2.2.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 34/172


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 98/41/ЕО на Съвета относно регистрацията на лица, които плават на борда на пътнически кораби, които оперират по направление към или от пристанища на държавите членки на Общността, и за изменение на Директива 2010/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета относно формалностите за даване на сведения за кораби, пристигащи във и/или напускащи пристанищата на държавите членки“

[COM(2016) 370 final — 2016/171(COD)]

(2017/C 034/29)

Докладчик:

Vladimír NOVOTNÝ

Консултация

Европейски парламент, 9.6.2016 г.

 

Съвет на Европейския съюз, 22.6.2016 г.

Правно основание

Член 100, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз

[COM(2016) 370 final] [2016/171(COD)]

 

 

Компетентна секция

„Транспорт, енергетика, инфраструктури, информационно общество“

Приемане от секцията

6.10.2016 г.

Приемане на пленарна сесия

19.10.2016 г.

Пленарна сесия №

520

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

205/9/15

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК счита, че предложеното изменение ще доведе до подобряване на безопасността на корабоплаването, по-специално за пътуващите във водите на ЕС, и ще допринесе за повишаването на ефективността на спасителните работи в случай на морски произшествия.

1.2.

ЕИСК подкрепя добавянето на националността към записваната информация, така че в случай на морски произшествия семействата да бъдат уведомявани по-бързо за роднини, които са били на борда, и да се избягва несигурността относно тяхната съдба.

1.3.

В съответствие с резултатите от проведената от Комисията работна консултация, ЕИСК изтъква въпроса за малките превозвачи и необходимостта те да бъдат защитени срещу увеличаването на административната тежест. Според Комитета предложението гарантира, че конкуренцията във водите на ЕС може да продължи при равни условия за всички оператори.

1.4.

ЕИСК оценява положително факта, че предложението за директива е придружено от план за изпълнение, който съдържа списък на действията, необходими за изпълнението на мерките за опростяване, и определя основните технически, правни и времеви предизвикателства, свързани с въвеждането на тези нови процедури.

1.5.

ЕИСК приветства предложението за изменение на Директива 98/41/ЕО на Съвета като значителен принос към изпълнението на Програмата на Комисията за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT) и програмата за подобряване на регулаторната среда на ЕС.

2.   Въведение

2.1.

След проверката на пригодността на безопасността на пътническите кораби в ЕС, Европейската комисия представя набор от предложения за опростяване и рационализиране на действащата регулаторна рамка относно безопасността на пътническите кораби в ЕС, за да се избегне евентуално припокриване на задължения и несъответствия между различните елементи на законодателството, като същевременно се запазят разпоредбите на ЕС и се осигури правилното им прилагане.

2.2.

Целта на този пакет от предложения, който включва изменение на Директива 2009/45/ЕО относно техническите изисквания за пътнически кораби, предложение за директива, предназначена да замени Директива 1999/35/ЕО относно пътнически кораби, осигуряващи редовни услуги, и, което е най-важно, изменение на Директива 98/41/ЕО относно регистрацията на лица, които плават на борда на пътнически кораби, е да осигури ясна, опростена и осъвременена нормативна рамка, която е по-лесна за използване, наблюдение и изпълнение, като по този начин се повиши общото равнище на безопасност в сектора на корабоплаването.

2.3.

Предложените изменения се основават на програмата на Комисията за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT) и допринасят за изпълнението на програмата за подобряване на регулаторната среда на ЕС.

2.4.

Предложението е в изпълнение на Програмата на Комисията за по-добро регулиране, като гарантира, че съществуващото законодателство е просто и ясно, не създава излишна тежест и е в крак с политическото, общественото и технологичното развитие. Освен това то цели изпълнение на целите на стратегията за морски транспорт от 2018 г., като осигурява качествени фериботни услуги за редовния, вътрешен за ЕС пътнически транспорт.

3.   Документът на Комисията

3.1.

Директива 98/41/ЕО на Съвета предвижда преброяване и регистрация на всички пътници и членове на екипажи, плаващи на борда на пътнически кораби, които оперират по направление към или от пристанища в ЕС. Съгласно действащите изисквания тази информация трябва да се съхранява в информационната система на компанията и във всеки един момент да бъде на разположение за предаване на компетентните органи, които отговарят за търсенето и спасяването. Записаните данни невинаги включват информация за националността (т.е. освен име, възраст и пол), което прави по-трудно оказването на помощ на евентуалните пострадали и техните близки.

3.2.

В резултат на това операторите, които вече предават такива данни към националната система за обслужване на едно гише, са подложени на режим на двойно докладване. Съществуващите правила не отчитат развитието на системи като SafeSeaNet и националната система за обслужване на едно гише и изискват при настъпването на извънредна ситуация националният компетентен орган да се свърже с корабната компания. Предложението съответства напълно на програмата REFIT на Комисията и има за цел да се възползва от потенциала на цифровизацията на записването, предаването, достъпа и защитата на данните.

3.3.

Ефикасните операции по търсене и спасяване изискват незабавен достъп до точни данни по отношение на лицата на борда. Настоящата формулировка на директивата не гарантира това в достатъчна степен. Затова Комисията предлага да се актуализират, изяснят и опростят действащите изисквания за преброяване и регистрация на пътниците и екипажа на борда на пътнически кораби с цел повишаване на нивото на безопасност, което те осигуряват.

3.4.

Съдържащото се в предложението изискване за записване на информацията за лицата на борда в съществуваща електронна система (която при извънредна ситуация позволява незабавен достъп на компетентните органи до данните) се разглежда като скок напред в сравнение със сегашното ниво на безопасност, без да се пораждат значителни разходи за операторите или националните администрации.

3.5.

Европейската комисия предлага да се премахне изискването за двойно докладване на пътниците и да се уеднаквят действащите изисквания за докладване за всички оператори, като се даде възможност информацията за броя на лицата на борда да се записва в съществуваща електронна система. В случай на извънредна ситуация или произшествие това позволява данните да се предават незабавно на компетентния орган, вместо да се извличат от системата на компанията, преди заминаването или пристигането в което и да било пристанище на ЕС. Това гарантира също, че преди заминаването или пристигането в което и да било пристанище на ЕС необходимата информация за екипажа и пътниците — за всяко пътуване над двадесет морски мили — ще бъде записвана в същата, посочена по-горе електронна система, вместо в системата на компанията.

3.6.

Предлагат се също и следните разпоредби: избягване на припокриване и изискването за всяко пътуване над двадесет морски мили да се записва националността на пътниците и тя да се предава на компетентните власти, като се използват същите средства и критерии като тези за записването и предаването на данните, свързани с името, възрастта и др. (които вече се изискват); изясняване на определенията във връзка с изискванията за регистрация на пътници, съдържащи се в Директива 98/41/ЕО, например за дължината на пътуването; премахване на съдържащото се в Директива 98/41/ЕО изискване за одобряване на системите за регистрация на пътници и рационализиране на механизма за докладване на освобождаванията/еквивалентните мерки съгласно Директива 2009/45/ЕО и Директива 98/41/ЕО. Освен това предложението внася уточнения в съответните определения и изисквания на Директива 98/41/ЕО.

3.7.

То гарантира, че конкуренцията във водите на ЕС може да продължи да се развива при равни условия за всички оператори.

4.   Общи бележки

4.1.

ЕИСК приветства предложението за изменение на Директива 98/41/ЕО на Съвета като значителен принос към изпълнението на Програмата на Комисията за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT) и програмата за подобряване на регулаторната среда на ЕС.

4.2.

Комисията счита, че предложеното използване на съвременни електронни комуникационни методи за докладване е целесъобразно и ще повиши ефикасността и ефективността на системата за регистриране и докладване на лица, които плават на борда на пътнически кораби.

4.3.

ЕИСК смята, че предложеното изменение ще доведе до по-голяма безопасност за корабоплаването във водите на ЕС и ще допринесе за повишаването на ефективността на спасителните работи в случай на морски произшествия.

4.4.

ЕИСК подкрепя предложението за добавяне на националността към записваната информация, така че в случай на морски произшествия семействата да бъдат уведомявани по-бързо за роднини, които са били на борда, и да се избягва несигурността относно тяхната съдба.

4.5.

ЕИСК приветства подхода на Европейската комисия, която в хода на подготовката на предложението за изменение на директивата проведе целеви консултации със специалисти, работещи в сектора на корабоплаването, както и с представители на пътниците. Резултатите от тези консултации са обобщени и оценени в работния документ на Комисията, приложен към предложението за изменение на Директива 98/41/ЕО на Съвета. Заключенията от консултациите са включени в предложената директива.

4.6.

ЕИСК счита, че е необходимо да се засили защитата на личните данни, които подлежат на регистрация, както и да се модернизира изцяло Директива 98/41/ЕО в съответствие с правните развития в областта на защитата на личните данни, по-специално с Регламент (ЕС) 2016/679.

5.   Конкретни бележки

5.1.

Според мнението на Комитета, което съвпада с това на Европейската комисия, защитата на личната информация следва да бъде балансирана от изисквания относно ограничения достъп до тези данни, който следва да се предоставя на компетентните национални органи при поискване (съгласно Директива 2002/59/ЕО обменният механизъм в случай на извънредна ситуация или на произшествие е системата SafeSeaNet). Също както и националната система за обслужване на едно гише, системата SafeSeaNet се основава на законодателството на ЕС в областта на защитата на личните данни и предвижда ясно определени права относно сигурността и достъпа. ЕИСК препоръчва в предложението за директива да се уточни подробно срокът на задържане.

5.2.

Според Комитета предложеното предаване на данни към националната система за обслужване на едно гише следва стриктно да гарантира, че се спазват изискванията за поверителност (така както са определени в член 8 от Директива 2010/65/ЕС) и че предаването на данни се извършва в съответствие със законодателството на ЕС в областта на защитата на личните данни.

5.3.

В съответствие с резултатите от проведената от Комисията работна консултация, ЕИСК изтъква въпроса за малките превозвачи и необходимостта те да бъдат защитени срещу увеличаването на административната тежест. Затова ЕИСК подкрепя предложението на Комисията, което следва да даде възможност на малките превозвачи да отговарят на изискванията за регистрация посредством интернет връзка като по-евтин и по-гъвкав вариант, или да изберат да предават броя на лицата на борда чрез автоматизираната информационна система, която представлява предавателна система за морския транспорт, използваща радиосигнали с много висока честота. Това би позволило на местните центрове за търсене и спасяване лесно да установяват броя на лицата на борда във всеки един момент, независимо дали е налично лице за контакт.

5.4.

ЕИСК оценява положително факта, че предложението за директива е придружено от план за изпълнение, който съдържа списък на действията, необходими за изпълнението на мерките за опростяване, и определя основните технически, правни и времеви предизвикателства, свързани с въвеждането на тези нови процедури.

Брюксел, 19 октомври 2016 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Georges DASSIS