6.7.2018   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 237/66


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Съвместно съобщение до Европейския парламент и Съвета „Нов тласък на партньорството Африка-ЕС“

[JOIN(2017) 17 final]

(2018/C 237/11)

Докладчик:

Mihai MANOLIU

Консултация

Европейска комисия, 5.7.2017 г.

Правно основание

Член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Компетентна секция

„Външни отношения“

Приемане от секцията

22.2.2018 г.

Приемане на пленарна сесия

15.3.2018 г.

Пленарна сесия №

533

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

185/2/1

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК счита, че в бързо променящата се световна обстановка 2018 г. ще бъде решаваща за задълбочаване на партньорството между ЕС и Африка. Европейският съюз и Африка са изправени пред дълбоки политически, икономически и обществени промени. Тази среда създава възможности за реформиране и задълбочаване на партньорството. ЕИСК счита, че този път ЕС трябва да постави специален акцент върху участието в проекти за развитие, които ще се осъществяват на африканския континент, с нови участници както от сферата на икономиката, така и от европейското гражданско общество. Подкрепата за развитието на Африка не би трябвало да се оставя единствено на институциите на ЕС, а цялото европейско общество трябва да даде своя принос.

1.2.

Ето защо Европейският икономически и социален комитет препоръчва всички компетентни европейски институции да продължават да полагат усилия за поддържане на мира и сигурността в Африка и да помагат на африканските организации в усилията им за предотвратяване на конфликтите, тероризма и организираната престъпност. ЕИСК подкрепя партньорството между Африка и ЕС и изразява съгласие с необходимостта от подход, който отчита новите геостратегически реалности, пред които са изправени двата континента:

хуманното и достойно управление на мигрантските потоци, които се възприемат като неконтролирани;

възможността за приток на бежанци;

несигурността по границите на Европейския съюз, породена от нестабилността на някои политически режими и липсата на правова държава в някои африкански държави;

все по-голямото влияние върху Африка, оказвано от някои регионални сили като Китай — тъй като конкретните интереси засягат природните ресурси на Африка и двустранните икономически отношения и не насърчават страните от този континент да засилват транснационалното си сътрудничество;

непредвидимите реакции на САЩ на международната политическа сцена, а така също и предизвикателствата, произтичащи от изменението на климата.

1.3.

Що се отнася до разрешаването на проблема с изхранването, ЕИСК смята, че ЕС, в сътрудничество с Африканския съюз, трябва да набележи успешни проекти и политики в областта на селското стопанство и да подкрепя тяхното разпространение във възможно най-много африкански региони и държави. Във връзка с това не трябва да се забравят демографските показатели, чиято смазваща динамика ще се нуждае от създаването на допълнителни работни места — по 18 милиона годишно до 2035 г. Устойчивото икономическо развитие в Африка е подложено на сериозен натиск, който ЕС трябва да вземе под внимание и който е тясно свързан със следните аспекти:

силната зависимост от интензивната експлоатация на природните ресурси (незаконна търговия с тях);

огнищата на нестабилност, предизвикани от войните, нарушенията на човешките права, социалното неравенство, фундаментализма и климатичните катастрофи;

последиците от изменението на климата;

последиците от недостига на храна и липсата на вода;

проблемите, свързани с хигиената;

епидемиите и заразните болести;

липсата на последователни селскостопански политики, които отговарят на местната действителност.

1.4.

Причинявайки принудителни и доброволни разселвания, гореспоменатите проблеми допринасят значително за увеличаване на незаконната миграция (често контролирана от организираната престъпност), която упражнява значителен натиск върху системите за управление на държавите на произход и държавите на транзит, както и върху техните политически власти. Европа може да даде отговор на тези проблеми, благодарение на новия европейски консенсус за развитие, на европейската политика за съседство и европейската програма за миграцията, както и чрез установяването на отношения, основани на концепцията за партньорство. Заедно с представителите на гражданското общество (платформа, форум, доброволци) и със социалните партньори от Африка ЕИСК може да допринесе съществено за демокрацията и правата на човека.

1.5.

ЕИСК призовава гражданското общество да бъде включено по-ефективно в следващото партньорство и да му бъде предоставена по-значима роля — от консултациите до прилагането на политиките. Това е важно, за да се гарантира принципът на съгласуваност на политиките в услуга на развитието и ефективното включване на заинтересованите страни. Поради това ЕС може да се превърне за африканските държави в модел за добри практики по отношение на участието на гражданското общество в процеса на вземане на решения и на разработването на програми, които улесняват създаването на транснационално африканско гражданско общество. Освен това в страните, в които гражданското общество е слабо развито или не съществува, ЕС трябва да играе активна роля в неговото развитие.

1.6.

С оглед на стратегическото значение на образованието, трансфера на знания без дискриминация и всеобщия достъп до култура за сътрудничеството и споделянето на възприети ценности, както и за да се открият положителни перспективи за значителен брой млади африканци, ЕИСК препоръчва бъдещото партньорство между ЕС и Африка да бъде изградено около следните оси:

целесъобразно е и Африка да бъде включена в европейските програми, постигнали успех, като например „Еразъм +“, за да се даде възможност за мобилност на студентите и на преподавателите и на двата континента и да се улесни обменът на опит на университетско равнище;

би трябвало да се насърчават и подпомагат финансово партньорствата между висши учебни заведения от Европа и Африка (благоприятстващи развитието на общи проекти и учебни програми);

единствено чрез качествени образователни програми и стратегии за борба срещу социалното изключване ще бъде възможно да се реши проблемът с религиозния фундаментализъм в някои държави от Африка.

1.7.

ЕИСК счита, че основният модел, който Европейският съюз може да предложи на африканския континент, е собственият му пример за транснационално сътрудничество и осъществяването на големите проекти с транснационален характер, като например в областта на инфраструктурата, при условие че африканските държави се договарят да си сътрудничат помежду си за изпълнението на тези проекти. Нещо повече, ЕС трябвало да осъзнае експертния опит, който може да предлага по отношение на политиките за преход към демократично общество и функционираща, конкурентоспособна и приобщаваща демократично общество и пазарна икономика.

1.8.

ЕИСК предлага на партньорството да бъде възложена задачата за насърчаване и постигане на равенство между половете и еманципацията на жените и младите хора, както и да се признава техния принос за мира и изграждането на държавност, икономическия растеж, технологично развитие, борбата с бедността, здравеопазването, социалните грижи и културното и човешко развитие. Всички форми на насилие и социална, икономическа и политическа дискриминация по отношение на жените трябва да се премахнат от целия африкански континент, за да могат те изцяло да се ползват от равни права.

1.9.

ЕИСК отбелязва, че отскоро Китай е основният икономически партньор на Африка, и че последица от това може да бъде промяна на целите на външната политика на държавите от региона или намаляване на интереса им към осъществяване на демократични реформи. Поради това ЕС се нуждае от партньорство с Африка, което да възстанови и направи по-интензивни търговските отношения между двата континента и да създава по-добри условия на местно равнище за европейските инвеститори.

1.10.

ЕИСК препоръчва въвеждането на клаузи за добро управление във всички съответни споразумения между ЕС и трети държави или региони, с цел да се насърчава устойчиво развитие, което предполага наличието на процес на прилагане на политиките, който да е прозрачен, отговорен, динамичен, справедлив, приобщаващ, ефективен, включващ участие и спазващ принципите на правовата държава.

1.11.

ЕИСК изразява съжаление, че Африка е най-бедният континент в света и единственият, в който бедността се е увеличила. Действителност, в която над 50 % от населението живее в абсолютна бедност, е неприемлива. Необходима е международна кампания за борба с бедността с участието на основните действащи лица в процеса на развитие, както и изготвяне на стратегии и планове за действие, които да достигнат до групите в неравностойно положение. Трябва да се предначертае програмируема и предвидима нова финансова рамка. Освен това ЕИСК счита, че е от първостепенно значение да се осигури ефективен мониторинг на финансовите помощи с оглед постигане на по-добро изпълнение на поставените цели.

1.12.

ЕИСК приветства желанието на Африка, изразено с приемането на Програмата до 2063 г. и създаването на Африканския съюз, да бъде третирана като приобщаващо, панафриканско единно цяло. Доброто управление за устойчивото развитие трябва да се опира на солидни икономически политики, справедливи от социална и екологична гледна точка, на създаването на устойчиви на корупция демократични институции, чувствителни към потребностите на гражданите, на насърчаването на гражданското общество, борбата срещу социалното изключване, както и икономическото сближаване, без да се забравя правовата държава, върховенството на закона, правата на човека и равните възможности. Благоприятен инвестиционен климат може да доведе до успех.

2.   Контекст

2.1.

ЕС и повечето африкански държави вече са свързани чрез глобално и правно обвързващо споразумение за международно сътрудничество, което обхваща повече от половината от националните държави в света. Споразумението за партньорство от Котону (Споразумението от Котону) беше подписано в Бенин през 2000 г. и има за цел да засили в дългосрочен план сътрудничеството в политиката, търговията и развитието между ЕС и държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ). Това споразумение доведе до създаването на редица институции, които улесняват сътрудничеството между правителствата, държавните служители, парламентарните членове, местните власти и гражданското общество, включително частния сектор на АКТБ и ЕС .

2.2.

В глобалната стратегия за външната политика и политиката на сигурност на Европейския съюз се отбелязва, че предвид географската близост, насърчаването на мира и развитието на африканския континент всъщност се равнява на инвестиции за мира и просперитета на ЕС. Изключително трудно е да има проспериращ и безопасен Съюз в среда с недостатъчно добре развити съседи, въвлечени в конфликти. Поради това ЕС трябва да участва активно и интензивно в учредяването на Африканския съюз и в съживяването на икономическия растеж в региона.

2.3.

ЕИСК отбелязва, че в последно време международният контекст претърпя значително развитие, възникнаха нови глобални предизвикателства, беше засегната безопасността на хората и усилията за борба с бедността и изменението на климата, пандемиите, миграцията и опустиняването, устойчивото управление на обществените блага влияеха непрестанно върху политиките на африканските държави и на тези, провеждани в рамките на ЕС.

2.4.

Необходимо е да се очертае нова, съвместна за Африка и ЕС политическа визия, която да бъде конкретна, основана на споделени интереси и ценности, на взаимното уважение и спазване на принципа на индивидуалния суверенитет, и да отразява легитимните стремежи на двете страни. И двете от тях трябва да изразяват обща воля в рамките на осъзнато преференциално равнопоставено партньорство, за да продължа да насърчава мира (Механизъм за подкрепа на мира в Африка) и сигурността (Африканският континент е важен фактор в тази област), както и устойчивото развитие, правата на човека и регионалната и континенталната интеграция.

2.5.

ЕИСК изразява съжаление, че Африка е най-бедният континент в света и единственият, в който бедността се е увеличила. Действителност, в която над 50 % от населението живее в абсолютна бедност, е неприемлива. Необходима е международна кампания за борба с бедността с участието на основните действащи лица в процеса на развитие, както и изготвяне на стратегии и планове за действие, които да достигнат до групите в неравностойно положение. Трябва да се предначертае програмируема и предвидима нова финансова рамка. Освен това ЕИСК счита, че е от първостепенно значение да се осигури ефективен мониторинг на финансовите помощи с оглед постигане на по-добро изпълнение на поставените цели.

2.6.

ЕИСК приветства желанието на Африка, изразено с приемането на Програмата до 2063 г. и създаването на Африканския съюз, да бъде третирана като приобщаващо, панафриканско единно цяло. Доброто управление за устойчивото развитие трябва да се опира на солидни икономически политики, справедливи от социална и екологична гледна точка, на създаването на устойчиви на корупция демократични институции, чувствителни към потребностите на гражданите, на насърчаването на гражданското общество, борбата срещу социалното изключване, както и икономическото сближаване, без да се забравя правовата държава, върховенството на закона, правата на човека и равните възможности. Благоприятен инвестиционен климат може да доведе до успех.

2.7.

Ефективността и отговорността, както индивидуална, така и колективна, изискват значителни финансови и човешки ресурси, които трябва да бъдат ясно осигурени в дългосрочен план от едната и от другата страна. ЕИСК счита, че участието на гражданското общество в този процес може да се извършва чрез платформа за доброволно присъединяване, която би могла да улесни процеса на развитие. Неправителствените участници и местните власти трябва спешно да бъдат ангажирани пълноценно на всички етапи от процеса, включително при мониторинга и оценката. Те могат не само да дадат нов тласък за развитието на Африка, но и да повишат легитимността на външната дейност на ЕС, както и да допринесат за намаляване на евроскептицизма в Европа. Общата визия в тази област трябва да включва демокрация на участието, плурализма и основните свободи, тоест, за да се обобщят тези понятия в една единствена концепция, зачитането на правовата държава.

2.8.

Друга заплаха от голямо значение е изчерпването на природните ресурси на Африка, което ще възпрепятства процеса на намаляване на бедността. Ще трябва да бъде предоставена компенсация за екосистемните услуги, които тя предоставя, в това число съхранението на въглерод в тропическите гори. Необходим е общ подход за справяне с глобалните предизвикателства, както и партньорство, управлявано по единен, насочен към гражданите начин, благодарение на подход „континент към континента“, както на политическо равнище, така и на равнището на конкретните преговори.

2.9.

ЕИСК счита, че заинтересованите страни трябва да бъдат отговорни и последователни по отношение на взаимната отчетност, диалога и приноса. Освен това бъдещото споразумение ще трябва да се основава на принципа на партньорство. Партньорите са равни по права и задължения, когато става въпрос за практики за развитие и инвестиции. Същевременно съществува истинска пропаст по отношение на интеграцията и на човешките, техническите и финансовите ресурси. Вследствие на това е добре политическият диалог между ЕС и Африка да бъде засилен.

2.10.

Изкореняването на бедността и устойчивото развитие представляват допълнителна цел (чрез по-добра координация между донорите и недържавните участници) и ангажимент за сътрудничество между ЕС и Африка, определена от европейските политики, като тези в областта на търговията (свободен достъп до пазара на ЕС в рамките на споразуменията за икономическо партньорство (СИП)), както и на околната среда или селското стопанство.

2.11.

ЕИСК подчертава, че цялостният подход към конфликтите трябва да се основава на отговорността, предотвратяването, разрешаването, управлението и възстановяването. Мирът играе ключова роля и е първата стъпка към устойчиво развитие, което е справедливо от политическа, икономическа и социална гледна точка, при пълно спазване на права на човека. Добре е да се удвои бдителността по отношение на възникването на етническо и религиозно напрежение на африканския континент. Трябва да се обърне подобаващо внимание на износа на оръжие, чрез кодекс за поведение, включително що се отнася до трафика на оръжие.

3.   Общи бележки

3.1.

Съобщението на Комисията, озаглавено „Нов тласък на партньорството между Африка и ЕС“ е амбициозна и координирана инициатива, която е в съответствие с „Програмата до 2063“ и с „Глобалната стратегия за външната политика и политика на сигурност на Европейския съюз“ . Съобщението допринася за процеса на размисъл, който е начална точка за предстоящите преговори по африканския стълб.

3.2.

ЕИСК счита, че ЕС има стратегически интерес, политически ориентиран и основан на споделени ценности и интереси, от задълбочаването и адаптирането на своето трайно партньорство с Африка. ЕС трябва да стане основният чуждестранен инвеститор и партньор в хуманитарната и търговската сфера за този континент и да допринася за неговата сигурност.

3.3.

ЕС преследва три стратегически цели:

укрепване на партньорството и засилено сътрудничество на международната сцена, въз основа на споделени ценности и общи интереси, включително в двустранните отношения;

безопасността, както на сушата, така и в морето, и борбата срещу транснационалните заплахи като инвестиция в сигурността и на двата континента;

устойчиво и приобщаващо икономическо развитие в Африка с цел създаване на работните места, от които се нуждае континентът, и за използване на възможностите, които това развитие предоставя на Европа.

3.4.

ЕИСК изразява съгласие, че възможно успешно да се осъществи амбициозна обща програма:

чрез задълбочаване на коалициите по въпросите на световното управление, посредством интензивен диалог и ефикасно сътрудничество, със стратегически партньори и ключови съюзници, като се насърчава и подкрепя върховенството на закона и правосъдието;

чрез засилване на сътрудничеството в областите от общ интерес и въз основа на интензивни политически взаимодействия, на многостранно, континентално, регионално, национално и местно равнище, при спазване на принципа на субсидиарност;

чрез осъществяването на партньорство, съсредоточено върху хората, политическите органи, местните власти, социалните партньори, частния сектор и цялото гражданското общество.

3.5.

ЕИСК е убеден, че общата стратегия Африка-ЕС трябва да се опира на твърда политика за устойчиво развитие, основана на африканските местни реалности, тъй като именно при това условие помощта ще бъде ефикасна за справедлива борба срещу бедността, гарантиране на растеж, който ще бъде „здравословен“ в икономически, в екологичен (предвид опустошителните климатични промени) и в социален план, ще се основава на достойния труд (работни места в дългосрочен план) и ще бъде под знака на производителността, свободата, борбата срещу бедността и социалното изключване, почтеността и човешкото достойнство. Увеличаването на местното производство, залог за продоволствена сигурност, достойни доходи за дребните семейни земеделски стопанства и МСП, създаването на вътрешен пазар, благодарение на правото на собственост и на намаляването на бюрокрацията и корупцията, са фактори, които могат да допринесат за борбата с мизерията. Земеделието и безопасността на храните трябва да получат подобаващо внимание в рамките на общите политики. Добре е, благодарение на развитието на специализирани сектори, да се подкрепят устойчиви селскостопански модели, ориентирани към дребните селскостопански производители и предлагащи конкретни възможности за заетост. ЕС и АС са длъжни да идентифицират и насърчават доказали се успешни модели за селско стопанство в необлагодетелстваните общности, както в рамките на една и съща държава, така и в други развиващи се държави от Африка.

3.6.

Борбата с опустиняването и достъпът до вода за всички представляват ключови фактори по отношение на продоволствената сигурност, миграцията и бежанците. Африка е най-засегнатият от изменението на климата континент. Добре е ЕС и АС, както и техните държави членки, участниците в икономиката и инвеститорите, да поемат своята отговорност (в борбата с изменението на климата) и да разполагат с гъвкава и ефикасна в екологично отношение финансова рамка за нов екологичен подход.

3.7.

Наличието на свободен търговски обмен, който зачита екологичните и социалните стандарти, може да стимулира икономическия растеж и социалния и политическия напредък; той има конкретно въздействие като катализатор в борбата срещу бедността благодарение на широкообхватно устойчиво развитие. За регионална интеграция, за надеждна рамка за търговия и инвестиции, е необходимо да съществува асиметрия в полза на африканските пазари. Споразуменията за икономическо партньорство (СИП) са инструмент за търговията и регионалната интеграция, при условие че са благоприятни за развитието, като гарантират дерогации, имащи за цел адаптиране на местните промишлени отрасли в преходкъм новите пазарни условия. Икономическите отношения между ЕС и Африка трябва да се основават на справедлив търговски обмен, на диференциран и диверсифициран подход, водещ до възникване на африканската интеграция, която от своя страна води до създаването на необходими и конкурентоспособни продукти и услуги.

3.8.

Енергийното партньорство между ЕС и Африка е определящ фактор за икономическото развитие и за премахване на бедността, тъй като може да доведе до проекти, които да осигуряват , на достъпна цена и по ефикасен начин, енергия от възобновяеми източници. В този случай климатичните и географските условия на африканския континент може да представляват предимство, по-конкретно по отношение на слънчевата енергия. Достъпът до енергия може да даде тласък на социално-икономическото развитие на Африка.

3.9.

ЕИСК счита, че ангажиментът по отношение на образованието и здравеопазването за всички е ефективен и практически инструмент в стратегия за общо развитие, насочена към хората, живеещи в бедност. Стратегията трябва да допринесе за включването на основно измерение за равенството между половете и еманципацията на жените, както и за уязвимите групи от населението и тези на бежанците, които се появяват вследствие на хуманитарни кризи. Достъпът до здравеопазването и борбата срещу фалшифицираните лекарства са ключови компоненти на борбата срещу нарастващия бич на смъртоносните болести. Необходимо е също така да се приемат подходящи правни и наказателноправни мерки.

3.10.

ЕИСК призовава редовно да се извършва анализ на основните причини за миграцията, както и по въпроси, свързани с правата на мигрантите и тяхното интегриране, в т.ч. „изтичането на мозъци“. Необходими са практически решения за постигане на ефективна кръгова миграция. Не бариерите са тези, които могат да решат проблема, а диалогът въз основа на националната и регионалната идентичност, солидарността и културата може да положи основите на програма за устойчиво развитие за всички, при условие че му бъдат предоставени и необходимите материални средства.

3.11.

ЕИСК счита, че дългът е бреме, което спъва всички усилия в подкрепа на устойчивото развитие за всички. Управлението му, което трябва да се разглежда за всеки отделен случай, ще трябва да бъде подчинено на изграждането на социални и икономически политики и на все по-ефикасно управление. Управлението на дълга и прехвърлянето му към други кредитори трябва да бъде основният фактор за бюджетно подпомагане, което, основано на показатели за изпълнение, трябва да бъде в състояние да предложи основни социални услуги, като укрепи структурата на африканските страни. Необходимо е в тази сфера да се извършва прозрачен надзор с участието на местните власти и гражданското общество

4.   Конкретни бележки

4.1.

ЕИСК счита, че Програмата до 2063 г. за мирна, сигурна и просперираща Африка, където царуват доброто управление, демокрацията, зачитането на правата на човека, правосъдието и правовата държава, чието развитие се опира на населението, която се възползва от потенциала на младите хора, особено на младите жени и в която никой не е изоставен, представлява програма, която е в състояние да преобрази континента и е създадена с цел реформиране. Целесъобразно е тя да се съсредоточи в две основни направления:

изграждане на по-устойчиви на сътресения държави и общества:

предотвратяване на конфликти, управление на кризи и укрепване на мира;

укрепване на системите за управление;

управление на миграцията и мобилността,

създаване на повече и по-качествени работни места, особено за младите хора:

привличане на отговорни и устойчиви инвестиции;

осигуряване на енергийни услуги в Африка;

преобразуване на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост в Африка, както и нейната синя икономика, включително рибарството;

насърчаване на дейността на социалните партньори;

усъвършенстване на знанията и уменията.

4.2.

Причините за създаването на по-устойчиви на сътресения държави и общества се крият в легитимните стремежи, ценностите и целите на ЕС, настоящата нестабилна ситуация на собствените му граници и заплахите, надвиснали над неговите жизнени интереси. Тероризмът, трафикът на хора, организираната престъпност, насилническият екстремизъм представляват конкретни заплахи за стабилността и мира и са симптоми на възможна дълбока структурна нестабилност.

4.3.

В този ред, ЕС определя следните водещи инициативи:

създаване на платформа за сътрудничество, обединяваща ООН, партньорите от Европа, Африка и другите международни партньори;

внасяне на първоначален принос към Фонда за мир на АС;

подкрепа за африканските инициативи в областта на морската безопасност.

4.4.

Добре известно е, че доброто управление, сигурността и развитието са в основата на стабилно, устойчиво на сътресения общество, разполагащо с демократични, ефективни, прозрачни и отговорни институции. Подобни устойчиви общности, които зачитат правата на човека и формират ядрата на устойчивото развитие, функционират на макроравнище в предвидима и постоянна рамка, в състояние да предложи услуги на техните граждани. В тази област ЕС може да допринесе за развитието на Африка не само чрез експертния опит, който може да предложи чрез посредничеството на своите държави членки по отношение на политиките за преход към демократична и функционираща пазарна икономика и политиката на социално и териториално сближаване, но също и чрез своя модел за транснационално сътрудничество, с помощта на общи институции.

4.5.

В този ред, ЕС определя следните водещи инициативи:

организиране на съвместна конференция на ЕС–АС на високо равнище относно изборните процеси, демокрацията и управлението в Африка и Европа;

удвояване на подкрепата за мобилизиране на националните ресурси до 2020 г. в съответствие с Данъчната инициатива;

съвместно действие за укрепване на устойчивото управление на природните ресурси, по-специално чрез изработването на обща харта ЕС–Африка.

4.6.

Разглеждайки основните въпроси, свързани с икономиката, обществото и безопасността, може да се каже, че миграцията и мобилността могат еднакво добре да укрепят и развият обществото и да създадат сериозна дестабилизация, ако не се управляват по подходящ и ефективен начин. Във връзка с миграцията и мобилността се констатира, че понастоящем те крият много повече от всякога опасности, що се отнася до физическата безопасност на мигрантите. В тази област съществуват обща отговорност и цялостни решения, основани на принципа на споделената отговорност и солидарността, произтичащи от политическа рамка, която е определяща за движението на бежанците и мигрантите.

4.7.

В този ред, ЕС определя следните водещи инициативи:

подкрепа за африканските инициативи за законна миграция и мобилност на африканска територия, от гледна точка на свободното движение, системите за социална сигурност, преносимостта на съответните права и признаването на квалификациите;

засилване на сътрудничеството между Африка и ЕС в борбата с мрежите за незаконно превеждане през граница и трафик на хора.

4.8.

Необходима е промяна на парадигмата, за да се стигне до създаването на проспериращ континент, който разполага с необходимите средства и ресурси, за да координира развитието си и в който икономиките осъществяват структурна трансформация чрез индустриализацията, преработвателната дейност и добавената стойност, така че да генерират споделен растеж чрез развитие на частния сектор, предприемаческия дух и създаването на достойни работни места за всички.

4.9.

ЕИСК смята, че социално-икономическата промяна трябва да бъде съвместима с възможностите и предизвикателствата, произтичащи от силното изменение на климата и понятието за устойчивост на околната среда. Това налага създаването на регионални пазари, на благоприятен инвестиционен климат, който да генерира подходяща и плодотворна стойност чрез предвидима и стабилна свободна търговия, предлагана от споразуменията за партньорство по СИП.

4.10.

Комитетът подчертава, че за постигането на икономическата интеграция на Африка на континентално и регионално равнище, е необходимо да се гарантира доброто управление на предприятията, както и на екологичните и социалните стандарти. Целесъобразно е да се използват всички необходими възможности за изграждане на зелена, синя и кръгова икономика, въз основа на корпоративната социална отговорност, на социалното предприемачество и на етичното поведение, с оглед създаването на континентална зона за свободна търговия.

4.11.

Предприятията играят основна роля в развитието на обществото, от една страна в качеството си на основен инвеститор, източник на иновации, създател на умения и работни места, подкрепа на икономическия растеж, източник на доходи (преки и непреки), в състояние да създава държавни приходи, позволяващи да бъдат направени необходимите инвестиции в благосъстоянието, както и в сегменти на основната инфраструктура, като училища или болници, и от друга страна, като средство за интеграция както за младежите, така и за мигрантите, предлагащ възможност за развитие и стабилни доходи за хората.

4.12.

В този ред, ЕС определя следните водещи инициативи:

поставяне началото на мащабни инвестиции на ЕС в Африка чрез Европейския план за външни инвестиции или пакт с Африка;

насърчаване на по-предвидима и по-благоприятна среда за инвестиции в Африка;

подкрепа на Програмата в областта на цифровите технологии на Африка.

4.13.

ЕИСК счита, че всеобщ достъп до енергия от възобновяеми и устойчиви източници, въз основа на разумни цени, предлага възможности за откриване на нови достойни работни места и конкретно развитие, което да отчита изменението на климата. ЕС и Африка могат да укрепят сътрудничеството в подкрепа на прехода към чиста енергия въз основа на общи ценности. Европейският съюз играе, в световен мащаб, ролята на движеща сила за популяризирането на чистата енергия. С цел да се разгърне потенциалът на Африка за производство на електроенергия и ефективното ѝ използване, въз основата на подходящо регулиране, е необходимо да се направят големи инвестиции, които да могат да задоволят търсенето, при условие че съществува и възможност за свързване с европейските транзитни мрежи. Възможно е да се противодейства на изменението на климата чрез електрификация въз основа на възобновяеми енергийни източници.

4.14.

В този ред, ЕС определя следните водещи инициативи:

осигуряване на приноса на ЕС в Африканската инициатива за енергия от възобновяеми източници (IAER) и постигане на мощности за генериране на възобновяема енергия от 5 GW до 2020 г., като същевременно на 30 милиона африкански граждани се дава възможност за достъп до устойчива енергия и се намаляват емисиите на CO2 с 11 милиона тона годишно;

стартиране на нова инициатива за улесняване на публично-частното сътрудничество между ЕС и Африка, с цел увеличаване на инвестициите в сектора на устойчивата енергетика на Африка чрез платформа на високо равнище;

стартиране на ново партньорство между ЕС и Африка в областта на научните изследвания и иновациите по отношение на изменението на климата и устойчивата енергия.

4.15.

ЕИСК подчертава, че земеделието и животновъдството, аквакултурата и рибарството представляват важен източник на доходи, който осигурява жизненоважен поминък за Африка. Изглежда, че неустойчивото управление на ресурсите, проблемите с поземлената собственост, липсата на безопасност в морето и, но не-малкото важните, липса на капитали и възможности за достъп до финансиране, са големи пречки за развитието на сектора. Производството на храни, което има огромен потенциал за развитие, може да осигури създаването на работни места и еманципацията, като същевременно се гарантира безопасността на храните.

4.16.

Африка може да реализира добавена стойност за своите природни ресурси, като води политика на индустриализация, която ще наблегне на създаването на малки и средни производствени предприятия и на микропредприятия. ЕИСК подчертава важната роля на веригите, отговорни за създаването на стойност, които стоят в основат на развитието на селските райони, осигуряващи политическото управление на ресурсите, водите и почвите. Следва да се сключат споразумения за политическо партньорство, както и да се използват пазарните перспективи за африканските хранителни продукти.

4.17.

В този ред, ЕС определя следните водещи инициативи:

насърчаване на развитието на веригата за създаване на стойност чрез улесняване на отговорните инвестиции в хранителния сектор и синя икономика с устойчив характер;

стимулиране на инвестиции от страна на Африка и ЕС за насърчаване на научните изследвания и развойната дейност;

разширяване, при условие че е уместно да се направи, на мрежата от споразумения за партньорство в областта на устойчивото рибарство между ЕС и африканските държави.

4.18.

ЕИСК счита, че съществена предпоставка за постигането на необратимо устойчиво развитие, е достъпът до образование без никакви ограничения и дискриминация. Необходимо е националните образователни системи и системите за професионално и техническо образование в Африка да бъдат в значително по-силна връзка с потребностите на пазара на труда, в синхрон с демографското, икономическото и социалното развитие. Системите трябва да бъдат иновативни, ориентирани към образованието и обучението с оглед на създаването на услуги и предприятия, за да се генерират ресурсите, необходими за преминаване от неформална към формална икономика. Африка трябва активно да насърчава науката, технологиите, научните изследвания и иновациите.

4.19.

ЕИСК счита, че е необходимо да се постави началото на партньорство, което да насърчава равните възможности, намаляването на неравенствата и развитието на умения за социално включване. Сближаването, равенството, многообразието и приобщаването са ключови елементи за успешното насърчаване на знанията и уменията в перспективата на нова африканска култура.

4.20.

В този ред, ЕС определя следните водещи инициативи:

стартиране на механизъм за младите хора в Африка чрез разширяване обхвата на програма „Еразъм +“;

финансово подпомагане на сътрудничеството между европейските университети и тези от Африка, и разработване на общи учебни програми;

създаване на инструмент на ЕС за техническото и професионалното образование.

4.21.

Програмата „Еразъм +“ насърчава сътрудничеството между Европейския съюз и Африка в областта на висшето образование. Проектите, с участие на партньори от двата региона, допринасят и за подобряване на професионалните перспективи на студентите, за насърчаване на академичното сътрудничество и изграждане на мрежи между висшите учебни заведения. Сътрудничеството с Африка в областта на висшето образование е в съответствие с целите на външната политика на ЕС, включително в сферата на сътрудничеството за развитие.

Брюксел, 15 март 2018 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Georges DASSIS