15.9.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 305/30


Публикация на заявление за одобрение на несъществено изменение в съответствие с член 53, параграф 2, втора алинея от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

(2017/C 305/14)

Европейската комисия е одобрила настоящото несъществено изменение в съответствие с член 6, параграф 2, трета алинея от Делегиран регламент (ЕС) № 664/2014 на Комисията (1).

ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ОДОБРЕНИЕ НА НЕСЪЩЕСТВЕНО ИЗМЕНЕНИЕ

Заявление за одобрение на несъществено изменение в съответствие с член 53, параграф 2, втора алинея от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета  (2)

„MARRONI DEL MONFENERA“

ЕС №: PGI-IT-02282 – 19.1.2017 г.

ЗНП ( ) ЗГУ ( X ) ХТСХ ( )

1.   Група заявител и законен интерес

Associazione Produttori Marroni Della Marca Trevigiana

Piazza Case Rosse 14

31040 Onigo di pederobba (TV)

ITALIA

Ел. поща

:

marronimonfenera.igp@pec.it

info@asso-marronimonfenera-igp.it

Сдружението Produttori Marroni della Marca Trevigiana има право да подаде заявление за изменение по силата на член 13, параграф 1 от Указ № 12511 от 14.10.2013 г. на Министерството на политиката в областта на земеделието, храните и горското стопанство на Италия.

2.   Държава членка или трета държава

Италия

3.   Рубрика от спецификацията на продукта, която подлежи на изменение/изменения

Описание на продукта

Доказателство за произход

Метод на производство

Връзка

Етикетиране

Друго [Опаковане]

4.   Вид на изменението/измененията

Изменение в продуктовата спецификация на регистрирано ЗНП или ЗГУ, което следва да се квалифицира като несъществено в съответствие с член 53, параграф 2, трета алинея от Регламент (ЕС) № 1151/2012, за което не се изисква изменение на публикувания единен документ.

Изменение в продуктовата спецификация на регистрирано ЗНП или ЗГУ, което следва да се квалифицира като несъществено в съответствие с член 53, параграф 2, трета алинея от Регламент (ЕС) № 1151/2012, за което се изисква изменение на публикувания единен документ.

Изменение в продуктовата спецификация на регистрирано ЗНП или ЗГУ, което следва да се квалифицира като несъществено в съответствие с член 53, параграф 2, трета алинея от Регламент (ЕС) № 1151/2012, за което не е публикуван единен (или равностоен на него) документ.

Изменение в продуктовата спецификация на регистрирана ХТСХ, което следва да се квалифицира като несъществено в съответствие с член 53, параграф 2, четвърта алинея от Регламент (ЕС) № 1151/2012.

5.   Изменение/изменения

Описание на продукта

Следните два параграфа на член 2 от продуктовата спецификация:

1.

„Плод: предимно яйцевидна форма с леко изпъкнал връх. Едната му страна е преобладаващо гладка, а другата — отчетливо изпъкнала; брой плодове на килограм — по-малък или равен на 90. […]

Наименованието ЗГУ е запазено за плодове от клас „Екстра“ (с размер на плода над 3 cm; максимум 4 % от теглото на плодовете с ендокарп, прояден от насекоми; максимум 3 % от теглото на плодовете с прояден перикарп) и от клас I (с размер на плода между 2,8 и 3 cm; максимум 6 % от теглото на плодовете с ендокарп, прояден от насекоми; максимум 5 % от теглото на плодовете с прояден перикарп).“

и точка 3.2 от единния документ:

2.

„плод: яйцевидна форма с леко изпъкнал връх, едната му страна е преобладаващо гладка, а другата — отчетливо изпъкнала; брой плодове на килограм — по-малък или равен на 90. […]

Наименованието ЗГУ е запазено за плодове от клас „Екстра“ (с размер на плода над 3 cm; максимум 4 % от теглото на плодовете с ендокарп, прояден от насекоми; максимум 3 % от теглото на плодовете с прояден перикарп) и от клас I (с размер на плода между 2,8 и 3 cm; максимум 6 % от теглото на плодовете с ендокарп, прояден от насекоми; максимум 5 % от теглото на плодовете с прояден перикарп).“

се изменят, както следва:

„плод: предимно яйцевидна форма, със слабо изразен връх, едната му страна е основно плоска, а другата — силно изпъкнала; брой плодове на килограм: по-малък или равен на 120. […]

Наименованието ЗГУ е запазено за плодове от категория „Екстра“ (с размер на плода над 3 cm; максимум 4 % от теглото на плодовете с ендокарп, прояден от насекоми; максимум 3 % от теглото на плодовете с прояден от червей перикарп), категория I (с размер на плода между 2,8 и 3 cm; максимум 6 % от теглото на плодовете с ендокарп, прояден от насекоми; максимум 5 % от теглото на плодовете с прояден от червей перикарп) и категория II (с размер на плода между 2,6 и 2,8 cm; максимум 6 % от теглото на плодовете с ендокарп, прояден от насекоми; максимум 5 % от теглото на плодовете с прояден от червей перикарп).“

Обосновка:

Измененията в точки 1 и 2 са в резултат на намаляване на размера на плодовете и следователно на увеличаване на броя плодове на килограм. Действително, тъй като през последните години бяха наблюдавани много сухи летни периоди, което доведе до реколта от по-дребни плодове, стана наложително на пазара като ЗГУ да се предлагат и кестени с по-малък размер.

Освен това е уместно да се посочи корекцията на едно несъответствие по отношение на описанието на формата на плода в единния документ спрямо посоченото в продуктовата спецификация. Като се има предвид, че се касае за естествен продукт, не е възможно да се гарантира идеално правилна форма и текстът „плод: предимно яйцевидна форма“, вече включен в продуктовата спецификация, е бил хармонизиран в единния документ.

Другите характеристики, посочени в член 2 и в точка 3.2 от единния документ, не се влияят нито от формата, нито от размера на плода, който запазва непроменени качествените си характеристики. Поради това считаме, че изменението може да се квалифицира като несъществено в съответствие с член 53, параграф 2, букви а)—д) от Регламент (ЕС) № 1151/2012.

Етикетиране и опаковане

Член 8 от продуктовата спецификация — точки 3.6. и 3.7. от единния документ

3.

„Продуктът се опакова в специални мрежи за хранителни продукти, които се запечатват в горния край посредством система за топло залепване или чрез зашиване.“

се изменя, както следва:

„Продуктът се опакова в специални мрежи за хранителни продукти или в подходящи за хранителни продукти съдове с различни размери и от различни материали. Всички видове опаковки трябва да са запечатани така, че да не се допуска изваждане на плодове без нарушаване на запечатването.“

4.

„Предлагането на пазара се извършва в мрежи за хранителни продукти, в опаковки по 1, 2, 3 (топло залепване), 5 и 10 kg (зашиване).“

се изменя, както следва:

„Опаковките могат да бъдат от 0,5, 1, 2, 3, 5, 10 и 25 kg.“

Обосновка:

Изменения 3 и 4 произтичат от необходимостта да не се ограничават видовете опаковки, тъй като те може да се променят в зависимост както от наличните материали за пакетиране (например понастоящем системата за топло залепване вече не се предлага на италианския пазар), така и от възможността в бъдеще да се предпочетат различни материали, като се предвидят например нови опаковки от по-екологосъобразни материали. Изменението се отнася изключително за условията на опаковане и теглото на опаковките; поради това се счита, че може да се квалифицира като несъществено в съответствие с член 53, параграф 2, букви а)—д) от Регламент (ЕС) № 1151/2012.

5.

Точката:

„—

търговският клас, към който принадлежи продуктът („Екстра“ или I);“

се изменя, както следва:

„—

търговската категория, към която принадлежи продуктът („Екстра“, I или II);“

Добавена е търговската категория II. Изменението е логично адаптиране вследствие на изменението от точки 1 и 2 и се отнася изключително за етикетирането на продукта; поради това се счита, че може да се квалифицира като несъществено в съответствие с член 53, параграф 2, букви а)—д) от Регламент (ЕС) № 1151/2012.

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

„MARRONI DEL MONFENERA“

ЕС №: PGI-IT-02282 – 19.1.2017 г.

ЗНП ( ) ЗГУ ( X )

1.   Наименование

„Marroni del Monfenera“

2.   Държава членка или трета държава

Италия

3.   Описание на селскостопанския продукт или храната

3.1.   Вид продукт

Клас 1.6: Плодове, зеленчуци и зърнени култури, пресни или преработени.

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието в точка 1

Кестените „Marroni del Monfenera“ са пресни плодове от местния екотип растения от вида Castanea sativa Mill. var. sativa. При пускането им за консумация те трябва да притежават следните характеристики: ядка: по една на плод, преобладаващо гладка или леко грапава; месеста част: светлолешников до сламеножълт цвят, мека/брашнена консистенция с лек приятен вкус; семенна обвивка: лешников цвят, влакнеста и устойчива люспа, която малко прониква в ядката; перикарп: яркокафяв, с по-тъмни ивици, които се променят във вертикална посока, жилава и устойчива структура, мъхеста повърхност с оформени остатъчни мустачки; овален хилум: предимно яйцевидна форма, по-светъл перикарп с относително видими ивици, променящи се от центъра към ръба, който не излиза върху страничната част; плод: предимно яйцевидна форма със слабо изразен връх, едната му страна е основно плоска, а другата — силно изпъкнала; брой плодове на килограм: по-малък или равен на 120. В куполата има максимум 3 плода.

Наименованието ЗГУ е запазено за плодове от категория „Екстра“ (с размер на плода над 3 cm; максимум 4 % от теглото на плодовете с ендокарп, прояден от насекоми; максимум 3 % от теглото на плодовете с прояден от червей перикарп), категория I (с размер на плода между 2,8 и 3 cm; максимум 6 % от теглото на плодовете с ендокарп, прояден от насекоми; максимум 5 % от теглото на плодовете с прояден от червей перикарп) и категория II (с размер на плода между 2,6 и 2,8 cm; максимум 6 % от теглото на плодовете с ендокарп, прояден от насекоми; максимум 5 % от теглото на плодовете с прояден от червей перикарп).

3.3.   Фуражи (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

3.4.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат осъществени в определения географски район

Операциите по бране, сортиране, почистване, калибриране и „curatura“ трябва да се осъществяват в географския район на производство. Продуктът, който не се пуска на пазара в рамките на 48 часа след брането, се подлага на обработка, наречена „curatura“. Тази операция се състои в накисване на „Marroni del Monfenera“ във вода със стайна температура за максимум 9 дни. След това „Marroni del Monfenera“ се изваждат от водата и се сушат в предназначена за тази цел машина. Този етап позволява продуктът да бъде съхраняван в пресен вид за най-много 3 месеца. Операцията „curatura“ трябва да се извършва в рамките на първите часове след брането, за да се предотвратят ферментационните процеси в превозните средства, по-специално в годините, когато реколтата се бере в дъждовни периоди или при все още високи температури.

3.5.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

Продуктът се опакова в специални мрежи за хранителни продукти или в подходящи за хранителни продукти съдове с различни размери и от различни материали. Всички видове опаковки трябва да са запечатани така, че да не се допуска изваждане на плодове без нарушаване на запечатването. Опаковките могат да бъдат от 0,5, 1, 2, 3, 5, 10 и 25 kg.

Продуктът не може да се пуска за консумация преди 15 септември на съответната година.

3.6.   Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

Върху етикета на опаковките освен графичният символ на Общността, съответните текстове и информация, които се изискват по закон, се посочват следните допълнителни елементи: надписът „Marroni del Monfenera“, придружаван от съкращението IGP (ЗГУ — защитено географско указание), чийто размер е по-голям от този на останалите надписи върху етикета като името, търговското наименование и адреса на фирмата опаковчик, логото, търговската категория, към която принадлежи продуктът („Екстра“, I или II) и началното брутно тегло.

Image

Логото се състои от два концентрични един на друг овала, в чиято вътрешност са изобразени хълмовете на подножието на Grappa. Изобразената долина се разделя от река Piave, която се спуска по средата и разсича логото на две асиметрични части. Две кестенови дървета — едното отдясно, а другото отляво на речното корито, са обсипани с плодове. Куполите са две, а кестените — десет, и са увити в две листа. Те излизат леко от контура на овала от лявата страна.

4.   Кратко определение на географския район

Географският район на „Marroni del Monfenera“ включва територията на следните общини от провинция Treviso: Borso del Grappa, Crespano del Grappa, Paderno del Grappa, Possagno, Cavaso del Tomba, Pederobba, San Zenone degli Ezzelini, Fonte, Asolo, Maser, Castelcucco, Monfumo, Cornuda, Montebelluna, Caerano di San Marco, Crocetta del Montello, Volpago del Montello, Giavera del Montello, Nervesa della Battaglia.

5.   Връзка с географския район

По-голямата част от земите за производство на кестените „Marroni del Monfenera“ са включени в комбинация № 21 от картата на почвите в Италия: „кафяви киселинни почви, излужени кафяви почви, кафяви почви и литосоли“. Става дума за комбинация, която в този район се намира само на десния бряг на река Piave, по очертанията на подножието на планината, който заема голяма част от географския район на производство. За тези почви е характерна от киселинна до много киселинна реакция, слаба наситеност в основата и висока степен на минерализация на органичното вещество. Субалпийският свръхвлажен долен климатичен пояс се обуславя от склоновете на Предалпийската верига, които са много високи и с южно изложение; особената конфигурация и изложение обуславят както издигане на въздушните маси от долината, което предизвиква обилни валежи, така и ограничаване на пролетните слани и благоприятно оттичане на дъждовните води. Това екологично равновесие прави земите и околната среда особено благоприятни за отглеждането на „Marroni del Monfenera“.

Характеристиките, които правят уникални кестените „Marroni del Monfenera“ със защитено географско указание и ги разграничават от останалите продукти, принадлежащи към същата пазарна категория, са месестата част, която е с много приятен вкус, хомогенната и компактна структура на плода и неговата мека/брашнена консистенция. Тези характеристики, и по-специално вкусът, са резултат от особения обичаен химичен състав на „Marroni del Monfenera“. В сравнение със стойностите на химичния състав на кестените, изчислени от INRAN (Национален институт за изследване на храните и храненето), „Marroni del Monfenera“ се характеризират с по-голямо съдържание на въглехидрати, мазнини и калий и по-малко съдържание на натрий.

Химичният състав на плодовете, и следователно тяхното качество, е свързан с факта, че кестенът, който вирее обикновено в киселинна среда, е облагодетелстван в района на отглеждане на „Marroni del Monfenera“ заради преобладаващото наличие в подножието на планината на почви с предимно киселинни реакции, различни от тези по земите в крайните райони и които не са налице в други райони от провинция Treviso, намиращи се в подножието на планината. На това се дължи по-голямото съдържание на калий и по-малкото съдържание на натрий в „Marroni del Monfenera“ спрямо останалите кестени, както се вижда при сравняване на стойностите за химичния състав на двата продукта според таблиците на INRAN във връзка с кестените. Качеството на плодовете се дължи също така на факта, че кестените са облагодетелствани от обилните средни годишни валежи, които създават възможност за отмиване на основите на почвата, като същевременно запазват тяхната киселинност; освен това характерната конфигурация и изложението на подножието на планината ограничават значително пролетните слани, на които дървото е особено податливо.

Освен посочените важни екологични фактори, от основно значение е и човешкият фактор. Отглеждането на „Marroni del Monfenera“ датира от Средновековието, както свидетелства документ от 1351 г. за регулиране на събирането на реколтата между главите на семействата от района. Защитата на кестеновите дървета в района на производство на „Marroni del Monfenera“ се потвърждава и от нотариални източници, датиращи от следващите столетия, в които се сигнализира на компетентните органи за неправомерно изсичане на кестенови дървета или за наличие на пасящ добитък извън сезона, което възпрепятства брането на кестените. Традицията за отглеждане на кестени се е съхранила до наши дни благодарение също така на възникването на множество събития, сред които изложението на „Marroni del Monfenera“, чието начало е поставено през 1970 г. Значението и репутацията на „Marroni del Monfenera“ за местната икономика се изразяват в множество инициативи, които се провеждат ежегодно. Освен това по повод на тридесетгодишнината на изложението неговият домакин, община Pederobba, насърчи издаването на специална серия от пощенски картички и марки.

Препратка към публикуваната спецификация

(член 6, параграф 1, втора алинея от настоящия регламент)

Настоящата администрация е започнала националната процедура за възражение, като е публикувала предложението за признаване на ЗГУ „Marroni del Monfenera“ в Държавен вестник на Италианската република, бр. 256 от 2 ноември 2016 г.

Консолидираният текст на продуктовата спецификация е на разположение на следния интернет адрес: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

или

като се отиде директно на началната страница на уебсайта на Министерството на политиката в областта на земеделието, храните и горското стопанство (www.politicheagricole.it) и се щракне върху „Prodotti DOP IGP“ [продукти ЗНП/ЗГУ] (горе вдясно на екрана), след това върху „Prodotti DOP, IGP e STG“ [продукти ЗНП/ЗГУ/ХТСХ] (от лявата страна на екрана) и накрая върху „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE“ [Продуктови спецификации, представени за разглеждане от Европейския съюз].


(1)  OВ L 179, 19.6.2014 г., стp. 17.

(2)  OВ L 343, 14.12.2012 г., стp. 1.