ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 23.2.2016
COM(2016) 83 final
ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА
относно прилагането на член 45 от Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно информационните мерки в областта на общата селскостопанска политика
{SWD(2016) 37 final}
I.Въведение
Настоящият доклад се отнася до изпълнението на информационните мерки, свързани с общата селскостопанска политика (ОСП) за 2013 г. и 2014 г. До 1 януари 2014 г. правното основание беше Регламент (ЕO) № 814/2000 на Съвета от 17 април 2000 г. относно информационните мерки в областта на Oбщата селскостопанска политика. Това правно основание бе изменено след влизането в сила на Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 352/78, (ЕО) № 165/94, (ЕО) № 2799/98, (ЕО) № 814/2000, (ЕО) № 1290/2005 и (ЕО) № 485/2008 на Съвета. Член 45 от Регламент (ЕС) № 1306/2013 е посветен сега на информационните мерки, свързани с ОСП, които преди попадаха в обхвата на Регламент (ЕО) № 814/2000.
Целите на информационните мерки, определени в Регламент (ЕО) № 814/2000, бяха:
-да допринесат за разясняването на ОСП, както и за нейното изпълнение и развитие;
-да насърчават прилагането на европейския модел на развитие на селското стопанство и да улесняват разбирането му;
-да предоставят информация за земеделските производители и за други жители на селските райони;
-да предизвикат интереса на общественото мнение към въпросите и целите на тази политика.
В член 45, параграф 1, първа алинея от Регламент (ЕС) № 1306/2013 се посочва, че финансирането на информацията „има за цел по-специално да помогне за разясняването, изпълнението и развитието на ОСП и да повиши обществената осведоменост относно съдържанието и целите ѝ, да възстанови потребителското доверие след кризисни ситуации посредством информационни кампании, да информира земеделските стопани и други участници, действащи в селските райони, и да поощрява европейския модел на селско стопанство, както и да помага на гражданите да го разберат“. В член 45, параграф 2, последна алинея се посочва, че тези мерки „също допринасят за осигуряване на насочената към предприятията комуникация относно политическите приоритети на Съюза, доколкото тези приоритети са свързани с общите цели на настоящия регламент“.
Финансираните информационни мерки попадат в две основни категории:
-представените от организации на трети страни за съфинансиране по линия на Европейския фонд за гарантиране на земеделието — ЕФГЗ (безвъзмездни средства);
-осъществените по инициатива на Комисията и финансирани на 100 % по линия на Европейския фонд за гарантиране на земеделието — ЕФГЗ (преки дейности/обществени поръчки).
В съответствие с член 45, параграф 5 от Регламент (ЕС) № 1306/2013 и член 8 от Регламент (ЕО) № 814/2000 доклад за прилагането на информационните мерки съгласно регламента се представя на Европейския парламент и на Съвета на всеки две години. Настоящият такъв доклад е шести по ред.
Информационните мерки, приложени през отчетния период, се основаваха освен това на „Стратегията за външна комуникация за ОСП 2010—2015 г.“ на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“, приета през 2010 г., и се прилагаха чрез годишни планове за действие, определящи информационните мерки, които следва да се приложат през съответната година.
II.БЮДЖЕТ
Бюджетът, предоставен за информационни мерки по бюджетен ред 05 08 06, който беше предвиден първоначално в решението за финансиране, възлизаше на 8 милиона евро през 2013 г. и на 11 милиона евро през 2014 г. (включително приноса на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ към кампанията на Комисията за насочената към предприятията комуникация „ЕС: работи за теб“). Разпределението на средствата между обществените поръчки (дейности, предприети по инициатива на Комисията) и безвъзмездните средства (съфинансирани дейности) бе, както следва:
2013 г.: обществени поръчки (5,5 милиона евро) (68,25 %) — безвъзмездни средства (2,5 милиона евро) (31,25 %);
2014 г.: обществени поръчки (5 милиона евро) 45,6 % — безвъзмездни средства (3 милиона евро) 27,3% — съделегирани на ГД „Комуникации“ за кампанията за насочената към предприятията комуникация (3 милиона евро) 27,3 %.
Изпълнението на мерките за 2013 г. възлезе на 99 % по отношение на поетите задължения и 88 % по отношение на плащанията.
Изпълнението на мерките за 2014 г. възлезе на 98 % по отношение на поетите задължения. Числените данни за плащанията по мерките за 2014 г. не бяха още окончателни към момента на изготвянето на настоящия доклад, тъй като плащанията можеха все още да се извършват до 31 декември 2015 г.
III.РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ФИНАНСИРАНИТЕ ДЕЙНОСТИ
1.Безвъзмездни средства (съфинансирани комуникационни дейности, извършвани по инициатива на организации на трети страни)
В Регламент (ЕС) № 1306/2013 се предвиждат два вида мерки, за които могат да се отпускат безвъзмездни средства — специфични информационни мерки и годишни работни програми. Специфичните мерки представляват информационни мероприятия, които са ограничени по продължителност и обем и за които се предвижда отделен бюджет. Годишните работни програми са съвкупност от две до пет специфични информационни мерки. За 2013 г. и 2014 г. бе решено (както и през предходните години) да се запазят само специфичните информационни мерки за съфинансиране с цел да се опрости схемата за безвъзмездни средства и да се гарантира съгласуваност между различните комуникационни дейности.
Поканите за представяне на предложения за съфинансираните дейности през 2013 г. и 2014 г. бяха насочени към широката общественост с особено внимание към младите хора в селските райони и към участниците в селскостопанската дейност, за които дейностите бяха съсредоточени върху по-специфични въпроси, по-специално по отношение на прилагането на нови мерки, въведени от реформата на ОСП, например за повишаване на екологосъобразността, и задължителни мерки за млади земеделски производители.
Максималният размер на финансирането за посочените мерки е 50 % от допустимите разходи. В член 2 от Регламент (ЕО) № 814/2000 на Съвета обаче има разпоредба за увеличаване на процента до 75 % в изключителни случаи, както се определя в регламента за изпълнение и в поканата за представяне на предложения.
По поканата за представяне на предложения от 2013 г. 14 специфични информационни мерки бяха съфинансирани на 50 %. Размерът на безвъзмездните средства, за които бяха подадени заявления до Комисията, бе между 100 500,00 ЕUR и 341 659,00 ЕUR. По поканата за представяне на предложения от 2014 г. бяха съфинансирани 13 специфични информационни мерки; те включваха три дейности, съфинансирани на 75 %, тъй като отговаряха на условията, определени в поканата за представяне на предложения за информационни мерки от изключителен интерес. За 2014 г. това означаваше, че дейността е била изпълнена в поне 3 държави — членки на ЕС, била е предложена от установена мрежа на европейско равнище или е имала за цел създаването и/или развитието на такава европейска мрежа, като дейността включваше план за разпространяване с възможност да се достигне до минимум 5 % от целевата група на дейността (широката общественост и/или участниците в селскостопанската дейност) във всяка държава членка. Размерът на безвъзмездните средства, за които бяха подадени заявления до Комисията, бе между 133 397,00 ЕUR и 374 119,00 ЕUR. Следователно общо 27 информационни мерки бяха съфинансирани през отчетния период 2013—2014 г. Безвъзмездните средства бяха отпуснати главно за информационни кампании, аудио-визуални продукции, конференции, семинари, проекти, имащи за цел информиране на учениците за ОСП, и инструменти и работни форуми за заинтересовани страни.
В таблица 1 са показани бенефициерите на безвъзмездни средства по групи.
Таблица 1
Както и през предишните години, значителна част от бенефициерите на безвъзмездните средства бяха социално-професионални организации, заети в сферата на селското стопанство и развитието на селските райони на национално равнище (често членове на органи на равнището на ЕС). Но поради факта, че поканите за представяне на предложения от 2013 г. и 2014 г. имаха за цел повече аудио-визуални проекти, три медийни организации — по-конкретно от аудио-визуалния сектор, получиха право за безвъзмездни средства за многонационални дейности. В работния документ на службите на Комисията, придружаващ настоящия доклад, е дадена по-подробна информация относно безвъзмездните средства, отпуснати през отчетния период.
Заявленията бяха разглеждани в контекста на строги критерии за допустимост, изключване, подбор и възлагане, определени в поканата за представяне на предложения. Тези критерии бяха съобразени с Финансовия регламент и с целта на Комисията да се гарантира равнопоставено третиране и лоялна конкуренция между заявителите.
В таблица 2 е даден преглед на броя на одобрените заявления, групирани по държави членки. През отчетния период пет от общо 27 одобрени заявления за безвъзмездни средства бяха получени от новите държави членки. Освен това южните държави — членки на ЕС, продължиха да проявяват голям интерес. Пет одобрени заявления бяха подадени от организации на равнището на ЕС.
Таблица 2
Одобрени заявления, групирани по държави членки (вкл. организации на равнището на ЕС)
Важно е да се подчертае, че както и в миналото, много от съфинансираните информационни мерки надхвърлиха кръга на преките участници и достигнаха до по-широка аудитория благодарение на специализираната преса, аудио-визуалните медии и по-активното използване на интернет и социалните мрежи като средства за разпространение на информация.
2.Преки дейности/обществени поръчки (информационни мерки, предприети по инициатива на Комисията)
Както и през предходните години, през отчетния период бяха проведени множество информационни мерки по инициатива на Комисията. Те често бяха осъществявани с външна техническа помощ. За периода 2013—2014 г. за такива мерки бяха отделени 66 % от бюджета.
В рамките на този бюджет бяха изпълнени информационни мерки във връзка с дейности в мрежа с журналисти (работа в мрежа с медиите) и със заинтересовани страни (работа в мрежа със заинтересованите страни). Тези мерки имаха за цел да създадат допълнителни полезни взаимодействия между различните органи, които предоставят информация в сектора, и мултиплициране на информационните мерки, проведени от ГД „Земеделие и развитие на селските райони“, по-специално във връзка с реформираната ОСП. На практика през отчетния период ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ насочи своите преки информационни мерки към широката общественост, като стартира и проведе комуникационна кампания във връзка с реформираната ОСП под надслов „Обща селскостопанска политика на Европа: грижа за нашите корени.“ Други информационни мерки през 2013 г. и 2014 г. бяха свързани с редовни хоризонтални комуникационни дейности, като организирането на брифинги за ОСП, представяния на групи от посетители и организиране на присъствието на Европейската комисия на изложението ЕХРО Милано, състояло се от май до октомври 2015 г. През 2014 г. ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ взе участие и в пилотна кампания за насочената към предприятията комуникация, ръководена от ГД „Комуникации“, с цел да бъдат ефективно изтъкнати ролята и приносът на селското стопанство във всекидневния живот на хората и значението на ОСП за гражданите на ЕС, включително за растежа и новите работни места. Кампанията стартира през 2014 г. („ЕС: работи за теб“) и продължи до средата на 2015 г. С помощта на медиите от общ характер тя показа добавената стойност на ЕС по реален и жив начин, като достигна непосредствено до гражданите. Кампанията е част от общите усилия за отправяне на ясно послание относно това как ЕС, посредством своите програми и политики, помага за постигане на икономически растеж и създаване на нови работни места.
В работния документ на службите на Комисията са дадени повече подробности за тези информационни мерки, включително съответните разходи.
а) Работа в мрежа с медиите през 2013—2014 г.
През 2011 г. мрежата Ag-Press.eu стартира за европейски журналисти, интересуващи се от селското стопанство и развитието на селските райони, която оттогава използва електронната платформа Аg-Press, седмичен бюлетин и редовни прояви за поддържане и обслужване на мрежата. Проявите включваха посещения на представители на пресата по теми, свързани с ОСП, в различни държави членки, посещения за проучване в Брюксел, включително посещения на пресслужбите на Европейския парламент, Съвета и Комисията и половин ден посещения на селски стопанства, и накрая „Годишната проява на мрежата Аg-Press“ с участието на еврокомисаря по селското стопанство и развитието на селските райони.
Тези инструменти помогнаха за поддържане и засилване на мрежата, която имаше — през този период, около 900 активни членове. През 2013 г. бяха проведени седем посещения на представители на пресата и три посещения за проучване; през 2014 г. бяха организирани шест посещения на представители на пресата и три посещения за проучване. Това беше особено полезно за по-добрата информираност относно реформата на ОСП от 2013 г. и опциите за прилагане, с които разполагат държавите членки. Впоследствие всеки от участващите журналисти изготвя от 1 до 3 публикувани статии, като действителният брой е по-голям, ако се броят онлайн публикациите, постването на отпечатани публикации в социалните медии, радиото или телевизията.
Външна оценка, проведена през 2014 г., стигна до заключението, че събраният от ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ материал е достатъчен, за да се прецени, че например с помощта на участието на един журналист в областта на селското стопанство в посещение на място ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ достига до не по-малко от 10 000 читатели. Отбелязва се освен това, че журналистите, участвали в една от проявите, са станали също така чести ползватели на инструментите в интернет и социалните медии на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“.
Целите на този дългосрочен проект са насърчаване на журналистите да отразяват селскостопански теми, повишено отразяване на равнището на ЕС и на информация, свързана с ОСП, в националната селскостопанска преса и повишаване на знанията на журналистите за селското стопанство и ОСП чрез покани към тях за посещения, където да черпят знание от ГД „Земеделие и развитие на селските райони“, земеделските производители и помежду си. Към края на 2014 г. регистрираните членове на платформата Аg-Press са били около 1000.
Освен това инструментите на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ за социалните медии се развиваха успешно през годините. През ноември 2014 г. стартира потребителски профил за предприятия в Тwitter, който допълни вече съществуващата страница във Facebook и замени използвания дотогава потребителски профил в Тwitter (под наименованието DG AGRI Spokesman).
б) Работа в мрежа със заинтересованите страни 2013—2014 г.
Подобно на работата в мрежа с медиите, дейностите за работа в мрежа със заинтересованите страни трябва също да се разглеждат като дългосрочна инвестиция с обща цел увеличаване на комуникационните дейности във връзка с ОСП. През отчетния период ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ стартира и продължи да развива уебсайта „Мрежа за популяризиране на ОСП“, за да предостави на заинтересованите страни, действащи в областта на комуникациите относно селското стопанство, храните и развитието на селските райони, инструменти, които да им дадат възможност да покажат примери за комуникационните си инициативи и да обменят най-добри практики.
Основен инструмент за работа в мрежа при тези дейности беше организирането на конкурса „Награди за популяризиране на ОСП“. Други дейности включваха организирането на събития за целева работа в мрежа и „Годишна проява за популяризиране на ОСП“, на която да се съберат представители на заинтересованите страни за насърчаване на обмена на най-добри практики. В докладите за вътрешна оценка бяха документирани много положителни отзиви от заинтересованите страни във връзка с тези инициативи. За конкурса „Награди за популяризиране на ОСП“ бяха получени 118 заявления за участие през 2013 г. и 148 заявления през 2014 г. от всички държави — членки на ЕС. През месеците, предшестващи годишната проява за популяризиране на ОСП за 2014 г., повече от 20 000 посещения на заинтересовани страни бяха регистрирани на уебсайта на мрежата за популяризиране на ОСП.
Що се отнася до комуникационните дейности със заинтересованите страни, организирането на конференции предостави важен форум за диалог и консултации със заинтересованите страни по конкретни аспекти на ОСП. Това включваше конференции относно семейното земеделско производство и европейския сектор на млякото и млечните продукти през 2013 г. През 2014 г. за първи път се състоя конференция относно перспективите за селскостопанските пазари на ЕС; предвижда се тази проява да стане ежегодна с цел да се насърчи широк обмен на становища между заинтересованите страни относно прогнозите за пазара, включително политическата рамка и несигурностите около аспектите на развитието на пазара.
в) Дейности с широката общественост в периода 2013—2014 г.
Основният акцент на комуникационните дейности през 2013 г. и 2014 г. беше провеждането на комуникационната кампания „Общата селскостопанска политика на ЕС: грижа за нашите корени“. Стартът на тази кампания беше тясно свързан със споразумението относно реформата на ОСП от 2013 г.
Насочването на кампанията отразяваше констатациите на редица проучвания на Евробарометър относно селското стопанство и ОСП, проведени през последните години, според които мнозинството от гражданите подкрепят ръководните принципи и цели на ОСП, но много от тях не са запознати със самата политика. Ето защо целта на кампанията е да повиши осведомеността относно ОСП и да покаже, че тя взема под внимание опасенията на европейците.
Кампанията популяризира сред широката общественост, и по-специално по-младите жители на градовете, значението на устойчивото селско стопанство не само за доставката на здравословни хранителни продукти, но и за околната среда, природата и икономиката. Използваните канали за комуникация включваха онлайн популяризиране и публикации, популяризаторски и аудио-визуални материали за уебсайтове, телевизията и киносалони, както и целенасочени дейности на прояви, организирани за широката общественост в различни държави членки.
За да се осигури максимално възможната рентабилност, беше взето решение кампанията в киносалоните да се проведе в ЕС-15, а телевизионната кампания — в ЕС-13. Кампанията в киносалоните обхвана 10 300 385 души, а телевизионната кампания — 24 296 390 души. Онлайн кампанията бе проведена във всички държави членки и даде допълнително 68 395 019 видени материали (Ad Impressions) и 241 320 ефективни кликвания. Кампанията включи освен това разработването и изготвянето на образователен пакет за ученици и набор от инструменти, които да помогнат на земеделските производители да насърчат представители на широката общественост да посетят тяхното стопанство (отворени земеделски стопанства). И двете информационни мерки са все още в процес на развитие.
Като част от комуникационните дейности, свързани с реформираната ОСП, ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ организира и своята инициатива „Зелен екип“, в рамките на която висши служители на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ изнесоха технически брифинги за заинтересовани страни и журналисти в държавите членки за различни аспекти на реформата. След постигането на политическото споразумение през юни 2013 г., девет държави членки бяха посетени от служители на „Зеления екип“ от ГД „Земеделие и развитие на селските райони“. Втора вълна посещения започна през ноември 2013 г., включвайки останалите 18 държави членки. Шест посланици на Зеления екип (ръководители на екип) и 14 съветници отпътуваха до осем държави членки от ноември 2013 г. до април 2014 г., за да представят и разяснят подробно новата реформа на ОСП за заинтересованите страни, включващи земеделски производители, публични и други органи. Посланиците на Зеления екип помогнаха да бъдат предадени посланията на новата реформа на ОСП, като се вземе предвид и националният контекст.
Също през 2014 г. ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ задълбочи сътрудничеството си с други служби на Комисията, работейки в тясно сътрудничество с ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“ при организирането на общ щанд на големи селскостопански изложения, като „Grüne Woche“ в Берлин, „Salon de l'Agriculture“ в Париж и „Salone del Gusto“ в Торино. Това сътрудничество помогна да се представи на широката общественост един по-последователен образ на Европейската комисия по темата „От фермата до трапезата“. Резултатът беше подобрена ефективност при използването на човешки и финансови ресурси за представянето на Комисията на тези важни изложения.
г) Хоризонтални комуникационни дейности
Публикации
През отчетния период публикациите продължиха да отразяват законодателната програма. Това включваше текстове, отнасящи се до системата за земеделска счетоводна информация (СЗСИ), политиката в областта на горското стопанство, младите земеделски производители, рамката за мониторинг и оценка на ОСП и пр. Публикациите бяха широко разпространени посредством представителствата на Европейската комисия в държавите членки, Европейските центрове за документация, както и по време на някои изложения и други обществени прояви, на които присъстваше ГД „Земеделие и развитие на селските райони“.
Уебсайтове и аудио-визуални материали
Освен онлайн дейностите в рамките на посочените по-горе проекти ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ продължи да отделя ресурси за уебсайта Europa „Земеделие и развитие на селските райони“ като важен източник на специализирана информация относно ОСП и развитието на селските райони, както и на потребителските профили в социалните медии и уебсайта на еврокомисаря (до 1.11.2014 г., когато ГД „Комуникации“ пое всички уебсайтове на еврокомисарите).
Понастоящем се извършва преминаването към изцяло ново присъствие в интернет (нов корпоративен дизайн, ориентиран към потребителите подход, нова система на управление на уеб съдържанието, опростено и актуализирано съдържание, съобразено с инициативата на Комисията „Цифрова трансформация“).
Освен това през юни 2013 г. бе изготвен информационен видеоматериал по случай политическото споразумение относно реформата на ОСП. В този информационен видеоматериал беше показано многообразието на европейското селско стопанство заедно с разяснения за ОСП и даване на конкретни примери от четири различни държави членки за това как политиката води до практически ползи.
Проучвания на общественото мнение
През май 2013 г. беше проведено специално проучване на Евробарометър за мониторинг и оценка на мнението на гражданите за ОСП и свързани с тази тема въпроси. Проучването бе проведено във всички държави — членки на ЕС, въз основа на отговорите на 28 000 граждани. Целта беше да продължи да се следи общественото мнение в ЕС по редица въпроси, свързани с работата на Комисията в тази област, с оглед на по-добро насочване на комуникационните действия на Комисията във връзка с най-важните политики на ЕС, сред които и ОСП.
Посещения
През отчетния период ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ продължи да приема групи от посетители, състоящи се главно от земеделски производители и техни представители, студенти, служители на регионални и местни органи, журналисти и членове на академичните среди. Целта на тези посещения беше да се предложат разяснения и да се задълбочи информираността за ОСП, включително за развитието на селските райони, както и за мотивите за планираната реформа. Общо 220 групи посетители (включващи 4 919 души) бяха приети в помещенията на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ през 2013 г. и 2014 г.
EXPO Милано
Подготвителната работа за участието на Европейската комисия на световното изложение ЕХРО 2015 в Милано на тема „Изхранването на планетата: енергия за живот“ започна в началото на 2013 г. и продължи през 2014 г., като ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ имаше водеща роля за популяризиране на свързани с ОСП теми пред очакваните 500 000 посетители на павилиона на Европейската комисия. Подготвителната работа се състоеше главно в изготвянето на видеоматериали за широката общественост, както и в организирането на повече от 20 целенасочени прояви за заинтересованите страни и широката общественост по време на изложението от май до октомври 2015 г.
IV.СЪОТНОШЕНИЕ НА РАЗХОДИТЕ (ПОЕТИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ПЛАЩАНИЯ) МЕЖДУ СЪФИНАНСИРАНИТЕ ДЕЙНОСТИ ПО ИНИЦИАТИВА НА ТРЕТИ СТРАНИ (БЕЗВЪЗМЕЗДНИ СРЕДСТВА) И ИНФОРМАЦИОННИТЕ ДЕЙНОСТИ ПО ИНИЦИАТИВА НА КОМИСИЯТА (ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ)
|
|
|
2013 г.
|
2014 г.
|
|
Безвъзмездни средства
|
Обществени поръчки
|
Общо
|
Безвъзмездни средства
|
Обществени поръчки
|
Общо
|
Първоначален предвиден бюджет
|
2 500 000
|
5 500 000
|
8 000 000
|
3 000 000
|
5 000 000
|
8 000 000
|
Поети задължения в EUR
|
2 423 345
|
5 531 484
|
7 954 830
|
3 062 075
|
4 740 020
|
7 802 095
|
% поети задължения
|
97 %
|
110 %
|
99 %
|
102 %
|
95 %
|
98 %
|
Поети задължения (**) в EUR
|
2.035.614
|
4 974 298
|
7 009 912
|
(*)
|
(*)
|
(*)
|
% на плащанията спрямо поетите задължения
|
84 %
|
90 %
|
88 %
|
(*)
|
(*)
|
(*)
|
(*) Все още няма данни към момента на изготвянето на настоящия доклад, тъй като повечето от дейностите не бяха приключили.
(**) Посочените в таблицата плащания не представляват само изпълнението за година N, а прегрупират плащанията, извършени през години N и N+1, по отношение на поетите задължения за година N.
Плащанията са по принцип по-ниски от първоначално заделените суми. При отпускането на безвъзмездни средства това се обяснява с факта, че окончателните разходи за дейностите са по-малки от първоначално прогнозираните от бенефициерите и второ, че не всички декларирани от тях разходи могат да се считат за допустими. При дейностите, предприети по инициатива на Комисията, разликите между плащанията и поетите задължения са по-малки. Това се дължи на факта, че докато поетите задължения са фиксирани, фактическите разходи са по-малки от предвидените в резултат на реализираните икономии и използването на по-рентабилни мерки при изпълнение на проектите.
V.ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Информационните мерки, изпълнени от ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ през отчетния период 2013—2014 г., следваха целите, предвидени в член 45 от Регламент (ЕС) № 1306/2013 относно комуникационните и информационните мерки във връзка с ОСП, както и в „Стратегията за външна комуникация за ОСП 2010—2015 г.“, посредством годишните планове за действие за 2013 г. и 2014 г. Мерките бяха насочени към конкретни групи и предаваха ключови послания с основен акцент върху младежката аудитория от градовете, що се отнася до широката общественост; и върху участниците в селскостопанската дейност по отношение на някои специфични въпроси, по-специално във връзка с новите мерки, въведени с реформата на ОСП, и върху катализатори на информация, като представители на медиите и организации на заинтересованите страни. При осъществяването на тези информационни мерки бяха положени допълнителни усилия за насърчаване на по-тясното взаимодействие между информационните мерки на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“, други генерални дирекции на Европейската комисия, партньорите в гражданското общество, националните министерства и журналистите като катализатори на информация.
За бъдещите информационни мерки се разработва нова стратегия за периода 2016—2020 г. въз основа на резултатите и препоръките от оценката на общите комуникационни дейности, проведени от ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ за периода 2010—2014 г. (публикувана през юни 2015 г.).