Брюксел, 2.3.2016

COM(2016) 62 final

2016/0036(NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

относно подписването, от името на Европейския съюз, на Парижкото споразумение, прието по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

Настоящото предложение е за решение на Съвета, което да бъде прието в съответствие с член 218, параграф 5 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), относно подписването, от името на Европейския съюз, на Парижкото споразумение към Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (РКООНИК).

По време на 21-вата конференция на страните по РКООНИК (известна като COP 21), състояла се в Париж от 30 ноември до 12 декември 2015 г., беше прието споразумение относно глобалното намаление на емисиите на парникови газове. Споразумението влиза в сила на 30-тия ден след датата, на която поне 55 страни по Конвенцията с изчислен общ дял от най-малко 55 % в общите емисии на парникови газове депозират своите документи за ратификация, приемане, одобрение или присъединяване.

Споразумението ще бъде открито за подписване от страните по РКООНИК между 22 април 2016 г. и 21 април 2017 г. Страните по UNFCCC включват Европейския съюз и неговите държави членки. Церемония по подписването на високо равнище ще се проведе в Ню Йорк на 22 април 2016 г.

Парижкото споразумение отбелязва нов глобален етап за увеличаване на колективните действия в световен мащаб и за ускоряване на глобалния преход към нисковъглеродно общество, което е устойчиво на измененията на климата. Парижкото споразумение представлява напредък спрямо Протокола от Киото от 1997 г., който преди него беше единственото световно правно обвързващо споразумение за намаляване на емисиите на парникови газове и съдържа задължения до края на 2020 г. Парижкото споразумение определя дългосрочна задача от качествен характер за намаление на емисиите в съответствие с целта повишението на температурите в световен мащаб да се ограничи под 2 °C, както и да се полагат усилия то да се задържа на 1,5 °С. За изпълнението на тази задача страните ще определят цели за намаление на емисиите или ще актуализират вече поставените за това цели. От 2023 г. нататък страните ще предприемат на всеки 5 години глобален преглед въз основа на най-новите научни постижения и изпълнението до момента, за да проследяват напредъка и да разглеждат намаляването на емисиите, адаптирането и предоставената подкрепа.

Съгласуваност със съществуващите разпоредби в тази област на политиката

В навечерието на своята 21-ва конференция страните по РКООНИК представиха своите планирани национално определени приноси (INDC) към споразумението. Европейският съюз със своите държави членки беше първата голяма икономика, обявила своя планиран национално определен принос на 6 март 2015 г., за който се предвижда ангажирането с целта за намаление с най-малко 40 % на вътрешните емисии на парникови газове до 2030 г. в сравнение с 1990 г., както е посочено в заключенията на Европейския съвет от 23 октомври 2014 г. относно рамката за политиките в областта на климата и енергетиката в периода до 2030 г.

ЕС вече работи по изпълнението на целта за намаляване на емисиите на парникови газове с 40 %. Що се отнася до секторите, които са обхванати от схемата за търговия с емисии (СТЕ), на 15 юли 2015 г. Комисията прие предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2003/87/ЕО с цел по-разходоефективно намаляване на емисиите и увеличаване на инвестициите в нисковъглеродните технологии. С предложението се преследва постигането на горепосочената цел по отношение на секторите, обхванати от СТЕ на ЕС. През 2016 г. Комисията възнамерява също да предложи цели за държавите членки по отношение на секторите извън системата за търговия с емисии, както и начин за включване на емисиите и поглъщанията, дължащи се на земеползването, промените в земеползването и горското стопанство.

Съгласуваност с другите политики на Съюза

В заключенията на Европейския съвет от 23 октомври 2014 г. е предвидена и целта дялът на енергията от възобновяеми източници в енергопотреблението в ЕС да достигне най-малко 27 % до 2030 г. За 2030 г. е поставена и индикативна цел на равнище ЕС за подобряване най-малко с 27 % на енергийната ефективност. Поради това през 2016 г. Комисията ще завърши започнатия от нея преглед и ще представи мерки относно енергията от възобновяеми източници и енергийната ефективност, включително енергийната ефективност на сградите.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ

Предложението е въз основа на член 192, параграф 1, във връзка с член 218, параграф 5 от ДФЕС. В член 218 от ДФЕС се определя процедурата за водене на преговори и сключване на споразумения между Европейския съюз и трети страни или международни организации. В частност, в параграф 5 от същия член се предвижда, че Съветът, по предложение на Комисията в нейното качество на преговарящ, приема решение, с което разрешава подписването на споразумение от името на Европейския съюз.

В съответствие с член 192, параграф 1 и член 191 от ДФЕС Европейският съюз допринася за постигането, наред с другото, на следните цели: опазване, защита и подобряване на качеството на околната среда; както и насърчаване, на международно равнище, на мерки за справяне с регионални или световни проблеми на околната среда, и по-специално борбата с изменението на климата.

За изпълнение на тези цели съществува обширно законодателство на Съюза, което ще трябва да бъде преразгледано с оглед изпълнението на Парижкото споразумение, а това може да бъде постигнато единствено чрез законодателни мерки на Съюза.

2016/0036 (NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

относно подписването, от името на Европейския съюз, на Парижкото споразумение, прието по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 192, параграф 1 във връзка с член 218, параграф 5 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)На 21-вата конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (COP 21), състояла се в Париж от 30 ноември до 12 декември 2015 г., беше приет текстът на споразумение относно глобалното намаление на емисиите на парникови газове. Посоченото споразумение влиза в сила на 30-тия ден след датата, на която поне 55 страни по Конвенцията с изчислен общ дял от най-малко 55 % в общите емисии на парникови газове депозират своите документи за ратификация, приемане, одобрение или присъединяване. Страните по Конвенцията включват Европейския съюз и неговите държави членки.

(2)Споразумението определя дългосрочна задача от качествен характер за намаление на емисиите в съответствие с целта повишението на температурите в световен мащаб да се ограничи под 2 °C, както и да се полагат усилия то да се задържа на 1,5 °С. За изпълнението на тази задача страните ще определят цели за намаление на емисиите или ще актуализират вече поставените за това цели. От 2023 г. нататък страните ще предприемат на всеки 5 години глобален преглед въз основа на най-новите научни постижения и изпълнението до момента, за да проследяват напредъка и да разглеждат намаляването на емисиите, адаптирането и предоставената подкрепа.

(3)На 6 март 2015 г. Европейският съюз и неговите държави членки обявиха своя планиран национално определен принос, за който се предвижда ангажирането със задължителна цел за намаление с най-малко 40 % на вътрешните емисии на парникови газове до 2030 г. в сравнение с 1990 г., както е посочено в заключенията на Европейския съвет от 23 октомври 2014 г. относно рамката за политиките в областта на климата и енергетиката в периода до 2030 г.

(4)Споразумението ще бъде открито за подписване в седалището на Организацията на обединените нации в Ню Йорк от 22 април 2016 г. до 21 април 2017 г.

(5)Споразумението е в съответствие с целите на Европейския съюз за опазване на околната среда, посочени в член 191 от Договора, а именно опазване, защита и подобряване на качеството на околната среда; защита на здравето на хората и насърчаване, на международно равнище, на мерки за справяне с регионални или световни проблеми на околната среда, и по-специално борбата с изменението на климата.

(6)За изпълнение на тези цели съществува обширно законодателство на Съюза, което ще трябва да бъде преразгледано с оглед изпълнението на Парижкото споразумение, а това може да бъде постигнато единствено чрез законодателни мерки на Съюза.

(7)Поради това споразумението следва да бъде подписано от името на Европейския съюз, при условие на сключването му на по-късна дата,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Одобрява се подписването, от името на Европейския съюз, на Парижкото споразумение към Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата.

Текстът на споразумението ще бъде подписан на 22 април 2016 г. в Ню Йорк 1 .

Член 2

Председателят на Съвета е оправомощен да посочи лицето(ата), упълномощено(и) да подпише(ат) споразумението от името на Съюза.

Генералният секретариат на Съвета изготвя акта за предоставяне на пълни правомощия за подписване на Споразумението на лицето (лицата), посочено(и) от Комисията, при условие че споразумението бъде сключено.

Член 3

Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

Съставено в Брюксел на година.

   За Съвета

   Председател
   […]

(1)