Брюксел, 10.1.2017

SWD(2016) 442 final

РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

ОБОБЩЕНА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

придружаващ

Предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета

относно въвеждането на европейска електронна карта за услуги и свързаното с нея административно обслужване

{COM(2016) 824 final}
{SWD(2016) 439 final}


Обобщение

Оценка на въздействието на предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за въвеждане на европейска електронна карта за услуги и свързаното с нея административно обслужване

A. Необходимост от действия

Защо? Какъв е разглежданият проблем?

В редица сектори в сферата на услугите все още не се наблюдава интеграция на вътрешния пазар. Това е особено вярно за строителните услуги и за някои бизнес услуги. Първо, трансграничната дейност на доставчиците на услуги е свързана със сложни административни аспекти. Второ, няма добре структурирани механизми за сътрудничество между държавите членки по Директивата за услугите. Трето, МСП често се затрудняват да осигурят необходимото застрахователно покритие за дейност в други държави членки. На последно място, за много бизнес услуги нормативната среда в държавите членки все още е изключително разнородна. Поради тези причини много малко доставчици на услуги предлагат услуги през граница или пристъпват към вторично установяване. Конкуренцията на тези пазари остава ограничена, а това води до неефективно разпределение на ресурсите, ограничен избор за потребителите и високи цени. Поради съществени вторични ефекти слабите резултати в сектора на бизнес услугите имат скъпоструващи последици за конкурентоспособността на производствените отрасли в икономиката на ЕС. През последните години напредъкът на държавите членки при прилагането на Директивата за услугите се забавя и не се забелязват признаци на подобрение, а в някои случаи тенденцията е направо противоположна.

Какво се очаква да бъде постигнато с настоящата инициатива?

Общите цели на инициативата са да се засили интеграцията на пазара в сферата на бизнес услугите и строителството и да се увеличи производителността в двата сектора. Конкретните цели на инициативата са:

предприятията да могат по-лесно и с по-малко разходи да предоставят услуги в други държави членки;

да се повиши доверието на пазара към чуждестранните доставчици на услуги чрез по-голяма прозрачност и повече информация;

да се повишат пазарната динамика и конкуренцията, което ще доведе до по-голям избор и по-ниски цени за потребителите, в т.ч. за промишлените клиенти.

Какво предимство имат действията на равнището на ЕС? 

За момента са характерни недостатъчно взаимно доверие между националните органи и силни запазени интереси на национално равнище. Вследствие на това държавите членки продължават да налагат националните си изисквания на навлизащи на пазара им доставчици почти без да отчитат нормативната уредба, която вече се прилага по отношение на доставчика на услуги в неговата държава по произход. С действия на равнището на ЕС ще се гарантира, че доставчиците на услуги ще могат да се възползват от съгласуван и последователен подход в държавите членки, когато разширяват дейността си през граница. Действията на равнището на ЕС също така ще сближат националните органи и ще спомогнат за повишаване на доверието помежду им.

Б. Решения

Кои законодателни и незаконодателни варианти на политиката бяха разгледани? Има ли предпочетен вариант? Защо? 

В оценката на въздействието са описани редица варианти на политиката. Разгледани са също така няколко пакета, съчетаващи тези варианти:

При пакет 1 доставчикът на услуги би могъл да получи удостоверение за законно установяване в държавата членка по произход и потвърждение за налично застрахователно покритие за дейността си също в държавата членка по произход;

При пакет 2 доставчикът на услуги би могъл да използва процедура на равнището на ЕС, за да получи реален достъп до пазара на друга държава членка. При този вариант ще се предприемат и стъпки за преодоляване на спънките, свързани със застраховането при трансгранични ситуации;

Пакет 3 доразвива пакет 2 с допълнителни елементи — при него сериозните нормативни различия в някои основни сектори за предоставяне на бизнес услуги биха намалели чрез хармонизиране на нормативните пречки, с които се сблъскват чуждестранните и местните доставчици на услуги;

В сравнение с пакет 3, при пакет 4 се въвежда още един допълнителен елемент — конкретни решения за преодоляване на сериозните нормативни различия във връзка с вторичното установяване (клонове и представителства), като чуждестранните доставчици на услуги бъдат освободени от някои изисквания, но държавата членка запази правото си да въвежда алтернативни предпазни мерки.

Като предпочитан вариант се оценява вариант 2.

Кой подкрепя отделните варианти? 

През последните години Комисията работи в тясно взаимодействие със заинтересованите страни и държавите членки. Болшинството заинтересовани страни — доставчици на услуги, бизнес организации и други организации, изразиха подкрепа за това решенията за преодоляване на пречките да бъдат на равнището на ЕС. Промишлените клиенти на доставчиците на бизнес услуги също подкрепят повишаването на ефективността в сектора. Редица заинтересовани страни в сектора на строителството изразиха резерви с довода, че строителството по същество е местна дейност.

В. Въздействие на предпочетения вариант

Какви са ползите от предпочетения вариант (ако има такъв; в противен случай — от основните варианти)? 

Като цяло се очаква пакет 2 да има значително положително отражение, тъй като с него комплексно ще намалеят административните пречки за доставчиците на трансгранични услуги и ще се осигурят допълнителна информация и по-голяма прозрачност за потребителите. По тази причина се очаква прилагането на пакета от мерки да доведе до съществени икономии на разходите за доставчици на услуги, които предприемат трансгранична дейност. С него вероятно ще се повишат пазарната динамика и конкуренцията, което на свой ред ще осигури по-голям избор и добавена стойност за потребителите.

Какви са разходите за предпочетения вариант (ако има такъв; в противен случай — за основните варианти)? 

Не се очаква пакет 2 да доведе до допълнителни разходи за доставчиците на услуги и потребителите. Европейската електронна карта за услуги няма да бъде задължителен, а доброволен инструмент на разположение на доставчиците на услуги във всички държави членки.

Какви ще са последиците за предприятията, МСП и микропредприятията?

Инициативата е насочена специално към МСП, които са най-потърпевши от сложните административни аспекти, свързани с разширяването на дейността им зад граница. Тя ще осигури обслужване на едно гише за доставчиците на бизнес услуги и строителни услуги и ще повиши правната сигурност относно приложимите за тях изисквания. Намаляването на административната тежест би им позволило да спестят време и средства, когато пристъпват към трансгранична дейност.

Ще има ли значително отражение върху националните бюджети и администрации? 

Прилагането на пакет 2 би било свързано с ограничени разходи за органите на държавите членки. Общо за държавите членки разходите няма да надхвърлят два милиона евро годишно. Действащата Информационна система за вътрешния пазар (IMI) — създадена, управлявана и финансирана от Комисията — ще изпълнява функциите на бекофис за европейската електронна карта за услуги.

Ще има ли друго съществено отражение? 

Прилагането на пакет 2 ще има положително отражение в много области — намаляване на административната тежест за доставчиците на услуги, оптимизиране на вътрешния пазар, повишаване на конкуренцията, както и по-голям избор за потребителите. Административното сътрудничество между органите на държавите членки ще се задълбочи в рамките на ясно уредена процедура, която има за цел да улесни взаимното признаване на вече изпълнени изисквания в държавата членка по произход, когато това е приложимо.

Г. Последващи действия

Кога ще бъде направен следващият преглед на политиката?

Комисията ще продължи редовно провеждания си диалог с държавите членки и със заинтересованите страни. В средносрочен и дългосрочен план държавите членки ще бъдат приканени да направят оценка на изпълнението на инициативата, в която, ако е приложимо, ще участват съответните социални партньори на национално равнище (по-специално в сектора на строителството). Доклад за оценка може да бъде представен три години след края на периода за транспониране.