8.6.2018   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 197/29


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за Директива на Съвета за изменение на Директива 2011/16/ЕС по отношение на задължителния автоматичен обмен на информация, свързана с подлежащите на оповестяване трансгранични договорености, в областта на данъчното облагане“

[COM(2017) 335 final — 2017/0138 (CNS)]

(2018/C 197/05)

Докладчик:

Victor ALISTAR

Съдокладчик:

Petru Sorin DANDEA

Консултация

Съвет на Европейския съюз, 10.7.2017 г.

Правно основание

член 113 и член 115 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Компетентна секция

„Икономически и паричен съюз, икономическо и социално сближаване“

Приемане от секцията

20.12.2017 г.

Приемане на пленарна сесия

18.1.2018 г.

Пленарна сесия №

531

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

184/2/7

1.   Заключения и препоръки

1.1.

Предложението на Комисията съдържа директива за изменение на Директива 2011/16/ЕС на Съвета, която урежда административното сътрудничество между държавите членки в областта на данъчното облагане, и приложение със списък на типични белези, чрез които би могло потенциално да се идентифицира агресивното данъчно планиране. Предлага се отделните държави членки да използват механизма за автоматичен обмен на информация (АОИ) с цел оповестената от посредниците информация да достига до останалите държави членки.

1.2.

ЕИСК подкрепя предложението на Комисията, тъй като настоящите законови разпоредби не позволяват на държавите членки да обменят информация за схемите за избягване на данъци и/или за данъчните измами, за които са узнали.

1.3.

ЕИСК приветства и подкрепя решението на Европейската комисия за справяне с проблема с посредниците, чиято дейност позволява агресивно данъчно планиране. Осигуряването на прозрачност на тяхната дейност чрез предложеното в директивата задължение за оповестяване, ще възпре посредниците да предлагат на своите клиенти схеми за агресивно данъчно планиране и по този начин ще ограничи вредното свиване на данъчните основи на държавите членки. Това следва да създаде еднакви условия на конкуренция и данъчна справедливост между дружествата, които разполагат със структура за агресивно данъчно планиране, и тези, които не разполагат с такава, но подлежат на по-високо данъчно облагане, с което да се компенсира свиването на данъчните основи в отделните държави членки. Следователно предложението идва в отговор на желанието на по-голямата част от европейските дружества за данъчна справедливост между данъчнозадължените субекти и на все по-големия натиск от страна на отделните данъкоплатци.

1.4.

В този контекст ЕИСК приветства решението на Комисията да предостави логистична и техническа подкрепа на държавите членки за въвеждането на защитен централен регистър, където да се записва информацията, подлежаща на административно сътрудничество. Предвид сложния характер на някои схеми за агресивно данъчно планиране, ЕИСК препоръчва Комисията да оказва подкрепа на държавите членки и при обучението на персонала, който ще отговаря за записването и обмена на въпросната информация.

1.5.

Предложението е с много широк обхват. Важно е да се гарантира, че директивата ще бъде ефективно средство за възпиране на агресивното данъчно планиране. Необходими са по-прецизни изисквания за квалифицирането на подлежащите на оповестяване сделки, с цел да се предотврати прекомерното оповестяване от дружествата, което би довело до продължителни административни процедури, както за данъчните администрации, така и за данъчнозадължените субекти.

1.6.

ЕИСК отбелязва, че изискването за спазване на принципа на сделката между несвързани лица от насоките на ОИСР за трансферно ценообразуване не е точна наука и неизбежно включва субективно тълкуване от страна на данъчнозадължените субекти и данъчните власти. Поради това ЕИСК призовава за подходящи и конструктивни насоки от Комисията и държавите членки относно това дали сделките попадат в рамките на типичните белези или не.

1.7.

ЕИСК отбелязва, че крайната отговорност за спазване на предложената директива се носи от данъчнозадължения субект. С оглед на спазването на изискването за пропорционалност трябва да се намалят в максимална степен административните разходи за предприятията от всякакъв мащаб.

1.8.

ЕИСК призовава Комисията да преразгледа петдневния срок за оповестяване, за се да гарантира, че той е изпълним от гледна точка на субектите, които подлежат на задължително оповестяване, и едновременно с това, че не противоречи на целта за следване на ефективна политика на оповестяване. Поради това Комитетът смята за необходимо и пропорционално този срок да се удължи.

1.9.

Предложението за директива оставя нерешени редица въпроси, като например как ще се прилага по отношение на данъчнозадължените субекти в условията на цифрова икономика, имайки предвид трудностите при определяне на физическото им присъствие като данъчнозадължени лица в юрисдикцията на отделните държави членки. Друг нерешен въпрос е този за яснотата на заложените в предложението критерии за гарантиране на съгласуван подход по отношение на националните правила за налагане на санкции при липса на оповестяване.

1.10.

Комитетът би искал да отбележи, че механизмите за оповестяване не трябва да водят до нестабилност в данъчното законодателство вследствие на чести промени и че трябва да се отчете фактът, че прякото данъчно облагане попада в законодателните правомощия на държавите членки.

2.   Предложението на Комисията

2.1.

Глобализацията повиши мобилността на капиталите до безпрецедентни равнища. В този контекст и в светлината на възникналите през последните години скандали (1) по повод на корпорации и юрисдикции, насърчаващи схеми за агресивно данъчно планиране, които често водят до свиване на данъчната основа в държавите членки, Комисията постави борбата срещу избягването на данъци и агресивното данъчно планиране сред основните приоритети на своята програма.

2.2.

Предложението на Комисията съдържа директива за изменение на Директива 2011/16/ЕС на Съвета, която урежда административното сътрудничество между държавите членки в областта на данъчното облагане, и приложение със списък на типични белези, чрез които би могло потенциално да се идентифицира агресивното данъчно планиране.

2.3.

В предложението за директива се въвежда изискване за оповестяване за институции и специалисти, предоставящи консултации във връзка с данъчното планиране, които са посочени в директивата като посредници. Те могат да бъдат данъчни съветници, банки, агенции за кредитен рейтинг и други, които отговарят на определението за посредници като „всяко лице, което носи отговорност към данъчнозадълженото лице по отношение на изготвянето, предлагането на пазара, организирането или управлението на данъчните аспекти на подлежаща на оповестяване трансгранична договореност или поредица от такива договорености, в хода на предоставянето на услуги, свързани с данъчно облагане.“ При определени обстоятелства задължението за подаване на информация става отговорност на данъчнозадължения субект.

2.4.

От субекти, лица и дружества, предоставящи консултации в областта на данъчното планиране, ще се изисква да оповестяват подлежаща на оповестяване трансгранична договореност или поредица от такива договорености не по-късно от пет дни, след като схемата е била предоставена за изпълнение. Тази информация ще се подава пред компетентните данъчни органи и ще подлежи на автоматичен обмен на информация между данъчните органи на държавите членки. Автоматичният обмен ще се извършва на тримесечна основа.

2.5.

Комисията счита, че директивата ще има възпиращо въздействие за посредниците, които предоставят консултации във връзка с агресивното данъчно планиране, и ще доведе до намаляване на практиките на агресивно данъчно планиране.

2.6.

Комисията обмисля три варианта за прилагане на целите на своята политика: (необвързваща) препоръка към държавите членки за въвеждане на задължителен режим на оповестяване в националното законодателство, кодекс за поведение за посредниците или директива на ЕС, която да изисква от държавите членки да въведат режим на задължително оповестяване.

2.7.

Комисията избра да подходи към въпроса посредством директива, за да гарантира, че мерките за справяне с агресивното данъчно планиране ще се прилагат еднакво във всички държави членки. Инициативата на Комисията се вписва в действие 12 от проекта BEPS (относно свиването на данъчната основа и прехвърлянето на печалби) на ОИСР, в което се препоръчва възпиране на дейностите на посредниците, предлагащи консултации на дружества във връзка с агресивното данъчно планиране. Инициативата създава набор от инструменти, чрез които това действие да се прилага на практика.

2.8.

Предложението на Комисията се основава на принципа на диалога между данъчнозадължения субект и данъчните органи и на принципа на лоялното сътрудничество между тях на равнището на единния пазар. Механизмът, който ще бъде създаден, представлява предварително уведомление за потенциални трансакции за агресивно данъчно планиране под формата на четири стандартни вида показатели (или „типични белези“), посочени в приложението към предложението за директива. Следва да бъде ясно, че самото оповестяване на договореност не води автоматично до презумпция за агресивно данъчно планиране, а по-скоро предлага възможност за диалог между данъчнозадължения субект и данъчната юрисдикция. По този начин Комисията избира превантивен подход, който би трябвало да намали риска от санкции за данъчнозадължените субекти.

2.9.

В предложението за директива Комисията създава и пряко задължение за предварително оповестяване за самите данъчнозадължени субекти, ако схемата или трансакцията за потенциално агресивно данъчно планиране се извършва по тяхна инициатива, без намесата или консултацията на посредник, или ако посредникът/консултантът е обвързан с клауза за поверителност или защитен от националното законодателство в областта на опазването на служебната тайна, или ако посредникът/консултантът не се намира под юрисдикцията на държава членка.

3.   Общи и конкретни бележки

3.1.

ЕИСК приветства и подкрепя решението на Европейската комисия за търсене на решение на проблема с посредниците, чиято дейност позволява агресивно данъчно планиране. Осигуряването на прозрачност на тяхната дейност чрез предложеното в директивата задължение за оповестяване ще възпре посредниците да предлагат на своите клиенти схеми за данъчно планиране, които изкуствено намаляват заплащаните от тях данъци. В резултат на това директивата ще ограничи вредното свиване на данъчните основи на държавите членки.

3.2.

В предложението за директива се приема, че данъчнозадължените субекти действат добросъвестно, а не с цел избягване на данъци. Трябва да се изтъкне, че самото оповестяване на данъчни договорености, които потенциално биха представлявали агресивно данъчно планиране, не означава непременно, че такова планиране се е случило в действителност.

3.3.

Предложението на Комисията би трябвало да създаде еднакви условия на конкуренция и данъчна справедливост между дружествата, които разполагат със структура за агресивно данъчно планиране, и тези, които не разполагат с такава, но подлежат на по-високо данъчно облагане, с което се компенсира свиването на данъчните основи в отделните държави членки.

3.4.

Предложението е с много широк обхват. Важно е да се гарантира, че директивата ще бъде ефективно средство за възпиране на агресивното данъчно планиране. Необходими са по-прецизни изисквания за квалифицирането на подлежащите на оповестяване сделки, с цел да се предотврати прекомерното оповестяване от дружествата, което би довело до продължителни административни процедури, както за данъчните администрации, така и за данъчнозадължените субекти.

3.5.

Трябва да бъде избегната възможността за широк спектър от тълкувания и поради това са необходими допълнителни насоки от Комисията и държавите членки с цел пoстигане на ефективност на предложението. Това важи особено за прилагането на принципа на сделката между несвързани лица от насоките на ОИСР за трансферно ценообразуване.

3.6.

Освен това предложението за директива оставя нерешени редица въпроси, като например как ще се прилага по отношение на данъчнозадължените субекти в условията на цифрова икономика, имайки предвид трудностите при определяне на физическото им присъствие като данъчнозадължени лица в юрисдикцията на отделните държави членки. Друг нерешен въпрос е този за яснотата на заложените в предложението критерии за гарантиране на съгласуван подход по отношение на националните правила за налагане на санкции при липса на оповестяване.

3.7.

ЕИСК смята, че е необходима по-всеобхватна оценка на въздействието, за да се гарантира пропорционалността на предложената директива. Необходимо е да се оцени колко време ще отнема спазването на правилата на данъчните администрации и посредниците/дружествата.

3.8.

Комисията предлага отделните държави членки да използват механизма за автоматичен обмен на информация (АОИ) с цел оповестената от посредниците информация да достига до останалите държави членки. ЕИСК подкрепя предложението на Комисията, тъй като настоящите законови разпоредби не позволяват на държавите членки да обменят информация относно схемите за избягване на данъци и/или данъчните измами, за които са узнали.

3.9.

ЕИСК призова Комисията и държавите членки да гарантират своевременното и ефективно прилагане на Директивата за разрешаване на спорове (2).

3.10.

ЕИСК счита, че с помощта на схеми за агресивно данъчно облагане някои дружества с трансгранични дейности прехвърлят значителна част от печалбата си в дадена държава членка в юрисдикции с по-ниска данъчна ставка, като по този начин изкуствено свиват данъчната основа в държавите членки и причиняват сериозни нарушения на вътрешния пазар. Затова Комитетът подкрепя предложението на Комисията държавите членки да включат в националното законодателство разпоредби за санкции при нарушение на директивата, които да са приложими както за посредниците, така и за данъчнозадължените субекти, прибягващи до схеми за агресивно данъчно планиране.

3.11.

В тази връзка ЕИСК призовава Комисията да въведе в предложението за директива ясни правила за идентифициране на потенциалните условия за задействане на отговорността на данъчнозадължените субекти и посредниците, които използват схеми за агресивно данъчно планиране, и да остави на държавите членки да се произнесат относно количествения израз на тези санкции.

3.12.

Комисията непременно трябва да защити европейския бизнес и свободната конкуренция на единния пазар, в това число справедливото разпределение на данъчната тежест. Ето защо ЕИСК настоятелно я призовава да определи областите, в които посредством делегирани актове може да добавя категории типични белези, сочещи схеми за агресивно данъчно планиране, изброени в приложението към директивата.

3.13.

Комитетът би искал да отбележи, че механизмите за оповестяване не трябва да водят до нестабилност в данъчното законодателство вследствие на чести промени и че трябва да се отчете фактът, че прякото данъчно облагане попада в законодателните правомощия на държавите членки.

3.14.

ЕИСК приветства решението на Комисията да предостави логистична и техническа подкрепа на държавите членки за въвеждането на защитен централен регистър, където да се записва информацията, подлежаща на административно сътрудничество. Предвид сложния характер на някои схеми за агресивно данъчно планиране, ЕИСК препоръчва Комисията да оказва подкрепа на държавите членки и при обучението на персонала, който ще отговаря за записването и обмена на въпросната информация.

3.15.

ЕИСК призовава Комисията да преразгледа петдневния срок за оповестяване, за се да гарантира, че той е изпълним от гледна точка на субектите, които подлежат на задължително оповестяване, и едновременно с това, че не противоречи на целта за следване на ефективна политика на оповестяване. Поради това Комитетът смята за необходимо и пропорционално този срок да се удължи.

3.16.

ЕИСК приканва Комисията да преразгледа срока за оценка на прилагането на директивата с цел изготвяне на доклад на всеки две години и призовава този доклад да бъде достъпен за европейските данъчнозадължени субекти и граждани. Предвид значителните административни усилия ЕИСК счита, че двугодишният доклад ще гарантира прозрачност, ако в него се консолидират количествените данни, без да се накърняват законните права на дружествата.

Брюксел, 18 януари 2018 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Georges DASSIS


(1)  „Люкслийкс“, „Досиетата от Панама“ и „Райските досиета“.

(2)  „Предложение за директива на Съвета относно механизми за разрешаване на спорове във връзка с двойното данъчно облагане в Европейския съюз“ и становище на ЕИСК относно „Усъвършенстване на механизмите за разрешаване на спорове във връзка с двойното данъчно облагане“ (ОВ C 173, 31.5.2017 г., стр. 29).