???????, 29.7.2016

COM(2016) 489 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно изпълнението на Регламент (ЕС) № 692/2011 на Европейския парламент и на Съвета относно Европейска статистика на туризма


СЪДЪРЖАНИЕ

1.    Въведение    

2.    Преглед на Европейската статистика на туризма    

3.    Мерки за изпълнение и делегирани актове    

4.    Прилагане на регламента    

5.    Взети мерки за намаляване на тежестта за предприятията    

6.    Перспективи    

7.    Заключения    



ДОКЛАД НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно изпълнението на Регламент (ЕС) № 692/2011 на Европейския парламент и на Съвета относно Европейска статистика на туризма

1.Въведение

Регламент (ЕС) № 692/2011 относно Европейска статистика на туризма 1 създаде обща рамка за систематизирано развитие, изготвяне и разпространяване на статистика на туризма в Европейския съюз. Той отрази промените в туристическия сектор на икономиката и в поведението на туристите, настъпили след влизането в сила на Директива 95/57/EО на Съвета 2 , и отговори на последвалите промени в нуждите на ползвателите.

Член 7 от Регламента предвижда следното: „До 12 август 2016 г. и на всеки пет години след това Комисията представя на Европейския парламент и на Съвета доклад за оценка относно статистическите данни, изготвени съгласно настоящия регламент, и по-специално относно тяхната адекватност и тежестта за предприятията.“

Настоящият доклад е първият доклад, представен съгласно горепосочения член.

В раздел 2 от доклада се прави преглед на европейската статистика на туризма, и по-специално на установените в регламента изисквания.

Раздел 3 съдържа преглед и обосновка на приетите мерки за изпълнение и делегирани актове.

В раздел 4 се описва процесът на изпълнение на регламента, като се вземат под внимание установените критерии за качество на официалната статистика.

В раздел 5 се разглеждат предприетите мерки с цел да се намали тежестта за предприятията.

В заключителния раздел 6 се прави обзор на мерките, които могат да бъдат въведени с цел да се актуализира законодателната рамка, като се отчитат заключенията в предходните раздели. В същия раздел се прави оценка на отражението, което новите нужди на ползвателите и новите източници на данни могат да имат върху системата на статистиката за туризма, предвидена в регламента.

2.Преглед на Европейската статистика на туризма

Туристическата индустрия на Европейския съюз заема важно място в икономиката на всички държави членки, като туристическата дейност предоставя големи възможности за трудова заетост. Оценката на конкурентоспособността на сектора изисква добро познаване на общия обем на туристическите услуги, характеристиките на туризма, профила на туриста, размера на разходите за туризъм и ползите за европейските икономики. Регламент (ЕС) № 692/2011 относно Европейска статистика на туризма е първичната база за официална хармонизирана статистика на търсенето и предлагането на туристически услуги. Регламентът предвижда събирането на данни, от една страна, относно капацитета за настаняване и заетостта на обектите за туристическо настаняване, а от друга, относно пътуванията на постоянно пребиваващите в ЕС лица. Първата група данни традиционно се събира от предприятията в сектора на настаняването (данни на месечна и годишна база, които държавите членки предават на Комисията под формата на агрегирани таблици), а втората група данни по принцип се събира чрез проучвания сред домакинствата (данни, предавани на годишна база — една част под формата на агрегирани таблици и друга част под формата на микроданни).

Извън строго определения обхват на самия регламент Евростат редовно разпространява информация във връзка с туризма, която е от по-специализиран икономически характер и се основава на статистически данни за свързани стопански браншове или на данни за социалната сфера.

Всеобхватни масиви от данни, агрегирани таблици и съответните статии са на разположение на уебсайта на Евростат, като домейнът на туристическата статистика осигурява лесен достъп до тях 3 .

3.Мерки за изпълнение и делегирани актове

Съгласно Регламент (ЕС) 692/2011 Комисията определя с актове за изпълнение правилата и структурата на отчетите за качеството (член 6, параграф 4), както и практическите правила за предаването на данните (член 9, параграфи 2 и 3). За целта беше приет Регламент за изпълнение (ЕС) № 1051/2011 на Комисията. 4

С Регламент (ЕС) № 692/2011 се предоставят правомощия на Комисията да приема делегирани актове относно:

изменения на определенията с цел адаптирането им към промени в международните определения (член 2, параграф 2);

изменения на сроковете за предаване на данни, за да се вземе предвид икономическото, социалното и техническото развитие (член 9, параграф 5); и

относно адаптиране на приложенията, за да се вземе предвид икономическото, социалното и техническото развитие. Комисията не може обаче да изменя разпоредби в приложенията относно незадължителния характер на изискваните данни и ограничението в обхвата (член 3, параграф 2).

До момента Комисията е приела един делегиран акт — Делегиран регламент (ЕС) № 253/2013 на Комисията, 5 с който някои определения във връзка с достигнатата образователна степен бяха изменени, за да бъдат съобразени с измененията на Международната стандартна класификация на образованието (ISCED).

В съответствие с предвиденото задължение в член 11, параграф 2 от Регламент № 692/2011 на 20 януари 2016 г. Комисията прие доклад относно делегираните правомощия. 6

4.Прилагане на Регламента

Съгласно Регламент (EС) № 692/2011 държавите членки събират, изготвят, обработват и предават хармонизирана статистика относно търсенето и предлагането на туристически услуги. Комисията оценява качеството на подадените данни и публикува данните на уебсайта на Евростат под формата на таблици, многоизмерни бази данни или аналитични статии. В настоящия раздел се прави оценка на прилагането на регламента въз основа на стандартните критерии за качество на европейската статистика.

4.1. Относимост

Относимостта показва степента, в която статистиката отговаря на настоящите и потенциалните нужди на ползвателите.

Главна цел на Регламент (ЕС) № 692/2011 е да отговори по-добре на нуждите на ползвателите. Европейската статистика на туризма, която се изготвя в момента, доведе до по-голяма пълнота и актуалност на данните, които понастоящем са на разположение на ползвателите. Например по-голямата част от месечните данни вече се предават 8 седмици след референтния месец, докато преди срокът за предаване беше от 3 до 6 месеца. Регламентът е съобразен в по-голяма степен с промените в поведението на туристите, свързани с нарастващо значение на краткотрайните пътувания и на посещенията за един ден, по-голяма важност на настаняването, за което не се заплаща наем, и на настаняването в по-малки обекти, както и с все по-голямото влияние на интернет върху туристическите резервации и отрасъла като цяло.

Освен това съгласно изискванията в регламента част от данните се предават на Комисията под формата на микроданни. За разлика от предаването на агрегирани данни, тази иновация позволява по-изчерпателен и гъвкав анализ на икономическите и социалните особености на туристическия сектор. Характерно за туризма в Европа е преди всичко вътрешноевропейското измерение. Това означава, че микроданните, постъпващи от хармонизираната европейска статистика на търсенето на изходящ туризъм, представляват източник на статистически данни за търсенето на входящ туризъм за държавата членка на дестинацията, без това да поражда допълнителна тежест, като същевременно се избягва двойното наблюдение на туристическите потоци. Евростат изготви аналитични доклади за входящия туризъм въз основа на данните за изходящите потоци, наблюдавани от други държави. Някои страни обаче са затруднени при събирането на данни поради малкия формат на извадково изследваните пътувания от определени страни на произход — това по-специално засяга наличността на данни за по-малко популярните държави на дестинация. Някои държави проучват въпроса дали този източник може да се използва за частична замяна на настоящите (скъпи) проучвания по границите или като източник на входящи данни за друга официална статистика (напр. позицията „пътувания“ в сметката „услуги“ в статистиката на платежния баланс).

Важно е да се създадат предпоставки европейската статистика в бъдеще да може да прави оценка на макроикономическата важност на туризма и неговото въздействие върху околната среда. За тази цел в член 5 от Регламент (ЕС) № 692/2011 се предвиждат пилотни проучвания във връзка с разработването, изготвянето и разпространението на хармонизирани таблици за сателитни сметки за туризма и за разработване на система за събиране на данни, които да показват въздействието на туризма върху околната среда. Що се отнася до хармонизираните таблици, Евростат поиска държавите членки да предадат на доброволна основа налични национални данни относно макроикономическото измерение на туризма (като се използва международно приетата рамка на сателитни сметки за туризма). Резултатите бяха публикувани в работни материали, които са публично достъпни. Това е значителна стъпка за осигуряване на хармонизирани данни на равнището на ЕС. Във връзка с околната среда Евростат продължава работата, извършена от Европейската агенция за околната среда, ОИСР и Световната организация по туризъм към ООН, и предоставя входящи данни за системите, наблюдаващи устойчивия туризъм. Поради значителната натовареност на ресурсите обаче, свързана с редовното изготвяне на данни за изпълнение на изискванията съгласно регламента, през последните години не беше възможно да се осъществи по-широка програма за пилотни проучвания.

Като цяло отзивите на ползвателите след влизането в сила на регламента и във връзка с увеличения поток изходящи данни са положителни. Европейската статистика на туризма подпомага процесите на вземане на решения от европейските предприятия, местните, регионалните и националните административни органи, от европейските институции, както и от международни заинтересовани организации (ОИСР, Световната организация по туризъм към ООН). Въпреки достиженията на регламента до този момент, в европейската статистика на туризма продължава да има празноти, например за по-добро отразяване на (макро)икономическото измерение и на новите явления в туристическия сектор (напр. икономиката на споделено ползване).

4.2. Прецизност

Прецизността показва степента на близост до неизвестните реални стойности.

В съответствие с принципа на субсидиарност държавите членки сами решават съобразно националните системи и наличните национални източници кои са най-ефикасните и ефективни способи за събиране и обработка на данните, при условие че „държавите членки приемат по своя преценка всякакви подходящи мерки за поддържане на качеството на резултатите“ (член 8 от регламента).

Държавите членки ежегодно представят доклад за качеството на данните. Докладите за метаданните са на разположение на уебсайта на Евростат. По-изчерпателните доклади за качеството на данните са само за вътрешно ползване.

Откакто регламентът влезе в сила, изискването държавите членки да валидират повече данни доведе до подобряване на общото качество на данните (включително до намаляване на дела на липсващи данни). Качеството на резултатите се подобри и благодарение на усъвършенстваните услуги за валидиране на данните (чрез въвеждане на проверки за последователност на данните спрямо данните за предходната година и данните за вътрешната база данни).

При все това остават някои проблеми във връзка с прецизността, за които е необходимо наблюдението да продължи.

При данните относно капацитета за настаняване и заетостта на обектите за туристическо настаняване (обикновено събирани от предприятията) може да има известен процент необхващане, т.е. обекти, които не са включени в регистъра. Използването на по-хармонизиран подход при прилагането на праговете (вж. също раздел 5) доведе до намаляване на тези случаи на непоследователност в рамките на ЕС. Освен това беше извършена работа за по-добро адаптиране на регистрите, водени от административните органи в областта на туризма, към общия регистър на предприятията, воден от националните статистически служби. През последните години все по-големият брой настанявания със заплащане на наем чрез т.нар. платформи на икономиката за споделено ползване постави на дневен ред проблема за обхващането на подотчетните обекти. Установяването на броя на тези случаи ще бъде предизвикателство през следващите години.

Данните за туристическите пътувания (събирани сред домакинствата) се основават на извадкови проучвания и могат да бъдат засегнати от вече известните ограничения при подобни извадкови проучвания: грешка в извадката (обект на наблюдение е само малка част от населението) и друга грешка (напр. грешки поради липса на отговори). Особен проблем, който засяга статистиката на туризма, е грешката поради неточен спомен — или инерционният ефект на паметта, което води до занижаване на оценката на действителните туристически потоци вследствие на това, че респондентите неволно дават непълна информация. За да може този ефект да се сведе до минимум, на държавите членки бяха предоставени насоки, публикувани в Методическото ръководство за статистиката на туризма (вж. също раздел 4.6).

4.3. Актуалност и точност

Актуалността показва времето, изминало между описваното събитие или явление, и наличността на информацията, която го описва; точността показва времето, изминало между целевата дата — краен срок за предоставяне на данните, и датата на тяхното разпространение.

Данните за туризма не се разпространяват в срокове, свързани със строго определени целеви дати или с календара на датите за разпространение, а текущо по всяко време, когато държавите членки получат, приемат и валидират съответните данни. По принцип статистическите данни са на разположение на ползвателите няколко дни след като бъдат предадени на Комисията. Неотдавнашният преглед на вътрешната система на Евростат за изготвяне на данни доведе до по-ускорено разпространяване на данните за всички държави членки.

Регламент (ЕС) № 692/2011 допринесе за по-добра актуалност на статистическите данни за туризма, като съкрати крайните срокове за предаване на данните. Държавите членки спазват по-кратките срокове за предаване на данните, като над 90% от месечните масиви от данни постъпват преди крайния срок. Само 1,5% от данните постъпват със закъснение над една седмица. Що се отнася до по-изчерпателните годишни данни, 86% от данните за настаняванията постъпват в определения шестмесечен срок, а при предаването на данните за туристическите пътувания (в това число досиетата с микроданни) няколко държави допуснаха закъснение с повече от една седмица. След първата референтна година съгласно регламента във всички случаи бяха отбелязани подобрения. Случаите, в които по изключение не са предоставени данни, се следят стриктно в рамките на мониторинга за спазването на сроковете, действащ в европейската статистическа система.

4.5. Достъпност и яснота

Достъпността и яснотата са свързани с условията и способите, при които ползвателите могат да получават, използват и анализират данни.

Всички данни, постъпващи от държавите членки, както и съответни обобщения за ЕС като цяло се предоставят безплатно на уебсайта на Евростат. 7 От съображения за конфиденциалност от микроданните се изготвят подробни таблици, които след това се публикуват. При много строги условия и с одобрението на държавите членки обаче в бъдеще микроданните могат да бъдат предоставяни на разположение за изследователски цели.

Ползвателите могат да получат достъп до европейската статистика на туризма по три основни начина от уебстраницата на Евростат:

1.Под рубриката „Tables“ са поместени стандартизирани двуизмерни таблици, които бързо и по много ясен начин посрещат потребностите на по-редки или по-слабо специализирани ползватели за справка с най-разпространените данни.

2.Под рубриката „Database“ са поместени многоизмерни таблици, които позволяват на ползвателите да правят по-сложни и подробни справки за данните. По молба на ползвателя Евростат му предоставя извлечения, съобразени с посочени от него параметри, за да се отговори на нуждите от тясно специализирани или много подробни данни.

3.Редовно актуализирани статии предоставят достъпна информация за статистическите данни за туризма, в т.ч. графики, таблици и анализи по широк спектър от въпроси във връзка с туризма.

Няколко пъти годишно разпространението на данни се придружава от широко огласени съобщения за пресата. Данните, получавани съгласно Регламент (ЕС) № 692/2011, често се допълват от други източници на официална статистика, за да се представи по-подробна картина за икономическото развитие на туризма и за трудовата заетост в отрасъла. Освен това статистически данни за туризма се включват в общите публикации на Евростат, като Регионалната годишна книга. Според вътрешните мониторингови доклади за дейността на уебстраницата на Евростат статистиката на туризма често е сред областите на европейската статистика, в които ползвателите правят най-много справки. Това обстоятелство подчертава относимостта и достъпността на данните. Така например по броя на посещенията на сайта през 2015 г. статията за туризма в Регионалната годишна книга е на второ място непосредствено след материала за данните относно регионалния БВП.

За достъпността и яснотата на статистиката за туризма допринася и използването на модерни средства за визуализация, които дават на ползвателите бърза моментна снимка на характеристиките на туризма. Подобни средства са въведени във Виртуалната обсерватория за туризма, поддържана от Европейската комисия.



4.6. Съпоставимост

Съпоставимостта е свързана с измерването на ефекта, който пораждат разликите в прилаганите статистически понятия, средства за измерване и процедури, когато се прави съпоставка между статистическите данни от различни географски райони, сектори или моменти във времето.

Европейската статистика на туризма се гради върху висока степен на хармонизация на понятията, определенията, класификациите и методологиите. Методологичните въпроси се обсъждат в специалната работна група за статистиката на туризма, като това способства и за обмяната на опит и общи практики в Европейския съюз и извън него.

За да се гарантира хармонизацията, в Регламент (ЕС) № 692/2011 се установяват основните принципи относно определенията (член 2), обхванатите тематични области и характеристиките на изискваните данни (член 3), както и обхвата на наблюдението (член 4). Ежедневната работа по хармонизацията се основава на Методическото ръководство за статистиката на туризма (член 10). Ръководството е изготвено от Евростат в тясно сътрудничество с държавите членки и съдържа препоръчителни насоки за изготвянето на статистически данни за туризма. Първото му издание излезе през 2011 г. Оттогава са публикувани две съществено преработени издания. Ръководството се утвърди като много практично работно средство в процеса на хармонизирането на статистиката в рамките на ЕС. То е референтен документ също така за ползвателите на данни и за организациите, изготвящи статистика за туризма извън ЕС. Това допринася за мисията на Евростат да бъде водещата организация, предоставяща висококачествена статистика за Европа.

Статистическите данни за туризма показват надеждна съпоставимост за различни моменти във времето и между различни страни и региони. Преходът от Директива 95/57/ЕО към Регламент (ЕС) № 692/2011 предизвика в повечето страни само поредица от незначителни прекъсвания. Тези прекъсвания са документирани за ползвателите чрез метаданните на уебстраницата на Евростат, както и в съответните публикации.

4.7. Съгласуваност

Съгласуваността показва степента, в която данните могат да бъдат надеждно комбинирани по различен начин и за различни цели.

Доколкото е възможно, Европейската статистика на туризма показва висока степен на съгласуваност с данните, изготвяни от националните и международните органи и организации. Вътрешното сътрудничество с европейската статистическа система в рамките на същата област също способства за съгласуваност между статистиката на туризма и съответните данни от икономическата, търговската и социалната област.

Вътрешното прилагане на механизмите за валидиране на данните на Комисията и спрямо статистиката на туризма гарантира съгласуваност между месечните и годишните данни, между количествените данни за участието в туризма и статистическите данни за населението, както и между различните характеристики на туристическите пътувания.

5.Взети мерки за намаляване на тежестТА за предприятията

Произтичащата от този процес тежест за страните, отговорни за предоставянето на статистически данни, и по-специално за МСП, се намалява по три основни начина.

Първо, член 8 от Регламент (ЕС) № 692/2011 позволява на държавите членки да използват следните източници на данни: проучвания, административни данни и подходящи процедури за статистическа оценка. Някои страни събират данни от предприятията (например относно капацитета за туристическо настаняване и заетостта на обектите за туристическо настаняване) посредством извадкови проучвания (вместо пълно събиране на данни от всички обекти). Други страни използват административните данни, събирани от местните органи на властта, вместо да се обръщат директно към доставчиците на услуги по настаняване.

Второ, приложение І към регламента позволява на държавите членки да ограничават обхвата на наблюдението по член 4, буква а), като включват само обекти за настаняване над определен праг на капацитета за туристическо настаняване (а именно обектите с десет или повече места за преспиване). Същевременно държавите членки, в които са отчетени по-малко от 1 % от общото годишно количество нощувки в обекти за туристическо настаняване в ЕС, могат допълнително да стеснят обхвата на наблюдение, така че да обхващат само обектите за туристическо настаняване с двадесет или повече места за преспиване. Посоченият праг се прилага в дванадесет държави членки. Това ограничение на обхвата освобождава голям брой МСП в сектора на туристическото настаняване от задължението да представят отчети съгласно регламента.

На последно място, за да се позволи гъвкавост по отношение на използваните източници на данни, разбивката на данните за заетостта на обектите за настаняване по категории според големината на обектите стана незадължителна.

6.Перспективи

6.1. Запазване на относимостта и качеството на европейската статистика на туризма

Данните, изисквани съгласно Регламент (ЕС) № 692/2011, следва да отразят развитието в променящите се нужди на ползвателите на фона на промените в туристическия сектор, като се държи сметка за тежестта за доставчиците на данните.

В средносрочен план това би могло да наложи изменения на регламента, например за да се актуализират някои променливи и разбивки, да се въведат нови изисквания или да се премахнат сега действащи изисквания, за които понастоящем се счита, че са с по-нисък приоритет. Измененията биха могли да се отнасят за незадължителните изисквания или изискванията за тригодишните данни, както и за годишните метаданни и докладването за качеството. По време на този процес ще бъде необходимо да се вземат предвид резултатите от пилотните проучвания (член 5 от регламента) (по-специално за по-добро и по-често оценяване на макроикономическото значение на туризма и на неговото въздействие върху околната среда).

В основата на всяка инициатива или предложение ще бъдат качеството, наред с установената относимост по отношение на ползвателите, и ефектът за намаляване на тежестта за административните органи и предприятията.

Освен това при подобни изменения ще се проучат нови полезни взаимодействия с други статистически области (напр. проучванията на пътуванията, международната търговия с услуги, използването на интегрирани регистри). През следващите години ще е необходима и нова оценка на мястото, което заема статистиката за туризма в модернизираните системи на търговската и социалната статистика. Този аспект по-специално е свързан с интегрирането на статистиката на туризма в два планирани рамкови регламента, единият относно интегриране на търговската статистика, а другият — относно интегрирана европейска социална статистика.

6.2. Въздействие на новите източници и методи

През изминалите години статистиката на туризма бе на челно място в европейската статистическа система при изследването на нови източници за събиране и изготвяне на данни. Например беше проведено проучване с цел да се установи доколко е осъществимо използването на данни с мобилно позициониране за целите на статистиката на туризма. Големият обем данни предлага голям потенциал за статистиката на туризма: информацията, получавана от оператори на мобилни телефонни услуги, от системи за резервации, от машини търсачки и дейности в интернет, от карти за електронни разплащания или от социални медии, би могла да захранва с данни системата на статистиката за туризма. В по-дългосрочна перспектива тези нови източници на данни биха могли да доведат по-скоро до революция, отколкото до еволюция в начина на изготвяне на европейската статистика на туризма. Частичното преминаване от събиране на данни към свързване на данни ще се превърне в голямо предизвикателство за органите и организациите, изготвящи статистически данни. За сметка на това обаче тази промяна има потенциал да предоставя по-богата и по-своевременна информация за туризма с по-добра разбивка по време и място. По всяка вероятност тези нови методи ще бъдат по-ефикасни от гледна точка на разходите и ще намалят тежестта за предприятията. Наред със съществуващите по-традиционни проучвания използването на тези нови методи и източници ще има принос за по-доброто разбиране на аспектите на туристическия сектор, които по-рано са били обхванати в по-малка степен или дори въобще не са били обхванати (например новите форми на туристическо настаняване със заплащане на наем в т.нар. икономика на споделено ползване).

6.3. Разпростиране на статистиката на туризма в нови държави

Основна цел при по-нататъшното прилагане на Регламент (ЕС) № 692/2011 в държавите от ЕС и ЕАСТ ще продължи да бъде подобрението на качеството и управлението на тежестта. Ще продължат и дейностите за създаване на система за развитие, изготвяне и разпространяване на европейска статистика на туризма в страните — кандидатки за членство, и в потенциалните нови страни кандидатки. Предвид важната роля на туристическия сектор за икономиките и пазарите на труда в много държави, които изпълняват изискванията за ползване на Инструмента за предприсъединителна помощ, от голяма важност ще бъде адаптирането на техните статистически системи към правото на ЕС, което урежда статистиката на туризма.

7.Заключения

Прилагането на Регламент (ЕС) № 692/2011 съвместно с държавите членки доведе до по-голям и по-добър поток от изходящи данни, осигуряващи високо качество на статистиката на туризма. От 2012 г. насам настъпиха значителни подобрения във връзка с пълнотата и своевремеността на данните.

Може да се приеме, че предвидената в регламента европейска статистика на туризма функционира, развива се и изпълнява предназначението си да предоставя относими данни на различните заинтересовани ползватели от туристическия сектор, както и на местните, регионалните, националните и международните административни органи. При все това, тъй като в поведението на туристите и в структурата на туристическия сектор протичат постоянни промени, а същевременно стават достъпни нови източници на данни и методи за изготвянето им, през следващите пет години важно предизвикателство ще остане стриктният мониторинг на текущите последици и резултати от изпълнението на Регламент (ЕС) № 692/2011.

(1)

Регламент (ЕС) № 692/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 6 юли 2011 г. относно Европейска статистика на туризма и за отмяна на Директива 95/57/ЕО на Съвета (ОВ L 192, 22.7.2011 г., стр. 17).

(2)

Директива 95/57/EО на Съвета от 23 ноември 1995 г. относно събирането на статистическа информация в областта на туризма (OВ L 291, 6.12.1995 г., стр. 32).

(3)

http://ec.europa.eu/eurostat/web/tourism

(4)

Регламент за изпълнение (ЕС) № 1051/2011 на Комисията от 20 октомври 2011 г. за прилагане на Регламент (ЕС) № 692/2011 на Европейския парламент и на Съвета относно европейска статистика на туризма по отношение на структурата на отчетите за качеството и предаването на данните (OВ L 276, 21.10.2011 г., стр. 13), изменен с Регламент за изпълнение (ЕС) № 81/2013 на Комисията от 29 януари 2013 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) № 1051/2011 по отношение на досиета с микроданни за предаване на данни (OВ L 28, 30.1.2013 г., стр. 1).

(5)

 Делегиран регламент (ЕС) № 253/2013 на Комисията от 15 януари 2013 г. за изменение на приложение II към Регламент (ЕС) № 692/2011 на Европейския парламент и на Съвета във връзка с адаптиране след преразглеждането на Международната стандартна класификация на образованието ISCED по отношение на променливите и разбивките, които следва да се представят (OВ L 79, 21.3.2013 г., стр. 5).

(6)

COM(2016) 4.

(7)

  http://ec.europa.eu/eurostat/web/tourism/ .