Брюксел, 25.5.2016

COM(2016) 320 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Всеобхватен подход за стимулиране на трансграничната електронна търгвоия в полза на европейските потребители и предприятия

{SWD(2016) 163 final}


1Контекст

В настоящото съобщение е представен широкообхватен и цялостен пакет от мерки относно електронната търговия, чрез който Комисията има за цел да постигне бързо премахване на пречките пред трансграничната онлайн дейност в Европа. Това е необходима предпоставка за пълноценното функциониране на цифровия единен пазар и ще помогне да се гарантира, че потребителите и предприятията ще получат по-изгодни оферти и по-голям избор на стоки и услуги, като същевременно на предприятията, по-специално стартиращите предприятия, се предоставят нови възможности за разширяване на тяхната дейност в цяла Европа. Този пакет от мерки е в съответствие с призива на Европейския съвет 1 за действия за премахване на оставащите пречки пред свободното движение на стоки и услуги, продавани онлайн, и за преодоляване на неоправданата дискриминация, основана на географско местоположение, както и с призива на Европейския парламент 2 Комисията да премахне пречките, засягащи електронната търговия, с цел изграждане на истински трансграничен пазар на електронна търговия в Европа.

Електронната търговия като двигател на растежа

През 2014 г. стойността на електронната търговия на дребно в ЕС нарасна с 13,7 % в сравнение с 2013 г. и достигна до размер от общо около 370 милиарда евро 3 . Средният годишен ръст за периода 2000—2014 г. е 22 % 4 . Оборотът от електронна търговия като дял от общия оборот в сектора на търговията на дребно достигна 8 % през 2015 г. 5 , което показва необходимостта от поддържане на динамиката на тази форма на търговия и нейния принос за икономическия растеж на ЕС.

В своята Стратегия за цифров единен пазар (ЦЕП) 6 Комисията идентифицира редица области, в които са необходими незабавни действия за премахване на пречките пред трансграничната дейност онлайн и за определяне на подходяща рамка за електронната търговия. Предотвратяването на необоснованото различно третиране на потребители и предприятия при онлайн купуване на стоки и услуги в рамките на ЕС е една от основните мерки. Тази дискриминация може бъде под формата на ограничения, свързани с националността, мястото на пребиваване или географското местоположение, което противоречи на основните принципи на ЕС. По сходен начин Комисията обяви в своята Стратегия за единен пазар 7 , като част от по-широките си усилия за по-справедлив единен пазар, намерението си да се бори срещу всички форми на необосновано дискриминационно третиране на купувачите, намиращи се в различни държави членки, независимо от това дали то се проявява при пряка продажба или чрез канали за разпространение, както и независимо от начина, по който се осъществява.

Предотвратяването на дискриминацията не е единственото решение за премахването на пречките пред трансграничната електронна търговия. Ето защо в Стратегията за ЦЕП се подчертава и необходимостта от изграждане на доверие у потребителите в трансграничните онлайн продажби чрез гарантиране на по-добро прилагане на съществуващите правила и наличност на достъпни и висококачествени трансгранични услуги за доставка на колетни пратки. В стратегията също така се подчертава необходимостта от намаляване на разходите по сделки и други тежести, причинени от различията в договорното право между държавите членки, както и за ограничаване на свързаната с ДДС административна тежест. Събраната от Комисията информация 8 потвърди, че това са основните проблеми, които трябва да бъдат решени.

В настоящото съобщение е представен пакет от мерки, съдържащ четири основни предложения относно ЦЕП с цел увеличаване на потенциала на трансграничната електронна търговия в Европа:

законодателно предложение относно преодоляването на неоправданото блокиране на географски принцип и други форми на дискриминация, основана на националност, място на пребиваване или място на установяване в рамките на единния пазар;

законодателно предложение за преразглеждане на Регламента за сътрудничество в областта на защитата на потребителите;

законодателно предложение (регламент) с предложение за мерки в областта на доставката на колетни пратки;

насоки относно изпълнението/прилагането на Директивата относно нелоялните търговски практики.

В съобщението се разяснява как тези четири предложения са свързани помежду си и как взаимно се допълват, както и връзката им с другите предложения относно ЦЕП с големи ползи за електронната търговия, а именно:

двете законодателни предложения относно предоставянето на цифрово съдържание и относно други форми на продажба на стоки от разстояние, които Комисията вече прие през декември 2015 г.;

предстоящите предложения за опростяване на ДДС, чието приемане се предвижда за есента на 2016 г.

Заедно със съществуващите правила като например Директивата за електронната търговия 9 , законодателството в областта на маркетинга и защитата на потребителите, включително Директивата за правата на потребителите 10 , новореформираната рамка за защита на личните данни и законодателството в областта на конкуренцията, след приемането си тези предложения ще установят всеобхватна рамка за разгръщане на потенциала на електронната търговия в Европа в полза както на потребителите, така и на предприятията.

Успоредно с приемането на пакета относно електронната търговия Комисията представя съобщение относно резултатите от задълбочената ѝ оценка на ролята на платформите и на онлайн посредниците, както и нейното предложение за преразглеждане на Директивата за аудиовизуалните медийни услуги (ДАВМУ). По отношение на първото през последните две десетилетия онлайн платформите промениха драстично цифровата икономика и изпълняват важна роля във веригите на създаване на стойност в областта на цифровите технологии, които са в основата на електронната търговия в ЕС. С цел максимално оползотворяване на възможностите, които предоставя електронната търговия, ЕС трябва да създаде възможно най-добрата икономическа среда за онлайн продавачите, както и за онлайн пазарите за електронна търговия, на които разчитат много от онлайн продавачите. В съобщението си относно платформите Комисията представя своята оценка и подхода на политиката си в подкрепа на развитието на онлайн платформи в Европа.

Предложението за преразглеждане на ДАВМУ има за цел да се осъвременят правилата, така че да отразяват настъпилите промени по отношение на пазара, потреблението и технологиите. Предложението е насочено към обхвата на ДАВМУ и към естеството на правилата, приложими за всички участници на пазара, по-специално тези за насърчаване на европейските произведения, за защита на непълнолетните, за борбата с изказвания, проповядващи омраза, както и правилата за реклама.

2Всеобхватен и интегриран подход за стимулиране на електронната търговия

Все още не е достигнат пълния потенциал на европейския пазар за електронна търговия по отношение на приноса му за растеж и за нови източници на заетост. Пречките и разпокъсаните правила възпират предприятията да извършват трансгранична търговия и не позволяват на потребителите да се възползват от най-конкурентните предложения и от пълния набор от онлайн предложения.

Потенциалът за растеж на електронната търговия все още не е оползотворен

През 2015 г. само 9 % от предприятията в сектора на търговията на дребно в ЕС са извършвали онлайн продажби към потребители в други държави от ЕС, докато 24 % са продавали онлайн на националния си пазар 11 . В икономиката като цяло само 19 % от МСП продават онлайн ( в сравнение с 43 % от големите предприятия), а само 8 % от МСП продават онлайн в други държави от ЕС (в сравнение с 23 % от големите предприятия) 12 . През 2015 г. само 16 % от потребителите са пазарували онлайн от друга държава от ЕС, докато 47 % са направили това на националния си пазар 13 . Делът на електронната търговия в цялата търговия на дребно остава по-нисък в Европа, отколкото в САЩ: през 2015 г. делът на електронната търговия в общата търговия на дребно в ЕС възлиза на около две трети от този в САЩ 14 .

Чрез поредицата от мерки във връзка с ЦЕП, посочени по-горе, Комисията възприема всеобхватен подход към преодоляването на различните аспекти на пречките, които възпрепятстват развитието на електронната търговия, включително удовлетворяване на потребностите на МСП, които представляват по-голямата част от икономиката на ЕС и изостават по отношение на цифровото предизвикателство. Създаването на подходящи условия за процъфтяване на електронната търговия изисква:

предоставяне на потребителите и на предприятията (по-специално на стартиращите предприятия и на МСП) на по-добър достъп до стоки и услуги, предлагани онлайн в цяла Европа;

изграждане на доверие у потребителите и гарантиране на по-голяма сигурност за предприятията чрез ясни и по-единни правила за онлайн продажби и предоставяне на цифрово съдържание;

намаляване на разходите по сделки и други тежести за предприятията при трансгранична онлайн търговия.

По-добър онлайн достъп до стоки и услуги

Изграждане на доверие у потребителите и гарантиране на по-голяма сигурност

Намаляване на разходите по сделки и на административната тежест

Забрана на необоснованото блокиране на географски принцип

Еднакво и по-строго прилагане на правилата в целия ЕС

По-ниски цени за трансгранични доставки

По-ниски цени за трансгранични доставки

Улесняване на методите за плащане

Общи договорни правила

Еднакво и по-строго прилагане на правилата в целия ЕС

Насоки относно нелоялни търговски практики

Намаляване на тежестта на ДДС

Намаляване на разходите вследствие на разпокъсани договорни правила

По-ниски цени за трансгранични доставки

По-добър онлайн достъп до стоки и услуги

Стратегията на Комисията е насочена към постигането на трите цели, посочени по-горе, чрез комбинация от мерки по интегриран начин. Предложението относно блокирането на географски принцип има за цел да даде възможност на потребителите и предприятията да се ползват с по-голям избор чрез забрана на дискриминацията, която се практикува от търговците на дребно спрямо потребители или предприятия от други държави членки. То ще направи предложенията на търговци в други държави по-видими, ще увеличи набора от продукти, между които да се избира, както и възможността да се търси най-доброто предложение при закупуването на услуги и стоки онлайн.

При все това Комисията счита, че за търговците на стоки би било твърде обременяващо да поемат задължението за доставка извън настоящия си обхват. Необходими са допълнителни мерки, за да се подпомогне достъпът на гражданите и предприятията от ЕС до продавачи и купувачи в други държави членки, наред с другото, като се гарантира, че те могат да получат достъпни трансгранични услуги за доставка на колетни пратки. Цената и ефективността на доставката на колетни пратки не следва да бъде препятствие пред трансграничната електронна търговия. Чрез насърчаването на конкуренцията и увеличаването на прозрачността на тарифите Комисията си поставя за цел да намали неоснователните разлики в тарифите; например ценовата листа за трансгранична доставка на колетни пратки може да бъде до 5 пъти по-висока от еквивалентната доставка в собствената държава 15 . 

Предложението относно блокирането на географски принцип ще бъде по-ефективно, ако възприемем много по-строг подход по отношение на правоприлагането. След приемането му инструментът относно блокирането на географски принцип ще бъде включен и прилаган към отношенията между търговци и потребители (B2C) съгласно механизма, заложен в Регламента за сътрудничество в областта на защитата на потребителите (СОЗП), който също се преразглежда. Блокирането на географски принцип може да бъде свързано със споразумения между доставчици и дистрибутори. Такива споразумения могат да ограничат конкуренцията в рамките на единния пазар в нарушение на правилата на ЕС в областта на конкуренцията. За да се гарантира, че регламентът относно блокирането на географски принцип постига своите цели, споразуменията с търговци, в които се съдържат пасивни ограничения на продажбите (задължения да не се отговаря на неотправени искания на отделни клиенти), които са в нарушение на регламента, автоматично ще се считат за нищожни.

Изграждане на доверие у потребителите и по-голяма сигурност за предприятията

В допълнение към достъпните трансгранични услуги за доставка доверието зависи основно и от методите за плащане. Съгласно предложението относно блокирането на географски принцип търговците няма да бъдат принуждавани да приемат определени разплащателни средства, но следва да не отказват плащания по причини, свързани с националността, мястото на пребиваване или мястото на установяване.

Несигурността относно основните им договорни права е главна причина за липсата на увереност и доверие у потребителите при трансгранично пазаруване онлайн 16 . Съгласно предложенията на Комисията от декември 2015 г. относно предоставянето на цифрово съдържания и относно онлайн и други форми на продажба на стоки от разстояние 17 потребителите ще разполагат с изцяло хармонизиран ясен набор от задължителни права в целия ЕС и следователно ще бъдат по-уверени в достъпа до цифрово съдържание или трансграничното закупуване на стоки. Засилената и по-ефективна рамка за сътрудничество в областта на правоприлагането също така ще повиши доверието и ще намали ощетяването на потребителите.

Яснотата относно правните норми също помага за изграждането на доверие. В своите насоки относно изпълнението/прилагането на Директивата относно нелоялните търговски практики 18 (ДНТП) Комисията разяснява своето разбиране за определени основни понятия и разпоредби на директивата, която е едно от най-често използваните правни основания от мрежата за сътрудничество в областта на защитата на потребителите. Насоките бяха разширени, за да обхванат теми като взаимодействието между ДНТП и друго законодателство на ЕС, увеличаващата се съдебна практика на Съда на ЕС и на националните съдилища, както и прилагането на изискванията за прозрачност на директивата спрямо нови бизнес модели, особено в цифровия сектор.

Намаляване на разходите по сделки и на административната тежест

Когато предприятията насочват своите дейности към други държави членки, впоследствие може да се наложи да адаптират своите договори към договорните изискванията относно потребителите в държавата на потребителя или да плащат ДДС в държавата по местоназначение. С цел намаляване на разходите, които предприятията понасят в такива случаи, Комисията вече предложи в края на 2015 г. мерки за пълно и целенасочено хармонизиране на ключовите задължителни права на потребителите по отношение на предоставянето на цифрово съдържание и онлайн и други форми на продажба на стоки от разстояние. Комисията ще разгледа също така административната тежест за предприятията, произтичаща от различните режими на ДДС, чрез представяне на законодателни предложения за разширяване на настоящата система за съкратено обслужване на едно гише, така че да обхване продавани онлайн материални стоки, което означава, че предприятията ще могат да подават само една декларация и да извършват едно плащане на ДДС в своята държава членка.

3Блокиране на географски принцип и други форми на дискриминация: премахване на дискриминацията, основана на националност или място на пребиваване

Въпреки въведената хармонизация с Директивата за услугите 19 и Директивата за електронната търговия единният пазар на услуги остава разпокъсан, а прилагането на тези правила е непоследователно. За процъфтяването на електронната търговия в Европа са необходими действия за предотвратяване на неоправданото блокиране на географски принцип и други форми на дискриминация. Чрез разясняване на ситуациите, в които диференцираното третиране на потребители и предприятия от ЕС по причини, свързани с националността, мястото на пребиваване или мястото на установяване, не може да бъде обосновано с обективни причини, предложенията на Комисията ще създадат правна сигурност и ще помогнат за премахване на пречките пред потребителите без да се налага непропорционална тежест за предприятията.

Инициативата във връзка с блокирането на географски принцип обхваща услуги, които са включени в обхвата на Директивата за услугите и, до голяма степен, Директивата за електронна търговия, като онлайн и офлайн продажби на дребно на стоки, услуги, предоставяни по електронен път, включително тези извън аудио-визуалната област, които осигуряват достъп до цифрово съдържание (музика, електронни книги, софтуер, игри), туристически услуги, развлекателни и бизнес услуги 20 .

С тази инициативата ще бъде наложено задължение за недискриминация по отношение както на пряката, така и на непряката дискриминация, основани на националност, място на пребиваване или място на установяване. Тоест в ситуациите, обхванати от предложението, потребителите от други държави членки ще могат да купуват при същите условия като местните потребители. За услугите, извършвани по електронен път (като например компютърни услуги „в облак“, съхраняване на данни, хостинг на уебсайтове), Комисията предлага да бъде отложено до средата на 2018 г. прилагането на разпоредбите за недискриминация предвид специфичните особености на тези услуги и с цел да се даде възможност на доставчиците да се подготвят за промените. На този етап за услуги за онлайн съдържание извън аудио-визуалната област, свързани с произведения, защитени с авторско право, разпоредбата за недискриминация не се прилага, въпреки че възможността за нейното разширяване към тези услуги ще бъде предмет на преглед. За подготовката на този преглед Комисията ще си сътрудничи със заинтересованите страни, включително въз основа на вече събраните доказателства и информация. От самото начало обаче за тези услуги ще се прилагат други правила, като например забрана за блокиране на достъпа до онлайн интерфейси, за премаршрутиране без съгласието на клиента и за дискриминация на основа на използваните платежни средства.

Твърде често потребителите все още се сблъскват с практики на блокиране и дискриминация на географски принцип:

През 2015 г. само 37 % от уебсайтовете всъщност са позволили на трансгранични посетители от ЕС да направят успешна покупка 21 . В това отношение не се наблюдава подобрение в сравнение с 2009 г. 36 % от онлайн търговците са посочили, че не извършват трансгранични продажби на поне една продуктова категория, в която развиват дейност 22 . По отношение на впечатленията на потребителите 19 % от извършващите трансгранични покупки онлайн са били обект на ограничения на един или друг етап от процеса на закупуване 23 . По време на обществената консултация над 90 % от потребителите респонденти са изразили съгласие или категорично съгласие с твърдението, че потребителите и предприятията следва да могат да купуват и да разполагат с достъп до услуги навсякъде в ЕС. Над 80 % от потребителите респонденти са посочили, че са били обект на блокиране на географски принцип 24 .

Продажба на стоки без доставка

Търговецът не може да проявява дискриминация спрямо клиентите си при продажбата на стоки. По-специално не е необходимо търговецът да доставя стоките до държавата на потребителя (като се имат предвид потенциално високите разходи за доставка), но, в допълнение към ясното и четливото информиране на клиента за съществуващите ограничения за доставката в съответствие с Директивата за правата на потребителите 25 , трябва да осигури на потребителя същите възможности за доставка, които предлага на местни потребители (напр. доставка до адрес, посочен от потребителя в тази държава, взимане от събирателен пункт и т.н.). В предложението на Комисията относно доставката на колетни пратки (вж. следващия раздел) се разглежда достъпността на трансграничните доставки и връщания, по-специално за МСП и потребителите, особено в селските и отдалечени райони.

Достъп до услуги, предоставяни по електронен път

Потребителите ще имат възможност да закупуват трансгранично услуги, които се предоставят по електронен път, като например компютърни услуги „в облак“, съхраняване на данни, хостинг на уебсайтове, системи за дистанционно управление, дистанционна системна администрация, инсталиране на филтри, защитни системи, блокери за банери и т.н. 26 . Прилагането на разпоредбите за недискриминация за услугите, предоставяни по електронен път, се отлага обаче до средата на 2018 г. предвид специфичните особености на тези услуги и с цел да се даде възможност на доставчиците да се подготвят за промените. При този вид услуги не е необходима физическа доставка.

Услуги, получени в държава членка, различна от тази на потребителя

Търговците следва да не отказват продажба или да правят разлика между потребителите по отношение на цените или други условия в даден еднакъв етап от продажбата (включително уебсайтове) по причини, свързани с тяхната националност, място на пребиваване или място на установяване, ако въпросната услуга се ползва от потребителя извън неговата държава членка (напр. билети за концерт, наемане на жилище, наемане на автомобил). Търговците продължават да разполагат със свободата да определят различни цени в различните уебсайтове, но потребителите следва да имат свобода да избират от кой уебсайт да направят покупка без да стават обект на дискриминация.

Недискриминация при плащане

Инициативата относно блокирането на географски принцип не принуждава търговците да приемат определени разплащателни средства, но включва изискване, според което търговците не могат да отказват плащания или по-друг начин да прилагат различни условия за плащане по причини, свързани с националността, мястото на пребиваване или мястото на установяване на потребителите, когато търговецът може да изиска строго установяване на идентичността на клиента, а плащанията са във валута, която търговецът приема. Търговците нямат право да отказват платежни инструменти (като кредитни или дебитни карти), издадени в друга държава, ако приемат същия вид платежни инструменти в собствената си държава.

Примери:

Продажба на материални стоки

Установен в Белгия потребител иска да закупи мебели от предприятие в Германия. Потребителят не може да бъде блокиран да посети уебсайта на предприятието или да направи поръчка, а предприятието следва да не отказва картата на потребителя, ако приема същата дебитна или кредитна карта, издадена на потребители в неговата държава. Германското предприятие ще трябва да предложи същите ред и условия, които предлага на местните потребители (включително цени) и от него няма да се изисква да достави мебелите в Белгия, но следва да осигури взимането им от белгийския потребител на германски адрес или събирателен пункт, както това се осигурява за местните потребители.

Продажба на услуги, извършвани по електронен път

Установен във Франция потребител иска да закупи компютърни услуги „в облак“ от предприятие в Обединеното кралство. Френският потребител не може да бъде блокиран да посети уебсайта на предприятието от Обединеното кралство или да направи поръчка, тъй като той или тя е от Франция. Предприятието пък не може да откаже картата на потребителя, ако приема същия вид дебитна или кредитна карта, издадена в неговата държава на произход. В този случай не възниква въпросът за физическа доставка, тъй като услугите се доставят по електронен път.

„Еднакво място, еднаква услуга, еднаква сделка“

Потребител от Германия иска да наеме автомобил в Испания от предприятие за наемане на автомобили чрез германския уебсайт на предприятието, но след това осъзнава, че испанският офис на предприятието за наемане на автомобили предлага наемането на съшия автомобил, на същите дати, при същите условия, на много по-ниска цена. В този случай потребителят не може да бъде възпрепятстван от резервиране на автомобила посредством испанския уебсайт. Цената също не следва да нараства внезапно, след като потребителят въведе своите данни за държава на пребиваване; потребителят има право да сключи същата сделка, която се предлага на всеки друг клиент, който прави резервация чрез испанския уебсайт.

4Гарантиране на достъпни решения за доставка на колетни пратки

Достъпните и висококачествени трансгранични услуги за доставка са от основно значение, за да се гарантира, че потребителите използват трансгранични онлайн продажби. В своята резолюция „Към Акт за единния цифров пазар“ 27 Европейският парламент подчертава, че достъпните, на приемлива цена, ефективни и висококачествени услуги за доставки са предпоставка за процъфтяването на трансграничната електронна търговия. Освен това в резолюцията се подкрепят мерки за подобряване на прозрачността на цените и регулаторния надзор, насочени към гладкото функциониране на пазарите за трансгранична доставка на колетни пратки.

Високите цени на трансграничната доставка за електронни търговци на дребно са пречка пред трансграничната търговия

Публично обявените трансгранични цени, определени от доставчиците на универсална услуга, често са три до пет пъти по-високи от цените на националния пазар, а освен това тези разлики невинаги могат да бъдат обяснени с разходи за труд или други разходи в държавата по местоназначение 28 .

Потребителите и малките предприятия съобщават, че високите цени за доставка на колетни пратки възпрепятстват увеличаването на продажбите или покупките в други държави членки 29 . Цените от привидно сходни държави членки за съпоставими разстояния понякога се различават значително без очевидни фактори, обясняващи формирането на цената. Поради това високите цени за трансгранична доставка за електронните търговци на дребно и потребители, по-специално в отдалечени райони и за МСП, представляват пречка пред трансграничната електронна търговия. По-малките обеми ограничават възможностите за договаряне, което води до предлагане на по-високи цени и по-малко варианти за доставка за малките електронни търговци на дребно и отделните лица. Ограниченият мандат на много национални регулаторни органи за мониторинг на пазара за трансгранична доставка на колетни пратки води до липса на информация относно възможните смущения на пазара или други регулаторни недостатъци.

По-конкретно предложението относно доставката на колетни пратки има за цел да:

увеличи прозрачността на тарифите и терминалните ставки за определени трансгранични услуги за доставка на колетни пратки и да изиска оценка на достъпността от националните регулаторни органи (НРО) на определени трансгранични тарифи. Предложението ще гарантира, че тази оценка на достъпността ще остане строго пропорционална на преследваните цели;

подобри надзора чрез изискване всички оператори на доставка на колетни пратки (над определен размер) да подават основен набор от статистически данни до НРО;

насърчи конкуренцията чрез изискване за прозрачен и недискриминационен достъп на трети страни до трансгранични услуги за доставка на колетни пратки и/или инфраструктура на доставчици на универсална услуга, когато последните сключват многостранни споразумения относно терминални ставки.

Това ще насърчи конкуренцията и ще повиши ефективността и последователността на регулаторния надзор на пазарите за доставка на колетни пратки. Увеличаването на прозрачността на тарифите ще помогне за намаляване на необоснованите различия в тарифите и ще понижи тарифите, заплащани от отделни лица и малки предприятия, особено в отдалечени райони.

Предложението допълва други инициативи, най-вече от саморегулиращо естество, предприети наскоро от заинтересовани страни (като националните пощенски оператори) с цел подобряване на качеството и удобството на услугите за трансгранични доставки на колетни пратки. Заедно с предложението относно блокирането на географски принцип то ще създаде нови пазарни възможности за операторите, които искат да участват активно в трансграничната електронна търговия.

5Ефективна трансгранична защита на потребителите

Регламентът за сътрудничество в областта на защитата на потребителите (СОЗП), приет през 2004 г., засили прилагането на законите за защита на потребителите в целия ЕС, но на основните онлайн потребителски пазари все още се наблюдава високо равнище на несъответствие с основни правила за защита на потребителите. Необходимо е настоящата рамка да бъде осъвременена, за да осигурява по-строги и по-бързи механизми за гарантиране на еднакво и последователно прилагане на тези закони в целия ЕС и по-специално в рамките на цифровия единен пазар.

Високо равнище на несъответствие с основни правила за защита на потребителите

Настоящото ниво на несъответствие на предприятията с достиженията на правото на ЕС в областта на защитата на потребителите показва, че прилагането не е оптимално. Въз основа на консервативни оценки 37 % от сайтовете за електронна търговия или резервации не спазват основни права на потребителите. Това води до щети, които се изчисляват на около 770 милиона евро годишно за потребителите, които извършват трансгранично пазаруване онлайн в секторите на пътуванията, развлеченията, облеклото, електронните стоки и финансовите услуги 30 .

Оценката на изпълнението на Регламента за СОЗП като инструмент за трансгранично прилагане на достиженията на правото на ЕС в областта на защитата на потребителите е установила редица пропуски. Механизмите за взаимна помощ са недостатъчни, а реакцията спрямо широкоразпространените нарушения в ЕС е неефективна, особено когато се извършват в цифровата среда. Откриването на такива нарушения много често е трудно и бавно. Накрая, чрез националните планове за правоприлагане не се отдава достатъчен приоритет и не се отделят ресурси за действия по правоприлагане, свързани с трансграничните пазари.

Предложеният нов регламент за СОЗП ще:

осигури засилена и по-ефективна рамка за сътрудничество в областта на правоприлагането и ще повиши правната сигурност, особено за търговци и потребители, които участват в трансгранични дейности;

позволи на органите, посредством допълнителни правомощия, по-бързи съвместни действия за прекратяване на широкоразпространените нарушения онлайн (напр. временни мерки за блокиране на уебсайтове в нарушение); и

осигури единна процедура, координирана с Комисията, когато проблемите са на равнището на Съюза.

Тези елементи следва да доведат до повишена правна сигурност на единния пазар посредством строго и съгласувано прилагане на правото за защита на потребителите. Тези елементи следва също така да намалят разходите за привеждане в съответствие на предприятията, осъществяващи дейност на единния пазар. Когато проблемите са на равнището на Съюза, ще се прилага подходът „обслужване на едно гише“ относно правоприлагането спрямо съответните предприятия с цел бързо гарантиране на ангажиментите и избягване на продължителните вреди за потребителите.

Законите, които защитават интересите на потребителите, обхванати от механизма за СОЗП, са изброени в приложението към регламента. Приложението се актуализира редовно при създаване на ново законодателство, което се предвижда и за посоченото по-горе законодателно предложение относно блокирането на географски принцип и други форми на дискриминация. С цел засилване на обхвата и ефективността на новия регламент за СОЗП се предлага включване на допълнителни актове от законодателството на Съюза, които също преследват цели в областта на защитата на потребителите 31 .

С оглед развитието на електронната търговия за финансови услуги в рамките на единния пазар се предлага Директивата за ипотечните кредити 32 и Директивата за платежните сметки 33 също да бъдат включени в приложението към регламента, така че регулаторите да имат правото да действат заедно в случаи, когато предоставяните услуги съгласно тези директиви не са в съответствие с разпоредбите им в областта на защитата на потребителите.

6Насоки във връзка с Директивата относно нелоялните търговски практики

Директивата относно нелоялните търговски практики (ДНТП) представлява съществена част от законодателството за стимулиране на лоялните практики при електронни търговски сделки. В действителност, поради изключително широкото си приложно поле (прилага се спрямо всички икономически сектори, онлайн и офлайн), директивата осигурява ключово правно основание, за да се гарантира, че потребителите не са заблуждавани или изложени на агресивен маркетинг, както и че твърденията на търговците, насочени към потребителите в ЕС, са ясни, точни и обосновани.

В новите насоки относно прилагането на ДНТП 34 в онлайн средата са разгледани по-специално следните въпроси:

в тях се обяснява, че всяка платформа, която се определя като „търговец“ и упражнява дейности от модела „търговец към потребител“, пряко свързани с популяризирането, продажбата или доставката на стоки, услуги или цифрово съдържание на потребителите, трябва да гарантира, че собствените ѝ търговски практики съответстват изцяло на тази директива.

в тях се пояснява взаимодействието между ДНТП и Директивата за електронната търговия. В собствената си сфера на дейност (посреднически услуги) онлайн платформите 35 имат надлежна професионална грижа 36 да предприемат подходящи мерки, които — без да представляват общо задължение за мониторинг или установяване на фактите — позволяват на търговци, които са трета страна, да бъдат в съответствие със законодателството в областта на маркетинга и защитата на потребителите и помагат на потребителите да разберат с кого са сключили договори. Например, такива мерки предполагат i) предоставяне на възможност на съответните търговци, които са трета страна, да посочват на потребителите, че са търговци, ii) ясно указване за потребителите, че законодателството на ЕС в областта на маркетинга и защитата на потребителите е приложимо само за такива доставчици и търговци, които са трети страни; iii) проектиране на уебструктурата им по начин, който позволява на търговците, които са трета страна, да представят информацията на потребителите в съответствие със законодателството на ЕС в областта на маркетинга и защитата на потребителите.

в тях се пояснява, че ако онлайн платформи, действащи като търговци и занимаващи се с търговски практики от модела „търговец към потребител“, не са в съответствие с такива изисквания за надлежна професионална грижа, може да бъде установено, че са в нарушение на законодателството на ЕС в областта на маркетинга и защитата на потребителите по отношение на собствените им търговски дейности, ако потребителите са били или има вероятност да бъдат подведени. По отношение на такива собствени дейности те не могат да се позоват на освобождаването от отговорност на посредниците съгласно Директивата за електронната търговия, тъй като това освобождаване се прилага само по отношение на информация, съхранявана по искане на други лица. По сходен начин съгласно ДНТП от търсачките се изисква да правят ясно разграничение между платените и реалните резултати от търсенето.

в тях са взети предвид принципите, договорени от многостранната група от заинтересовани страни относно инструментите за сравнение, която включва важни представители на промишлеността и потребителите, оператори на инструменти за сравнение и национални органи и беше координирана от Комисията. Като надхвърлят изискванията на ДНТП за прозрачност и надлежна професионална грижа, доставчиците на инструменти за сравнение, които приемат тези принципи на саморегулиране, поемат ангажимент да са особено прозрачни по отношение на своя икономически модел и да разкриват по подходящ начин своите търговски връзки с търговци, чиито продукти са обект на сравнение посредством техните платформи.

Насоките се позовават и на „критериите за съответствие“, приети от многостранната група от заинтересовани страни относно екологичните декларации, в подкрепа на прилагането и изпълнението на ДНТП срещу подвеждащи и необосновани екологични декларации, както и на предоставянето на ясна, подходяща и достоверна информация за потребителите.

Накрая, в преразгледаните насоки се пояснява взаимодействието между ДНТП и специфичните за сектора законодателни актове на ЕС, включително наскоро прието законодателство като Директивата за правата на потребителите и преразгледаната Директива за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги. С оглед на последното и в съответствие с ангажимента, поет спрямо Европейския парламент при приемането им през 2015 г., в преразгледаните насоки се пояснява, че практиките, при които търговци от туристическия и транспортния сектор предлагат услуги на потребителите по неясен и двусмислен начин, като например укриване от или затрудняване на потребителя да избере възможността да не резервира никакви допълнителни пътнически услуги, могат да бъдат хванати в нарушение на ДНТП.

Освен четирите основни инициативи в настоящия пакет относно електронната търговия в следващите раздели са описани две други предложения относно ЦЕП, които представляват част от всеобхватния подход на Комисията със значителни ползи за електронната търговия.

7Прости и ефективни трансгранични договорни правила за потребителите и предприятията

С цел улесняване на трансграничната търговия през декември 2015 г. Комисията прие предложения, придружени от съобщение 37 , за i) директива относно някои аспекти на договорите за предоставяне на цифрово съдържание 38 и ii) директива относно някои аспекти на договорите за онлайн продажби и други форми на продажба на стоки от разстояние 39 . Заедно с предложението за регламент относно трансграничната преносимост на услугите за онлайн съдържание 40 тези предложения са първите нови законодателни инициативи, приети по линия на Стратегията за цифров единен пазар. След приемането им двете директиви ще хармонизират напълно и по целенасочен начин основните задължителни права на потребителите, приложими за предоставянето на цифрово съдържание и онлайн продажби и други форми на продажба на стоки от разстояние. Те ще подкрепят електронната търговия посредством:

Намаляване на разходите, произтичащи от различията в договорното право: предложенията ще гарантират, че основните норми на правото в областта на потребителските договори относно дефектни стоки и цифрово съдържание ще бъдат еднакви във всички държави членки;

Създаване на правна сигурност за предприятията: за разлика от настоящото положение, при което предприятията са изправени пред сложна правна рамка, те ще могат да предоставят цифрово съдържание или да продават стоки онлайн в целия ЕС въз основа еднакъв набор от договорни правила;

Подпомагане на потребителите да се възползват от предимствата, предлагани от трансграничното пазаруване онлайн в ЕС: потребителите ще разполагат с ясен и напълно хармонизиран набор от права в целия ЕС и следователно ще бъдат по-уверени при трансграничното закупуване на цифрово съдържание или стоки;

Намаляване на щетите, които потребителите понасят в случай на дефектно цифрово съдържание: за разлика от настоящото положение, при което не съществуват общоевропейски специални правила за договорите за предоставяне на цифрово съдържание, потребителите ще разполагат с ясни и конкретни права, когато се сблъскат с проблеми във връзка с цифрово съдържание. Това ще им даде възможност да ползват средства за правна защита в случай на проблеми, с което ще се намалят щетите, които те понасят понастоящем, когато придобиват дефектно цифрово съдържание.

8Намаляване на административната тежест за предприятията, произтичаща от различните режими на ДДС

Що се отнася до ДДС, усложненията, произтичащи от необходимостта да се осъществява дейност в рамките на множество различни национални системи, представляват реална пречка за предприятията, които се опитват да извършват трансгранична търговия, както онлайн, така и офлайн. От 1 януари 2015 г. с влизането в сила на новите правила за „мястото на доставка“ ДДС върху всички далекосъобщителни услуги, услуги по радиоразпръскване и електронни услуги се събира там, където се намира клиентът, а не където е установен доставчикът.

Успоредно с това беше въведена система за електронна регистрация и плащания (система за съкратено обслужване на едно гише) с цел намаляване на разходите и административната тежест за засегнатите предприятия. През 2016 г. Комисията ще внесе законодателни предложения, които ще имат за цел да се намали административната тежест за предприятията, произтичаща от различните режими на ДДС, включително:

разширяване на настоящата система за съкратено обслужване на едно гише с включването на онлайн продажбите на материални стоки в ЕС и трети държави. Вместо да се налага да декларират и да плащат ДДС във всяка отделна държава членка, в която се намират клиентите им, предприятията ще могат да подават една-единствена декларация и да извършват едно-единствено плащане в собствената си държава членка;

въвеждане на общи за целия ЕС мерки за опростяване (например праг за ДДС) с цел подпомагане на малки стартиращи предприятия за електронна търговия;

предоставяне на възможност за контролиране в държавата по произход, включително единен одит на трансгранични предприятия за целите на ДДС;

премахване на освобождаването от ДДС при вноса на малки пратки от доставчици в трети държави.

Тези мерки следва да гарантират, че свързаните с ДДС аспекти вече няма да представляват препятствие пред трансграничната електронна търговия.

9Заключение

Предложенията, включени в настоящия пакет от мерки относно електронната търговия, както и предложенията за цифрови договори и предложенията за опростяване на ДДС, които предстои да бъдат направени, следва поотделно да допринесат значително за стимулирането на нарасналата трансгранична електронна търговия в Европа. Тяхното въздействие е още по-голямо, когато са в пакет. Мерките за предотвратяване на неоправданото блокиране на географски принцип следва да бъдат придружени от по-добро правоприлагане, по-конкурентни цени на доставките на колетни пратки, хармонизиране на нормите на договорното право и опростяване на ДДС. Комисията настойчиво препоръчва заинтересованите страни, Европейският парламент и Съветът, да разглеждат тези мерки като взаимно допълващи се и призовава за бързото им приемане в хода на законодателния процес, като се има предвид необходимостта от бързо премахване на оставащите пречки. Различните предложения са съществени части от цялостен палет, като всяко едно от тях е необходимо за постигане на пълните ползи от трансграничната електронна търговия.

(1)

      http://www.consilium.europa.eu/bg/press/press-releases/2015/06/26-euco-conclusions/  

(2)

      http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2016-0009+0+DOC+XML+V0//BG  

(3)

     Всички данни са от: European B2C E-commerce Report, 2015 г. Електронна търговия, Европа без България, Кипър, Хърватия, Литва, Люксембург, Малта, Словения и Словакия, за които няма данни. http://www.ecommerce-europe.eu p.29.

(4)

     Duch-Brown, N. и B. Martens (2015 г.), The European Digital Single Market: Its Role in Economic Activity in the EU („Европейският цифров единен пазар: ролята му в икономическата активност в ЕС“). JRC/IPTS Digital Economy Working Paper 2015/17. Налично на: https://ec.europa.eu/jrc/sites/default/files/JRC98723.pdf  

(5)

     Евростат, Community Survey on use of ICT by enterprises (covering enterprises with at least 10 persons employed („Изследване на Общността за използването на ИКТ в предприятията (обхващащо предприятия с поне 10 души персонал)“). Данните се отнасят до NACE (REV. 2) категория 10_G47: Търговия на дребно с изключение на моторни превозни средства и мотоциклети. В цялата икономика (с изключение на финансовия сектор) делът на оборота от електронна търговия в общия оборот беше 17 % през 2015 г.

(6)

     COM(2015) 192 final.

(7)

     COM(2015) 550 final.

(8)

     SWD (2016) 70 final; Mystery shopping survey on territorial restrictions and geo-blocking in the European digital single market („Изследване чрез тайни клиенти на териториалните ограничения и блокирането на географски принцип на европейския цифров единен пазар“): http://ec.europa.eu/consumers/consumer_evidence/market_studies/docs/geoblocking-exec-summary_en.pdf ; Доклад от обществена консултация: https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/full-report-results-public-consultation-geoblocking  

(9)

     Директива 2000/31/ЕО.

(10)

   Директива 2011/83/ЕС.

(11)

     Евростат, Изследване на Общността за използването на ИКТ от предприятията (обхващащо предприятия с най-малко 10 служителя) - Community Survey on use of ICT by enterprises (covering enterprises with at least 10 persons employed. Данните се отнасят до NACE (REV. 2) категория 10_G47: Търговия на дребно с изключение на моторни превозни средства и мотоциклети.

(12)

     Евростат, Изследване на Общността за използването на ИКТ от предприятията (обхващащо предприятия с най-малко 10 служителя) - Community Survey on use of ICT by enterprises (covering enterprises with at least 10 persons employed. Цифрата се отнася за целия бизнес икономика (с изключение на финансовия сектор).

(13)

     Изследване на Общността за използването на ИКТ в домакинствата и от частни лица, 2015 г. (isoc_ec_ibuy).

(14)

      http://www.retailresearch.org/onlineretailing.php

(15)

     Работен документ на службите на комисията, SWD(2016) 166.

(16)

     Работен документ на службите на комисията, SWD(2015) 100.

(17)

     COM/2015/0634 final; COM/2015/0635 final;

(18)

     Директива 2005/29/ЕО.

(19)

     Директива 2006/123/ЕО.

(20)

     Аудиовизуалното съдържание попада извън обхвата на Директивата за услугите и поради това е изключено от обхвата на инициативата относно блокирането на географски принцип.

(21)

   Европейска комисия, Mystery shopping survey on territorial restrictions and geo-blocking in the European digital single market: http://ec.europa.eu/consumers/consumer_evidence/market_studies/docs/geoblocking-exec-summary_en.pdf  

(22)

     SWD (2016) 70 final.

(23)

     Експресно проучване на Евробарометър № 397 (2015 г.), „Отношението на потребителите към трансграничната търговия и защитата на потребителите“ ( http://ec.europa.eu/COMMFrontOffice/PublicOpinion/index.cfm/Survey/getSurveyDetail/instruments/FLASH/surveyKy/2031 ).

(24)

      https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/full-report-results-public-consultation-geoblocking  

(25)

     Директива 2011/83/ЕС.

(26)

     Като част от предстоящо предложение съгласно инициативата за свободно движение на данни в рамките на цифровия единен пазар Комисията ще разгледа и възможните ограничения на достъпа до такива услуги, основаващи се на изисквания за местоположението на данните.

(27)

      http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2016-0009+0+DOC+XML+V0//BG  

(28)

     Econometric study on parcel list prices („Иконометрично проучване на ценовите листи за колетни пратки“) (Université Saint-Louis Bruxelles, ноември 2015 г.), вж. http://ec.europa.eu/growth/sectors/postal-services/studies/index_en.htm  

(29)

      http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=8169&lang=bg

(30)

     COM(2016) 284.

(31)

     Това се отнася до антидискриминационната клауза в Директивата за услугите (2006/123/EО, член 20), правата на пътниците в железопътния транспорт (Регламент (EО) № 1371/2007), правата на пътниците с увреждания във въздушния транспорт (Регламент (EО) № 1107/2006) и общите правила за извършване на въздухоплавателни услуги (Регламент (EО) № 1008/2008).

(32)

     Директива 2014/17/ЕС.

(33)

     Директива 2014/92/ЕС.

(34)

     Работен документ на службите на комисията, SWD(2016) 163.

(35)

     Тези, които се определят като търговец по смисъла на ДНТП.

(36)

     По отношение на собствените търговски практики на платформата спрямо потребителите.

(37)

     COM/2015/0633 final.

(38)

     COM/2015/0634 final.

(39)

     COM/2015/0635 final.

(40)

     COM/2015/0627 final.