Брюксел, 22.2.2016

COM(2016) 79 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА

относно изпълнението на финансовата помощ, предоставена на отвъдморските страни и територии съгласно 11-ия Европейски фонд за развитие


Въведение

С Решението за отвъдморско асоцииране 1 се създава правната рамка за отношенията между отвъдморските страни и територии (ОСТ) 2 , държавите членки, с които те са свързани, и Съюза. Въз основа на Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) 3 целите на Решението за отвъдморско асоцииране е да подкрепи устойчивото развитие на ОСТ и да утвърди ценностите на Съюза по света.

Съюзът предоставя финансова помощ на ОСТ в рамките на асоциирането, основно чрез Европейския фонд за развитие, със сума в размер на 364,5 милиона евро, разпределени в рамките на 11-ия ЕФР—ОСТ за програмния период 2014—2020 г. 4 .

Целта на настоящия доклад е да бъде представен напредъкът, постигнат във връзка с изпълнението на средствата от 11-ия ЕФР за ОСТ в съответствие с член 91 от Решението за отвъдморско асоцииране. На този етап от изпълнението на фонда вниманието продължава да бъде насочено основно към ориентацията и изготвянето на програми. С ускоряването на оперативното изпълнение и с натрупването на налични данни в бъдещите доклади постепенно ще бъдат вземани предвид резултатите и въздействието на помощта, както е посочено в решението.

Финансови средства съгласно 11-ия ЕФР—ОСТ

Предоставените за ОСТ средства съгласно 11-ия ЕФР—ОСТ се разделят на следните разпределени суми въз основа на приложение 2 от Решението за отвъдморско асоцииране:

229,5 милиона евро за териториално (двустранно) разпределение;

100 милиона евро за регионално сътрудничество и интеграция;

21,5 милиона евро за финансиране на хуманитарна и спешна помощ, или помощ за колебания в приходите от износ;

5 милиона евро за финансирането на лихвени субсидии и техническа помощ от ЕИБ чрез Инвестиционния механизъм за ОСТ;

8,5 милиона евро за изследвания и техническа помощ в съответствие с член 81 от Решението за отвъдморско асоцииране.

В съответствие с критериите, определени в Решението за отвъдморско асоцииране, шестнадесет OCT се считат за допустими за получаване на териториално разпределени средства в рамките на 11-ия ЕФР-OCT 5 . Следва да се отбележи, че Гренландия се финансира пряко от общия бюджет на ЕС въз основа на „Решението за Гренландия“. 6  

Регионалните програми са насочени към насърчаване на сътрудничеството между ОСТ от един и същ регион и към споделяне на сходна група предизвикателства и приоритети. С действията, финансирани с регионално разпределените средства, се подкрепят разработването и изпълнението на всеобхватни регионални програми и проекти за справяне с тези предизвикателства. Активно се насърчават партньорства с други източници на финансиране, включително други финансови инструменти на Съюза, чрез сътрудничество със съседни държави от АКТБ и/или трети държави, както и с най-отдалечените региони на ЕС.

Процес на програмиране за 11-ия ЕФР — ОСТ

С Решението за отвъдморско асоцииране 7 се установява процес на програмиране, който е специфичен за ОСТ. За разлика от държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ) програмирането не се основава на националните индикативни програми, а е организирано около еднократно действие, изработването на програмен документ, който се състои от два компонента: а) стратегията на ЕС за реакция и б) документ(и) за действие. 

Необходимо е само едно официално решение на Комисията за одобряването на програмните документи на ОСТ, които обхващат както стратегическите насоки, така и подробната структура на програмата. Това означава, че програмният документ не може да бъде приет преди разработването и официалното одобряване на стратегията и на документа за действие. Бюджетната подкрепа продължава (както и при 10-ия ЕФР) да бъде предпочитаният начин за изпълнение в ОСТ.

ОСТ носят основната отговорност за изготвянето на програмни документи, включващи приоритетите, на които се основават техните стратегии, и осигуряват необходимите консултации на местно равнище.

На ОСТ бяха предоставени конкретни насоки в подкрепа на различни аспекти на процеса на програмиране за периода 2014—2020 г.:

Бяха изготвени подробни указания за програмиране, конкретно насочени към ОСТ, които послужиха като основа за насочване на страните и териториите. Тези насоки включват както ориентация, така и специални образци по отношение на различните етапи при изготвянето на програмния документ.

Насоките за бюджетната подкрепа на ЕС включват конкретни насоки относно одобряването и управлението на операциите по бюджетна подкрепа в ОСТ.

С цел да се насърчи сътрудничеството между ОСТ, страните от АКТБ/съседни държави и най-отдалечените региони, беше изготвена разяснителна бележка с цел стимулиране на изготвянето на общи проекти, финансирани от ЕФР и Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР).

Предприети консултации

Бяха проведени широки консултации между ОСТ и Комисията.

Програмирането за ОСТ започна по време на 12-ия форум ОСТ—ЕС, който се проведе през декември 2013 г., след приемането на Решението за отвъдморско асоцииране и съответната финансова рамка. Комисията представи на ОСТ и на държавите членки, свързани с тях, индикативното разпределение на финансовите средства и указанията за програмиране и постави началото на процес на консултации с оглед постигането на споразумение относно потенциалните сектори на сътрудничество.

Впоследствие бяха проведени специални семинари, за да се даде възможност за размисъл относно общите приоритети и цели. В Тихоокеанския регион и в Карибите се състояха регионални конференции на ОСТ, съответно през ноември 2014 г. и февруари 2015 г., под егидата на Комисията и с участието на държави от АКТБ, регионални организации, и когато това бе уместно, и най-отдалечените региони. Конференциите доведоха до конкретни предложения от страна на ОСТ по отношение на потенциалните възлови сектори на финансиране и възможните подкомпоненти и насърчиха регионалното сътрудничество с различни участници, които не са ОСТ, като всички партньори на регионално равнище изразиха голям интерес към изготвянето на туининг проекти.

Обсъждането на стратегическите приоритети и на възловите сектори на финансиране напредна също и в рамките на органите на асоциирането, създадени по силата на Решението за отвъдморско асоцииране. На техническо равнище в периода 2014—2015 г. бяха организирани девет тристранни срещи между Комисията, представители на ОСТ и държавите членки, свързани с тях, създавайки възможност за диалог между Комисията и ОСТ.

През януари 2015 г. беше организирана Работна група по партньорството в областта на околната среда и изменението на климата, която предлага платформа за предварителни дискусии между ОСТ по тематичната програма.

На политическо равнище през февруари 2015 г. се състоя 13-ият форум ОСТ—ЕС. Обсъжданията, проведени в рамките на две кръгли маси, предоставиха възможност за диалог относно тематичната програма и доведоха до постигането на съгласие от страна на ОСТ относно предложените възлови сектори на финансиране, което бе отразено в заключенията на този форум.

Освен това успоредно с форума бяха проведени тристранни срещи между Комисията, териториалните/регионалните разпоредители с бюджетни кредити за OCT и държавите членки, с които са свързани ОСТ. Тези обсъждания предоставиха възможност за размисъл относно изпълнението на финансовите ресурси и планирането на следващите стъпки не само с отделните ОСТ, но и на регионално равнище, и доведоха до назначаването на регионалните разпоредители с бюджетни кредити както за регионалните, така и за тематичните програми.

Процесът на програмиране беше също така активно подкрепен с предоставянето на техническа помощ. Досега тринадесет страни и територии са се ползвали от техническа помощ или са в процес да го направят. Това бе финансирано със средства по 10 и по 11-ия ЕФР, като последните представляват първото взето решение за финансиране за средства по 11 ЕФР—OCT, под формата на транш в размер на 3 милиона евро 8 от инструмента, създаден в съответствие с разпоредбите на член 81 от Решението за отвъдморско асоцииране.

Положението през 2015 г. 

Въз основа на тези консултации и на предоставената техническа помощ през 2015 г. беше постигнат забележителен напредък по отношение на първоначалните етапи от програмирането. Беше изготвена стратегическата ориентация на програмите и бяха предложени възлови сектори на финансиране за всички програми, както териториални, така и регионални/тематични.

За териториално разпределените средства повечето ОСТ предложиха бюджетната подкрепа като начин за изпълнение. Тази препоръка се основава на положението в рамките на 10-ия ЕФР—ОСТ, като в няколко случая това представлява положителен преход от използвания преди това проектен способ, а именно за Френска Полинезия, Бонер, Кюрасао, Саба, Синт Еустациус, Уолис и Футуна. За всички случаи Комисията ще извърши оценка на критериите за допустимост за използване на бюджетната подкрепа като начин за изпълнение.

Предложените възлови сектори на финансиране за териториално разпределените средства са подчертано групирани около основни теми, които до голяма степен включват:

въпроси, свързани с околната среда, изменението на климата, енергията от възобновяеми източници и намаляването на риска от бедствия (за 5 от 16-те ОСТ с индикативни териториално разпределени средства и представляващи 21 % от общия размер на териториално разпределените средства по 11-ия ЕФР—ОСТ);

социално развитие (младеж) или заетост/професионално приобщаване и образование/професионално обучение (5 от общо 16 ОСТ и представляващи 33 % от индикативните териториално разпределени средства по 11-ия ЕФР—ОСТ);

устойчив туризъм (3 от общо 16 ОСТ и представляващи 26 % от индикативните териториално разпределени средства по 11-ия ЕФР—ОСТ);

свързаност и достъпност/развитие на цифровите технологии (3 от общо 16 ОСТ и представляващи 20 % от индикативните териториално разпределени средства по 11-ия ЕФР—ОСТ).

Тези приоритети са приведени в съответствие с целта за устойчиво развитие, като по този начин се вземат предвид трите стълба на развитието — икономическо развитие, социално развитие и опазване на околната среда, както е посочено в целите на Решението за отвъдморско асоцииране.

Показателно е, че тези приоритети са приведени в съответствие по ясен начин с приоритетите на политиката на Съюза, посочени в стратегията „Европа 2020“ 9  — десетгодишната стратегия за работни места и растеж, която се стреми да постигне растеж, който е интелигентен, устойчив и приобщаващ.

По същия начин за регионалните програми има предложение за ясно съсредоточаване на ресурси върху ограничен набор от приоритети; те са естествено както трансгранични, така и хоризонтални по обхват. Освен това следва да се отбележи, че въз основа на възловите сектори на финансиране, предложени от ОСТ на Комисията, всички географски регионални програми поставят акцент върху околната среда и устойчивото използване на природните ресурси. Това ще даде възможност за значително взаимно допълване с тематичния компонент, както и с други програми, финансирани от Съюза, като BEST 2.0, финансирана в контекста на програмата за глобалните обществени блага и предизвикателства.

Съответните предложения за възлови сектори на финансиране са, както следва:

Карибите: устойчива енергия и морско биологично разнообразие;

Тихоокеанския регион: околна среда и устойчиво управление на природните ресурси (подсектори изменение на климата и биологично разнообразие);

Региона на Индийския океан: наблюдение, управление, опазване на сухоземните и морските екосистеми;

Тематична програма (всички ОСТ): устойчиво използване на природните ресурси. Подсекторите включват: а) изменение на климата, включително намаляване на риска от бедствия, и б) устойчива енергия.

Европейска инвестиционна банка

В съответствие с Инвестиционния механизъм за ОСТ 10 ЕИБ управлява сума от 5 милиона евро за финансиране на лихвени субсидии и техническа помощ (с финансиране по 11-ия ЕФР—ОСТ). През 2015 г. ЕИБ сключи едно споразумение за заем с Нова Каледония, като предостави лихвена субсидия под формата на заем в размер на 20 милиона евро за проект за модернизация на болница.

Съгласно Решението за отвъдморско асоцииране се предвижда също така допълнително финансиране (до 100 милиона евро) от собствени ресурси на ЕИБ 11 . Въпреки че по тази линия на финансиране не бяха сключени никакви решения, започнаха вътрешни процеси за вземане на решения за регионална кредитна линия за ОСТ, както и за инвестиция в Синт Мартен, които се очаква да завършат през 2016 г.

Перспективи

Надграждайки върху постигнатия досега напредък, определената цел за приемане на решенията за финансиране и одобряване на програмните документи за ОСТ през четвъртото тримесечие на 2016 г. е все още реалистична. За да бъде спазен този график обаче ще бъде изключително важно темпото да се запази и през 2016 г.; ОСТ трябва да гарантират, че представеният проект на програмните документи е с високо качество, основан на добре замислени програми и на стабилни местни политически и стратегически рамки. Това е особено важно за регионалните и тематичните програми, за които ще се изисква подобрена координация от страна на съответната ОСТ.

(1)

Решение 2013/755/ЕС на Съвета за асоцииране на отвъдморските страни и територии към Европейския съюз.

(2)

Отвъдморските страни и територии на ЕС са Гренландия, Нова Каледония и зависимите територии, Френска Полинезия, Френски южни и антарктически територии, острови Уолис и Футуна, Сен Бартелеми, Сен Пиер и Микелон, Аруба, Бонер, Кюрасао, Саба, Синт Еустациус, Синт Мартен, Ангила, Кайманови острови, Фолкландски острови, Южна Джорджия и Южни Сандвичеви острови, Монтсерат, острови Питкерн, остров Света Елена и зависимите територии, Британска антарктическа територия, Британски територии в Индийския океан, Търкс и Кайкос, Британски Вирджински острови, Бермуда.

(3)

Част четвърта от Договора за функционирането на Европейския съюз (ОВ С 326, 26.10.2012 г., стр. 47).

(4)

Вътрешно споразумение между представителите на правителствата на държавите — членки на Европейския съюз, заседаващи в рамките на Съвета, относно финансирането на помощта от Европейския съюз съгласно многогодишната финансова рамка за периода 2014—2020 г. в съответствие със Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС и за разпределението на финансовата помощ за отвъдморските страни и територии, за които се прилага част четвърта от Договора за функционирането на Европейския съюз (ОВ L 210, 6.8.2013 г., стр.1).

(5)

 Приложение 1 към настоящия доклад съдържа списък на отделните индикативни териториално и регионално разпределени средства.

(6)

С Решение 2014/137/ЕС на Съвета за отношенията между ЕС, от една страна, и Гренландия и Кралство Дания, от друга страна, се отпускат 217,8 милиона евро за периода 2014—2020 г. за сътрудничество между Съюза и Гренландия в област от взаимен интерес.

(7)

Част четвърта от Решението за отвъдморско асоцииране.

(8)

Решение на Комисията относно отделната мярка в полза на отвъдморски страни и територии за инструмент за техническо сътрудничество, който да бъде финансиран от преходния инструмент за Европейския фонд за развитие (C(2015) 307 final, 20.1.2015 г.).

(9)

 Съобщение на Комисията: „Европа 2020 — Стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж“, COM(2010) 2020 окончателен.

(10)

Създаден с приложение II В към Решение 2001/822/ЕО със средства на ЕФР за насърчаване на жизнеспособни търговски предприятия.

(11)

Приложение III към Решението за отвъдморско асоцииране.


Брюксел, 22.2.2016

COM(2016) 79 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА

относно изпълнението на финансовата помощ, предоставена на отвъдморските страни и територии съгласно 11-ия Европейски фонд за развитие


Приложение 1: Разпределение на индикативно разпределените средства и предложени възлови сектори за финансиране по 11-ия ЕФР—ОСТ

а)    Индикативни териториално разпределени средства по 11-и ЕФР—ОСТ

OСT

(в милиони евро)

Предложен възлов сектор

Ангила

14,05

Образование

Аруба

13,05

Образование

Бонер

3,95

Социално развитие — Младеж

Кюрасао

16,95

Енергия от възобновяеми източници

Фолкландски острови

5,90

Свързаност и достъпност

Френска Полинезия

29,95

Туризъм

Монтсерат

18,40

Устойчива енергия

Нова Каледония и зависимите територии

29,80

Заетост и професионално приобщаване

Питкерн

2,40

Туризъм

Саба

3,55

Енергия от възобновяеми източници

Сен Пиер и Микелон

26,35

Устойчив туризъм и морски връзки

Света Елена и зависимите територии

21,50

Свързаност и достъпност

Синт Еустациус

2,45

Енергетика

Синт Мартен

7,00

Водоснабдяване и канализация

Търкс и Кайкос

14,60

Образование

Уолис и Футуна

19,60

Развитие на цифровите технологии

Общо

229,5

Гренландия

(функция 4 от бюджета на ЕС)

(в милиони евро)

Възлов сектор

Общо

217,8

Образование и професионално обучение



б)    Индикативни регионално разпределени средства по 11-и ЕФР—ОСТ

Регион

(в милиони евро)

Предложен възлов сектор

Карибите

40,00

Устойчива енергия и морско биологично разнообразие

Тихоокеански басейн

36,00

Изменение на климата и биологично разнообразие

Индийски океан

4,00

Наблюдение, управление, опазване на сухоземните и морските екосистеми

Тематична програма (всички ОСТ)

16,00 – 18,00

Изменение на климата, включително намаляване на риска от бедствия, и устойчива енергия

Подкрепа на мерки за асоцииране на отвъдморските страни и територии (OCTA)

2 – 4,00

Техническа помощ за OCTA

Общо

100,00

в)    Инструмент за техническо сътрудничество на 11-ия ЕФР—ОСТ

Инструмент за техническо сътрудничество

(в милиони евро)

Коментар

Общо

8, 50

поети задължения за 3 милиона евро през 1/2015 г.

(сключени договори за 1 милион евро до края на 2015 г.)

В Решението за отвъдморско асоцииране са посочени общите суми, разпределени за териториални и за регионални програми, както и за техническа помощ.

При индикативното разпределение на конкретни териториално разпределени средства се вземат предвид числеността на населението, размерът на брутния вътрешен продукт, размерът на средствата, отпуснати по линия на ЕФР в предходни периоди, и ограниченията, произтичащи от географската изолираност съгласно посоченото в член 9 от Решението за отвъдморско асоцииране. 

Индикативното разпределение на конкретни регионално разпределени средства отразява необходимостта от критична маса, за да се гарантира въздействието, и необходимостта да се насърчи сътрудничеството между ОСТ, групата държави от АКТБ и най-отдалечените региони, както и трети държави, както се подчертава в Решението за отвъдморско асоцииране.