Брюксел, 2.2.2016

COM(2016) 43 final

2016/0027(COD)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за използването на радиочестотната лента 470—790 MHz в Съюза

{SWD(2016) 19 final}
{SWD(2016) 20 final}


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

Стратегията за цифров единен пазар за Европа съдържа визия за универсална, висококачествена връзка за предприятията и гражданите. Стратегията включва конкретни предложения на Комисията относно „координираното освобождаване на радиочестотната лента 694—790 MHz („лентата около 700 MHz“), която е особено подходяща, за да се осигури предоставянето на широколентови услуги в селските райони, като същевременно се отчитат специфичните потребности на разпространението на аудио-визуални медии“.

За безжична връзка е необходим достъп до радиочестотен спектър в лентите под 1 GHz, които са особено подходящи за постигането както на широко покритие, така и на високи скорости. След преминаването към технологии за цифрова телевизия, използващи по-ефикасно радиочестотния спектър, лентата около 800 MHz (790—862 MHz или т.нар. „цифров дивидент“) бе първата част от дециметровия обхват (UHF, 470—862 MHz) за радиоразпръскване, която трябваше да бъде преразпределена за безжични широколентови услуги в Съюза. Понастоящем дециметровият обхват за радиоразпръскване обхваща честотите от 470 до 790 MHz (наричан по-нататък „дециметровият обхват“). Този обхват се използва за цифрова наземна телевизия (DTT) и от звукотехническо оборудване за реализирането на програми и специални прояви (PMSE), главно безжични микрофони.

На Световната конференция по радиосъобщения през 2012 г. (WRC-12) на Международния съюз по далекосъобщения (МСД), която преразглежда задължителните правила за радиосъобщенията, се реши, че лентата около 700 MHz следва да бъде разпределена за секторите както на телевизионното и радиоразпръскването, така и на подвижната радиослужба в регион 1 (Европа и Африка), считано от 2015 г.

На конференцията WRC-15, която се състоя през ноември 2015 г., приключиха международните преговори относно техническите и регулаторните параметри за използването на лентата около 700 MHz за безжични широколентови услуги. Съгласуваността по отношение на радиочестотната лента около 700 MHz във всички региони на МСД 1 предоставя рядка възможност за хармонизиране почти в световен мащаб на използването на тази лента за безжични широколентови услуги. WRC-15 също така запази разпределението на радиочестотната лента 470—694 MHz („лентата под 700 MHz“) изключително за радиоразпръскване в регион 1.

През 2013 г. заместник-председателят на Комисията Нели Крус възложи на бившия комисар Паскал Лами да председателства група на високо равнище от представители на секторите на мобилните комуникации, радиоразпръскването и медиите, която да постигне обща позиция относно бъдещото използване на дециметровия обхват. В доклада на председателя („доклада Лами“) той препоръчва, в това си качество, промяна на използването на лентата около 700 MHz за безжични широколентови услуги, като същевременно се запази европейският аудио-визуален модел чрез предоставяне на гаранции, че за наземното радиоразпръскване ще е достъпен радиочестотен спектър в лентата под 700 MHz.

В резултат на проведената от Комисията обществена консултация относно доклада Лами се установи, че е налице подкрепа за координирани действия на Съюза. Успоредно с това Групата по политиката в областта на радиочестотния спектър (RSPG) прие становище 2 също в подкрепа на прилагането на координиран подход на Съюза за предоставяне на безжични широколентови услуги в радиочестотната лента около 700 MHz. В становището на RSPG се препоръчват хармонизирани технически условия и общ срок за ефективното използване на радиочестотната лента около 700 MHz, както и дългосрочното използване на лентата под 700 MHz за разпространение на аудио-визуални продукти, включително предоставяне за цифрова наземна телевизия.

Комисията отговори на резултатите от процеса на обсъждане със заинтересованите страни в Европа и международните споразумения под егидата на МСД, като разработи стратегия на Съюза относно дългосрочното използване на дециметровия обхват. Стратегията цели насърчаване на цифровия единен пазар и осигуряване на ефективно управление на радиочестотния спектър в дециметровия обхват, като се отчита неговото социално, културно и икономическо значение. Стратегията за дециметровия обхват има три основни направления:

хармонизирани технически условия за безжични широколентови електронни съобщителни услуги в радиочестотната лента около 700 MHz въз основа на принципа на неутралност по отношение на технологиите и услугите;

общ срок за предоставяне на лентата около 700 MHz за ефективно използване за безжични широколентови електронни съобщителни услуги в съответствие с горепосочените хармонизирани технически условия и мерки за координация в подкрепа на този преход;

приоритет за разпространението на аудио-визуални медийни услуги (АВМУ) в радиочестотната лента под 700 MHz в съчетание с гъвкав подход относно използването на тази лента; това е необходимо, за да бъдат взети предвид различните степени на значение на цифровата наземна телевизия в държавите членки.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

Настоящото предложение допринася за постигане на целта да се предоставят 1200 MHz за безжични широколентови услуги, която е една от главните цели на Решение № 243/2012/ЕС на Европейския парламент и на Съвета за създаване на многогодишна програма за политиката в областта на радиочестотния спектър (ППОРС). Предложението също така е за насърчаване по-нататъшното развитие на иновативни аудио-визуални медийни услуги в съответствие с целите на ППОРС и е съгласувано с Директивата за разрешение 3 и Рамковата директива 4 , по-специално членове 9 и 9а от последната.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Настоящият законодателен акт се основава на член 114 от ДФЕС, за да се гарантира функционирането на вътрешния пазар.

Субсидиарност и пропорционалност

Както е обяснено и в оценката на въздействието, най-добрият вариант за осъществяване на това предложение с оглед на субсидиарността и пропорционалността е чрез решение.

Принципът на субсидиарността е спазен, доколкото целите на инициативата не могат да бъдат постигнати поотделно от държавите членки, като в същото време тя дава възможност да се вземе предвид националната специфика (както за лентата около 700 MHz, така и за лентата под 700 MHz).

ЕС следва да реши по какъв начин възнамерява да използва радиочестотната лента около 700 MHz в бъдеще, ако иска да избегне разминаване между националните подходи и да ограничи радиосмущенията през границите. Липсата на общо законодателство на Съюза за дециметровия обхват би породила вредна разпокъсаност в използването на този обхват в рамките на Съюза. Разпокъсаността води до трансгранични радиосмущения, които могат да засегнат до 13 % от населението на ЕС.

Поради това е необходимо координирано определяне и разрешаване на използването на лентата около 700 MHz за безжични широколентови услуги до 2020 г. и координирано определяне на лентата под 700 MHz за гъвкаво използване, което да гарантира предоставянето на аудио-визуални медийни услуги за масовата публика, както и инвестиции в по-ефективни технологии, които са необходими, за да се освободи лентата около 700 MHz от сегашното ѝ използване за цифрова наземна телевизия.

Гъвкавото използване на лентата под 700 MHz също отговаря на принципа на пропорционалност, тъй като е насочено към проблема и постига целите по най-ефикасен начин. Например освобождаването на цялата лента под 700 MHz за безжични широколентови услуги би надхвърлило това, което е необходимо понастоящем, за да се задоволи търсенето на радиочестотен спектър под 1 GHz за безжичен обмен на данни в отговор на потребностите. Същевременно гъвкавото използване обезпечава правна сигурност за цифровата наземна телевизия в лентата под 700 MHz за онези държави членки, които желаят да запазят сегашния си капацитет за цифрова наземна телевизия. Освен това хармонизирани технически условия за използването на радиочестотния спектър могат да бъдат установени в съгласие с националните технически експерти в Комитета по радиочестотния спектър съгласно Решение № 676/2002/ЕО.

Избор на инструмент

Стратегията на Комисията относно дециметровия обхват за Съюза ще бъде прилагана въз основа на два правни инструмента. С необвързваща мярка като например препоръка на Европейския парламент и Съвета нито координацията на равнище ЕС би станала задължителна, нито биха се изисквали действия от държавите членки. Решението беше предпочетено пред регламента, тъй като мярката създава задължения за държавите членки, но няма за цел да породи пряко приложими действия в държавите членки за частни лица. По-целесъобразно е да бъде решение, а не директива, тъй като проектомярката не определя съвкупност от общи правила, които да бъдат транспонирани в националното законодателство, а включва само ограничен брой конкретни действия, които да се предприемат от държавите членки. Например в член 6, параграф 4 от Решение № 243/2012/ЕС на Европейския парламент и на Съвета за създаване на ППОРС се съдържат подобни задължения и действия за държавите членки, а в минали години бяха приети и решения 128/1999/ЕО, 626/2008/ЕО и 676/2002/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, за да се вменят на държавите членки задължения и действия от подобен характер.

В съответствие с член 114 от ДФЕС въпросната мярка ще бъде придружена от решение за изпълнение на Комисията, прието по процедура на комитет съгласно Решение № 676/2002/ЕО 5 , за да се определи и предостави радиочестотната лента около 700 MHz за използване за безжични широколентови електронни съобщителни услуги в съответствие с хармонизираните технически условия, разработени със съдействието на CEPT 6 . Този подход беше използван и за хармонизиране на радиочестотната лента около 800 MHz за безжични широколентови електронни съобщителни услуги по силата на ППОРС и Решение 2010/267/ЕС на Комисията 7 .

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Консултации със заинтересованите страни

В настоящото предложение са взети под внимание следните материали от заинтересовани страни:

а)докладът Лами 8 , изготвен от Паскал Лами въз основа на работата на председателстваната от него група на високо равнище;

б)коментари от обществената консултация 9 по доклада Лами;

в)докладът на RSPG относно „Предложен подход за координация по отношение на радиочестотния спектър за радиоразпръскване в случай на промяна на използването на лентата около 700 MHz“ 10 ;

г)становището на RSPG относно „Дългосрочна стратегия за бъдещото използване на дециметровия обхват (470—790 MHz) в Европейския съюз“.

Събиране и използване на експертни становища

Специално за Комисията бяха извършени две независими проучвания, които осигуриха материал за настоящото предложение. Те бяха:

„Икономическо и социално въздействие на промяната на използването на радиочестотната лента около 700 MHz за безжични широколентови услуги в Европейския съюз“;

„Предизвикателства и възможности на сближаването между радио-телевизионното разпръскване и широколентовата връзка и неговото въздействие върху използването на радиочестотния спектър и мрежата“.

По първото от двете проучвания са анализирани разходите по прехода, въздействието на покритието с безжична широколентова връзка чрез използване на радиочестотната лента около 700 MHz и социално-културните аспекти на преконфигурирането на цифровата наземна телевизия за използване на радиочестотната лента под 700 MHz.

Второто проучване предостави подробна оценка на възможностите за сближаване между цифровата наземна телевизия и безжичните широколентови услуги след 2020 г.

Оценка на въздействието

На 27 ноември 2015 г. Комитетът за регулаторен контрол 11 даде положително становище за оценката на въздействието, изготвена от Комисията.

При оценката на въздействието бяха разгледани четири варианта на политика:

(1)Без действия на равнището на Съюза.

(2)Координирано определяне и разрешаване до 2020 г. на използването на радиочестотната лента около 700 MHz за безжични широколентови услуги, както и резервиране на радиочестотната лента под 700 MHz за цифрова наземна телевизия и звукотехническо оборудване за PMSE.

(3)Координирано определяне и разрешаване до 2020 г. на използването на радиочестотната лента около 700 MHz за безжични широколентови услуги. Координирано определяне на радиочестотната лента под 700 MHz за гъвкаво използване в зависимост от националното търсене, което ще гарантира непрекъснатост в предоставянето на аудио-визуални медийни услуги на широката публика (по технологично неутрален начин), включително разпространение за безплатно гледане, както и предоставянето на радиочестотен спектър за използване от звукотехническо оборудване за PMSE. С цел да се избегнат радиосмущения, използването на спектъра под 700 MHz следва да бъде ограничено по технически начин до предаване „само в права посока“ 12 . При този вариант ще се предвижда и разработването на стратегия относно използването на радиочестотния спектър от звукотехническо оборудване за PMSE, с която да се отговори на загубата на достъп на това оборудване до радиочестоти в дециметровия обхват.

(4)Координирано определяне и разрешаване до 2020 г. на използването на целия дециметров обхват за безжични широколентови услуги.

Комисията избра вариант 3 като „предпочитан вариант“ за изпълнение на целите на политиката. Предпочитаният вариант ще допринесе за постигане на целите на равнището на Съюза по отношение на радиочестотния спектър и свързаността. Използването на радиочестотната лента около 700 MHz за безжична широколентова връзка заедно с честотните ленти около 800 MHz и 900 MHz ще увеличи капацитета на мобилните мрежи. Това ще осигури универсално покритие при високи скорости на предаване от най-малко 30 MB/s на потребител в рамките на представителен конкурентен пазар с 3—4 оператора. Определянето на 2020 г. като общ краен срок за промяна на използването на радиочестотната лента около 700 MHz е удачно и поради факта, че тогава започва въвеждането на мрежи от пето поколение (5G). При вариант 3 също така се гарантира сигурен достъп до радиочестоти в лентата под 700 MHz на радио- и телевизионни оператори и доставчици на аудио-визуални медийни услуги за обществеността, и по-специално наземно цифрово радиоразпръскване. Гъвкавото използване на спектъра под 700 MHz улеснява ограничаването на радиосмущенията и позволява създаването на иновативна „екосистема“, спомагаща за инвестиции и нови бизнес модели.

В подкрепа на вариант 3 са посочените по-горе резултати от WRC-15 по отношение както на радиочестотната лента около 700 MHz, така и на радиочестотната лента под 700 MHz. Запазва се разпределението на радиочестотната лента под 700 MHz изключително за услуги за радиоразпръскване в Европа и Африка и в големи части от останалата част на света.

При горепосоченото първо проучване, възложено чрез търг от Комисията, се установи, че очакваните разходи по освобождаването на радиочестотната лента около 700 MHz в 2020 г. и преминаването към следващото поколение технологии за наземно радиоразпръскване ще бъдат между 1,2 и 4,4 милиарда евро. По-голямата част от тези разходи ще бъдат поети от крайните потребители, когато модернизират своето приемно оборудване преди края на нормалния цикъл на неговото подновяване. За звукотехническото оборудване за PMSE се очакват разходи в размер на 200 милиона евро за преход през 2020 г. въз основа на приемането, че 30 % от сегашните потребители на такова оборудване го използват в радиочестотната лента около 700 MHz. Държавите — членки на ЕС, могат обаче да предлагат технологично неутрални мерки за държавна помощ, с които да ограничават тези разходи, ако са спазени правилата за държавната помощ 13 . Освен това се очаква разходите за адаптиране на мрежите за цифрова наземна телевизия, така че да предават същия обем програмно съдържание с намалено използване на радиочестотен спектър, да възлязат максимум на около 890 милиона евро. По-конкретно това може да включва разходите, направени от носителите на права за ползване, които ще трябва да бъдат изменени преди изтичането на срока, за който са предоставени. Ако държавите членки обмислят мерки за ограничаване на такива разходи, тези мерки трябва да са в съответствие с принципа на технологична неутралност и със съответните решения на Комисията в областта на държавните помощи 14 , както и със свързаната с тях съдебна практика на съдилищата на ЕС 15 . В някои случаи приетите мерки за обезщетяване за отнемането на права могат да бъдат при определени обстоятелства съвместими с правото на Съюза в областта на държавните помощи, когато обезщетението не превишава вредите вследствие на отнемането. Според RSPG права за ползване са предоставени в 14 държави членки за неопределен срок или за срок, изтичащ след 2020 г.

Като се вземат предвид резултатите от последните търгове за радиочестотен спектър за честотните ленти около 800 MHz и 900 MHz, общите приходи от предоставянето на радиочестотната лента около 700 MHz в ЕС-28 до 2020 г. ще възлязат по консервативна оценка на около 11 милиарда евро, ако всички други условия са равни.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Не се очаква специфично отражение върху бюджета на Съюза.

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Подробно разяснение на конкретните разпоредби на предложението

В съответствие със стратегията относно дециметровия обхват в настоящото предложение се определят:

крайни срокове за промяна на използването на радиочестотната лента около 700 MHz за безжични широколентови електронни съобщителни услуги в съответствие с хармонизирани технически условия на равнището на Съюза;

мерки за улесняване на прехода в използването на радиочестотния спектър в дециметровия обхват;

мерки за дългосрочното използване на лентата под 700 MHz, въпреки че те ще включват преразглеждане.

В член 1 се определят два задължителни общи крайни срокове за държавите членки за промяна на използването на радиочестотната лента около 700 MHz за безжични широколентови услуги:

до края на 2017 г. трябва да бъдат завършени трансграничните споразумения за координация;

до средата на 2020 г. радиочестотната лента около 700 MHz трябва да бъде предоставена за ефективно използване за безжични широколентови електронни съобщителни услуги в съответствие с Решението за изпълнение на Комисията относно хармонизираните технически условия за използването на лентата 16 .

В член 1 се постановява също така, че след изтичането на общия срок използването на радиочестотната лента около 700 MHz трябва да бъде с трансгранична защита.

Член 2 съдържа изискването държавите членки да направят търгуеми правата за ползване в радиочестотната лента около 700 MHz. Това е в съответствие с целите на политиката и разпоредбите на ППОРС 17 и Рамковата директива.

Съгласно член 3 от държавите членки се изисква да се консултират на национално равнище и да обмислят предприемането на мерки за гарантиране на високо качество на покритието на населението и територията им, когато предоставят права за ползване на радиочестотната лента около 700 MHz за безжични широколентови електронни съобщителни услуги. Целта е да се извлекат социално-икономически ползи от дециметровия обхват, като се допринесе за преодоляването на цифровото разделение и се създадат условия за повсеместното разпространение на „интернет на предметите“.

Член 4 се отнася за дългосрочното използване на радиочестотната лента под 700 MHz. Съгласно него държавите членки трябва да гарантират използването на тази лента в дългосрочен план за предоставянето на аудио-визуални медийни услуги на масовата публика (или на широката общественост). Това следва да включва по-нататъшното използване за безжично звукотехническо оборудване за PMSE в съответствие с националните приоритети. 

С оглед да се осигури съгласуваност на задълженията на държавите членки с членове 9 и 9а от Рамковата директива, задължението за гарантиране на използването на лентата под 700 MHz се отнася за предоставянето на аудио-визуални медийни услуги на масовата публика, а не за типа на използваната за това безжична технология или за вида на електронните съобщителни услуги. Следователно с член 4 се гарантира сигурността на достъпа до радиочестотния спектър и се дава възможност за по-нататъшно развитие на цифровата наземна телевизия като основна платформа за наземно предоставяне на аудио-визуални медийни услуги на широката общественост. Този член също така позволява радиочестотната лента под 700 MHz да се използва и за други технологии или електронни съобщителни услуги, ограничени до предаване само в права посока (т.е. от мрежата към крайни приемащи устройства, като например телевизори или таблети).

Член 5 съдържа изискването държавите членки да приемат и да оповестят в целия Съюз националните си пътни карти относно промяната на използването на радиочестотната лента около 700 MHz за безжични широколентови услуги и свързания с това процес на преход за целия дециметров обхват. Тази разпоредба е обоснована от пътната карта за прехода, договорена между заинтересованите страни (вж. приложение 2 към доклада Лами). Пътната карта очертава обхвата на мерките, които трябва да бъдат взети при прехода към нови технологии за цифрова наземна телевизия във връзка с промяната на използването на радиочестотната лента около 700 MHz. Целта е да се гарантира, че въздействията върху гражданите и предприятията могат да бъдат ограничени, като се използва прозрачен процес.

Член 6 съдържа изискването Комисията да проведе до 2025 г. преглед на използването на радиочестотния спектър в лентата под 700 MHz в сътрудничество с държавите членки. След извършването на този преглед Комисията трябва да докладва заключенията си на Европейския парламент и Съвета заедно с евентуални предложения за регулаторни промени, които биха могли например да променят същността или формата на гаранциите или тяхната продължителност. Тази разпоредба от Решението е в съответствие с препоръка в доклада Лами. При прегледа от Комисията на използването на радиочестотния спектър в лентата под 700 MHz следва да се вземе предвид планирания преглед на тази лента в рамките на Световната конференция по радиосъобщения през 2023 г. на МСД.

2016/0027 (COD)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за използването на радиочестотната лента 470—790 MHz в Съюза

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 114 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет 18 ,

като взеха предвид становището на Комитета на регионите 19 ,

в съответствие с обикновената законодателна процедура,

като имат предвид, че:

(1)В многогодишната програма за политиката в областта на радиочестотния спектър (ППОРС), създадена с Решение № 243/2012/ЕС 20 , Европейският парламент и Съветът поставиха като цели определянето до 2015 г. на поне 1 200 MHz подходящ радиочестотен спектър за безжични широколентови електронни съобщителни услуги в ЕС, подкрепа за по-нататъшното развитие на иновативни аудио-визуални медийни услуги чрез осигуряване на достатъчно радиочестотен спектър за спътниково и наземно предоставяне на такива услуги, ако необходимостта е ясно обоснована, и осигуряване на достатъчно радиочестотен спектър за реализирането на програми и специални прояви (PMSE).

(2)В своята стратегия за цифровия единен пазар (ЦЕП) 21 , Комисията изтъква значението на радиочестотната лента 694—790 MHz („лентата около 700 MHz“), за да се гарантира предоставянето на широколентови услуги в селските райони, и подчертава необходимостта от координирано освобождаване на тази радиочестотна лента, като същевременно се съблюдават специфичните потребности на предоставянето на аудио-визуални медийни услуги.

(3)Радиочестотният спектър в лентата 470—790 MHz е ценен актив за рентабилното разгръщане на безжични мрежи с универсално покритие в сгради и на открито. Този спектър понастоящем се използва в целия Съюз за цифрова наземна телевизия (DTT) и безжично звукотехническо оборудване за PMSE. Той поддържа развитието на медийния, творческия и културния сектори, които разчитат до голяма степен на ресурса на този спектър за безжично предоставяне на съдържание за масовата публика.

(4)За регион 1, който включва Съюза, приетият от Световната конференция по радиосъобщенията Правилник по радиосъобщения на Международния съюз по далекосъобщения, разпределя радиочестотната лента около 700 MHz за радиоразпръскване и подвижна (с изключение на въздушна подвижна) радиослужба на съвместна първична основа, а радиочестотната лента 470—694 MHz („лентата под 700 MHz“) — изключително за радиоразпръскване, на първична основа, и за използване от безжично звукотехническо оборудване за PMSE, на вторична основа.

(5)Бързо нарастващият безжичен широколентов трафик налага увеличаване на капацитета на безжичните мрежи. Радиочестотният спектър в лентата около 700 MHz предоставя както допълнителен капацитет, така и универсално покритие, по-специално за трудни от икономическа гледна точка селски и отдалечени райони, за използване в сгради и за широка гама от машинни комуникации. В този контекст със съгласувани мерки за покритието на целия Съюз с висококачествена наземна безжична връзка, които се основават на най-добрите национални практики за задълженията по лицензиите на операторите, следва да се преследва постигането на целта на ППОРС до 2020 г. всички граждани да получат широколентов достъп със скорост не по-малка от 30 MB/s. По този начин мерките ще насърчават иновативни цифрови услуги и ще осигуряват социално-икономически ползи в дългосрочен план.

(6)Споделянето на радиочестотен спектър в рамките на обща честотна лента между двупосочна безжична широколентова връзка (в права и в обратна посока), от една страна, и еднопосочно телевизионно радиоразпръскване или безжично звукотехническо оборудване за PMSE, от друга страна, е проблемно от техническа гледна точка. Това означава, че промяната на използването на радиочестотната лента около 700 MHz за двупосочни наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги би лишило цифровата наземна телевизия и безжичното звукотехническо оборудване за PMSE от част от техните ресурси от радиочестотен спектър. Поради това секторите на DTT и PMSE се нуждаят от дългосрочна регулаторна предвидимост относно наличието на достатъчно радиочестотен спектър, така че да могат да гарантират устойчивото предоставяне и развитие на услугите си, по-специално на безплатната телевизия. Може да са необходими мерки на национално равнище и на равнище ЕС, за да се осигури допълнителен ресурс от радиочестотен спектър извън лентата 470—790 MHz за използване от безжично звукотехническо оборудване за PMSE.

(7)В своя доклад до Европейската комисия („доклада Лами“) 22 Паскал Лами, председател на групата на високо равнище относно бъдещото използване на радиочестотната лента 470—790 MHz, препоръчва до 2020 г. (± две години) радиочестотната лента около 700 MHz да бъде предоставена на разположение за безжични широколентови услуги. Това би спомогнало за постигане на целта за дългосрочна регулаторна предвидимост за достъпа на цифровата наземна телевизия до честотната лента под 700 MHz до 2030 г., въпреки че положението би трябвало да се преразгледа до 2025 г. В доклада Лами се препоръчва и гъвкавост на национално равнище в използването на радиочестотния спектър в лентата под 700 MHz, което е ограничено до предаване само в права посока. Ограничението за предаване само в права посока е валидно за всички предавания в безжична система, независимо от нейната технология, за еднопосочен пренос от станции на централната инфраструктура, като например телевизионни кули или базови станции за мобилна връзка, към преносими или мобилни крайни устройства като телевизори и мобилни телефони.

(8)Групата по политиката в областта на радиочестотния спектър (RSPG) препоръчва в своето становище относно дългосрочна стратегия за бъдещото използване на радиочестотната лента 470—790 MHz в Съюза („становище на RSPG“) приемането на координиран подход в целия Съюз, за да се предостави до края на 2020 г. радиочестотната лента около 700 MHz за ефективно използване за безжични широколентови електронни съобщителни услуги. Това следва да е съчетано с гарантирането на дългосрочното предоставяне за периода до 2030 г. на честотната лента под 700 MHz само за аудиовизуални медийни услуги. RSPG препоръчва по-специално въвеждането на гъвкавост, така че честотната лента под 700 MHz да може да се използва и за безжични широколентови електронни съобщителни услуги само в права посока на предаване.

(9)Тъй като някои държави членки вече са започнали или завършили процес в национален мащаб за разрешаване използването на радиочестотната лента около 700 MHz за двупосочни наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги, Съюзът следва да предприеме незабавни действия, за да се предотврати разпокъсване на единния пазар. Необходим е съгласуван подход за бъдещото използване на радиочестотната лента 470—790 MHz, който също така следва да осигурява регулаторна предвидимост, да уравновесява разнообразието в държавите членки с целите на единния пазар и да спомага за съгласувана позиция на Съюза на международната сцена. В този контекст от държавите членки следва да се изиска своевременно да променят използването на честотната лента около 700 MHz в съответствие с правото на Съюза и националното право.

(10)Използването на радиочестотната лента около 700 MHz за други приложения в държави, които не са членки на Съюза, което е позволено съгласно международни споразумения или в части от националната територия извън ефективния контрол на органите на държава членка, може да ограничи използването на тази лента за наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги в някои държави членки. Това би им попречило да спазят общия график, определен на равнището на Съюза. Засегнатите държави членки следва да предприемат всички необходими мерки за свеждане до минимум на продължителността и географския обхват на тези ограничения и да потърсят съдействие от Съюза, когато това е необходимо, по силата на член 10, параграф 2 от ППОРС. Съгласно член 6, параграф 2 и член 7 те следва също да уведомят Комисията за такива ограничения и съответната информация следва да бъде публикувана в съответствие с член 5 от Решение № 676/2002/ЕО 23 .

(11)Използването на радиочестотната лента около 700 MHz за наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги следва възможно най-скоро да бъде подложено на гъвкав разрешителен режим. Той следва да включва възможност за притежателите на права за ползване на радиочестотен спектър да продават или отдават на лизинг свои съществуващи права в контекста на прилагането на членове 9, 9а и 9б от Директива 2002/21/ЕО 24 .

(12)В съответствие с членове 9 и 9а от Директива 2002/21/ЕО държавите членки следва да прилагат гъвкав подход, когато това е възможно, и могат да разрешават въвеждането на алтернативно използване с предаване само в права посока, като например наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги в честотната лента под 700 MHz, в съответствие с националните нужди за разпространение на аудио-визуални медийни услуги за масовата публика. Когато разрешават използването на честотната лента под 700 MHz за наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги с предаване само в права посока, държавите членки следва да гарантират, че това използване не засяга използването на лентата под 700 MHz за цифрово наземно радиоразпръскване в съседни държави членки, както е предвидено в споразумението, постигнато на Регионалната конференция по радиосъобщения през 2006 г. 25

(13)При всички случаи използването на радиочестотния спектър в лентата 470-694 MHz следва да бъде подложено на преоценка на равнището на Съюза не по-късно от 2025 г. При преоценката следва да се вземе под внимание и планираният преглед за тази радиочестотна лента на Световната конференция по радиосъобщения в 2023 г. Промените в използването на радиочестотната лента под 700 MHz следва да са съобразени с технологичното развитие, поведението на потребителите, значението на това да се осигури непрекъснатост при предоставянето на безплатна телевизия 26 и социалните, икономическите и културните цели от общ интерес. В този контекст са необходими проучвания относно техническите и регулаторните условия за съвместимост между традиционни и нови употреби на радиочестотния спектър в лентата под 700 MHz. Те биха гарантирали съгласуваност между подходите, възприети от различните държави членки за гъвкаво и ефикасно използване на радиочестотния спектър, и биха позволили мерки за техническо хармонизиране по отношение на използването и съвместимостта на услугите в тази лента. Такива проучвания и мерки могат да бъдат разработени съгласно Решение № 676/2002/ЕО.

(14)Държавите членки следва да приемат съгласувани национални пътни карти за улесняване използването на радиочестотната лента около 700 MHz за наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги, като същевременно се гарантира непрекъснатост на освобождаващото тази лента телевизионно радиоразпръскване. След като пътните карти бъдат приети, държавите членки следва да ги оповестят по прозрачен начин в целия Съюз. Пътните карти следва да обхващат дейностите и графиците за изготвяне на нови честотни планове, техническото развитие на мрежовото оборудване и оборудването за крайните потребители, съвместимостта между радиотехническото и другото оборудване, съществуващите и нови разрешителни режими, както и информация относно възможността за обезщетяване за евентуални разходи по миграцията, за да се избегнат, наред с другото, разходи за крайните потребители. Когато държавите членки възнамеряват да запазят цифровата наземна телевизия, в пътните карти следва да се обърне особено внимание на улесняването на технологичното модернизиране на апаратурата за радиоразпръскване с оглед по-ефикасно използване на радиочестотния спектър — например чрез усъвършенствани видеоформати (като HEVC) или технологии за предаване на сигнали (като DVB-T2).

(15)Обхватът и механизмът за евентуално обезщетяване за приключването на прехода в използването на радиочестотния спектър в лентата 470—790 MHz следва да бъдат анализирани съгласно приложимите национални разпоредби, както е предвидено в член 14 от Директива 2002/20/ЕО 27 , и трябва да бъдат в съответствие с разпоредбите на членове 107 и 108 от ДФЕС.

(16)Тъй като целта на настоящото решение — осигуряване на координиран преход в използването на радиочестотния спектър в лентата 470—790 MHz съгласно общи цели — не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки, а предвид нейния обхват и преследваните с нея резултати тя може да бъде по-добре постигната на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящото решение не надхвърля необходимото за постигане на тази цел,

ПРИЕХА НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

(1)До 30 юни 2020 г. държавите членки следва да позволят използването на радиочестотната лента 694—790 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на безжични широколентови електронни съобщителни услуги само съгласно хармонизирани технически условия, определени от Комисията в съответствие с член 4 от Решение № 676/2002/ЕО. При необходимост държавите членки извършват процеса по даване на разрешения или изменят съответните съществуващи права за използване на радиочестотния спектър в съответствие с Директива 2002/20/ЕО, с цел да позволят това използване.

(2)С цел да позволят използването на радиочестотната лента 694—790 MHz в съответствие с параграф 1, до 31 декември 2017 г. държавите членки сключват всички необходими споразумения за трансграничното координиране на честоти в рамките на Съюза.

(3)Държавите членки не са обвързани със задълженията по параграфи 1 и 2 в географски области, в които въпросите по координацията на честотите с държави извън Съюза остават нерешени, ако държавите членки полагат всички възможни усилия, за да сведат до минимум продължителността и географския обхват на тази нерешена координация и ежегодно докладват резултатите на Комисията, докато висящите въпроси по координацията бъдат решени. Настоящият параграф се прилага и по отношение на проблемите с координирането на радиочестотния спектър в Република Кипър, които произтичат от факта, че правителството на Кипър е възпрепятствано да осъществява ефективен контрол върху част от територията.

Член 2

До 30 юни 2022 г. държавите членки следва да позволят прехвърлянето или отдаването на лизинг на права за ползване на радиочестотен спектър за електронни съобщителни услуги в радиочестотната лента 694—790 MHz.

Член 3

Когато държавите членки разрешават използването на радиочестотната лента 694—790 MHz или изменят съществуващи права за ползване на радиочестотната лента 694—790 MHz, те предприемат всички необходими мерки, за да осигурят високо равнище на покритие на своето население и територия със скорост най-малко 30 MB/s както в затворени помещения, така и на открито, включително в предварително определени национални приоритетни области, където е необходимо, и по протежение на основните сухоземни транспортни маршрути. Тези мерки могат да включват условия за улесняване или насърчаване на споделянето на мрежова инфраструктура или радиочестотен спектър в съответствие с правото на Съюза.

За тази цел държавите членки оценяват и се консултират относно необходимостта да обвържат с условия правата за ползване на радиочестоти в лентата 694—790 MHz.

Член 4

(1)Държавите членки гарантират, че радиочестотната лента 470—694 MHz или части от тази лента са на разположение за наземното предоставяне на аудио-визуални медийни услуги за масовата публика, включително безплатна телевизия, и за използване от безжично звукотехническо оборудване за PMSE съобразно националните потребности за радиоразпръскване. Държавите членки гарантират, че никое друго използване на радиочестотната лента 470—694 MHz на територията им не причинява вредни радиосмущения в наземното предоставяне на аудио-визуални медийни услуги в съседна държава членка.

(2)Ако държавите членки разрешават използването на радиочестотния спектър в лентата 470—694 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги, различни от телевизионно радиоразпръскване, това използване се ограничава до предаване само в права посока. Това използване не засяга задълженията, произтичащи от международните споразумения и правото на Съюза.

Член 5

До 30 юни 2017 г. държавите членки приемат и публикуват своя национален план и график („национална пътна карта“) за изпълнение на задълженията си по членове 1 и 4 от настоящото решение.

С оглед да се гарантира, че използването на радиочестотната лента 694—790 MHz е в съответствие с параграф 1 от член 1, държавите членки включват в своите национални пътни карти, когато е целесъобразно, информация относно мерките за ограничаване на въздействието на предстоящия процес на преход върху обществеността и ползвателите на безжично звукотехническо оборудване за PMSE, както и за улесняване на навременното наличие на вътрешния пазар на оперативно съвместима техника за оборудване на мрежите за телевизионно радиоразпръскване и за приемане.

Член 6

До 1 януари 2025 г. Комисията, в сътрудничество с държавите членки, извършва оценка и докладва на Съвета и на Европейския парламент относно развитието в използването на радиочестотната лента 470-694 MHz, като взема под внимание социалните, икономическите, културните и технологичните аспекти, които оказват влияние върху използването на тази честотна лента съгласно членове 1 и 4. В доклада се дава оценка на необходимостта да се промени използването в Съюза на радиочестотната лента 470—694 MHz или на част от нея.

Член 7

Настоящото решение влиза в сила на 20-тия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 8

Адресати на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Брюксел на година.

За Европейския парламент    За Съвета

Председател    Председател

(1) Лентата около 700 MHz в регион 3, както и лентата 698—790 MHz в регион 2 бяха разпределени преди 2012 г. за подвижната радиослужба на съвместна първична основа.
(2) Документ RSPG15-595 final, на адрес: http://rspg-spectrum.eu/wp-content/uploads/2013/05/RSPG15-595_final-RSPG_opinion_UHF.pdf .
(3) Директива 2002/21/EО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно общата регулаторна рамка за електронните съобщителни мрежи и услуги (Рамкова директива) (ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 33).
(4) Директива 2002/20/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно разрешението на електронните съобщителни мрежи и услуги („Директива за разрешение“) (ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 21).
(5) Решение № 676/2002/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно регулаторната рамка за политиката на Европейската общност в областта на радиочестотния спектър (Решение за радиочестотния спектър) (ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 1).
(6) Европейска конференция по пощи и далекосъобщения.
(7) Решение на Комисията от 6 май 2010 г. относно хармонизирани технически условия за използването на радиочестотната лента 790—862 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги в Европейския съюз (ОВ L 117, 11.5.2010 г., стр. 95).
(8) Хипервръзка: http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/report-results-work-high-level-group-future-use-uhf-band .
(9) Хипервръзка: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/PublicConsultationLamyReport2014 .
(10) Документ RSPG13-524 rev1, хипервръзка: https://circabc.europa.eu/d/a/workspace/SpacesStore/614d3daf-76a0-402d-8133-77d2d3dd2518/RSPG13-524 %20rev1 %20Report_700MHz_reallocation_REV.pdf .
(11) Хипервръзка: http://ec.europa.eu/smart-regulation/impact/ia_carried_out/cia_2015_en.htm#cnect
(12) Предаване единствено от мрежовата инфраструктура към крайни приемащи устройства, като например телевизори или таблети.
(13) Комисията одобри в няколко свои решения държавна помощ за ограничаване на въздействието върху потребителите и ползвателите на PMSE. Виж например N622/03 Digitalisierungsfonds — Австрия, ОВ C 228, 17.9.2005 г.; C25/04 Въвеждане на цифрова наземна телевизия (DVB-T) в Берлин-Бранденбург — Германия, ОВ L 200, 22.7.2006 г.; C24/04 Цифрова наземна телевизия в Швеция, OВ L 112, 30.4.2007 г.; C52/05 Цифрови декодери в Италия, OВ L 147, 8.6.2007 г.; N270/06 Субсидии за цифрови декодери с API — Италия , ОВ C 80, 13.4.2007 г.; N107/07 Субсидии за IdTV — Италия, ОВ C 246, 20.10.2007 г.; C34/06 Въвеждане на цифрова наземна телевизия (DVB-T) в Северен Рейн-Вестфалия, OВ L 236, 3.9.2008 г.; SA.28685 Captación de Televisión Digital en Cantabria — Испания, ОВ C 119, 24.4.2012 г.; N671b/2009 — Преминаване към цифрова технология в Словакия, ОВ C 39, 8.2.2011 г.
(14) Държавна помощ C 25/2004, DVB-T Берлин-Бранденбург; Държавна помощ C 52/2005, цифрови декодери; планирано за януари 2016 г. решение на Комисията относно държавна помощ № SA.32619, нотифицирана от Кралство Испания за обезщетение за вреди поради либерализацията на цифровия дивидент.
(15) Решение на Съда на Европейските общности от 10 януари 2006 г. по дело C-222/04, Cassa di Risparmio di Firenze, точка 131; Решение на Съда на Европейските общности от 20 ноември 2003 г. по дело C-126/01, GEMO SA, точка 28; Решение на Съда на Европейските общности от 22 ноември 2001 г. по дело C-53/00, Ferring SA, точка 19 и следв.; Решение на Съда на Европейските общности от 8 ноември 2001 г. по дело C-143/99, Adria-Wien Pipeline, точка 38; Решение на Съда на Европейските общности по дело C-310/99, Италия срещу Комисията, точка 251; Решение на Съда на Европейските общности от 14 януари 2004 г. по дело T-109/01, Fleuren Compost BV срещу Комисията, точка 54; Решение на Съда на Европейските общности от 5 октомври 1999 г. по дело C-251/97, Франция срещу Комисията, точка 40. Решение на Общия съд от 15 юни 2010 г. по дело T-177/07, Mediaset срещу Комисията; Решение на Съда от 28 юли 2011 г. по дело C-403/10 P, Mediaset срещу Комисията. Решение на Общия съд от 6 октомври 2009 г. по дело T-21/06, Германия срещу Комисията, отнасящо се за DVB-T – Берлин-Бранденбург, решения на Общия съд по дела T-461/13, Испания срещу Комисията, T-462/13, Страната на баските и Itelazpi срещу Комисията, T-463/13 и T-464/13  Галисия срещу Комисията и Retegal срещу Комисията, T-465/13  Каталония и CTTI срещу Комисията, T-487/13  Навара срещу Комисията и накрая T-541/13  Abertis Telecom и Retevisión срещу Комисията.
(16) Тези срокове са в съответствие с доклада на RSPG, становището на RSPG и доклада Лами.
(17) Вж. член 6, параграф 8.
(18) ОВ C , г., стр. .
(19) ОВ C , г., стр. .
(20) Решение № 243/2012/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 14 март 2012 г. за създаване на многогодишна програма за политиката в областта на радиочестотния спектър (ОВ L 81, 21.3.2012 г., стр. 7).
(21) Виж http://ec.europa.eu/priorities/digital-single-market/index_en.htm .
(22) Доклад от г-н Паскал Лами: https://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/report-results-work-high-level-group-future-use-uhf-band .
(23) Решение № 676/2002/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно регулаторната рамка за политиката в Европейската общност в областта на радиочестотния спектър (Решение за радиочестотния спектър) (ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 1).
(24) Директива 2002/21/ЕО от 7 март 2002 г. относно общата регулаторна рамка за електронните съобщителни мрежи и услуги (Рамкова директива) (ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 33).
(25) Регионална конференция по радиосъобщения през 2006 г. за планиране на цифровото наземно радиоразпръскване в части от региони 1 и 3 в радиочестотните ленти 174—230 MHz и 470—862 MHz (RRC-06) в Женева.
(26) По смисъла на Директива 2010/13/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (Директива за аудиовизуалните медийни услуги).
(27) Директива 2002/20/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно разрешението на електронните съобщителни мрежи и услуги („Директива за разрешение“) (ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 21).