Брюксел, 25.4.2016

COM(2016) 240 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно разходите по линия на ЕФГЗ

Система за ранно предупреждение № 1-4/2016


СЪДЪРЖАНИЕ

1. Бюджетната процедура на ЕФГЗ за 2016 г. ...................................................................... 3

2. Целеви приходи, предназначени за ЕФГЗ ........................................................................ 3

3. Коментар относно предварителните данни за изпълнението на бюджета на ЕФГЗ за 2016 г. ...................................................................................................................................... 4

4. Изпълнение на целевите приходи, предназначени за ЕФГЗ .......................................... 7

5. Заключения .......................................................................................................................... 8

Приложение 1:

Приложение 2:

Бюджетната процедура за 2016 г.

Предварителни данни за усвояването на бюджетни кредити по линия на ЕФГЗ към 29.2.2016 г.

1.Бюджетната процедура на ЕФГЗ за 2016 г.

Основните данни за Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) на различните етапи от бюджетната процедура са обобщени в таблицата, представена в приложение 1.

Бюджетът на ЕФГЗ за 2016 г. бе приет от Европейския парламент на 25 ноември 2015 г. Бюджетът включваше бюджетни кредити за поети задължения и бюджетни кредити за плащания в размер на 42 220,3 млн. евро и на 42 212,0 млн. евро съответно за мерки на селскостопанските пазари и за директни плащания.

Разликата между бюджетните кредити за поети задължения и бюджетните кредити за плащания се дължи на факта, че за някои мерки, прилагани директно от Комисията, се използват многогодишни бюджетни кредити. Те са свързани главно с мерките за насърчаване по отношение на селскостопанските продукти и с мерките за политическа стратегия и координиране на селското стопанство.

2.Целеви приходи, предназначени за ЕФГЗ

Въз основа на разпоредбите на член 43 от Регламент (ЕС) № 1306/2013 относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика приходите, получени от финансови корекции по силата на решения за счетоводно уравняване и за уравняване по съответствие, от възстановявания вследствие на нередности, както и от налога в сектора на млякото и млечните продукти, се считат за целеви приходи, предназначени за финансиране на разходите по линия на ЕФГЗ. В съответствие с посочените разпоредби целевите приходи могат да се използват за финансиране на всички разходи по линия на ЕФГЗ. В случай че част от тези приходи не е усвоена в рамките на бюджетната година, тя автоматично се пренася към следващата бюджетна година 1 . Следва да се отбележи, че поради изтичането на срока на действие на квотите за мляко на 31 март 2015 г. бюджетната 2016 година е последната година, в която се събират приходи от налога в сектора на млякото и млечните продукти.

Бюджетът на ЕФГЗ за 2016 г. включва както най-актуалните разчети на Комисията относно нуждите от финансиране на очакваните разходи в областта на пазарните мерки и директните плащания, така и разчетите относно целевите приходи, които според очакванията е трябвало да бъдат събрани през съответната бюджетна година, и на пренесените суми от целевите приходи, останали неизползвани от предходната бюджетна година. В предложението си относно бюджетните кредити за ЕФГЗ за 2016 г. Комисията взе предвид общия размер на очакваните целеви приходи и поиска в бюджета за 2016 г. да бъдат включени кредити, изчислени чрез приспадане на разчетените целеви приходи от разчетените разходи. Бюджетният орган прие бюджета на ЕФГЗ, като взе предвид очакваните целеви приходи.

Към момента на изготвянето на бюджета за 2016 г. според разчетите на Комисията наличните целеви приходи възлизаха на 2980 млн. евро. По-конкретно:

Според разчетите целевите приходи, които се очакваше да бъдат генерирани в течение на бюджетната 2016 г., бяха 2090 млн. евро. От финансови корекции във връзка с уравняването по съответствие и от възстановявания вследствие на нередности се очакваха съответно 1125 млн. евро и 155 млн. евро. Според разчетите постъпленията от налога в сектора на млякото и млечните продукти бяха 810 млн. евро.

Според разчетите сумата на целевите приходи, която се очакваше да бъде пренесена от бюджетната 2015 г. в бюджетната 2016 г., беше 890 млн. евро.

В бюджета за 2016 г. Комисията разпредели тези първоначално разчетени целеви приходи в размер на 2980 млн. евро по следните схеми:

600 млн. евро бяха разпределени за оперативните фондове на организациите на производители в сектора на плодовете и зеленчуците, и

2380 млн. евро — по схемата за основно плащане.

За тези схеми бюджетният орган в крайна сметка одобри бюджетни кредити съгласно предложението на Комисията. Сумата на одобрените кредити и на гореспоменатите целеви приходи съответства на:

898 млн. евро за оперативните фондове на организациите на производители в сектора на плодовете и зеленчуците,

18 307 млн. евро — по схемата за основно плащане.  

В приложение 2, в което се представят предварителни данни за изпълнението на бюджета за 2016 г. за периода до 29 февруари 2016 г., посочените бюджетни кредити по статиите за сектора на плодовете и зеленчуците и за отделените от производството директни плащания не вземат под внимание гореспоменатите целеви приходи. Те представляват одобрените кредити по тези статии, възлизащи съответно на 611,8 млн. евро и 34 269,2 млн. евро. Заедно с разпределените по тези статии целеви приходи общият им размер, предвиден в бюджета за 2016 г., възлиза съответно на 1211,8 млн. евро за плодовете и зеленчуците и 36 649,2 млн. евро за отделените от производството директни плащания.

3.Коментар относно предварителните данни за изпълнението на бюджета на ЕФГЗ за 2016 г.

Предварителните данни за изпълнението на бюджета за периода 16 октомври 2015 г. — 29 февруари 2016 г.са представени в приложение 2. Това изпълнение е съпоставено с профила на разходите въз основа на показателя, който бе установен съгласно разпоредбите на член 28 от Регламент (ЕС) № 1306/2013. По-долу следва кратък коментар по някои бюджетни статии, по които се наблюдават най-значителните отклонения между реалното и очакваното равнище на изпълнение на бюджета за 2016 г.

3.1.Пазарни мерки

Използваните бюджетни кредити за интервенции на селскостопанските пазари бяха с 93 млн. евро по-малко в сравнение с одобрените бюджетни кредити, определени съгласно равнището на показателя към 29 февруари 2016 г. Това разминаване е нетен ефект от тенденциите в изпълнението на бюджета — преди всичко в сектора на плодовете и зеленчуците, лозаро-винарския сектор, сектора на млякото и млечните продукти и сектора на свинското месо.

3.1.1.Плодове и зеленчуци (– 8,7 млн. евро в сравнение с одобрените бюджетни кредити)

По отношение на одобрените бюджетни кредити горепосочената степен на изпълнение не е показателна, тъй като разходите за оперативните фондове по схемата за организациите на производители и разходите за други мерки в сектора на плодовете и зеленчуците се финансират както от одобрените бюджетни кредити, така и от целевите приходи, предназначени за тази схема в бюджета за 2016 г. (забележка: за повече информация вж. точка 2 по-горе). Тази степен на изпълнение се дължи на прилагането на показателя за периода до 29 февруари 2016 г. към одобрените бюджетни кредити, които не включват предназначените за този сектор целеви приходи.

В бележка под линия * към таблицата с предварителните данни за изпълнението в приложение 2 се пояснява какво би било положението, ако показателят беше приложен към общия размер на бюджетните кредити, които се очаква да бъдат налични за финансирането на тази статия. Ако показателят бе приложен към общия размер на очакваните налични средства по тази статия, възлизащ на 1211,8 млн. евро, би било отчетено неизпълнение в размер на – 328,1 млн. евро.

Това е последица от по-бавното усвояване на всички схеми, финансирани по тази статия. Необходимо е да се отбележи, че не можаха да бъдат направени надеждни разчети за темповете на усвояване на бюджетните кредити за мерките при криза и има вероятност тези темпове да се отклоняват от 3-годишния среден профил на усвояването, който представлява основата на показателя за повечето схеми, финансирани по тази статия. Към настоящия момент това положение се счита за временно, като изпълнението на тази статия се следи отблизо от службите на Комисията.

3.1.2.Продукти от лозаро-винарския сектор (– 13,8 млн. евро)

Неизпълнението се дължи на забавените темпове на плащанията, извършвани от държавите членки, в сравнение с профила на разходите на установения показател за националните програми в лозаро-винарския сектор. Към настоящия момент това положение се счита за временно.

3.1.3.Мляко и млечни продукти (– 77,3 млн. евро)

Основната причина за степента на изпълнение в тази статия може да бъде отдадена на напредъка по изпълнението и прилагането на целева помощ в секторите на животновъдството 2 . Сумата от бюджетни кредити по схемата за целева помощ в размер на 420 млн. евро е вписана в позиция 05 02 12 99 — Други мерки (мляко и млечни продукти). Въпреки това, тъй като държавите членки могат да предоставят помощта на производителите във всички сектори на животновъдството, усвояването на бюджетните кредити по тази статия ще бъде по-ниско и ще трябва да бъдат предвидени прехвърляния, необходими за покриване на разходите, декларирани в други статии.

Що се отнася до темповете на усвояване, според показателя на Комисията разходите са равномерно разпределени през периода на допустимост до 30 юни 2016 г. Въпреки това настоящото неизпълнение се счита за временно, като изпълнението на тази статия се следи отблизо от службите на Комисията.

3.1.4.Свинско месо, яйца и птиче месо, пчеларство и други животински продукти (19,8 млн. евро)

Надхвърлянето на бюджетните кредити е резултат от мярката за целева помощ, посочена в точка 3.1.3 по-горе, според която разходите за съответната помощ в сектора на свинското месо са обявени в тази статия, а целият размер на предвидените бюджетни кредити е вписан в статия 05 02 12 — Мляко и млечни продукти. В резултат на това се получава надхвърляне на одобрените бюджетни кредити по тази статия, което се покрива чрез прехвърляне на бюджетни кредити от горепосочената бюджетна статия 05 02 12.

3.2.Директни плащания

Използваните бюджетни кредити за директни плащания са били с 13 732,9 млн. евро по-малко в сравнение с равнището на показателя към 29 февруари 2016 г.

3.2.1.Отделени от производството директни плащания (– 12 296,2 млн. евро в сравнение с одобрените бюджетни кредити)

По отношение на одобрените бюджетни кредити горепосочената степен на изпълнение не е напълно показателна, тъй като разходите по схемата за основно плащане се финансират както от одобрените бюджетни кредити, така и от целевите приходи, предназначени за тази схема в бюджета за 2016 г. (забележка: за повече информация вж. точка 2 по-горе). Тази степен на изпълнение се дължи на прилагането на показателя за периода до 29 февруари 2016 г. към одобрените бюджетни кредити, които не включват предназначените за тази статия целеви приходи.

В бележка под линия * към таблицата с предварителните данни за изпълнението в приложение 2 се пояснява какво би било положението, ако показателят беше приложен към общия размер на бюджетните кредити, които се очаква да бъдат налични за финансирането на отделените от производството директни плащания. Ако показателят бе приложен към общия размер на очакваните налични средства за отделените от производството директни плащания, възлизащ на 36 649,2 млн. евро, би било отчетено неизпълнение в размер на 14 612,6 млн. евро.

Значителното разминаване в степента на изпълнение на бюджета за отделените от производството директни плащания се дължи главно на временни закъснения от административно естество, срещани от някои държави членки през първата година на прилагане на реформираните схеми за директни плащания. Комисията следи отблизо положението ежемесечно, както и нивата на изпълнение и прогнозите за бъдещи разходи на държавите членки, като към този момент счита, че това разминаване е временно и очаква, че отделените от производството директни плащания в крайна сметка ще бъдат осъществени, както е предвидено в бюджета за 2016 г.

3.2.2.Други директни плащания (– 1436,6 млн. евро)

Неизпълнението на одобрените бюджетни кредити за други директни плащания в сравнение с профила на разходите на установения показател също се дължи главно на временните закъснения от административен характер, срещани от някои държави членки през първата година на прилагането, основно на доброволно обвързаното с производството подпомагане, което е част от реформираните схеми за директни плащания. Комисията следи отблизо развитието на усвояването на разходите и към настоящия момент очаква пълно изпълнение на бюджета за 2016 г. за другите директни плащания.

3.3.Одит на разходите за земеделие (– 15,7 млн. евро)

В допълнение към преките разходи за мониторинг и превантивни мерки и разходите за финансови корекции в полза на държавите членки, възлизащи общо на 29,1 млн. евро, в бюджета за 2016 г. са включени разчетени плащания, отнасящи се до уреждането на спорове, в размер на 29,5 млн. евро. При определянето на профила на разходите за уреждане на спорове, тъй като липсва установен профил на изпълнение през минали периоди, бе прието, че държавите членки ще изплащат тези суми равномерно през годината. Към 29 февруари 2016 г. обаче държавите членки все още не са извършили такива плащания. Освен това бяха забавени бюджетните кредити за мониторинг и превантивни мерки, за които се очакваше да бъде поето задължение до 29 февруари 2016 г. Вследствие на това се получи неизпълнение на тази глава от бюджета за 2016 г. спрямо равнището на показателя. Към настоящия момент това положение се счита за временно и се очаква пълно изпълнение на бюджета.

4.Изпълнение на целевите приходи, предназначени за ЕФГЗ

Таблицата в приложение 2 показва, че към 29 февруари 2016 г. са били събрани целеви приходи, възлизащи на 1305,4 млн. евро. По-конкретно:

приходите от корекции въз основа на решения за счетоводно уравняване и за уравняване по съответствие бяха в размер на 447,7 млн. евро, като до края на бюджетната година все още се очакват значителни суми,

приходите от финансови корекции вследствие на нередности възлязоха на 45,6 млн. евро, като до края на бюджетната година също се очакват допълнителни суми, и

към настоящия момент всички приходи от налога в сектора на млякото и млечните продукти са събрани и възлизат на около 812,1 млн. евро.

И накрая, окончателният размер на целевите приходи, пренесени от 2015 г. към 2016 г., възлиза на 896,4 млн. евро.

Така наличните целеви приходи за финансиране на разходите по ЕФГЗ към 29 февруари 2016 г. възлизат на 2201,8 млн. евро, като до края на бюджетната година се очаква да постъпят допълнителни значителни суми от новосъбрани целеви приходи от решенията за счетоводно уравняване и за уравняване по съответствие и от финансови корекции вследствие на нередности.

5.Заключения

Съгласно предварителните данни за усвояването на бюджетни кредити по ЕФГЗ за 2016 г. за периода до 29 февруари 2016 г. месечните възстановявания в полза на държавите членки са по-малко с около 13 853,5 млн. евро от профила на разходите за бюджетно усвояване въз основа на показателя. Това значително разминаване се дължи почти изцяло на временното забавяне в изпълнението на директните плащания за земеделските стопани.

Вече са налице целеви приходи, възлизащи на 2201,8 млн. евро, като се очаква през 2016 г. да бъдат събрани допълнителни суми.

Към настоящия момент Комисията очаква усвояването на бюджетните кредити за директни плащания да се ускори през следващите месеци и всички директни плащания да бъдат извършени според първоначалните очаквания при изготвянето на бюджета за 2016 г. Освен това Комисията смята, че средствата от целевите приходи, които ще бъдат налични към края на годината, ще бъдат достатъчни за финансиране на оперативните фондове на организациите на производители в сектора на плодовете и зеленчуците, а също и на схемата за основно плащане като част от отделените от производството директни плащания, както се очакваше първоначално при изготвянето на бюджета за 2016 г.

(1)

   В член 14 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, се постановява, че вътрешните целеви приходи се пренасят само за една година. Поради това, в интерес на доброто бюджетно управление, тези целеви приходи по принцип се използват преди всички одобрени бюджетни кредити по съответната бюджетна статия.

(2)

     Секторът на млякото и млечните продукти, както и секторите на говеждото и телешкото месо, на свинското и на овчето и козето месо.


Брюксел, 25.4.2016

COM(2016) 240 final

ПРИЛОЖЕНИЯ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно разходите по линия на ЕФГЗ

Система за ранно предупреждение № 1-4/2016