Брюксел, 23.11.2017

COM(2017) 684 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно дейностите на Фондацията за МСФО, ЕКГФО и PIOB през 2016 г.


1.Цел и обхват на доклада

1 Регламент (ЕС) № 258/2014 на Европейския парламент и на Съвета, с който се създава програма на Съюза в подкрепа на специфични дейности в областта на финансовото отчитане и одита за периода от 1 януари 2014 г. до 31 декември 2020 г., влезе в сила на 9 април 2014 г. след публикуването му в Официален вестник.

Съгласно член 9, параграф 3 от Регламента, от 2015 г. Комисията изготвя годишен доклад относно дейността на бенефициерите по програмата, а именно Фондацията за международните стандарти за финансово отчитане (МСФО), Европейската консултативна група за финансова отчетност (ЕКГФО) и Надзорния съвет за отчитане и отразяване на обществения интерес (PIOB). Обхватът на доклада се разяснява допълнително в член 9, параграфи 4, 5 и 6 от Регламента.

Докладът обхваща дейностите на Фондацията за МСФО, ЕКГФО и PIOB през 2016 г. Посочени са обаче и някои събития, състояли се през 2017 г., за които това е счетено за полезно за целите на настоящия доклад.

2.Фондация за МСФО

2.1.Общи принципи, въз основа на които са разработени новите стандарти

Общите принципи, въз основа на които са разработени новите стандарти, включително прозрачност, изчерпателни и почтени консултации и отчетност, са описани подробно в предходния годишен доклад на Комисията относно дейностите на Фондацията за МСФО 2 .

След публикуването на доклада на Консултативната група за анализ на въздействията 3 от СМСС направените в него препоръки бяха изпълнени за първи път в анализа на въздействията, публикуван с новия МСФО 16 Лизинг през януари 2016 г.

През 2016 г. Комисията започна обсъждане на анализа на въздействията за новите МСФО със съответните членове на Фондацията за МСФО. Групата за текущо наблюдение приключи обсъждането през февруари 2017 г., като постигна съгласие, че СМСС следва да добави като допълнение към важните стандарти задълбочен анализ на въздействията. Групата за текущо наблюдение предаде това послание на доверителите, които го приветстваха. Двете страни се договориха, че провеждането на анализ на въздействията е важно за привличането на подкрепа за нови МСФО.

През май 2017 г. СМСС публикува МСФО 17 Застрахователни договори, придружен от отделен анализ на въздействията за новия стандарт.

2.2.Основни постижения на СМСС през 2016 г.

През 2016 г. в ЕС бяха одобрени два важни стандарта, публикувани по-рано от СМСС, а именно МСФО 9 Финансови инструменти и МСФО 15 Приходи от договори с клиенти. През януари 2016 г. СМСС публикува още един важен стандарт: МСФО 16 Лизинг. Освен това СМСС продължи работа по някои други важни проекти, по-специално новия стандарт за застрахователните договори МСФО 17, който ще замени съществуващия МСФО 4, измененията на МСФО 4 за решаване на проблема с разминаването в датите за прилагане на МСФО 9 Финансови инструменти и на новия стандарт за застрахователните договори (МСФО 17), инициативата във връзка с оповестяванията и концептуалната рамка.

МСФО 16 Лизинг

Съветът публикува МСФО 16 Лизинг, като приключва своите усилия в продължение на десетилетие за преразглеждане на отчитането на лизинга. МСФО 16 въвежда цялостна промяна на начина, по който предприятията отчитат лизинговите споразумения и изисква всички лизингови споразумения да се отчитат като активи и пасиви в счетоводния баланс на лизингополучателя. Целта на новия стандарт е да отрази по-добре действителните последици от икономическите операции и да предостави така необходимата прозрачност за лизинговите активи и пасиви на дружествата, което означава, че задбалансовото лизингово финансиране повече няма да остава неотчетено. Очаква се той да подобри съпоставимостта между дружества, които вземат на лизинг, и тези, които заемат, за да купят.

В предоставеното през март 2017 г. становище ЕКГФО препоръчва одобрение на МСФО 16 в ЕС въз основа на нейните заключения, че новият стандарт отговаря на необходимите качествени характеристики и допринася за европейския обществен интерес.

Други основни постижения на проекта

През 2016 г. СМСС продължи да работи активно за финализиране на новия стандарт за застрахователните договори, който в крайна сметка беше публикуван на 18 май 2017 г. По време на подновените обсъждания СМСС поддържаше задълбочен диалог с всички заинтересовани страни. Този проект ще донесе така необходимата прозрачност при множеството счетоводни практики, които понастоящем се прилагат в отрасъла. Очаква се новият стандарт да доведе до по-реалистично описание и по-добра съпоставимост на финансовите резултати на застрахователния сектор в Европа и по света. Неотложността на този проект беше подчертана в призив на Съвета за финансова стабилност към СМСС да финализира възможно най-скоро стандарта относно застраховането 4 .

През септември 2016 г. СМСС публикува изменения на съществуващия стандарт за застрахователните договори, МСФО 4, с цел да отговори на временните последици от различните дати на влизане в сила на МСФО 9 Финансови инструменти (в сила от 1 януари 2018 г.) и на новия стандарт за застрахователните договори (в сила от 1 януари 2021 г.). Някои от дружествата, които предлагат застрахователни договори, изразиха опасения относно необходимостта да въведат две значителни промени при отчитането на различни дати. Те подчертаха също, че при отчитането на печалбите или загубите може да възникне евентуално увеличение на счетоводните колебания, ако новите изисквания за финансови инструменти следва да се прилагат преди въвеждането на новите изисквания за застрахователните договори. Тези опасения бяха изразени и от ЕКГФО в нейното писмо с коментари по проекта на предложение за изменения на МСФО 4. Впоследствие целта на предложенията на СМСС в тази област беше да се отговори на опасенията и да се постигне баланс между тях и нуждите на ползвателите на финансови отчети.

Освен това СМСС постигна значителен напредък по своята инициатива във връзка с оповестяванията, включваща портфейл от проекти, насочени към подобряване на оповестяванията във финансовото отчитане, увеличаване на тяхната ефективност и съответно намаляване на тяхната сложност и обем, без да се накърнява основната цел за достоверно отразяване на икономическата реалност. В тази връзка през март 2017 г. СМСС публикува документ за обсъждане относно принципите на оповестяване, който е основен елемент на инициативата във връзка с оповестяванията.

И накрая, СМСС продължи да предприема стъпки, за да гарантира, че МСФО се прилага последователно в световен мащаб. В тази връзка СМСС учреди ресурсни групи за обезпечаване на прехода (РГОП), за да се улесни прилагането на МСФО 15 Приходи от договори с клиенти и МСФО 9 Финансови инструменти 5 . Предвидена е и друга РГОП за новия стандарт за застрахователните договори (МСФО 17), чиято цел е да предостави обществен форум, на който заинтересованите страни да следят обсъждането на възникващите въпроси относно прилагането на стандарта и същевременно да помагат на СМСС при определянето на нуждата от действия в отговор на тези въпроси 6 .

2.3.Разработване на преразгледана концептуална рамка

През 2016 г. СМСС продължи работа по проекта за концептуална рамка след публикуването на проекта на предложение за промени в рамката и срока за консултации. Съветът очаква да публикува преразгледаната концептуална рамка към края на 2017 г.

В концептуалната рамка се описват концепциите за финансовото отчитане за общи цели. Наред с други неща, в проекта на предложение бяха разгледани принципът на предпазливост, достоверното представяне и бизнес моделът на предприятието 7 .

Предпазливост

През май 2016 г. Съветът взе временно решение да потвърди, че преразгледаната концептуална рамка следва да включва позоваване на принципа на предпазливост, описан като повишено внимание при вземането на решения в несигурни условия, така както се посочва в проекта на предложение. През септември 2016 г. Съветът взе временно решение в основната част на преразгледаната концептуална рамка да се признае, че в някои случаи приходите може би ще трябва да се третират различно от разходите, а активите различно от пасивите.

Достоверно представяне

През май 2016 г. Съветът взе временно решение да потвърди, че относимостта и достоверното представяне следва да продължат да се идентифицират като двете основни качествени характеристики на полезната финансова информация. Освен това Съветът взе временно решение да опише несигурността на измерването като фактор, засягащ достоверното представяне, и да поясни (въз основа на заключенията относно преразгледаната рамка), че може да съществува компромис между основните качествени характеристики за относимост и достоверно представяне.

Бизнес модел

През декември 2016 г. Съветът взе временно решение да потвърди подхода по отношение на стопанската дейност, така както се посочва в проекта на предложение. По-конкретно, в преразгледаната концептуална рамка ще се обсъди как начинът, по-който дружеството извършва своята стопанска дейност, може да повлияе на решенията относно разчетната единица, измерването, представянето и оповестяването, но стопанската дейност няма да бъде въведена като обща концепция, касаеща всички области на финансовото отчитане.

3.ЕКГФО

3.1.Отчитане на принципа за „вярна и точна представа“ и усъвършенстване на оценките на ЕКГФО за въздействието на новите МСФО върху обществения интерес

ЕКГФО предоставя своя принос в целия процес на определяне на стандарти, като коментира предложения на СМСС и извършва активна дейност за стимулиране на дебат в Европа по важни счетоводни въпроси. Коментарите и активната дейност са изключително важни, за да се гарантира, че европейските представи относно развитието на финансовото отчитане се формулират правилно и ясно в процеса на определяне на стандарти, с цел създадените в резултат на този процес стандарти да бъдат подходящи за Европа.

След реформата на управлението, осъществена през 2014 г., ЕКГФО продължи да извършва оценки за одобрение относно това дали МСФО отговарят на всички технически критерии от Регламента за МСС, включително принципа за вярна и точна представа, както и засили своите усилия за оценка на това доколко новите или предложените изисквания за финансово отчитане допринасят за обществения интерес. През 2016 г. ЕКГФО, подпомогнат от службите на Комисията, доразви своята методология за оценка на въздействието. В тази връзка ЕКГФО проведе първата цялостна оценка на въздействието в рамките на своето становище относно МСФО 16 Лизинг, която ще се използва като пилотен проект за по-нататъшно изграждане на капацитета и задълбочаване на опита на ЕКГФО в тази област.

През 2016 г. работата на ЕКГФО беше съсредоточена върху становище относно два важни стандарта: МСФО 16 Лизинг и изменения на МСФО 4: Прилагане на МСФО 9 Финансови инструменти с МСФО 4 Застрахователни договори. И в двата случая ЕКГФО предостави своето окончателно становище през 2017 г.

Становището относно МСФО 16 Лизинг беше придружено от задълбочена оценка на въздействието, обхващаща конкретни проблеми, посочени от Комисията в нейното искане за становище. В тази връзка според оценката на ЕКГФО МСФО 16 ще подобри финансовото отчитане и ще постигне приемлив компромис между ползите за европейската икономика от по-голяма прозрачност и по-добра информираност с оглед на вземането на решения и свързаните с това разходи. Освен това ЕКГФО не очаква МСФО 16 да има някакво съществено въздействие върху достъпа на дружествата до лизинг като източник на финансиране и върху определянето на цената на лизинга. Според оценката на ЕКГФО МСФО 16 вероятно ще има известно отрицателно въздействие върху лизинговата индустрия като резултат от преминаването на лизингополучателите към алтернативни форми на финансиране, но това въздействие следва да е ограничено. Като цяло според оценката на ЕКГФО не се очаква МСФО 16 да има съществено неблагоприятно или непропорционално въздействие върху сектора на МСП в Европа. Въз основа на своята работа и на приноса от страна на Европейската централна банка ЕКГФО прецени, че не се очаква МСФО 16 да представлява риск за финансовата стабилност на Европа. И накрая, според оценката на ЕКГФО дружествата от ЕС като цяло няма да са в неблагоприятно положение спрямо техните конкуренти, прилагащи общоприетите счетоводни принципи на САЩ (US GAAP). Съответно ЕКГФО стигна до заключението, че одобрението на МСФО 16 допринася за европейския обществен интерес.

Освен това ЕКГФО предостави на Комисията становище по измененията на МСФО 4 Застрахователни договори с оглед на намирането на решение на проблема, свързан с временните последици от различните дати на влизане в сила на МСФО 9 Финансови инструменти и предстоящия нов стандарт за застрахователните договори. Въпреки че стигна до заключението, че като цяло тези изменения ще допринесат за европейския обществен интерес, ЕКГФО отбеляза, че те няма да решат свързаните с разходите опасения на много дружества, които извършват застрахователна дейност, но не са предимно застрахователи. Поради това ЕКГФО не може да изключи факта, че обхватът на тези изменения може да създаде проблем, свързан с конкуренцията. Групата обаче не е в позиция да заключи дали един такъв проблем може да е съществен от икономическа гледна точка.

На 29 юни 2017 г. държавите членки дадоха положително становище в Регулаторния комитет по счетоводство относно регламент на Комисията за приемане на МСФО 16 Лизинг. Комитетът даде положително становище и относно регламент на Комисията за приемане на измененията на СМСС на МСФО 4 Прилагане на МСФО 9 Финансови инструменти с МСФО 4 Застрахователни договори заедно с разширяване на обхвата от страна на ЕС, така че застрахователните сектори в рамките на финансови конгломерати да могат да отложат прилагането на МСФО 9 най-късно до 1 януари 2021 г. Това позволява на застрахователните дружества, когато са част от предимно застрахователна група или от финансов конгломерат (банково-застрахователна група), да въведат МСФО 9 едновременно с новия стандарт за застрахователните договори, МСФО 17. Като се предостави еднакво третиране на застрахователните дружества, независимо от правната структура, с регламента ще се гарантира, че застрахователите в Европа ще извършват дейността си при еднакви условия на конкуренция, и ще се избегне нарушаването на конкуренцията.

3.2.Отчитане на разнообразието на счетоводни и икономически модели и представи в Европейския съюз

ЕКГФО въведе надлежен процес, който позволява на всички европейски заинтересовани участници да представят становищата си за обсъждане от страна на ЕКГФО и гарантира, че се отчита многообразието на счетоводни и икономически модели и представи в Европа и че новите МСФО отговарят на потребностите на Съюза 8 . След реформата нарасна вниманието към прозрачността на заседанията на Съвета на ЕКГФО и на Техническата експертна група (ТЕГ) на ЕКГФО 9 .

3.3.Осъществяване на реформа на управлението в резултат на препоръките от доклада на Мейстад

Реформата на управлението на ЕКГФО, която бе приведена в действие на 31 октомври 2014 г., повиши легитимността и представителността на организацията и доведе до по-съгласуван процес за участието на ЕС в процеса на определяне на стандартите. На 1 юли 2016 г. Jean-Paul Gauzès, бивш член на Европейския парламент, беше избран за председател на Съвета на ЕКГФО. Назначаването му от Комисията беше предварително одобрено от Европейския парламент и от Съвета. През 2016 г. ЕКГФО достигна до всичките си заключения на основата на консенсус, без да се налага да се прибягва до гласуване. Осъществяването на комуникационната стратегия на ЕКГФО с подкрепата на екип, назначен под ръководството на председателя на Съвета на ЕКГФО, се очаква да засили видимостта на ЕКГФО и доверието в групата.

С ротацията в Съвета на ЕКГФО, която ще се състои през ноември 2017 г., ЕКГФО се стреми да разшири своето членство сред европейските и националните организации, които имат интерес в областта на финансовото отчитане. Освен това, с оглед на насърчаването на по-широко представителство в Съвета на ЕКГФО, на своето заседание на 12 април 2017 г. Общото събрание на ЕКГФО реши да въведе по-строги правила във вътрешния правилник на ЕКГФО, така че най-много трима членове на Съвета на ЕКГФО да може да са от една и съща националност.

На 13 април 2016 г. Комисията предложи на Съвета и на Парламента да се продължи финансирането на ЕКГФО и за периода 2017—2020 г. 10 След успешни преговори в крайна сметка продължаването на финансирането на ЕКГФО беше одобрено на 17 май 2017 г. 11

4.PIOB — Промени в диверсификацията на финансирането през 2016 г.

PIOB отговаря основно за наблюдението на съветите на МФС (Международната федерация на счетоводителите ), отговарящи за разработването и приемането на международни стандарти и на етичния кодекс на одиторите. От особено значение са Международните стандарти за одит (МСО), които може да бъдат приети от Комисията за използване в целия ЕС. Крайната цел на PIOB е да гарантира, че тези стандарти се разработват в обществен интерес.

С цел правилното осъществяване на тази значима функция от обществен интерес е важно да се гарантира, че финансирането на институцията се извършва по такъв начин, че тя да запази своята действителна и видима независимост. За да бъде постигната тази цел, правилната диверсификация на стабилни източници на финансиране не само ще спомогне да се запази неговата непрекъснатост, но и да се гарантира неговата независимост. Важността на диверсификацията на финансирането вече е призната с реформата на МФС през 2003 г., която е в основата на текущата система за определяне на международни стандарти, в т.ч. и на създаването на PIOB.

От създаването си през 2005 г. до 2010 г., когато започна да функционира програмата на Общността за финансиране, създадена с Решение № 716/2009/ЕО, освен чрез някои вноски в натура от страна на Испания (седалището на PIOB е в Мадрид), PIOB се финансираше изключително от МФС.

Средствата, предоставяни от МФС за определена година, представляват максимално гарантирано участие, което се предоставя на PIOB без по-нататъшна намеса от страна на МФС. Вноските, които не са от МФС, заместват и в резултат на това намаляват вноската на МФС за съответната година. В идеалния случай делът на финансирането от МФС в общите годишни разходи на PIOB следва да бъде по-малко от половината от общата сума.

Вноската на ЕС в периода 2010—2016 г. насърчи други потенциални донори също да правят свои вноски. През 2016 г., както е показано на страница 1 от неговите финансови отчети за 2016 г., приходите на PIOB възлизат на 1 563 565 EUR. МФС предостави 914 758 EUR, които представляват 58,50 % от общата сума.

Европейската комисия предостави 318 000 EUR (312 000 EUR през 2015 г.), което представлява 20,34 % от общата сума. Органът за отчетност на Абу Даби предостави, както през 2015 г., 120 000 EUR, което представлява 7,67 % от общата сума. Международната организация на комисиите по ценни книжа предостави, също както през 2015 г., 100 000 EUR, което представлява 6,40 % от общата сума. Банката за международни разплащания запази вноската си от 23 000 EUR, което представлява 1,48 % от общата сума. Съветът за финансова отчетност във Великобритания предостави, както през 2015 г., 40 000 EUR, което представлява 2,56 % от общата сума. И накрая, институтът CFA предостави за първи път вноска, възлизаща на 45 000 EUR, което представлява 2,88 % от общата сума. Салдото от 2 807 EUR представлява приход от лихви.

Вноската на МФС от 58,50 % от общото финансиране за PIOB през 2016 г. е малко по-ниска, отколкото през 2015 г. (60,67 %), и много близка до вноската през 2014 г. (58,19 %). Това е движение в правилната посока.

Член 9, параграф 5 от Регламента предвижда, че ако финансирането от страна на МФС за определена година надвиши повече от две трети от общото годишно финансиране за PIOB, Комисията предлага годишната му вноска за съответната година да бъде ограничена до максимална сума от 300 000 EUR. През 2016 г. (както и през 2014 и 2015 г.) случаят не бе такъв и следователно, тъй като предвиденият в Регламента критичен праг (66,66 %) не бе достигнат от страна на финансирането от МФС, не е необходимо Комисията да преразглежда своята вноска за 2016 г. към PIOB.

5.Заключения

Фондация за МСФО

През януари 2016 г. СМСС публикува още един важен стандарт: МСФО 16 Лизинг, с което приключи своите усилия в продължение на десетилетие за преразглеждане на отчитането на лизинга, а през септември 2016 г. Съветът публикува изменения на МСФО 4 Застрахователни договори. Освен това СМСС продължи да работи по някои други важни проекти, по-специално новия стандарт за застрахователните договори (МСФО 17, финализиран през май 2017 г.), инициативата във връзка с оповестяванията и концептуалната рамка.

По отношение на това дали МСФО:

   отчитат надлежно различните бизнес модели: МСФО 9, който беше одобрен в ЕС през ноември 2016 г., изрично признава значението на бизнес моделите при определянето на оценката на финансовите инструменти. Комисията се ангажира да наблюдава отблизо въздействието на МСФО 9 12 , за да гарантира, че стандартът допринася за дългосрочната инвестиционна стратегия на ЕС 13 . В тази връзка през май 2017 г. Комисията изпрати на ЕКГФО искане за техническо становище относно отчетното третиране на капиталовите инструменти по МСФО 9 от гледна точка на дългосрочните инвестиции. На първи етап Комисията поиска от ЕКГФО да проведе проучване за установяване на фактите в тази област до края на 2017 г. с цел оценка на евентуалното въздействие на МСФО 9 върху дългосрочните инвестиции. На втори етап Комисията поиска от ЕКГФО да определи до средата на 2018 г. дали и как МСФО 9 може да бъде подобрен по отношение на отчетното третиране на капиталовите инструменти, държани като дългосрочни инвестиции. Освен това измененията на МСФО 4 решават проблема с разминаването в датите за прилагане между МСФО 9 Финансови инструменти и новия стандарт за застрахователните договори (МСФО 17), което е от съществено значение за застрахователния сектор. И накрая, концептуалната рамка отделя по-голямо внимание на бизнес моделите;

   отразяват действителните последици от икономическите операции: стремежът е МСФО 16 по-добре да отрази действителните последици от икономическите операции и да предостави така необходимата прозрачност за лизинговите активи и пасиви на дружествата. Очаква се също така МСФО 17 Застрахователни договори да предостави реалистично описание и по-добра съпоставимост на финансовите резултати на застрахователния сектор в различните групи. Този въпрос ще бъде разгледан подробно от ЕКГФО като част от нейната работа по становището относно стандарта;

   не са прекалено сложни: МСФО 9 е сложен стандарт, но с него се въвеждат опростявания в отчитането на финансовите инструменти. По мнението на ЕКГФО, представено в становището, МСФО 9 не съдържа никаква сложност, която може да попречи на разбирането. Освен това се отбелязва, че инициативата във връзка с оповестяванията се очаква да допринесе допълнително към целта за постигане на не толкова сложно и обемисто финансово отчитане;

   избягват изкуствено поставени кратки срокове и допускането на нестабилност: По отношение на МСФО 17 Застрахователни договори, Комисията с помощта на ЕКГФО ще разгледа този аспект в рамките на процеса на одобрение след публикуването на стандарта от СМСС.

Що се отнася до концептуалната рамка, Комисията потвърждава подкрепата си по отношение на повторното въвеждане на концепцията за предпазливост и ще следи отблизо последния етап на този проект.

И накрая, Комисията приветства анализа на въздействията, който придружава двата нови важни стандарта МСФО 16 и МСФО 17, и приканва СМСС да продължи да разработва своя анализ на въздействието на нови или изменени стандарти.

ЕКГФО

След прилагането на реформата на нейното управление и назначението на председателя на нейния Съвет, ЕКГФО укрепи легитимността на своите позиции и значително допринесе за целта за възприемане на единна европейска позиция.

ЕКГФО продължи да взема под внимание в оценките си за одобрение факта дали МСФО отговарят на всички технически критерии от Регламента за МСС и затвърди своя обхват на оценката на това дали новите или предложените изисквания за финансово отчитане допринасят за европейския обществен интерес.

Комисията оцени положително всеобхватния анализ на въздействията, който подкрепи становището на ЕКГФО относно МСФО 16 Лизинг, и насърчава ЕКГФО да продължи да развива възможностите си в тази област.

Благодарение на своя цялостен надлежен процес ЕКГФО имаше възможност да предостави адекватна оценка на това дали проектите на МСФО и новите или изменените МСФО отговарят на потребностите на Съюза, като същевременно отчитат съществуващото в ЕС разнообразие на счетоводни и икономически модели и представи.

PIOB

По отношение на PIOB разнообразяването на източниците на финансиране продължава с включването на института CFA като донор. Общият дял на източниците на приходи, осигурени от МФС през 2016 г., както е видно от страница 1 от нейните финансови отчети за 2016 г., е 58,50 %, което е по-ниско, отколкото през 2015 г. (60,67 %), и е значително под предвидения в Регламента праг от две трети.

През следващите години Комисията ще продължи да наблюдава развитието на финансирането и ще си сътрудничи с други заинтересовани потенциални донори, по-специално с други членове на Групата за текущо наблюдение, за да гарантира, че PIOB се ползва от ясна, стабилна, диверсифицирана и адекватна система на финансиране, за да може да изпълнява своята мисия от обществен интерес по независим, устойчив и ефикасен начин.

(1)

ОВ L 105/1, 8.4.2014 г.

(2)

Вж. предходния доклад на Комисията относно дейностите на Фондацията за МСФО, ЕКГФО и PIOB през 2015 г.

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=COM:2016:0559:FIN

(3)

Групата беше създадена, за да консултира СМСС във връзка с най-добрите практики при оценката на възможните въздействия на нов стандарт, като по този начин се стреми да засили доверието в процесите и тяхната ефикасност.

(4)

http://www.fsb.org/wp-content/uploads/September-Plenary-press-release.pdf

(5)

Ресурсна група за обезпечаване на прехода в раздел „Приходи“ и Ресурсна група за обезпечаване на прехода в раздел „Обезценка на финансови инструменти“

(6)

Евентуалните действия могат да включват предоставяне на помощни материали, като например уебинари, казуси и/или възможност за отправяне на въпроси към Съвета или към Комитета за разяснения.

(7)

Вж. Предходния доклад на Комисията относно дейностите на Фондацията за МСФО, ЕКГФО и PIOB през 2015 г. по отношение на описанието на тези концепции, така както са представени в проекта на предложение.

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=COM:2016:0559:FIN

(8)

Вж. предходния доклад на Комисията относно дейностите на Фондацията за МСФО, ЕКГФО и PIOB през 2015 г.

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=COM:2016:0559:FIN

(9)

Заседанията на Съвета на ЕКГФО и на ТЕГ на ЕКГФО са открити. Съпътстващите документи и резюметата от тези заседания се публикуват на уебсайта на ЕКГФО.

(10)

https://ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/1/2016/BG/1-2016-202-BG-F1-1.PDF

(11)

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/PDF/?uri=CELEX:32017R0827&from=EN

(12)

Вж. Отговор на Комисията във връзка с резолюцията на Европейския парламент относно МСФО 9 http://www.europarl.europa.eu/oeil/popups/ficheprocedure.do?lang=en&reference=2016/2898(RSP)#tab-0

(13)

Вж. Работен документ на службите на Комисията, придружаващ Съобщението на Комисията относно междинния преглед на Плана за действие за изграждане на съюз на капиталовите пазари

https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/staff-working-document-cmu-mid-term-review-june2017_en.pdf