

[Н]

40 000 EUR

До 2 години

Закон № 125(I)/2010

Чешка република

A

[150 400 EUR] 4 000 000 CZK

Не е посочено

Закон № 242/2016 за митата

Дания**

A и Н

В законодателството не е определен минимален или максимален размер — нивото се определя от съда; изземване на стоките

Не е определен минимален или максимален размер — нивото се определя от съда

Правен акт № 169 от 18 февруари 2013 г.

Естония**

A и Н

До 3200 EUR

До 5 години

Наказателен кодекс на Естония

Финландия

Н

Зависи от случая

До 4 години

Закон „FLEGT-lupajärjestelmästä“ 1425/2014; Наказателен кодекс 39/1889

Франция

[A и Н]

1—2 пъти х стойността на стоките; изземване на стоките/свързани вещи

До 3 години

Национален митнически кодекс

Германия

A

50 000 EUR

Не е посочено

Закон „Holzhandels-Sicherungs-Gesetz“

Гърция

A и Н

50 EUR

1—6 месеца (възпрепятстване на проверка) 2 месеца—2 години (притежание/трафик)

Закон 86/1969 и Закон 2637/1998; Съвместно министерско решение 135279/159/2016/(A' 83)

Унгария**

A и Н

[323—3227 EUR] 100 000—1 000 000 HUF (административни)

До 3 години за извършване на дейност без разрешително (наказателни)

Унгарски наказателен кодекс (Акт C от 2012 г.), Унгарски митнически кодекс (Акт XIII от 2016 г.), Декрет № 11/2016 (IV. 29) на NGM

Ирландия**

A и Н

До 250 000 EUR

До 1 година

Нормативен инструмент S.I. № 251 от 2015 г.

Италия

A и Н

2000—50 000 EUR

1 месец—1 година

Законодателен декрет № 178/2014 (D. Lgs. 30-10-2014 № 178)

Латвия**

A и Н

Не е посочено; изземване на стоките

Не е посочено

Кодекс за административни нарушения и наказателно право

Литва

A

30—6000 EUR

Не е посочено

Кодекс за административни нарушения на Република Литва

Люксембург

A и Н

251—250 000 EUR

8 дни—1 месец

Закон „Loi du 21 juillet 2012 (CE) n°2173/2005“

Малта

Н

1500—25 000 EUR (първа присъда); 2 500—50 000 EUR (следващи присъди); изземване на стоките

30 дни—2 години

S.L. 549.95 Разпоредби относно схемата на разрешителни във връзка с правоприлагането, управлението и търговията в горския сектор

Нидерландия**

Н

До 8100 EUR; изземване на стоките

Не е приложимо

Митническо законодателство и митнически разпоредби

Полша

A

2 х стойността на стоките

Не е посочено

Закон за горите от 28 септември 1991 г. (Официален вестник от 2017 г., 788)

Португалия**

A и Н

До 165 000 EUR; изземване на стоките 

До 3 години

Общ закон (№ 15/2001) за данъчните нарушения

Румъния

[A и Н]

950—1500 EUR (търговия с незаконно придобит дървен материал/дървесни изделия); 3300—5000 EUR (внос, превоз, притежание и/или преработване/търговия с изделия по FLEGT); 250 EUR (непредставяне на разрешително за FLEGT)

Не е посочено

Закон № 171/2010 за установяване и санкциониране на нарушения в областта на горите

Словакия**

Н

До 99 581,75 EUR; конфискуване на стоките

Не е посочено

Митнически закон (Закон № 199/2004)

Словения

A

1000—20 000 EUR

Закон за прилагането на разпоредбите (ЕО) относно установяването на схема на разрешителни FLEGT за внос на дървен материал в Европейската общност (Официален вестник № 77/2012)

Испания**

[A и Н]

500 EUR—350 % от стойността на стоките (административни). До 6 пъти стойността на стоките, конфискуване на стоките и отнемане на правото на внос (наказателни)

До 5 години

Ley Orgánica 12/1995, de 12 de diciembre, както и Ley Orgánica 6/2011, de 30 de junio, por la que se modifica la Ley Orgánica 12/1995, de 12 de diciembre, de represión del contrabando

Швеция

Н

Не е посочено

До 2 години

Закон 2012:30; Закон 2000:1225

Обединено кралство

[A и Н]

[23 300 EUR] 20 000 GBP или 3 x стойността на стоките (в зависимост коя стойност е по-голяма); при осъждане по дело по обвинителен акт: санкцията може да бъде във всякакъв размер

6 месеца; при осъждане по дело по обвинителен акт: до 3 години

Закон за митата и акцизите (CEMA) от 1979 г.

*    Информацията, която не е посочена ясно от държавите членки, а за която е направен извод въз основа на техните отговори, е посочена в средни скоби „[...]“.

**    Въз основа на информация, представена на Комисията през 2014 г., и/или допълнителни пояснения, поискани направо от компетентните органи.

(1)

ОВ L 347, 30.12.2005 г., стр. 1.

(2)

COM/2003/251 окончателен.

(3)

OВ L 277, 18.10.2008 г., стр. 23.

(4)

  http://ec.europa.eu/environment/forests/flegt.htm.

(5)

  https://ec.europa.eu/jrc/en/news/reporting-greenhouse-gas-emissions-deforestation-and-forest-degradation-pan-tropical-biomass-maps .

(6)

   Допълнителна информация относно СДП между ЕС и Индонезия е налична в: ОВ L 150, 20.5.2014 г., стр. 252 и ОВ L 213, 12.8.2015 г., стр. 11. 

(7)

     OB L 223, 18.8.2016 г., стр. 1.

(8)

     ОВ L 295, 12.11.2010 г., стр. 23.

(9)

     ОВ L 187, 15.7.2015 г., стр. 30.

(10)

     FLEGIT/TRACES е онлайн приложение — компонент от системата TRACES NT (интегрирана компютризирана ветеринарна система, нова технология) — и може да се използва от вносителите в ЕС и техните представители, компетентните органи за FLEGT на държавите членки и митниците на ЕС за електронна проверка и управление на разрешителните за FLEGT по бърз и сигурен начин. Двадесет и една (21) държави членки използват FLEGIT, докато четири държави членки (България, Литва, Латвия и Люксембург) понастоящем не използват никаква електронна система. Три (3) държави членки (Обединеното кралство, Нидерландия и Испания) са разработили свои собствени национални системи за електронно управление на разрешителните за FLEGT. В бъдеще се очаква всички национални системи да бъдат свързани с FLEGIT.

(11)

   ОВ C 389, 4.11.2014 г., стр. 2.

(12)

   Като се използва формуляр за докладване, определен от Комисията в съответствие с член 8, параграф 2 от Регламента за FLEGT.

(13)

      http://ec.europa.eu/environment/forests/flegt.htm.  

(14)

   Вж. http://ec.europa.eu/environment/forests/pdf/list_competent_authorities_flegt.pdf  

(15)

   Т.е. броя разрешителни, внесени в КО.

(16)

     Т.е. като се действа в съответствие с националното законодателство в случай на пратки, които не са обхванати от разрешително за FLEGT.

(17)

   Франция и Обединеното кралство докладваха, че получават разрешителни и съгласно код по ХС 4420 (4420.10, изделия за украса),    които не са обхванати от СДП и за които не се изисква разрешително за FLEGT.

(18)

   За Италия не е ясно дали докладваните количества са основани на действителен внос или на вноса, посочен в    разрешителните, макар че изглежда по-скоро е второто.

(19)

   Впоследствие Финландия намали тази такса на 70 EUR за разрешително за FLEGT, считано от 1 януари 2018 г.

(20)

   Белгия докладва, че понастоящем обмисля дали да въведе такси в размер на приблизително 50 EUR за разрешително.

(21)

   В някои държави членки за разпореждането със стоките е отговорна повече от една агенция.